IGEMEKDi Landbouwers in het eiland Tholen. wijst op de hulp die zij steeds onder vinden mag van den geneesheer. Ds. Vreugdenhil voorz. der afd. Oud- Vossemeer dankt zeer voor de subsidie over 1933 en hoopt ook in de verder jaren hierop te mogen rekenen. Te meer daar zij Jsteeds alle bepalingen zeer nauwgezet nakomt en zeer actief is op het gebied van leden werving. Een aanvraag om subsidie behoeft de afdeeling niet te schuwen. Het aanstellen van een wijkzuster wijst dit reeds uit en zonder die activieteit had de afdeeling nooit tot het aanstellen hiervan kunnen over- caan. Onze arts, zegt spr. is reeds 25 jaar secretaris en die is eveneens zeer actief. De Voorzitter doet het genoegen dat er vele afd. zijn die bewijs van activiteit geven, hetgeen zeker tot aansporing voor andere afdeelingen kan gelden. De Voorzitter roept hierna het welkom toe aan den heer Hoofdin specteur van de Volksgezondheid die door zijn aanwezigheid hier bewijs geeft belang te stellen in het werk van het Groene Kruis. Hierna wordt gepauzeerd. Na heropening der Vergadering zegt de Voorzitter dat het hem een genoegen is den burgemeester van Tholen, mr. A. J. van der Hoeven welkom te kunnen heeten, hij be treurt het dat door een misverstand verzuimd was vcfxrëï l£ÊÜ5i.s te geven van de hier te houden vergadering, waardoor deze niet bij de opening tegenwoordig kon zijn. Daarna werd door ds. J. Beijerman de nieuwe Groene Kruisfilm vertoond, die het zeker dezen winter wel zal doen. Ze wijkt eens geheel af van de totnogtoe voor het Groene Kruis vervaardigde film. Jammer dat ze hier niet tot zijn recht kwam omdat de zaal niet voldoende donker gemaakt was. De Voorzitter dankte ds. Beijerman voor zijn medewerking in deze be toond. Daarna hield ds. Beijerman een inleiding over de behartiging der Geestelijke Volksgezondheid. Spr. deelde o.a. mede dat in ons land volgens de laatste statistieken er 44.204 menschen zijn met lichaam- afwhkingen, 3822 blinden, 4057 doof stommen, 22920 psychopathen. Velen dezer ongelukkigen zouden, indien er consultatiebureau* waren, geholpen kunnen worden. En hier ligt weder een taak voor het Groene Kruis om deze weg in te slaan. Indien iedere afdeeling een commissie vormt waarvan de plaatselijke arts met een psychiater deel uitmaakt terwijl b.v. daaraan toegevoegd wordt een vrouwelijk lid die veel voor sociaal werk voelt, is dit voldoende. De inleiding van ds. Beijerman werd hartelijk geapplaudiseerd en de vergadering droeg aan het H. B. op een commissie te vormen die dit werk ter hand zal kunnen nemen. De heer Abrahams uit Vlissingen sprak over de onvolkomen inrichting ter ontsmetting te Vlissingen, terwijl aan een moderne inrichting dringend behoefte is. Er is een kleine moge lijkheid dat linancieele hulp deze tot stand komt doch een bedrag van f 1900 moet nog \%orde gevonden. Dr. Duinker vraagt hoe groot het fonds is voor den ontsraettingtdienst. De Voorzitter antwoordt dit plm. f1900 bedraagt waarop dr. Dninker meent dat er niets tegen is om dit fonds er voor te gebruiken. Dit wordt goedgevonden. Aan ds. Van Waardenburg die de Provincie gaat verlaten wordt een woord van dank gebracht voor hetgeen hij in het belang van het Groene Kruis gedaan heeft. Nadat nog medegedeeld is dat de heer J. C. Krijger een nieuwe zieken auto heeft aangekocht die uitstekend voldoet, sluit de Voorzitter de bijeen komsten hoopt de aanwezigen volgend najaar te Zierikzee allen weder bijeen te mogen zien. GEMEENTERAAD. THOLEN, 29 Juni 1934. Voorzitter Burgemeester Mr. A. J. van der Hoeven. Secretaris de heer H. J. Laban. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de Vergadering met ambtsgebed. De notulen van de vorige ver gadering worden ongewijzigd vast gesteld. De Voorzitter deelt mede dat deze vergadering alleen is belegd in ver band met het tweede punt van de agenda n.1. wijziging van de begrooting voor 1933, daar dit voor 1 Juli moet zijn gebeurd. Ingekomen stukken Van den Minister van Financiën dat het bedrag van f150 voor huur van de lokalen van het Kantonge recht in orde is. Van den Commissaris der Koningin in Zeeland dat Kon. is goedgekeurd de verordening heffing opcenten gemeente fondsbelasling. Eenige missives van Ged. Staten betreffende goedkeuring raadsbe sluiten. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Een schrijven van Ged. Staten op verzoek van den Minister van Binnenl. Zaken dat in de Verordening heffing reiningsdienst een wijziging moet gehracht worden en wel dat deze niet vastgesteld wordt door het college van B. en W. maar door den raad. B. en W. stellen voor aan dit ver zoek te voldoen, waartoe met alg. stemmen besloten wordt. Een verzoek van Mej. J. J. Geluk om eervol ontslag wegens gezond heidsreden als onderwijzeres voor de nuttige handwerken aan de U. L. O. en O. L. School met ingang van 1 Sept. a.s. B. en W. stellen voor dit ontslag eervol te verleenen, waartoe met algem. stemmen besloten wordt. Van Ged. Staten een voorgestelde jaarwedde regeling van Burgemeesters Secretarissen, ontvangers en ambt. burg. stand. De Voorzitter stelt voor dit te stellen in handen van B. en W. om prea-advies. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Van Ged. Staten goedkeuring raads besluit toi rjliling van grond met den heer Jac. VercouteiéSv- Van den heer L. W. BlaaS" eelT- dankbetuiging voor zijn benoeming tot gemeente-opzichter. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. De Voorzitter deelt mede dat voor den heer Blaas een doktersverklaring is ingekomen en dat hij volkomen gezond is. B. en W. stellen voor de begrooting voor 1933 te wijzigen zooals deze ter inzage heeft gelegen. Met alg. stem men wordt dit gevonden. B. en W. stellen voor om een stukje grond vands. Jansen en Burgers aan de Walstraat over te nemen. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Hierna sluiting. VERKORTING VAN MILITAIREN DIENST. Ingevolge het bepaalde in de Dienst plichtwet heeft op 12 Juni jl. de jaarlijksche loting plaats gehad voor de lichting 1936 (zij die geboren zijn in '1916 en in Januari a.s. voor den dienstplicht worden ingeschreven.) Bij deze loting werd Cats,Bernardus als no. 1 aangewezen. Waar deze naam als grondslag geldt voor aanwijzing tot dienst plichtige der lichting 1936 voor het geheele land, kan ieder met vrij groote zekerheid uitmaken ot hij tengevolge van de loting zal moeten dienen, te meer waar door het „een zoon per gezin"-stelsel de kans om te moeten dienen (voor elke gemeente verschillend) 90% of meer bedraagt. De Dieustplicbtwetgeeftde gelegen heid om op twee wijzen de militaire opleiding te kunnen volgen, t.w.. a. geconcentreerd in de kazernes, b. grootendeels in of nabij de woon plaatsen, door zich te verbinden bij het Instituut der Vooroefe ningen. Zij die aan hun wettelijke ver plichtingen wenschen te voldoen op de onder b. aangegeven wijze, moeten hiertoe een verbintenis sluiten bij het Vooroefeningsinstituut van den Vrijwilligen Landstorm. Hierdoor voorkomt men te worden aangewezen voor een bereden wapen waarbij de mini mum-diensttijd 15 of 12 maanden bedraagt. Door een verbintenis bij genoemd instituut wordt men opgeleid voor den dienst bij het wapen der Infan terie, waarbij de minimum-diensttijd 5Va maand bedraagt, terwijl door plaatselijk te oefenen, zooveel mogelijk in vrijen tijd een verkorting van diensttijd wordt verkregen van 4 maanden. Zij, die meer dan uitsluitend lager onderwijs genoten, moeten in ernstige mate rekening houden aangewezen te zullen worden voor opleiding tot onderofficier (9 maanden kazerne- verblijf) en indien zij het diploma H.B.S. 5 j.c. ot daarmede gelijkgesteld diploma verkrijgen, voor opleiding tot officier (12 maanden verblijf aan één der scholen voor Verlofsofficier.) Het Vooroefeningsinstituut stelt de hierbedoelden in staat om hun dienst tijd met 7l/2 maand te verkorten, door zooveel doenlijk ter plaatse te oefenen. Door het sluiten van een verbintenis bij het Instituut der Vooroefeningen wordt dus den kortst mogelijken diensttijd verkregen, waardoor minder loonderving en (of)de kortst mogelijke afwezigheid uitbetrekking,studie, enz. Ook zij die krachtens de Dienst plichtwet geen dienstplicht op zich hebben rusten als gewoon-dienst- plichtige en in het loopende kalender jaar tenminste 20 en ten hoogste 30 jaar oud zijn geworden of worden, kunnen zich verbinden bij het Voor- oefeningsinslituut om na het behalen van het bewijs van voorgeoefendheid een verbintenis aan te gaan bij den Bijz. Vrijwilligen Landstorm. Zij die een verbintenis sluiten bij het Vooroefeningsinstituut worden te voren onderzocht door een militaire geneeskundige. De uitspraak van geschikt- ol on- geschiktverklaring van bedoelden ge neeskundige blijft bindend voor den Keuringsraad, zoodat men zich na de uitspraak niet opnieuw aan een geneeskundig onderzoek behoeft te onderwerpen. Waar slechts tot '15 Augustus a.s. de toetreding bij het Vooroefenings- ïnslituut is opengesteld wordt ver wezen naar de elders in dit blad voorkomende advertentie. DE KONINGIN EN DE PRINSES ZULLEN DE WERKEN VAN WIJLEN DE KONINGIN-MOEDER IN HAREN GEEST VOORTZETTEN. Een offieieele publicatie meldt: „Nog geheel vervuld van het verlies, dat het Nederlandsche Volk zoowel in hetïnoettöt'.'aild a'9 'D Overzeescbe Gewesten geleden beeii dn5f nei oerlijden van de Koniogir,-Moeder, geven de Koniogin en de Priases Zich ten volle rekenschap van de plaats, welke de Koningin-Moeder in hbt leven en in het hart van ontelbaar velen heeft ïogenomen en beseffen het groote gemis, dat Haar ontslapen voor die velen beteekent. De Koningin weoscht daarom, in dezen bijgestaan door de Prinses, geheel in den geest van de Koningin-Moeder al datgene te doen, wat Haar beschikbare tijd en krachten zullen toelaten ten einde aan allen, voor wie de Koningin-Moeder Haar medeleven en warme belangstelling be loond beeft, dit gemis zooveel in Haar vermogen ligt, te vergoeden". In aansluiting met het bovenstaande kan gemeld worden, dat Hare Majesteit reeds, wat de StichtiQgeo „Oranje Nassao's Oord" en ^Koningin Emma Jubileum Fonds" betref', geheel in de plaata van Haar Moeder treedt, terwijl ook het werk van de Commissie van Weldadigheid van Koningin Emma te Baarn en te Soest wordt voortgezet. De Koningin heeft Prinses Juliana verzocht, eD bereid gevonden, de leidiog hiervan op Zich te nemen, binnen de grenzen en langs de lijoen die de Koningin- Moeder Zich had gesteld. WEDER EEN NIEUWE JEUGD. Het gebenrde in Schoterland (Fr.) Het is nu ruim 15 jaar geleden, 't Was op deu dag dal de oudste jongen werd geboren, dat boer Jan eigenaar werd van het zwarte paard, dat toen vier jaar ond was. Welgemoed reed bij huiswaarts, en geen wonderde nieowkoop fier in draf voor het rijtuig en thuis een jongen stamhouder. Nu Da 15 jaren is de zoon een ferme knaap vol levenslast, het paard daaren tegen is lijdende aan de gebreken des onderdoms. Herhaaldelijk was er al over gesprokeD, de zwarte wegens ongeschiktheid van de hand te doen, doch telkens werd de uit voering opgeschort. Een kennis van den boer, die de be langstelling bleek te hebben voor een „mak en in alle tnig bereden" paard en van wien men kon verwachten, dat het dier een goede behandeliog zoo krijgen, werd kooper. Op een Maandagmorgen had de koop plaats. Welk een verechill Toen, 15 jaar ge leden, dat glanzende haar, schittereod in het zonlicht, en een opgeheven kop. Nu stramme beeoeo en grijze vlekken aan den kop. De nieuwe eigenaar besloot al spoedig bet dier weer van de band te doen. De jaarmarkt, die aanstaande was werd voor dit doel geschikt gevonden. Als nienwe eigenaar trad uo op een paardenkoopman, die de koost verstond onde dieren d or een schijnbare verjongingskuur weer op te kikkeren. Na eene deskundige behan deling gedurende een paar weken waren de grijze baren en de kuilen boven de oogeo verdwenen. De vlugge draf en ge spitste ooren pleitten voor een jeugdigen leeftijd. Het toeval wilde, dat bet paard weer in het bezit kwam van den vroegeren eige naar, boer Jan, die er geen flanw vermoe- deu van had, dat hij zijn oud paard had, teruggekocht. Bij bet hek van het erf maakte het paard eigener beweging de boog om in te rijdeD. Bij het uitspannen, later bij de eerste en de tweede staldeor gaf bet blijk niet op vreemd terrein te zijD, De huis- genooten twisten over vreemd of eigen. Als ouderzoekiogsproef werd bet dier op het erf gelaten, en inderdaad, bet wreef zich tegen den boom, die daartoe tallooze malen tevoren dienst bad gedaan. De oade zwarte zal, is toen besloten, tot zijn dood toe blijven. IntasscbeD werd de koopman opge spoord om aan de weet te komen hoe het hem gelakt was deze uiterlijke verjonging te bevorderen. Hij liet niet meer losdaD: „Lange haver en helsche steen zijn uit stekende middelen". EN ALS 'T EXAMEN 18 AFGELEGD, WAT DAN? Ja, dat is de pijnigende vraag voor vele afgestudeerden. Ze zijn klaar. Maar de wereld is niet klaar hen te ontvangeD. Het is overal vol. Een typisch verschijnsel van dezen tijd aldas wordt aan de N. Rt. Ct. ge schreven is wel de oprichting van de Vereeoigiog van Werkzoekenden met volledige middel baar-onder wijs-bevoegd heid, afgekort We. M. O. Het ledental ueemt geregeld toe. Momeuteel zijn er een 280 leden. Maar er kan worden aan- genomeo, dat er in die „branche" wel een 800 werkzoekenden zijn. De meeaten zijn al blij, als zij bet, veelal door het geven van privaatlessen, tot een inkomen van f 50 per maand kannen brengen. De overheidsmaatregelen gaan nog steeds in de richting van inkrimping van het leerareocorps, en de stroom van afstndee- renden zal de eerste jaren zeker niet verminderen. Vrouwelijke leerkrachten worden aan de H. B. S. en het gymna siaal niet meer geplaatst, alleen oog maar aan de steeds zeldzamer wordende meis jesscholen. Voor een eenvoudige kantoor- betrekking geeft men de voorkeur aan iemand, die £22 eindexamen gedaan heeft, boven een doctoraiïu*18 of doctor in de wiskunde of in de biologie. Wie thans een laQge en dare vakstudie io één der overvoerde richtingen wil be ginnen, moet dat uitsluitend doen oit liefde voor dat vak. Hij moet echter ook rekening houden met het nuchtere feit, dat de mensch van de wetenschap alleen niet kan leven, en moet er op voorbereid zijn, dat het na beëiodigiog van zijn studie Dog jaren dnren kaD, vóór hij een be hoorlijk bestaan heelt. Begaafde jongelui dieoen dan ook zeer voorzichtig te zjjn met het aanvaarden vau een stodiebeurs. Verschillende afge studeerde!), die een stodiebenrs genoten, verkeeren nu in nood. Een jongmeoscb, dat begaafd maar arm is, zal zeer zeker ook in de toekomst een bevredigend be staan kunnen krijgen, maar hij grijpe niet te hoog. Gaan stodeeren beteekent niet meer automatisch in een geëerde positie komen. Gaan stndeeren beteekent thans: gaan ondervinden, dat het leven moeilijk en hard is. Vooral komt het daarom aan op karakter. Wie geen sterk karakter heeft, die moet niet gaan stodeeren, want bij beeft 90% kans financieel en moreel onder te gaan. BINNENLAND. PRINS HENDRIK ONGESTELD. Gister werd bericht, dat Prins Heodrik, die als voorzitter van het Ned. Roode Kruis, in het Roode Kruisgebouw te Den Haag zijne bezigheden verrichtte, door eeu flauwte was bevangen. Z. K. H. werd overgebracht naar het Paleis aan het Noordeinde. Hoewel er geen gevaar aanwezig is, werd de Koningin, die in Zwitserland vertoeft, op de hoogte gebracht. H. M. heeft het voornemen om binueD korten ijjd haar vacanlie te onderbreken en naar Den Haag terug te keeren, teneinde zich op de hoogte vau den toestand te stellen. GEEN GELUKKIGE WEEK VOOR DE REGEERING. Deze week besloot de Tweede Kamer om het compromis van minister Marchant inzake de spelling, niet aan te uemen; de spelling De Vries en Te Winkel blijft dus gehandhaafd. Evenmin kou het voorstel vau den minister van Financiën, om de rgwielbelasting van f2.50 op f3.00 te brengen, een meerderheid vinden. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN, van 22—28 Juni 1934. Geboren: Adriaan Marinus, z.v. M.C.van Splunter en N. Quist. Panlina Cornelia Maria d.v. B. W. Schot en J. M. Hout. Ondertrouwd: A. D. van Gorsol te Bergen op Zoom en M. van Leeuwen te Tholen. Gehuwd: N. P; Schot en W. Faasse, beiden te Tholen. Overleden: Gerard Marinus Jansens, 81 jaar SPORT. Tholen. Uitslag voel bal-wedstrijd van Zaterdag j.L, T.V.V. I—Prinslan- dial (Dinteloord), 31. Rust 3—0. Uitslag van de wedvlucht van Melun, der Postd.-vereeniging „De Luchtpost", alhier. Prijzen werden behaald door: A. Rijnberg 1, 3, 4, 7, 9. M. van Noort 2, 5, le overduif. H. Verkerke 6. B. W. Schot 8. Afstand 355 K.M. Gelost 7 uur. Aankomst le duif 12.3.3 uur. Laatste duif 12.1939 uur. Vermist Ster 3-34-971 J. Uitslag Na». Concours van Orlean d op 16 Juni 1934 van de Bond va a Zaterdagvliegers De Trouwe Dnil" Thole De duiven werden gelost 7 nur v.m me' Noordelijke wiod. De prjjzeo behaald door J. v. d.Zand 2, 103. C. Baaij Pzd. 11, 43, 57, 170 A. Wagemaker 44. J. Vermeij 83 G. Havermans 66. L. Meerman 90. Chr de Jonge 123. Er werden in concoor 892 doiven. 'St Annaland. Voetbal. Woensdag j.1. werd gespeeld de voetbalwedstiiji H. D.S. IOud D.E.V.O. (Scherpenisse Uilslag 72. Rust 61. Oud-Vossemeer. Voetbal. O.V.C. William I (Bergen op Zoom) 9—1 O.V.C. 111Prinslandia II te Dintel oord02; O.V.C. IIPrinslandia I ei II, 2—1. ONDERWIJS. Oud-Vossemeer. Geslaagd voor de akte onderwijzer de heer M. J. Arapi G.D.z. alhier, leerling der Neutrale Kweekschool te Bergen op Zoom. Aan de Universiteit te Leiden is geslaagd voor het candidaatsexamen in de Medicijnen, de heer W. Rijn- berg Mz. KERKNIEUWS. Oud-Vossemeer. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen ds. P. Bouw te Melissant, THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Wol- fensberger en nam. 2.30 ds. den Haan (Voorm, Bed. H. Avondmaal.) Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 6 nur dr. Veltenaar. Geret.Gem. voorm. 10 uar, nam. 2.30 en 's avonds 6.30 nur leeskerk. Vrije Ger Gem. voorm. 10 uur nam. 2.30 en 's avonds 6.30 uur ds. Baaij POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.80 leeskerk ec nam. 3 uur ds. Kraaij. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 en 'savondi 7 nur Sap te Nunspeet. Geref. Gem. vnnrm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uar leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. de Haan. (Bed. H. Avondm.) en nam. 3 uur leeskerk. Ger. Gem voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 nur ds. de Bres. 8TAVEN18SE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Moerman. Ond Gerei. Gem. voorm. 10.30 nam. 3 en s avonds 6.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Kraaij (Bed. H. Doop) en nam. 3 uur leeskerk, Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 leeskerk. Dinsdag 3 Juli 's avonds 6.30 ds. Hofman. Bijeenkomst in de Bewaarschool Maandag 2 Juli 's avonds 6.30 de heer Blaak. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.80 ds. de Bres en nam. 3 nur leeskerk. Geref. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur leeskerk. Ond Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 uar 's avonds 7 nor leeskerk. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 22 Juni 1984. Boerenboter f 0.74 per pond. Roomboter f 0.79 Omzetbelasting inbegrepen. Eieren f 2.75 per 100. DE RIJWIELBELASTING. BLIJFT DIT JAAR f 2.50. Naar wij vernemen, zal de rijwielbe lasting voor het nienwe belastingjaar, dat op 1 Ang. a.s. ingaat, niet, zooals oor spronkelijk in het voornemen der regee- geering lag, tot f 8 worden verhoogd. De belasting zal ook, voor het a.s. be- tingjaar op f2.50 gehandhaafd blijven. Getrouwd G. VAN DE ZANDE en NEL C. KRAMER die namens wederzijdsche fami lie, dank zeggen voor de belang stelling bij en voor huwelijk ontvangen. 13 53696 Kloetingscheweg 120. 28 Juni 1934. Diegenen welke voor I Augus tus aardappels willen verhan delen, kunnen inlichtingen bekomen bij de Veiling te St-Annaland, waar de ver- eischte rooi- en vervoerbe- wijzen verkrijgbaar zijn. Land- en Tuinbouw- 43679 24 vereeniging Veiling St-Annaland e. o.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 3