DE BIJZETTING VAN Z.K.H. PRINS HENDRIK. /\DVLI\T£[R0 iHditbl/\d is ecu BETCRt Kuur, arbeiderswoning NUTSSPAARBANK ÜEN MOEDER DIE DE ZEE HAAR KIND TERUGVRAAGT. lederen dag, reeds sedert Februari kan men des morgens en des ,vonds een biddende vrouw op het trand te Long Beach (V.S.) zien :nielen. Deze vrouw, die in Februari haar achtjarig zoontje Louis ver oor, doordat hij zich op de ijsschotsen er zee had gewaagd, en met de anspoelende golven in hel water perd slingerd en verdronk, bidt •deren morgen en avond de zee iaar kind terug te schenken. Het j'iiljk van het knaapje werd nimmer alt ieer gevonden. Vermoedelijk werd jlt et kind door de hongerige haaien egrepen en meegesleurd. Hoewel ele medelijdende menschen de loeder hebben trachten te troosten haar van haar ijdele hoop op edding van haar kind trachten af brengen, knielt zij toch nog immer oor het water en smeekt de zee iaar den knaap terug te schenken, n de wandelaar, die op het late uur m het verlaten strand van Long leach wandelt, wendt zich met *anen in de oogen af van deharts- c Dclitelijk smeekende vrouw. OPLICHTING. Een ingezetene van Beek gemeente iergh solliciteerde dezer dagen naar e betrekking van inspecteur van ;n levensverzekering maatschappij, a een bezoek van den „directeur" •erd hij als zoodanig aangesteld igen borgstelling van vijfhonderd ulden. Hieraan werd voldaan doch idert vernam hij niets meer. Het nderzoek wees uit, dat de man achtolfer is geworden van een op- i chter. lii 11J HET BADEN VERDRONKEN. Woensdagmiddag hebben te Noord- ijk leden van een Christelijke meis- isvereeniging uit Apeldoorn, per atobus daarheen gekomen, op het ije strand gebaad. Op een gegeven ogenblik verkeerden er drie vrouwen levensgevaar. Met veel moeite erden zij aan land gebracht. Zij waren reeds bewusteloos. Twee eisjes kwamen spoedig bij; zij wer en ondergebracht in Sonnevan'ck, aar dr. Niekerk eerste hulp verleende. Bij de derde, de onderleidster, evrouw H KwakSissink, werd oor den aldaar aanwezigen arts ngen tijd kunstmatige ademhaling legepast. Alle moeite bleek echter 01 srgeefsch. ANDHI GAAT WEER VASTEN. Gandhi heeft besloten van 7 Au- ustus af een week te vasten, zulks s boetedoening voor de ruwe be- gening, den leider van de orthodoxe indoes Vrijdag te Ajmer aangedaan. Een correspondent van Reuter 11 eeft met Gandhi gesproken, die hem jrtelde dat zijn besluitonherroepelijk ist stond. Men kan zei hij de enigle nielbekeeren met toespraken an geschriften, doch alleen met iets at zij kunnen begrijpen, n.1. lijden, oortaan zal ik mijn gedrag alleen ten afhangen van wat de stem van lijn binnenste mij zegt. Men zal zich herinneren, dat nog iaar enkele dagen geleden, Gandhi in rondreis door Britsoh Indië heelt loeten staken en zijn werk heeft loeten beperken, op grond van zijn vakke gezondheid. LODP J> r rfiLT TUttJ S Bmperatuur van het Scheldewater te Tholen. Joli Graden C. 'terdag vc >odag, Mn dag be iosdag oensdag bnderdag -\jdag 7 8 9 10 11 12 13 19.2 19.3 20, 20,2 20,2 21, 21, Maandag en Dinsdag zijn te Den Haag de verschillende Vorstelijke personen aangekomen, familieleden van den overleden Prins en die welke uit andere hoofde de plechtigheid zullen bijwonen. Maandag en Dinsdag hebben tien duizenden voorbij de baar gedefileerd die in een achtergedeelte van de vestibule die in een chapelle ardente is herschapen, staat opgesteld. Over de kist ligt een wit kleed, aan het hoofdeinde ervan is een wit kussen geplaatst, waarop de vele decoraties van den Prins zijn be vestigd. Dwars hierover heen liggen de twee sabels van den Prinsen zijn admiraalsteek. Aan het voeteinde van de kist ligt de bos roode rozen die de Koningin daar heeft neerge legd, nadat de kist in de chapelle ardente was opgebaard. Rondom de kist liggen vele kransen. De doodenwacht aan het hoofd einde van de baar wordt gehouden door heeren van de hofhouding en het militaire huis, één aan iedere zijde, die om het uur worden afgelost. Vanochtend bij het begin van het défilé stonden er jhr. von Muehlen, de oud-adjudant van den Prins en kapitein Phatf, oud-adjudant van de Koningin. Aan het voeteneinde voor de kist twee kamerdienaren. In de voor vestibule van het Paleis worden de bloemen neergelegd, die bezorgd zijn. De vele deputaties brengen steeds meer bloemen aan. Zoo brak dan den elfden Juli aan, dien dag die voor Koningin en Prinses Juliana van groote droefenis zou zijn. Reeds zeer vroeg in den morgen begon de menigte de straten en wegen te vullen waarlangs straks de stoet zou trekken. Bij duizenden brachten de treinen de menschen aan die allen de straten nog voller maakten. Tal van Vereenigingen namen hun plaatsen in,de burgemeesters, die door de goede zorgen van de Ver. voor Ned. Gemeenten, weder een plaats zich gereserveerd zagen, waren in groote getale opgekomen, de meesten in ambtsgewaad. Tegen negen uur kwamen de troepen aangemarcheerd. De laatste tocht ging beginnen. H.M. de Konin gin vergezeld van Prinses Juliana waren onbemerkt door de menigte, in het paleis aangekomen. Doodsche stilte heerschte er toen de lijkwagen, geheel in het wit, ge trokken door acht met witte kleeden omhangen paarden kwam aangereden. Het doet vreemd aan die witte kleuren bij een zoo droeve gebeurtenis. Op het voorste paard van de acht waarmee de wagen gespannen was, zat een rijknecht in den rood met goud betresten rok. Naast de paarden gingen desgelijks gekleede rijknechten Van den bok mende een koetsier met driekantigen steek en witte krulpruik het achtspan. De wagen reed in den voorhof tot voor de deuren van het paleis op, een stoet van kamerheeren, offi cieren van het militaire hof en personeel van de Koningin kwam naar buiten en stelde zich er rondom op en hun uniformen, de glans van hun galon, hun wapperende pluimen brachten, beschenen door de zon, veel kleurigheid. De deuren van het paleis gaan open. Een kort commando, de geweren worden gepresenteerd, de hoofden ontbloolen zich en het stoffelijk overschot van den Prins wordt uitgedragen,terwijl de militaire muziek het lied op den dood van Willem I met den Gedencklank van Valerius in sourdine inzette. Een oogenblik vau groote ontroering temeer toen men achter, in den in gang van het paleis, de Koningin en de Prinses met Hertog Adolf van Mecklenburg, den broeder van Prins Heudrik, aan haar zijde gewaar werd. De Koningin was in een geheel wit kleed waarover zij een zwarten, aan de mouwen met wit geboorden mantel droeg. Op het hoofd droeg zij een witte weduwenkap waaraan op den rug afhangend een witte gazen sluier was bevestigd. De Prinses had een witte japon aan en een witten hoed op. Aldus vervulden hare Moeder en Zij den wensch van den Prins dat er bij zijn begrafenis geen zwart, maar alles licht van klenr zou zijn. En zeker gingen aller gedachten naar onze Koningin en Haar Dochter die op dien lentedag drie maanden geleden ook met groote droefheid in het hart een Moeder en Grootmoeder zagen uitdragen. De muziek speelde voorts een treurmarsch vau Beethoven; terwijl men uit de verte het doffe kanongebulder hoorde. De rouwwagen, in welken het stof felijk overschot van den Prins naar de Nieuwe Kerk te Delft werd over gebracht, was dezelfde als heeft dienst gedaan voor de teraardebestelling van de Koningin-Moeder. Evenwel was hij overeenkomstig den wensch van den Prins, dat zwart bij zijn begrafenis zou worden vermeden, thans geheel wit gelakt. Op den hemel, met zijn zilveren rand, waren aan de vier hoeken pluimen van witte struisveeren geplaatst. Midden bovenop den hemel van den wagen prijkte een zilveren kroon. De staatsie- bok van den wagen was met wit laken, afgezet met wit agremeut en witte franje overtrokken en aan weers zijden versierd met het Nederlandsche wapen in zilver uitgevoerd. Ook de draperie van den wagen wit met witte franje enz. De lantarens op de vier hoeken 'van den wagen waren met hoezen van witte tulle omhuld. De kist werd in den rouwwagen geplaatst en met een lang wit kleed bedekt. Daarna werd er een rood wit blauwe vlag overheen gelegd, aan weerszijden breed afhangend. De opperceremoniemeester droeg het witte kussen met de decoraties, van den Prins aan, dat lijdens het défilé op het hoofdeinde van de kist heeft gelegen. Het werd op de kist ge plaatst tusschen de draperieën. Ook de admiraalssteek van den Prins en twee gekruiste sabels kregen daar zijn plaats. En nu werden nog groote kransen aangebracht die aan de achterzijde van den wagen bevestigd werden. Op de kist lagen alleen bloemen van de Koningin en de Prinses. Voor den wagen waren acht paarden geheel in witte dekkleeden en witte manenkappen gehuld, gespannen, die ven den bok af gereden en met witte wollen leidsels bestuurd werden. Langzaam zetten de paarden aan, de stoet zet zich in bewegingnage oogd door de Kon nklijke Weduwe en Haar Dochter. Bij net voorbij trekken langs het Paleis, zag de Koningin en de Prinses de droeve stoet nog na. Treurmuziek van de Koninklijke militaire kapel weerklonk en voort schreed de lijkkoets omgeven door Hofdignitarissen. Daarop volgden in den stoet hof- rijtuigen waarin gezeten waren de buitenlandsche vorstelijke personen. In het eerste, dat bespannen was met twee paarden gaande één hof- jager eu twee lakeien naast het rechter en drie lakeien naast het linkerportier, bevonden zich Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg en de erfgroothertog van Oldenburg. In het tweede rijtuig, eveneens be spannen met twee paarden efl gaande een hofjager en twee lakeien naast het rechter- en drie lakeien naast bet linkerportier waren gezeten Prins Karei van België, graaf van Vlaan deren en de graaf van Athlone. In het derde rijtuig, eveneens be spannen met twee paarden, gaande een hofjager en twee lakeien naast het rechter- en drie lakeien naast het linkerportier, zaten Prins Felix van Luxemburg en de Vorst van Wied. In een vierde hofrijluig, ook be spannen met twee paarden, gaande een hofjager en twee lakeien naast het rechter- en drie lakeien naast het linkerportier, waren gezeten de erfprins von Wieden Hertog Ghristian Lodewijk van Mecklenburg, alsmede de Vorst van Bentheim en Steinfurt. Achter deze rijtuigen volgden vier wagens met kransen. En terwijl de stoet naar Delft trok, begaven de Koningin zich met de Prinses naar Delftwaar in de Kerk zich reeds de Ministers en andere Hooge dignitarissen zich be vonden. Om precies kwart voor twaalf arri veerden de Koningin en Prinses Juliana met verdere dames op het markt plein te Delft, voorafgegaan door mr. van Baren, den burgemeester van Delft. De tamboers en pijpers van de mariniers brachten een treurmarsch ten gehoore waarna de marinekapel het Wilhelmus inzette. Eerbiedig zwijgende groette de menigte met ontbloot hoofd de vor- stelij ke personendie minzaam buigend teruggroeten. H. M. de Koningin, de Prinses en de andere dames begaven zich dadelijk na aankomst in de Nieuwe Kerk. Het is twaalf uur. Daar begint de Bourdon, Delfts zware klok te luiden. De Koningin met Prinses Juliana begaven zich naar den ingang van de Kerk, teneinde den droeven stoet op te wachten. Doodsche stilte heerschte op de Markt, toen de stoet voor den ingang van de Nieuwe Kerk reed. De muziek speelde het Wilhelmus; de Troepen brachten eerbewijzen. Daarna werd treurmuziek gespeeld. Langzaam werd de kist door den 45 M. langen corridor gedragen naar den ingang van het Koor, waar zich de grafkelder der Oranjes bevindt. Het stoflelijk overschot werd be geleid ter rechter en ter linkerzijde door de slippendragers en de daarvoor aangewezen kamerheeren, en voor afgegaan door den kamerheer-cere moniemeester, de beide adjudanten van den overledene, dragende de militaire ken teekenen en ordeteekenen De ceremoniemeester, gevolgd door de groot-officieren en den opper ceremoniemeester stelden zich daarna op vóór het stoffelijk overschot. Achter de baar schaarden zich de Koningin met Prinses Juliana aan haar rechterzijde en Hertog Friedrich von Mecklenburg ter Linkerzijde. De overige vorstelijke personen volgden hierachter. Tijdens den gang van den lijkstoet van het voorportaal naar het koor der kerk speelde de organist zacht op het orgel. Het was een preludium waarin de melodie van hetMecklen- burgsche Volkslied weerklonk. Nadat de groote deuren, welke den rouwstoet aan het oog van de schare in de kerk onttrokken, waren geopend, vertoonde de stoet zich in een wondere mengeling van kleurenschakeering voor de eerbiedig staande menigte. Toen de kist naar het midden van het koor was gedragen en op de katafalk was geplaatst, speelden de bazuinen het Adagio van Wagenaar. De kist werd gedekt met het rouw kleed en daarover werd de vlag gelegd. De chef van het Militaire Huis plaatste vervolgens het kussen met de ordeteekenen op de kist. Professor Obbink betrad hierna den Kansel en hield een predikatie die de aanwezigen diep ontroerde, waarna hij voorging in gebed. Daarna ver zocht de prediker gezamenlijk te zingen Gezang 202 verzen 1, 2 en 4. Toen was het plechtig oogenblik gekomen, dat de kist in den graf kelder zou worden gedragen. De chef van het Militaire Huis met de beide adjudanten van den ontslapen Prins begaven zich naar de baar, waar de chef van het Militaire Huis het kussen van de kist afnam en aan genoemde adjudanten overgaf. De kist werd daarna ontdaan van het kleed en de vlag en voorafgegaan door den Koninklijken Commissaris van den Grafkelder en prof. Obbink in den grafkelder gebracht. De Koningin, de Prinses, Hertog Adolf Friedrich en Hertogin Adolf Friedrich volgend den droeven stoet. Langzaam werd de kist aan het oog onttrokken, terwijl de aanwezigeo slaande gezang 209 vers 1 en 3 zongen. Bij het eerste vers speelden de bazuinen de melodie mee. De eere-wachten, welke aan beide zijden van den grafkelder opgesteld stonden, brachten de laatste militaire eerbewijzen. Toen werd de toegang tot den grafkelder door het gordijn afge sloten. Bijzonder wijdingsvol klonken toen de tonen van het oude Wilhelmus boven den grafkelder gespeeld door de vier bazuinblazers. In den grafkelder bad prof. Obbink het „Onze Vader". Zacht orgelspel klonk weer door de gewelven der kerk, toen prof. Obbink uit den grafkelder kwam. Daarop werden de Vorstelijke per sonen naar huu auto's geleid. Alle aanwezigen bleven op hun plaatsen totdat de Koningin de kerk verlaten had. Eu H. M. de Koningin met Prinses Juliana aanvaardden den terugtocht naar Den Haag, en in het Paleis werden de deuren gesloten, in het Paleis waar de rouw nog heerscht en waar achterblijven een Koninklijke weduwe die Haar Echtgenoot verloor en een Dochter die Haar Vader's stem niet meer zal vernemen. KERKNIEUWS. 'Poortvliet. Aangenomen hel beroep naar de Ned. Her?. Kerk alhier Ds. J. Busch te Bergsohenhoek. Oud-Vosaemeer. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier da. P. Bouw te Melisiant. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur da. Kraaij en nam. 3.30 da. Wolfenaberger. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 6 uur dr. Vellenaar. Gerei. Gem. voorm. 10 uur, nam. 3.30 en 'aavondt 6.30 aur leeakerk. Vrije Ger Gem. voorm. 10 uur nam. 3.30 en 'aavonds 6.30 uur da. Baaij. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 da. de Bres en naui. 3 uur leeakerk. Maandag 16 Juli s'avonds 7.30 ds. 3peldt. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeekerk. Geref. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 'a avonds 7 uur leeakerk. SCHERPEN 18SE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur (geen opgaaf ontvangen) Ger. Gem voorm. 10.30, nam. 3 en 'a avonds 7 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 nar ds. de Bres. 8TAVEN1SSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 7 uur ds. Moerman. Oad Geref. Gem. voorm. 10.30 nam. 3 en a avonds 6.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeakerk en nam. 3 uar ds. Kraaij. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 'a avonds 6.30 leeakerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.80 da. Wolfena berger en nam. 3 uur leeakerk. Geref. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur da. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 uar 's avonds 7 nar ds. Bisschop te Rooveen. BURGERLIJKE STAND. Gem. POORTVLIET over Joni 1984. Geboren Adriaan Gorneli», s. v. Jo- hanoia Jan Willem vaD Houdt e. v. Maatje Adriaua Overbeeke. Gehuwd Coroelia Jan Schot 81 j., te Utrecht en Adriana Jacoba Loijk 26 j.„ Poortvliet. Gem. SCHERPEN1SSE over Juni 1984. GeboreDJohanna Aüthonia, d. v. i, L. vao Beaooijen en N. E. v. d. Hoek. Overleden: A. P. Polderman 69 j., echtg. van M. M. Franke. GehuwdW. M. Slager 21 j. en L. J. Rijetenbil 24 j. J. A. Geuse 29 j. en T. J. v. Hemen 23 j. Gem. STAVENISSE over Jooi 1934. GeborenMarioua Gerardua, x. v. B. Goedeboure en M. Potappel. Willem, z.v. J. v. Potte en A. C. Barendae, IngekouieD geene. Vertrokken: D. de Wilde naar Colyna- plaat. D. J. Hanae Daar Den Haag. J. W. Hanae naar Katwijk. M. J. Neele en gexiü naar Rotterdam. J. W. v. d. Siikke naar Willemstad. S. de Jong— Moerland uaar Breda. S. de Jong id. D. Stoutjeadijk naar St. Maartensdijk. A. Stouijesdijk naar St. Anoaland. Gem. 8T-ANNALAND over Joni 1984. Geboren Maria Jobanna, d. v. J. J. van Vossen e. v. C. Heijboer. Dina Jo hanna, d. I. M. Moerland e. v. K. W. van Lu\jk. Gehuwd: J. P. Ligteodag 48 j., we duwe. en A. J. Neliase, 87 j. jd. A. C. Goedegebonre, 27 j. jm. en K. Quiat, 22 j. jd. OverledenJan Pieter 6 m., z. v. J. Scherpeniaae e. v. S. Stola. Aberdina Gonst 74 j., echtg. J. de Witte. Johannia Polderman 63 j.f wedowo. van W. M. Hage. Gem. THOLEN 6—12 Juli 1934. GEEN AANGIFTEN. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 13 Juli 1934. Boerenboter f 0.72 per pond. Roomboter f 0.77 Omzetbelasting inbegrepen. Eieren f 2.75 per 100. TE HUUR GEVRAAGD EEN Liefst op het eiland Tholen. Brieven met volledige in lichting aan het Bureau van dit Blad onder onder no. 43700* Maandagavond bestaat gelegen heid tot bijschrijving van de op 30 Juni 1934 verschenen rente. De Spaarbank is geopend van 7 tot 8 uur, 9 43702

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 3