verdrag van zes tot stand te brengen, waarnaast dat .van vier als van be perkter en ten deele verdere strekking zou blijven beslaan. Zoover is men nog niet. Wel schijnt men, als men de berichten uit Sofia mag gelooven, deze zaak ernstig onder het oog te de hebben gezien, doch zelfs een non- ge agressie-verdrag tusschen die beide ge Staten is nog niet definitief tot stand U1 gekomen, al schijnt Jeftitsj het ontwerp daartoe wel mee naar huis te hebben genomen. Zonder overleg met de drie 1 e overigen van het verdrag van vier schijnt hij het niet te willen of te lrl kunnen sluiten. De moeilijkheid hier ligt m twee •3 punten. Het eerste betreft niet de betrekkingen tusschen beide landen rechtstreeks, maar is gelegen in Bul- garije's weigering om af te zien van zijn eisch tot herziening der vredes- e verdragen, zoolang het geen uitweg naar de Egeïsche Zee verzekerd zal lu zijn. In deze moet men rekening rk houden met Griekenland en dat maakt de positie netelig. Het verdrag ei van Neuilly kent Bulgarije een eco- nomischen geen politieken uit weg toe en Griekenland is dus ge houden het dien te verschaffen. irj Inderdaad heeft Griekenland dien- aangaaande Bulgarije aanbiedingen gedaan, die neerkomen opeensoort- id gelijke behandeling als Zuid-Slavië te Saloniki geniet, maar Bulgarije heeft daar geen genoegen mee ge nomen en de zaak is nog altijd han- rk gende. Het tweede punt is wel een kwestie tusschen Zuid Slavië en Bul garije, al is ook hierbij Griekenland betrokken. Bulgarije weigert in het 3 non-agressie-verdrag de bepaling van den aanvaller over te nemen, zooals die is opgenomen in art. 5 van het in verdrag van Londen, dat hieronder de grensoverschrijdingen der Mace donische comitadsji's voor volledige verantwoordelijkheid van de Bulgaar- IJ sche regeering zouden komen en het hiervan moeilijkheden met zijn buren vreest. Moesjanoff moet verschillende op lossingen van deze moeilijkheid aan de hand hebben gedaan en het schijnt, dat Jeftitsj hem daarin tegemoet is gekomen. Uit Belgrado komen althans berichten, dat Jeftitsj over zijn zen ding voldaan is en dat men spoedig de voltooiing van het non agressie verdrag verwacht. Dat zou inderdaad voor Jeftitsj een mooi succes zijn. Een Slavisch verbond, als wij het zoo mogen noemen, op den Balkan moet Zuid-Slavië's positie in alle richtingen versterkingen. Het zal dit land meer gezag geven in de Kleine Entente en het ook sterker maken tegenover Italië, waarmee officieel de betrekkingen normaal zijn, maar waartegenover men toch steeds op zijn hoede meent te moeten zijn. Ook Bulgarije kan van zoo'n verbond slechts nut hebben. Het krijgt zoo doende contact zoowel naar het Noor- deu als naar het Zuiden en zijn po sitie tegenover Griekenland wordt tegelijk vriendschappelijker en krach tiger. Als het non-agressie-verdrag tot stand komt kunnen Jeftitsj en Moesjanoff gelijkelijk met bet resul taat van hun besprekingen tevreden zijn, die bovendien op economisch gebied, zooals men heeft kunnen lezen, reeds concrete gevolgen hebben opgeleverd. Beek, de leider der buitenlandsche politiek van Polen, heeft te Boeka rest het bezoek beantwoord, door Titulescu een half jaar geleden aan zijn land gebracht. Dit bezoek ont leent zijn beteekenis aan het feit dat het komt na de reis van Barthou naar Warschau en na een bezoek van Titulescu te Parijs. Polen, dat met Duitschland te hard van stapel liep, is door Barthou weer in de Fransche sfeer teruggehaald er. deze reis van Beek naar Roemenië komt als een bevestiging, dat Polen door zijn nieuwe vriendschappen zijn oude niet vergeet. Er is een tijd geweest, dat de Poolsch Roemeensche vriend schap van meer beteekenis was dan thans. Dat was iu de jaren toen beide landen nog vrees moesten koesteren voor de Sovjet-Unie, welke toen ook voor West-Europa gevaarlijker leek dan nu, zoodat zij een bolwerk sche nen te vormen tegen het commu nisme. Sindsdien zijn de toestanden veranderd. Rusland heeft met zijn buren een non-agressie-verdrag ge sloten en met Polen zelfs een verdrag van verdere strekking, waardoor men zeggen kan dat beide landen met elkaar op vriendschappelijken voet verkeeren. Polen had indertijd moeite gedaan, Roemenië te bewegen aan de onderhandelingen met Rusland deel te nemen. Dit land heeft toen echter de voorkeur gegeven aan be sprekingen met Rusland binnen het kader van de Kleine Entente. Daarom is thans dit bezoek te Boekarest van groot politiek belang. Het illustreert nog eens de belangrijke internatio nale positie, die Roemenië, dank zij Titulescu's diplomatieke talenten de laatste jaren heeft veroverd. GEMEENTERAAD. OUD-V083KMEER, 17 Mei 1934. Voorzitter Burgemeester Mr. J. J. Ver slui}?. Secretaris dhr W. van den Ploeg. Afwezig de h-tereo J. L. van Gorsel en E. H. Meea. De notulen van de twee vorige ver gaderingen worden voorgelezen en ooge- wijzigd vastgesteld. Ingekomeu slakken Eeu fchrijven van den heer J. C. Hamer dat bij wegens vertrek outslag neemt als ambtenaar van deu Burg. S aöd. Van Ged. Staten of er bezwaar bestaat tegen de verzetting van de kermis te Kloosterzande. B. en W. stellen voor om te schrijven dal zij liet niet jaisl achten dat deze na op een Zoudag wordt gesteld. Do heer Van Dienst acht dit juist przijn 6 da^eu om kermis te houden eu dan is de Zondag uiet uoodig. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Een schrijven van Ged. Staten dat het raadsbesluit tot schorsing vau de kermis is goedgekeurd. Vin den Commissaris der Kouingin dat Kon. is goedgekeurd de heffing op centen vermogenr- en gemeeutefonds- belasting. Idem dat aan burgemeester Mr. J. J. VenluijB 1 tot 11 April verlof is verleend. Idem dat de verordening schoolgeld is goedgekeurd tot 1 Mei 1935. Procss-verbaal van kasopname bij deu gemeente-ootvsnger. Een dankbetoiging van J. G. deLreow vau de f 100 voor ondersteuning van zijn broer. Van het alg. armbestuur dat benoemd is tot voorzitter de heer Mees. Verslagen van de verschillende scholen betreffende de avondschoolcorsossen. B. en W. stellen voor om art. 42 der politieverordening te wijzigingen. Dit artikel betreft het storen van radio ontvangst. Dhr Daaoe vraagt hieromtrent uog in lichtingen. Hij komt des avonds nog al eens laat over de straat en dan hoort hij geregeld radio en mag dit nu ook niet, want dan kunnen de meoschen hun toe stellen wel opruimen. De Voorzitter merkt op dat dit alleeu is voor bet hinderen van anderen. Dhr Heijboer zegt dat deze verordening in het leven is geroepen om te voorkomen dat de buren gehinderd worder. Met alg. stemmen wordt de wijziging goedgekeurd. Herkozen worden tot leden van de commissie tot weriDg van schoolverzoim de heeren J. Fluijt, C. J. Romhouts, C. D- Amp', A. Toornstra en Ab. Dume. Benoemd wordt tot ambtenaar vau den Borg. Stand in de plaats van den heer J.G. Hamer, de heer Mr. J. J. Versluijs. De pensioensgrondslag van den ambte naar van den Burg. stand wordt vastgesteld op f 310. B. en W. sfellen voor een bedrag van f203.70 beschikbaar te stellen voor extra hulp aao werkloozen, steun verleening B 1934. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloteD. Met alg. stemmen wordt goedgevonden een wijziging der begrooting voor 1933. Een verzoek van de caféhouders om ophelfi'ig raadsbesluit tol schorsitig van de kermis. B. en W. stellen voor dit voor kennis- geviog aau te nemen, daar zij in het algemeeue belang achtten dat de kermis geschorscht blijft. Dhr Ampt zou er niet lang over willen spreken en stelt voor om het raadsbeslait tot schorsing in te trekken. Dit voorstel «ordt ondersteoid door den heer van Dienst en wordt verworpeo met 2 tegen 8 stemmen. Voor de ht-eren van Dienst en Ampt hiermede is bet voorstel van B. eu W. aangenomen. Het adres van den Ned. Bond van Koffiehois en Restaurantshooders en Slijters betreffende de pers. belasting wordt aangehouden tot de behandeling van de hegrooting. Het Kohier hondenbelasting voor 1934 wordt goedgekeurd. Bij roudvraag vraagt dhr van Dienst of het lokaal van de Gymnastiekvereen. uiet te klein wordt. De Voorz. kan dit niet zeggeD, maar zal het onderzoeken. Dhr Ampt zegt de anto's worden overal maar weggezet, is bet na niet mogelijk dat daar een vaste plaats voor wordt aangewezen. De Voorzitter vraagt of er een ge schikte plaats voor zal zijn. Dhr Ampt meent van wel en wijst dan aan bij Kijstenbil en op het marktplein. De Voorzitter zal dit nagaan en dan zal men een parkeerverbod moeten maken. Dhr Lindhont zegt men spreekt daar over de plaats bij Bijstenbil maar dan zollen B, en W. die boel eerst wel in orde mogen laten maken. Spr. wijst in mi vei baud ook op de Achterstraat de sloot is daar afgegraven en nn is dat zeer gevaarlijk geworden. De Voorzitter zal dit nagaan. Dhr Heijbuer zegt dat het plao is dat B. en W. de straten gaan opnemen. Dhr Daane had ook Dog enkele vragen. Hij wil vragea of er ook van deze ge meente een roawbeklag is gezonden bij hel overlijdeu vau H. M. de Koningin- Moeder. Dhr Heijboer antwoordt dat bij het overlijden vau H. M. de Kooiugin-Moeder gebaudeld is overeenkomstig de voor schriften, maar een rouwbeklag is er niet gezoudeu. Ook had spr. de gemeente kunnen vertegenwoordigen bg de begrafenis maar spr. heeft dit om de hooge kosten niet gedaan. Hij meeüt echter dat de deelneming hier niet minder is geweest, al is er niet zoo groot betoog van gemaakt. Dhr Daane zegt dat die argumenten voor hem persoonlijk niets zijo. Er zijn wel kleinere gemeenten die bet ook ge daan bebbeo en het spijl spr. dat bet niet is gebenid. Spr. zegt verder tot op heden werd er nog als dikwijls met raadsbesluiten vreemd gehandeld. Verleden jaar is er gezegd bij de behaudeling van de begrooting dat de straten en pleinen iu orde ge maakt zouden worden. B. en W, zooden dat opnemen en in den raad met plannen komen. B. en W. haddeu bet volle ver trouw en van den raad, maar dat is ou beschaamd. Men is maar zoo aao bet Kerk wegje begonnen en spr. wil zeggen dat bet een lap naa9t bet gat zeiten is. Hij vindt dit heelemaal niet goed en het is zelfs af te keuren. Dit geld gaat na uit de gemeente, waot daar hebben menscbeo boiten de gemeeDte aangewerkt en wij moeten trachten bet geld in de gemeente te honden. Wij moeten zelf voor onze werkloozen zorgeD. Dan heeft dat werK f 140 of f 150 gekost. Spr. beeft enkele jaren geleden al eens gezegd om de steenen uit het Kerkwegje te baleo en te keereo, want van onder zijn ze zoo goed als nienw. Nu is bet lapwerk. Het geld dat er aan verdiend is, is ook boiten de gemeente gegaan. Het is dao ook te laken, dat dit gebeurd is. De Voorzitter antwoordt dat bet ook /ijn streven zal zijn, zooveti mogelijk door menschen in de gemeente te iateu werken. Wethouder Heijboer antwoordt dat er in de wethoudersvergadering over ge sproken is en er is een raadsbeslait dat de patten gelicht moeten worden spr. meende goed *e doen dit door een vak kundige te laten verrichten. Hg meeDt dan ook dat Moerland van Si. Aonalaud wel een vakkundige is# Spr. ziet met voldoening op het werk neer en het spijt hem dat het niet tot aan den dijk had kunnen gebenren, maar dao waren de kosten te boog. Spr meent zeker te weten dat er een raadsbesluit was, dat dit kou gebeareo. Dhr Daane zegt dat dit absolunt niet waar is. Het is op eigen initiatief van B. en W. gebeurd; spr. weet beter en de heer Heijboer weet ook beter. Spr. vraagt dan ook of iemand recht beeft eigendommen van de gemeente te verpanden of te verkoopen. Dat is gebeurd. 7 April j.l. zag spr. de gemeente-werkman 5 ijzeren beagels van de vroegere petro- leumlantaams lossen bij smid Gebraad. Hij vroeg hem wie hem dit bad opgedragen en bij antwoordde: „de burgemeester", ea dat was de beer Heijboer. Spr. beeft toen nader geïnformeerd en deze beugels hebben opgebracht 35 cent of wel 7 ceut per stok. De Voorz. antwoordt dat bij daar een onderzoek naar iu zal stellen, en zal dan de Riad daaromtrent nader mededeelen. Dhr Daaoe zegt dan Dog bet is te genwoordig een roerige tijd, en nn is er onlaugs toestemming gegeven tot het bondeD vau eeo vergadering van de N.8.B., die verboden is door de regeerinp. Hij zon er voor zijn dat zoo iets niet meer gebeurde. De Voorz. merkt op dat dit niet tot den Raad, maar aan den Burgemeester als hoofd van de politie behoort. Dhr Daane zag tocb gaarne dat zooiets niet meer voorvalt. Zulke vereenigiogen kweeken wel Revolutionaire, maar geen Christelijke menschen. Weth. Heijboer merkt nog op naar aanleiding van die beugels, dat hij de rommel op beeft laten mimen, en die beagels worden nooit meer gebruikt, en heeft ze toen bij Gebraad laten brengen en getracht d?ar nog wat geld van te maken, maar Gebraad gaf niet meer dan 35 cent. Hij beschonwt bet echter als critiek willen uitoefenen op bel beleid van den loco-bargemeester. Dhr Daane zegt, dat is geen critiek. Er is in geen gevsjereebt om het eigendom van de gemeente tm verkoopen. Spr heeft dan ook bamerkt dat de brandladder van plaats ie veranderd. Hij beeft de op- perbrandmeester gesproken en deze heeft hem medegedeeld, dat bij bij nacht bijna niet te vinden is. Hij zon gaarne zien dat die weer op zijn oode plaats terog k wam. Weth. Heijboer merkt op dat bij dit niet beeft laten doen, maar dat is al een paar jaar. De Voorz. zal er echter een onderzoek naar instellen. Hierna sluiting. TH0LEN, 18 Mei 1934. Vrijdagavond jl. bracht ons Harmo- gezelschap een serenade bij bet werkend lid C. Bal, die dien dag in het huwelijk was gelreden. Daarna werd een serenade gebracht bijabet echtpaar P. Qoisl— Geoze, die dieu dag bet voorrecht bad zijn vijf endertig huwelijksfeest te mogen gedenkeD. Vanzelfsprekend werd tevens een rond gang gemaakt ter gelegenheid van bet behalen vau den prijs op het concours te Steenbergen. Eeo en ander bracht veel belangstelling op de been. In'den nacht van Zaterdag op Zoodag zijn in de ambtswoning vvn onzen burge meester door een of meerderp, een tweetal ruiten ingeworpen en van bet bovenlicht der deor eeo glas in lood ruitje bescha digd. Omtrent de(n) dadei(s) is geen spoor. De politie beeft de z»ak in onderzoek. Wat de motieveu vau dit ruit in werpen zijo geweest i« uiet met zekerheid vast te stellen. Dat bet eeo lafhartige daad is zal het meereudeel van de inwoners wel met ons eens zijn. Als men grieven beeft over een of ander, is er toch wel een andere weg deze keubaar te maken. Wil men ruiteu ingooien, dan moet de dader tocb zooveel dapperheid bezitten om dit op klaarlichten dag te doen eo de gevolgen van ziju daad willen dragen. Met dergelijk gedoe bereikt men toch niemendal. VERGADERING VAN DE PROV. AFD. ZEELAND VAN DEN NEL). BOND VAN BOERINNEN EN PLATTE LANDSVROUWEN. Woensdag werd in hotel Zeeland een algemeene vergaderiog van bovengenoemde atdeeling gehouden. Mevr. B. GroenewegeNelemaos, voor zitster der afdeeliog heette alle aanwe zigen hartelijk welkom. Er zijn veel meer uaar Tboleo gekomer, waar bet iu dezen tijd van bet jaar zoo mooi is, dan spreek ster bad verwacht (er waren 56 leden aanwezig). Spreekster deelde mede dat het ledental v^n 110 is gestegen lot 225, waarvoor spr. de dames medeleden die zoo ijverig hebben gewerkt om deze uitbreiding tot stand te brengen, hartelijk daukt zegt. Spreekster is wel tevreden doch niet voldaan, elk lid dient propaganda te maken voor baar organisatie slechts met vereende krachten kannen we iets tot staud breo- geo. De voorzitster somde op de sterkte der afdeeliogeo. Stjnd stil bij den moei lijken tijd die wij beleven, waardoor velen van ons zieh veel moeien ontzeggen eu wekte op om moed te houden. Hartelijk applaus volgde na het eindigen van de voorzitster. Medegedeeld werd dat er geeo cotnlen konden worden gelezen omdat de secre taresse verhinderd was hier te zijn en door deze plotselinge verhindering de notultn niet hier zijn. Hierna werden eenige ingekomen stuk ken behandeld. Zoo kwameD ter tafel een aantal liederen, waaruit een keoze moet worden gedaan om bet als Bondslied te promoveereD. Het laatst voorgelezene, ge maakt door de afd. voorzitster vond de meeste bijval en zal als zoodanig worden naar voren gebracht op de a.s. Bonds vergadering. Er werd opgewekt om deel te oecoan aan den te Den Haag te boode'i stillen omgang door de Nederlandscbe vrouwen. Mevr. Groenewege braebt daarna ver slag nil van de laatste alg. vergadering te Utrecht gebonden. Vervolgeos werd overgegaan tot de ver kiezing vaneen voorzitster, daar de tegei- woordige af moet treden. Met a'g. slem- men zag mevr. Groenewege zich als zoo- dauig weder gekozen, waarvoor zij hartelijk dankte en eeo beroep doet op de mede werking vao de leden bij de uitoefening van haar taak. Met luid applaos worden de nitslag der stemming en bet gesprokene begroet. Als leden der kascommissie worden be noemd de dames Koos Dekkeren Linden- berg—'Tbollenaar beiden te Wemeldinge. Waar de kas bet afvaardigen van een l>d naar de alg. vergadering niet toelaat, viodt men goed dat mevr. KoojmaD, die als H. B. lid de vergadering toch bezoekt, wordt aangewezen om namens de afd, aanwezig te zijo. Een uitvoerige bespreking heeft plaats over het vaststellen der Statuten eo Huish. reglement voor de gewestelijke afdeelingen. Het art. ballotage nieuwe leden wordt geschrapt, terwijl de contributie inplaats van f I op f 1.25 en f 0.50 entree wordt gesteld. Hierna worden de concepten verder on veranderd vastgesteld. Besloten wordt, dat deu Bond mede werking zal verleenen aan de landbouw tentoonstelling te Krniniogen. Door mej. Come, adviseer vao den Bond, wordt mede gedeeld, dal deu Boud eeo eland zal in richten als modelhnis voor de boerderij eo waarvan de inrichting bedoeld is to besparen van geld eo tijd. De onderdeele zullen zijn: een woonkamer, slaapkstne keuken waarin tevens kan worden gegeten wascb en karn inrichting, stortbad en bergruimte. Verschillende dames gaven zich op voor medewerkiog. Besloten wordt dit jaar weer een excursie te honden. Daar men het niet eens kon worden over het doel, wordt dit overgelaten aan het bestnnr. De voorz. zegtdat men bet niet te ver zal zoeken, gezien de kosien en de be schikbare tijd. Bij de rondvraag dringen leden uit Noord-Beveland en Walcheren aan op bet beschikbaar stellen van propagandamate riaal tot bet bewerken van deze eilandeD. De afgev. nit Schouweo, mevr. Bierens dankt hierna de voorz. voor de uitnoodi- ging namena bare afd. Hierna pauze, waarin thee en gebakjes werd gepresenteerd, de verloting vau twee door leden gebakken cakes, braebt voor de afd. f 6.10 op. Hierna wero aan dr. Bernhardi van Stavenisse bej woord ver leend, welke in eeo dnidelijke causerie verduidelijkt door lichtbeelden sprak over het actneele onderwerp ^Tuberculose.' Spr. bepaalde ons Ie wat is t.b.c. 2e Hoe komt men bierBan. 3e welke zijn de middelen er weer af te komen. De voorz. was dan wel de tolk der verganeriog toen zij dr. Bernhardi dank bracht voor zijn mooie voordracht. Door mevr. Kooij man-Krijger wordt hierna op meesterlijke wijze in Z.-Bevr- landsch dialect vertolkt een samenspraak tusschen Koba en Arjaan. Een luid ap plaus viel haar hierop ten deel. In we] gekozen woorden dackte de voorzitster hierop de leden voor de prettige eo kalme manier waarop was vergaderd spr eindigde met den wensch „Dat deze jouge vereeuigiog moge groeien en bloeien tot Zeelaads eer. Hierna slaitiog. De Zettersleerlirg J. van de Sande die zijo vier-jarige opleiding ontviDg ter drnkkerij Fa. J. M. C. Pot alhier, slaagde bij het deze week te Vlissiogeu en Middelburg gehinden examen als letterzetter. Hem werd bet dipluma als zoodanig nit gereikt, voorgeschreven bij de Nijverbeidswet. Als leermeester trad op dhr. A. de Vries, chef der drukkerij. Blijkens een in ons blad voor komende advertentie, opent de heer H. I. Stoutjesdijk morgen zijn nieuwen winkel annex bakkerij hoek Een- drachtsweg-Botermarkt. De winkel ziet er zeer modern uit en genoemde hoek heeft door verbouwing van dit pand heel wat aan aanzicht gewonnen. Wij maken opmerkzaam op de in dit blad voorkomende advertentie waarbij wordt medegedeeld dat Woensdag 20 Juni a.s. te Kruiningen een groote Landbouwtentoonstelling der Z. L. M. wordt gehouden. Gisteravond gaf ons muziekge zelschap zijn eerste concert op de gedeeltelijk gerestaureerde muziek tent op de Markt. O. m. werden ten gehoore gebracht de twee muzieknummers waarmede „Concordia" te Steenbergen een eerste prijs behaalde. Er was heel wat publiek aanwezig, die de verschillende nummers hartelijk applaudiseerde. De aanbrenging van electrisch licht bleek een groote ver betering te zijn en een groot gemak voor directeur en muzikanten. Een woord van dank aan de politie die door energiek optreden verhinderde dat de Markt tijdens het uitvoeren der Muzieknummers een speelterrein wordt. De aanwezigen die gekomen waren om eens van goede muziek te genieten, hebben dit rustig kunnen doen. Algemeene Vergadering der leden School voor Hand- en Bouw kundig teekenen te Tholen op 17 Mei in de zaal van Hotel Hoek. De Voorzitter dhr Moelker roept allen het welkom toe, waarna de secretaris de heer Dekker, na lezing der notulen, het jaarverslag over 1933 uitbrengt. Hieruit ontleenen wijdat aan den heer Vriens wegens ziekte pen sioen is verleend en dat tot tijdelijk leeraar in diens plaats is aangesteld dhr C. van Oosten te Bergen op Zoom De school werd bezocht door 20 leerlingen uit verschillende vakken. Aan 2 leerlingen kon het getuigschrift worden uitgereikt. De lesuren moesten uit financieele overwegingen en ook door inkrimping leerlingen aantal worden verminderd, evenwel doet dit niet af aan het gehalte van het onderwijs. Vervolgens doet de penningm. de heer P. Blaas finantieele verant woording over het dienstjaar 1933. Ontvangsten en uitgaven f1793, evenwel is bij de uitgaven een be drag vermeld hetwelk nog met het Rijk moet worden verrekend, waarna het kassaldo bedraagt f 11.60. De begrooting 1035 wordt vastgesteld

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 4