WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANl «feBUITENMl NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 18 Mei 1934 No. 20 Een en vijftigste jaargaiij Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Het Hellende Vlak. THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal 0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad /'1,375, franco per post f '1,65 ct. disp. kosten. Advertentiën van 1 4 regels 75 ct.iedere reg meer 175 ct. Grootte de letters naar plaatsruimt Bij abonnement aanmerkelijk prijsvermindering. PUBLICATIËN. Burgemeester en Wolhouders vau Tholen brengen ter kennis, dat tegen Donderdag 24 Mei a.s. gelegenheid beslaat tot aangifte voor ruiming van privaatputten. In den voormiddag van dien dien dag zullen scherven, enz. worden opgehaald. Tholen, 16 Mei 1934. 8 Herijk van Maten en Gewichten Burgemeester en Wethouders vao THOLEN makeu bekend dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten in het Gymnastieklokaal van de U.L.O. School zitting zal worden gehouden Naam beginuende met: Maandag 28 Mei A lot D 1—4 nor. Dinsdag 29 Mei E. lot O van 9 12, 1 4 uur. Woensdag 30 Mei P. tot Z. van 9 12, 1—4 aur Aau belanghebbenden wordt in herinnering gebracht 10. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvry moeten worden aange boden om onderzocht te kunnen worden IJzeren raaien binnen en builen ge verfd. Blikken maion blank geschuurd. Koperen gewichten afgewasschen en ook de gaten gereinigd. IJzeren gewichten mogen niet gepotlood z|jn, doch moeien roest vrij zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie; 20. dat de malen en gewichten vóór 1 October 1935 geiiempeld moet zijn met de letter h en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zi'ting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laien herijken aan het ijkkautoor te Middelburg in 1934 op 14—15 Juni, 12—13 Juli 9—lOAug. van 9-12 en ll/24l/2 uur. 30. dal de maten en gewichten, welke worden gestempeld met het afkeuringsmerk niet in U\\\ winkels enz. mogen terug- 1. gebracht worden 4°. dat betaald moet worden voor hel onderzoek van maten en gewichten fijkloon) en voor hel jusieeren van ge wichten (justeerloon) en wel ten bate van s'Rijksschatkist 50. dat de milligram-gewichten niet op de horijkzitling maaralleen aanheiijkkanloor herijk; kunnen worden. Opzending per post franco met insluiting van een post- bewijs tot een bed mg, overeenkomende met de som van 10 cent voor elk ge wicht. Ook is mede te zondeu de bij de laatste verificatie afgegeven gezegelde enveloppe, daar de gewichtjes anders aan de eischen, gesteld voor nieuwe zullen moeten voldoen. Tholen, 12 Mei 1934.57 Twee maal twee is vier. Dat is zoo en dat zal zoo blijven, zoolang één stel hersens in staat is tot re kenen. YVatzoudt LJ zeggen van een schoolhoofd, dat op zekeren dag zou decreteeren, dat op zijn schooi 2x2 niet vier maar b.v. vijf zou zijn? En wat zou er gebeuren, als deze machts wellusteling eens werkelijk zijn wil door kon drijven? In gedachten zien we al een aantal blonde en bruine kinderkopjes ernstig gebogen over hun schrift: rekenen, rekenen, volgens de nieuwste tafel van twee. Telkens gaat er een vingertje op, want „de som komt niet uit" of „de som komt zoo raar uit". De onderwijzers en onderwijzeres sen, die het dwaze voorschrift van hun hoofd in practijk moeten brengen, zijn de wanhoop nabij, tot eindelijk één.zich vermant en zich wendt tot de hoogere onderwijs-autoriteiten. Een onderzoek wordt ingesteld en.... den volgenden dag is 2 x 2 weer 4. Zijn wij op het oogenblik in de maatschappij niet even dwaas aan het handelen als dit imaginaire school hoofd? Ook de economie heeft wetten, vaste regels, die waar zullen blijven zoolang nog een pond van zekere waar verkocht zal worden. Aan die wetten valt niet te tornen, en toch doen we het. Tot onze verontschul diging geldt alleen, dat we het moeten doen, omdat de nood van den tijd er ons toe dwingt. Maar evenals op de bovenbedoelde school komt de som raar uit en raken we steeds meer „in de knoei". De crisis-zuivelwet leidde tot het belasten van. boter, toen van mar garine en boter, toen werden gelei delijk alle vetten belast, tot ook dit geen opluchting meer gaf, waarna men den veestapel ging afslachten. Hierbij kwam zooveel fraude aan het licht, dat de Rundvee-centrale zich tot de boeren wendde en met klem aandrong op Vaderlandsliefde door eerlijk le werk te gaan. Men begrijpt dat een beroep op Vaderlandsliefde in zoo'n geval niets geeft en dat de ontduikingen zullen blijven bestaan, zoolang de regeering niet verder in grijp!! Dus op dit gebied gaat het regeeringsingrijpen steeds verder. De crisis-varkenscentrale had tot richtsnoer hetopkoopen tegen hoogere prijzen van bacon varkens.... de bacon werd geëxporteerd en het verlies hierop geleden, zou worden terugge vonden in een heffing te leggen op Doos 30 en 60cf. 43595 9 het varkensvlecsch-gebruik ten be hoeve van het binnenland. De crisis- varkenscentrale hoopte, dat de prijzen der voor het binnenland bestemde varkens zich zouden regelen naar die der haconvarkens, en in den be ginne gelukte dit dan ook. De export van bacon neemt vrij snel af; minder en minder varkens worden hiervoor door de varkens centrale gekocht, zoodat het aanbod op de vrije markt dus voor het binnenlandsch verbruik hoe langer hoe grooler en ook hoe langer hoe dringender wordt, met gevolg: daling van prijzen. Het ziet er naar uit, dat de Varkens-centrale op een gegeven moment de binnenlandsche varkens- vleeschdistributie ter hand zal moeten gaan nemen, teneinde de boeren een toeslag te kunnen verstrekken hetgeen toch het doel der varkens centrale is en zoo ziet men ook hier een toenemende mate van re- geeringsgrijpen. Het tekeer gaan tegen deze voort schrijdende regeerings-zeggenschap in economische zaken heeft geen enkel nut; men moet in deze bijzondere tijden zooveel mogelijk „Real-Politik" voeren, want zonder deze komt men er niet meer. Maar al erkennen we dat gaarna, toch blijft.... 2 x 2 is 4. Toch heeft al dat ingrijpen van overheidswege in het productiesysteem, al dat belas ten, contingenteeren, toeslag geven, afslachten, prijsbepalen, enz. enz., een ontwrichting van de economische wetten tengevolge, waardoor we nieuwe onbillijkheden, nieuwe moei lijkheden scheppen, die dan weer door nieuwe belastingen, nieuwe contingenteeringen, nieuwe toeslagen enz.ongedaan gemaaktmoeten worden Het gevolg is, dat de regeerings- bemoeïng zich steeds uitbreidt en iedere zelfstandige handeling van de bevolking onmogelijk wordt gemaakt. Voor een betrekkelijk korten tijd kan dit, omdat onze maatschappij stevig genoeg in elkaar zit orn 'n zekere dosis verwarring te dragen, maar op den duur loopen wij toch vast. Telkens meer particuliere belangen komen in het gedrang en kunnen alleen behartigd worden door nieuwe steun op nieuw gebied. Dat kan zoo niet jaren lang voort duren. Eindelijk zal men toch een keus moeten doenóf voortmodderen in de ingeslagen richting, met als gevolg steeds grootere chaos, óf..... overdracht van alle particuliere be voegdheden in de economische maat- schaphij; hetzij aan den staat, hetzij aan in het leven te roepen bed rij fs- instanties. Geen van beide vooruitzichten is bijzonder aanlokkelijk, maar een derde zien wij niet. O.H.G. (Nadruk verboden). De vijf burgerlijke partijen ver gaderen (e Karnen. Do regeering ontmoet echter óók tegenwerking. Electrificdtie der spoorlijn Rotterdam- Dordrecht. Nog een poppenten- stelling. Onder de tegenwoordige politieke omstandigheden in ons land is het van belang, dat de vijf burgerlijke partijen, welke in de regeering ver tegenwoordigd zijn, een gecombineerd vergadering hebben gehouden iü het kasteel Oud-Wassenaar, welke ver gadering was bedoeld als een demon stratie voor het nationale kabinet. Aan het einde der vergadering werd dan ook een in hartelijke bewoor dingen gesteld telegram gezonden aan Minister Colijn, waarin de goede wenschen ook werden uitgestrekt to.t de andere leden van het ministerie. De vergadering volgde geheel en al de leus, welke de eerste spreker Dr. L. Kortenhorst (R. K.) aanhief, n.1. „sluit de gelederen Hij dankte de regeering voor haar krachtige leiding, waaraan hij de gewijzigde houding der S.D.A.P. toeschreef. Daarna sprak Mr. W, G. Wendelaar (Lib.) die de geruchtmakende rede van minister de Wilde op het tapijt bracht en verklaarde, dat na diens openlijke betuiging van spijt het in cident door de liberalen als gesloten werd beschouwd. De heer H. W. Tilanus (C.-H.) keerde zich tegen alle vormen van dictatuur, zooals men die ziet in Italië, Duitschland, in Rusland en tegen de staatsvergadering. Oud- Minister J. J. C. van Dijk(A-R.) sprak in denzelfden geest, waarna als spreker Mr. A. M. Joekes (V. optrad. Deze wees o.a. op de groote meerderheid van stemmen, waar mede de belangrijke wetten worden aangenomen, als een bewijs van de bestaande samenwerking in de Kamer. Dat de regeering intusschen niet overal medewerking geniet, blijkt 0. a. uit de houding van de Zaandamschen gemeenteraad bij de bespreking der aanvulling van het ambtenaren reglement. Het ging voornamelijk om het verbod aan de ambtenaren, om in dienst insignes of onderscheidings teekenen te dragen en het verbod om andere dan nationale- of oranje vlaggen uit dienstwoningen te hangen, terwijl ook het ontslag wegens revolu- tionnaire gezindheid of lid zijn van verboden Vereenigingen in debat werd gebracht. 13. en W. hadden als hun oordeel te kennen gegeven, dat deze wijzigingen van het ambte narenreglement voor Zaandam niet noodig waren, hoewel de regeering had bepaald, dat zij binnen drie maanden moesten zijn ingevoerd. Om den raad tot een uitspraak te dwingen, stelde de heer Tilkema (A.-R.)voor, dat B. en W. den raad spoedig zouden dienen met een concept ambtenarenreglement, waarin met de voorschriften der regeering reke ning werd gehouden. Er waren elf stemmen vóór en elf tegen dit voor stel, zoodat er in de volgende ver gadering opnieuw over zal worden gestemd. Deze houding van den Zaandamschen gemeenteraad kan nog tot allerlei verwikkelingen aanleiding geven. De regeering zal echter zonder twijfel haar standpunt handhaven. Als een kleine aanwijzing, dat zij niet met zich Iaat sollen, releveeren wij het een dezer dagen genomen besluit van den minister van sociale -zaken. In het voorjaar van 1933 werden te werkgestelden in de werkver- schaltingen te Ambt-Hardenberg en en Peizer Maden geschorst en later uitgesloten wegens bedreiging en mishandeling van opzichters. Op een hernieuwd verzoek van het hoofd bestuur van den Ned. Landarbeiders- bond heeft de minister een her plaatsing der uitgeslotenen geweigerd, echter inet de toezegging, dat hij tegen het najaar bereid is om het verzoek opnieuw in behandeling te nemen. Nu de electrificatie van de spoorlijn Rotterdam-Dordrechl is voltooid, heeft het gemeentebestuur van laatstge noemde plaats een aantal autoriteiten van de Nederlandsche Spoorwegen ten stadhuize ontvangen op den vooravond van het officieel in ge bruik nemen der geëiectrificeerde lijn. Hieruit blijkt duidelijk welk een beteekenis men in Dordrecht aan deze electrificatie toekent. Er werd niet uitbunding feestgevierd, zooals in 1930 hij het in gebruik nemen van de Zeehaven, doch dat komt door de tijdsomstandigheden. Toen het traject Rotterdam—Amsterdam geëlectnlieerd werd, raak te Dordrecht, wat het doorloopend verkeer be treft eenigszins achterop. Voor den handel, maar ook voor het vreemde lingenverkeer wordt thans zeer veel verwacht van de electrificatie. Men heeft het verder in Dordrecht ten zeerste op prijs gesteld, dat deze werkzaamheden zijn uitgevoerd, ter wijl het verkeer zijn normalen gang ging. Er werden natuurlijk ook eenige woorden gewijd aan het feit, dat op denzelfden dag de Dieseltreinen be gonnen te rijden, wat eveneens een feit van groote beteekenis voor de Nederlandsche Spoorwegen beloolt te worden. Poppenten toonstellingen schijnen den laatsten tijd zeer in zwang te komen om de noodlijdende kassen van allerlei Vereenigingen van lief dadigheid te versterken. Thans weer waren het de Brabantscheafdeelingen van het Groene Kruis, die het initiatief namen tot een dergelijke tentoonstelling te Waalwijk en die geleid door kunstzin en intelligentie, smaak en toewijding iets heel origi neels tot stand hebben gebracht. En het is vooral om de openings rede van den Burgemeester, die ons deed besluiten deze tentoonstelling in ons overzicht te memoreeren. De hoofdgedachte van diens humanistisch en idealistisch getinte woorden was, dat de hedendaagsche wereldcrisis niet hoofdzakelijk kan worden ver klaard als gevolg van den wereld oorlog alleen, doch dat deze toestand mede vooruitspruit uit egoisme, een tekort aan menschenliefde en gebrek aan onderling vertrouwen. Wanneer het hart gaat spreken is er uitge breid veld van arbeid, waarop men den naaste de behulpzame hand kan bieden. Liefdadigheid is niet alleen een deugd, maar ook een plicht. Langs dezen weg is het, dat de onder linge saamhorigheid moet worden hersteld. Deze woorden mogen we wel allemaal goed overwegen. En gezien het succes van deze tentoonstellingen elders in den lande, moge het een aansporing zijn voor andere vereenigingen, die den nood van den evenmensch wenschen en trachten te lenigen, om ook op deze of desnoods andere wijze mid delen Ier beschikking probeeren te krijgen om hun nobel streven te verwezenlijk. En onze Pinksterwensch weze dandat hun streven succes hebbe In het Staatsblad is afgekondigd het besluit van den 27sten April, tot verlenging van de schorsing van het besluit van den Raad der gemeente Scherpenisse van 31 Juli 1933, strek kende tot aanvulling van artikel 164 der algemeene politie-verordening dier gemeente. De Balkan wordt rustiger. - Jeftitsj' bezoek te Sofia. Moe janoff lost puzzles op. Beek 1 Boekarest. De Volkenbondsraa Het bezoek dat Jeftitsj, de leide van de builenlandsche politiek va Zuid-Slavië, verleden week te Soli aflegde, is een nieuwe schakel in de keten van de Bulgaarsch-Servisch loenadering, die al bijna een jaa lang gesmeed wordt. In beide lande is men van de wenschelijkheid die toenadering al sinds geruimen tij overtuigd. Het heeft echter moeit gekost, het wederzijdsche wantrouwe dat tusschen buren van denzelfde stam helaas maar al vaak greti wortel schiet en dat hier door d geschiedenis van den jongsten tij een al te goeden voedingsbodem hut gevonden, te overwinnen. Het gestook van de Macedoniër j deed daar ook geen goed aan. Sind echter het krachtige optreden vai het Servische bewind in het Zuidet van den Joego-Slavischen Staat he bendewezen heeft weten uit te roeie en men van Bulgaarscben kant e met vrucht naar streeft de grensin cidenten, door dezelfde elemente veroorzaakt, te voorkomen, was d oorzaak van wrijving voor het grootsti deel weggenomen. De sterke Mace donische invloed te Sofia blijft eei bron van latent gevaar; met nann voor het geval andere partijen daai nog eens aan het bewind mochtei komen. Voorloopig echter is het 011 derdrukt en hoe langer deze onder drukking duurt, hoe minder kan dat het nog eens in een accuutstadiun komt. Een oogenblik heeft het geschenet alsof het Balkanverdrag toch no^ weer een nieuwen slagboom tusschei de beide Slavische broedervolken o[ den Balkan zou plaatsen. Men mat er de staatslieden van beide iandet in de eerste plaats, maar ongetwijfelc ook die van Roemenië en Turkijt dank voor weten, dat zij zulks voor komen hebben. MoesjanolT, de Bulgaarsche premiet die door zijn buitenlandsche reizet er zooveel toe heeft bijgedragen Bul garije te verlossen uit het isolement waarin het na den oorlog vervallen scheen, heeft een kleine twee maanden geleden al in een uiteenzetting van de buitenlandsche politiek te verstaan gegeven, dat het Balkauverdrag, wat ook Bulgarije's bezwaren mochten zijn, de verbeterde betrekkingen met Zuid-Slavië in gevaar zou brengen. Die bezwaren stak hij niet onder stoelen of banken. Hij achtte het verdrag in strijd met den geest van den Volkenhond, en had bovendien bezwaar tegen een clausule in het verdrag, welke zelfs niet bij alle on derteekenaars volle instemming ge vonden had, en die hij speciaal tegen Bulgarije gericht achtte, in dien zin. dat zij een afspraak zou bevatten tegen mogelijke Bulgaarsche pogingen tot herziening der vredesverdragen. Bulgarije verkeert nu eenmaal als verliezende partij uit den grooten oorlog in een ongunstige positie ver geleken hij zijn huren en dat maakt het wantrouwig. Ook vermoedde men geheime afspraken. Jeftitsj heeft van den beginne af begrepen dat een Balkanverdrag tot verzekering van den vrede in dit deel van de wereld een doode letter zou moeten blijven als het slechts een verdrag van vier bleef. Albanië en Bulgarije moeten er eveneens bij betrokken zijn, wil het effect sorteeren. Bulgarije kan niet tot het huidige verdrag toetreden, dus moeten er andere wegen gezocht worden. Men heeft Jeftitsj het voor nemen toegeschreven een nieuw

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1