4/AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN rijdag 27 Juli 1934 No. 30 Een en vijftigste jaargang idagsbiad ƒ1,375, franco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer letters'?naar plaatsruimte!! UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 prijsvermindering. THOOLSCHE COURANT A ertentiën van 1 tot 4 rebels 75 ct.iedere regel post ƒ1,65 -f 15 ct. -Bij abonnement aanmerkelijke 25 ank De Koningin en Prinses Juliana naar Noorwegen. Het in- en uit voer monopolie voor peulvruchten. Opening van de radio-telefoondienst voor schepen in de Rotlerdamsche havens. Internationale Vierdaagsche Afataodsraarschen te Nijmegen. Prof. de Haas en dr. Wiersma be naderen het absolute nulpunt. Rijksbemiddeling in het conflict bg de Domanische Mijn en de Mijn Willem Sophia. jit Nederlandsche volk zal de .rbeproefde Landsvrouwe met nses Juliana zoo ooit dan zeker ns gaarne beider zomervacantie nen, die de vorstelijke personen erom in Noorwegen denken door brengen, ditmaal in het plaatsje ink, gelegen in de Hardanger •d. In het kleine biedt Ulvik, met jeving alle typeerende schoon- en van Noorsche natuur, die zoo erp is aan tegenstellingen. )e reis wordt Zaterdag, '28 Juli, on- nomen aan boord van het motor- ipTanimbar van de Maatschappij sderland". Gedurende hun verblijf Noorwegen zullen de vorstelijke sonen een streng incognito in acht nen, waardoor ze beiden naar sch Nederland innig vertrouwt de gelegenheid zullen zijn zich te stellen van de zware slagen, die Noodlot hen in de afgeloopen maanden heeft toegebracht. oor den in- en uitvoer van peul- ichten is een monopolie in het geroepen, waarover door de lerlandsche Akkerbouw Centrale A. C.) wordt beschikt. Voor den oer pleulvruehten kan dit alleen belanghebbenden door de N. A. C. •den toegestaan, nadat het vast- lelde prijsverschil is betaald, •rloopig blijft uitvoer van peui- chten geoorloofd, mits belang- bende een aanvrage richten tot N. A. CL, waaraan echter geen oslen zijn verbonden, De hefling invoer van peulvruchten wisselt f 19.00 tot f 15.00 per 100 K.G. )e in de Rotterdamsche havens taande radio-telefoondienst was ien bestemd voor de booten van Rotterdamsche rivier-politie en den gemeentelijken havendienst, hans is, door onderlinge samen- king van de Rijks- en gemeente- e telefoondiensten een radio tele- ndienst geopend, waarvan ook alle lere schepen en booten in het uitgestrekte Rotterdamschehaven- >ied kunnen profiteeren. Wil men een boot in een der havens foneeren, dan belt men eerst de ier-politie op, deze roept radio- Tonisch de gevraagde boot op, arna aanvrager en boot samen e|rden verbonden. Daardoor zal het mogelijk zijn, dat een kantoor een sleepdienst telefonisch op- chten geeft aan haar in de havens ende sleepbooten. )eze radio-telefoondienst voor vaar den in een bepaald havengebied le eerste in Nederland. In tegen- Jordigheid van den Rotterdamschen 'gemeesterMr. DroogleverFortuyn, de dir -generaal van de Posterijen, egrafie en Telefonie, ir. M. H. nme, en tal van andere autoriteiten le dienst Maandag 23 Juii, officieel •pend, zoodat het Rotterdamsche encomplex thans een nieuwe omodatie rijker is. r°§Te Nijmegen hebben de Inter- ionale Vierdaagsche Afstands- rschen weer een aanvang genomen al voor ongeveer 3000 deelnemers één der vier trajecten (onder- eidelijk 55, 50, 40, of 30 K.M. dag) denken af te wandelen. Na vlaggen parade op Maandagmiddag, arbij achtereenvolgens de Belgische, itsche, Engelsche, Fransche Zwit- 3°) sche en Nederlandsche vlaggen riel 4b b« waren geheschen, onder het spelen der volksliederen, verschenen Dins dagochtend al heel vroeg welgesteld 2972 deelnemers aan het uitgangs punt, dat bij de Nijmeegsche kazerne is gelegen. In het Kamerlingh-Onnes-labora- torium te Leiden hebben Prof. dr. W. J. de Haas en dr. E. G. Wiersma hun proeven voortgezet om langs magnetischen weg zéér lage tempera turen te bereiken, ter benadering van het absolute nulpunt. Met een nieuw toestel van veel grootere afmetingen zijn de onder zoekingen voortgezet, waarbij een para magnetisch zout eerst wordt gemagnetiseerd en vervolgens gede magnetiseerd. De bereikte laagste temperatuur bleek slechts 0.03 graden boven het absolute nulpunt te liggen. Met dit resultaat is een nieuw groot succesin ueinternationale wetenschap door twee Nederlandsche geleerden bereikt. Maandagavond hebben de vier mijnwerkersbonden te Heerlen ver gaderd, waarna besloten is aan de directies van de Dominiale Mijn en de Mijn Willem Sophia schriftelijk mede te deelen, dat de werknemers in het mijnbedrijf eensgezind besloten hebben de door de directies voorge stelde loonsverlaging van 5% niette aanvaarden. Er dreigt dus legen 1 Angustus een groote staking in het mijngebied in Zuid-Limburg, die 4000 arbeiders zal omvatten, van wie ongeveer 75% georganiseerd zijn in de vier mijn werkers organisaties. 'In verband daarmede zal de rijks bemiddelaar Prof. Mr. Alberse, Don derdagmiddag op het gemeentehuis te Heerlen een conferentie hebben met partijen, waardoor misschien nog een staking in het mijngebied is te voorkomen, die voor beide be trokken partijen slechts veel kosten, veel narigheid en geen baten zal kunnen brengen, daar de economische toestand, juist in deze moeilijken tijd, allerminst een conflict tusschen werk nemers en werkgevers kan verdragen. Van de bemiddeling van oud-minister Aalberse zal hel afhangen, of al dit onnoodige en tot niets voerende leed voor groote massa's der bevolking nog te voorkomen zal zijn. Weer een Duitsch toeristeoschip aan den grond geloopen. Politieke stilte in Duitschland. Moeilijkhe den tusschen Engeland en Japan. Vergrooting van de Engelsche luchimacht. De Zuidpoolvorscher Byrd wordt vermist. De bom van Tardieu. Oud-president Doumer- qne naar Parijs. Dillinger door de politie te Chicago neergeschoten. Geslaagde nationale feesten in België. De Duitsche koopvaardijvloot vaart onder een slecht gesternte. Weer is een Duitsche mailboot, de 13000 ton metende „Monta Rosa", dat met toe risten aan boord een kruistocht naar het Noorden ondernam, door het on geluk vervolgd. In de buurt van Glyvursnes is het schip op een onder- zeesche rots geloopen. Gelukkig is de draadlooze verbinding met andere schepen thans van dien aard, dat op het eerste S.O.S.-teeken verschillende andere schepen den Duitschen stoo- mer te hulp zijn gesneld. Hoewel ei geen onmiddellijk gevaar voor schip en passagiers dreigde, liet de kapitein alle schollen sluiten. Aan boord be vonden zich 1480 menschen, nl. 1200 passagiers en de bemanning, die 280 koppen lelde. Op eigen kracht is de Monte Rosa tenslotte vlot gekomen en naar Thorshava, op de FaM)er- eilanden opgestoomd, waar duikers de averij zullen vaststellen. Eind goed, al goed! Duitschland heeft rust noodig, wien zal dit na de gebeurtenissen van 30 Juni nog kunnen verbazen? Over het nieuwe verdrag, door Frankrijk be pleit en voorloopig gedoopt, wijl het nog naamloos is, met de toch duide lijke aanduiding, Locarno-Oost, talmt men le Berlijn in de Wilhelmstrasse. Dit behoeft nog geen opzet, zijn gelijk onvriendelijk buitenlandscb commen taar het Derde Rijk in de schoenen schuift. Want von Neurath, de minis ter van buitenlandsche zaken, is met vacantie, welk voorbeeld door tal van hooge ambtenaren is gevolgd, zoodat opschorting van Duitschland's houding welhaast noodzakelijk is. Tot zoover de buitenlandsche poli tiek. Maar ook in de binnenlandscbe politiek heerscht doodsche stilte, ver moedelijk omdat de voormannen alles eerst eens willen laten bezinken, wat tenminste van verstandig regeerings- beleid zou getuigen. De Rijkskanselier, Adolf Hitier, is naar Zuid-Beieren vertrokken, waar hij in het prachtig gelegen, zoo heerlijk rustige Berchles- gaden herstel van zijn ongetwijfeld geschokte zenuwen zal zoeken. Dit schijnt voor dezen overwerkten man in ieder geval beter, dan in het schip der Duitsche marine. „Deutschland" een reis door de Noorsche wateren te doen, waarbij hij, noch aan boord van het schip met een hem ver eerenden staf en bemanning, noch bij half-officieuse bezoeken aan den wal, veel werkelijke rust zou ge noten hebben. Dat de Duitsche propaganda thans zwijgt, heeft tot de voorbarige con clusie geleid, dat de minister Goeb bels in ongenade zou zijn gevallen. De wensch is ook hier weeF de vader van de gedachte! Waarschijnlijker is het, dat de propaganda tijdelijk op den achtergrond is getreden, uitblaast voor de komende herlst- en winter- campagne, terwijl toch zelfs diens ernstigste tegenstander zal moeten erkennen, dat Goebbels op rust dub bel en dwars aanspraak mag maken. Maar nog een ander feit wijst op Goebbel's onaangetaste positie, daar niet Von Papen op het oogenblik den Rijkskanselier vervangt. Deze onom wonden vijand van Goebbels is naar zijn bezitting in het Saargebied ver trokken en niet als plaatsvervanger van Hitier te Berlijn gebleven, wat men van een vice-kanselier zou heb ben kunnen verwachten. Zien wij den loop der zaken goed in, dat heeft Goebbels den strijd tegen Von Papen gewonnen, doch blijft deze nog zoo langen tijd aan het bewind (dat hij nochtans niet mag uitroepen), totdat het plebesciet in het Saargebied ten gunste van Duitschland zal zijn be slist. .In Januari, of Februari 1935 wordt Von Papen op diplomatieke wijze ziek, waarna hij aftreedt als' vice-kanselier wegens.... gezondheids redenen Tusschen Engeland en Japan zijn moeilijkheden ontstaan, iü verband met de gebruikelijke manoeuvres der Britsche troepen in het zomer-kam pement te Sjanghaikwau, op terrein, dat buiten den Grooten Ghineeschen Muur is gelegen. Sedert het Protocol na den Bokseropstand, dus al ruim dertig jaar lang, houden de Brit sche troepen daar hun oefeningen. Het Japansche Kwantoen-leger keurt dit niet meer goed, met de motivee ring, dat bedoelde terreinen behooren aan den nieuwen staat Mantsjoekwo. Maar de Britten zijn van oordeel, dat hun oude rechten gehandhaafd dienen te blijven, waarbij zij ten overvloede, aanvoeren, dat Engeland nog nimmer het pasgevormde Keizer rijk Mantsjoekwo heeft erkend. Vol komen juist voert Japan hier weer tegen aan, dat Japan en San Salvador den nieuwen staat de jure et de facto hebben erkend, terwijl andere staten tot een erkenning van Mantsjoekwo zijn overgegaan. Hel rommelt dus ook al in het Verre Oosten tusschen Engeland en Japanoorlog zal er natuurlijk niet van komen, doch scherp belicht dit weer de ongewis heid van staalkundige politieke vriend schap benevens de geprikkeldheid, die zich van alles en iedereen heeft meester gemaakt. De Zuidpoolvorscher Byrd heeft vier maanden geleden, ergens bij den Zuidpool, een observatiepost voor meteorologische waarnemingen be trokken, kenbaar gemaakt door oranje vlaggen. Een expeditie, toegerust met een auto op rupsbanden, zou hem gaan afhalen van zijn wel heel een zamen post, doch heeft deze niet kunnen ontdekken. Waar is de vice-admiraal Byrd? In ieder geval vér van de onrustige, woelige wereld! De bekende Fransche staatsman Tardieu neeft, in verband met het Stavisky-schandaal een bom laten barsten, die bedoeld was Ghautemps te verpletteren en de Fransche radi caal-socialistische partij ernstig te schaden. Hij beschuldigt, dat Ghau temps goede maatjes met Stavisky zou geweest zijn, en van diens op lichterijen min of meer op de hoogte was. De minister van justitie, Ghéron, is nu op bezoek geweest bij den oud president Doumergue, die op den ouden dag nog de moed heeft gehad minister-president te willen worden, ter redding van het Ledreigde Frank rijk, dat in het politieke moeras bezig was te verzinken. Doumergue die op zijn buitengoed de politieke zorgen trachtte te vergeten, zal nu naar Parijs terugkeeren. Wie zal dan uit het ministerie vliegen? Tardieu wel licht! Want, dat hij zou zegevieren, dat Doumergue zou vallen. Tardieu minister-president zou worden, ge looft vrijwel niemand, behalve mis schiende venijnige Tardieu zelf, die aan zelloverschatting bedenkelijk schijnt te 'ijden. Doorzeeft van kogels is de beruchte Amerikaansche bandiet John Dillinger bij het- verlaten van een bioscoop le Chicago aan de voeten der 15 re chercheurs-scherpschutters neerge stort, waarmede de strijd van geheel goedgezind Amerika tegen „den vijand no. I van het algemeen" ten einde is gebracht. Daarmede is tevens en dit is een extra gelukwensch waard een einde gemaakt aan de ziekelijk- sentimenteele belangstelling van een op hol geslagen publiek, dat zoo dom was een held te zien in den man, die slechts was: een heel gewone bandiet. Duizenden en tienduizenden uit alTe hoeken van België hebben ter gelegenheid van de nationale feestdagen, voor den jongen Belgi schen koning Leopold, Koningin Astrid Prins Karei en tal van hooge Bel gische autoriteiten, op het Paleizen- plein te Brussel gedefileerd. Koning Leopold heeft, bijgestaan door Prins Karei, aan 7.963 personen een on derscheiding uitgereikt, waarvan het eerst voor den vorst verscheen, mi nister Devèze. Dc Belgische hoofdstad was vol feestvreugde; overal speelden muziekcorpsen en men weet, dat onze Zuiderburen het feestvieren en het organiseeren van optochten won derwel verstaan. GEMEENTERAAD. ST. MAARTENSDIJK, 20 Juli 1934. Voorzitter Burgemeester J. J. Pol derman. Secretaris de heer J. E. B. Meloen. Afwezig de heer J. L Geluk. De Voorzitter opent de vergadering en spreekt enkele woorden naar aan leiding van het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik. Vervolgens wenscht hij de heer Quakkelaar geluk met zijn herstel. De heer Quakkelaar dankt den V oorzit ter voor de gesproken woorden. De notulen van de twee vorige vergaderingen worden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken Eenige missives van Ged. Staten betreffende goedkeuring raadbesluiten Van den Commissaris der Koningin dat Kon. is goedgekeurd de verorde ning gemeente-veldwachter. Van den N.V. Waterleiding Mij. Tholen de staat renteverrekening. Een schrijven van F. J. Pot, dat hij een besteldienst heeft geopend van St. Maartensdijk naar Rotterdam en tusschen gelegen plaatsen en hij houdt zich aanbevolen vooreventueele vracht. De Voorzitter zegt dat dit ge noteerd zal worden. Een verzoek van I. Jasperse en M. P. Stoutjesdijk om ontheffing schoolgeld. B. en W. stellen voor deze ver zoeken in te willigen, daar deze menschen niet in de inkomstenbe lasting zijn aangeslagen. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Van Ged. Staten een concept rege ling betreffende de jaarwedden van Burgemeesters, secretarissen, ont vangers en ambtenaren van de Burg. Stand. B. en W. stellen voor deze zoo aan te nemen, waartoe met alg. st. besloten wordt. Een verzoek van A. P. van Damme gemeente-ontvanger om in aan merking te komen voor kantoorhuur. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen, waartoe met alg. st. besloten wordt. Een schrijven van den Bond van Gem. Ambtenaren om nu de pen sioenregeling voor alle gemeenten 10% is geworden, de ll/2die nu moer wordt gesteld, deze ambtenaren te geven als salarisverhooging. Wethouder Hage stelt voor om eerst af te handelen het onderwerp waar over de vorige vergadering de stemmen gestaakt hebben. Dit voorstel is om de eerste f300 vrij te laten, van 300 tot 500 een korting van 3%; v^n 500 tot 800 5% en van 800 en hooger 8%* De heer Quakkelaar meent dat het niet goed was, dit in de vorige ver gadering te behandelen, er is toen misbruik van zijn afwezigheid gemaakt Wethouder Hage ontkent dit. Het voorstel in stemmen gebracht, wordt verworpen, omdat wederom de stemmen, staken. Voor de heeren Koopman, Hage en Vroegop. Tegen de heeren Nelisse, Quakkelaar en Bout. Wethouder Koopman merkt op dat de laagste salarissen nu getroffen worden, want nu is aangenomen het besluit om de eerste f300 vrij te laten en alle salarissen met 4% te korten. De heer Vroegop zegt nu komen wij voor hel geval te staan, dat er van den eersten gulden afgekort zal moeten worden. Hij meende echter dat de S.D.A.P. ook voor progressief was. Nu volgt om de salarissen met 1 '/2 te verhoogen, in verband met de 10% pensioenverhaal. Weth. Koopman is er tegen. Weth. Hage zegt dat straks met de nieuwe begrooting weer gezocht moet worden om ze sluitend te krijgen. Het is zoo'n beroerde toe stand en het is zoo miserabel, want nu zou de gemeente weer dit nadeel moet hebben. Hij zou willen lot f500 wel 1 uit de gemeente, maar boven de f500 zelf betalen. Het voorstel om 11/2 te verhoo gen wordt verworpen met 2 tegen 4 st. voor de hh. Quakkelaar en Bout. Een verzoek van G. J. de Fonw, J. L. van Bezooijen en S. van der Jagt om vergoeding voor hun kin deren die de u.l.o school te Tholen bezoeken. B. en W. stellen voor hierop afwij zend te beschikken, waartoe met alg. st. besloten wordt. Een verzoek van W. van Gorsel

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1