OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ^BUITENLAPP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN ïijdag \7 Augustus 1934 No. 33 Een en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer Es"™*' pïatsruimtt Bilabonnementaanmerkelijke UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 prU»*T-inieri-,. ONTAARDING.. !25ijt blad verschijnt eiken ijdag. Prijs per kwartaal ),80; met Geïllustreerd ndagsblad f 1,375, franco r post ƒ1,65 -f- 15 ct. ;p. kosten. THOOLSGHE COURANT PUBLICATIEN. 3e BURGEMEESTEE van Tholen zal Zaterdag den 23 Augustus 1934, des mid- ;s te 12 uur, ten Raadkuize aldaar, EEN HOOP COMPOST iel )üek verkoopen 8 43732 De aanwijzing geschiedt door den Earreman. lurgemeester en Wethouders van Tholen me ken bekend, dat voor hen, die het gewoon buitengewoon lager onderwijs hebben ge en en niet meer onder de verplichting lea uit onderwijs te volgen, de gelegenheid itaal tot het genieten van VERVOLG- DERWIJS. )uders of verzorgers, die hun kinderen vervolgonderwijs wenschen te laten vol- worden verzocht daarvan in de week 27 Augustus i/m 1 September 1934 igifte to doen bij het hoofd der openbare ore school. Tholen, 11 Augustus 1934. 15 lurgemeester en Weihouders van Tholen ken bekend, dat tegen Donderdag 23 gastus a.«. gelegenheid beslaat tot aangifte >r ruiming van privaatputten. n den voormiddag van dien dag zullen erven. enz. worden opgehaald. !-cls Tholen, den 16 Augustus 1934. itk »E We beseffen het slechts zelden 3 tar alle voorteekenen wijzen erop: beginnen te ontaarden? Allemaal! iropeanen, Amerikanen, Afrikanen de Aziatische volkeren, voorzoover die tot de z.g. „beschaafde" n rekenen.... We beseffen het zeil niet meer. tar er zijn voorbeelden over, die s bewijzen, dat we innerlijk steik hteruilgaan. Wij, die vroeger we eens een of ander bericht uit ixico of een dier Zuidelijke staten :en, diep-verontwaardigd het hoofd ïudden; we knipperen zelfs niet ler met de oogleden, als we lezen n de Duitsche executies; als we rnemen, dat veertig man a bout jsij rtant zijn neergeschoten; als we oren, dat in Oostenrijk enkele re llen zijn opgehangenals we bul- ins zien, die de vermoording melden n den een of anderen grootheid een nabuurland. Wij, die vroeger griezelden bij het :en van de Bolsjewistische gruwelen zijn het gewend, over putsch-plan- barri caden, machinegeweren, wonden, dooden, pantserwagens en ervalcom mando's te hooren spreken, zelf hebben we ookjreeds zoo'n bin- n oorlogje meegemaakt, waarbij we et koud of warm werden, als we zen van het knallen der salvo's, [ei 'or militaire politie, gewone politie marechaussée's gelost. Geen mijn-ongeluk, geen spoorweg- geluk, dat niet direct onszelf, onze rwanten treft, kan ons meer uit ze gemoedsrust brengen. We aan- arden het... we weten dal het een eken des tijds is... we leggen ons bij neer! En dat is juist het rkeerde; dat is juist het zekerste ïken van het allerbedroevendste rschijnsel: de ontaarding! We óesten ons er niet bij neerleggen! 'e móesten daartegen in opstand men! We móesten die barbaarsch- id verafschuwen! Helaas!.... We ontaarden... Godsdienstbegrip- n worden vertrapt. Wat we vroeger leen van de bolsjewiki verwachtten, schiedt thans vlak voor onze oogen ons nabuurland: De Katholieke irk aangetast; de Protestanten ge est tot „Gleichschaltung", de cul- ur ver-heidenscht! Germanen-voor, ïrmanen-na, Germanen-cultus op ootsche schaal! De jeugd bedwelmd met Germaan- hé leuzen, Germaansche riten, aar de basis van ieder volksgeluk, iedere volkswelvaart, de Gods- enst, vertrapt of beknot! fDnze naburen zijn ontaard, zult ge ïgen. „Ziet den balk in Uw éigen I?!" Gijzelf zijt ontaard, want ge Ge grijpt niet in; protesteert niet met alle kracht, die U nog ter be schikking staat! Verfijning kennen we niet meer verruwing, brute rauwheid, dat is het hoofdkenmerk van onzen tijd. thans nog hoofdzakelijk bij onze naaste buren, weldra echter ook bij óns! Strijdt strijdt tegen die ont aarding, voordat ge verloren zijt voordat ge ongevoelig, totaal onge voelig zijt geworden voor ieder sen timent...! (Nadruk verboden). De architect dr. H. P. Berlage te 's Gravenhage overleden. Mr. A. Tak tor aarde besteld. De Volksraad verwerpt de motie-Soerose, lot terug betaling door Nederland van de zg. eereschuld. De Nederlanders beha len prachtige resultaten bijdeEuro- peesche zwemkampioenschappen te Maagdenburg. l)e internationale atletiekwedstrijden in het Amster- damsche stadion. Ook te Tokio be ziet men de onderhandelingen te Batavia met optimisme. Liquidatie van Eigen Hulp" te Amsterdam. Het betalingsverkeer tusscheo Ne derland en Duitschland. Met dr. H. P. Berlage, die in den ouderdom van 78 jaar te 's Graven hage is overleden, verdwijnt een voor ganger van de vaderlandsche bouw kunst uit ons midden, die terecht een grootmeester van zijn vak en van zijn tijdperk is genoemd. Niet slechts de voortbrengselen van zijn scheppenden geest zullen blijven voortleven, veel meer nog zal dit het geval zijn met zijn naam, die steeds verbonden zal blijven met al het baanbrekend werk, dat Berlage heeft verricht in een tijd, dat traditie en conventie hoogtij vier den in Nederland. Zijn sobere en strenge lijnen, in overeenstemming met den aard van het gebouw, komen wellicht het best tot uiting bij het Beursgebouw op het Amsterdamsche Damrak, dat tot zooveel critiek en verguizing van den toentertijd nog betrekkelijk onbekenden bouwmees ter heeft geleid» De ouderen onder ons zullen zich nog best kunnen herinneren wat er zooal om Berlage's Beurs te doen is geweest, om die zelfde beurs, waarmede de thans ontslapene zich het heclitste monu ment heeft gesticht, dat ver over zijn leven heen van den man zal getuigen, die aan het eind van de vorige eeuw het dorst te bestaan een muur van 140 M. als bouwwerk te bestempelen. Bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van mr. A. Tak procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, was de geheele Nederlandsche rechterlijke macht en tal van leden van de ballie vertegen woordigd en heeft de minister van justitie, namens de regeering het woord gevoerd. In de zitting van den Volksraad is de motie-Soerose, waarin teruggave werd gevraagd van een bedrag van ongeveer 650 millioen van Nederland aan Indië, daar dit de z.g. «eere schuld" van het Moederland aan de Koloniën zou vormen, met 30 tegen '12 stemmen verworpen, overeenkom stig het standpunt van den Volksraad. Wij, Nederlanders, zijn een spor- ^i^volk geworden en de verrichtingen va n'alle mogelijke sportmannen en vrouwen waren den afgeloopen Zon dag niet van de lucht. Zoo hebben bij de Europeesche zwemkampioenschappen te Maagdenburg onze Iandgenooten zich duchtig geweerd. Inmiddels zijn aan de overwinningsmast te Maag denburg de Nederlandsche kleuren weer eens het allereerst omhoog ge gaan. Onze geduchte zwemsters Willy den Ouden en Rie Mastenbroek heb ben de finale 100 M. vrije slag glans rijk gewonnen en gaven de vorige internationale deelneemsters met aan- zienlijk secondeverscbil het nakijken! Met zeer veel voldoening kunnen wij terugblikken op de verrichtingen onzer athleten bij de internationale atletiekwedstrijden in het Amster damsche stadion. Berger won zoowel de 1U0 Meter in 10.5 sec. als de 200 M. in 21.9 sec. Ook de vier maal 100 M. estafette was voor de Nederland sche ploeg, bestaande uit Osendorp, Boersma, Jansen en Berger, in den tijd van 421 sec. Waarmede wij van oordeel zijn aan de uitstekende ver richtingen onzer vaderlandsche sport- inenschen voldoende aandacht te hebben gewijd. Reeds herhaaldelijk hebben wij te dezer plaatse geschreven over de on- de-handelingen, die te Batavia plaats vinden tusschen vertegenwoordigers van Nederlandsch-Oost-Indiëen Japan inzake de handelsbetrekkingen tus schen beide landen, Langen tijd heelt het met die onderhandelingen niet willen vlotten, maar nu schijnt er opeens schot in te komen, hetgeen ons reeds van Nederlandsche zijde was voorspeld. Nu ook vanuit Tokio het bericht komt, dat de zegsman van het Japansche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft verklaard, dat er voor die onderhandelingen te Batavia goede vooruitzichten van welslagen beslaan, beginnen wij we derom eenig vertrouwen te krijgen, dat alles nog in orde zal komen. Naar wij vernemen, moeten de ge schillen worden bijgelegd, doordat beide landen elkaar de noodige con cessies zullen doen, zbodat op die manier weer pais en vree zal heer- schen tusschen twee landen, die el kaar op handelsgebied zoo dringend van noode hebben. Het zal nu zoo wat een halve eeuw geleden zijn, dat er in ambtenaars kringen te Amsterdam een beweging gaande is geweest, die leidde tot de stichting van de bekende coöpera tieve verbruikersvereediging „Eigen Hulp», welkevereeniging aanvankelijk een groot succes heeft gehad en in den aanvang aan de leden-verbruikers belangrijke dividenden heeft uitge keerd. Later hebben, eenerzijds de middenstand, anderzijds de arbeiders coöperaties, tegen Eigen Hulp de strijd aangebonden aan welke ver eeniging het verwijt niet bespaard is gebleven, dat zij een onderling ver- bondje van dames en heeren zou wezen. Hoe dit alles moge zijn, Eigen Hulp heeft de strijd niet kunnen volhouden en Maandagavond is tot liquidatie van het eens zeer bloeiende bed rij t besloten. Mer. wil alleen nog trachten te redden, wat er te red den valt, door de bedrijven, die thans nog rendabel zijn, zij het onder een anderen rechtsvorm, te blijven voortzetten, hetgeen in het belang zou wezen van de leden en van hel personeel. Te Berlijn -zijn Dinsdagmindag de nota's gewisseld tusschen de Neder landsche en de Duitsche regeering, met betrekking tot het betalings verkeer van beide landen. Men zal trachten het «Sonderkonto", dat voor de Nederlandsche Bank bij de Duit sche Rijksbank is geopend, zoo spoe dig mogelijk te liquideeren, waartoe bij de Nederlandsche Bank, door be middeling van particuliere banken en bankiers, dagelijks deze z.g. «Ban km arken" zijn te verkrijgen tegen een prijs, die iets ligt beneden den prijs, die iederen dag voor de z.g. „vrije Marken" wordt vastgesteld. LANDBOUW EN VEETEELT. GELDIGHEIDSDUUR KALVERSCHETSEN Blijkens een bericht in hetFriesch Landbouwblad moeten de veehouders er rekening mee houden, dat de thans toegekende kalverschetsen gel dig zijn tot 1 November van dit jaar. Naar alle waarschijnlijkheid zullen schetsen die dus nog niet gebruikt zijn, ongeldig worden. Er zullen dan weer nieuwe schetsen voor een vol gende periode worden uitgereikt. Of dit aantal even groot zal zijn is nog niet te zeggen. Niet onwaarschijnlijk wel iels minder. Op 1 Augustus 1934 zijn de ge- wichtsgrenzen, waarbinnen de dieren van een identiteitsbewijs voorzien moeten zijn, vastgesteld op: 60250 Kg. voor ossen en slieren 100190 Kg. voor vaarzen. Men rek ene er mee, dat deze ge- wichtsgrenzen tot 1 November nog wel eenige malen verhoogd zullen worden. Dieren die tot heden juist boven de gestelde gewichtsgrenzen vielen en daardoor vrij waren, hebben daar door alle kans daar lot 1 November weer binnen te komen. Men wachtte niet te lang deze dieren te laten schetsen. De controle of alle kalveren die daarvoor in aanmerking komen ge schetst zijn, begint op 20 Augustus. Het aantal niet geschetste kalveren vallende binnen de gewichlgrenzen, dat men voorloopig hoogstens mag houden boven de toegewezene is: '1 extra tot 1 September bij toe wijzing van 1 kalf: 1 extra tot 1 Oclober bij toewijzing van 2 of 3 kalveren 1 extra tot '1 November bij toe wijzing van 4 of meer kalveren. Ernstig spoorweg-ongeluk bij Avignon. Conflict lusschen de regeeriug te Madrid en de Baskische provincies. De poolreiziger, ad miraal Byrd, ontzet. De vierde zoon van den ex-koning van SpaDje overleden. Te Antwerpen heeft de Peter Benoit-week een aanvang genomen. ln het proces tegen de Weenscbo politie-beambten zijn vier doodvonnissen geveld. De Anie- rikaansche president beraamt nieuwe maatregelen in verband met do droogte. De sneltrein GenèveVentimiglia is in den nacht van Zaterdag op Zondag tegen vier uur in den ochtend op het station te Avignon tegen een goederenterrein aangereden en ont spoord. Er zijn acht dooden te be treuren en het aantal gewonden be draagt 55, waarvan 30 zoo ernstig, dat men hen naar de ziekenhuizen te Avignon heeft moeten vervoeren. De trein, die volgens de bestaande voorschriften slechts meteen snelheid van ongeveer 20 K.M. per uur het station te Avignon mag passeeren, rnoet daar ter plaatse een snelheid van minstens 40 tot 50 K.M. hebben gehad, waardoor het droevige ongeluk heeft kunnen plaatsvinden. Reeds in Grenoble had de trein 25 min. vertraging, welk tijdsverschil de ma chinist blijkbaar heeft willen inhalen. Het gevolg is geweest, dat tal van menschenlevenszijn te betreuren; dal er tientallen zwaar gewonden zijn en dat men den machinist, in wien de justitie den schuldige vermoedt, heeft gearresteerd. Het conflict tusschen de Centrale Spaansche regeering te Madrid en de gewestelijke en gemeentelijke autori teiten in de Baskische provincies houdt de gemoederen in Spanje bezig. Ondanks hel verbod van de regeering le Madrid zijn o.a. op San Sebastion, Pasajes, Tolosa, Bilbao en tal van andere gemeenten in de provincie Biscaje de verkiezingen gehouden voor de commissies, die zullen uit maken welke belastingen er geheven zullen worden en welk deel dier be lastingen aan de regeering te Madrid zal worden afgedragen. Deze com missies steunen daarbij op zeer oude privileges, die naar Madrid meent reeds lang in onbruik zijn geraakt. In ieder geval, de regeering denkt er niet aan zich door de Basken de belasting van het brood te laten eten, en tal van weerspannige burgemees ters zijn in hechtenis genomen. Natuurlijk zal de regeering uitein delijk moeten zegevieren, anders is hel weldra in het geheele land met het regeeringsgezag gedaan. De vierde zoon van den vroegeren koning van Spanje Alfonse, is bij een auto-ongeluk zwaar gewond geraakt en daar hij niet kon worden geope reerd (de familiekwaal van de geheele Spaansche Koninklijke familie is, dat zij aan verbloeding lijdt, gelijk in dertijd ook het geval is geweest met den zoon van den laatsten Russischen Czaar) aan verbloeding gestorven. Prins Gonzalo was de vierde zoon en het zesde kind van ex-koning Alfonso en ex-koningin Ena. Daar zijn oudere broeders, de prins van Asturieen Don Jaime,van hun rechten op den troon hadden afstand gedaan, blijft nu nog alleen op den infant van Spanje, Juan Carlos, die in de Britsche Marine dient, de hoop van de Spaansche monarchisten gevestigd. Of Juan Carlos ooit op den troon zijner voorvaderen zal plaats kunnen nemen, is echter een andere vraag. Tijden lang heeft men zich ernstig ongerust gemaakt over het lot van den bekenden Poolvorscher Byrd, die den winter in een waarnemings hut doorgebracht heeft op de IJsplaat, 200 K.M. van het hoofdkamp verwij derd. Twee reddingspogingen waren reeds mislukt, maar nu is de derde hulpexpeditie er dan toch in geslaagd den Amerikaanscben Poolonderzoeker te bereiken. De expeditie trof Admi raal Byrd weliswaar verzwakt, doch nog steeds vol goeden moed in zijn hut aan. Van den 28sten Maart af was Byrd alleen op de barrière van ijs, in de buurt van de Zuidpool achtergebleven. Hel was Byrd's taak een reeks meteorologische waarne mingen te doen, die moeten dienen als aanvulling van de waarnemingen der hoofdexpeditie, die in „Klein Amerika" was gehuisvest in hutten aan den rand der IJs-barrière. De Peter Benoit-week is te Ant werpen onder zeer ongunstige weers omstandigheden, maar niettemin onder reusachtige belangstelling be gonnen, ter eere van den dag, waarop een eeuw geleden de Vlaamsche toondichter was geboren. In tegen woordigheid van tal van autoriteiten is het eenvoudige, doch uiterst fraaie Benoit-gedenkteeken onthuld. De Bel gische regeering was vertegenwoor digd door den Minister van onderwijs, den heer Maistriau, die uit Bergen geboortig is en dus een zuivere Waal moet heeten. Het verwekte te Ant werpen allerwegen instemming, dat deze officieele regeerings-afgezant in het Nederlandsch zijn rede heeft ge sproken. Zou eindelijk een begin worden gemaakt met het erkennen van de gelijke rechten der beide lalen? Nu eens niet in naam, maarin metterdaad? Minister van Cauwelaert wees op de groote beteekenis, die Peter Benoit heeft gehad op de Vlaam sche ontwikkeling. De muzikale hulde aan den Vlaamschen toondichler be stond in de uitvoering op 2 achter eenvolgende avonden van zijn werken: „De oorlog" en „De Schelde" die door een uitgelezen en geestdriftig publiek zijn bijgewoond. De militare rechtbank te Weenen heeft van de negen politie-beambten, die terecht gestaan hebben in verband met den moord op Dr. Dollfuss 4 po litiemannen ter dood veroordeeld, twee tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Nadat het verzoek om gratie van de vier terdoodveroor- deelden was afgewezen, hebben zij nog op denzelfden dag hun straf ondergaan. Dit heeft eenige verbazing hewekt, omdat men algemeen van oordeel was, dat na de doodvonnissen van de twee hoofddaders, die reeds

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1