ONZE FEUILLETON Wat de Ooster-Schelde verzwolg. oud geworden, vrijwel vergeten door allen, die hij eens met zijn nieuwe kunst had weten te boeien Op den leeftijd van zestig jaar nam hij als landstorm-man nog deel aan den wereldoorlog, maar zijn voorlaatste levensjaren hebben hem niet veel anders gebracht dan nijpend gebrek, waarin eerst verandering kwam, toen de nieuwe heerschers van het Derde Rijk hem van staatswege hielpen de allereerstenntbeerlijkheden des levens te kunnen koopen. Reeds vele maanden staakten de arbeiders in de textiel-nijverheid te Verviers. Nadat deze staking ongeveer vijfmaanden had geduurd, zagen de leiders van de socialistische vakver- eenigingen den bodem van de kas te voorschijn komen, hetgeen niet te verwonderen is, zoo inen weet, dat aan de ongeveer '1(5.000 stakende ar beiders in die vijf maanden is uit gekeerd ongeveer 16.000.000 Belgische francs aan steun, waarvan ongeveer 11.000.000 francs uit de z.g. weer- standskassen was gebaald. Bij een dezer dagen gehouden re ferendum onder de arbeiders, ver trouwden de leiders er blijkbaar op, dat de arbeiders tot ophelïing van de staking zouden besluiten, maar hel resultaat van de volksstemming was geheel anders dan verwacht werd. Toen de leiders toch besloten de staking op te heffen, was dit natuurlijk koren op de molen van de commu nisten. De Belgische communistische Kamerleden Jacquemolte en Labaut hebben daarna de arbeiders te Ver viers opgeruid, waarna dezeeen aanval ondernamen op het gebouw van de vakvereenigingen te Verviers, welke aanval evenwel mislukte. Toen later het socialistiskhe blad „Le Travail" door de kranlenver- koopers op straat te koop werd aan geboden, moesten deze en de nog meer onschuldige dagbladen het ont gelden. De krantenverkoopers werden overvallen, de dagbladen hen uit de handen gerukt en vernield, of ver brand. Daar de politie machteloos was, rnoest de bereden gendarmerie met de blanke sabel de orde herstellen. Senator Marconi heeft aan boord van zijn jacht „Eleclra" welgeslaagde proeven genomen met het z.g. „blii.d varen", welke proeven bijgewoond door tal van Ilaliaansche en buiten- landsche technici en dagbladschrijvers Nadat het jacht de golf van Rapallo was binnen gekomen, volbracht het de moeilijke vaart tusschen de boeien door uitsluitend geleid door het z.g. „radio-baken", een zender voor korte golven, geplaatst op een voorgebergte aan de kust, ongeveer op een hoogte van 90 meter. Naar men verwacht, zal deze uitvinding van Marconi op ruime schaal toepassing vinden, zoo wel voor de scheepvaart, als voor de luchtvaart. Uit Duitschland komt een onrust barend bericht, de toestand van president Hindenburg geeft ernstige redenon tot bezordheid. De Rijks president lijdt sedert verscheidene maanden aan een blaasziekte. Op zijn landgoed le Noudeck knapte de oude heer, die midden in de tachtig is, eenigszins op, bleek zeer helder van geest en vervulde in deze voor Duitschland zoo spannende dagen nog met opgewektheid zijn ambts plichten. Dinsdagmorgen bleek een lichte lichaamsuitputting te zijn ingetreden, terwijl de oude staatsman Donderdag zacht en kalm is ingeslapen. Door C. SLOOT MANS. (Nadruk verboden). VII. Ons stadsarchief leert nog meer: Op het Bergen op Zoomeche jaarmarkt terrein verwijlden van 1484 1500 ook enkele drapeniers; later hooreo we van een „twijooeghieter", tevoren van één „mesmaker". Het drapeniersambacht, waar van een keare nit 1863 bekend is, schijnt dos te Beimerswaal een belangrijk gilde geweest te zijn. Dat klopt ook mtt de vondst van waardeinteekers op de slikken van het Verdronken Land en de aanwe zigheid van een Bal. De Bergsche weekmarkt trok echter véél meer Reimerswalers, en waarschijnlijk nadU verkoopers, ook koopers. Zij kwamen met brood en schoenen. De leveosmiddelen-voorziening was vroeger altijd een zorgelijk ie<e. Voor het Reeds tijdens de ziekte liepen er geruchten omtrent de opvolging; het Duitsche volk zou uitspraak moeten doen, door middel van een volks stemming. Rijkskanselier Hitier heeft echter een ministerraad bijeengeroe pen, en men heeft maar kortweg besloten om den Rijkskanselier het Presidentschap op te dragen, zoodat deze vrijwel alle macht in handen heeft. Of deze greep naar de macht zonder meer in Duitschland zal goedgevon den worden, dient afgewacht. Hel stoffelijk overschot van Von Hindenburg zal op staatskosten be graven worden. EEN TROUWE DIENAAR VAN VOLK EN LAND.... PAUL VON HINDENBURG. De Vader des Vaderlands... Door Dr. O. Hernicke. De figuur van Von Hindenburg begon pas vorm te krijgen voor de buitenwereld tijdens zijn werk onder het eigenlijke volk onder het beste deel van het Duitsche volk namelijk het te velde staande leger. Van een Dnitsch standpunt uit bekeken heelt deze legeraanvoerder voor zijn land buitengewoon veel verdiensten gehad. Was bij bet niet, die de krijgsopera ties zoo leidde, dat zij bij de overstelpende overmacht vaD vuur en metaal de grootst mogelijke successen boekten Daarmede ver overde hij zich reeds de naam van „Vader des Vaderlands". Naast de markante koppen van de groote figuren in de Duitsche ge schiedenis, een serie, die door Bis- marek besloten werd, trad thans weer eens een onvergetelijke figuur naar voren, een gelaal, dat later een sym bool zou worden! Dat was Hindenburg En de symboliek daarvan moet men niet onderschatten I In gezicht, ge stalte, woord en blik wordt het 'in nerlijk sterker uitgedrukt, dau door welke daad ook. En bovendien verlangt de Mensch- heid naar zulke uiterlijkheden. Het volk kende Hindenburg's gezicht kende zijn waardige rust, zijn ijzeren daadkracht, die even geweldig is als de figuur van Hindenburg, een copie haast van den Uzeren Kanselier, van Bisrnarck. Het volk kende tenslotte zijn woord, dat slechts zelden tot zoover door drong, maar dat steeds kalm-beheer- schend was, goedig, maar tevens bezield door de zekerheid van zijn zelfbewustzijn, soms weder waar schuwend op een toon van iemand, die liever prijst, dan afkeurt. In de herinnering gaan we even terug, naar die dagen, thans bijna twintig jaar geleden, waarin de grijze militair zijn grootste levensrol speelde.... De divisie is op marsch in Frank rijk... Het regiment, waarin ik was ingedeeld, marcheerde door een klein stadje, door de eerste straten, de hoofdstraat en tenslotte aan een groot, gesloten gebouw voorbij. Plotseling komt er een zekere spanning in de colonnes. Bij een kromming van den weg stopt een auto. In die wagen staat een groote, breedgeschouderde man kaarsrecht overeind en kijkt onbeweeglijk op de marcheerende troepen neer. Soms gaat zijn rechter hand stram en kort naar de rand van zijn kepi. Die man is Hindenburg. brood, dat in die dagen bij iederen maaltijd gebruikt werd, moest bet koren vau het platteland der naaste omgeving betrokken «orden. Een regelmatige eu voldoende toevoer van broodkoren of vau brood zelf, was dus van het allerhoogste belang voor een stad. Voor Bergen op Zoom te meer, wijl het verblijf vau honderden vreemde kooplieden, gedurende de Paasch- en Koudemarkt, welke een volle maand duorden aan de levensmiddelenvoor- zieniog bijzondere eischen stelde. Geen wonder, dat de korenverkoop van het heelemarkiezaatin 1506 geconcentreerd wordt te Bergen op Zoom. Wat daar vandaan kwam kan weinig aDders geweest zijn, dan rogge of gerst. De ordonnantie van 1510, waarbij den bakkers van Beimerswaal op de Bergen op Zoomtche weekmarkt gunsten werden toegestaan, betreft zéér zeker den aanvoer v&n tarwebrood. Ea wanneer in een stak van 1546 gesproken wordt over Zuid-Bevelanders, die hier levensmiddelen op de Donderdagsche markt brengen, zal tarwe daarvan wel het hoofd bestanddeel hebben uitgemaakt. Hoezeer Bergen op Zoom Beimerswaal noodig bad, blijkt bijvoorbeeld bij het bezoek van Aartshertog Maximiliaan in 1485 aao onze stad. Dan worden in allerijl boden naar Beimerswaal gezonden, om méér brood dan anders! We mogen zeggen, dat niet alleen Hij staat eenigen tijd, zonder zich te bewegen en monstert scherp de soldaten, die onafgebroken aan hem voorbijmarcheeren en plotseling hun veldheer herkennen En opééns kun nen zij zich niet langer bedwingen, moet het eruithoerageroep stijgt op, niet zeer militair, maar als uit drukking van het gevoel van ver bondenheid dier soldaten met hun aanvoerder I Hindenburg ziet die opmarsch'der strijders lang aan. Zijn gezicht staat niet somber, maar toch ernstig. Er ligt veel uitdrukking op zijn groote, breede trekken. Het voorhoofd is ge rimpeld, de mond vierkant en stijf gesloten, de blik drukt een gemoeds beweging uit, die met geweld is teruggedrongen. Hij is op dat oogenblik gelijk een vader, die met sm&rtelijken trots neerziet op zijn zoons en die dan tegelijk een visioen krijgt van het noodlot, dat hen wacht, d iar in de verre verte, waar de lucht siddert van het geweld van den slag. De colonnes verdwijnen in de sche mering. De veldheer blijft achter. De herinnering aan deze grootsche, in de schemering zoo reusachtig- lijkende gestalte en door de onder gaande zon bestraalde gezicht bleef de soldaten bij.... in trommelvuur en granatenregenEen vijandelijke aan val verminderde hen tot de helft, tot een derde, maar hun lichamen weer den dien aanval af. De herinnering aan Hindenburg had hen bezield Hoe groot is de vereering en de liefde van het volk voor dien veld heer, voor dien Mensch Hindenburg... dat zelfs in de dagen der revolutie geen wijziging in die gevoelens ont stond, hoewel dat voor een vertegen woordiger van het vroegere régime volkomen te verwachten ware. De volkomen onbaatzuchtigheid, het zui vere soldatisme, de strenge gebon denheid aan wat hij als zijn plicht achtte stelde Hindenbnrg destijds op een voetstuk, dat verre uitstak boven zijn tijdgenooten. Toen kwam de dag, waarop hij de nieuwe regeering aanvaardde en zijn ambt bleef bekleeden. Hij wist zich vrijwillig te onderwerpen aan de nieuwe inzichten, omdat zijn Plicht tegenover het Volk, dat hem steede vol vertrouwen het leiderschap had geschonken, dit meebracht. Nooit was Hindenburg zóó groot, als op dat oogenblik van zelf-wegcijfering Niemand anders dan Hindenburg zou er in geslaagd zijn het groote werk van de demobilisatie in 1918 tot zulk een einde te voeren! Was hij niet gebleven, had hij het opper bevel neergelegd, dan was de ineen zinking volmaakt geweest en zou een volmaakte instorting van het Duitsche rijk het gevolg geweest zijn. Zijn trouw in November 1918 was een van zijn grootste daden.... Vader des Vaderlands Hindenburg kende geen politieke partij. Hij leefde zijn eigèn leven in Hannover. En daar beantwoordde de Natie de vraag, wie er leider zou zijn, met de keuze van Hindenburg 1 Het werd duidelijk: Hindenburg was en daarop berust zijn betee- kenis een gestalte van Historische grootheid! Hij was een symbool voor heel de Natie. Alles, wat eerbied en liefde opwekte was voor de Natie in Hindenburg's persoonlijkheid belichaamd. Hij werd Beimerswaal, doch de heele Oo9t-watering vanwaar Beimerswaal bet koren immers op zijn beort weer betrok, vao beteekenis was voor de approviandeering van een baodelscentrnm als Bergen toen was, of schoon het Bergscbestadsbesinnrook andere wegen bewandelde, om in dezen te voorzien. Voor de verwerking van bet graan, speciaal bet malen, was men in Beimers waal goed gesteld. In 1845 is er sprake van een molen in 1887 van een water en windmoleo. Aan de baven was een Hoower verbonden. Het daar bij vloed binnenstroomende en bij eb uitvloeiende water, bracht de schepraderen van een watermolen in beweging, welke aanhoudend in werking kon blijven voor de ineel- maalderij. Dezelfde ordonnantie van 1510 gewaagt ook vaD de schoenmakers van Beimerswaal. Slechts op zéér ongelijke voorwaarden, mochten door vreemden op de Bergsche weekmarkt schoenen verkocht worden. De Reimerswalers waren toegelaten, mits bon schoenwerk was gemaakt vao goed leer, gevet en gekeurd in een der hoofdsteden vau Brabant, te Mechelen oi te Bergen op Zoom. Wanneer zij iedere 3 maanden oDder eede bevestigden, dat zij zich aan die voorwaarde gebonden hadden, werd daarmede genoegen genomen. Waarschijn lijk was hun prodoct van grove makelij, hetwelk wordt aangeduid met den naam hel voorbeeld voor iederen Duitscher» het voorbeeld van strikte plichtsver vulling; van onzelfzuchtige vader landsliefde en volmaakte karakter- zuiverheid De zedelijke kracht van Hindenburg's haast legendarische fi guur was onschendbaar. In het gezicht en in de gestalte van Hindenburg lag iets van de on verbrekelijke volkskracht, die zijn volk door eeuwen heen tezamen hield en nog zal houden. Toen hij het presidentschap van het Derde Rijk op zich had genomen, en langs het front van de voor het Rijksdaggebouw opgestelde eerecom pagnie stond, toen voelde iedereen, die dit schouwspel beleefde, dat deze man ook de rest van zijn reeds ver gevorderd leven zou opofferen voor Volk.en Land, en dat hier wederom een groot offer aan het Vaderland werd gebracht. En dat offer werd voltrokken. Met het leven van Paul von Hin denburg kwam de droom in vervul ling, die het Duitsche volk de laatste jaren had beziggehouden. Duidelijk stelde President Hindenburg zijn eigen levensdoel op schrift, toen hij naar aanleiding van zijn hernieuwde keuze tot rijkspresident in een oproep aan bet Duitsche volk schreel„Voor mij bestaat er slechts één waar J ij k- nalionaal doel: Aaneensluiting van het Volk voor de Strijd voor het Be staan, volledige overgave van iederen Duitscher aan de leiding, die betracht den strijd te voeren voor het behoud onzer schoone Natie!" CRISIS-PU BLICATIEN. Telers van veldboonen en gerst. Voor het vervoer van ongedorschte veldboonen van het land naar een zetplaats, welke niet op het bedrijf gelegen is, dient bij de Districts secretarissen der L. G. v. Zeeland een kostelooze machtiging te worden aangevraagd. Geen machtiging is noodig voor het vervoer naar eigen schuren of opslagplaatsen, welke op het bédrijf gele .en zijn, zulks in overeenstem ming met de voorschriften, reeds bekend gemaakt voor het vervoer van ongedorschte gerst. Indien men voornemens is veld boonen zoowel als gerst te dorsehen moet men vau dit voornemen min stens 3 dagen vóór den datum van dorsehen, kennis geven aan den Dis- tricls-secretaris door middel van de daarvoor bestemde aangifte-brief kaarten. Na het dorsehen dienen dedorsch- briefjes, voorzien van de handteeke- ning van den controleur te worden opgezonden aan den Districts-secre- taris die de L G. O. v. Zeeland in het betreffende district vertegenwoor digt en die zorg zal dragen voor opzending aan de L. G. U. te Goes, zoodat dus geen dorschbriefje recht streeks door de telers aan de L. C. O. le Goes dient te worden opge zonden. Dorschbriefjes niet voorzien van de handteekening van een controleur der L. C. O. v. Zeeland worden niet in behandeling genomen. Zoonoodig kunnen meerdere aan gifte-brief kaai ten, zoowel als dorsch briefjes op aanvrage door de Districts secretarissen verstrekt worden. 49 HET FESTIVAL TE TH0LEN. Tholen. De voorbereidingen voor het Woensdag 15 dezer alhier te hou- „schlootzen", waaronder »e een schoec- klomp hebben te verstaaD. De ambachteD der bakkers (keore 20 Februari 1513) en schoenmakers (keore 6 Maart 1473) waren dos eveneens van belang. Besumeerend meen ik te mogen zeggeD, dat bet een normale welvaart was, welke de stad genoot. Dat blijkt ook oit de belastingen. Volgeos Froins „Archief van prelaat en edelen van Zeeland", wareD de belastiDgbijdrageD volgens de enquête van 1492 in het gewest Zeeland als volgt verdeeld Middelborg 25% Zierikzee 25% Beimerswaal 10% Goes 10% Tholen 5% Vere 5% Vlissingen 3%. Een boiteDgewoDe draagkracht is anders. We gaven daarvan hierboven al enkele staaltjes oit vroeger tijd. We willen er nog eeo aan toevoegen Ermerins vindt het iets buitengewoons dat Beimerswaal den graaf 60 gewapenden leveren moest (E.14) en Goes 25. M.i. teekeut dit weer gebrek aan financiën, want eeo rijke stad kocht bet zendeD van gewapenden altijd af Beimerswaal had ook privileges, welke zijn economische bloei moesten bevorderen. We noemen allereerst dat van tolvrijdom door Holland en Zeeland in 1340 verleend. Voorts wordt hoog opgegeven een stapel den Festival zijn achter de ru n dank de van vele zijden ondervo M medewerking, is de opzet van aard dat we kunnen spreken vaie? te Tholen te houden groot Fes waarmede „Concordia" de vierinj el vijftig-jarig bestaan op waardige )e kan inzetten. Niet minder dan vij vereenigingen hebben aan de noodiging van „Concordia" ge gegeven om aanwezig te zijn, v onder er zijn met 58 leden, voor een groot aantal. Tholens Gemeentebestuur za gasten die een dag in de gem< vertoeven, zooals dat overal in J lande de goede gewooDte is, olïi ten Gemeenlehuize ontvangen, f ontvangst wordt er een rnuz wandeling gemaakt, waarna èn c Kaai èn op de Markt de feestm; £e door de gezamenlijke muziekg J schappen wordt ui.gevoerd, wa de concerten beginnen, die op muziektenten, waarvan een op kaai wordt opgesteld, worden gegi Als het weer mede wil werkei looven we dat er veel vreemdeli naar Tholen zullen opgaan. En nu een kleine vraag. Vijf geleden is het vijfenveertigjarig u' staan van ons muziekgezelschap vierd. Toen is er druk gekrooni oude Zeeuwsche gewoonte. Zo de burgers van Tholen nu hun eeniging door onversierde sti laten trekken, terwijl ze een go jubileum mag vieren? Dat zal wel niet? Onlangs vierde de mu vereenigmgj te Wouw een jubil Daar waren de straten alleraarjDl versiert met kleurige vlaggetjes gonaal over de straten gehangen versiering die niet veel tijd ko het aanbrengen en goedkoop is, Als ieder medewerkt kan dit wel in orde komen? Inwoners Tholen, doet „Concordia" de eei door 15 Augustus de stad een telijk aanzien te geven; ge eer Uw gouden jubilaresse mee. ONZE MUZIEKTENT. tr Tholen. Als een Phenix is haar asch verrezen, de muziel !jl op de Markt. Fraai van uiterlijk geworden, op cementen fundan en natuursteenen voet met betoi Di vloer. Ze kan thans de tand der ti 'S1 doorstaan. Heldere kleuren volte s^' het mooie aanzien en Woensdi de kroon op het werk gezeti ruimte achter het mooie hek da kiosk afsluit, zijn eenige honde Geraniums en Begonias geplant, het geheel tot een sieraad va Markt maken. We kunnen als inwoners van Tl het Bestuur van de Spaarbank danken dat ze de goede geda hebben gehad door zoodanig he dit deel van de gemeente een t aanzien te geven. Vanzelfspre Sc is „Concordia" niet minder dankl En een woord van dank aan de g krachten die zoo belangloos ni werkten om een fraai geheel beplanting te verkrijgen mag niet achterwege blijven. GEMEENTERAAD. POORTVLIET, 31 Juli 1934. Voorzitter: De heer W. Dron Burgemeester en Secretaris. Afwezig de heer A. Murre. De voorz. opent de vergade >n met het uitspreken van een red herdenking van het overlijden den Prins der Nederlanden 3 Juli jl. privilege van 1315. Hierin staat, di goederen, behalve versche visch, oit Ze Daar Brabant gaande of omgekeer Reimerswaal ter markt moesten wi gebracht. Wij vindeD het vreemd, zéér vre dat desondanks de Reimerswalers voornaamste producten te Bergen op vorhandelden En dat ondanks hel dat Beimerswaal zich sinds 1355 toe in het bezit vaD vrije Jaarmarkte hoewel van beperkter dunr moch heogen. Die jaarmarkteu konneD in beteekenis niet tippen aau die Bergen op Zoom. Om op het stapelprivilege tere )0 komen, ben ik dan ook zoo vrij a 'k nemen, dat, dat privilege valsch of 00 zekerder is, na den dood van den schi Bb (1336)nietopnienwgeconfirmeerdge«< ra is. Trouwens was dat privilege van k e gebleven, dan bad de B. o. Zoomecbe Jaarmarkt Dooit iets kaDnec Vooral als meD in bet oog bood', Beimerswaal gelegen was op eeD „alwaar al de schepen nit Zijner Majei landen van Holland, Zeeland, Frir.' el; Overijsel en ook Gelderlaod, Daar B:a VlaandereD, Henegouwen, Artois eneo tu met hou koopmanschip varende vast voorbij moeten". (Wordt vervolg ®j >0| »d et D nc or ek

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 2