WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT aimmwi NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 22 Juni 1934 No. 25 Een en vijftigste jaarganj Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Een leerzame Oorlogs herinnering. P U R 0 L. THOOLSCHE COURANT ien ild: We Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal ƒ0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ1,376, franco per post ƒ1,65 15 ct. disp. kosten. Advertentiën van 1 t< 4 regels 75 ct.iedere regi meer 176 ct. Grootte de letters naar plaatsruimte Bij abonnement aanmerkelijk prijsvermindering. PUBLICATIËN. Burgemeester eu Wethouders van Tholen brengen ter kennis, dat tegen Donderdag 28 Juni a.s. gelegenheid beslaat tot aangifte voor ruiming van privaatpulten. In den voormiddag van dien dag zullen scherven, enz. worden opgehaald. Tholen, den 21 Juni 1931. 8 Nog slechts enkele weken en men zal in alle landen herdenken, hoe twintig jaar geleden de wereldoorlog uitbrak. Nog steeds loopt de mensch- heid krom van de slagen, die zij toen ontvangen heeft. Ook de economische crisis, welke wij thans beleven, moet nog beschouwd worden als een ge volg van den moorddadigen wereld oorlog. Het evenwicht in Europa is nog steeds niet hersteld. Men zou meenen, dat alle volkeren zich tot het uiterste moesten inspannen om gaandeweg de oorlogsmentaliteit geheel te over winnen. Doch niets daarvan I Integen deel, alles wordt in het werk gesteld om de onderlinge haat tusschen de volkeren te laten voortbestaan. In alle landen, die aan den oorlog hebben deelgenomen, zijn vereenigi- gingen opgericht van frontstrijders, van oorlogsslachtoffers. Nog onlangs kwamen te Verdun de vroegere burger-krijgsgevangenen en gijzelaars der Duitschers hijeen onder leiding van hun eere-voorzitter Raymond Poincaré. Dat er daar, op dat ooilogs- terrein, waaraan zooveel gruwelijke herinneringen zijn verbonden, niet bepaalt vredelievende dingen zijn gezegd, kan men ook zonder veel lantasie wel begrijpen. Er zijn echter ook andere dingen, die erop wijzen, dat de oorlog reeds tamelijk ver achter ons ligt. In de Engelsche pers leest men uitvoerige berichten over het lichten van de „Natal", een Engelsch oorlogsschip, dat in 1915 in de Schotsche wateren het slachtlfer werd van een Duitschen ouderzeeër. Vierhonderd zeelieden vonden daarbij den dood. Thans zal men het materiaal van het schip, dat vroeger een der beste kruisers van de Engelsche vloot was zoo moge lijk nog benutten. Het staal van de pantserplaten, dat van prima kwali teit is, wordt bijv. gebruikt voor scheermesjes! Welk een ironie van het noodlotDeze pantserplaten moesten eertijds het trotsche schip beschermen tegen het vijandelijk geschut. En als men de mededeelingen van overlevenden en ooggetuigen leest, moet men wel tot de overtuiging komen, dat het zinken van de „Natal" een der meest tragische en onver klaarbare gebeurtenissen uit den ge- heelen wereldoorlog is. Thans maakt men scheermesjes van die pantser platen. Zij kunnen ontwetend ge bruikt worden door een der over levenden, wellicht zelfs door een der Duitschers, die indertijd het schip tot zinken moest brengen. Deze ironie van het noodlot is echter ook leerzaam. Men ziet eruit, hoe oorlogs materiaal zelfs na geruimen tijd nog dienstbaar kan worden gemaakt aan vredelievende doeleinden. Doch het schijnt wel, alsof de volkeren deze les ongeleerd laten. Oorlogsschepen worden op stapel gezeten nog veel meer ander materiaal wordt aangemaakt, dat in dezen vorm althans geen nut heeft, anders dan met het oog op een komenden oorlog. Hoe goed zou men deze massa prima staal voor andere doelenden kunnen gebruiken, al is het dan niet alleen voor scheermesjes. Doch misschieD komt er nog eens een tijd, waarin men vrijwillig doet, wat tot dusverre slechts de oorlog tot stand kon brengende vernietiging van oorlogsmateriaal op zoo groole schaal, dat geen land meer een werkelijke bedreiging voor een ander kan vormen. Dan is de tijd voorbij, dat eerst de oorlog een kruiser naar den bodem der zee moest zenden om hem dienstbaar te maken voor een vreedzaam doel. Van een Zomerschen dag en ongelukken. Mr. Al. P. L. Steen- berghe minister van Economische zaken. Saueering van bloembollen. De eerste echt zomersche Zondag hebben we gehad en daarvan hebben duizenden en nog eens duizenden geprofiteerd, elk naar eigen aard en naar eigen mogelijkheden. Het is een warme dag geweest. Toch wees de thermometer niet zulk een hooge temperatuur aan, als het klagen en zuchten van het publiek wel zouden doen vermoeden. De hoogste tempe ratuur was ongeveer 27° G. Het vorige jaar is het wei vaker een temperatuur geweest van 35° a 36° C. Alleen deed zich afgeioopen Zondag het merk waardige verschijnsel voor, dat het in den namiddag steeds warmer werd, terwijl anders tegen dien tijd eenige afkoeling optreedt. De oorzaak hier van was, dat een lichte bewolking ingetreden was, die de uitstraling belemmerde. De ongelukken zijn helaas niet uitgebleven. Het drukke autoverkeer heeft verschetdene verkeersongevallen veroorzaakt. Het lokkende water heeft voorls er velen toe gebracht zich verder in hel water te begeven dan hun zwemeapaciteiten toelieten, met het gevolg, dat overal in den lande ver- dxinkingsgevallen zijn voorgekomen. De warmte heeft enkelen bevangen. De droogte, die aan de warmte in- baerent is, vergroot het gevaar voor bosch- en heidebranden. Mr. Maximilien Paul Leon Steen- berghe is benoemd tot minister van economische zaken. Hij werd op 2 Mei 1899 te Leiden geboren. Reeds op 21-jarigen leeitijd promoveerde de heer Sleenberghe aan de univer siteit te Utrecht, op stellingen, tot doctor in de rechtswetenschappen en onmiddellijk daarna trad hij in dienst als juridisch adviseur bij de N. V. Textielfabrieken H. van Puijenbroek te Tilburh en Goirle, in welker directie hij reeds het volgend jaar werd op genomen. Mr. Sleenberghe heeft steeds groote belangstelling getoond voor econo mische eu sociale vraagstukken. Zijn levendige sympathie voor sociaal werk houdt misschien verband met het feit, dat ook zijn moeder, mevrouw P. A. F. SteenbergheEngeringh, in het katholieke maatschappelijke leven een belangrijke rol heeft ver vuld als presidente van den Katho lieken Vrouwenbond in Nederland en als presidente van de Union Inter nationale des Ligues Catholiques Féminines. In den militairen dienst is hij als reserve-eerste-luitenant ingedeeld bij de intendance. Het sociaal economisch leven trad hij eerst binnen, toen men hem koos als bestuurslid der Bossche Diocesane R.K, Werkgeversvereni ging, waarin hij sedert 20 Dec. 1930 den heer J. P. J. Asselbergs als voor zitter vervangt. Als practisch textiel- iudustrieel werd hij eerst onder voorzitter en vervolgens in 1931 voorzitter van de Ned. Vereeniging vau R.K. Werkgevers in de Textiel nijverheid. De standsorgaiiisatie der R.K. werk gevers vaardigde hem al spoedig af in den Nijverheidsraad, maar zijn zeer omvangrijke bezigheden in bin- nën- en buitenland noopten hem enkele maanden geleden, deze functie neer te leggen. Om dezelfde redenen trad hij onlangs ook uit den Werk- loozenraad en de Centrale Commissie voor de Statistiek. Als afgevaardigde naar buitenland- sche conferenties, zoowei in opdracht der regeering, als van de eigen soci ale organisatie, is Mr. Steenberghe reeds van 1923 af verscheidene malen opgetreden. In 1923 namens den Werkloosheidsraad op het Internatio naal congres in Luxemburgin 1925 als vertegenwoordiger van de Neder landsche Werkgevers op het Intern. Werkgeverscongres te Stresa; in 1927 deel uitmakend van de depu tatie der Nederlandsche regeering ter Economische Conferentie te Ge- nèvein 1928 als gedelegeerde' van de Unie van Volkenbondsvereeni- gingen op het Economisch Congres te Praag. In Januari 1932 stelden de belang hebbende werkgevers een z.g. katoen- commissie in, die haar arbeidsveld Doorzitten Stukloopen Zonnebrand 7 43660 zou uitstrekken zoowel over Neder land als over de koloniën en wezen Mr. Steenberghe als voorzitter aan. Het jaar daarop volgde zijn benoe ming tot onder-voorzitter van het Centraal Instituut ter bevordering van het normale handelsverkeer tus schen Nederland en andere landen, waarvan oud-minister Posthuma het presidium bekleedt. Als lid van deregeeringscommissie inzake het treilen van een handels overeenkomst met Duitschlaud wist hij mede uitkomsten te hereiken, die in nijverheidskringen vooral, met tevredenheid en instemming zijn ontvangen. Eindelijk had Mr. Steenberghe nog een werkzaam aandeel in de regee- ringscommissie Bruins, ingesteld ter bevordering van de economische samenwerking tusschen Ned.-Indië en het Moederland, welke na de verschijning van haar rapport is ont bonden, en in deregeerinyscommissie ter bevordering van het Nederland sche fabrikaat. Toen de arbeid van deze commissie ten einde was, kende de regeering aan Mr. Steenberghe het officierskruis in de orde van Oranje Nassau toe. De minister van economische zaken heeft de volgende lijnen inzake het saneeringsplan van bloembollen '1934 vastgesteld. Ie. De verkoop van bloembollen van narcissen, vroege en late tulpen en hyacinthen, ten behoeve van den export, door aangeslotenen bij de Nederlandsche Bloembollenkweekers- centrale zal ten aanzien van de hoe veelheid geheel zonder beperking kunnen geschieden. 2e. Het surplus leverbare bloem bollen van bovengenoemde soorten, dat aan het einde van het handels seizoen niet door den handel is opge nomen, zal worden opgekocht tegen 85 pet. van de binnenlandsche mini mumprijzen, zooals deze zijn vastge steld bij ministrieele beschikking van 11 April 1934, onder voorwaarde dat deze bollen geheel voldoen aan de eischen aan exportbollen te stellen. 3e. De kosten, die verbonden zijn aan dezen opkoop, zullen door het vak zelve worden gedragen en worden bestreden, voor iedere bovengenoemde soort afzonderlijk, uit den omslag per R.R. betaald oppervlak, kweek- jaar 1933--1934. 4e. Voorts wordt uitvaardiging van een invoerverbod van bloembol len en narcissen, vroege en late tul pen en hyacinten overwogen. PRINSES JULIANA VERLOOFD 7 Nu en dan zijn er vooral in de buitenlandsche bladen, berichten ver schenen over een verloving van Prin ses Juliana, welke berichten later telkens onjuist bleken te zijn. Thans doet weer een dergelijk be richt de ronde, nl. dat binnenkort, de verloving zal worden publiek ge maakt van onze Prinses met Prins Bertil, den derden zoon van den Zweedschen kroonprins. Het heet, dat de verloving zal worden bekend ge maakt, als de offtcieele rouw tijd in verband met het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder voorbij is. 01 het bericht nu juist is? Geruch ten willen, dat de tegenspraak nu minder beslist is dan vroeger en zelfs moet er een uitlating zijn gedaan, die er op wijst, dat bet wel juist zou zijn. Prins Bertil is aan boord van het oorlogsschip Oscar II te Cardif aan gekomen. in verband met de geruchten om trent een verloving van den prins met Prinses Juliana werd hem ge vraagd of deze geruchten juist zijn De prins verklaarde, dat bij hierom trent niets kon zeggen. Prins Bertil is uit Cardif naar Londen vertrokken, om zich te voe gen bij zijn broër prins Gustaaf Adolf die zich reeds te Londen bevindt. Hitier bezocht Mussolini. Aldus sprak Vou Papen. De Chineesche strijd tegen het communisme. Bulgarije wordt geregeerd bij de creten. In Havanna ratelen de machinegeweren. De onaf hankelijkheid der Philippijnen. Oonderhoud tusschen Barihou en Dollfuss. Hitier, die verleden week naar Italië is geweest, om een bezoek te brengen aan Mussolini, is bij zijn terugkomst in Duitschland door een geestdriftig gestemde menigte begroet. Naarmate benauwenis en wrok groeien concentreert zich de hoop van het volk temeer op den „Führer". Het volk verwacht, dat hij op een goeden dag alles, maar dan ook alles, van zich af zal schudden, om dan de werkelijke redder van Duitschland te zijn. Men wacht op het ontwaken van den leeuw. De geestdriftige ontvangst zal Hitier ternauwernood hebben kunnen be vrijden vau de gedrukte stemming, waarin hij zeker is teruggekeerd. De ontmoeting met Mussolini kan hem niet veel hoop op practische hulp hebben gegeven. In de Duitsche pers heet het, dat Hitier weliswaar beloofd heeft, niet langer te dulden dat men Oostenrijk van Duitschland uit naar zijn onafhankelijkheid staat, maar dat hij daartegenover het recht van voortbestaan van het nat.-socialisme in Oostenrijk heeft bedongen. Maar het lijkt niet waarschijnlijk, dat Mus solini hem dat recht kon waarborgen want in de laatste dagen bewijst Dollfuss weer graag, dat Oos tenrijk toch vooral geen vazalstaat van Italië is. En nu heeft bij Hitler's thuiskomst zijn bondgenoot Yon Papen een rede gehouden, die wel in staat moet zijn, geweest, den toestand van bekom mering en ontevredenheid in Ben- gaalsch licht te zetten. Von Papen eischto voor het volk de vrijheid van morren. Anders zal het de offers niet kunnen dragen. Nu weten we allemaal wel, dat Von Papen getoont heelt zich gemakkelijk te vergissen. In de keus van het ge- schikste oogenblik voor een politiek avontuur echter, heeft hij zich nog niet vergist. Zijn laatste rede brengt dan ook nieuwe spanning in een reeds gespannen toestand. Maarschalk Tsjang-Kai-Sjek is Zon dag te Nanking teruggekeerd van een expeditie tegen de communisten in de provincie Kiangsi. Tsjang-Ka Sjek deelde mede, dat de lelie strij der regeering tegen de com m unistiscb benden in die streek thans practisc beëindigd is. De „roode" organisatii aldus deelde de maarschalk mede. volkomen uiteengeslagen en er zij thans nog slechts verspreide benden die onderling vrijwel geen contac meer kunnen krijgen. Maarschalk Tsjang-Kai-Sjek wa naar Nanking teruggekeerd voorhe houden van een revue over 1200i Chineesche cadetten, die de central militaire academie gingen verlaten ln een intervieuw verklaarde hij, da de campagne tegen de communiste: een oorlog vormde, waarvan de bui tenwereld slechts weinig wist. De regeering had er niet veel ove willen vertellen, alvorens definitiev resultaten bekend zouden worden Voorts verklaarde Tsjang-Kai-Sjek dat heel het streven van zijn regee ring gericht zou worden op eeö pro gram van wederopbouw en ontwik keling, welk program voor een dee gefinancierd wordt met de 50 millioei dollar van de katoen- en tarwelee ning, die door Amerika is toegestaan Kolonel Georgieff, de Bulgaarscht eerste minister, heeft gisteren eeo verklaring atgelegd, waarin hij mede- deelde, dat hij voornemens is om Bulgarije gedurende een jaar in over eenstemming met artikel 47 van de grondwet bij decreten te regeeren, Na afloop van dit jaar zal de Sobranje weer bijeengeroepen worden in een samenstelling, welke zóó zal zyn ge regeld, dat een derde der leden ge kozen algevaardigden zullen zijn, ter- wjjl twee derden de corporaties zullen vertegenwoordigen, waarin het land verdeeld is. Zaterdag en Zondag hebben Havanna buitengewone felle politieke botsingen plaatsgevonden naar aan leiding van de grootsche betooging van de fascistische „A.B.C.-organisa- tie", welke botsingen haar hoogtepunt bereikten tijdens een optocht, welke een 3000-tal leden van de A. B. Zondag hielden, waarbij tegenstandera die gewapend waren met machine geweren, dood en verderf zaaiden onder de betoogers. Voor zoover tot dusverre bekend is, zijn 3 vrouwen en op zijn minst 10 mannen gedood, terwijl ruim 50 anderen gewond werden. De dooden en gewonden lagen verspreid over den prachtigen Prado-boulevard, waar zy neergemaaid waren door de kogels van de contra demonstranten. De aanval, die klaarblijkelijk zorg vuldig voorbereid was, werd gepleegd in aanwezigheid van duizenden nieuwsgierigen, die langs den weg geschaard, den optocht gadesloegen. Het was blijkbaar de bedoeling van de terroristen, zoo groot mogelijke verwarring taaien. Ze overvielen de betoogers in het hartje van de stad, waar zij uit de zijstraten plotseling het vuur openden op den stoet. De betoogers, die zich onmiddelijk in slagorde om de be- toogingsleiders en de vaandels schaar den, knielden terstond en beantwoor den het vuur met de pistolen, waar mee zij gewapend waren. Toen de aanvallers na dit gevecht uiteenge stoven waren, werd de optocht her vat, waarbij de demonstranten hun dooden en gewonden achterlieten. De geneeskundige dienst bood de eerste hulp. Reeds Vrijdagavond waren 3 man nen doodelijk gewond en 5 anderen ernstig gekwest bij een gevecht, dat ontstaan was naar aanleiding van het ontploffen van een bom, die geworpen was naar een triumf boog, welke door A.B.C.-leden opgericht was in het Centrale Park. Vertegenwoordigers van de Philip pijnen hebben bij de Amerikaausche regeering stappen gedaan in verband

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1