Koopt ze nu Meubelen op een ontv. en uiig. van 11017.50. Nadat door de heeren Engelvaart en Krijger de bescheiden waren na gezien en accoord bevonden, worden rekening 1933 en begrooting 1935 goedgekeurd. In verband met een ingekomen vraag merkt de Voorzitter op dat het ten alle tijde ten zeerste op prijs zal worden gesteld, indien door belangstellenden het werk der leerlingen, bezien zal worden, daar dit zoowel voor hen als voor de onderwijzers opbouwend werkt. Hierna sluiting. De uitslag van degehouden examens aan de school voor Hand- en Bouw kundig teekenen alhier is Bevorderd van de le naar de 2e Klasse D. Roukema Tholen, D. Ge braad Poortvliet, P. van Dijke Oud- Vossemeer. Van de 2e naar de 3e klasse J. Gebraad Poortvliet, J. Schot, Tholen, J. van Dijke Oud-Vossemeer L. Tuijtjens Tholen. Van de 3e naar de 4e klasse P. Engelvaart Oud-Vossemeer, D. van Dijke Oud-Vossemeer. G. C. v. d. Sande, Tholen. Van de 4e naar de 5e klasse J. Blaas Tholen. J. Kauffman St. Maartensdijk. Een diploma werd uitgereikt aan F. Schijf!, Poortvliet en J. van Gorsel Scherpenisse. Tweede Pinksterdag gaat onze Harmonie naar St. Maartensdijk, ter deelname aan liet aldaar te houden Festival. Des avonds geeft het, daartoe uit- genoodigd door het Gloveniersgilde, een concert, te Scherpenisse. De diensten van de tram naar Bergen op Zoom zijn nogal gewijzigd. Vertrekuren uit Tholen zijn 0.10, 8.00, 9.07, 10.11, 11.43, 13.40, 45.30, 46.43, 18.33, 20.37. Uren van vertrek uit Bergen op Zoom zijn 5.45,7.30.8.39,9.43,11.00, 13.05, 14.42, 16.15, 17.50, 20.09. Aan de Ambachtschool te Ber gen op Zoom hebben het diploma behaald voor TimmermanP. van Vessem, TholenJ. Soeters, St. An- naland; M. J. Ampt, Oud-Vossemeer. Voor Rijwiel- en Autohersteller: A. v. d, Klundert, Oud-Vossemeer. Aan P. van Vessem werd nog toe gekend een 2e prijs voor behaalde vorderingen en trouw schoolbezoek, beslaande uit een leerboek: P. J. Verhoef, Bouwkunde voor Timmer lieden, deel II. POORTVLIET. Vergadering van Ingelanden gehouden op 8 Mei jl. voorm. 10Yj our- Voorz. de heer E. C. W. A. Geuze. Ontr.-griffier de heer W. Dronkers. Tegenwoordig zijn 62 stemhebbende Ingelanden, die gerechtigd zijn tot het uitbrengen van 97 stemmen. De uotolen van de vorige vergadering worden goedgekeurd. Ingekomeu zijn de volgende stukken: Processen-verbaal vao kasopoeaiiog bij den ontvanger-griffier, een circulaire vao den Zeeuwschen Polder- eu Waterschaps- bond en de VereenigtDg vao Ned Ge meenten, betreffende fiuancieele controle op het waterschapsbeheer en kasbeheer vao den Ontv.-grilfier, op welke afwijzend wordt beschik'. Een missive van den Hoofdingenieor- Directeor van den Rijkswaterstaat in Zee land, waarbij wordt toegezonden een ont werp Kon. Besluit tot overdracht van den Hoogkadeweg aan het waterschap tegen een afkoopsom van f 875 of een renie- vergoeding van 5 °/0 van deze som zoolang deze afkoopsom niet is gestort. Dit ont werp Kon. Besluit wordt goedgekeurd. Een schrijven var. het Cal. Waterschap Scherpenisse, dat geen bydrage voor 1984 zal worden geheven. Besloten wordt tut afbraak vao het oude stoomgemaal, nu blijkens eeo brief van den Hoofdingenieur vao het stoomwezen opnieuw een ketelonderzoek moet plaats hebben, waaraan groote oitgaveo zijn ver bonden, terwijl het nieuwe gemaal goed voldoet. Op voorstel van het Bestuar worden J. Heijboer Mzo. en M. Heijboer ontslagen als pachters van grasgewas. Een verzoek van eerstgenoemde om 50 pachtreductie wordt afgewezen. Voorgelezen wordt het door hel Bestaur opgemaakte jaarverslag over 1983. Daaroa worden vas'gesteld de rekeningen van de verschillende polders over 1933 1934, nl. de zes polders met een goed slot van f 19058,65 exploitatie wate'ge- maal f 11886,86 bet waterschap Poortvliet f1541,066; den polder Smaalzij f 78,65 den polder Baarsdijk 144,79, den polder Ploimpot f30,79. De voorz, daokt de beeren Dr.Tazelaar en notaris van de Velde voor het nazien der rekeningen. Aan J. L. Poot en M. Poot wordt ontslag verleend als borgen. Aan de schiet- vereeniging „Nederland en Oranje" wordt f80 gegeven als aankoopsom voor de oode kogelvanger. Deze grond zal aangeweud worden ter verzwaring van den dijk. Op de oude pachtsommen zal een maximum pacnireductie worden verleend van 35 °/Q. Daarna brengt de voorzitter ter tafel de opgemaakte begrootingen voor 1984 1935, met de memoriën van toelichting. Het dijkgeschot van de zes polders is met fl per H A. verlaagd, evenals het dijkgeschot vao deu polder Smaalzij. De heer Dorst merkt op, dat er eeD bespariog zou zijn vau f 16000, indien de provmeie en hel Rijk de kosten vao de zeewering voor hun rekening namen. De heer N. van der Maas wil met de betoDglooiing een afwachtende houding aauuemeD. De heer J. Keur vraagt eenige inlich tingen omtrent het dempen van de kolk. De beer Boogaart zoo een extra aflos sing groot f4000 op de leening 1932, aangegaan tot den boaw van bet nieuwe gemaal, achterwege willen laten, maar daartegenover bet dijkgeschot verlagen. De voorz. zegt dat het oude gemaal veivallen is, terwijl daarop nog een schold rust. Het is daarom noodzakelijk om de schuld sterker af te losseo, hetgeen in overeenstemming is met een gezonde fiuancieele politiek. Op voorstel vao deu heer N. van der Maas wordt de extra aflossing der leening 1931 gebracht op f 7000. De heer Boogaart merkt een en ander op betreffende de jaarlijksche bijdrage van den Zoutepolder groot (72. Met alg. e', worden de begrootingen vastgesteld. Vervolgens wordt overgegaan tol nitlo- ting van obligaties. Vau de in 1906 gt- sloten leeoing is nitgeloot obligatie no. 25; groot f 500; leening 1924, no. 9, groot f 1000; leening 1932, no. 1, 2, 3, 4, 7, 1? ea 1" ieder groot flOOU. Machtiging wordt verleend om zoo ooodig ten hoogste 10000 kasgeld op te nemen tegen ten noogste 4y2°/j rente 's jaars Besloteu wordt de coupon belasting vao de aan recblhebbeuden te betalen rente af te boodeD. Daarna wordt opgemaakt de lijst van aanbeveling ter voorziening in de vacature wagens periodieke aftreding van de ge zworene M. W. Kloet op 1 Ang. a.e. Op no. J der aanbeveling wordt ge plaatst de aftredende, de heer M. W. Kloet, die 85 steoimcu verkieeg. Op uo. 2 der aanbeveling de heer Anlb. Elenhaas met 85 stemmen. Op 110. 3 de heer J. A. van Nieowenhuyzen cuet 68 st. Thans komt aan de orde het voorstel van W. J. Boogaart om het enkelvoudig stemrecht iD te voeren. De heer Boogaart licht dit nader toe. Het Bestuur ontraadt het enkelvoudig stemrecht en wijst er op, dat gedetlten van Zeeland het meervoudig stemrecht hebben. Met overgroote meerderheid wordt het voorstel vao den heer Boogaart verworpeu. De heer J. L. vao Gorsel acht het wenschelijk om de hoogste en laagste klasse vau de bijdrage voor het waterge maal te doen vervallen, maar te voegen resp. bij de 3e. en 7e klasse. De voorz. zegt dit de volgende »erga- dering op de agenda te plaatsen. Daarna wordt de vergadering gesloten. Aan den heer J. J. Droukers al hier, docts. in de Wie- en Natuurkunde, is d het Ministerie van Waterstaat, afdeeling Algemeen bestunr, zeearmen en benedenrivieren, tijdelijk opgedragen bet in toepassing brengen van wiskundige formules van Prof. Loreotz, verkregen gegevens betreffende bionenwateren. 'SCHERPENISSE. liet Clovcniers- gilde alhier gaat zijn 340-jarig be staan feestelijk gedenken. Morgen begint de leestviering met concert door „Eendracht". Pinkstermaandag wordt een histo rische optocht gehouden, waarbij Maria van Nassau met. gevolg Haar intrede te Scherpenisse zal doen. Daarna geeft „Eendracht" een concert, terwijl daarna »Accelerando" van St. Annaland en „Goncordia" van Tholen zullen concerteeren. Des avonds is er feestverlichting aange boden door de P.Z.E.M. Dinsdagmiddag wordt er ring- rijderij te paard gehouden, daarna een concert door „Eendracht" ge geven. Dan komt het einde van het feest, de verlichting door de P.Z.E.M. en daarna als clou en slot een schitterend vuurwerk. Wij vermoeden dat, als het weer meewerkt, het be zoek aan Scherpenisse wel druk zal zijn. Een bezoek aan het Schuttershof met Zweef- en draaimolen, hoepla tent, gebrakkraam en suikerkraam, enz. dient tevens als aangename ontspanning. Benoemd tot deken van het Cloveniersgilde de heer W. L. Klos, zulks in de plaats van den heer Chr. Hartog, die bedankt had. 8TAVENISSE. Woensdag 30 Mei a.s. des namiddags 3 ore, zal alhier de jaar lijksche keuring van rundvee enz. plaats hebben op de weide vau de villa „Vre- denburh", bewoond door dhr. C. Sieendijk. Mej. Jo Hanse alhier, is met ingang vao 15 Joni beooemd als leerling-ver pleegster van het Kinder-Sanatorium te Katwijk a. Zee. OUD-VOSSEMEER. De heer G. J.de Wilde, plaatsvervangend dijkgraaf van den Van Haaf eopolder, beeft wegens vertrek oit deze gemeente, zijn ontslag als zoo danig gevraagd. RECHTZAKEN. ARR. RECHTBANK TE BREDA. Uitspraken van Donderdag 17 Mei 1934, VERBODEN WAPEN. Conform de eisch van het O. M. bevestigde de arr. rechtbank te Breda het vonnis van den Kantonrechter te Tholen, waarbij de winkelier en koop man J. M. K. uit Stavenisse wegens het bij zich hebben van een wapen zonder vergunning daartoe, is ver oordeeld tot f 40.boete subs. 20 d. hechtenis en verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer, maar bepaalde de boete op 110.subs. 2 d. hechtenis. VERBODEN MOSSELENVANGST. Wegens het visschen met een mos- selrijf binnen de 50 meter van den dijk onder Scherpenisse zonder ver gunning, werden de vonnissen tegen de schippers P. en C. P. uit Ierseke bevestigd waarbij zij waren veroor deeld tot ieder f8 boete subs. 4 d. hechtenis. DE B1SAMRAT NADERT. De bisamrat, gevreesd wegens haar besmettingsgevaar en het doorboren van dijken en dammen, komt van (liep uit Duitschland steeds nader tot onze grenzen. Ze is nu reeds genaderd tot 93 K. M. afstand van de Neder- landsche grens en ook bij Hamburg zijn reeds besmettingen waargenomen. Er wordt gewaarschuwd om op zijn hoede te zijn, want dringt de bisamrat tot ons land door, dan zijn we overgeleverd aaneen voortdurend besmettingsgevaar uit Duitschland. Dan zal men genoodzaakt zijn een blijvende organisatie voor het vangen van bisamratten te maken, die ver band houdt met het toezicht op dijken en waterloopen, om die te beschermen tegen de gevaren, die het woelen van dit dier voor onze waterkeeringen oplevert. Zoover is het Qp het oogenblik nog niet, maar het gevaar schijnt nu zoo dicht genaderd te zijn, dat wij met meer dan bijzondere belangstelling van alle gegevens over de vindplaatsen van bisamratten moeten kennisnemen. VISSCHEN VAN MOSSELZAAD IN DE WADDENZEE. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat het visschen van mosselzaad in de Waddenzee dit jaar zal zijn toegestaan van 5 tot en met 27 Juni. Organisaties van belanghebbenden kunnen zich voor het bekomen van een ontheffing ten behoeve van haar leden voor het visschen met een mosselvischtuig in het gesloten gebied van de Waddenzee, omschreven in de beschikking van den toen maligen minister van economische zaken en arbeid van 11 Juli 1932, wenden tot den inspecteur der visscherijen in het 2e en 3e district le Amsterdam, onder opgaaf van de letterteekens en nummers der visschersvaartuigen en van de namen der visschers, die een ontheffing willen verkrijgen. TELEN VAN TUINBOUWZADEN. Voor het telen van tuinbouwzaden is thans het volgende bepaald Het telen van groenten voor zaad kan op te beperken oppervlakte van een tuinbouwbedrijl en op land, waarop het telen van groenten ver boden is, niet worden toegestaan, maar valt onder de tuinbouwteelt- beperking, daar de uiteindelijke be stemming nooit kan worden vastge steld. Het vrij telen van groenten voor tuinbouwzaden zou een zeer onge- wenschte bron van knoeierijen zijn. De teelt van tuinbouwgewassen voor zaad kan alleen worden toegestaan indien kan worden voorgelegd een con tract met een bonafide zaadhandelaar, waaruit blijkt dat dit zaad is gecon tracteerd waardoor de uiteindelijke beslemming als zaadteell vaststaat. ONSCHULDIG GEVANGEN? Zekere P. B. te Botterdam is in Maart 1933 in hooger beroep ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf wegens brandstichting in zijn woning. Deze straf ondergaat hij thans in dc bijzondere strafgevangenis te Sche- veningen. Ter zake van deze brandstichting is echter door de politie te Rotterdam nader gearresteerd P. A. de L., die verklaard heeft onder nauwkeurige opgave van bijkomstigheden dezen brand te hebben gesticht. Bovendien zijn te zijnen huize deswege onder scheidene voorwerpen in beslag ge nomen. Op grond dat er ernstig vermoeden is ontstaan dat, ware een en ander bekend geweest, het onderzoek zou hebben geleid tot vrijspraak, heeft de Hooge Raad de schorsing der tenuitvoerlegging van het gewijsde bevolen en de zaak van B. verwezen naar het gerechtshof te Den Bosch. MISLUKTE ROOFOVERVAL. De heer W., kantoorbediende van de aannemersfirma Den Breejen van den Bout, is te Sittard, toen hij zich met een aanzienlijk bedrag aan geld naar het werk wilde begeven, voor uitbetaling van loonen, aangevallen door een 49-jarigen arbeider, die aan hel Julianakanaal werkzaam is. De heer W. werd met een ijzeren voorwerp op het hoofd geslagen. In de daarop volgende worsteling kon de aanrander de portefeuille met het geld niet bemachtigen. Op het hulp geroep kwamen twee personen toe snellen, waarop de aanrander op de vlucht sloeg met achterlating van zijn rijwiel. De politie heeft den man eenige uren later gearresteerd. DE WERELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL. De Nederlandsche regeering, die officieel deelneemt aan de wereld tentoonstelling te Brussel, heeft aan den commissaris-generaal, graaf van der Burch, gevraagd over een opper vlakte van 5 tot üOUO M2 te mogen beschikken. Op deze ruimte zal een Nederlandsch paviljoen verrijzen, evenals in 1930 te Antwerpen. Men hoopt hier een goed beeld te kunnen geven van den vooruitgang en de activiteit op allerlei gebied in Neder land en in Nederlandsch-lndië. GROOTE MIJNRAMP IN BELGIË. In een der in België om zijn mijn- gas het slechtste bekend staande mijnen, heeft een ontploffing plaals gevonden, die aan ongeveer vijftig menschen het leven heeft gekost. In de mijn Labrèchies nabij Mons geraakte het mijngas in ontploffing, waarhij het aantal dooden 42 bedraagt. Ontzettend zijn de scenes van wan hoop en droefheid van de zich in de omgeving van de mijn in afwachting verkeerende familieleden vandeomge- komenen. Men doet bovenmenschelijke pogingen om de zich nog in de mijn bevindende mijnwerkers, die zeer zeker gedood zijn door de ontploffing, naar boven te brengen of zoo die er zijn,'de overlevenden te redden. De Koning heeft zich met eenige ministers naar de mijn begeven, waar de ingenieurs verklaarden geen hoop te hebben dat ze nog levenden zou den aantreffen, terwijl de toestand zoodanig is dat de redders zich in groot gevaar begeven omdat meer ontwikkeling van het gevreesde mijn- gas doorgaat en men voor nieuwe ontploffingen en instortingen vreest. De reddingsbrigade is Donderdag afgedaald en er waren 18 lij keu geborgen. De allossingsgroep redders ging per liftkooi naar beneden, dat was tegen '11 uur 's morgens, toen een hevige ontploffing werd gehoord. Niettegenstaande daalde men dieper om zoo spoedig mogelijk hulp te gaan bieden. Op de plaats waar de de lift stopte vonden men tien ernstig gewonde mannnen der reddingsbri gade. Boven gekomen bleek er een reeds le zijn overleden. 3 Ingenieurs en 12 mannen der eerste reddings brigade waren niet boven gekomen. De toestand werd zoo onhoudbaar in de mijn dat de tweede reddingsbri gade haar pogingen tot verdere red ding moest staken. Onder de aan wezige familieleden ontstond als het ware een paniek. De mannen wilden hun kameraden niet in de steek laten en ondanks een verbod gingen een ingenieur en een mijnwerker weder de diepte in. Ze kwamen onverriehterzake weder terug. Even daarna ging de bel vati de lift, die weder naar beneden ging. Er werd een halfverbrande mijn werker boven gebracht, die waan zinnig was. Later in den namiddag is nog een poging tot redding ordernomen doch zonder is resultaat. De toestand is zoodanig dat men de mijn onder water gaat zetten. In het geheel zijn er 53 dooden en 17 gewonden. Ook de directeur van de mijn is Lij red dingspogingen om het leven gekomen. TE ELFDER URE TERUGGESCHROKKEN. Eeo paartje te Soeek was in ondertrouw opgenomen. De tronwplechtigbeid zon gepasseerden Zaterdag plaats hebben. De braidegom verscheen inderdaad maar niet io troowgewaad. Hy bad zich te elider ore bedacht en zag van ?ijn trou4 wa plaunen af. I pet KERKNIEUWS. THOLEN. I zot I n°l I de I de: Ned. Herv. Kerk yoorm. 10 uur ds. del hel Haan en nam. 2.30 uur ds. Wolfensbergel gcr 2e Pinksterdag voorm. ds. Wolfensbergel Ger. Kerk voorm, 10 uur en nam. 6 ui dr. Vellenaar. 2e Pinksterdag voorm. dr. Yeltenaar. Gerei.Gem. voorui. 10 uar, nam. 2.30 QV I scl da: '9 avonds 6.30 uur leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. Donderdag 24 Mei nam. 3 uur ds. Bart| te Borssellu Huwelijksinzegening. Vrije Ger Gem. voorm. 10 uur nam. 2.3| en 's avonds 6.30 uur ds. Baaij. I j^g (Voorm. Bev. vau Lidmaten). 2e Pinksterdag voorm. ds. Baaij. POORTVLIET. - Ned. Herv. Kerk/oorrn. 10.30 leeskerk e| nam. 3 uur ds. Kraaij. 2e Pinksterdag voorin, leeskerk. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 uu* - dhr de Vries en 's avonds 7 uur leeskerk| 2e Pinksterdag voorm. dhr. de Vries. Geref. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 1 'a avonds 7 uur leeskerk. I 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. SCHEEPENISSE. I Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerlj I' en nam. 3 uur ds. de Haan. 2e Pinksterdag voorm. ds. de Haan. Ger. Gem voorm. 10.30, nam. 3 en 's avondfl g' 7 uur leeskerk. I tt 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. I h ST. MAARTENSDIJK. I n Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk! g en nam. 3 uur ds. de Bres. k 2e Pinksterdag voorm. ds. de Bres. STAVENISSE. I fc Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3| e uur ds. Moerman. 2e Pinksterdag voorm. ds. Moerman. Oud Gerei. Gem. voorm. 10.30 nam. 3 en s avonds 6.30 uur leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. KraaijJ en nam. 3 uar leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. ds. Kraaij. Ger. Gem. voorm.^10.30, nam.t3 en 's avonds! 6.30 leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. Bijeenkomst ia de Bewaarschool 's avonds! 7 uur ds. Baaij. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. deBresf en nam. 3 uur leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. Geref. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Vreogdenhil. 2e Pinksterdag voorm. ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 uur 's avonds 7 uur leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN, van 11—17 Mei 1934. Geboren: Cornelia Catharina, cl. v. A. J. Engel vaart en C. C. Deurloo. I Ondertrouwd: A. C. de Hond en G. Schot, beiden te Tholen. Gehuwd: M. P. Deurloo en A. J. van Zetten, beiden te TholenK. D. I Bal en K. C. Krijnse Locker, beiden te Tholen; M. J, Geuze en J. C. Schot, beiden te Tholen. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 18 Mei 1984. Boerenboter f0.74 per pond. Roomboter f 0.79 Omzetbelasting inbegrepen. Eieren f 2.per 100. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Mei Graden C. Zaterd ig 12 14, Zondag 13 14,2 Maandag 14 14, Dinsdag 15 13, Woensdag 16 12,3 Donderdag 17 12, Vrijdag 18 12, een pracht Patria kinderwagen rnet dikke banden f25,iets fijns, U koopt ze nergens beter, Tuinbanken vast en dichtslaand. koopt U het goedkoopst bij ons, eiken linnenkasten vanaf f27. tafels, stoelen in soorten, bedden, matrassen en ledikanten goed koop, karpetten, eiken gordijn garnituren compleet geplaatst fl,95. Voor keukenkachels zijn wij het aangewezen adres, iets goeds aan voordeelige prijs. Luxe artikelen, Plateel, Japan- sche serviezen, fijn, vanaf f 3,50, in Tsjecho-Slowakije's porselein f3,25, alles 15 deelig. Profiteer van onze voordeelige prijzen. Aanbevelend, 31 43609 J. MELSE - THOLEN. Telef. 20.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 3