DAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN T'ijdag 14 September 1934 No. 37 Een en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer ï'ëuers'?na£r pto°sruinfS ei ASPimiM THOOLSCHE COURANT t blad verschijnt eiken ijdag. Prijs per kwartaal 1,80; met Geïllustreerd ndagsblad f 1,375, franco post ƒ1,65 -j- 15 ct. p. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel Bij abonnement aanmerkelijke UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 prijsvermindering. PUBLICATIEN. 3rd V0EGDHEI0 TOT STEMMEN VOLMACHT. Bil ly| t-35 lurgemeoster en Wethouders van Tholen ken bekend, dat een kiezer, met inacht- ling van bel in de kieswet bepaalde, be- gd is om bij volmacht te stemmen, indien beroep of werkzaamheden medebrengen, hij herhaaldelijk of althans gedurende te van het jaar, waarin de siemmiog rooniijk valt, werkzaam pleegt te zijn gemeente op welker kiezerslijst hij rkomt mits zijn afwezigheid, indien hij urende het tijdvak of de tijdvakken, irin hij aldus werkzaam is, een of meer- en in die gemeente terogkomt, als regel :eos langer dan drie dagen duurt, lede is, met inachtneming van hoi in de iwet bepaalde, bevoegd bij volmacht te nmen de vrouw welke, gehuwd met een ;er, die voldoet aan de boveuvermelde irwaarden, met haar man, in verband mot beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt Eijn. )oe kiezerslijst wijst aan, welke kiezers be- zijn bij volmacht te stemmeD en voor ke verkiezing zij daartoe bevoegd zijn. aanwijzing geschiedt niet dan nadat de anghebbende een daartoe strekkend redenen omkleed verzoekschrift aan bet Deentebestuur heeft ingediend de indiening geschieden vóór 1 Januari en niet der dan 1 Oclober van het voorafgaande Formulieren voor de bedoelde verzoek- riften zijn van 15 September tot en mot December ter gemeente-secretarie kosteloos de kiezers verkrijgbaar, belanghebbende, die een verzoekschrift bovenbedoeld beeft ingediend en die van gevraagde bevoegdheid gebruik wil maken daarvan in persoon mededueling ter retarie van de gemeente, op welker kiezers- hij moet voorkomen, aan den Burgemeester aan den daartoe door deze aangewezen C'lbienaar. De mededeeling kan geschieden verzoek is ingediend, doch niet dan een week na den dag der candidaat- ling. geeft daarbij op naam en voornamen, leekening en plaats van geboorte van hem en van den door hem aangewezen ge- ihtigde. de aanwijzing wordt een schriftelijke 'i'Wdri ite ir tai i 1 in zo en 'ei macht opgemaakt. De volmacht wordt door Die i - kiezer en door den Burgemeester of den na irdezen aangewezen ambtenaar onderteekend afschrift van de volmacht wordt den ter uitgereikt. gemachtigde moet in persoon ter Secre- van de gemeente mededeelen, dal hij de macht aanneemt. IJ^an de aanneming wordt aanteekening ge- onder het origineel der volmachtdeze teekening wordt door den gemachtigde door den Bargemeester of den door dezen gewezen ambtenaar onderteekend. Indien aanneming niet reeds gelijktijdig met de wijziDg heeft plaats gevonden, geeft don 'gemeester of de door dezen aangewezen iteuaar onverwijld van de aanwijzing kennis don gemachtigde met oproeping om binnen dagen ter secretarie de volmacht te komen nemen is binnen dien termijn do vol- :ht niet aangenomen, dan is zij vervallen kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde kiezing een gemachtigde aanwijzen. Mi gemachtigde mogen slechts aangewezen den zij, die in de gemeente bevoegd zijn het deelnemen aan dezelfde verkiezing, ien de kiezer een gemachtigde heeft aan- ezen vóór de vaststelling van de kiezérs- na de vaststelling dier lijst mocht ten, dat de gemachtigde niet aan dezen voldoet, wordt de volmacht als vervallen ihouwd en kan de kiezer niet opnieuw verkiezing een gemachtigde ijzen. ien kiezer mag niet meer dan één aan ging als gemachtigde aannemen, behoudens bij een tweede aanwijzing mag aannemen, ten beide aanwijzingen zijn geschied door ionen, die tot zijn hnisgenooten behooren. 'holen, 10 September 1934. 118 ER VOLKENBOND, PHIL0S0FIE EEN JAPANSCHE MINISTER. wereld staat op het oogenblik in het teeken van den Volken- De vlaggen van vele naties effpperen over Genève. Wanneer door de breede straten van deze en grootsch aangelegde Zwit- 'sche stad slentert, struikelt men lieden van bijna elke nationaliteit. of al die vertegenwoordigers de verschillende staten, die hier broederlijk verzameld zijn, het nu t)d >li loii 00 'SC ijl :r 1 o zoo roerend met elkaar eens zijn De Zwitsers zelf hebben ditmaal roet in hetinternationale eten gegooid. Dat de Sovjet-Unie als permanent raadslid van den Volkenbond de Zwilsersche bodem zal betreden wil er bij ben niet in. Aan wien behoort ten slotte deze stad, aan den Volken bond, de heele wereld of misschien aan Zwitserland? Er zijn massa's Zwitsers, die een duidelijk „neen" vau hun Brondsraad tegen de intrede van de Sovjets in den Volkenbond niet voldoende is. Zij willen een volks referendum houden om tegen de internationale aanmoediging Rusland tot den Volkenbond toe te Jaien, te protesteeren. Zij willen, dat Zwitser- laud uit den Volkenbond treedt, wanneer het met anders gaat. Zij hebben nu eenmaal met den heer Litwinöïf. niet veel op. Zoo ver zal het intusscben wel niet komen, maar wat te beginnen, wan neer deze Zvvitsersche knorrigheid zegevierde? Men zou een land moeten zoeken waar men niet zoo boos op de communisten is, misschien een der pas ontdekte eilanden aan den Noord- of Zuidpool of in den Atlantischen- of Stillen Oceaan. Want boe kan men zich de intocht van Litwinoff met zijn gezelschap in Genève voorstellen, wanneer de Zwitsersche bonds- regeering bijvoorbeeld op grond van een volksstemming de Russen een reisvisum weigerde en het heele gezelschap dames en heeren ruslig in hun Oostenrijksehe of Fransche restauratiewagens liet zitten Het doet bijna komisch aan, dat terzelfder tijd, waarop dit probleem te Genève denVolkenbond bezighoudt, in de stad van den heer Benesj in Praha Praag mag men namelijk niet meer zegen de philisofen van heel de wereld tezamen gekomen zijn. Vijfhonderd denkers uit 21 staten trachten daar het „Wezen en de crisjs van de democratie" te door gronden. Zij houden zware rede voeringen, zitten onder geestvolle gesprekken aan feestmaaltijden aan laten zien vieren en vieren terug en, zijn zalig, dal men op hen let, terwijl men toch anders in deze booze wereld van de philosofie bijna geen notitie meer neemt. En dat is ook geen wonder,want niet wat uit het intellect, maar wat uit het hart voorkomt, is de ware philosofie en die is tegen woordig schaarsch. Uit Japan, wordt, men zou bijna zeggen een „wereld-historische grap" gemeld, waaruit het bewijs van onze stelling kan blijken. Ook Japan is, zooals men weet super- nationalistisch, waardoor het „diepste wat in den mensch is" nog al eens in strijd met later aangenomen normen in strijd kan geraken. De Japansche minister van Onderwijs, Matsuda heeft aan alle Japansche kinderen liet gebruiken van de woor den „papa" en »mama" verboden. Hij steit zich op het standpunt, dat deze woorden van Westerschen oor sprong zijn en daarom de Japansche traditie schaden. Wat is daarop gebeurd Er is een storm van verontwaar diging in Japan losgebroken. De Japansche ouders hebben zich zoozeer aan deze klanken gewend, dat zij de vreugde daaraan nietdoorhun Minister van Onderwijs willen laten verstoren. Zij protesteeren. Zij willen ook in het gevolg „papa" en „mama" genoemd worden Wie zal de zegen wegdragen De Minister of de Japansche ouders? Wij gelooven de laatsten. Wat werke lijk echt uit het hart komt, ook wan neer het een buitenlandsch tintje heeft, is machtig over ministers, landen en tijden. Het woord „ster" is een oeroud Indisch woord. In dien tijd luidde het „star". Het is een woord voor de geheele wereld ge worden, ondanks alle caprioles, die Hollywood er mee uithaalde. Er zullen steeds zulke woorden blijven bestaan D°cV* - da* f sAiet* ©e®*e 26 43765 zoolang men menschelijk blijft, zoolang er menschep zijn! RECHTZAKEN. ARR. RECHTBANK TE BREDA. Zitting vau'len Politierechter van Maandag 10 September 1934, Van 'n verboden vrijage. Tot ergeois vhii den vader had de los-arbeider A. H. uit Scherpenisse be trekkingen aangeknoopt met het nog wut erg jonge meisje J. J. woueude te Sinf- Maartensdijk. Hoewel de vader dit «ooveel mogelijk trachtte tegen te gaan stoorden de j »uge'ai zich hier eerst niet veel air, zelfs be dreigde A. H. zijn scho nvader in spé toen deze hrm eens 'n draai om de ooren gaf, beel vriendelijk hem 'n volgende keer dood te steken 1 Op 21 Mei jl. werd et in de stamp volle herberg vau de J. te Schsrpeuisse door het jonge paar gedanst, wairmee vader J. J. geen genoegen nau> en zijn dochter mar hnis stuorde. Bij die gelegenheid zou hij A. H. weer een klap in het gezicht hebben gegeven wat echter door J., wegens mishandeling Maandag te Breda voor den Politierechter terecht staande, beslist werd ontkmd in een zeer spannend betoog Uiivo-rig vertelde de verontwaardigde vader van de door hem verboden vrijage welke trouwens tegenwoordige gtëmdigd is maar, iu 't café had hij niet geslagen. De afgewezen minnaar en zijn zuster werden als getuigen gehoord en na hen onder eede afgelegde verklaringen achtte de Offvan Justitie Mr. F. Deelen hetgeen aan verdachte ten laste werd gelegd, be wezen, maar daar de Off. kon begrijgen hoe verdachte er toe is gekomen wilde Z.E1. Achtb. den man geen strenge straf opleggen en vorderde een boete van f 5. sabs. 5 dagen hechtenis. Ook de Politierechter slelde zich op dit standpunt m bepaalde de boete op f 1.— subs. 1 dag hechtenie, met welk vonnis vader J. zich dankbsar tevreden betoonde. AANBESTEDINGEN. Oud-Vossemeer. Door het Bestuur dezer gemeente is Woensdag jl aan besteed het weghalen en vervoeren van circa 300 M3 grond uit de haven, waarvoor 7 briefjes werden ingele verd. Laagste inschrijving Mar. van den Boogaard ad f0.45 per M3. De „blijde incomsle" van de Ko ningin en de Prinses. Landdag van don Vrijheidsbond te Zuidlaren. Jaarbeurs te Utrecht geopend met 1.138 deelnemers. Hoezeer het Nederlandsche volk heeft medegeleefd met de ziekte van de Koningin is wederom op treilende wijze tot uiting gekomen bij de te rugkomst van Koningin en Prinses na het verblijf in Noorwegen, Toen in den vroegen ochtend van den afgeloopen Maandag de „Tabinta" van de Mij. „Nederland" van IJmuiden naar de Hembrug opstoomde, was het nog nevelig en ging de zon schuil. Maar nauw was de Hembrug in het zicht gekomen, of «enige groote booten van de Alkmaar-Packet, be nevens een vloot van kleinere vaar tuigen, vergezelde het zeeschip naar de Java-kade. De muziekcorpsen aan boord van de „Prins Hendrik" en de „Alkmaar" beide overvuld van Oranjeklanten, speelden het Wilhelmus en men kan gerust getuigen, dat Moeder en Dochter saman een echte „blijde in comsle" in Amsterdam hebben ge maakt. Dat herhaalde zich te Haarlem waar pleegzusters bloemen aanboden en vond nog weer eens plaats aan het Huis ten Bosch, waar velen de Kon. Familie stonden op te wachten en hartelijk hebben toegejuicht. Wij veroorloven ons ook onzerzijds onze vreugde uit te drukken over de behouden terugkomst van Koningin en Prinses in Nederland, wijl bet gansche Nederlandsche volk met dankbaarheid het herstel van de Ko ningin in de koele rust en pracht van het Hooge Noorden heeft ver nomen. Het 40-jarig bestaan van de Am- sterdamsche Stadsschouwburg is niet slechts door een tentoonstelling her dacht, docb natuurlijk eveneens (en vooral) op de planken, gelijk niet anders te verwachten was. Opgevoerd is „De Reviser" van N. Gogolj, waarna een spectacle coupé is gegeven, die aanving met Bouw meesters monoloog in „De koopman van Venetië", indertijd opgenomen op een gramofoonplaat. Daarna kwam Eduard Verkade op als Hamlet, waarna een stuk van de „Gijsbrechl" werd gegeven. Zoo ging het tot lang na midder nacht door, totdat de huldiging begon, die aanving met een rede van wet houder Walrave Boissevain, waarna Mevrouw Theo Man—Bouwmeester getuigde op dit tooneel gelukkig te zijn geweest. Tot laat in den nacht zijn artisten en feestvierders bijeen geweest in de foyers, gelijk in enkele op het Leidsche Plein gelegen zaken die vergunning hadden gekregen open te blijven. Een onvergetelijk feest voor allen die liet hebben mogen meemaken. Nu wij het toch over de kunst hebben, willen wij tevens vermelden, dat te Maastricht het standbeeld van Henric van Veldeken is onthuld, ter huldiging van dezen dichter uit de 12de eeuw, die o. a. de bekende Sl. Servaas-legende heeft vervaardigd, dal het oudste Nederlandsche gedicht moet zijn. De onthullings-plechtigheid heeft een feestelijk karakter gekregen, waaraan alle burgerlijke, militaire en geestelijke autoriteiten hebben deel genomen. Tenslotte heeft minister Marchant het beeld van den ouden dichter onthuld, dat vervaardigd is door den beeldhouwer Gh. Vos en geplaatst is op het bekende kleine pleintje voor de St. Janskerk, terzijde van de St. Servaaskerk, welk pleintje voortaan Mauric van Veldeken plein zal heelen. Ter gelegenheid van den Landdag van den Vrijheidsbond voor de pro vincie Drente en Groningen, welke Landdag te Zuidlaren is gehouden, heeft Mr. Wandelaar, voorzitter van den Vrijheidsbond, een rede uitge sproken, die getiteld was„Liberale Politiek". Nu gesproken te hebben over het sluitend maken van de be- grooting, waarbij hij liet uitkomen geen voorstander te zijn van een salaris-verlaging over de geheele lijn, wijddeMr. Wendelaar enkele woorden aan het herstel van het gezag, waarbij hij de houding der tegenwoordige regeering prees. Het belangrijkste onderdeel van zijn rede was natuurlijk gewijd aan den economischen nood, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat onze tijd den voorspoed van de jaren vóór den wereldoorlog nooit meer zal beieven. De loonen bij de werkverschaffing zijn te hoog en zullen naar beneden moeten worden gebracht. Het ont breekt velen aan moed de waarheid te zien en deze te zeggendat is nooit een dankbaar iets, maar toch wel onvermijdelijk, willen wij in Nederland tot betere en dragelijker toestanden geraken. Te Utrecht heeft tegelijkertijd het N.V.V. een demonstratief Congres, in zake werkloozenzorg gehouden, waarbij weer geheel andere woorden te beluisteren vielen. De heer E. Kuipers Voorzitter van het N.V.V. heelt een inleidende rede gehouden, waarna de heer Vorrink, Voorzitter van de S.D.A.Phet congres veel succes heelt toegewenschl. De wenschen van het Congres zijn als volgt samen te vatten: 1. verhooging der thans te laag geachte steunnormen 2. ver sterking van een wintertoeslag, met ingang van 1 October 3 verhooging per percentage, in het bijzonder voor arbeiders met lage loonen en groote gezinnen4 handhaving van een termijn van 24 weken hoogere uit- keering voor uitgetrokkenen. Gelijk te verwachten was jagen Mr. Wen delaar en de heer Kupers wel verschillende idealen na De Indische Volksraad heeft eenige besluiten, genomen, die niet onver meld mogen blijven. De inkrimping van het College van Gedelegeerden is goed gekeurd, alleen is een amen dement aangenomen het College niet terug te brengen op 12, maar op 15 gedelegeerden. Vervolgens heelt de Volkraad het gewijzigde pensioen reglement goedgekeurd, waardoor de lasten van de Indische begrooting voor de gepensioneerden aanzienlijk worden verlicht. De Nederlandsche Bank heeft een circulaire gericht tot allen, die belang hebben bij het Nederl.-Duitsche be talingsverkeer. Wij vestigen de aan dacht van belanghebbenden op deze belangrijke circulaire, die al te tech nisch is, dan dat de andere lezers van dit blad er veel belangstelling voor zullen kunnen hebben. Men vergete vooral niet, dat de Nederl. Bank uitdrukkelijk heeft verklaard, dat er geen enkel bezwaar tegen bestaat, dat belanghebbende gebruik maakt van zijn particuliere bank relatie ja, wij weten zelfs, dat de bankdirectie te Amsterdam dit liever heeft dan dat men direct met de bank op de Oude Turfrrarkt in ver binding treedt, omdat particuliere banken uiteraard beier op de hoogte zijn van alle lormaliteiten dan men van iederen in- of uitvoerder van goederen kan verwachten. In het dorp Den Bommel (Z. H.) gelegen op het eiland Overflakkee, zijn 25 inwoners tengevolge van het eten van bedorven taartjes, ernstig ziek zijn geworden. Het ondeugdelijk gebak deed bij velen zeer gevaarlijke vergiftigingsverschijnselen ontslaan. De bakker, die het onheil heeft aan gericht, had kinderen van de klanten, die brood lieten halen, de niet meer al te goede roomtaartjes mede naar huis geven, waarvan de gevolgen door niemand te overzien waren. De vrouw van den bakker behoorde tot een der eersten die ziek werd, zoodat de goede trouw van den betrokken bakker wel boven twijfel is verheven. Tegen de bakker is proces-verbaal opgemaakt. Op degebruikelijke pers-conferentie vlak vóór de opening van de Jaars- beurs heeft de heer W. Graadt van Roggen zijn gebruikelijke rede ge houden, die ditmaal vrij somber getint was. Het aantal binnenlandsche deel nemers was toegenomen, maar er

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1