Advertentiën Opening Seizoen. Nutsspaarbank. ijsraad vao liefde voor de nieuwe schriif- ijze, dan zou ook bij in deze bevoegd- sid niet lieht een middel vinden om in "ige i grijpen. al In dwangmiddelen ligt dus de macht b( Bn den minister niet. Er is hier inder- sad medewerking noodig van allen, die onderwijszaken iets hebben te zeggen. Ook bij het handels- en nijverheidsonderwijs il de nieuwe schrijfwijze geleidelijk door- ringen. Op dat gebibd beeft de minister ?c^f( Bt in de haod, door middel vaü desnb- die-bepalingen stmoleerend te werk te el ;ede< oud nne art d gte De minister zoo zijn initiatief niet heb- len genomen, indien hij in de deugde- kheid daarvan geen vertrouwen had. Hij net aannemen dat de nieuwe schrijfwijze aar weg zal vinden. Zij, die vaD deze schrijfwijze voorstander jd, zallen hun best doen om het door- ringen van de uniformiteit daarvan te evorderen. Zij, die om welke redeoeu dan tegenstander zijn, znllen hebben te verwegen, waarmede het belang van het rwijs en van de kinderen het beet il worden gediend. De nieuwe spelling toegepast. Bet bestuur van bot N.V.V. heeft be oten zijn orgaan „De Strijd" voortaan de nienwe spelling te redigeereD. Ook de correspondentie en de publicaties 'San het N.V.V., zal deze spelling worden >egepast. ffHet Schoolblad", orgaan van het Ned. inderwijzers-Genootscbap en „Volkson- erwijs", orgaan der vereeniging, van dien aam, zullen voortaan in de spelling- larchant verschijnen. Eveneens 't Grafisch Weekblad", orgaan an den Alg. Nederlandsche TypografeL- oud. Laatstgenoemd blad zegt tot zijn ?oo ledewerkers: „Behalve voor woorden, 'elke nu eeumaal nog als vrouwelijk orden aangegeven, schrijve men voor ve Hes voortaan „hem" en „zijn*. Wij zijn aar de vergadering geweest, „hij" duurde et reeselijk lang en toeu wij „hem" ver- eteD, stond een keonis te wachleD, die roeg of yhij* goed geslaagd was. Wij ebben dezen toen een overzicht van „zijn* erloop gegeven. Ook bij de Mulo-examens. Bet hoofdbestuur der Vereen, voor Chris- ;et elijke M.U.L.O. beeft op een vraag be- effende de schrijfwijze van de Neder- Ddscbe taal bij de M.U.L.O.-examens aü den minister ten antwoord ontvacgeD at de üieawe spelliog ook bij hetschrif 'lijk werk van de M.U.L.O.-examens Di loet worden toegepast. Hoe denkt de Nederlandsche Pers er over? Van 34 Nederlandsche bladen, welke ich over de nieuwe spelling hebben uif- elateo, hebben slechts 6 zich ouvoor- 'aardelijk voor de nieuwe spelling uitge- proken. Dit zijn: rHet Volk*, „De Tri- one*, ffDe Vrijzinnig-Democraat*, de Prov. Zeeuwsche en Middelb. Crt." de Kamper Courant* en het „Eindhoven- che Dagblad". Van de overige 28 lieten 9 blijken tegenstander te zijn, of gaven Ithans ernstige bezwaren te kennen, 9 a laden hielden zich neutraal of verklaarden zullen berusten. WEEKPRAATJE. WIEN MOET MEN HUWEN,...? Eigenlijk zou men kunneo veronder- tellen, dat het roenschengeslacht sedert ele eeuwen zooveel ervariugen opgedaan 'eeft, dat alleen hel stellen van de vraag: ,wien moet men huwen?" reeds iets be- achelijks zou zij o 1 Maar dan heeft men het leelijk mis, rant men is het daarover nog laDg niet iet zichzelf eens. Integendeel, men ziet alle landen groepen opkomen, die de eroude instelling, die men „hnwelijk* leegt te noemeD, onder de lonpe nemen. )eze groepen onderzoekeu oog steeds, 'elke factoren een vaste garantie voor een venslauge, volmaakte samenleving bieden. Iu Midden-Amerika werd kortgeleden en groot weekblad opgericht, dat als enig doel zich het »laiten van huwelijken 'eeft gesteld. Al spoedig moest het blad tuien, dat men, om de aboncé's of be- •Dgstelleoden te prikkelen tot het waag- lok, eerst eeDs duidelijk voorop moest tellen, welke persoonlijkheden voor een welijk eigenlijk io aanmerking kwamen, o hierin licht te scheppen, greep men aar het bekende middel iu dergelijke ;evallen: eDqoete! Meer dan 5000 hoogst natractieve aotwoorden kwamen er binuen! groote dilema was echter, dat de Qeeste antwoorden elkaar lijnrecht teeen- prakenl 5 Daar heeft men bv. bet antwoord van pas twintigjarige, maar desalniettemin eeds tweemaal gescheiden dame, die het op grond van haar rijke ervaringen och wel zoq moeten weten I Zij bezweert aar sexe nóóit een jongen man te huwen, leze jonge kereltjes denker> slechts aan eigen belangeD, zijn de meest groote egoïsten ter wereld en verder nog veel te dom om de ware liefde, die een liefde van ziel tot ziel is, te ondervinden. De critische lezer vraagt zich beslist af, hoe de jonge vrouw aau deze meeoiug komtl Ook een 22-jarige actrice trekt tegen de jongemannen te velde! Zij zullen, wanneer zij eenig geld bezitten, steeds avonturen stellen boven een verstandig, rustig huwelijk en bijna steeds het ne mende, nooit bet gevende deel daarvan vormen. Het standpunt der manneD is op dat punt wel een beetje anders. Een jonge man beweert met beslistheid, dat de leeftijd van een man tegenwoordig volkomen bij zaak is. Daok zij sport en een rationeele levenswijze zijn thans de mannen van 40 jaar minstens even jong, als een eeuw geleden de 22- tot 24-jarigen. Deze koeue optimist verstout zich zelfs tot den eed, dat hij met huwen tot zijn 28-ste jaar zal wachten en dan het ach terkleinkind van zijn jeugdvriendin zal trouweD, Over het algemeen resolteerd de rond vraag wel in twee autwoorden Neem steeds een man op rijperen leeftijd; deze weet de vroow beter te waardeeren en te beschermen, alsmede in: De leeftijd vao den man doet uiets ter zake. Als wij onze meeniug moesten zeggen, zouden we zeggen, dat de Natuur gelukkig aaD deze rondvraag niet meedoet, eD dal de neiging en het besluit tjt een huwelijk gelukkig een zaak van het hart is, waaraan het verstand niets kaD veranderen. (Nadruk verboden). sport! Tholen. Voetbal. Zaterdag j.1. ging T.V.V. 1 naar Dinteloord om te spelen tegen Eureka I. Uitslag 2—0 in voor deel T.V.V. Door leden en oud-leden van „Olympia" is met succes deelgenomen aan de atletiekwedstrijden te Noord- gouwe. In de Olympische estafette: 800, 400 en 200 M. en de 4X100 M. be haalden zij een 2de prijs, terwijl door een lid niet minder dan 5 le prijzen werden behaald in verschillende on derdeden. Uitslag van de wedvlucht van Lier der Postd.-ver. „De Luchtpost" alhier. Prijzen: A. Rijnberg 1 13 14 19 24 27; H.Donke 2 15 16; P.J. Blaas 3 4 7 8 11 17 21; H. Verkerke 5 10 25; M. Nijs 6; C. Praat 9 20 23; F. Nijs 12; M. van Noort 18 22 26 en '1e overduif. In concours 82 duiven. Gelost 8 uur. Afstand 47 K.M. Aankomst le duif 8.53.29 u.laatste duif 9.12.41 u. St. Annaland. Voetbaluitslagen van Zaterdag j.1. II. D. S. IIS. V. V. I, gespeeld te Stavenisse, met uitslag 11. H.D.S. I speelde tegen Interscaldesl van Schore. H.D.S. won met 7—2. ONDERWIJS. Tholen. Aan het Zeeuwsch Techn. Instituut te Goes is onze stadgenoot de heer M. Geluk J.J z. geslaagd als Waterbouwkundig opzichter. Ook de heer G. G. Vreugdenhil te Ierseke, leerling van hetzelfde Insti tuut, slaagde als zoodanig. ARR. RECHTBANK TE BREDA. Ziltiug van Donderdag 6 September 1934. 'N BURENRUZIE MET ERNSTIGE GEVOLGEN. De ruzie lusschen de buren C. Joppe en E. do Letter in de Voorstad alhier Maandag morgen 25 Janijl, uitgevochten, was Donderdag te Breda het onderwerp van een rechtzaak waarbij de 27-jarige arbeider C. J. de ver dachte was. Zooals onze lezers zich nog wel herinneren kreeg J. eerst ruzie met zijn buurvrouw de L. waarbij hij haar een oorvijg gaf. Zij ging zich hierover bij den Burgemees'er beklagen en s'elde er natuurlijk ook haar man bij zijn thuiskomst mee in kennis. Deze ging bij buurman J. verbaal zoeken en zou daarbij met een bijl gewapend zijn geweest. Hoe het ook was, er ontstond tusscben beide mannen een hooggaande ruzie en plotse ling loste J. uit een revolver eenige schoten op zijn buurman de L. die bloedend ter aarde stortte. De onmiddellijk gewaarschuwde dokter Duinker verbond den man die een door schoten kaak bekwam en een schol in arm en buik had. Hierdoor was zijn rechterboven- arm verbrijzeld en door bet schot in den buik den dikken darm doorboord. In ernstigen toestand werd het slachtoffer op medisch advies naar bet ziekenhuis te BergeD op Zoom vervoerd, waar dr. J. C. Tetzner, chirurg, hem behandelde gelukkig voor zich zelve en ook voor buurman Joppe bracht de L. er het leven af. De dader van dit ernstige misdrijf ging zich zelf bij de politie aangeven en werd direct na verhoor door den Burgemeester als hulpofficier, in het politiebureau ingesloten om Woensdag d.a.v, te worden overgebracht naar hei Huis van Bewaring te Breda waar de man thans nog is gedetineerd. Thans voor zijn daad ter verantwoording geroepen, was hem ten laste gelegd dat hij dien dag te Tholen, ter uilvoering van zijn voornemen E. de L. opzettelijk van het Jeven te beroo'ven, opzettelijk uil een met scherpe patronen geladen revolver een of meerschoten op korten afstand in de richting van de L. heeft gelost. De door ver.lachte voorgenomen dood slag is niet voltooid, alleen tegeugevolge van de van zijn wil onafhankelijke omstandigheid dat de dood bij do L. niei is ingetreden. Subsidair werd aan C. J. ten laste gelegd het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door opzettelijk een of meer scholen uit den revolver op buarman de L. te lossen op korte afstand in diens richting zijn revolver afvurend, waardoor de L. eeu verbrijzeling van den rechterboveuarm heeft bekomen en een door boring van den dikken darm, zijnde zwaar lichamelijk letsel. Meer subsidair werd J. tea laste gelegde mishandeling door de schoten uit het met scherpe patroaen geladen vuurwapen waar- door hg K. de L. pijnlijk heeft getroffen en bloedend heeft verwond met de bovenge noemde ernstige gevolgen. In deze zaak waren drie getuigen gedagvaard nl. dr. J. C. Tetzner, chirurg te Bergen op Zoom, het slachtoffer de arbeider E. de L. en de eveneens te Tholen woneude koopman L. de G. Als verdediger trad op Mr. Blötho uit Roosendaal. De rechtbank was samengesteld alsvolgt Mr. Ch. Roebroeck, president, Mr. J. Goddiug eu Mr. H. Andreae rechters, Mr. F. Fanhuijsen griffier. Het Ü.M. werd waargenomen door Mr. O. Graaf van Limburg Slirum, subs. O ff. van Justitie. Voorgeleid nit het Huis van Bewaring werd verdachte het eerst gehoord hij vertelde van de ruzie mot vrouw de Lwaarna hij, thuis gekomen, zich niet veilig voelende, een geladen revolver bij zich stak. Hoewel zijn moeder waarschuwde thuis te blijven en in ieder geval zijn revolver achter te laten ging verdachte de straat op. Op eenigen afstand van de woning van de familie de L. gekomen zag hij de L. aan het poorlje van de achterzijde slaan naderbij gekomen zou deze verdachte toegevoegd bebben. „Dat had je mij moeten doen" en onder het grijpen van een binnen het poortje staande bijl zei de L. tegen J. „'k zal je dood slaanOm buurman schrik aau te jagen, zoo beweerde verdachte, schoot J. op korten afstand op den muur naast het poortlje Daarna zou de L. met den bijl geslagen hebben waarop verdachte naar dit wapen greep hierdoor ging zonder opzet, de revolver af. Toen de L. op zij sprong schoot de ander nog 'n paar keer verdachte gaf toe dat dit met opzet gebeurde maar niet om de L. te dooden. Hij richtte de schoton op buurmans arm en gezicht. De revolver door hem in Bergen op Zoom eenigen tijd te voren gekoeht stelde verd. in handen der politie toen deze een onder- naar het geval instelde. De 33-jarige E. de L. als getuige gehoord gaf een ander verhaal van het geboorde en ontkende met 'n bijl gewapend te zijn geweest of boos geworden te zijn. Er waren 4 schoten gevallen welke hem zoodanig ver wondden dat hij uiet meer wist wat er verder met hem gebeurde. Een verhaal over boolhakken en beschermiug dor kinderen tegen splinters droeg getuige nog voor om het aanwezig zijn van de bijl aannemelijk te maken; 1 schot in de muur ging eerst door zijn jas. Ongeveer 6 weken bleef getuige in het ziekeuhuis maar nog is hij niet geheel her steld zijn arm kan hij nog niet normaal bewegen, de buikwond bloedt nog nu en dan. Op een vraag of niet meer buren aanwezig waren bij de ontmoeting antwoordde getuige dat de diverre buurvrouwen naar binnen waren gegaan toeu zij bemerkten wat voor herrie er dreigde te komen. Volgende getuige was de koopman L de G. die dien ochtend in de Polderstraat aan hel venten was. Op 'n tiental meters afstand van de woning van de L. verwijderd hoorde ge tuige eeuige schoten vallen. Er op afgaande zag hij de L. bloedend over een bijl geleund op straat staan terwijl verd. gewapend met een revolver door zijn moeder werd vastge houden. Andere getuigen heeft ook de koop man niet gezien. Getuige J. S,, toeumaals gemeenteveld wachter van Tholen, thans Rijksveldwachter te Stavenisse bracht nog verslag uit over zijn onderzoek ter plaatse, na den sla», en over hetgeen later plaats vond. Direct bij het afgeven van den revolver bekende J. dat hij op de L. had gescholen, zeggende: „Hier, pak aan, anders gebeuren er misschien nog meer on gelukken," Dr. J. C. Tetzner, chirurg te Bergen op Zoom gaf als getuige-deekundige verslag over de bij de L. geconstateerde verwondigen die operatie noodig maakten. Na een in het ge rechtsgebouw nog gedaan onderzoek wees getuige er op hoe een schampschot in de borst de weg aanwees van den kogel, die de arm kwetstede arm moet of kon daarbij eenigszins opgeheven zijn geweest. De kogel is daar nog aanwezig evenals het projectiel dat den buik binnendrong en de darm doorboorde. De Off. van Jnst. Mr. O. Graaf van Limburg Stirum achtte door de verklaringen van verdachte zoowel als die der getuigen de primair ten laste gelegde poging tot doodslag Het beroep van verdachte op noodweer gaat naar meening van den Off. niet op daar er geen sprake was van bedreiging, zeker niet toen verdachte zijn woning verliet met een ge laden revolver gewapend. Door het laatste schot door J, gelost toen de L. zich al op weg naar huis bevond kwam de ernstige schold van verd. zeker al vast te staan. Al staat misschien de gewonde minder gunstig bekend dat de verdachte, dat neemt niet weg dan hij een zeer ernstig misdrijf beging. Daarvoor behoort een strenge straf opgelegd en alles in aanmerking nemend requireerde de Off. tot schuldig verklaring aan poging tot doodslag en veroordeeling tot 3 jaar gevangenisstraf met teruggave van de iu beslag geuomen bijl en vernietiging van de revolver en de mnnitie. De verdediger Mr. Blothe betoogde dat zijn cliënt, zelfs al ging hij gewapend de deur uit, geen oogmerk had zijn tegenstander te dooden. Nagaande hoe J. was opgetreden, kon pl. niet aanvaarden een poging tot doodsla»- Bovendien moet noodweer aanwezig zijn ge weest gezien ook de verklaring van den des kundige over den kogei, die doordrong in den opgegeven arm die bewapend kon zijn. Mr. Biötbe onderwierp de getuigenverklaring van gel. de L., die minder gunstig bekend staat en al eerder veroordeeld werd, aan errtiek eu wees er op hoe diens verhaal afweek van heigeen hij voor deu rechtercommissaris verklaardedaar beweerde hij 'n kogel over het hoofd te hebben hooren lluiion, hier ver klaarde hij dat zijn jas ward getroffen. De poging tot doodslag niet bewezen achtend bepleitte Mr. Blölhe ouder aanvoering van verschillende verzachtende omstandigheden, de uiterste clementie voor zijn cliënt die door 't dolle heen was van drift. Na re- en dupliek en enkele woorden van verdachte werd do uitspraak der rechtbank bepaald over 14 dagen, Donderdag 20 Sep tember a.3. KERKNIEUWS. St. Maartensdijk. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te Wouterswoude ds. Joh. de Bres alhier. Aangenomen naar St. Philipsland \Y. H. Blaak (als predikant beroepbaar gestéld door de Ver. van Oud Ger. Kerken) thans leorend ouderling te St. Philipsland. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorin. 10 uur ds.de Bres eu nam. 2.30 ds. Wolfonsberger. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 6 uur dr. Veltenaar. Gerei.Gem. voorm. 10 uur, nam. 2.30 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. Vrije Ger Gem. voorm. 10 uur nam. 2.30 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. Protestantenbond afd. Tholen. GEEN DIENST POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorin. 10.30 ds. do Haan en nam. 3 uur leest, erk. Ger. Kerk voorm. 10.30, en nam. 3 uur en 's avonds 7 uur leeskerk Geref. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. SCHERPEN1SSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. de Haan. Ger. Gem voorm. 10.30, nam. 3 en 'a avonds 7 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. de Bres. 8TA VEN1SSË. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Moerman. (Doopsbed; Oud Geref. Gem. voorm. 10.30 nam. 3 en s avonds 6.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Vershoor en nam. 3 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 7 uur cand. De Leeuw te Zegveld. Geref. Kerk voorm. 10.3U en nam. 3 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 uar en 's avonds 7 nar leeskerk. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 81 Ang. t/m 6 Sept. Geboren: Jan Leeodert, zv. J.J.Kwist en A. v. d. Berge. Cornelis, zv. A. J. Moeltker eD J. C. v. d. Hoveo. Gehuwd: G. Kegge te Botterdam en E. Kurvink te TholeD. Overleden: K. K. de Graaf, 71 jaar, weduwe van W. D. v. d. Velde. Gem. STAVENISSE, over Aog. 1934. Gehnwd: C. J. van den Berg, jm. 21 j., en P. G. Roozemond jd. 17 j.; L. vao't Hof, jm. 21 j., van St. Annaland en P. M. van EeueDnaam jd. 20 j.J. P. den Engelsman jm. 23 j., van St. AnoalaDd en H. J. Stooijesdijk jd. 21 j. Geboorten en overlijden: Geeoe. Vertrokken: U. van Iwaarden naar Tholen. 1 DgekomeDH. J. Stontjesdijk van St. Annaland. PUBLICATIËN. Gemeentelijke Arbeidsbemiddeling verleent kosteloos haar tusschenkomst bij vraag on aanbod van werkkrachten, dionst- personeel, e. d. te Bergen op Zoom 2 flinke dienstboden voor dag en nacht. Inlichtingen Lg den agent der Arb. bem. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 7 Sept. 1934. Boerenboter f 0.77 per pond. Roomboter f 0.79 Omzet belasting inbegrepen. Eieren f 3.50 per 100. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. September Graden C. Zaterdag 1 17, Zondag 2 16,3 Maandag 3 16,3 Dinsdag 4 17, Woensdag 5 17,2 Donderdag 6 17,2 Vrijdag 7 17,8 Heden overleed na een langdurig, doch geduldig gedragen lijden, onze ge liefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder CATHARINA C0RNELIA DE GRAAF, Wed. van Willem Dirk van de Velde, in den ouderdom van 71 jaar en 8 maanden. Elizabeth van de Velde. Wilhelmina van de Velde. M. van Maren van de Velde 24 43753 en Kinderen. Tholen 4 September 1934. Heden ontsliep na een smartelijk lijden, in de hope des eeuwigen levens, onze gehelde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Mejuffrouw J0HANNA MARIA SCHIPPER, Wed. van wijlen den heer Benjamin Gerardus Kegge, in den ouderdom van 78 jaar. 36 43758 J. KEGGE. J. K. KEGGE— Meerman. H. A. KEGGE. M. L. KEGGE— Verkam man. A. A. KEGGE. W. G. KEGGE— Lanting. CORNa. KEGGE en Kleinkinderen. Rotterdam (Charlois,) 4 September 1934. Wolphaertsbocht 77b. Aan allen, die er toe hebben bijgedragen door hun blijk van sympathie den vijfden Septem ber jl. voor mij en mijn gezin tot een onvergetelijken dag te maken, betuig ik mijn oprechten dank. BURGEMEESTER 43762 12 VAN THOLEN. Voor de vele blijken van be langstelling, ons betoond tijdens de ziekte en bij het overlijden van onzen geliefden Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgroot vader, den Heer PIETER ROGGEBAND, betuigen wij onzen hartelijken dank. 17 43760 Uit aller naam, Wed. P. ROGGEBAND— v. d. Sande. Tholen, 7 Sept. 1934. Hiermede berichten wij U de ontvangst der NIEUWSTE MODELLEN in Dames- en Kinderhoeden. Tevens in voorraad een schitter rende collectie STALEN voo- JAPONNEN en MANTELS voor het a.s. seizoen. Knippatronen naar maat van elk model verkrijgbaar. Bij aankoop der stoffen wordt voor de patronen de halve prijs berekend. 21 43761 Aanbevelend, C. A. VAN SPLUNTER Kerkstraat 13 Tholen. MAANDAG 10SEPTEMBER A.S. wordt zitting gehouden speciaal voor het ledigen van spaarbusjes. Spaarbusjes worden gratis in bruikleen afgestaan. 9 43763

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 3