Gemekd Prins Bertil van Zweden Si^ad-VoBsemeer. Uitslag wedstrijd van de doivenclnb „De Zwaluw" alhier Antwerpen Joh?, van Driel Lz. 1, 3 Z 0. J. B. Tholeoaar 2, 4, 6, 7 en Plaodaoen 5; eerste orerdaif J. B. leaaar. aoleo. Zondag 26 Ang. werd door de daivenvereeniging „De Luchtpost'" het kampioenschap gevlogen 7an Pont- daxense (Fr.) afstand 280 K.J st e kampioen viel ten deel aan B. W. it met 337 poDteD, en bij loting als atopioen Coro. I. Praat Ji. met 287 e duiven werden gelost 7 oor voorm. ;omst 6.80 nam. Wind N.W. - Wedvlucht van Parkeslone 25 Aog daivenvereen. „De Luchtpost", prijzen werden behaald door: Baaij Pz. 1, 6, en 9. Ant. Baaij en 4. Knolat 5. G. Haveruians 7. ike jabao 8. J. Bervoets 10. J. Verheij 11. ng Isaij Pen. eerste duif 3 o. 35 m. 11 sec. ite dnif 7 o 41 m. 14 m. Aonaland. Voetbal. H. D. S. 1 Ide Zaterdag jl. een wedstrijd tegen ,C. t. Uitslag 42 in het voordeel V.c. I. al ET GEBROKEN GEWEERTJI oor het Biagsche Kantongerecht t onlangs terecht gestaan zekere 8., tos het dragen van het bekende ge en geweertjp, welk insigne de uit- kiog is, zoo heette de ten laste ;iog, van een op weigering van den jtaireo dienst, althans op eenzijdige onale ootwapeoing gericht staatkundig ven. )e Kantonrechter overwoog tn zijn ijftelijk vonnis, dat dit laatste niet leken is. Het Pacifisme, van welk i dit insigne wel de uitdrokking heeten, kan ook niet worden ge- Bod als een Btaatkoodig streven, mede dat doe) gericht. Althans in ons land ieder «fHeokeod mei sch geacht den een afschnw te hebben van den mitsdien pacifist genoemd den. )p grood van een en aüder werd de gS lachte van alle rechtavf rvolging ont- ELECTRICITEIT EN OMZET BELASTING. 'anwegede Vereenigiog van Directeuren Electriciteitsbedrijven in Nederland langdnrige onderhandelingen gevoerd het departement van Fioanciëu om- it toepassing van de Wet op de Om- lelastiog om de levering van electrische rgie, meldt bet Bbl. llijkens een beschikking van het mini- ie van Financiën worden de diwtribotie— rijven als een fabrikant beschonwd en aotwoordelijk gesteld voor de betalÏDg de op den door heo verkochten stroom even omzetbelasliog ad 4% welke dt berekend van de opbrengst bij den bruiker; let het oog op de aanvankelijk be ende onzekerheid omtrent het systeem heffing kenrt de minister goed, dat r 1934 in plaats van 4% wordt volstaan 22/3%- DOOFSTOMME VOOR DE RECHTBANK. Voor de Asser rechtbank heeft een doof- mine uit Wateren terechtgestaan, die 5 April zijn moeder en zijn znster uilige malen met een els heeft gestokeD. behandeling had plaats met behulp een tolk, n.l. een oud-leeraar aan bet ifetommen institant te Groningen. ir| Eso getnigr-ieskondige verklaarde, dat dichte op bet moment van de daad geheel toerekenbaar was. De Officier Jostitie kon zich daarmee niet ver- ligeo en eischte 1 jaar gevangenisstraf. KLEINE BOERTJES BIJ DE WERKVERSCHAFFING. De Rijksiospectear voor de provincie oaingen inzake werkverschaffing en unverleeniDg heeft in opdracht van den nister van sociale zakeo aao de ge- icntebeatoren in zijn resort bericht, dat afwijking vbd hetgeen daaromtrent tot heeft gegolden, voortaan aan ieder neeDtebestnnr wordt overgelaten te he len, wie voor de werkverschaffing dan 1 voor opneming in de steunregeling in merking kom', watrbij de betrokkene erigeos moet voldoen aan de bepalingen, Ik te dien aanzien gelden. De rijks- pecteur voegt eraan toe, dat z.g. kleioe ertjes wel voor plaatsing bij de werk- rschaffing in aanmerking kanneu komen, ch niet voor halp ingevolge de steaa- ;eling. EEN GEDENKTEEKEN VOOR KONING ALBERT. Te De Holpe bij Brossrl is een mono- ;nt opgericht, dat nageooeg niets heeft kost. Het is een gedenkteeken voorden erleden koning, gebouwd door zijn :li oegere soldaten. Het zal op 7 October worden onthuld. De grond, waarop mono ment staat, ia door de gemeente el schonken. De architecten, beeldhouwers tieten, metselaars, tuinlieden en allen, die aan hel oprichten van dit moonment hebben meegewerkt, zijn ond-frontsoldaten, die gratis ban kennis en arbeidskracht ter beschikking hebben gesteld. CRISISMAATREGELEN VOOR DE V1SSCHERIJ. Steon aan de oestercnltour. Naar men meedeelt, zijn de volgende nieowe maatregel-in met betrekking tot de visscberij op grond van deLandboow- Crisiswet 1933 in voorbereiding. Teneinde aan de prijsdaling van oesters ten gevolge van onnoodige onderlinge concurrentie, een einde te makeD, zal ten opzichte vao de oestercnltonr de volgende regeling worden getroffen. De baodel in coosumptic- en zaai-nesters zal slechts worden toegestaan aan die kweekers en bandelareo, welke zich als georganiseerde bij de in te stellen crisis- orgaoisatie aansluiten. De nitvoer van consumptie- en zaai-oecters wordt slechts toegestaaD aan georganiseerde, die in het bezit zijn van een daartoe door of nameos den mibister afgegeven vergunning. Deze vergunning zal slechts worden afgegeveD, indieo ten genoege van genoemde crisif- orgaoisatie wordt aaDgetooDd, dat de uit voer plaats viodt tegen een prijs, welke gelijk is aan of hooger dan de door den minister vast te stelleo minimumprijs. Steno aan de Mosselvisschers. De moeilijkheden welke zich in de mosselvisscherij voordoen, zij o bet gevolg vao e»»o scherpe onderlinge concurrentie, welke in de hand wordt gewerkt door overproductie. Door de volgende regeling zal getracht wordeo aao deze moeilijkheden een einde te maken. De nitoefeoiog van alle takken vao mo3selcoltoor, de visscberij op mosselen, voor welk doel ook, en vao mosselzaad, zal worden voorbehouden aan georgaui- aeerden bij een door deo minster aau te wijzeu crisis-organisatie, mits zij in bezit zijn vao een daartoe strekkende verguDoiDg, afgegeven door of namens den minister, aan welke vergunning voorwaarden kunueo worden verbonden. De uitvoer van mosselen wordt slechts toegestaan aan georganiseerdeo, indien ten genoege van die crisis-)rganisstie wordt aangetoond, dat de mosselen worden ge ëxporteerd voor een prijs gelijk aan of hooger dan den door den minister vast te stellen minimumprijs. Boveodien zal te zijner tijd overwogen worden welke maatregelen ten aanzien van productiebeperking genomen moeien wordeD. NA ELF JAAR, DOOR ARMOEDE GEDREVEN. Elf jaar geleden ontvluchtte uil de Staatsgevangenis te Jefferson City in Montana (V.S.) een zekere Arthur Kencb. Moest bij eerst eeo wisselvallig beslaan leiden, lal er wist bij met dranksmokkelen een behoorlijk slok brood te verdienen. Toen echter bet draokverbod werd op geheven, kwam Keuch zonder werk en in groote moeilijkheden. Door armoede gedreven besloot hij teuslotte, ziüh maar weer bij de gevangenis aao te melden. Toen bij dezer dagen de gevangenis maren weer binnenstapte, slaakte hij een zucht vau verlichting en zeide: „Ik ben blij weer ergens te zijn, waar ik zeker ben drie maal daags te kuuneD eten. Acht jaar heb ik nog te goed; denk er aao, daar komen DOg twee jaar bij wegens mijn ontvluchting ik beo dos voor tien jaar weer geborgen". GROOTE RAMP OP DE CHIEMSEE. Donderdagavond werd op bet Herren- eiland in de Cbiemsee (Doilschlaod) een opeolucbl-voorstelliDg gegeven. Eeo groote meuigte was van de dorpen aan het meer naar bet eiland gekomen, de meesten met Chiemsee-stoombooten. Honderden echter kwamen met roeibooten en kano's. Na de voorstelling begaven de honderden, die □it de plaatsen Stock en Prien waren gekomen, zich met ban booten baiswaarts ofschoon de lacht dreigend was. Plotseling, tegen 11 uur brak een or kaan los. Met menBcheo eo booten werd een onbarmhartig spel gespeeld. De meeaten werden nabij het Schlosskanaal tnsschen Stock en Herren-eiland verrast. Na den orkaan, die slechts eenige mi nuten duurde, zag men een verschrikkelijk schouwspel. Tal van booten, waaronder ook stoom- booteo, dreven met de kiel naar boven zonder bemanning op het donkere water. Voor zoover vaststaat zijn een onder wijzer, diens vrouw en de vrouw van een tandarts verdronken. Van bet lot van vele anderen, die met hno booten zijn omge slagen, is nog niets bekend. Bijna met zekerheid kan worden aaogenomen, dat nog meer slachtoffer* te betrearen znllen lijn. OPHELDERING VAN EEN OUDE MOORDZAAK? Toen de landarbeider Gte Hon- tenisse, bezig was met „zandschieten" in het z.g. Kerkpadje, dat Kuitaart met Lamswaarde verbindt, stuitte hij op een diepte van ongeveer 20 c. M. op een menschelijk hoofd. De man graafde door en vond een volledig menschelijk geraamte, metdebeenen op de borstkas gedrukt en het aan gezicht naar beneden gekeerd. Men heef: vastgesteld dat het lijk verborgen moet zijn geweest in een houten kofier van ongeveer 1 Meter lengte. Uit de ligging van het geraam te kon men duidelijk zien, dat het lijk op onmenschelijke wijze in de kist is gestopt. Het gerucht doet de ronde, ,dat men hier te doen heeft met de stof felijke resten van zekeren J. F., die 2üjaar geleden spoorloos is verdwenen en welke verdwijning de justitie nooit heelt kunnen ophelderen. JEUGDIGEFIETSDIEVEN GEKNIPT Te Rotterdam zag een rechercheur op de Nieuwe Haven een paar op geschoten jongens, die zich wat ver dacht gedroegen. Weldra zag hij een hunner neerhurken bij een onbeheerd staande fiets. De jongen scheen het slot niet open le kunnen krijgen, althans hij stond op en liep weer verder. In een dwarsstraat zag de recher cheur de jongens weer bezig met een onbeheerd staande fiets. Ook die konden zij niet van slot krijgen, waarna ze naar de eerste tiets terug gingen. Ditmaal gelukte het wel, om de fiets mee te krijgen, maar juist toen een huuner op de fiets wilde springen, greep de rechercheur in. Hij wist den jongen, die reeds op de fiets zat te pakken. Hij is opgesloten. De andere jongen was hard weg- geloopen, maar een paar uur later kwam de rechercheur hem in de binnenstad tegen. Ook hij is toen aangehouden. BOSCHBRAND ONDER ERMELO. Woensdagmiddag half vier werd brand ontdekt in het dennenbosch nabij het bebouwde gedeelte „de Dennenkamp" onder Ermelo. Onmid dellijk werd de boschbrandweer ge waarschuwd, die met behulp van politie en vrijwilligers het vuur be streed. Het brandende bosch bestond uit hooge dennen, terwijl daaronder veel dood hout lag, hetgeen uitermate brandbaar was. Een gedeelte van ongeveer 2 H.A. stond spoedig in lichte laaie en tot ver in den omtrek waren het vuur en de rookwolken te zien. De huizen van „DeDennenkamp" liepen op een gegeven momentgevaar, doch met vereende krachten slaagde men er ten slotte in, den brand te stuiten en zoo verder onheil te voor komen. Omstreeks half vijf brak op eenige kilometers van het verbrande gedeelte, eveneens onder Ermelo, een tweede boschbrand uit, doch ook hier was de boschbrandweer er snel bij en kon men het vuur in den aanvang meester worden. Zoowel bij „De Dennenkamp" als op het tweede gedeelte heeft men bij een ingesteld onderzoek lonten ge vonden, zoodat men aanneemt met kwaadwilligheid te doen te hebben. Een onderzoek dienaangaande wordt ingesteld. VERROD DETAILVERKOOP VAN LOSSE SUIKER? Naar het Nederlandsch Weekblad voor kruidenierswaren verneemt, maakt het bij de regeering op aan drang van de belastinginspecties in de Zuidelijke provinciën een ernstig punt van overweging uit, om in de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg alle detailverkoop van losse suiker te verbieden en in winkels alleen den verkoop van verpakte suiker toe te staan. Door deze maat regel hoopt men een afdoende be strijding van den smokkelhandel te bereiken, daar na de uitvaardiging van de verbodsbepaling alle onver pakte suiker in winkels als smokkel waar zal worden beschouwd. De in voering van dezen maatregel wordt tegen '1 October of 1 November a.s. verwacht. WEEKPRAATJE. NAAR DE HERFST Spoedig breekt de laatste maand aan; reeds zijn we in de laatste weken, die den overgang vormen tot den H erfst. Deze laatste weken stemmen den mensch veelal weemoedig, daar hij door de veranderingen, die in de natuur plaatsgrijpen, herinnerd wordt aan de nabijheid van den dood. Want het sterven in de Natuur vangt onmerkbaar haast, toch in deze weken reeds aan. En een mensch is geneigd paralellen te trekken. Hoe gaarne zou hij nog éénmaal jong zijnnog éénmaal het leven van voren af aan mogen leven, doch dan uitgerust met alle ervaringen, die hij in zijn ten einde gaande leven verzameld heeft. Want slechts dan zou hij veel dingen béter kunnen verrichten, veel kunnen inhalen, wat hij verzuimde, veel kunnen goedmaken, wat hij bedierf. Maar dié gelegenheid wordt helaas niemand geboden 1 Wat wij gedaan hebben, is gebeurd en heeft zijn gevolgen gehad. Niéts daarvan kan men meer ongedaan maken! Bestaat er echter geen andere soort vei jonging voor ons?... Beleven wij het somtijds niet, hoe iemand, die reeds moe en afgeleefd scheen te zijn, opnieuw levenskracht vindt, zich opricht en zelfbewust op een doel at gaat? En zoeken wij de oorzaak daarvan, dan vernemen wij misschien dat die Mensch een nieuwe Taak gevonden heeft die hem geheel vervult. Hij voelt zich niet meer overbodig, Ie veel; de geestelijke aansporing schonk ook het* lichaam nieuwe krachten! Maar ook zonder dat bijzondere lotswendingen zich voordoen, kunnen wij het oud-worden tijdelijk van ons afwenden. Wij behoeven slechts le vendig deel te nemen aan het leven van de ononderbroken nieuw op groeiende jeugd. Dat is een gestaag- vloeiende stroom van hoop; van levensdoeleinden en nieuwe gedachten Werpen wij ons onvoorwaardelijk daarinworden wij door die jeugd bezield, dan kunnen wij doordat leven aangestoken worden, en in grooten deele gelijk worden met die jonge menschen. Meenen wij echter, niet meer tot hen te behooren, dan worden wij door dien stroom aan den oever gespoeld dan is het onze eigen schuld, als wij verdroten terzijde staan De slechte ervaringen, die wij in het leven moeten opdoen, dwingen soms iemand tot zoo'n rol. Hij ziet slechts het leelijke en troebele; het onrecht en de zelfzucht: de leugen en het geweld, die zich in het Leven op den voorgrond dringen met brutale kracht. Dat alles kan iemand in derdaad vroegtijdig oud makenmaar het ware leven, dat is het niet! Het leven, dat uit Goddelijke bron op borrelt dat naar de Gemeenschap, naar de Liefde streeft, die de aan eensluiting als uiteindelijk doel voor oogen stelt, en krachtdadig medewerkt waar wederzijdsche hulp en weder- zijdsche dienstvaardigheid in de ba nieren geschreven staat, waarin wij de Eeuwigheid voelen, dat houdt ons jong....! (Nadruk verboden). LANDBOUW. MOET DE AARDAPPEL8TEUN VERVALLEN? Eoral de oogst en nitvoermogelijkheid bekeod. Steunregeling niet langer dan noodig, zegt de regeering. lu de pers komen den laatsten tijd nog als eeus beschouwingen voor over het aard- appelvraagstok, waarin tot niting kwam de gedachte, dat een aardappelsteonregeling voor 1934 eigenlijk niet noodig is. Vraag en aanbod zijn wel zoodanig met elkaar in evenwicht, dat de aardappel voor den teler wel een behoorlijkeo prijs zal op brengen. Er wordt gewezeo op den vlotten afzet van de vroege aardappelen als gevolg vao de geringer beteelde oppervlakte eu van de kleinere opbrengst door de droogte waai- door men vroeger met het rooien van de middelvroege aardappelen (Eigenhei mers) is begoDnen. Iu verband met een en ander laat de regeering weten, dat bet aardappelvraagslnk baar volle aandacht beeft. Zij licht daarbij baar standpunt als volgt toe: Men z&l eerst een voldoend inzicht knDoen verkrijgen in den voorraad winter aardappelen, wanneer de oogstresnltaten bekend znllen zijn. Voorts zal allicht io de naaste toekomst over meer gegevens beschikt kannen worden inzake de evenloetle mogelijkheid van afzet van late aardappelen naar het boitealaod. Eerst dan zal men een oordeel konoeo vellen over de al-of-niet-noodzakelijkbeid van den steunmaatregel voor aardappelen. Het vraagstuk van de sorteering blijkt voorts voor menigeen eeo steen des aan stoots te zijD. Verruiming van de maten, in den zin vooral van bet toelateD van de boven- maatsche aardappelen in de consumptie wordt bepleit alsmede bet toestaan, dat drielingen in de consumptie komeD. Ook hieromtrent zal nog gedold ge oefend moeten worden,, omdat ook deze kwestie afhankelijk is van den oogst vao late aardappelen en de mogelijkheden voor export. De marktsituatie, die in de afgeloopen weken beheersebt werd eeoerzijds door eeo matig aau bod, wijl de teler zijn volle aandacht aao den graanoogst moest geven anderzijds door de idee, dat de droogte wel een beduidenden invloed moet hebben op den oogst in West-Earopa, deed be hoorlijke prijzen tot stand komen. Opmerkelijk is evenwel, dat een niet- onbeteekeDende teruggang in de prijzen opgetreden is. Successievelijk wordt thans het aanbod grooter, terwijl verscheidene soorten aan de markt komen met verschil in markt waarde. De aardappelateon zal evenwel zeker niet langer io stand worden gehouden dan noodzakelijk is. ONDERZOEK NAAR HET VOOR KOMEN VAN DE BLOEDLUIS-PARASIET. In 192Ö beeft de Plantenziekten- kundige Dienst een begin gemaakt met de verspreiding in ons land van een klein sluipwespje, dat als para siet in de op appelboomen zoo veel vuldig voorkomende bloedluis leefde en deze doodde, en waarmede dus „levende" (biologische) bestrijding van dit schadelijk insect werd inge voerd. Het schijnt, dat dit jaar de parasiet zich sterker heeft vermeerderd dan tot dusver hel geval geweest is, daar van verschillende zijden berichten over sterke parasiteering (en dus af sterven) van de bloedluis ontvangen zijn. Zonder nu overdreven verwach tingen te willen wekken over de rol die deze levende bloedluisbestrijding in onze culturen kan spelen, meent de Plantenziektenkundige Dienst goed te doen, de aandacht van de fruit- kweekers op deze parasiet te vestigen en hen aan te raden de bloedluis- kolonies op hun appelboomgaarden op de aanwezigheid van het sluip wespje te onderzoeken. Berichten over de mate van aantasting van de bloed luis worden gaarne bij den Dienst te Wageningen ingewacht, opdat daaruit een overzicht kan worden samenhesteld. De aanwezigheid van het sluip wespje, Aphelinus Mali genoemd, blijkt uit de aanwezigheid van doode bloedluizen (die door het verliezen van de witte wasdraden, een zwarte kleur vertoonen) met een rond gaatje in het achterlijf. Door dit gaatje is het sluipwespje, dat zich in de bloed luis tot volkomen insect ontwikkeld heeft, naar buiten gekomen. Hieruit blijkt, dat het insect zeer klein is. KERKNIEUWS. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 aurds. Wolfens- berger en aam. 2.30 ds. Moerman. lier. Kerk voorm. 10 uur en nam. 6 uur dr. Veltenaar. Gerei.Gem. voorm. 10 uar, nam. 2.30 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. Vrijdag 7 Sept. des avonds 7.30 ds. Barih te Bor&elle. Vrije Ger Gem. voorm. 10 uur nam. 2.80 en 'savonds 6.80 uur ds. Baaij. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30leeskerk en nam. 3 uur ds. Wolfensberger. Ger. Kerk voorm. 10.30, en nam. 3 uur en 's avonds 7 uur ds. Sap. Geref. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en '■avonds 7 uur leeskerk. SCHERPEN 1SSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. de HaaD. (Doopsbed.) Collecte Ziekenfonds. Ger. Gem voorm. 10.30, nam. 3 en avonds 7 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 nar ds. de Bres. 8TAVEN18SE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Moerman en nam. 3 uur leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm. 10.30 nam. 3 en avonds 6.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Kraaij. (Bed. H. Doop.) Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en avonds 6.30 leeskerk. Bijeenkomst in de Bewaarschool. Donderdag 6 September 's avonds 7.30 hoopt voor te gaan ds. Baaij te Tholen. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.80 ds. de Gidta te Asperen en nam. 3 uur leeskerk. Geref. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Vreugdenhil. BURGERLIJKE STAND. Gemeente THOLEN van 2430 Aog, Ondertrouwd J. A. Gerlings te Diote- loord en P. G. v. d. Velde te Tbolen. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 31 Aog. 1984. Boerenboter f 0.77 per pond. Roomboter f 0.79 Omzetbelasting inbegrepen. Eieren f 8.50 per 100. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Angastas Graden C. Zaterdag 25 18,3 Zondag 26 18,3 Maandag 27 18, Dinsdag 28 18,2 Woensdag 29 18, Donderdag 30 18, Vrijdag 31 17,3 Voorhanden bij fa. J. M. C. POT, boekhandel, Tholen Z. K. H. door Hugo van Wylbroeck. Prijs f0.40. Per post iO.43. 13 43749

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 3