WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT mmm ^BUITENLAl! NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN ijdag 24 Augustus 1934 No. 34 Een en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 pri'svern'l"'leri"fl- ^drukken van indrukken THOOLSCHE COURANT acl la n blad verschijnt eiken jdag. Prijs per kwartaal 80; met Geïllustreerd dagsblad ƒ1,375, franco post ƒ1,65 *5 ct. p. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke 2 Eh< lerlanders aan het Lac Léman,. ert 3. re De Zwitsersche fiscus en de Vreemdeling. n de dagen, dat de ministers van ancien, de Geer en Colijn, nog lermachtig waren in het perceel euterdijk No. 22 te's-Gravenhage, ben deze beide Excellenties, irtoe opgepord door de admini- Ajatie der belastingen, pogingen in werk gesteld, de Nederlanders buiten 'slands grenzen aan den ik van Neerlands tollenaars waren ;komen, toen in de directe belas gen van den staat der Nederlanden treilen. Deze pogingen zijn in het 'trc id van den onwil der Staten-Ge- lop raai verloopen. Terecht, want de or Sinnighe Damsté handig in el- gedraaide rechtsgrond was a ïerlijk voos. Wie en naar onze meening ten ervloede nog volkomen terecht! n oordeel is, dat Nederland te veel aagt en te weinig biedt, verhuize ar de oevers van het Lac Léman vinde in Genève, Lausanne, Ouchy, |rtvey, Entre Deux Villes, Montreux, n de oevers van de Zwitscersch iliaansche meren, te Lugano, of icarno, soelaas voor een belasting- uk, waarbij Alva's Tiende Penning n streeling over de buidels der lastingplichligen moebt heeten. Tenzij de belasting-vluchteling de ;uren-kust mocht verkiezen en toe- icht zoeken in de Principauté, >ez lar men met een Carte d'ldentité, 43 gen twee Francs, voor zes maanden iderdak is. Wat der Nederlandsche belasting- Jministratie het meest verdroot, zc is de tegemoetkomende wijze van ~~t Zwitsersche ambtgenooten van meente en kanton, die den Neder- nder, die ergens aan een z.g. blauw eer een chalet huurde, ronduit irzekerden den welkomen vreem- :ling voor niet hooger dan een in- )men van tienduizend Frankli te ïllen aanslaan, al was het wel zeker it hij een vijfvoudig inkomen bezat. Zwitsersche belasting-inspecteurs isten te lokken en te lonken en at men van hun Nederlandsche nbtgenooten mogen zeggen dat ieder geval nietl Doch wat men den hoogeren en geren Nederlandschen belasting- obtenaar moge verwijten, wegens in onmiskenbaar gebrek een psy- lologisch inzicht, zijn integriteit staat el boven iedere verdenking. Edoch, en kan begrijpen, dat deze Kneu- fdijksche heeren niet ai te goed aren te spreken over hun Zwitsersche illega's, vooral niet de ambtenaren ol inde registratie en domeienen, die IS ckzelf och, het is niet erg! oe) Dorheen 1'aristocratie de la iïnance etitelden, totdat zij nu bezig zijn eg te spoelen en onder te gaan in e veel meer uitgebreide administratie er directe belastingen, invoerrechten i accijnzen. De Zwitsersche belasting-admini- ratie meet metterdaad met twee laten, zoo het geen meerdere maten ïochten wezen. Toegeeflijk voor de lijvers op het grondgebied van het witserscbe Eedgenootschap,-yeet zij e tijdelijke vertoevers in de Zwit- ïrsche Kantons op zoo'n aardige en andige wijze te pakken te nemen, at hun vindingrijkheid niet onver- neld mag blijven. Wie voor b.v. één jaar tijds zich a Zwitserland denkt op te houden, vert zijn pas in op het hoofdbureau an politie en ontvangt daar een 'ermis de Séjour, of een Aufen- felhaltsbewilligung. Met dat papier ge wapend, kan hij gansch het Eedge- lootschap afreizen, en zal nergens ast ondervinden totdat hij het land aat verlaten. Dan krijgt hij zijn pas niet terug, voor en alleer hij zijn cijns aan de Zwitsersche belasting administratie heeft betaald. Kan hij de desbetrellende quitantie op het hoofdbureau van politie toonen, de pas ligt vijf minuten later te zijner beschikking. Schrijver dezes, die op een gegeven oogenblik plotseling van Bern naar Weenen en Budapest moest vertrekken is op die wijze op een voorjaarsmorgen welgeteld twaalfhonderd Zwitsersche l-rankli armer geworden, omdat hij één jaar lang in een groot Zwitsersch hotel had gewoond. Het is geen weerwraak die hem tot schrijven van het vorenstaande ware gebeuren zet, doch slechts de nuchtere en simpele uiteenzetting van een klaarblijkelijk voortreffelijk werkende aanslagrege ling van tijdelijk in Zwitserland ver toevende vreemdelingen. Misschien kan ook de Nederlandsche belasting-administratie daarmede haar voordeel doen? (Nadruk verboden). Deelneming uil Nederland aan de Duitsche volksslemraiDg. Onze Ne derlandsche zwemsters in Maagden borg veroveren Kuropeesche kam pioenschappen. De regeering over weegt het verleeenn van hulp aan de garnalenvisscherij. Een schokker te Scheveningen op het Noorder havenhoofd geloopen. Veenbrand iD de Peel. Het oordeel van een be kend Japanner over Java, Japanners Chineezeu, Nederlanders en de sui kerfabrieken. De volksstemming in Duitschland is ook in Nederland te bemerken ge weest, want het stoomschip Cordil- leras van de Hamburg-Ameiika-Lijn vertrok met 2000 Duitsche kiezers, in Nederland verblijf houdende, van Hoek van Holland tot buiten de ter ritoriale wateren, waar de kiezers hun stem uitbrachten, waarna de Cordil- leras allen weer te Hoek van Holland aan land zette. Het schip, dat van Hamburg met 200 passagiers aan boord naar Zuid- Amerika onderweg was, is in den laten avond van den Duitschen volks stemmingsdag weer van Hoek van Holland vertrokken, om de ieis naar Zuid-Amerika te vervolgen. De zeereis heeft van ongeveer 4 uur tot 10 uur geduurd en was voor de 2000 Duit sche kiezers, die (hoewel er 200 passagiers aan boord waren) toegang hadden tot alle klassen van de Cor- dilleras, een alleraangenaamste wijze hun stem voor den Leider uit te brengen. Want dat er veel legen- stemmers geweest zullen zijn, is bij een dergelijke voortreffelijk en ge zellig geregelde propaganda bijna niet te verwachten. De talenten van dr. Goebbels, den Duitschen minister voor propaganda, zijn inderdaad veel en veelzijdig nu zijn ze ook op Nederlandsch gebied doorgedrongen, al heeft de eigenlijke stemming natuurlijk buiten de ter ritoriale wateren plaatsgevonden. Het Duitsche gezantschap te 's Gra- venhage bad aan de Nederlandsche journalisten geweigerd toegang te geven tot het schip, hetgeen ge geven de zuiver intern Duitsche aan gelegenheid, die de stemming nu eenmaal is alleszins begrijpelijk kan heeten. Maar aan belangstelling bij de steigers van de Harwichbooten heeft het niet- ontbroken. Hel kan lang dureu, aleer Nederland weer zooiets zal meemaken. De Europeesche zwemkampioen schappen te Maagdenburg behooren nu weer tot het verleden en zijn een groot succes geworden voor onze Nederlandsche zwemsters, in het bijzonder voor mejuffrouw Willy den Ouden en voor mejuffrouw Rie Mas tenbroek, twee jonge meisjes van 16 en 15 jaar, die tot de zwempheno- menen dienen te worden gerekend. Hoe overtuigend de Nederlandsche zwemsters de meerdere bleken van de zwemsters uit andere landen, blijkt het allerduidelijkst uit het feit, dat van de 5 kampioenschappen voor dames de Nederlandsche meisje er 4 wisten te veroveren, te weten: 100 meter vrije slag, J00 meter rugslag, 4 maal 100 meter estafette vrije slag, 400 meter vrije slag. Slechts het nummer 200 meter schoolslag is door Duitschland behaald. Het is dus alleszins begrijpelijk, dat de Neder landsche zwem wereld met gerecht vaardigde trots terugblikt op de kampioenschappen te Maagdenburg. Doordat de uitvoer van garnalen naar België en Frankrijk zeer ver minderd is, wijl de invoer in die 2 landen is gecontingenleerd, en door dat ook de uitvoer naar Engeland sterk is achleruitgeloopen, door de waardedaling van het Engelsche Pond Sterling en de beffing van een be trekkelijk hoog invoerrecht bij invoer van buitenlandsche garnalen in En geland, hebben tal van vissehers- plaalsen, waar men zich met bet vangen en exporteeren van garnalen bezig houdt, met groote moeilijkheden te kampen. Voeg daarbij een moor dende concurrentie van de garnalen- visschers en de handelaren in gar nalen, dan is het te begrijpen, dat de Nederlandsche regeering over weegt maatregelen te treffen, waar door de visschers in de gelegenheid zullen worden gesteld hun bedrijf voort te zetten, voor zoover dit in verband met den beperkten afzet nog mogelijk zal blijken te zijn. Scheveningen heeft opeens iets geheel anders kunnen beleven dan het gewone strandvermaak. Maandag omstreeks 6 uur, is een schokker gestrand op het Noorderhoofd van de Scbeveningsche haven. Het Huikje, kleine logger met motor-aandrijving, voer op de zware basaltkeien, waarop een grondzee het vaartuigje had ge worpen. De schuit de Seh 177, is reddeloos verloren gegaan, nadat men er in geslaagd was de schipper met de andere opvarenden te redden door het overgooien van lijnen, zóó dicht zat het schip op het Noorder havenhoofd. Met het scheepje zijn nelten, proviand en kleeding volko men verloren gegaan. In den nacht van Zondag op Maan dag zijn dieven binnen gedrongen in het reisbureau van Lissone, gelegen aan de Leidschestraat te Amsterdam. Toen het personeel Maandagmorgen het kantoor betrad, bleek de brand kast op een kier te staan en al spoe dig had men nagerekend, dat een bedrag van f 17.060 aan contant geld was ontvreemd. Men vermoedt, dat de dieven in het bezit zijn geweest van uitstekende nagemaakte sleutels, want aan de brandkast is geen spoor van inbraak te bemerken. Natuurlijk geen spoor van de daders. Op het grondgebied van de ge meente Meijel in Limburg is eeu zware veeDbrand in de Peel uitge broken, waardoor ongeveer 50 H.A. veengrond in brand staan. Groote stapels turf, die gereed stonden voor vervoer, zijn een prooi der vlammen geworden, evenals eenige in de nabij heid van het brandende gebied staande korenstapels. Door de droogte en den hevigen wind valt er aan geen blusschen te denken. Uit Batavia komt het bericht, dat Nederland opschorting van de onlangs afgekondigde contingenteering van goedkood Japansch aardewerk in overweging zou nemen. Tegenover deze opschorting zouden dan weer door Japan concessies zijn gedaan. Dit bericht schijnt al te mal om waar te zijn. Japan is begonnen met een poging den geheelen handel in ditproduct,maar ook in Nederlandsch Oost-lndië, door trust-vorming in handen te krijgen. Tegen die politiek heelt Nederland zich natuurlijk verzet door afkondiging van een contingen- teeringshesluit. Opschorting van deze maatregel zou dus beteekonen vrij spel te laten aan Japan de trust m indie voor Japansch aardewerk ongehinderd te laten groeien en gedijen. Opschorting zou alleen dan mogelijk zijn eu ook zin hebben, indieu Japan besloten had van trustvorming al le zien, want is er geen trust, dau is er ook geen contingenteering van noode. Hoe dit alles zij, hel telegrafisch bericht uit Batavia eischt dringend nadere aan vulling. De leider van de Jupansche han delsdelegatie, Dr. Nagaoka, heeft een rondreis door Indië gemaakt en daarover een inlervieuw gegeven aan de Japansche kleinhandelaren op Java heeft hij waardeerende woorden ge wijd evenals hij erkende dat de Chineesche handelaren zich een sterke positie in onze archipel hadden weten te verwerven. Tegenover Japanners en Ghineezen maken de Nederlandsche kouplieden een slecht figuur. De suikerfabrieken op Java zijn te klein en daardoor te duur, zoodat zij den wereldsuiker- crisis niet konden weerstaan. Voor het Nederlandsch gevoel van eigenwaarde moge dit alles niet prettig klinken, er schuilt vermoedelijk zoo veel waars in, dat het voor onszelf, beter is, dat een scherp opmerker ons even onze feilen toont. Voor Nederlandsch-Indische han delaren en industriëelen zij het een spoorslag zienzelf te herzien. Een geneesheer uit Langeraad reed met zijn auto op onverandwoordelijke wijze nabij Nieuwveen en veroor zaakte daardoor een serie aanrijdingen waarvan een 5-jarig jongetje uit Leiden het slachtoffer is geworden. De arme kleine was op slag dood. Tegen den woesten geneesheer is natuurlijk proces-verbaal opgemaakt, waarbij als een ernstig feit tegen hem pleit, dat hij steeds is blijven doorrijden, totdat hij op zijn dolle- mansnt eindelijk in den graskant van den weg terecht kwam. Het drama zal nu verder wel voor de Arrondissements-Rechtbank een droef einde voor dezen geneesheer hebben. Tot burgemeester van Zierikzee is hij kon. besluit benoemd Jhr. Mr. J. Schuurheque Boeye. DE KONIGIN EN DE PRINSES IN NOORWEGEN H.M. de Koningin die met de Prinses vertoeft in het Noorsche ljordengehied. hebben zich naar de Westzijde van de Oslofjord hegeven De Koningin voelde zich niet al te wel en op advies van den geneesheer werd dit besluit genomen. De Ko ningin had last van de droge berglucht en heeft daarom de zee weer opgezocht. VORSTELIJKE VERLOVING? In de buitenlandsche bladen blijven de geruchten aanhouden over een verloving van Prinses Juliana met Prins Bertil van Zweden die31Aug. a.s. publiek zal worden. Uitslag Verkoopingen. Tholen. Ten overstaan van notaris Meulenberg te St. Maarteusdijk is Woensdag jl. ten verzoeke van de erven Wed. J. de Fouw te St. Maartensdijk, in hotel Hof van Hol land, publiek verkocht 11 gemeten 14y2 r. bouwland en watergang. Kooper werd P. Mol te Tholen voor f495.— per gemet. De Volk3lemming in Duitschland. De Belgische ballonvaarders weer veilig geland, na 16 km. hoog te zijn geweesi. Acht dooden bij een gecompliceerd verkeersongeluk nabij Lyou. Overstroomingen in Mant- sjoekwo. De Chineesche Oosier- apoorweg blijft een twistappel. De 16e Vlaamsche bedevaart te Dizmniden Dr. Schuschnigg bij Mussolini. Samenzwering in Griekenland. De voornaamste leijers gearresteerd. Over het resultaat van de volks stemming in Duitschland zal wel geen enkel Nederlander verbaasd hebben staan kijken. Reeds van te voren was een overwinning van den Leider verzekerd, de vraag was nu nog maar hoeveel millioen stemmen zou hij op zich te weten te vereenigen Die vraag is thans afdoende beantwoord. Van de stemgerechtigde kiezers is is ruim 95% naar de stembus ge trokken van de geldige stemmen wist Adolf Hitier 90%, op zich te vereenigen, als de gewezen Rijks president-Rijkskanselier. Nu juichen èn de Nat.-socialisten én de verbeten tegenstanders van die partij, want zeggende laatsten, ruim vier millioen kiezers hebben het dan toch maar gewaagd tegen den Leider te stemmen. En, voegen zij er aan toe, de bijna één millioen uitgebrachte doch ongeldig verklaarde stemmen, zullen ook wel niet van hen afkomstig zijn, die tot de vrienden van Hitier moet worden gerekend. Zoodat de tegenstanders van het thans in Duitsch land heerschende straffe régiem ko- mentot een totaal van rond 5 millioen stemmen. Nu, dat schijnt niet: iseen niet te onderschatten mate van ontevredenheid aan te wijzen. „Schijnt", want het „is" in wezen allerminst het geval. Wie Duitschland goed en van jaren laog verblijf in dat land ook van nabij kent, wéét beter. Dit te bewijzen, valt gemakkelijk. In de dagen van het keizerlijke Duitschland, stemde Groot-Berlijn vrijwel als één man rood, d.w.z. in hoofdzaak sociaal democratisch. Was de Berlijner zoo sociaal-democratisch Neen, maar door rood te stemmen, bereikte hij één doelhij plaagde de regeering en luchtte tegelijk zijn ontevredenheid. Nog zeer goed, herinneren wij ons, dat eindelijk ook het eerste kiesdistrict van Berlijn (waarin het paleis en de regeerings-gebouwen waren gelegen) rood was geverfd, zooals het toen heette. De Duitsche S.D.A.P. juichte geheel Groot-Berlijn rood Dat thans nog maar vijf millioen Duitschers de de huidige regeering hebben geplaagd en eigen ontevredenheid hebben ge uit, bewijst voor ons, dat Adolf Hitier en het nationaal-socialisme nog diep wortelen in de gemoederen van het geheele Duitsche volk in al zijn ge ledingen. Wij wenschen dit niet toe te juichen; wij begeeren dit evenmin te betreuren; wij contsateeren slechts een onloochenbaar feit, dat ge toetst aan de geschiedenis eigen beteekenis bezit. De .Belgische ballonvaarders, Max Cosijns en Van der Eist, zijn veilig geland nabij het plaatsje Zenavlije, gelegen op het Mur-eiland in Zuid- Slavië. Deze derde stratosfeervlucht der Belgen is uitstekend geslaagd, daar de waarnemingen, die Cosijns en Van der Eist voornemens waren te doen, alle ook inderdaad zijn ge daan, zoodat de later uit te werken wetenschappelijke resultaten wel alles zins bevredigend zullen zijn. Vermoe delijk is een hoogte van 16 K.M. be reikt, hoewel dit eerst te Brussel kan worden uitgemaakt,daarde hoogteme ter in een gesloten casette zit, die eerst te Brussel mag worden geopend. Voor onzen broeders van Zuid-Neder- landsche stam een succes van be-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1