AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN TNOOLSCHE COURANT ^BUITENLAF NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Ijdag 7 September 1934 No. 36 Een en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA~j. M. C. POT, THOLEN - TEL. 1NTERC. 16 - POSTREK. 1043 10-jarig urgemeesterschap van kj|r A. van der Hoeven. 34 THOOLSGHE COURANT ilad verschijnt eiken lag. Prijs per kwartaal 0; met Geïllustreerd agsblad ƒ1,375, franco Dost ƒ1,65 -f- 15 ct. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. DIENSTPLICHT. Inlevering van Rijksgoederen. opdracht van den Minister van Defensie de burgemeester van Tholen de gewone plichiigen der landmacht, die op 1 1934 naar de a&nvullingsreserve aan, op, om de aan hen verstrekte njks- jren mot uitzondering van schoenen, ;am, roskam en spons in te leveren, zoover de inlevering van deze goederen :eeds heeft plaats gehad, it de hierbedoelde personen behooren: de gewone dienstplichtigen van de ig 1919, met uitzondering van hen, die terate oefening met een andere lichting len beëindigd de gewone dienstplichtigen van andere Ingen, die met de lichting 1919 de e oefening hebben beëindigd, met uit ering van hen, die reeds eerder naar de ullingsressrve zijn overgegaan, inlevering moot, voor zooveel deze ge- te betreft, plaats hebben te Oud-Voase- in het Gemeentehuis op Donderdag 25 er 1934 des namiddags Ie 14.15 uur. tor nadere bijzonderheden raadplege men lanplakbiljelten. 32 tolen, don 4 September 1934. lurgemeester en Weihouders van Tholon len bekend, dat door hen is afgekondigd ■gedurende 14 dagen ter secretarie voor I ieder ter iüzage is gelegd, de door den ld dier gemeente in zijn vergadering van lovember 1933 vastgestelde Verordening 1de reinigingsrechten in de gemeente Tholen llgekeurd bij K.R. van 11 Augustus 1934, |87. 11 in, 4 September 1934. Voensdag was hettienjaar geleden, mr. A. J. van der Hoeven het jrgemeesterschap van onzegemeente nvaardde. pp initiatief van dr. C. Yeltenaar rd een comité gevormd bestaande J de heeren J. H. Bal, C. v. d. Berge, IP. van Megchelen, W. Moelker, W. Ornee en ir. C. Wagtho met doel door een bloemenhulde ken dag niet geheel onopgemerkt I laten voorbijgaan. De gezindheid medewerking bleek echter bij de Jrgerij van dien aard, dat ondanks voorbereidingstijd van slechts Ikele dagen de initiatiefnemers zich fet tol een bloemenhulde konden jperken doch in staat worden ge lid haar te doen vergezellen door jjvende herinnering aan dezen dag. Des middags te 3 uur vervoegde Ih het comité, waarbij zich ook de 1 wethouder, de heer H.C. Deurloo Insloot, ten huize van den jubilaris, iar de Voorzitter, wethouder C. v. d. |rge aldus sprak Geachte Burgemeester jHeden mogen wij gedenken den ig, waarop U voor tien jaren het Vgemeesterschap onzer gemeente Invaardde. Van harte wenschen wij I daarmede geluk. jHoewel het niet de gewoonte zoo- ler is, om een tienjarig beslaan van pt burgemeesterschap te gedenken fcbben toch eenigeingezetenen onzer Imeente getracht om in bescheiden late U een blijk van waardeering |t erkentelijkheid op deze dag aan bieden. Tot ons aller genoegen het comité daar volkomen in logen slagen. 1 De tijd was te kort ervoor, om dit leer uitgebreid te kunnen doen, pndaar dat werd besloten de mede werking te verzoeken van de Ver- pigingen Besturen en vooraan- aande personen vans richtingen, n te zamen als zoo e*.iig onze ge- jeele gemeente te vp ^aörnwoordigen. I Als tolk, namtii;) ,dert comité, den emeenteraad, Verenigingen, Be- luren, vooraanstaande personen, ja fs tolk van de geheele bevolking, feliciteer ik U met Uw tienjarig burgemeesterschap. Wij betuigen U onzen hartelijken dank voor al hetgeen U voor de ge meente hebt betracht in deze tien jaren. U hebt steeds pal gestaan voor en gehandhaafd het waarachtig be lang onzer gemeente. Spreker die de laatste jaren in nauweren kring met LJ samenwerkt, kan dit mede getuigen. Wij hopen en wenschen datU zoo blijve voortgaan dat U moge onder vinden de hulpe van God, bijzonder in de drukkende jaren die wij thans moeten doorleven. Hij geve U verder wijsheid en voorzichtigheid om onze gemeente le leiden tot Zijn eer en tot heil onzer gemeen Le. Hij schenke U en Uw gezin Zijn onmisbaren Zegen. Tot genoegen van het comité en uit naam van allen die daartoe mede gewerkt hebben, bied ik U deze bloemen aan, zoomede een lamp voor Uw werktafel en voortsdeze rooktafel. Ontvang dit als herinnering van de ingezetenen van Tholen, uit waar deering en erkentelijkheid. Ik hoop dat U er vele jaren gebruik van moge maken. De burgemeester, die met deze huldiging uitermate ingenomen was, heeft daarvoor in een hartelijk speechje bedankt. Hij wees erop, hoe prettig het is. wanneer men zijn taak naar zijn beginselen en naar zijn besle kunnen vervult, op een zeker oogenblik te ervaren, dat hiervoor ook waar deering blijkt le bestaan. En dubbel wordt dit gevoeld, wanneer hiervoor een oogenblik wordt gekozen, dat men ook onopgemerkt had kunnen laten passeeren. Hij bracht hartelijk dank aan den voorzitter voor zijn woorden, aan hel comité en de gevers en hoopte dat hem de kracht en de wijsheid zal worden geschonken, zijn arbeid steeds tot zegen te zijn. EEN ZOMERAVOND. Als de zon, na eenen heeten dag ter kimme neigt; men zijne dage- lijksche bezigheden heeft beëindigd en men heeft de gelegenheid tot het maken van een kleine wandeling in hosch of park of op weide of heide, geniet men bij uitstek van den zo meravond. Of als men zich nederzet in den tuin, bij een bloemperk waar lieflijke geuren onze reukorganen streelen waar weinig of geen gedruisch van de buitenwereld tot ons doordringt en daar in stilte overdenkt het ge beurde van vervlogen dagenplannen beraamt voor den volgenden dag, en daar rustig eenigen tijd kan vertoeven zonder dat de hitte of koude het daar verblijven hinderlijk maakt, ge niet men van den in ons land slechts weinig voorkomenden zomeravond. Een zomeravond komt jammer genoeg in ons land niet zoo dik wijls voor. De zomer komt, en de zomeravond kom telken dag gedurende het zomergetij, doch die avonden waarvan men zeggen kan „dit is een zomeravond", zonder ondraaglijke hitte,noch hinderlijke koude, wanneer men zich des avonds ergens buiten neerzet, dergelijke zomeravonden komen in ons land zelden voor. Iets schoons biedt ons der zomer avond wanneer wij ons bevinden aan het strand Ier zee en men ziet de zon verzinken aan de Westerkimme, als zij het uitspansel tooit met purper, en hoe zij bloedrood afscheid neemt van den toeschouwer die in stilte de werking der natuur bewondert. Als bij dit grootsch gezicht de toeschouwer in niets of met niets wordt gehinderd en vredige gedachten zijn brein doorkruisen en alzoo rus tende en genietende van de schoone niet geëvenaarde werking der Natuur zal hij, wanneer hij zich ter ruste begeeft, met recht kunnen zeggen „dit was een zomeravond" J. E. De rede van Dr. Schuschnigg. Ernstige onlusten in Spanje. Jas per'» bezoek aan Parijs. Zuid-West Frankrijk is door een wervelstorm bezocht, die van een hevigheid was, als men zich in die streek sedert dertig jaren niet wist te herinneren. De bekende bede vaartplaats Lourdes was een dag lang van de buitenwereld afgesloten; de steden Toulouse, Perpignan, Bayonne en Tarbes zijn zwaar geteisterd. Eenige menschen zijn gedood en talloozen hebben verwondingen op geloopen, die soms van zeer ernstigen aard bleken te zijn. Spoorweg- en telefoon-verbindingen werden ver broken. In vijftien departementen is de wijndruifin hooge mate beschadigd. In het gebergte daalde de temperatuur en v el reeds 10 cM. sneeuw. Te Weenen is de directeur-generaal van de Hamburgsche afdeeling der Krupp-fabrieken gearresteerd, daar men tot de ontdekking was gekomen, dat hij in het complot was met de Oostenrijksche Nationaal-socialisten, die hij rijkelijk van wapenen voorzag. De kerkelijke wereld-conferentie op Fanö is geëindigd, met als eind resultaat een menigte resoluties, die zijn aangenomen, Ook met de in de lucht hangende toetreding van Sovjet- Rusland tot den Volkenbond heeft men rekening gehouden. Tot alle Staten van dien bond is het verzoek gericht in dat geval als eisch te stellen, dat Sovjet-Rusland aan een ieder vrijheid van geweten en van godsdienst zal toestaan. Ook over de ontwapening heeft men het oordeel der conferentie uit gesproken. Het zal wel onnoodig zijn te zeggen hoezeer de conferentie het mislukken vau iedere ontwapening in hooge mate betreurt. In 1937 zal een nieuwe groote conferentie worden gehouden, waar men zal spreken over: „De kerk, de staat en het volk". Het Deensche eiland Fanö was door deze wereld-conferentie opeens in het middelpunt van de belangstelling der wereld geraakt. De Oostenrijksche bondskanselier, Dr. Schuschnigg, heeft een groote redevoering gehouden, waarin hij liet uitkomen, dat geen strookje Duitsche grond van Oostenrijk ooit aan iemand zou worden prijs gegeven. De bevordering van de cultuur van het Oostenrijksche volk en de be vordering van den vrede waren het besttoevertrouwd aan een betrekkelijk klein land, dat geen groote mogendheid meer is, zooals Oostenrijk. De leuze moet zijn: Oostenrijk voor de Oos tenrijkers Geen geheime wapendepots mogen bestaan alle terreur zal in Oostenrijk streng worden tegengegaan Na afloop van een Muzelmansche vergadering le Madras is het tot straatgevechten of opstootjes gekomen waarbij een Muzelman gedood werd en tien zijner geloofsgenooten, bene vens drie Hindoes, werden gewond. Krachtig optreden der politie voor kwam verdere uitbreiding der onlusten die wortelen in de scherpe tegen stelling tusschen Mohamedanen en Hindoes, welke tegenstelling vooral in den laatsten tijd overal in Britsch- Indië op den spits worden gedreven. Ook uit tal van andere plaatsen komen berichten van dergelijke on lusten die gemeenlijk een paarmen- scbenlevens en tientallen gewonden kosten. De wereld is vol onrust; ook Spanje krijgt daarvan ruimschoots een deel teslikken. Nu hebbendecommunisten en socialisten des nachts weer gede monstreerd tegen het fascisme, waarbij het aan ernstige botsingen natuurlijk niet heeft ontbroken. Het einde was als immer: de po litie herstelde de orde; op het slagveld bleven een paar dooden en tal van gewonden acuter. Het zevende internationale wegen concours is te München geopend, waarna onmiddellijk werd besloten, dat het volgend congres in Nederland zal plaatsvinden! liet meest trok de redevoering van minister Hess, plaats vervanger van Adolf Hitier, de aan dacht, omdat het een politieke rede bleek te zijn, heigeen men op een dergelijk congres van zuiver techni- schen aard allerminst had kunnen verwachten. Volgens minister Hess zijn minstens een kwart millioen arbeiders, recht streeks en middellijk betrokken bij den wegenaanleg in het Derde Rijk, hetgeen nog wel zeven jaar zal duren, terwijl een bedrag van 600 tol 700 millioen Rijksmark daarmede gemoeid zal blijken te zijn; in Duitschland is geen tegenstelling weg spoorweg meer te denken. Wij zouden wenschen dat ook Ne derland dat geluk beschoren ware. Tegelijk met het congres s er te München op de Theresia-weide een tentoonstelling van wegenaanleg, die natuurlijk de grootste belaugslelling van de deelnemers aan het congres bezit. Na het bezoek van den Belgischen minister van Builen!, zaken, Jasper, aan Parijs, waar hij Doumergue, Barthou en Lamoureux bezocht heef t komen natuurlijk de commentaren in de Fransche en Belgische bladen los. Het'was voor hel eerst, na het heengaan van zijn voorganger Hij mans, dat Jasper met Barthou in persoonlijke aanraking kwam. Wonder boven wonder zijn de be sprekingen niet politiek, doch alleen van economischen aard geweest. Veel willen wij gelooven, maar niet, dat een Fransche en een Belgischen mi nister van Buitenl. zaken de politiek onaangeroerd zullen laten. Dat is voor onzen smaak nu toch werkelijk al te veel van onze goedgeloovigheid gevergd en smaakt eerlijk gezegd al te zout! Enfin, wij verheugen ons voor beide heeren, dat ze straks te Genève hun schade zullen inhalen. De beslaande vacature in hel Leger des Heils, het nieuwe opperhoofd is gekozen uit vijf candidaten en de familie-regeering natuurlijk besten digd. Van de candidaten waren twee leden van de familie Booth, een dochter van nu wijlen generaal Bramwell Booth, en eeft dochter van den stichter. Gekozen is Evangeline Booth, vierde dochter van den stichter, oud 09 jaar en tot nu toe oppei -bevelbebsler van Leger des Heils in de Ver. Staten. Het spijt ons voor de dochter van Bramwell Booth, maar tante is al vrij bejaard en Catherina Booth maakt dus straks misschien nog een aardig kansje, de 2de generalissiina te worden. In ieder geval, de familie- regeering heeft het iveer eens ge wonnen, dat doet denken aan de niet steeds even prettige toestanden, die in het 17de en 18de eeuwsehe Ne derland hebben geheerscht. liet militaire vliegveld Mildenball in Suüblk zal op 20 Oclober dienst doen als punt van vertrek voor de beide vliegwedstrijden Engeland Australië, daar geen enkel ander vliegveld in Engeland over genoeg loodsen beschikt, nu de deelneming aan den snelheidswedstrijd en den verkeers-wedstrijd zoo groot blijkt te zijn. In het paleis van den nieuwen keizer Poeji van Mantsjoerije is brand uitgebroken, met het droeve gevolg, dat vrijwel het geheele complex een prooi der vlammen is geworden. Al gemeen gelooft men aan opzet. Wij denken aan iets anders: aan een voorteeken. Eerst het paleis weg, dan volgt straks de staat ook wel vanzelf I Uit Zwitserland bereikt ons de tij ding, dat tal van Zwitsersehe orga nisaties hebben besloten een refe rendum te vragen over de uittreding van Zwitserland uit den Volkenbond, indien men te Genève zou besluiten, datSovjet-Bnslaiid in den Volkenbond werd toegelaten. Arme Volkenbond, die zoo door pech wordt vervolgd en die straks ook nog uit Genève zal moeten gaan verhuizen, als het plan doorgaat, want Genève ligt nog steeds in Zwit serland, nebben wij op school reeds geleerd. Een buitenkansje voor een huis, dat weinig gebruikt wordt en op den Hoek vau de Anna Pauwlowna- straat en den Ouden Sohevening- scheu weg te 's-Gravenhage staat. De Fransche regeering heeft een belangrijke verklaring gepubliceerd over de maatregelen, die in verbaud met de stemming over het Saargebied moeten worden voorbereid en geno men. Ter waarborging van verkregen rechten stelt Frankryk voor dat ge durende minstens vijftien jaar een gemengde rechtbank uitspraak zal liebben te doen in alle opkomende geschillen. Thans staan wij in Duitschland voor het begin van het partijcongres van de Nat.-Socialisten, dat te Neu renberg zal plaats vinden. In deze stad van een half millioen inwoners wordt een hall' millioen bezoekers onderdak gebracht. De buitenlaudsche gezanten te Berlijn ontbreken, maar alle Duitsche gezanten in het buitenland zijn vrijwel zonder uitzondering naar Neurenberg gedirigeerd. Ook Adolf Hitier is reeds met minister Goebbels en enkele andere autoriteiten te Neurenberg aangekomen. De staking in de textiel-nij verheid in Amerika, die pas een aanvang heeft genomen, was op den tweeden dag van de staking heel wat uitge breider dan op den eersten dag, zoodat thans naar schatting reeds 56 van de arbeiders in die industrie in staking is gegaan. Men verwacht nog grootere uitbreiding van deze staking, die ook wel lang zal duren, eer de beslissing gevallen zal zijn. Congres van den Koninklijken Nederlandscken Middenstandsbond te Amsterdam. De Marinedag te Scheveningen van liet Nationaal JoDgerenverbond. Liquidatie van de Holland-Zuid-Afrika lijn. Te Amsterdam is de vergadering gehouden van den Koninklijken Neder landsehen Middenstandhond, die ge volgd is door het31e nationale middon- slaudscongres. Het gemeentebestuur heeft het bestuur en de afgevaardigden ontvangen op de groote Middenstands- tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Een der onderwerpen, die behandeld zijn, was de ouder domsverzorging van de kleine zelf standige middenstanders. Van staats pensioen bleek men geen voorstander, omdat daardoor het Nederlandsche volk wordt weggevoerd van eigen zorg om den ouden dag en het ver antwoordelijkheidsgevoel en de zelf standigheid werden verzwakt. Daar voor verplichte verzekering geen rechtsgronden aanwezig zijn, blijft slechts de vrijwillige ouderdomsver- zekering over. Te Zwolle is de gewone driejaar- lijksche Synode van de Christelijke Gereformeerde Kerk in Nederland aangevangen, waar de Voorzitter in zijn openingsrede er nog eens de aandacht op vestigde, dat de gerefor meerde kerk nog steeds is de wettige voortzetting van de Kerk der Scheiding en de historische voortzetting der Gereformeerde Kerken in Nederland. Men hoort weieens beweren, dat de Nederlandsche strafrechter al te

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1