'AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCNE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Tijdag 10 Augustus 1934 No. 32 Een en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 184 1934 Een Gouden Feest. THOOLSGHE COURANT t blad verschijnt eiken •ijdag. Prijs per kwartaal ),80; met Geïllustreerd mdagsblad ƒ1,375, franco ._jr post f 1,05 -f- 15 ct. \lsp. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Woensdag 15 dezer viert „Concor- ia" met een Festival in het openbaar tar gouden jubileum. Aan den oproep om deel te nemen in het Festival hebben vijftien Ver- j^nigingen gehoor gegeven o.m. holen's Dames- en Mannenkoor, I lodat van elders veertien gezel- :happen naar Tholen optrekken om ijk van sympathie te geven bij dit tuden feest. Veertien Vereenigingen tn elders met een getal van ongeveer erhonderd leden bezoeken dien dag holen en zullen, zeker nog vergezeld >or eenige honderden belangstellen- en, dien dag de gasten van Tholen zijn. Vijftig jaar lang heeft „Concordia" iel uitgemaakt van Tholens Ver- ïnigiugen, waaronder het zeker niet poe e minste plaats inneemt. Steeds be- iid tot medewerking indien deze ge: evraagd wordt, mede deelende in e vreugde van hen aan wie bij een miliefeest een muzikale gelukwensch d<§ordt gebracht, is „Goncordia" een er Thoolsche Vereenigingen die het heest naar buiten op treden zooals uit fki en aard dit met een muziek- ereeniging het geval is. Trouwens wat zou het ongelukkig ijn indien een Gemeente als Tholen et zonder muziekgezelschap moest .ellen 1 Er zijn zoo tal van gelegen- eden waarbij we de opwekkende nuziek van zoo'n gezelschap niet unnen ontberen. Vijftig jaren lang heeft „Goncordia" aar nuttig werk verricht. We zien elen de schouders ophalen en lachen uttig werk Degene die hier geringschattend ver oordeelt dient eens na te denken. e' loeveel jongelui oefenen metinspan- van hun krachten om zich ïuzikale kennis eigen te maken iet alleen, doch bovenal om meester worden over hun instrument, loet men geen bewondering hebben ,ci oor hen, die na een langen zomerdag ard te hebben gewerkt of zwaren eldarbeid verricht, dat zij trouw de «petities bezoeken? Moet het geen ewondering afdwingen dat de leden vens thuis hard oefenen Weet dat muziek verheft? Beseft Ge 01 ?el dat het lid zijn van een muziek- ezelschap de jonge menschen op- 'Dedten vaak zelfopoffering vraagt? loeveel moeite wordt er niet van en directeur gevergd om het zoover brengen dat een muziekstuk raaglijk wordt voorgedragen. En verheugde men zich in Tholen iet toen „Goncordia" na een lijdens weg van jaren, weder de sporten an den ladder besteeg, de kroon op et harde werken werd gezet en ns muziekgezelschap in de tweede fdeeling te Steenbergen een eersten rijs behaaldeToen kwam er een [evoel van eenheid, het was immers 'holens muziekgezelschap dat zich •rahoog werkte en een waardige ilaats gaat innemen onder zuster- ereenigingen En zoo gaat „Goncordia" haar ouden feest vieren met. als inzet en Festival. Wij twijfelen er geen ogenblik aan of Tholens burgerij al zich ook hierbij niet onbetuigd den en met Haar vereeniging dezen ag blijde gedenken. Wij wensehen „Goncordia" met laar ijverig bestuur en directeur en nog bloeiender toekomst en de öedewerking van Tholens burgerij nog ruime mate. Wij spreken onze beste wensehen tit voor de jubileerende vereeniging voor nu en in de toekomst. Laat de vlaggen die dien dag van le huizen zullen wapperen mede ge- uigen dat Tholen's burgerij zich verheugd in het gouden feest van »aar muziekvereeniging. Het ontzettend spoorweg-ongeluk by het station Weesperpoort te Amster dam. De directeur van economische zaken in Indië. Ir. E. P. Wollen- stein, te 's-tiravenhage overleden. De nieuwe rioolmoDd bij het Stille Strand te Scheveuingen van een mondstuk voorzien. De handelsbe sprekingen tusschen Nederland en Japan. De situatie verholderd. Voor den Davisbeker wint Nederland van Monaco met 41. Volgende ronde tegen Ierland te Scheveningen, of tegen Zweden te Stobholm. Rouw dienst voor Rijkspresident Von Hin denburg in de Doitsche kerk te 's tiravenhage. Het ontzettende en droevige spoorweg ongeluk, nabij het station Weesperpoort te Amsterdam, heeft op den stillen Zon dagochtend eerst de hoofdstad, vervolgens ons geheele land, in opschudding gebracht. Wij danken het alleen aan de radio, dat biunen lottele uren, zelfs op een Zondag, gansch Nederland op de hoogte was van wal bij de hooi Jêtad was voorgevallen. 7 ernstig, 5 licht gekwetsten ziju de re- saltaten van 2 klaarblijkelijk grove ver gissingen door het spoorwegpersoneel be gaan! Wij denken er met aan ook zelfs maar een poging te wagen het noodlottig toeval te reconstrneeren. Maar wel schijnt het taak van justitie en in eerste instantie van politie uit te rnakeD, of er al dan niet van grove schold sprake kan zijn. E-jn Dteseltrein, die te vroeg van het station Weesperpoort vertrekt, vervolgens door een ouvetlig sein heenrijdt daar mede moet iets oiet in orde wezeo, mioder met den Diesellrein dan met den spoorwag- menschen, die Uieseltreineo plegen te latea vertrekken eu plegen te bestoren. Maar wat van een spoorweg-directie te denken, die uo meteen heel aardig doekje voor het bloeden komt aanzeulen, een gewone wagon zou door het geweld van de botsing geheel versplinterd ziju geweest, lieve passagiers, weest dos dankbaar, dat de spoorweg-lirectie de Dieseltreinec uit sterk metaal laat constroeereu, want auders zou alles nog veel erger geweest zijd. Bakerpraatjes hooge spoorweg-directeuren! Niet zoo onvriendelijk wil ik zijn o allen gezamenlijk eens een botsing van een sterken inetaieD Dieselt reio met een stoomtrein toe te wensehen. Maar voor het niet-niten van dergelijke ondoordachte onbennlligheden zoo ik de directie voor de toekomst gaarne °eu grooter verstand en meer menschelijkheid willen toewen- schenl In het bekende ziekenhuis Bronowo te 'sGraveuhage is nog vrij onverwachts de directeur van economische zakeo in Ne- derlandsch Oost-Indië, Ir. E. P. Wellec- steio, overleden, in den ouderdom van pas 53 jaar. Tot het voeren 7au bespre kingen met de Nederlandsche regeeriüg, vooral natnnrlijk met den minister van kol niën, Colijn, vertoefde de heer Wel- lenslein reeds eenige maanden in Neder land. Zijn komst was noodzakelijk ge worden, toen de beer Colijn zijn reis plannen om naar Iodië te viiegeD moest opgeven, tieeds bij zijn komst in bet vaderland bleek de thaDs overledene door een inspannende en afmattende levens wijze te veel van zijn krachten te hebben gevergd, maar zijn groote werkkracht en toewijding aan 's lands zaken verhinderden hem zichzelf te sparen. Slachtoffer van een boog plichtsgevoel 1 Onze bekende, men mag heusch wel zeggen: beroemde, Nederlandsche zeeslee pers hebben weer een moeilijk karwei volbracht, dat tenminste wat het eigen lijke sleepwerk aangaat wederom met succes is bekroond, al is door andere om standigheden de nieuwe rioolmond nabij het z.g. Stille Strand te Scheveningen nog niet dadelijk op zijn plaats gebracht kannen worden. Het betoDnen gevaarte dat oogeveer 500 ton weegt, 30 meter lang is en een breedte en hoogte bezit vaa 10 en 5 m. is door 4g kleine zee sleepers Rozeoborg en Blankenburg van Rotterdam naar Scheveningen gesleept. Toen het bleek, dat de zee te onstuimig was, heeft de sleep de terugreis naar VUardiugen aanvaard. Maar wat den eersten keer niet gelukte, slaagde uitste kend bij de twesde poging, toeu de zee wat was geka'meerd en eeu zwoel Oosten windje de ooistand gheden heel wat gun stiger deed zijn. Toen op Dinsdagochtend de eerste roode zonnestralen op den koepel van bet Kurhaus speelden, vso bet werk volbracht en lag ergens onder het zeewater, dat traag bet Stille Strand bespoelde, bet mondstuk, dat een half millioeo kilogram weegt, onder eeo paar meter zeewater, precies op de heipalen te rusten. Het moeilijkste en meest riskante deel van het werk van de nieowe rioolleiding was ach'er den rng. Da handelsbesprekingen tusschen Neder land en Japan, die te Batavia worden gehouden hebben reeds heel wat kwaad bloed gezet. Op den 41en Auynstus is te Osaka eeo vergadering gebonden van be langhebbenden bij de Japansehe lexiiel- nijverheid, die eeo zeer onvriendelijke resolutie hebben aangenomen, waarin tegeu de contingeuleering van goedkoop Japansch aardewerk to Nederlar.dschLodië wordt geprotesteerd en tenslotte een soort be- dreigi'g tegen de Indische regeeriug wordt geoit. Nu wordt ook deze soep uiet zoo heet gegeteo, als ze op tafel is gezet, waut eeu later bericht uit Batavia heeft weer geruststellende klanken laten hooreD. De voorzitters vaa de Nederlandsche en Japansehe handelsdelegaties hebben een bespreking gehouden, welk onderhoud leidde tot verheldering van de situatie. Van deze gelegenheid heeft de voorzitter van de Japaüsche delegatie gebruik ge maakt om, namens de delegatie, condole- auties aan te bieden bij het overlijden van Ir. Wellen stein. Op de bekende tenoisbaoen te Scheve- ningea heeft Nederland met 41 den wedstrijd om den üavisbtker van Monaco gewonnen. Voor de volgende roude zal Nederland na hebben te epelen tegeu den winnaar van den wedstrijd Zweden Ierland. Winnen de Ieren, dan zal deze wedstrijd ia Nederland plaats viudeo, maar winnen de Zweden dan zollen onze Nederlandsche tennisspelers naar Stock holm moeten gaan, met welke alleraardigste zomerreis men beu slechts g.'lok zal knnneo wensehen I Te Brassel hebben Nederlandsche en Belgische gadelegeerden een bespreking gehad over het regime, dat wederzijds moet worden toegepast op de over de grens komende automobilisten. Reeds in 1930 was een overeenkomst gesloten, waardoor het vrije grensverkeer voor Bel gische en Nederlandsche automobilisten mogelijk werd. Nadat Nederland wae toegetreden tot de conventie van Geiè'e was het wederzijdsche verkeer slee hts vrij gedurende hoogstens negentig dagen per jaar, op voorwaarde, dat de automobilisten voorzien waren van een fiscaal boekje. Daarom heeft België de onde overeen komst opgezegd en het gevolg was een ware verkeersopstopping aan de grenzen. Na afloop van de thaua te Brussel ge- honden besprekingen is men onderling overeengekomen, dat voor Nederlandsche tourauto's een gemakkelijk grensverkeer per auto en een meer practische regeling zal gelden. Onder zeer groote belangstelling heeft vanwege het Doitsche gezantschap te 's-Gravenhage in de Duitscbe kerk a9n het Bleyenbnrg een rouwdienst plaatsge vonden voor Rijkspresident Von Hinden- borg. Het kleine kerkgebouw was met palmen, groen en enkele witte rozen op sobere wijze versierd, terwijl de kronen en lochterB alle met rouw waren omfloerst. De Duitscbe gezant ontving aan den in gang van bet kerkgeboow de bezoekers, waaronder zich ook de beide vertegen woordigers van de Koningin bevonden. Verder waren alle voornaamste autoriteiten nit de residentie aanwezig, benevens de leden van het diplomatieke corps. ONDERWIJS. Tholen. Geslaagd met lof voor het einddiploma van de Huishoudschool te Bergen op Zoom, mej. Gré Haaijer alhier. Von Hindenburg in den Duiuchen Rijksdag uitgeluid en nabij Tannen- berg bijgezet. Het onderhoud met Adolf Hitier met de „Daily Mail". Duilschland in ieder opzicht vredelievend. Hel weekblad Der Sturmer" in beslaggenomen en voor viertien dagen verboden. Zachte uiaairegelen in Weeuen dat nooit straf optreden heeft bemind. Presi dent Roosevelt terag ia Amerika. V\at zullen nu zijn verdere plannen zijn OverstroomiDgen in Perzië. Booze woorden van oen Japansch blad tegenover Sovj'et-Rusland. Ruzie tusschen Paraguay en Chili. Uitgeluid door den Leider in den Berlijnschen Rijksdag, bijgezet te Hohenstein, nabij Tannenberg, waar hij in 1914 hoogste roem oogstte, is de Rijkspresident Von Hindenburg wel gestorven, doch blijft hij leven onder de onsterfelijken van het Duitsché volk, temidden van de groote geesten van het verleden, in de historie geboekstaafd als de edele beschermer van het Duitsehe volk en het Duitscbe rijk. Edoch, wij leven zóó snel dat men werkelijk aan de herinnering van den „ouden heer" geen onrecht doet, wanneer men thans reeds meer dan voor wijlen Von Hindenburg aandacht vraagt voor het onderhoud dat Adolf Tlitler den hijzondereu correspondent van de „Daily Mail", die daarvoor opzettelijk naar Berlijn gekomen was, heelt toegestaan. Handhaving van eigen grenzen nimmer zal Duilschland weer oorlog voeren, tenzij zeil aangevallen geen teruggave van vroegere Duitsehe kolonies, die een kostbare luxe zijn Duitschland denkt er niet. aan Oosten rijk aan te vallen, maar wil Oostenrijk te eeniger tijd Vereeniging met Duitschland, jadan kan Hitier daaraan ook niets doen. Toen het gesprek zoover was gevorderd, vroeg de Engelsche krantenman, of de functies van Rijkspresident en Rijkskanselier blijvend in één hand zouden komen te rusten. Dat zal het geval blijven totdat een volksstemming de basis aan de regeering mocht ontnemen. Er. is maar één conclusie mogelijk de regeering der Nazi's zal eerst tuimelen, indien hetzij geen oplossing voor het economisch probleem in Duitschland wordt gevonden, hetzij de Nazi's in machtszwijmel een Europeeschen oorlog zouden uitlokken Het weekblad van Julius Streicher, „Der Sturmer" is in Duilshland in beslag genomen en voor veertien dagen verboden, omdat het blad President Roosevelt beleedigd zou hebben. Roosevelt zelf moge geen Israëliet zijn, hij is door Joden om ringd en elf ministers zouden van ieder Arieërsehap gespeend wezen. Van Duilschland naar Oostenrijk is een enkele schrede. Twee mannen hebben aan twee galgen met hun levens geboet voor Dollfuss' dood. Nu is het genoeg, zegt en denkt men men in VVeenen, waar stralfe hand nimmer heeft geregeerd, doch ge moedelijkheid steed zegevierde. De pretendent als opvolger van Dr. Dollfuss, Dr. Von Rintelen, die een poging tot zelfmoord heeft gepleegd, schijnt voor een wijle het leven te hebben gehouden, doch thans een nieuwen dood tegemoet te gaan. Des te beter, zegt en denkt Weenen, want dan hebben wij een moeilijk proces met opzienbarendeonthullingen minder. Holzweber, een der ge hangenen, is in een crematorium verasebt, bewaakt door een afdeeling politie met machinegewerenEen mandoline-lint in de kleuren van den Groot-Duitschen strijd uit de dagen van vóór den wereldoorlog, mocht niet op de kist liggen die toch den oven in zou gaan. De evangelische predikant, die sprak over het Duitsehe ideaal van wijlen Holzweber, kreeg een waarschuwing van de politie zich in acht te nemen. De rouw-aankondigingen van Hol- zweber's verscheiden mochten slechts vermelden, dat „hij plotseling ge storven was". Nu, die redactie is letterlijk gesproken m ieder opzicht waar! Maar uit al die futiliteiten krijgt men niet den indruk, dat Schuschnigg's regeeriug er een is van groote kracht. President Roosevelt is van zijn vacautiereis op een Amerikaansch oorlogschip te Portland in Oregon aangekomen en met geestdrift ont vangen. Waarom eigenlijk; weinigen zullen het begrypen, want er zijn nog altijd ÏU.OÖO.OÜÜ werkloozen in de Vereenigde Staten en de teleur stellingen over wat de „New Deal" niet heeft gebracht, nemen allerwegen in Amerika toe. Thans trekt President Roosevelt in een speciaal voor hem loopende trein, die een week lang zijn woning zal wezen, van West- naar Oost- Amerika, overal redevoeringen af stekende. Veel zal hij zeggen, wat gemeengoed is, doch enkele rede- voeriugen moeten zijn nieuwe plannen belichten. Het Amerikaansche Kabinet reist mee in den trein, wat alles verge makkelijkt. Zal hij overstag gaan, nu zijn plannen vrijwel mislukt mogen heeten. Weten doen wij het niet, dat spreekt, maar onwaarschijnlijk achten wij het evenmin, wijl Roosevelt met al zijn plannen hopeloos in de war is geraakt, zoowel wat zijn sociale maatregelen aangaat, als wat zijn economische grapjes betreft. Arm Amerika! Ja, maar ook arm Europa, dat al genoeg te verduren heeft gehad en nu straks den golf slag van mogelijke nieuwe Roose- veltiaansche proefnemingen, als arm proefkonijn, zal hebben te ondergaan. De wereld is te eng verbonden, dat Europa niet zou ervaren, wat Roo sevelt in zijn droomerijen op de wa teren van de Pacific heeft uitgedacht. Te Frouzkouh, een klein plaatsje in Perzië, dat gelegen is op den weg van Teheran naar Meshed, hebben groote overstroomingen plaats ge vonden, die aan meer dan 300 men schen het leven hebben gekost. Het Japansehe blad, „Nitsji Nitsji" heeft gemeld, dat het Japansehe mi nisterie van Buitenlandsche zaken een waarschuwing zal richten tot de Russische regeering, naar aanleiding van tal van onvriendelijke handelingen die door Rusland jegeus Japan zijn begaan. Het blad voegt daaraan toe, dat, mocht de Sovjet-Unie dezelfde on vriendelijke politiek tegenover Japan en tegenover Mantsjoekwo verder blijven volgen, Japan er niet voor terug zal deinzen de hangende on derhandelingen met Rusland af te breken en de noodzakelijke maatre gelen nemen, die een plotseling einde zullen maken aan de Russische politiek van verregaande provocatie. Toen dat bericht verschenen was, ijlden alle te Tokio werkzame cou- rantenmenschen naar het Japansehe ministerie van Buitenl. zaken. Maar de woordvoerder van de regeering verzekerde, dat nog geen enkele be slissing was genomen, waaraan hij echter toevoegde, dat de Japansehe regeering ernstig de noodzakelijkheid van een dergelijke waarschuwing aan Sovjet-Rusland overwoog. Hij eindigde met als ziju meening uit te spreken, dat de „Nitsji Nitsji" slechts een juiste echo van de openbare meening in Japan was geweest. Zonder het geval erger te willen voorstellen dan het metterdaad is, kan toch niet ontkend, dat er in het Verre Oosten genoeg brandstoffen opgehoopt liggen, dan dat er niet vandaag of morgen een brandje zal moeten uitbreken.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1