WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURAN I ^BUITENLAP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 1 Juni 1934 No. 22 Een en vijftigste jaargang Vj Zondagsblad n^franco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer utters17naar ptosruimtih UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 POSTREK. 1043 prllsvermln'l6ring- •]l lil llg.1 THOOLSCHE COURANT Advertentiën van 1 tel regels 75 ct.iedere reg Jgci- Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal per post 1,(35 15 ct.1L disp. kosten. Bij abonnement aanmerkelijk) PUBLICATIËN. BURGEMEESTKR en WETHOUDER3 van Tliolen brengen ter kennis dat door Gedeputeerde Staten van Zeeland aan het bestaur van het waterschap De Vrije Polders onder Tholen vergunning is verleend, in verband met het opruimen van een duiker, gedurende het tijdvak van 25 i/m 27 Joni 1934, den Molenweg af te sluiten voor het verkeer met rij- en voertuigen. Tholen, 30 Mei 1934. 11 DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en alphabetisch register. DE BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend, dat gedurende TIEN DAGEN, van 2 Juni tot en met 12 Jani a.s., ter gemeen tesecretarie voor een ieder ter inzage ligt hot inschrijvingsregister voor de lichting 1935 met het daaruit opgemaakt alphabetisch re gister, alsmede een afschrift van het gemeen schappelijk alphabetisch register voor deze gemeonie ec de andere gemeenten, welke ten aanzien van de loliüg met deze gemeente zijn samengevoegd. Tegen deze registers kan binnen dien tijd bij een met redenen omkleed verzoekschrift bezwaar worden ingebracht. Het verzoekschrift wordt ingediend bij den Burgemeester der daarbg betrokken gemeente. Deze zendt het aan den Commissaris der Koningin, die beslist bij een met redenen omkleed besluit. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn. 27 Tholen, 30 Mei 1934. Diegenen, die in aanmerking wenschen te komen voor het verkrijgen van bonoen voor rundvleesch in blik, kuonen deze afhalen op Zaterdagavond a.s. van zes tot zeven uur (wettige tijd) ten kantore der werkverschaffing, gemeentehuis alhier. 7 1*11 [II II ■KM Arbeidsplannen ven hel werkfonds. Naar een oplossing voor hel Werk- loozen vraagstuk De wijziging der WoniDgwet. Storm om de spelling kwestie. Protesten, maar toch groo- ter spoed gewenscht. Dezer dagen is te Arasterdam de eerste vergadering gehouden van de Industrieele Commissie van hetWerk- fonds 1934 welke geopend werd met een rede van den voorz. dhr C. J. P. Zaalberg. De genoemde commissie zal zich voornamelijk bezighouden met de behandeling van economische vraagstukken, die van het grootste belang zijn voor de toekomstige wel vaart van Nederland. Voorwaar, in deze tijden geen gemakkelijke taak I De 60 millioen, die het werkfonds ter beschikking heeft om den bestaanden toestand in ons land te verbeteren, moeten goed besteed worden. In de eerste plaats moet natuurlijk steun worden gegeven aan bedrijven, die hieraan behoefte hebben, doch hier voor komen alleen die bedrijven in aanmerking, die ook in de toekomst in staat zullen zijn op eigen krachten te bestaan en vrucht af te werpen. Bij de onzekere kansen op het oogen- hlik is dit slechts heel moeilijk te bepalen. Behalve steun aan reeds be staande moet er ook gelegenheid ge geven worden tot het oprichten van nieuwe bedrijven. Immers een zoo groot mogelijke verruiming van werk zaamheid beteekent een uitbreiding van het arbeidsleger en dus een ver mindering van het aantal werkloozen. Verder kan ook veel gedaan wor den voor de moderniseeren van vele bedrijven, waardoor deze zich aan kunnen passen aan de eischen van dezen tijd en meer kans hebben op goede resultaten. Op deze en derge lijke manieren zal men het bedrijfs leven in Nederland kunnen versterken hetgeen toch het hoofddoel is van het werkfonds. Het is niet de bedoe ling, dat het als vertegenwoordiger van den staat de teugels in handen neemt, doch dat het steun geeft aan de bedrijven tot deze weer op eigen beenen kunnen staan en dan stevig kunnen staan. In een résumé noemde dhr Zaalberg de verschillende methoden op volgens welke de Com missie zou werken. Het zou ons te ver voeren ze alle hier te melden temeer, daar ze in hoofdzaak neer komen op het bovengemelde en alleen gespecificeerd zijn voor de verschil lende afzonderlijke bedrijven. Dat hier weer een belangrijke poging wordt gedaan om een oplossing te vinden voor het werkloozen vraagstuk, valt niet te ontkennen. Op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de woningwet is thans de Memorie van Antwoord verschenen. Hierin wordt er nadruk kelijk op gewezen, dat door het in grijpen der regeering geenszins af breuk is gedaan aan het verdienstelijk initiatief van de makers van de wo ningwet. Het versterkte centrale toe zicht zal er integendeel toe leiden, dat de Woningwet met name de be langen zal bevorderen van de econo misch zwakkeren. Het ligt geenszins in de bedoeling der Regeering om het noodzakelijk minimumpeil der woningen te ver lagen. Er wordt echter gestreefd naar het wegnemen van excessen bestaande in het bouwen van woningen, die verhuurd moeten worden tegen een prijs, welke de meeste arbeiders niet kunnen betalen. En de gezinnen, die door de tijdsomstandigheden sterk gedaalde inkomens hebben, bovendien deze voorloopig nog wel zullen houden moeten toch ook de gelegenheid krijgen om woningen te huren, waar van de prijs binnen hun bereik valt. Men ziet hier dus uit, dat het zeker de bedoeling van de Regeering is, om alles wat zweemt naar weelde en overbodigheid, te vermijden, doch geenszins om het woningpeil, d. d. het allervoornaamste van een woning te verlagen. Het stormt om de spellingskwestie. Nog steeds is er geen rust voor Mi nister Marchant. Hij wordt belaagd met protesten en voorstellen van alle mogelijke zijden om weer verande ringen aan te brengen en vooral de buigings-n is een geliefkoosd middel punt van strijd. In de kringen van onderwijs en practijk is men over het algemeen sterk voor de afschafling van genoemd taalverschijnsel. Echter is de Neder- landsche taal er niet alleen voor die kringen, maar ook voor de letter kundigen,rechtskundigen en theologen Het is ook voornamelijk van de laatstgenoemde groepen,datde meeste protesten binnenkomen. Is het dan een wonder, dat het den minister moeilijk valt een definitieve beslissing te nemen en het staat nog zeer te bezien of de nieuwe spelling inder daad met 1 Sept. zal worden ingevoerd. Van andere zijde, met name van de Ver. van Nederl. Gemeenten wordt pressie uitgeoefend op de Regeering om zoo snel mogelijk vast6 richtlijnen te bepalen. Gezien het feit. dat in September het nieuwe schooljaar ingaat, hetgeen een enorme aanschaf van nieuwe schoolboekjes met zich meebrengt, is het alleszins begrijpelijk, dat de gemeenten aandringen op grooter spoed. Bovendien zouden zij natuurlijk graag weten op welke wijze, en in welke tijdsduur de nieuwe regeling zal worden ingevoerd. Voorloopig echter is nog niets met zekerheid te zeggen. Afwachten is ook hier het parool voor allen, die geen leidende rol in de kwestie spelen. Tegen de regeeringsmaatregel, waarbij aan Vlaamsche intelleclueelen het woord werd ontzegd op den Dietschen Landdag te Tilburg is door de deel nemers hieraan ernstig bezwaar ge maakt. Degenoemde maatregel berust waarschijnlijk op het verbod van het optreden van buitenlandsche politici. Waar hier echter geen sprake is van politieke toespraken, doch het alleen de bedoeling is de band tusschen Nederlanders en Vlamingen, kin deren van een stam nietwaar nauwer aan te halen, gaat genoemde maatregel niet op. Onder leiding van den voorzitter, prof. H. Burger, is dan ook met algemeene stemmen een motie aan de regeering aangenomen, waarin op grond van de onbillijkheid van genoemde maatregel, op grond ook van het feit, dat ze een wapen kan zijn voor de vijanden van het volk protest aangeteekend. Aartshertog Eugeoios. Masaryk en Benesj. Roemenië, na dagen van grooie spanning. Codos en Rossi te New-York geland. Het Valicaansche witboek. De afgeioopen week was een week van gewichtige personenAartshertog Engenius keerde na een ballingschap van vijitien jaren in zijn oude vader land Oostenrijk terug. Diezelfde Donderdag dat dit gebeurde, legde Masaryk voor den vierden maai zijn eed af op de Tsjechoslowaasche grondwet. Afgeioopen Maandag werd Benesj, die door Masaryk steeds als zijn belangrijksten en onmisbaren mede werker werd beschouwd, vijftig jaar. Er is daarom ook alle reden om een beschouwing te wijden aan dezen man. Benesj, die na Masaryk, het meeste heeft gedaan voor de stichting en de consolidatie van Tsjechoslowakije,en die de schepper is van haar inter nationale positie, is dus nog een be trekkelijk jonge man. Dat is voor zijn land van grootste heteekenis. Naar menschelijke berekening kan het nog tientallen jaren profijt trekken van zijn groote kennis en gezond verstand en zijn internationaal aanzien. Het is goed voor een staat, als de hoofd personen uit zijn groote stichtings periode hem nog een lang stuk op zijn eersten levensweg kunnen be geleiden. Als Bismarck eens, bij de stichting van het Duitsche Rijk, zooals Benesj in 1918 een 35-jarige ware geweest, en dienovereenkomstig lang nog zijn krachten aan het nieuwe Rijk had kunnen blijven wijden, hoe anders zou het er thans allicht bij onze Oostelijke huren hebben uitgezien. De groote jeugd van Benesj in 1918 gaat nu haar vruchten dragen, hoewel die toen haar schaduwzijden had. Zoo mag men tenminste voor hem en voor zijn land hopen. Zijn internationaal aanzien, dat eerst op een zekere verrassing be rustte over een ongewone intelligentie, groote kennis en groote voortvarend heid, heeft tijden van neergang gekend De rijpe leeftijd van Bismarck in 1870 had waarlijk niet enkel nadeelen. Ilij gaf hem evenwicht en een volu mineus prestige; hij bracht vanzelf ook bezonnen terughouding mee. Die kon men van een jong en ijverig geleerde en politiek revolution- nair, als Benesj was, toen hij op zijn hoogen post geroepen werd, niet verwachten. Hij bezat nog geen ervaring om trent het geringe weten wij spreken niet eens van de geringe wijsheid waarmee de wereld geregeerd pleegt te worden. Hij zat als een element van gisting te midden van het wriemelende, onophoudelijk door conferenties geteisterde diplomatieke leven van West-Europa. Hij kende de hoofdpersonenbe- lieerschte de talen. Hij dwong de aandacht naar zich toe als een jonge man van nuttige kennis van onuitbluschbaren ijver, die op zijn tijd gematigd wist te zijn en die zich met practische raad gevingen, waaraan toen zoo groote behoefte bestond, dikwijls op het juiste oogenblik wist te toonen. Voor Frankrijk kreeg hij groote heteekenis als de eigenlijke schepper van de Kleine Entente. In tegenstelling tot de Poolsche politici was Benesj echter zoo voorzichtig op Londen terdege het oog te houden. Benesj trachtte zooveel mogelijk bemiddelaar te zijn tusschen Londen en Parijs in Middel en Oost-Euro peesche aangelegenheden Herhaaldelijk zijn zijn diensten ook gaarne aanvaardt. Eer dan vele anderen leerde hy Berlijn niet al te onwennig te be kijken. Hij scheen door dit alles, op weg om een der invloedrijkste staatslieden van Europa te worden. Hij zou daarin wellicht ook zijn geslaagd, als hij met dezelfde opgaven en ijver, 15 jaar ouder ware geweest en het „poids" en de ervaring be zeten had, die een Bismarck in zijn scheppende periode aan allerlei, maar zeker tot ook aan zijn rijpere leeftijd ontleende. Hoe het zij, toen men Benesj niet meer zoo noodig had, namen velen hem zijn getoonden ijver kwalijk. Bemiddelen is een soort koorddansen, en misstapjes bij dat werk, die bij zijn onstuimigen ijver en zijn gebrek aan ervaring met traditioneele gevoeligheden onver mijdelijk moesten zijn, werden hem daarom extra hoog aangerekend. Benesj heeft h.v. te Londen, na 1922, een zekere geprikkeldheid tegen over zich moeten opmerken. Zeker, dit ware te vermijden geweest als Benesj niet Benesj geweest ware. Maar Benesj heeft met deze teleur stellingen zijn voordeel weten te doen. In het algemeen is echter de vijf tigste verjaardag geen reden tot bijzondere beschouwingen over een staatsman. Dat echter de als bouw meester van een staat 35-jarigen Benesj, nu de halve eeuw overschrijdt, was een reden om hierop in dit over zicht een uitzondering te maken, want bij hem is niet zijn ouderdom maar vooral zijn betrekkelijke jeugd het opmerkelijkst. In Roemenië is dan, na dagen van groote spanning, alles vrijwel bij het oude gebleven. Tatarescu heeft een onderhoud gehad met den koning en het resultaat is geweest dat het Kabinet niet aftreedt. Voorloopig is dan het plan van een „krachtige" regeering onder Generaal Avarescu van de haan. Het parlementaire re giem is voor den eersten tijd gered. Maar de gevaren en spanningen, die te Boekarest dreigen zullen blijven voortbestaan Het parlementaire stelsel hoefde eigenlijk heelemaal niet zoo zwak te staan. Het heeft een grooten aanhang in het land. Er zijn twee machtige partijen, die van de liberalen en van de agrarische nationalisten. Zij zijn echter niet in staat de moeilijkheden op te lossen, die deze tijd in hel bijzonder ook voor Roemenië mede brengt. Financieel is het land er heel slecht aan toe. Als agrarisch land heeft het onder de algemeene de pressie nog bij uitstek te lijden. Dit jaar dreigt tot overmaat van ramp een uitermate armelijke oogst. Maar dat alles bij elkaar is nog niet de grootste moeilijkheid. Er zijn in het land groote financieele belangen, die zich daar altijd sterk politiek hebben geweerd. Zij maken voor de parle mentaire regeeringen, van welke rich ting ook, het bewind moeilijker, dan de politieke oppositie dat doet. Dat deze moeilijkheden nu bestaan, is op zichzelf volstrekt geen ongunstig teeken. Vroeger bestonden de oor zaken ervan niet minder dan nu, maar hun macht was toen zoo groot, dat zij in alle stilte hun invloed kon uitoefenen. De liberale regee ringen van Roemenië hebben vaak meer op behartigers van bepaalde belangen dan op werkelijk nationale regeeringen geleken. De Fransche vliegers Codos en Rossi, die Zondagmorgen om 7 uur van het vliegveld Le Bourget bij Parijs waren vertrokken, landdel Maandag om 19.18 Ned. Zomertij! op het Floyd-Bennet-vliegveld b| New York. Zij legden hun tocht in 38 uur 28 minuten. Hoewel hef] oorspronkelijk in de bedoeling lal om naar San Diego in Californië tl Ag vliegen, moesten de vliegers hul plannen wijzigen tengevolge van eet! D klein mankement aan een motor. Het Vaticaan zal een witboek latei verschijnen over de voorvallen Duitschland, welke volgens de opvatl tingen van den Heiligen Stoel ini druischen tegen den geest van hel tusschen Duitschland en het Vaticaarl gesloten concordaat. Van dit witboek: K was reeds eenige maanden geledenf sprake, maar het Vaticaan heeft toen] van de publicatie afgezien, omdatjl te het meende, dat deze mogelijk eenr ongunstigen invloed zou oefenen opl de onderhandelingen over de uitvoe-1 ringsbepalingen van dit concordaat.| y GEMEENTERAAD. 8T. MAARTENSDIJK, 29 Mei 1934.! Voorzitter, Burgemeester J. J. Polder- mao. Secretaris de heer J. E. B. Meloen.) De Voorz. opent de vergadering en deelt mede dat de heer QuakkeLar wegens ernstige ongesteldheid de vergadering uietl kan bijwonen. Hij hoopt echter dat hijr weder spoedig genezen mag zijn. De notulen van de vorige vergaderingl wordeo gelezen cd ongewijzigd vastgesteld.) Ingekomen stokken Het jaarverslag van de Ver. van Ned.j Gemeenten over 1933; dit aal bij de leden circnleeren. Een daokbetniging van H. M. de Ko-I ningin voor de deelneming betoont bij het overlijden van H. M. de Koningii Moeder. Van H. K. H. Prinses Jaliana voor de I gelnkwenschen ontvangen bij haar 25-sten verjaardag. Eenige missives van Ged. Staten be- treffende raadsbesluiten. Dankbetuiging van Z. K. H. Prins Hendrik voor de gelnkwenschen op de gedenkiog van siju geboortedag ontvangen. Proces verbaal van kasopname by den gemeente-ontvanger. Een circulaire van den Min. van Soc. Zaken dat de steunregeling is verlengd tot 16 September 1934. Van denzelfdeo Mio. betreffende subsidie I werkverschaffing in orde brengen nieuwe begraafplaats. Van den Inspecteur der werkverschaffing dat betaald moet worden voor vergoeding van waterlaarzen f 0.50 per man en per week. Van den Min. van Binn. Zaken, be treffende doorstroomiog in overheidsdienst in bet belang van bestrijding werkeloosheid. Van den Mio. van Pinaociëo dat de nitkeering per inwoner f3.15 bedraagt. Van denzelfden Min. betreffende rijks bijdrage 1933 werkelooabeidssorg en draagkracbtfaclor. Van den Min. van Soc. Zaken dat er geen bezwaar bestaat, menschen met een eigen stokje land in de steunregeling op te nemen, maar dan moet van de bruto opbrengst van door bun verkochte pro ducten 1/6 worden afgetrokken bij nit keering. Een verzoek van M. J. Hoek om voor een half jaar ontheffing van boodeDbelaaling wordt met alg. stemmen ingewilligd. Van den Min. van Soc. Zaken dat degene die een eigen woniüg hebben ook betrokken kanoën worden in de steon- verleeoing, maar dan moet bet bedrag voor boishour en onderhoud in mindering worden gebracht. Van den Mio. van Onderwijs dat de bijdrage voor de R.H.B.S. te Bergen op Zoom bedraagt f 1766.71. Van Ged. Staten betreffende bet bealcit tot snlariskorting, genomen in de verga dering van 13 April j.l. Zij kannen zich niet vereenigen met de bepaling van boven de f 300 de korting pas toe te passen. Deze bepaling dient buiten beschouwing te worden gelaten. Wetb. Hage zegt na herlezing bet stok pas goed te gaan begrijpen. Ged. Staten willen vaoaf de eerste gulden korten, dus

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1