Het Festival ter inzet van „Concordia's" gouden feest. dadelijk terecht gesteld zijn, geen verdere doodvonnissen waren te ver wachten. De Oostenrijksche regee ring wil echter naar men mag ver moeden, niet in het euvel vervallen van de zachte heelmeesters, diestin- kende wonden plegen te maken, zoo dat de lijst der slachtoffers nog voor verdere uitbreiding vatbaar schijnt. De ongekende droogte heeft in de V. S. van N. Amerika toestanden in het leven geroepen, die men zelfs in dit land der onbegrensde mogelijk heden niet zoo dadelijk zou hebben verwacht. President Roosevelt, ijverig als immer, wars van vertoon en op het nemen van onmiddellijk werkende maatregelen bedacht, heeft nu de leiders van de verschillende hulp organisaties bij zich geroepen, om over den toestand met hem te be raadslagen en een bepaalde gedrags lijn te volgen, teneinde indenooden van tienduizenden te voorzien. Reeds dadelijk bleek, dat het verleende crediet van 525 millioen Dollar totaal ontoereikend zou wezen de slacht offers van deze ongewone droogte te helpen. De regeering zal derhalve naar nieuwe financieele middelen hebben om te zien. Doch waar die vandaan te halen? (Juk dienen maat regelen genomen, om te verhinderen, dat de prijzen van landbouwproducten al te veel naar boven gaan. Verder zal men zeer vermoedelijk het pro gramma tot inkrimping van het be zaaide oppervlak moeten herzien, want men zal nu een tekort van tal van landbouw-producten krijgen, waar men eertijds op al te rijke oogsten meende te kunnen rekenen. Nu is er wel in vier staten, die het meest van de droogte te lijden hebben ge had, veel regen gevallen, maar die kwam te laat om nog iets van de mislukte oogsten te kunnen redden. Voor Nebraska, Noord Oklahama, Missouri en Kansas kan deze regen geen baat meer brengen. Hier is dus regeeringshulp onvermijdelijk. Men zal moeten erkennen, dat President Roosevelt wel door het ongeluk ver volgd wordt. Dat zag er niet gunstig qit de eerste dagen van deze week. Donkere luchten, met des Maandags veel regen val, deed allen die belang stelden in het Festival afvragen hoe dat zou afloopen. Doch de berichten uit De Bilt wer den beter en toen „Concordia" Dins dagavond bet Festival opende met een concert, was het weer werkelijk verbeterd en werd het concert door een groote menschenmenigte aan dachtig aangehoord. De muziektent zag er keurig uit, een vriendelijke hand had de bloe menrand rondom de muziektent met een prachtcollectie gladiolussen aan gevuld, hetgeen in een woord schit terend was. Intusschen waren de verschillende buurtcomité's hard aan het werk de laatste hand te leggen aan de ver siering der straten. Schitterend is de Brugstraat voor den dag gekomen. Aan de haven een monumentale poort, versierd met aspergegroen en het woord WELKOM uit levende rose rozen, hetgeen een schitterend ge zicht was. Overal door de Brugstraat de kleurige vlaggetjes, diagonaalge- wijs over de straat gehangen, terwijl aan de Botermarkt een tweede poort stond opgesteld met LEVE GONCOR- DIA, op deze wijze hulde aan het gezelschap brengende. De poort even eens van aspergegroen opgetrokken vormde een aardige afsluiting van dit gedeelte Brugstraat, terwijl het bordes van het Patriciërhuis van den beer N. van der Maas aardig versierd, mooi aansloot bij de poort. De bewoners van de Hoogstraat bleven evenmin achter. Vanaf dhr. Everaers was de straat kwistig ver sierd met de kleurige vlaggetjes, terwijl men hier het aardige idee had gehad ter afwisseling kleurige papieren rozen er tusschen te binden hetgeen een mooi gezicht opleverde. Het gedeelte HoogstraatBrug straat tot Botermarkt, gaf ook de slin gers vlaggetjes te zien, te zien, hier was de straat afgesloten met een harp als muziekattribuut met aan deeene zijde een spandoek met HULDE AAN CONCORDIA, geflankeerd door de cijfers in goud 1884—1934, terwijl dit eveneens het geval was aan de zijde der Botermarkt. De Dalemsche straatbewoners had den zich evenzoo aan het werk gezet. Wat leek deze straat aardig, vooral waar ze eenigszins bocht met de vrolijke kleuren der vlaggetjes; een schitterend gezicht. En wat leent de Kerkstraat zich mooi voor het aanbrengen van ver siering. Hier hebben de bewoners voor, dat de straat eenigszins helt. Ook hier duizenden veelkleurige vlag getjes beschenen door de zon en be wogen door den wind, terwijl aan beide zijden het woord WELKOM prijkte op een spandoek. De bewoners der Vischstraat heb ben eveneens meegedaan, ook hier een overvloed van vlaggetjes in aller lei kleurschakeeringen, die vrolijk wapperden in den wind. De bewoners der Stoofstraat hebben reuzeuarbeid geleverd. Eerst ter elfder ure kwam men tot besef dat deze straat niet achter mocht blijven. Een bewoner dier straal gaf een flinke gift en Dinsdagavond na tien uur begonnen rappe handen de versiering in orde te maken en Woensdag morgen waren ook hier de vlaggetjes over de straat gespannen. En begoten door een warme Augustuszon, die haar stralen over het rood wit en blauw van onze driekleur en de kleurige vlaggetjes goot, werd alles in een kleurenweelde gebaad die aan onze oude straten een niet te vergeten aanblik ver leende. En zoo maakte Tholen zich op haar gasten te ontvangen die omstreeks het middaguur begonnen aan te komen. De diverse commissarissen waren op hun post orn de gezelschappen te ontvangen, terwijl de leden van het Eerecomité, voor zoover deze niet af wezig waren zich naar het Stadnuis begaven evenals de genoodigden van de verschillende gezelschappen en het Bestuur van „Concordia". De heer Moelker vertegenwoor digde, wegens diens afwezigheid den burgemeester. Dhr Moelker opende de bijeen komst en spreekt alsvolgt: Mijnheer de Voorzitter van „Concordia." De aanleiding tot het uitschrijven van dit muziekfeest zal wel niet alleen u persoonlijk, het bestuur en de werkende leden maar een over groot gedeelte van de inwoners van Tholen tot tevredenheid stellen. Nog een korte spanne tijds, hebben wij en de vereeniging bestaat 50 jaren. 22 Sept. 1884 hebben de heeren N. 1. van Clorsel, P. Laban en A. J. Croïn de Vereeniging opgericht. Het is met Uw Vereeniging gegaan als met vele Vereenigingen, zij had met ups en downs te kampen, maar gelukkig men is daar telkens overheen gekomen. Mijnheer de Voorzitter! Dit is bovenal gekomen door de goede samenwerking die er was tusschen bestuur en leden en deze is onont beerlijk. De inwoners willen dan ook aan dit edele feest medewerken om dat Concordia steeds overal mede werking heeft verleend en menige serenade bij hun inwoners heeft ge bracht. Dit niet alleen, maar ook de op voedende kracht die er van uw Ver eeniging uitgaat, heeft twee goede zijden en wel de jongelui leeren iets nuttigs maar ook de jongelui zijn van de straat. Spr. zal niet langer spreken hij hoopt dat Concordia nog lang de sympath e van de bevolking mag hebben en dat zij ter zijner tijd ook het eeuwfeest moge vieren. Hiermede besluit spr. en weuschtden Voorzitter van Concordia geluk met dit5Ü-jarig feest. Thans richt de heer Moelker zich tot de andere aanwezigen en roept dezen een welkom toe in de ge meente. Het doet hem genoegen dat men gehoor heeft gegeven om dit muziekfeest op te luisteren en hoopt dat hen dit groot genoegen en vreugde mag schenken en dat de goede be doeling die voorzit succes moge hebben. Hij hoopt dat wanneer men de gemeente zal verlaten hebben, dat men dan nog lang zal spreken, dat het aangenaam was in Tholen op het festival te zijn geweest. Hier mede acht ik het feest te zijn geopend. Hierna sprak de heer L. K. van Dijk Voorzitter van het Eerecomité. Hij behoeft aan de woorden door den heer Moelker gesproken niets toe te voegen over het goede dat het ge zelschap Concordia te weeg brengt. Het is wel een groote blijdschap de prettige samenwerking te zien die er is tusschen de Ver eenigingen die hier zijn opgekomen. Dit is wel een verblijdend verschijnsel in dezen tijd van twist en scheiding. Spr. hoopt dat men zoo voort mag gaan met het bestudeeren van de muziek die zulk een heerlijk genot verschaft. Spr. hoopt dat deze dag er toe bij mag dragen dat de band versterkt worde en hij hoopt tevens dat alles goed mag verloopen en dat men een prettige indruk van hier zal mede nemen. Dhr Vervest voorz. van de fanfare „De Scheldezonen" te floogerheide feleciteert de Harmonie Concordia met haar 50-jarig bestaan en hoopt dat zij zoo voort mag gaan en dat zij de hoogsteafdeeling die er mogelijk is moge bereiken. Met een lang „leve de Harmonie Concordia" eindigde spr. Dhr G. W. J. de Graaff te Oud- Vossemeer spreekt dan namens den bond van Muziek vereenigingen in het eiland Tholen, daar de heer Amsing Voorzitteris vandejubileeren- de Vereeniging en ook tevens van den bond, zoo is hem als secretaris dit opgedragen. Mijne Heeren, leden en verdere aanwezigen ik breng een woord van hulde en waardeering aan de Vereeniging „Concordia enfeli citeer haar met het gouden jubileum Het is voorwaar geen kleinigheid een gouden jubileum te vieren. Er is slechts een vereeniging op ons eiland, n.1. „Accelerando" van St-Annaland die op een hoogere leeftijd aanspraak kan maken. Als een muziekvereeniging zich zoolang kan handhaven, dan kan men veilig aannemen dal zij een onmisbaren schakel in de gemeenschap vormt. Met groote voldoening kunnen wij zien hoe Concordia tot meer bloei zich weet te ontwikkelen en wij brengen hulde aan de werkende leden en directeur, hulde aan het bestuur en hulde aan haar energie ken voorzitter den heer Amsing, die de gevaarlijke klippen, waarop men zou kunnen stranden, steeds wist te omzeilen. Hij spreekt de hoop uit dat thans een langdurige groote bloei tegemoet gegaan moge worden en dat de bevolking van Tholen haar medewerking mag verleenen, waarop zij een welverdiende aanspraak maakt. Hierna sprak de voorzitter van de muziekvereeniging „Accelerando" van St-Annaland. Als voorzitter van de oudste vereeniging van het eiland feliciteert hij de tweede oudste ver eeniging met haar 50-jarig bestaan. Er is een spreekwoord dat zegt dat de tijd alle wonden heelt en nu is dit wel niet direct van toepassing op een vereeniging, maar hij wilde dit toch van toepassing maken. Ook Concordia heeft vele wonden gehad, maar deze zijn gelukkig geheeld en de vereeniging is door samenwerking van bestuur en leden op een peil gekomen veel hooger dan ooit te voren. Spr. hoopt dat dit zoo voort moge blijve gaan en biedt een prach tige bloemenmand aan hij hoopt dat al mogen deze bloemen al lang verdord zijn de vereeniging nog steeds vooruit mag gaan. Dan spreekt nog de voorzitter van de Kleine Bazuin te Ridderkerk de heer M. van den Boom. Hij feliciteert de vereeniging met het 50-jarig be staan en biedt namens de vereeni ging „de Kleine Bazuin" een mooie bloemenmand aan en hoopt dat de vereeniging de belangstelling van de burgerij van Tholen blijft genieten. De eere wijn werd toen rondge diend. De voorzitter van Concordia de heer G. Amsing, dankt hierna in de eerste plaats het gemeentebestuur, dat bereid was ons hier officieel te ontvangen. Een gouden feest behoort tot de zeldzaamheden. Ook stelt spr. het op hoogen prijs dat de andere gezelschappen gekomen zijn naar de oude stad aan de Eendracht, om met ons het 50-jarig feest te vieren en hij hoopt dat hun dit niet zal be rouwen. Hen, die ons gecomplimen teerd hebben onzen bij zonderen dank voor de hartelijke felicitaties hier uilgesproken en voor de bloemen hulde door St-Annaland en Ridder kerk aangeboden. Spr. hoopt dat als de van elders gekomen gezelschappen weder huiswaarts zijn gekeerd, zy een aangeuamen indruk van Tholen zullen bewaren. Spreker stelt voor een dronk te wijden aan den voorspoed van de stad Tholen en van de hier aanwe zige gezelschappen. Hierna bracht de voorzitter van „Concordia" opmerkende dat eerst 24 September de officiëele feestvie ring plaats heeft en hij dan ge legenheid hoopt te hebben er uit voeriger op in te gaan, dank aan de heeren die zitting hebben genomen in het eerecomité en aan de burgerij van Tholen die in zoo ruime mate beeft bijgedragen om dezen dag te doen slagen. Intusschen hadden in het Kaai- boschje onder leiding van den heer C Bijl de Vereenigingen zich opge steld terwijl „Con-cordia" voor het Stadhuis aanwezig was om Eere- comitè en verdere genoodigden met een vroolijke marsch te begeleiden naar de plaats waar de optocht zou beginnen. Jammer genoeg was bericht gekomen van de vereeniging Gildezonen dat ze wegens onvoorziene omstandig heden verhinderd was aan het festival deel te nemen, terwijl de vereenigingen van Nieuw-Vosmeer en Steenbergen bericht hadden dat zij later zouden aankomen. Het sein van vertrek kon weldra worden gegeven en zoo trok men, onder vrolijke marsch muziek door Tholen's straten, waar zich honderden langs den weg hadden geschaard die de stoet zou volgen. Alles verliep nauwkeurig volgens het programma. Tegen ongeveer drie uur werd dealgemeene marsch, gecomponeerd door den heerH. See- gers, directeur van „Concordia" ten aanhoore van een groote menigte onder directie van den heer H. See- gers ten gehoore gebracht door de honderden muzikanten. Hierna vormde de stoet zich ander- maai en werd op de Markt de Feest- marsch nogmaals ten gehoore ge bracht en wederom hartelijk door hel talrijk samengestroomde publiek ge- applaudiseerd. Te vier uur vingen zoowel op de Markt als op de Kaai de verschillende concerten aan, die een aandachtig gehoor vonden en veel bijval van het talrijk opgekomen publiek mochten oogsten. Door de toegewezen Com missarissen werd aan ieder der con- certeerende vereenigingen een her- inueringsmedaille uitgereikt. Te zeven uur had in het vereni gingslokaal van „Concordia" in hotel Engel vaart de verloting der prijzen plaats. De eerste prijs f 40 viel aan Oud-Vossemeer's muziekvereeniging teil deel, tweede prijs t 25 kreeg „Concordia" St-Phihpsland, derde 110, werd door „Met vereende krach ten" te St-Maartensdijk getrokken, vierde f 7.50 kreeg „Amicilia" te Steenbergen, terwijl de vijfde prijs f5 aan „St. Gecilia" te Halsteren ten deel viel. Directeursprijzen verwierven Oud-Vossemeer, Tholen's mannen- en dameskoor en dhr Seegers van Oranje, die deze prijs niet aanvaardde. Hierna werden de concerten we derom voortgezet. Er was uit den aard der zaak zeer veel belangstel ling voor het concert van de mond- har inonicavereeniging „De kleine bazuin" uit Ridderkerk, waarvan Directeur is onze oud-stadgenoot de heer M. G. van den Boom. En met zeer veel instemming werd de mede- deeling vernomen dat deze vereeni ging een extra concert zou geven op de kiosk aan de Kaai, waarheen hon derden medetrokken en met genoegen nogmaals naar dit gezelschap luis terden. Inmiddels was ook de Harmonie „Amicitia" aangekomen en deze gaf, zooals overeengekomen was een extra concert, dat zeer aandachtig werd gevolgd door de dichte menschen- menigte die op de Markt aanwezig was. En hiermede was het Festival, waarmede „Concordia" zijn gouden jubileum inzette, geëindigd. En wij twijfelen niet of straks 24 September als „Concordia" in de zaal van Wed. Hoek haar officiëele feest zal vieren, de belangstelling zeer groot zal zijn. Op het gehouden Festival mogen Bestuur, Directeur en werkende leden met genoegen terugzien. Het is dank zij de medewerking uit breede krin gen ondervonden, een prettige herin nering voor het gezelschap. En de duizenden die van elders Tholen Woensdag hebben bezocht, zijn voor de Thoolsche neringdoenden zeker geen onvoordeelige gasten ge weest. THOLEN, 17 Augustus 1934. Naar wij vernemen worden al hier pogingen in hel werk gesteld om te komen tot oprichting van een Mondaccordeon-vereeoiging. Daar er hier ter plaatse zeer veel belangstelling bestaat voor deze muziek (wat ter gelegenheid van het Festival bij het optreden van „De Kleine Bazuin" wel bewezen is) is het bijna wel zeker, dat deze pogingen met succes bekroond zullen worden. Donderdagavond maakte „Con cordia" een muzikale wandeling door Tholen. Er werd o.m, een muzikale hulde gebracht aan den heer W. de Korte Secretaris van het gezelschap en aan den heer L. K. van Dijk, Voorz. van het Eerecomilé. Gisteravond hield de Thoolsche Korfbalvereening (T.K.V.) ten huize van den heer L. C. de Jonge, - eerste alg. vergadering. Het bestuur werd gekozen i: als volgt samengesteld: A. L; U voorzitter; Mej. M. Geluk,secretai W. Odink, penningmeester; de cl Schot en J. de Korte, bestuu 1 den. E Besloten werd bij andere ver k gingen reglementen te vragen om een reglement uit samen te sti 1L POORTVLIET. Toen de art I Dirk Geuze Mzn. werkzaam otA Zand hoeve alhier, bezig was tarweklamp te dekken had hi ongeluk van den ladder te glijdt zijn dijbeen te breken. Hij is het ziekenhuis te Bergen op 'i I vervoerd. SCHERPENISSE. Door amba< heeren van Oud- en Nieuw-Vosi en Vrijberghe, is aangewezei schatter van boomen enz., ten beli s van de wegsverbetering Thol >i Oud-Vossemeer, de heer Z. v. d. i: aihier. 1 Door de Z.L.M. is aangew tot het algeven van vervoerbew van aardappelen en het in ontv< a nemen der heffing, dhr. J. Keui Bij den landbouwer C. v. J lag op zijn land in de Langewej hoop kaf welke hij door verbran wilde verwijderen. Dit ging wel, r' een kortbijstaaude strooklamp j' mede in vlammen op, doordat r den hevigen wind de vonken in n strooklamp vlogen. Met een slan y de waterleiding werd de brand bluscht. In de gehouden vergadering den dijkraad van het Calamit Waterschap „Scherpenisse", wei rekening over het dienstjaar 193 voorloopig vastgesteld op een ont 1 van f 22953.97 en een uitgaaf Vl f 19242 13, alzoo een goed slot u f2811.84. u Op de aanbeveling van lid vai 1 bestuur wegens periodieke aft re v van den heer C. van Dalen werd 1 plaatst als no. 1 C. van Dalen i e Joh. Keyzer; no. 3 P. v. d. Slik In de plaats van den heer M. 1 Jrc tenbil die wegens het bereiken den 70-jarigen leeftijd op 1 Nov moet aftreden, werd op de aai veling geplaatst no. 1 J. Rijstenbil no. 2 J. Keur Dz.; no. 3 J. Rijstenb STAVEN1SSE. In de Woen alhier gehouden vergadering van L Dijkraad der Waterkeering vai p, Calamiteuze polders Oud-Kemp e hofstede en Moggershil werd v loopig vastgesteld de rekening a het dienstjaar 1933/34. Die van het dijkvak Oud-Kemp r, hofstede in ontvangst op f!04ü en in uitgaaf op f 91931.555 goed .2 f 1266.855, die van het dijkvak A gerhil in ontvangst op f2067.82 r, in uitgaaf op f 7713.995 goed r f846.83. Opgemaakt werd een staat 1 aanbeveling ter benoeming van x lid van het bestuur, wegens pe dieke aftredingvan dhr Jb. Elenl r Hz. met '1 Nov. a.s. wegens het v reiken van den 70-jarigen lee u zijn tijd van heengaan zietgekon r. Op dien staat van aanbeveling v j den resp. geplaatst de hh. 1 C. p Elenbaas, 2 H. A. Elenbaas en r van Putte. >t In de laatste dagen doen alhier verscheidene gevallen voor de vlekziekte onder de varkens doodelijken afloop. ST. ANNALAND. Aardappelveilicg ;c Donderdag 16 Aogusins. Men beste voor bonte f 4.80,f4.36, blauwe f4.3 f4.32; blauwe eigenb. 14.40 tot f4 gele eigeDb. f3.54 tot 1 382, kriel f Alles per 100 K.G. OUD-VOSSEMEER. Dooderdagoai dag is een anto van eea te dezer pli logeerende persoon oit Den Helder den dijk tasschen deze gemeente St. Anualand op een draai van deD gereden, gekanteld en zoo te reebt gekoo dat de aoto zeer ernstig was bescbad De inzittenden kwamen op een kl R kwetsuren na aan een der banden den eigenaar, met den schrik vrij. j OUD-VOSSEMEER. De landt P. v. d. Z. op het Botshoofd kr een slag van een paard, zoodat hulp van den arts Vermet nu worden ingeroepen; het is geble dat zijn toestand niet ernstig wa SPORT. Tholen. Voetbaluitslagen van terdag j.l. T.V.V. IIDe Trekvogels (B. o. 42. Rust 10. T.V.V. I—B. E. C. (B. o. Z.), 0 Rust 02. Wegens regen 20 minaB voor einde gestaakt.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 2