i WAARIN OPGENOMEN OE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ©BUITENLAMP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN 1934 No. 29 Een en vijftigste jaargang er Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 r L@ /ACANTIE, VACANTIE.. THOOLSGHE CGURÉNT lit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal "0,80; met Geïllustreerd londagsblad f 1,371B, franco >er post 1,(35 -f- 15 ct. lisp. kosten. Advertentiën van 1 tol 4 regels 75 ct.iedere regel meer '175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. Burgemeester en Wethouders van Tholen rongen ter kennis, dat tegen Donderdag 26 uli a.s. gelegenheid beslaat tot aangifte voor uiming van privaatputten. In den voormiddag van dien dag zullen iherven. enz. worden opgehaald. Tholen, den 19 Juli 1934. 8 Burgemeester en Wei houders van Tholen laken bekend, dat ingevolge besluit van de edeputeerde Staten dezer Provincie d.d. 6 uli 1931, het gedeelte van den Weg over en Ond-Vossemeerache dijk, no. 36 van den gger der wegen en voetpaden in de gemeente ad-Vossemeer, tusschen den Langeweg, no. T en de grens met de gemeente Tholen, an 16 Juli tot en met 18 Augustus 1934 al gesloten zijn voor het verkeer met rij- en oertuigen en vee. Tholen, 16 Juli 1934. 13 ika GEMEENTEREKENING. Burgemeester en Wethouders van Tholen rengen ter openbare keunis, dal de rekeuiug an de inkomsten en uitgaven der gemeente, Ver het dienstjaar 1933, is overgelegd aan in Raad, en gedurende 14 dageD, van heden en met 1 Augustus a.s., ter gemeonte- icretarie voor een ieder ter lezing ligt, en gen betaling der kosten, algemeen verkrijg- tar is gesteld. Tholen, 18 Jnli 1934. 13 BRANDGEVAAR DOOR HOOiBROEI. i Weihouders van Tholen sstigen de aandacht van de landbouwers op maatregelen van voorzorg, welke naar het irdeel vau deskundigen, op ervaring gegrond, tinnen genomen worden tegen brandgevaar Dor hooibroei. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neer Allereerst is het noodig, dat het gras erkelijk hooi zij, al vorens het wordt binnen- sliaald. Ten opzichte van krachtig hooi is dit ihter niet genoeg, en bij regenachtige weer stii >k niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaa's noodig, een behoorlijke hooveelheid zout iu het toi gestrooid wordt eu lagen oud hooi of roo er tusschen worden aangebracht. Zout irhoogd bovendien smaak van het hooi. Het oude hooi en vooral het stroo nomen erdoor zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zont en de lagen oud hooi en roo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas ■O ten minste één lachtkanaal te ziju voor- eo, dat gemakkelijk te vervaardigen is van avlge mandenmakerstwijgen of van een- itidig latwerk. Het is vrij zeker, dat zich geen gevaarlijke oei zal voordoen, wanneer de drie boven- nschreven maatregelen zjjn genomen. Ten slotte achten zijn het wenschelijk te jzen op den inbond van artikel 158 van wetboek van strafrecht, waarbij o.a. straf dreigd is tegen hem, aan wiens schuld aod is te wijten. Tholen, 18 Juli 1934. 42 t lt let) Welk een heerlijk gevoel vacantie hebbenNiet alleen de kinderen idergaan dit gevoel, maar ook wij, f ilwassenèn, zijn er met minder ge- kkig mede. Hoe geheel anders klinkt 'ze groet, als wij den laatsten werk- g op bureau komen üe arbeid rdert snel, de uren vliegen om ïtenslotte krast de laatste penstreek, eindigt men het laatste werk Dan men enkele weken vrij, geheel ?en baas! Een wonderlijk-gelukkig voel is dat! se flMen §aat dan naar huis en maakt j[ es gereed voor de komende dagen, i, die erg haast hebben, hebben tuurlijk hun koffers tevoren reeds pakt, soms gaan zij zelfs zóó van n bureaux naar het station. Zij Hen geen uur van dien kostelijken, ijen tijd missen en dan gaat het ar buiten, naar de vrije, scboone, issche natuurNaar de bergen, de bosschen, of de zeeMen wil n het Jeven genieten, men wil indelen, zwemmenontspannen de spieren, vastgeroest op kantoor zetels... Het lichaam heeft dat noodig, als het het gansche jaar achter de werktafel in een bedempte kantoor ruimte heeft doorgebracht. Vaeantiereizigers zij zijn één en al goede luim In denbeginne moeten zij wel eens over het gevoel heen komen, dat hen dreigt te bevangen de zenuwen, die zoo opééns vrijge laten, zich geheel en al mogen ont spannen. En natuurlijk, deongewoonle om te reizen, brengt hem ook wel eens van de wijs, Leergeld moeten zij dikwijls betalen, de vaeantie reizigers. Dan blijkt de plaats, het hoekplaatsje, dat zij zich uitgezocht hebben, reeds lang belegd te zijn ge weest en volgt een minder aangename uiteenzetting Reizen moet ook geleerd worden men moet weten, dat bij een lange reis een gereserveerde plaats, waar voor een reisbureau gaarne zorg draagt, bet aangenaamste is; men moet weten, dat het raadzaam is, zijn medereizigers zoo beleefd en voorkomend mogelijk te behandelen. Men reist tenslotte uren achtereen in dezelfde coupé, in hetzelfde ver trek en als de atmosfeer van den beginne af aan met strijdlust en twist zucht geladen is, is dat alles behalve «verkwikkend". In den trein kan men soms door beleefdheid de aardigste kennissen opdoenEen prettig^ge- sprek, een kennissmaking, een uit- noodiging... en bet is gebeurd Men moet de reis in iedergeval beschouwen als de inleiding van de vacantie- vreugd Wie met een vroolijk hart, vol opgewektheid de langverwachte reis begint, zal ook andere menscben aangenaam zijn. Goede humor is zeer aanstekelijk, dat moet men nooit vergeten Wie zich isoleert, zal zijn vacantie niet als een geestelijke ont- spanningkunnen beschouwen,kunnen wij bij onzen thuiskomst opgewekt en vol goeden moed weer aan ons werk stijgen, dan is ons doel bereikt. Wij zullen, dan met graagte onze gedachten laten teruggaan naar dit hoogte punt van het jaar, dat vacantie heet. De rede van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heelt Maandag middag half een voor de microfoon van hel Koninklijk Paleis aan het Noordeinde uit de volgende radio rede uitgesproken «Het is mij een behoefte des harten mijn volk zoowel hier te lande als in Nederlandsch-Indië, Suriname en Cura<?ao, mede namens Mijn dochter, onzen warmen dank te betuigen voor de treffende en geheel eenige wijze, waarop het van zijn genegenheid en aanhankelijkheid voor mijn innig- geliefden echtgenoot bij zijn zoo plotseling verscheiden heeft blijk gegeven zoowel door den bloemen- schat aan zijn'baar neergelegd, als door den treffenden afscheidsgroet hem ten paleize en bij zijn laatsten gang gebracht. Wy zijn dankbaar en ontroerd dat hij zich door zijn goed hart en vrien delijkheid en eenvoudige inborst zooveel vrienden heeft gemaakt. Dal zijn arbeid voor ons volk en zijne algeheele toewijding aan deszelfs belangen in zoo'n ruimen kring waar deering vindt vervult ons evenzeer met erkentelijkheid Moge zijn streven en arbeid door allen, die met hem hebben samengewerkt met dezelfde toewijdingen voortvarendheid worden voortgezet. Behoef ik U de verzekering te geven, dat de spontane en laatste hulde aan hem bewezen en Uw hartelijk deelnemen in onze smart voor ons een groote, een wezenlijke troost is Bij hoogtijen en opeenvolgende herdenkingen zijn hechte banden tusschen Mijn volk en mij en mijn huis gevlochten en leven onvergetelijke herinneringen aan liefde, trouw en aanhankelijkheid in mij voort. Hoezeer hebben wij die in de wee moedige dagen welke wij dit jaar doorleefden, bevestigd gezien. Ik weet, dat zijn witte uitvaart uitdrukking en vorm heeft gegeven aan hetgeen in veler harten leeft. Steeds heeft hij anderen opgewekt het nieuwe leven, dat hen wacht, te zien in het Jicht en de blijdschap, die voor hen aanstaande zijn. Mocht zijn wensch vervuld worden, dat de indruk, die zijn uitvaart zou achter laten, voor velen een blij vende zegen zij. Wat ons betreft, wij willen niet in de eerste plaats zien op wat wij in onze geliefde ontslapenen binnen het korte tijdsbestek van vier maanden verloren, doch wel op den zegen, dien wij ontvingen den zegen van Christus sterven en opstaan, die juist nu zulk een bijzondere beteekenis voor ons kreeg. Wij willenden blik opwaarts richten naar het Licht, naar den Vrede, welke thans deel zijn van hen, die wij af stonden en ons iederen dag opnieuw met hen verblijden in hun geiuk. Ik dank God voor al hetgeen mij gespaard bleef, voor hetgeen mijn innig geliefd kind voor mij is en voor de liefde van mijn volk, aan welks belangen mijne beste krachten te wijden mij steeds een vreugde en voorrecht is. „Ik heb gezegd". Voordat H. M. de Koningin haar rede aanving speelde het orgel van de Groote Kerk twee coupletten van het Wilhelmus, terwijl na afloop van de rede het orgel het Wien Neer- landsch Bloed deed hooren. R.K.-per8 aanvaardl do nieuwe spelling. Zaandam wordt gedwon gen. Nieuwe lype electrische treinen. Rattenlepra op Java. Nieuwe belastingmerken. Zuive ring van Osa. De kring Zuid-Holland van de Ned. R. K. Journalistenvereeniging kwam éénstemming tot de volgende con clusie Nu moet worden aangenomen, dat practisch bij het onderwijs de door het kabinet aanvaarde spelregels zullen worden ingevoerd, is het, met het oog op het groote belang tfan eenheid van schrijfwijze der Neder- landsche taal gewenscht, dat de pers tegelijk met de in werking-treding van het te wachten spelling-besluit de in dat besluit vastgestelde schrijf wijze van onze taal gaat volgen. Binnen zeer korten tijd kan men het Koninklijke besluit tegemoetzien tot vaststelling van de aanvullingen, die het ambtenarenreglement van Zaandam zal moeten ondergaan (in verband met de bepalingen tegen revolutionnaire ambtenaren), waartoe de Zaandarasche raad zijn medewer king onlangs heeft geweigerd. Men zal op het haan vak Rotterdam- Hoek van Holland, zoodra het is geëlectrificeerd, een geheel nieuw type electrische treinen gaan gebrui ken. De directie van de Ned. Spoor wegen onderhandelt over den aan koop van treinstellen, die van het stroomlijntype zullen zijn. Dit nieuwe materiaal zal lichter zijn dan het electrische materiaal, dat lot jiu toe is gebruikt. De banken in deze wa gens zullen met riet worden hekleed. Men overweegt voorts, om op drukke dagen een kwartierdienst in te stellen. Dr. Lampe, de bekende loproloog verricht in het Geneeskundige Labo ratorium te Batavia allerlei onder zoekingen. Dagelijks worden hem hiertoe tientallen ratten toegezonden. Zijn belangstelling gaat speciaal uit naar het voorkomen van een ziekte onder deze dieren, welke internatio naal met rattenlepra wordt betiteld. De vraag, of het dezelfde vorm van lepra is als die welke hij den tnensch voorkomt, wordt verschilleod beant woordt. Men dacht, dat in indiëdeze ziekte niet onder de ratten voorkwam. Dr. Lampe heelt echter nu bij 400 dieren kunnen vaststellen, dat zij hier wel heerscht. Dit vertegenwoordigt 10% van het totaal van de onderzochte, ratten. Op het rijwielbelastingmerk van 1935 kan de eigenaar zijn naam en adres laten stempelen. Daardoor zal ontvreemding voorkomen worden, omdat het plaatje voor onbevoegden geen verkoopwaarde meer heeft. „Zonnestraal",de vereenigingwelke het bekende sanatorium van arbeids- therapie voor tuberculose patiënten te Hilversum exploiteert, belast zich met de organisatie, zoodat men te gelijkertijd de tuberculose-bestrijding steunt. Na storting van F 2.70 op postgiro No. 800 van „Zonnestraal", btadhou- derkade 108, Amsterdam, Telef, 26180 ontvangt men een van naam en adres voorzien plaatje franco thuis. Verder worden in verschillende postkantoren te Amsterdam, den Haag en Rotterdam machines geplaatst, welke bediend worden door onvol waardige arbeidskrachten, terwijl tenslotte in 30 andere plaatsen van ons land machines zijn opgesteld in zaken, gunstig gelegen ten opzichte van het hoofdpostkantoor ter plaatse. üp deze machines kunnen zij, die hun plaatje reeds aan het postkantoor kochten, gemerkt laten stempelen, tegen betaling van 10 ct. Al deze machines komen vanzelf sprekend pas in werking op Maandag 23 Juli, den dag, waarop de verkoop dei plaaljesaan de postkantoren begint De intensieve arbeid van de rijks politie, die tot taak heeft, de zuivering van üss, begint vruchten af te werpen. Regelmatig wordt door de marechaus sees gepatrouilleerd. Zaterdagnacht waren twee marechaussees aan het surveilleeren op een afgelegen ge deelte van de Ossche heide. Toen zij een wielrijder ontmoetten, in wien zij zekeren v. d. P. uit üss herkenden. V. d. l\ staat bekend als een berucht misdadiger, die verdacht wordt van vele inbraken. De politiemannen hielden hem aan en onderwierpen hem aan een fouil- leering. Hierbij kwam vast te staan, dat v. d. P. een volledige uitrusting inbrekerswerktuigen hij zich had. Hij bleek met een aantal medeplichtigen te hebben ingebroken bij een café houder. In den loop van den dag werden in verband hiermede nog twee beruchte recidivisten gearres teerd: A. H. en P. do B. Op Hemel vaartdag is hij deiizelfden caféhouder ingebroken. Toen werd een groote partij gedistileerd gestolen. Bij het voortgezette onderzoek naar de inbraak in een café te Schayk heeft de Koninklijke marechaussee te Oss in de Ossche hei een kist gevonden, waarin de geheele buit bestaande uit flesschen gedistilleerd, was gepakt. Het onderzoek duurt voort. De toestand te San Francisco Cholera in Britsoh-ladië. Ernstige overstrooraingen. De belangrijke concentratie van troepen inde wereldstad aan Amerika's Westkust, gepaard met een demon stratief opstellen van geschut, ma chinegeweren en tanks, schijnt te zamen met de onzekerheid over de houding van de bevolking een ont nuchterenden invloed op de stakings leiding uit te oefenen, welke bezig is concessies te doen, inzake den toe voer van levensmiddelen. Een toespitsing van den toestand zou voor de stakers zelf ook nadeehge gevolgen hebben. O.m. is de herope ning van bijna alle restaurants goed gevonden. Ouk de trams rijden weer. De vrachtauto's met levensmidde len mogen ongehinderd passeeren. Ook de post is op normale wijze verzonden. Toch worden de gevolgen van de staking met het uur meer voelbaar. Te San Francisco is de gewapende macht paraat. De militairen en de politie beschikken over gepantserde auto's en machinegeweren. Over ver schillende plaatsen van de stad zijn 7U0Ü man nationale gardes verdeeld. De werklieden in het electriciteits- bedrijf zullen niet voor einde Juli in staking gaan, daar zij op dit kri tieke oogenblik de stad niet van licht willen berooven. De bladen te San Francisco bren gen de manier in herinnering, waarop Engeland de algemeene staking van '1926 heelt behandeld (en bedwongen). Zij veroordeelen scherp de alge meene staking. De burgemeester van San Francisco, Rossi, heeft de gou verneur van Galifornië verzocht nog meer leden der nationale garde te willen zenden. De onrust in de stad neemt voort durend toe. De ruilen van tal van levensmiddelenwinkels zijn door de stakers ingedrukt. Zeer veel auto's en bespannen wagens zijn omgegooid. De burgemeester van San Fransico is bij het gerechtsgebouw uitgejouwd. De leger- en vlootautoriteiten heb ben te kennen gegeven, eventueel de levensmiddelenvoorziening op zich te nemen, en daarvoor van de militaire depots gebruik te maken. De burge meester heeft een commissie van 50Ü man benoemd om de nog aanwezige levensmiddelen te distribueeren. De voorraden versche groente en be vroren vleesch zijn reeds uitgeput. Overigens wordt de levering der levensmiddelen door de staking der voerlieden onmogelijk of althans zeer moeilijk gemaakt. Men zou niet van plan zijn om te San Francisco den slaat van beleg af te kondigen. De plunderingen en overvallen duren echter voort. Ook in andere steden langs de kust van den Stillen Oceaan neemt de stakings beweging toe. Zij heeft zich reeds uitgestrekt over Oakland en Alameda. Een menigte van duizend man heeft een groote comestibles-zaak te Oakland geplunderd. Naar talrijke winkels en huizen zijn bommen ge worpen. Vrachtauto's met levens middelen werden in de straten om geworpen. Er gaat een stakingsgolf over het heele land. Te Birmingharn in Ala- bama zuilen heden 22000 arbeiders in de dakpannen-industrie en talrijke textielarbeiders staken. Te San An- tonio in Texas staakten gisteren 8000 notenraapsters. De gouverneur van Minnesota heeft een bataljon van de nationale garde geconsigneerd. Op de daken van de groote ma gazijnen te San Francisco worden machinegeweren in stelling gebracht. De aankomst te San Francisco van infanterie en artillerie was het sein voor het opwerpen van barricades, welke door politie en militairen na eenige charges konden worden ge nomen. Tengevolge van de havenarbei dersstaking Ie San Francisco is de proviand verzorging van Alaska, welke slechts gedurende korten tijd in den zomer kan geschieden, in gevaar. Ook de verzorging van Hawaii wordt bedreigd. De New-Yorksche bladen zijn van oordeel, dat er in hun stad geen havenstaking zal uitbreken en dat de voorzitter van den Saafarers-council, Maher, van de gebeurtenissen in San Francisco gebruik wil maken, om de aandacht te vestigen op de grieven van de leden der bij hem aangesloten vakvereenigingen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1