1/AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT <Bi tUITENL m NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN rijdag 3 Augustus 1934 No. 31 Een en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 THOOLSCHE COURANT blad verschijnt eiken ijdag. Prijs per kwartaal ,80; met Geïllustreerd ndagsblad ƒ1,376, franco post ƒ1,65 15 ct. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De Koninklijke Familie te Ulvik aangekomen. Hoog Japansch bezoek aan Nederland. De viering van den KoDinginuedag op 31 Augustus van dit jaar. De regeïiDg van de Neder- landschDeensche handelsbetrek kingen. Doodelijk ongeluk bg het zweetvliegen naoij Ede. Het ongeluk met mosterdgas aan de Hembrug. Landen wedsirgd voor zwemmen NederlandFrankrijk door Neder land gewonnen. Saneering van de vaderlandsche boomkweekerij. Auto busongeluk D«bg Hattemerbroek. Aan boord van de Tanimbar zijn de ningin en Prinses Juliana Zondag- ond in .deNoorsche binnenwateren ïgekomen, langzaam stoomde het artuig met de Koninklijke passagiers or de schitterend mo< ie Hardanger waarna Maandagochtend he. tatsje Ulvik werd bereikt, waar do minklijke Familie haar intrek zal men. Gansch Nederland zal wen- hen, dat Moeder en Dochter ginds de prachtige Noorsche natuur de gen van het wreede leven, dat iden zoo heeft getroffen, te boven llen kunnen komen. Prins Kaya, die behoort tot de Dien van het Japansche Keizerlijke lis en in Japanschen militairen nst is, heeft vergezeld van Prinses iya, die een nicht is van de Keizerin- eduwe van Japan, een bezoek ge acht aan Nederland, waar beide het Palace hotel te Scheveningen intrek hebben genomen. Aan de ialtijden, die de Japansche gezant nbood, hebben geen Nederlandscbe toriteiten kunnen deelnemen, in rband met den heerschenden hof- uw. Van de residentie zijn beiden .ar Brussel vertrokken. De handelsbesprekingen tusschen pan en de regeering van Neder- idsch Oost-lndiëzijn aan het stokken M raakt, in verband met de contingen- ering van goedkoop Japansch aarde- rk in Indië De Japansche gezant 'sGravenhage heeft reeds een izoek gebracht aan den minister Buitenlandsche zaken en ijkens een door hem verleend pers- sprek vertrouwt de gezant, dat es nog in orde zal komen, zoodat in ieder geval geen redenen zijn al te zeer te verontrusten. Reeds scheidene malen heeft de heer iketomi ingegrepen, wanneer de derhandelingen in Indië dreigden aak te loopen, - wat ten gevolge 'eft gehad, dat de regeeringen wel overeenstemming wisten te ge- n, waar de commissies faalden. Als tegenhanger van dit alles heeft de Nederlandsche gezant te Tokio, heer Pabst, een bezoek gebracht den Japanschen minister van litenlandsche zaken, om voor te 'llen in de handelsbesprekingen te itavia ook die van de scheepvaart betrekken. De desbetreffende be- issing is spoedig te verwachten. In verband met de zware verliezen de Koningin beeft geleden, eerst e, >or het verscheiden van de Koningin- oeder, later door het heengaan Prins Hendrik, heelt de minister binnenlandsche zaken medege- dat er geen bezwaar tegen 'Staat den 31en Augustus van dit op gepaste wijze te herdenken de gebruikelijke vormen, waartoe behooren het afsteken van vuur- erk, het organiseeren van kin der tien en het geven van zang- en uziekuitvoeringen. Op den 27en Juli heeft te Kopen den de onderteekening plaatsge lden van de verdragen, inzake Nederlandsch-Deensche handels etrekkingen. Krachtens deze nieuwe deling, die tot 31 December 1934 gelden, verplicht de Deensche 'geering zich -een bepaald bedrag an deviezen ter beschikking van de eensche importeurs te stellen, die d! k, 1(1 Ie lu ield Nederlandsche producten in Dene marken zullen invoeren. Nederland heeft voor Denemarken bepaalde contingenten vastgasteld voor den invoer in Nederland van Deensch vleesch, paling, aal, visch, veekoeken en electrische geleidingen. Van 3 tot 6 Aug. zal te Amsterdam het internationale congres voor steno grafie bijeenkomen, dat het eerste congres zal zijn, waar de leiders van dit vak van geallieerde en centrale landen elkaar na den wereldoorlog weer zullen ontmoeten. De directeur- generaal van het departement van Onderwijs, prof. Mr. van Poelje zal het congres openen. De Cardiff Business-club heeft een bezoek aan ons land gebracht en is o a. door de gemeente-besturen van Amsterdam en Rotterdam officieel ontvangen. Hetgezelschapstond onder leiding van den Lord Mayor van Cardil't, Alderman A. E. Cough, van wien wij vernamen, dat deze club uit ongeveer 600 leden bestaat, ge- recruteerd uit alle handelskringen van Cardiff. Des winters houdt de club lezingen over uiteenloopende onderwerpen van economisch belang des zomers ondernemen de leden studie-reizen naar havens op het vasteland van Europa. De inpoldering van de Zuiderzee, de Afsluitdijk, de havens van Amsterdam en Rotterdam hebben de volle belangstelling van de deelnemers gehad. Bij de oefeningen in bet zweef vliegen door leden van de Arnhemsche zweefviiegclub te Teriet, nabij Ede, die beschouwd werden als het begin van het zomerkamp, dat van tot 12 Aug. zou worden gehouden, heeft een droevig ongeval plaats gevonden, dat aan den leerling van de Hooger- burgerschool, C. J. Brandts Buys, het leven heeft gekost. De jongeman brak de halswervel bij het neerstorten van het zweefvliegtuig en moet on middellijk dood zijn geweest. In ver band met dit ernstige ongeluk heeft men het zomerkamp afgelast. Een door de justitie ingesteld onderzoek maakte uit, dat alles aan een fout van den piloot is te wijten geweest. Terwijl de familie afwezig was, hebben inbrekers hun slag weten te slaan in een woning op de Noord singel te Rotterdam, die zij op een oogenblik, dat het nog licht was, wisten binnen te dringen. De onge- wenschte bezoekers maakten voor een waarde van zes en een half duizend gulden buit aan sieraden en zilverwerk. Van de daders na tuurlijk geen spoor. Het groote gevaar var. het nieuwe mosterdgas is weer eens gebleken in de artillerie-inrichtingen aan de Hem brug, waar een der ambtenaren van het laboratorium een flesch met mosterdgas van de eene zaal naar een ander vertrek overgebracht, bij welk vervoer de flesch door een onge lukkig toeval brak. Hijzelf en een andere employé werden ernstig ge wond en naar het ziekenhuis te Zaandam overgebracht. Dank zij de activiteit van de veld wachters te Kessel, Blerik, Neer en Roggel zijn twee beruchte inbrekers op heeterdaad betrapt. Eerst trachtten zij in te breken in het gebouw van de Coöperatie te Roggel doch werden daar gestoord, waarna zij hun werk voortzetten in een sigarenfabriek te Neer. Men vermoedt thans de daders te pakken hebben van de inbraken in de buurt van Venlo gepleegd. Een paar inbrekers kwamen er iets beter af, al bedroeg hun buit nihil, in ieder geval behielden zij hun gastvrijheid. In de buurt van Oss woont een landbouwer van 80 jaar, van wien bekend was, dat hij zijn geld in een tabaksdoos placht te bewaren. Die tabaksdoos is ge stolen, doch was ledig, daar de oude man juist een paar dagen voor de diefstal zijn geld elders in bewaring had gegeven. In het gemeentelijk Zwembad te Sittard heeft de landenwedstrijd Nederland-Frankrijk plaats gevonden die met 32—16 punten door ons land is gewonnen, wat de dames aan gaat met 4142, wat de heeren bstreft. Daar de tegenstand der Fransche dames te gering bleek, zal dit wel de laatste wedstrijd zijn, die de Kon. Nederl. Zwembond door Nederlandsche dames tegen Fransche dames zal laten houden. Bij de Athletiek-kampioenschuppen van Amsterdam en Noord-Holland zijn twee nieuwe Nederl. records gemaakt. Het eene record betrof de estafette op een afstand van 10X160 meter voor heeren tiet andere record was de rulay-race voor dames. Onder de Nederlandsche bedrijven die zwaar te lijden hebben van de onmogelijkheid hun producten uit te voeren, behoort ook de Vaderlandsche boomkweekerij, die een naam van beteekenis in het buitenland heelt weten te werven. Nu echter is het met dat bedrijf, zooals te Aalsmeer en Boskoop treurig gesteld. Thans heeft de minister van economische zaken besloten een bedrag van f250.000 uit het Landbouwciisisfonds ter beschikking te stellen voor afkoop van de producten van de boom kweekerij. Daarnaast zal dezer dagen de teeltregeling in werking treden. Bedoeling is, dat men langzamer hand komt tot vermindering van het aanwezige surplus, doordat nu de belanghebbenden in de gelegen heid worden gesteld tot verkoop van een deel van hun overtollige pro ducten over te gaan. Maar dan zullen zij ook verplicht worden het verkochte deel niet door nieuwe aanplanting te vervangen. Bij de vraag, wat men met de aangekochte boomen en heesters moest beginnen, stonden twee wegen open. Men kon deze producten ver nietigen of men kon de afgekochte boom k weekerij -prod ucten beschik baar stellen voor vermeerdering van het natuurschoon in verschillende deelen vanons|land.üpdie manier viel de beslissing natuurlijk uit ten gunste van de tweede mogelijkheid zoodat zoodat men nu verwacht, dat op deze wijze eenige centra van natuur schoon zullen worden gevormd, waarvan vreemdelingen en de geheele eigen bevolking zal kunnen proliteeren Een clubje jongemeisjes uit de residentie, dat een tijd ang gekam peerd had op het landgoed Molecaten nabij Hettem, vertrok per autobus van het kampeerterrein naar huis. Vlak bij het kleine station Hattemer broek ^geraakte de autobus in den met-verharden berm van den weg en sloeg vervolgens op zij van den weg in een sloot, met het gevolg, dat de jonge meisjes met haar bagage door elkaar werden gegooid en terecht kwamen in de scherven der aan die zijde alle versplinterde ruiten van de autobus. Nadat men de meisjes door het openstaande dak naar buiten had gehaald, legde men ze in het Weiland op de meegenomen dekens en doeken. Een groot deel der meisjes kon met een voorloopig verband geholpen worden, maar 13 moesten naar het ziekenhuis te Zwolle worden vervoerd. Tenslotte bleek voor 6 dezer 13 meisjes een langere opname in het ziekenhuis noodzakelijk. De35 meisjes die vervoerd konden worden, zijn met den middagsneltrein, die aan de halte heeft gestopt, naar de residentie terug gebrachtDe verwondingen zijn ge lukkig niet levensgevaarlijk. ONDERWIJS. Tholen. Geslaagd te Breda voor de Booldacte oneen vroegere stadgenoot, de heer J. M. Zachariasse, thans onderwijzer te Steenbergen. esrrv. De uieawe Oosleorijksche regee ring gevormd. Estland en Letland zijn het Pact van Oosl-Locarno welgezind. Een Amerikuansche stratosleervlucht. De filmkunste- narresse Marie Dressler overleden. Boschbranden aan de Eivièra. Voor honderd jaar schafte En geland de slavornij af. De En- gelsche luchtmacht in het Lagerhuis. Het komende jubileum van den Eogelschen Koning. Ernst, baron von Wolzogen, overleden. De staking te Verviers opgeheven. Marconi vaart blind op een radio baken. President Hindenburg overleden Hitier Rijkspresident. De Oostenrijksche president Miklas heeft den toestand in zijn land voor- trellelijk gekenschetst, nadat hij het nieuwe ministerie, met Dr. Schusch- nigg als Bondskanselier, had geïn stalleerd bestendiging van den be- staanden toestand, aanvaarding van Dollfuss' politieke erfenis. Nog nimmer is Dr. Dollfuss zoo sterk geweest dan na zijn ontijdigen dood. Met alle eerbetoon begraven, betreurd door gansch de beschaafde wereld, bereikt thans zijn nagedach tenis waarschijnlijk meer voor Oos tenrijk dan tijdens zijn leven voor dezen bard-werkenden en goed wil lenden man persoonlijk mogelijk zou zijn geweest. Hoe dan ook, zijn dood brengt Oostenrijk voordeel, gelijk tijdens zijn leven reeds in zoo ruime mate het geval is geweest. Overigens is er in Weenen en Oostenrijk weinig veranderd wat de regeering betrefl, daar alle oude mi nisters zijn aangebleven. Merkwaardig is alleen, dat de vertegenwoordigers van den Heimwehr met vier zetels in het Kabinet nu opeens over veel invloed beschikken zullen, maar men kan daarin ook een belooning zien voor de trouwe Burgerwachten, die zoo'n groot aandeel in liet verijdeleu van de poging tot omwenteling hebben gehad. Thans vergadert het militairr ge rechtshof te Weenen, dat 144 op standelingen zal hebben te berechten, van wie de 35-jarige Otto Planetta oud-wachtmeester bij den Staf en de 29-jarige Franz Holzweber reeds zijn terechtgesteld. Men verwacht betrek kelijk milde vonnissen voor de andere opstandelingen, hetgeen ook aan de nieuwe regeering welkom zou zijn, daar deze verzachtende omstandig heden in aan merking zou willen nemen Te Moskou hebben de ministers van buitenlandsche zaken van Rusland en van Estland, Litwinoft en Seljamaa, samen geconfereerd. Onderwerp was natuurlijk Barthou's geesteskind Oost-Locarno. De besprekingen heb ben tot volledige overeenstemming geleid, zoodat men op de toetreding van Estland tot het nieuwe Pact van Oost-Locarno wel kan rekenen. Tegelijkertijd heeft de Letlandsche gezant le Moskou, Bilmanis, namens de Letlandsche regeering, een ver klaring in denzelfden geest aan Lit- winoff overhandigd. Ook Letland zal dus van de partij zijn, maar voor Litauen zal men daar niet dadelijk op kunnen rekenen, daar dat land met Polen nog steeds in onmin leeft, zoodat de toetreding tot Oost-Locarno wat drie landen (Duitschland, Polen en Litauen) aangaat, nog meer dan problematiek is. De mensch wil los van deze ver dwaasde aarde, de tochten naar de stratosfeer bewijzen het afdoende. Nu is weer een Amerikaansche ballon daarheen op weg geweest, die te Bapid City in den Staat Zuid-Dakota is opgestegen en te Holredge in Nebraska is geland. Van landen is geen sprake, want op een hoogte van 200 meter moesten de drie inzitten den met behulp van valschermen uit het toestel springen, dat scheuren vertoonde. De instrumenten zijn niet beschadigd, zoodat de wetenschappe lijke opnemingen ditmaal ook geslaagd zijn. Men neemt aan, dat de grootte van den ballon (ö'/j maal die van den Russischen ballon) aanleiding heeft gegeven tot het scheuren daar van. De tocht is dus ten deele mis lukt. Marie Dressler, die den 9eu No vember 1869 in Canada geboren, is, nadat zij twee jaren van een kanker- aandoening te lijden had gehad, te Santa Barbara op 61-jarigen leeftijd overleden. De beroemde filmkunste- naresse, die bekend is geworden, wegens haar uitbeelding van de z g. „vrouw van vroeger" en die tot levensdevies had gekozen de woorden: „Kop op en verder 1" zal te Beverley H 11e in Californië ter aarde worden besteld. In den laatsten tijd wordt de Zuid - Oosthoek van Frankrijk geteisterd door zware boschbranden, die niet te blusschen zijn, daar felle hitte en intense droogte dit onmogelijk maken. Nu weer is tusschen Toulon en St. Raphaël een bosch van 15.000 H.A. volkomen verwoest, waardoor heele vroeger boschrijke berghellingen ver anderd zijn in naargeestige ruïnes van verkoolde boomstronken. Eindelijk schijnt er in het Verre Oosten ontspanning te komen, want de Japansche minister van buiten landsche zaken, Hirota, deelt mede, dat er een conferentie zal worden gehouden tusschen Rusland, Japan en Mantsjoerije, ter oplossing van alle tusschen die drie landen han gende problemen. Op den 31en Juli was het precies honderd jaar geleden, dat het Brit- sche Rijk, als eerste der beschaafde volken, officieel de slavernij afschafte, nadat reeds in 1807 door Engeland verboden was de negerslaven overzee te vervoeren, welk voorbeeld door Denemarken in 1812, door Nederland in 1814 en door Frankrijk in 1818 werd gevolgd. In een zeer goed bezet Lagerhuis is het voorstel van de regeering aan de orde gekomen de Engelsche lucht macht met 41 eskaders uit te breiden, welk voorstel in den eersten minister, Baldvvin, en in den bekenden Win- ston Churchill warme verdedigers vond, waarna de arbeiderspartij een motie van wantrouwen indiende, die evenwel met een verpletterende meer derheid (404 tegen 60 stemmen) werd verworpen. Wanneer Baidwin met verlof naar het buitenland gaan zal, om daar een welverdiende rust te nemen, zal Ne- ville Chamberlain hem als premier vervangen. Het 25-jarig regeerings-jnbiieum van den Engelschen Koning zal als „Zilveren Jubileumjaar" van 618 Mei in het volgend jaar met groote soberheid worden gevierd, waartoe een dienst in de St. Paulkathedraal de feestelijkheden zal inleiden. Alle eerste ministers van de verschillende dominions zijn uitgenoodigd naar Londen te komen, welke invitatie allen hebben aangenomen, met uit zondering van de Valera, die geant woord heeft, dat de Iersche Vrijstaat niet officieel bij de feesten vertegen woordigd zal zijn. Slechts de ouderen onder de lezers van dit blad zullen zich nog den tijd kunnen herinneren, dat Ernst von Wolzogen het vroegere cabaret in een nieuwen vorm wist te gieten, dien hij „Ueberbrettl" noemde, doch welke Duitsche vinding door de ex ploitanten weldra tot een gewoon variété werd verlaagd. Ernst, Baron von Wolzogen was 23 April 1855 te Breslau geboren en is dus 79 jaar

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1