tjetskw 'ieuusTi C. Laban Tholen, Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. GEMENGD Verpachting te Poortvliet. bouw- en weiland OPRUIMING. plm. 2000 oude Holl. dakpannen beveelt zich aan tot het geven van orgelles en het stemmen van piano's. e 708» Dh Off. van Justitie kon diet begrijpen waarom verd. in hooger beroep giog van een 200 mild vonnis; als de Ambt. van bet O.M. mede in appèl was gegaan zoo de Off. zeer zeker een strengere straf gevorderd hebben. Thans kon de Off. zich slechts bepalen tot bet reqoireeren van een bevestiging van bet vonnis van den Kantonrechter. Mr. Wolfensberger, de getuigenverkla ringen nagaand, achtte bet bewijs van schold jegens zijn cliënt niet bewezen en concludeerde daarom tot vrijspraak. De uitspraak der rechtbank werd daarop bepaald over 14 dagen. 1 .»r THOLEN, 1 Juni 1934. ZITDAG Volgens de in dit nuuimer voor komende advertentie zal het Tweede Kamerlid dhr W. Drop op Zaterdag 2 Juui zitdag houden in onze provincie nl. te Tholen en te Breskens. Elke kiezer kan hier over allerlei zaken kostelooze adviezen en in lichtingen bekomen. Uit de Oude Doos. LUIMIGE VOND VAN BELLAMY. Er zijn nog wel een aantal menechen, die den ouden beer J. J. Telchhois, ge meentesecretaris van Poortvliet gekeud hebben, die zijn laatste levensjaren in Tholen slee). Bij heeft nog eenige zede- kundige gedichtjes gemaakt en in een ond Jaarboekje „Zeeland" vonden wij een stukje onder genoemden titel van den dichter Bellamy, hetwelk door zekeren Furmoo, in der tijd touwslager te Tholen, bloedverwanten van Bellamy, was verteld. In Vliasingen werd vanwege de stad een rij boomen geplant, zóó onregelmatig, dat bet een ontsiering was. Bellamy schrijft een toepasselijk vers, en legt dit op een plaats ooder den grond, zóó dat de planter bet den volgenden dag moest viodeo, wat plaats bad eu geadresseerd aan den Raad brengt de plaoter den brief aan het Ge- meentebestQor. Men opende bet geheim zinnige geschrift en vindt een voorspel ling, dat iemand na jaren op stadsgrond boomen 20a planten, zoo scheef en zoo onhandig, dat zij het schooue Vliasingen allerjammerlijkst zouden ontsieren. De gevolgen waren, dat de rij boomen werd herplant in de mooiste orde! Woensdagavond hield de Tboolscbe Oranjevereeniging in de zaal van Mei. Wed. Hoek ooder voorzitterschap van dr. C. Veltenaar een algemeene vergade ring. Er waren slechts 29 leden aanwezig. De voorzitter opent de vergadering en wijdt enkele woorden aan bet overlijden van H. M. de Koningin Moeder. Ook de vereeniging heeft eeo brief van roowbeklag gezonden aan H.M. de Koningin en beeft ook eeo dankbetuiging terug ontvangen. De notnlen van de vorige vergadering wordeo ongewijzigd vastgesteld. Uit het verslag van den secretarie blijkt dat de vereeniging op 1 Januari 1934, 148 ledeu telt. Uit het verslag van den penning meester blijkt dat was ontvangen f230 75 onuitgegeven f 291.62, alzoo een nadeelig saldo van f60.87, waarbij is f10 voor inventajis. Het program voor de feestelijkheden op 31 Augustus werd besproken en er zullen zwemwedstrijden, kinderspelen en des avonds een gondelvaart op de Een dracht zijn. Als bestooreleden worden herkozen de beeren van den Berg, Beaudonz en Bal. Als lid van de kascommissie wordt benoemd de beer J. J. Kramer. GOUDEN JUBILEUM. Dinsdag 5 dezer zal het vijftig jaar jaar geleden zijn dat de beer A. Singerling als leerjongen zijn intrede (leed terdrokkerij van wijlen den beer J. M. C. Pot. Gedurende vijftig jaar dat bij werkzaam was betoonde hij zich een eerlijk en eeu vlijtig werknemer. Steeds zijn arbeid met lost verrichtende, is bij altijd getroowop zijn post in de drukkerij geweest. 1 Januari 1911 trad hij in dienstbe trekking bij den beer G. Amsing, die toen de zaken van deo beer J. M.C. Pot overnam de jobilaris is bij den tegen woordige» eigenaar dos 23 jaar werkzaam. Wij twijfelen niet of bet zal deo heer Singerling Dinsdag s.s. niet ontbreken aan bewijzen van belangstelling. Tot lid van de schatiingscommissie voor de inkomstenbelasting te St. Maar tensdijk is door Ged. Staten beiioemd de heer W. L. Klos te Scherpenisse. *POORTVLIET. In deze gemeente zal op 9 Juni a.s. een 2tngavond worden gehouden, waaraan behalve de beide zangvereenigiogen alhier, ook zangvere nigingen uit audere gemeenten znllen deelnemen. Loop der bevolking over de maand Mei. Ingekomen: M. C. van As nit Bergen op Zoom; A. C. van Gorsel nit St, Maar tensdijk C. Bijl en gezin uit Tboleu C. W. Slootmaker en gezin uit Tholen. Vertrokken: E. J. Vis oaar Eokhoizen J. J. Heijboer naar St. Maartensdijk; J. M. Lindboot naar Oud-VosseineerJan Uijl naar Eindhoven J. W. van Driel naar Rotterdam. Dezer dagen bevond zich in de Poortvlietschen polder weer een hert. Het is reeds door verschillende personen gtzien waarop het zich met groote sprongen vlag verwijderde. SCHERPENISSE. In de op 30 Mei j). gehouden vergadering van iogelaudeu van bet Cal. Wat. Scherpenisse werd de be grooting voor bet dienstjaar 1934/35 be handeld en vastgesteld op een ontvang en nitgaaf van f 7571.83 waarbij ®en post voor onvoorziene uitgaven vau f 1319.78. Het buitengewone dijkgeschot werd be paald op f 1.50 per H.A. dat voor wegen op f 3 per H.A. Een wijziging van het Alg. Regl. waarbij de bevoegdheid wordt verleend om van de gebouwde eigen lommen eveneens dijk geschot te heffen werd voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd de bijdrage a/b water schap Poortvliet voor uitwatering i/1 Zooteupolder op hetzelfde bedrag als vorige jaren te bandhaveD. Goedgevonden werd eeo kasgeldleeoing aan te gaan ten bedrage van t 3000 tegen 4 'sjaars waarvoor toezegging werd gekregen. STAVENISSE. De alhier door de Ned. Herv. Kerk geboaden collecte voor de ioweudige zending heeft opgebracht f45.64. De telefooDgeleidiog alhier, die reeds grootendeels ondergrondscb is, zal ook verder als zoodanig verlegd wordeD. Naar men verneemt, zullen slechts 3 der aangeslotenen de bovengroodscbe geleiding blijven behouden. Toen de landman I. H. Dinsdag morgen behnlpeaam was bij bet uitrijden van een voer hooi nit de schoor, bad hij bet oDgeluk dat de poogerboom losraakte eo hem op den rog trof, waardoor bij erg bezeerd werd zoodat geneeskoodige hulp moest wordeu ingeroepen. Woensdagmiddag werd alhier op weide van de villa Vredenborg'' be woner de beer C. Steendijk gehouden door de Provinciale commissie ter bevordering van rijkswege van de veefokkerij in Zeeland, een keoring van stieren eo van vrouwelijk fok vee. Deze werd begunstigd door mooi weder en bad een best verloop. Van de stieren verkreeg DoruB Wodan (een beste stier) 4 j. 82 p.; Dorus 1 j. eigen. D. Vermaas 75,5 p. en Jac. Wodan 1 j. eip. A. C. Geluk t9 St. Annaland 74,5 p. van 5 kalfskoeien bad men Mirta eig. A. v. d. Slikke met 79 p. Lunkje 82 met 78 p. Lunkje 33 met 77 p. eo Freuke 17 met 76 p. Vao 2 kalfskoeien had men Freule 16 met 78p.enLookje 17 mei 77.5 p, Vao de andere koeien had men Anna met 84 p. Freule met 84 p. Lunkje met 82 p. Baaltje met 80 pauteo. Deze laatste twee zijn beste vastgebouwde vaarzen. Waar geeo eigenaar bij vermeld staat, is de heer C. Steendijk alhier er de eigenaar van. De medaille uitgeloofd door de afd. *Staveoisse" van de Z. L. M. voor de beste prodoctiekoe, is toegekend aan Anna van C. Steendijk alhier. ST. ANNALAND. Het zoontje van den heer G. B. sprong in een schuur van een balk, doch bleef met de kleeren achter eeu spijker haken en kwam op bet hoofd terecht waarbij hij een hersenschudding opliep. OUD-VOSSEMEER. De heer A. van den Ende, welke met studieverlof nit lodië te Amsterdam de Zeevaartschool bezocht en geslaagd is voor bet diploma 2e stuorman op de groote vaart zal dezer dagen weder uitvaren. Mejoffr. Jacoba Lindboot J.Ld., is te Middelburg geslaagd voor bet diploma ziekenverpleegster. Woensdagnamiddag was door on bekende oorzaak brand ontstaan in de dorpsmestpnttijdig gewaarschuwd werd het vunr met een slang op de waterleiding spoedig bedwongeD. LAND- EN TUINBOUW. (Ie helft Juni). Nadruk verboden. IN DEN VRUCHTENTU1N. Wie Fram bozen kweekt, in hel groot of in het klein, heeft ontegenzeggelijk konnis gemaakt met dit hinderlijk kevertje. Het kevertje is zeker wel een van de lastigste om te vernietigen, wat voor een groot gedeelte zijn oorzaak vindt in het feit, dat het van dekschilden voorzien is, on men bij bespuiting in de meeste gevallen een zoo sterke vloeistof zou moeten gebruiken, dat tenslotte het middel schadelijker zou zijn dan de kwaal. Hoe we dan van deze lastige plaag verlost kunnen worden De planten niet te lang op dezelfde plaats laten slaanom de 3 5 jaar nieuwe aanplant makenin het najaar den groud ondiep omwerken en bestrooien met kalk en roet en zorgen voov een rijke, over vloedige bemesting. Al deze middelen te zamen kunnen helpen, ter voorkoming, maar ze kunnen ons op dit oogenblik niet dienen. Wat men wel kan doen, is het volgende Men gaat voorzien van een oude parasol die tevoren goed nat is gemaakt zijn frambozenstruiken na, houdt het in omgekeerde richting, als waarvoor dit zonnescherm oor spronkelijk bestemd was, dus met den hollen kant naar boven. Door op de planten of den draad, waaraan de twijgen gebonden zijn, te kloppen met de hand, kan men de diertjes met uitnemend succes wegvangen. Honderden kevenjos kunnen op de?e manier soms in de parasol terecht komen. 't Is een eenvoudig middel, en doeltreffender dnu andere, die wel worden aangewend, 'l Lijkt ons het beste met twee parasols, als men die heeft, te werken, omdai het niet onmogelijk is, dat er nog enkele kevertjes buiten vallen, die dan echter ook worden ingepikt, 't Is wenschelijk, dat men dit werkje 's morgens en 's avonds doet, omdat op den dag en vooral bij zonnig weer, de kevertjes rondvliegen en dan ontkomen. Zoodra de kloppartij is afgeloopeo, worden de kevertjes onder in de punt van de parasol geklopt, en door dit gedeelte onder kokend water te houden, gedood. Men passé dit middel eens toe! BRANDVLEKKEN. De lyd, waarin men over brandvlekken op de bladeren der meest verschillende kas- en bakplanten klaagt, is weer aangekomen. In 't voorjaar zijn n.1. de bladeren óf geheel aan zonnelicht ontwend, óf zij zagen eerst pas het daglicht, en zyn soms nog niet volgroeid, als zij reeds ver branden. Planten, die uit kassen en oranjerieën naar buiten gebracht worden, verbranden soms ook, maar in dit geval spelen zonlicht en zoDwarmte een rol, terwijl de zoo gebrande bladeren weer kunnen genezen. Tweeërlei oorzaak kan schuldig zijn aan bet ontstaan van deze brandvlekken: le, de bekende blazen in het glas; 2e, waterdruppel) die na hei sproeien op de planten achterblijven en in hel zonlicht als brandglazen (lenzeD) werken, of ook wel door invlatie verhit worden, zoodat het onder den druppel zich bevindende weefsel verbrandt. Sproeien in de zon is dus niet aan te raden bij teer gevoelige planteD, zoolang deze in het volle zonlicht staan. Sterkere planten echter late men op heete middaguren niet slap hangen, zonder dat men durft te sproeien, uil vrees voor mogelijke brandvlekken. Proeven, door Jonsson genomen, hebben bewezen, dat de blazen in het glas van kassen en bakken inderdaad als lenzen kunnen werken, en zoodoende oorzaak zijn van brand vlekken. Nu bemerkt men opgrootere bladeren niet zelden, dat de brandvlekken netjes op eeD rij gerangschikt zijn. Dit verschijnsel is zeer goed te verklaren, en houdt nauw verband met hetgeen we boven zeiden. De zon zal n. 1terwijl haar stand verandert, haar stralen onder verschillende, elkander opvolgende graden door de blaas op het blad zenden, en zoo de typische rang schikking veroorzaken. Druppels, die onderaan het glas van bakken of' kassen hangen, kunnen evenals blazen in het glas, oorzaak zijn van brandvlekken. Men weet dos, dat het dekmateriaal der kassen en bakken goed moet zijn, en dat men geen teere planten in de middaguren mag sproeien en zonder ze te beschaduwen. BIJEN EN CITROENSAP. De bijen schijnen te houden van den geur van citroenen, waarvan de imker partij kan trekken. Als een zwerm uitkomt, is het voldoende, op eenige meters afstand een korf te plaatsen, die van binnen met eeu halve citroen is ingesmeerd; do geur trekt de zwerm aau. In plaats van een citroen kan men verdunde citroen-essence nemen en die met een verstuiver in den korf spuiten. LANDBOUWTENTOONSTELLING. Woensdag 20 dezer wordt door de Kring Oostelijk Z.-Beveland van de Z.L.M. te Kruiningen een landbouw tentoonstelling gehouden. Waar de tentoonstelling veel belangrijks op landbouwgebied zal bevatten, is zeker een druk bezoek te Kruiningen te verwachten. Wij verwijzen voorts naar de ad vertentie in dit nummer. STOPZETTING KALVEREN-AFSLACHTING. In verband met de bezwaren, ver bonden aan de slachting en het trans port van nuchtere kalveren in het warme jaargetijde en gezien het feit, dat de aanvoer dezer kalveren sterk terugloopt, deelt de Crisis-Rundvee centrale mede, dat zij besloten heeft de gelegenheid tot het leveren van nuchtere vaarskalveren bij de daartoe aangewezen slachterijen per 1 Juni a.s. te beëindigen. 4 Juni zal dus de laatste dag zijn, dat genoemde kal veren overgenomen worden. EEN FLUISTEREND VROUW. In een winkel aan den Oostzeedijk te Rotterdam kwam een juffrouw, die, toen de winkeljuffrouw haar vroeg, wat zij wilde, haar fluisterend toevertrouwde, dat haar jarretelle was losgeraakt en dat zij, uit angst voor zakkende kousen, den winkel was binnen gevlucht, om het euvel te heratellen. Maar de winkel had veel ruiten en van buiten kon men tot achter in den winkel kijken en de juffrouw wilde niet, dat onge- pasteblikken geworpenzouden worden kortom, de winkeljutfrouw liet de dame met de loshangende jarretelle even in de Kamer achter den winkel. Even later kwam de juffrouw weer te voorschijn dankbaar en opgelucht. Ze stapte den winkel uit. Toen de winkeljuffrouw even later in de achterkamer kwam, bleken er twee beurzen met geld te zijn ge stolen. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN 25—31 Mei 1934. OndertrouwdM. Nieuwdorp te Heemstede en J. van de Zande te TholeD. A. W. J. van den Ende te Amsterdam en C. H. de Rijke te Tholen. OverledenPieter Aalbrechtse 2 mnd. zv. van M. Aalbrechtse en van C. Kaat. Levenloos aangegeven 2 kinderen van F. A. de Kok en W. Vinjé. *Gem. POORTVLIET, over Mei 1984. GeborenPieter, z.t. J. van Dijke en J. vao der Jagt. OverledenJobaooa Martioa Boijs, 24 jr.Adriaao Jaaperse, 73 jr., echtg. van J. Hartog; Maria Janna van Bemden, 92 jr., wed. vao J. van Borgb. Huwelijken: W. M. van Tiggele29j., en W. H. Jansen 85 j. j W. van Dyke 27 j., en W. Lindboot. Gem. OUD-VO88EMEER over Mei. Geboren: Wilbelmioa Lena dv. L. van der Jagt en A. C. Schanrmaos. Mariens zr. B. de Graaf en L. Klippel. Adriaan Leenden zv. C. Heijboer en J. M. Lind boot. Jacobos zv. A. Minheere en M. van Poepelen. Tona Maria dv. C, Dane en J. Engelvaart (nit Rotterdam.) OverledeD Suzanna Magdaleoa Loo- wers 74 j. wed. vao Baatiaan Izak vao Bezooijen. Gehuwd: Haibrecht P. de Graaf 23 j. en Adriana W. van der Vlies 21 j. Leendert de Korte 28 j. te St. Maartensdijk en Pie- nella Barendse 24 j. Cornelis Boogaard 22 j. te Scherpenisse en Cornelta J. Plaudsoen 18 j. SPORT. Tbolen. Uitslag van de wedvlacht der Postdaiveover. „De Luchtpost", gevestigd io hotel „Markt" alhier. Wedvlocht Corbeil. H. Verkerke J, 4, 6. A. Rijnberg 2, 3, 5. B. W. Schot 7. M. van Noort 8. Afstand 365 K.M, le overdoif M. van Noort. Aankomst le duif 12.29.58 anr. Laatste daif 12.48 50 uur. De P. D.V. „De Trouwe Daif* alhier hield Zaterdag 26 Mei jl. een wedvlacht vao Noyon, afstand 234 K.M. De duiven werden losgelaten voorin. 10 uar. Aan komst eerste daif 2.43.5 eo laatste duif 3.34,5 oor. De uitslag was: C. Baaij Pz. 1,> 3, 16, 18, 21. Ant. Wagemaker 2, 4, 19. C. Baaij Nz, 5, 9. J. Vermey. 6, 12, 13, 20. L. Laban 7, 8. J. v. d. Zande 10. J. Baaij Pz. 11, 23. J. Knolat 14. G. Havermans 15,22, L. Meerman 17. Chr. de Korte le overdoif. St. Aucalaud. Voetbal. H. D. S. 1 De Heen, 84. Oud-Voasemeer. Uitslagen voetbalwed strijden. O. V.C. IVolharding! te Ril land- Bath 61; O. V.C. comb. II en III W.V.S. II te Steenbergen 31, beide in voordeel O. V.C. KERKNIEUWS. Oud-Vossemeer. De heer W. J. van der Ploeg heeft zijn benoeming tot notabele bij de Ned. Herv. Kerk aangenomen. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorin. 10 uurds. Wolfens berger en nam. 2.80 uur ds. Kraaij. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 6 uur dr. Veltenaar. Geref.Gem. voorm. 10 uar, nam. 2.80 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. Vrije Ger Gem. voorat. 10 uur nam. 2.30 eu 's avonds 6.30 uur leeskerk. Ned. Protestantenbond afd. Tholen GEEN DIENST POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.80 ds. de Bres en nam. 8 uur leeskerk. Ger. Kerk voorm. 10.80, nam. 3 en 's avonds 7 uur ds. v. d. Elskamp te Hilversum. Geref. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leetkerk en nam. 3 uur ds. de Haau. Ger. Gem voorm. 10.30, nam. 3 en avonds 7 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk eu nam. 3 uur ds. de Bres. 8TAVËN1SSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 nam. 3 uur ds. MoermaD. Oud Geref. Gem. voorm. 10.30 nam. 3 avonds 6.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Kra (Bed. H. Doop) en nam. 3 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avon 6.30 leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. de Hat| en nam. 3 uur leeskerk. Geref. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 1 ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 u 's avonds 7 uur leeskerk. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 1 Juni 1934. Boerenboter f 0.74 per pond. Roomboter f 0.79 Omzetbelasting inbegrepei Eieren f 2.— per 100. Temperatuur van het Scheldewate te Tholen. MeiJuni Graden C. Zaterdig 26 14» Zondag 27 14,2 Maartdag 28 14,8 Dinsdag 29 15,2 Woensdag 30 15, Donderdag 31 15,2 Vrijdag 1 16, Ondertrouwd A. W. J. VAN DEN ENDE CH. H. DE RIJKE Amsterdam,) Mei Ondertrouwd M. NIEUWDORP M. v. d. ZANDE. Heemstede, Tholen' H0°S"r' yüMci1934- Mark'. 8', Huwelijksvoltrekking D. V. 14 Juni a.s. 13 43631 Ondertrouwd A. J. v. D. STEL Mz. en I. M. GEUZE Jd. Oud-Vossemeer, 1 Juni 1934. Bij inschrijving te pachten voor drie jaar, ingaande voor bouwland oogst 1934, voor wei land 1 December 1934; Diverse perceelen te Poortvliet, toebehoorende aan den heer A. MIJNLIEFF L.Fzn. te 's-Gravenhage. 38 43633 Inschrijvingsbiljetten in te leveren ten kantore van notaris D. VAN DE VELDE te Tholen uiterlijk 9 Juni 1934. Voor het bekomen van inlichtingen om trent verpachtingsvoorwaarden of ligging der perceelen bestaat gelegenheid op WOENSDAG 6 JUNI 1934, 's namiddags vier uur, zomertijd, in de herberg van P. Geene te Poortvliet. Door een voordeeligen aankoop van een groote partij, circa 400 stuks, DAMES- en HINDERHOEDEN zijn wij in staat vanaf heden opruiming te houden, Aanbevelend, 46 43630 C. A. v. SPLUNTER, KERKSTRAAT 13 - THOLEN. TE KOOP Tevens uit voorraad leverbaar betonnen veedrinkbakken aan concurreerende prijzen. 14 43632 J. VOS - THOLEN.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 3