'icuïisl I öeÉj^t werking zal zijn getreden. Moge dit ten bate van onze vaderlandsche musici, niet meer le lang op zich laten wachten. Een gepantserde smokkelauto, komende uit het Belgische grens- plaatsje Canne, met een lading van 400 K.G. margarine, is door de amb tenaren der invoerrechten te Maas tricht tot stoppen gedwongen, doordat de ambtenaren spijkerplanken op den weg legden. De 4 banden werden stuk gereden, de chaffeur, een Maas trichtenaar, verloor de macht over het stuur, de wagen botste tegen een paar hoornen, kwam in een sloot terecht, waar de ambtenaren den chaffeur dood achter het stuur von den zitten. Twee andere inzittenden wisten te ontsnappen, maar een dezer was gewond en werd later aange houden. Een verdiend succes voor de komiezen, die hun plicht hebben ge daan en een voort redelijke les voor andere smokkelaars, wat zij te wach ten hebben. Uit Batavia bereikt ons het wel dadige bericht, dat nu eindelijk de handelsbesprekingen tusschen Neder- landsch Oost-Indië en Japan in den loop van deze week tot een beslissing zullen komen. De beide voorzitters der Nederlundsche en der Japansche delegaties zullen in een onderlinge bespreking trachlen een defini tieve basis te leggen voor een zakelijk verloop der verdere onder handelingen, waardoor alle nog on opgeloste moeilijkheden uit den weg zullen worden geruimd. Het aange naam klinkende bericht, ontlokt ons de verzuchting: „Es ist zu schön urn wahr su sein!" Maar wij hopen met deze lichtelijk cynische opmerking vanzelfsprekend ongelijk te hebben gehad. En wij verklaren ons thans reeds bereid, dat in ons volgend over zicht nog ruiterlijk te willen erken nen. zoo verheugd zulleu wij zijn, dat eindelijk door de onderhandelaars te Batavia spijkers met koppen zul len worden geslagen 1 In zijn Zondag te Leipzig gehouden rede heeft de Duitsche minister ür. Schacht, aanzienlijke besprekingen van den invoer in Duitschiand aange kondigd, daar het land geen buiten- landsche goederen meer kan betalen. In verband met die weinig gerust stellende woorden onderneemt nu de Nederl. regeering, zoowel op het Duit sche gezantschap te 's Gravenhage, als door bemiddeling van den Nederl. gezant te Berlijn, de noodige stappen om precies op de hoogte te blijven van den omvang der te verwachten invoer-beperkingen in Duitschiand, die natuurlijk voor den Nederl. han del slechts nadeelig kunnen zijn. Het schijnt niet de bedoeling van de regeering den Duitschen invoer in Nederland met gelijke maatregelen te treffen, doch alleen om voor de belangen van de Nederlandsche ex porteurs op te komen. Het is trou wens eisch van noodzakelijkheid, dat die belangen afdoende worden be schermd, waar dit slechts mogelijk is, want de Nederl. export-handel heeft reeds thans bijna niet te over- ziene moeilijkheden te overwinnen De raad der gemeente Harlingen is in buitengewone vergadering bijeen gekomen, ter herdenking van het 700-jarig bestaan van de stad Har lingen. Reeds tijdens de Romeinsche overheersching in ons land was de terp Almenum, nu midden in Har lingen gelegen, bekend, zoodat de geschiedenis van Harlingen eisrenjj^- 'ioi/vFjadY Jtfd is. Pas lang na 1234 het stichtingsjaar van Harlingen als stad werd deze plaats een zeehaven, doordat de oude Middelzee geheel verdween. Ook Harlingen heeft in de 17de eeuw een gouden tijdperk beleefd, toen 80 driemastschepen in de kleine haven lagen opgeperst. Met de 18e eeuw kwam de achter uitgang, die lang aanhield, zoodat bijv. in 1900 de Harlingsche koop vaardijvloot tot 4 schepen was ach- teruitgeloopen. De uitkomst kwam van volkomen onverwachte zijde: de Afsluitdijk kwam vlak bij Harlingen op de Friesche kust uit, zoodat Har ingen een plaats werd die opeens doorgaand verkeer kreeg. Straks zal de trein verbinding Amsterdam—Afsluitdijk Duitschiand over Harlingen loopen. De toekomst is voor Harlingen weer heel wat hoopvoller gewordan. Reeds geruimen tijd werden De Bilt, Bilthoven, Hilversum en andere welvarende gemeenten in het Sticht en het Gooi door een inbrekersbende onveilig gemaakt. Hilversum hield het record met dertien inbraken in 2 maanden tijds. Men stelde nacht patrouilles in en al spoedig kwam men te Bilthoven tot de overtuiging, dat de inbrekers te Hilversum moesten worden gezocht. Als gevolg daarvan zijn 7 inbrekers te Hilversum gear resteerd, terwijl te Amsterdam 2 helers hetzelfde lot ondergingen. Een goede vangst, die den bewoners van de Stichtsche en Gooische villa plaatsen weer rust zal verschaffen. Een Duitsche journalist, die met een opvouwbare kano van Enkhuizen naar Kampen het meer Flevo wilde oversteken, welke gevaarlijke reis men hem reeds te Eukhuizen had afgeraden, is het slachtoffer van eigen waaghalzerij geworden. Nadat het bootje reeds eerder te Bunschoten was aangebracht, is thans het Jijk van den 34-jarigen Hans Becker, die te München ais journalist werkzaam was, te Edam aangespoeld. Hier is een verdienstelijk collega, door eigen onvoorzichtigheid, te vroeg uit het leven weggenomen. Het plotseling overlijden van Dr. J. J. van der Leeuw, die terugvlie gende van Kaapstad naar Nederland met zijn vliegtuig is gevallen en gedood, heeft ontsteltenis gewekt. Hetzelfde kan worden getuigd van de steekpartij door een Surinamer op de Nieuwendijk bij de Martelaars gracht te Amsterdam op louw gezet. Maar fel is de verontwaardiging in gansch het land opgelaaid over de moord, die op de 8-jange Sonja Beu- geltuseh in de hoofdstad is gepleegd. Tegenover de verdachte van deze gruwelijke moord op een 8-jarig meisje heeft het publiek de felste verontwaardiging ten toon gespreid, wat alleszins begrijpelijk is. De verdachte heeft later een vol ledige bekentenis afgelegd, zoodat deze zijn verdiende straf niet zal ontgaan. Groolsche Duitsche Saar-betooging op den Ehrenbreitstein. Tegen- betooging te Solzbach. Was Von Papen ziek 1 Twee stakingen één ernsiige en één grappige. Schnieling slaat Neuael te Hamburg. Generaal Johnson blijft econo misch dictator in Amerika. Oos tenrijk wil kulp-politieiroepen. Nederland en Dui'schlaud in de beslissingswedstrijden om den Davis- beker. Vierhonderdduizend betoogers, waarvan de helft uit het Saarbekken was gekomen, hebben atgeloopen Zondag op den Ehrenbreitstein Hit- ler's toespraak aangehoord. Reeds Zaterdag waren extra treinen uit het Saargebied en uit andere deelen van Duitschiand aangekomen, zoodat op het station te Koblenz een ongekende drukte heerschte. De plechtigheid op do hoog gelegen vesting werd ingezet door 2 gods dienstoefeningen voor R. K. en Pro- testantsche betoogers. De Rijkskan selier en Leider was Zaterdagavond per vliegtuig te Keulen aangekomen, waar hij de tentoonstelling, de „Duit sche Saar" genaamd, bezocht. Tegen twaalf uur 's Zondags begaf de Rijkskanselier van het Derde Rijk zich naar den Ehrenbreitstein waar de honderdduizenden hem wachtten. Bij zijn komst is Hitier gedurende een kwartier tijds uitbundig toege juicht. Het meest merkwaardige in merkwaardige in zijn rede waren naar onze .piekfijn/ jjp ."OTrdeii": „ue Saarkwestie is het eenige ter ritoriale vraagstuk, dat ons Duitschers nog van Frankrijk scheidt!" Daarmede is de kwestie Elzas-Lotharingen dus voorgoed van de baan. Verzoenings gezind waren de daarop' volgende woorden „Als de Saarkwestie is opgelost, is er geen verstandig motief te bedenken, waarom twee groote groote volken eeuwig en altijd als vijanden tegen over elkaar zouden moeten staan!" Dergelijke uitlatingen zijn waarde voller dan veel gepraat te Genève, dat tot niets pleegt le voeren. Een hoogst indrukwekkend vuur werk, op het Zevengebergte ontstoken, besloot deze betooging. Te Sulzbach, nabij Saarbrücken, heeft op hetzelfde oogenblik een te- genbetooging plaats gevonden, die door 06.000 menschen was bezocht en die ten doel had te pleiten voor handhaving van den thans beslaanden toestand. De meeste betoogers schij nen behoord te hebben tot het ge meenschappelijke front van commu nisten en sociaal democraten, die natuurlijk een terugkeer van het Saargebied in het Duitsche Rijk moei lijk kunnen toejuichen, daar voor hen dan de concentratie-kampen spoedig geopend zullen moeten worden De kans daarop is in ieder geval groot. Voor wie van verre en van volkomen onzijdig standpunt de kwes tie van het Saargebied beschouwt, kan het wei niet anders, of hij moet van oordeel zijn, dat de stemming op den 13en Januari 1935 tot gevolg zal hebben, dat het Saargebied weer met Duitschiand wordt vereenigd, hetgeen voor dit kleine, doch aan mijnen rijke landje, met zijn over wegend Duitschsprekende bevolking, wel de allerbeste en de meest na tuurlijke oplossing schijnt te zijn. Opmerkenswaard was het dat Von Papen, de nieuwe Duitsche ambassa deur te Weeneu, die op zijn landgoed Wallerfangen in het Saargebied ver toeft en die op den Ehronbreitstein, als oud-rijkscommissaris voor het Saargebied ook het woord had willen voeren, door ziekte verhinderd was bij de betooging aanwezig te zijn. Wij persoonlijk hebben alle ver trouwen in plotselinge ziektegevallen van politieke persoonlijkheden eens en voor altijd verloren. Maar wellicht hebben wij bij Von Papen met een uitzonderingsgeval te doen. Uit Amerika hebben wij 2 berichten opstakingsgebied ontvangen, waarvan het eene bericht ernstig is, het andere een alleszins vermakelijke kant beeft, waarom het in deze meer ernstige rubriek ter opvroolijking van de lezers niet mag ontbreken. Het eerste bericht vermeldt, dat tegen 4 September een half millioen kantoorarbeiders in staking zullen gaan, waarbij zich nog misschien 3ÜU.000 arbeiders uit de zijde- en wol-industrie zullen aan sluiten. Het bestuur van den Amerikaansche vakbond der texliel-arbeiders moet reeds alle maatregelen voor de staking hebben getrolïen. In de buurt van Ghicago waren de „caddies" de jeugdige goifstokken- dragers.ontevreden met het ontvangen loon, zoodat zy in staking gingen. Maar de speelsters en spelers besloten aan de gestelde eischen niet te vol doen en de golfstokken zelf mede te zeulen. Toen een dezer dagen een groot aantal meisjes, vrouwen, man nen, jongens aan het golfspelen waren, bleken de stakende dragertjes zich ook op het golfterrein te bevinden, maar... volkomen ongekleed, waarop de golfspeelsters met haastige schreden de wijk hebben genomen. En nu wij toch over sport schrijven mag niet onvermeld gelaten worden, dat te Hamburg de groote bokswed strijd tusschen de beide beste Duitsche zwaargewichten, Schmeling en Neusel, heeft plaats gevonden, die in het voordeel van Schmeling is beslist, doordat Neusel in de negende ronde niet meer kon uitkomen. Ongeveer 70.000 toeschouwers hebben de reis oneernomen en zijn min of meer teleurgesteld thuis gekomen, want aan het opgeven van den strijd door Neusel hadden zij niet gedacht. In zeker opzicht is dit jammer, dat Neusel moest opgeven, want hij is jong; Schmeling reeds oud (voor een bokser tenminste), zoodat het beter ware geweest dat de jongste de zege had behaald, omdat men jong bloed in de bokserswereld steeds het aller beste kan gebruiken. Het heeft er in Amerika een tijd lang uitgezien, dat generaal Johnson, de leider van de N R.A. het tegen Richberg en Mevrouw .Rftïabs zou moeten ufleg?j;p zlêh moeten ver genoegen met het Voorzitterschap van een raad die de gewijzigde N.R.A. zou leiden. Volgensde laatste berichten is men nu echter van oordeel, dat Johnson een volkomen overwinning op zijn tegenpartij heeft behaald en dat hij de onbeperkte economische dictator van Amerika zal blijven. Oostenrijk moet het verzoek tot de mogendheden hebben gericht een machtiging te mogen hebben tot het oprichten van een permanente hulp politiemacht. Reeds verluidt, dat Engeland geneigd is dit verzoek te ondersteunen, omdat op die manier de beste waarborg zal worden geschapen tegen herhaling van aan slagen op den Oostenrijkschen staat als laatst is geschied en die met het ontijdig verscheiden van dr. Dollfus is geëindigd. Voorden Davis-beker hebben Neder land en Duitschiand onderscheidenlijk met 32 en 50 Zweden en Dene marken geslagen, zoodat beide landen thans in aanmerking komen om in het voorjaar van 1935 uit te komen in de beslissings-wedstrijden om dien bekenden tennis-beker, waarvan het behalen de eerzucht is van iedere nationale tennisploeg. Uit Londen komt het overlijdens bericht van prof. Sir. T. W. Edge- warth David, die als geleerde, vooral als ontdekkingsreiziger naam heelt gemaakt. Hij nam o.a. deel aan de eerste Poolexpeditie van Shackloten en was de eerste, die den actieven vulkaan op Ross-eiland, den berg Erobus beklom. Op geologisch gebied heeft hij veel werken het licht laten zien De vierde zoon van den Engelschen Koning, prins George, is verloofd met prinses Maria van Griekenland, de derde dochter van Prins Nicolaas van Griekenland, die de tweede zoon van Koning George I is. Het Japansche blad Aschi deelt mede. dat Japan het vlootverdrag van Washington zal opzeggen, doch dat alleen het tijdstip nog niet vastgesteld omdat men eerst nog deel wil nemen aan de besprekingen te Londen, die in het najaar zullen worden gevoerd. TH0LEN, 31 Augustus 1934. Woensdagmorgen kwam het zoontje van S. bij het spelen zoodanig te vallen, dat hij zijn linkerarm brak. Op Vrijdag 24 Aug. j.1. werd in de zaal van mej. Wed. Hoek een vergadering gehouden om te komen tot oprichting eener Mondaccordeon- vereeniging, welke vergadering zeer druk bezocht werd. De heer J. v. d. Boom, die als di recteur zal fungeeren, opende de vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Hierna werd overgegaan tot ver kiezing van de bestuursleden; gekozen werden «Ie heeren: W. Cornellisse, D. Burgers, W. Groenewege, Adr. v. Treijen en C. Zandijk. Bij vraag of de gekozenen hun benoeming aannemen werd door allen bevestigend geantwoord, waarna de heer Cornelisse tot voorzitter werd gekozen. De vereeniging zal de naam „Crescendo" dragen. Besloten werd om reglementen bij eenige vereenigingen aan te vragen, om hieruit een reglement vast te stellen. Tevens zullen de mondorgels zoo vlug mogelijk besteld worden. Er werd nog over eenige punten gesproken, waarna de vergadering door de voorzitter werd gesloten. In de bestuurs-vergadering werd gekozen tot secretaris dhr. Adr. van Treijen en tot penningmeester dhr. G. Zandijk. Er hebben zich een 40-tal leden opgegeven. Dinsdagavond kwam een luxe auto, bestuurd door den heer J. P. te Scherpenisse op de hoek Boter marktHoogstraat in botsing met een wielrijder, gelukkig zonder ern stige gevolgen, daar alleen het rijwiel gehavend was. Ons Harmoniegezelschap was voornemens hedenavond, ter gele genheid van de viering van H. M.- verjaardag een concert op de Markt te geven. Daar de directeur 31 dezer plot seling verhinderd werd naar Tliolen te komen, is dit concert hierdoor een dag vervroegd en heeft Donder dagavond plaats van de zjiffc vari *.3t publiek was er een buitengewone belangstelling en alle nummers zijn op zeer goede wijze ten gehoore gebracht. Van eenige publieke gebouwen en eenige particuliere woningen was heden de driekleur uitgestoken ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin. Deze week behaalde den heer M. G. Deurloo, bij de afd. Beschuit bakkers te Oostburg een le en een 2e prijs. POORTVLIET. Woensdagmorgen ol- geveer half zes had eeo ernstig motor ongeluk plaats op den Rijksstraatweg, bij de hoeve «Welgelegen" alhier. De 21-jarige C. Sieendijk Czd. van Stavenisso, die van de Goesche kermis kwam raakte de macht over zijn stoor kwijt. Bij bolste tegen een boom aao, zoodat hij van zijn motor werd gesliogerd. Ia zorgwekkenden toestand is S. opge nomen en bij den landbouwer J. J. v. d. S. binnengedragen. Op advies van dr. Ben- hardi werd hij naar het ziekeuhnis te Bergen op Zoom vervoerd, waar na onder zoek bleek, nat hij inwendige fracturen had en bovendien nog een beenbreok. De motor is ernstig beschadigd. Bet Bestuur van het waterschap Poortvliet heeftin zijo vergaderingvaD 24 Aog. jh bij openbare inschrijving ver kocht de stoommachine, stoomketel, en pomp van het oude watergemaal. Iogeschreven werd door N.V. Metaal Maatscb. J. 8. A. Vies te Rotterdam voor f200; Gebrs. F. en J. Kamp te Zeven bergen f210.J. Stoutjesdljk te Si venisBe f 225 C. Gebraad te Thi f 282; Iz. de Winter te Bergen op Z f 845 W. B. Borrie te Bergen op Z .0. f451; Firma Gebrs. J. en F. Stoll Pli Bendrik Ido-Ambacht f 505.50. Aan laatstgenoemde is de zaak gego SCHERPENISSE. Door Mej, v. d. G. is van de ruim 600 verkoe rijwielplaaljes '33/34, 575 algelev Ja aan de vereeniging ten bate voor si aan T.B.C. lijders, wel een bei dat allen bewust zijn van het go doel waarvoor ze worden ingezarm ten Door de voetbalvereenig D.E V.O. zal eerstdaags een algeme vergadering worden gehouden over het al of niet voortbestaan vereeniging te beslissen. Het sch wel dat evenals de muziekvereenig ook deze vereeniging ten doodi opgeschreven, want in geen weke er meer geoefeud of een wedsti do m al [E tl Alhier heeft zich een geval meningitis met doodelijken afli voorgedaan bij een 25 jarig perso Bij de arbeidsbemiddeling slechts 1 persoon als werkloos in schreven. STAVEN1SSE. Onder voorzitt schap van den heer J. C. Droogeni kwamen alhier in hotel Potap) een 45-tal personen bijeen, die belang hebben in het veilen aardappelen en uien alhier. Het houden van goede prijzen is all mogelijk, als bijna allen, niet all de kleine, maar voornamelijk ook groote verbonwers, over de veilin* verkoopen. In bet begin der volgei ','j week zal er een algemeene verga ring van aangeslotenen worden houden, teneinde nader over een ander te beslissen. STaVENISSE. Naar men vernet heeft zich alhier weder eeD geval roodvonk voorgedaan. 8T. ANNALAND. Aardappelveiliog Doüderdag 80 Aag. 2400 K.G, eigenh. f 3 20—f 3,94 1500 K.G. bla eigeuh. 13 96 2750 K.G. Z. bla f 3.98— f4 10. 6250 K.G. bonte f 4—1 100 K.G. KoeoieteD fl.10. Alles 100 K.G. Door het bestuur van de Veilingi eenigiog werd aanbesteed bet vervoer uien van het veiliogsgebouw Daar haven. Laagste inschrijver was J Vroegop voor f 1 per 100 baaltjes. ST. ANNALAND. Zaterdag 25 A hield de scherpschuttersvereenig „Prinses Juliana" alhier haar gew jaarlijksche huishoudelijke wedstr Teneinde alle schutters kans geven een prijsje te winnen, wai deze in drie klassen, naar gel; hun schietvaardigheid, verdeeld De prijzen werden gewonnen do In de eerste klasse: 1. J. G. Goede buure. 2 A. Goedegebuure Azn 3. J. L. Goedegebuure. 4. Iz. Rijnbe 5. J. Walhout. 6. M. Fase. 7. P. Goedegebuure. 8. M. C. van der Wei 9. Chr. Hage. In de tweede klasse: 1. Th. Kurvi 2. Jb. Rijnberg. 3. Johs. Kurv 4. Anth. Hage. 5. A. Kurvink T 6. J. Mosselman. 7. A. A. Goede buure. 8. J. de Bruine. 9. M. Engelsman. In de derde klasse: 1. W. Goedej buure. 2. A. Weijler. 3. G. Slager 4. Goeaegebuürt?. o. M Boogaard. 6. A. D. Goedegebuui 7. J. Slager Hz. 8. W. v. d. Ma 9. J. Boon. Aan dezen wedstrijd was teve verbonden een vrije baan, waarl de prijzen werden gewonnen doo 1. A. A Goedegebuure. 2. J.L. Goed gebuure. 3. A. Goedegebuure Az 4. J. G. Goedegebuure. 5. Th. Kurvin 6. P. A. Goedegebuure. 7. M. Fa: 8. W. Goedegebuure. De premie voor de beste schutt van het seizoen werd na het houd van een kampserie toegekend J. C. Goedegebuure, welke met J Goedegebuure ieder een seriegemi delde hadden bereikt van 46 punte OUD-VOSSEMEER. Een zeke K. B. alhier, die Donderdagmidd: aan bet laden van grond was, well afgegraven werd van dendijktussch* Broek- en Priestermeetpolder ond Tholen, is onder een neerstortei gedeelte geraakt en heeft een ze erastige heupbeenfractuur opgeloope Hij moest naar het ziekenhuis Bergen op Zoom worden vervoer Gelukkig dat het ongeluk nog tijd werd opgemerkt, auders was hij waa schij nlij k onder de neerstorting gestil SPORT. Ond-Vossemeer. Voetbal O.V.C. 1 een wedstrijd speleo tegen R B. C. RooseDdaal welke evenwel werd afgelt en in de plaats daarvau speelde O.V.C. (niet volledig aanwezig in ledental) teg t William" van Bergen op Zoom laatste clnb won met 42. 11 I el

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 2