WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT Vrijdag 11 Mei 1934 No. 19 Een en vijftigste jaargang Zondagsblad n®37^franóo Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer "ue^n'aar phTsraimte Blijvend of voorbijgaand Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. THOOLSGHE COURANT Vrijdag. Prijs per kwartaal NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN =E~xI3 per post f 1,65 15 ct.Bij abonnement aanmerkelijki disp- 'i0Sten-UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 pri]»"r-inierinB. Er is reeds vaak op gewezen hoe de werkloosheid meer en meer een permanent verschijnsel in onze maat schappij dreigt te worden, omdat wij dank zij de snelle machinale productie niet meer alle handen noodig hebben. Dat is natuurlijk alleen waar, indien de behoeften onzer maatschappij zich niet, of althans in niet zeer groote mate uitbreiden. Geschiedt dat wel, dan verandert de zaak, en is het best mogelijk dat wel weer voor allen arbeid beschikbaar zal zijn. Nu is het wel eigenaardig, dat de machine, die mede schuldig staat aan de groote werkloosheid van thans, ook steeds degeen is geweest, die de hoeveelheid arbeid heeft doen toenemen. Hierin zit een zekere tegenstrijdigheid, die echter slechts schijnbaar is. De wereld streeft naar vooruitgang, naar grootere productie met minder inspanning. Met zware werk, dat door machines in plaats van door menschen kan worden gedaan, beteekent on getwijfeld vooruitgang, mits men het noodzakelijke evenwicht niet uit het oog verliest. Niemand zal het menschonteerende willen ontkennen, dat er b.v. ligt in het „kolentremmen" door menschen die daarvan hun beroep maken en dag in, dag uit niets anders doen dan in het verstikkende kolengruis, zakken met kolen van het pakhuis in het schip storten en niemand zal het niet toejuichen, dat daarvoor nü machines benut worden. Niemand zal kunnen ontkennen, dat geestdoo- dende arbeid het best door machines kan worden verricht en dat de mensch daardoor bestemd kan worden voor hooger werk. Zekermen moet echter niet uit het oog verliezen, dat de machine begint met menschen werkloos te maken en dat voor deze werkloozen niet onmiddellijk en zeer zeker niet automatisch nieuw werk te vinden zal zijn. In tijden van hoog-conjunc- tuur is deze overgangstijd korter, in tijden van inzinking of van depressie is het invoeren van werkbesparende machines een ramp, zij het ook dat deze tijdelijk is. De geschiedenis heeft tot dusverre geleerd, dat de machine op den langen duur aanleiding is geweest tot zeer krachtige werkverruiming. Nieuwe behoeften werden gekweekt en de geheele bevolkingstoename die in de laatste decennia, met uitzondering van de oorlogsperiode, substantieelis geweest, vond hoofdzakelijk in de industrie emplooi. Een mensch echter leeft niet alleen voor het nageslacht; voor de toekomst. Hij heeft ook eigen behoeftenhij streeft ook naar eigen welvaart Wanneer hij ziet, dat de machine hem en daardoor zijn gezin werkloos maakt en dat niet onmiddelijk nieuw werk gevonden kan worden, dan wordt hij ontevreden, dan eischt hij voor zich het recht tot werken op. Steunverleening is dan slechts een surrogaat om de hoogst noodzakelijke behoeften te kunnen bevredigen, maar zij verschaft niet het levensgeluk, dat in den productieven arbeid te vinden is. Men heeft dus te maken met 2 problemen, tiet eerste probleem is: „hoe kan werkbesparend worden gearbeid, opdat met minder moeite een grooter productie kan worden verkregen, zoodat ook de algemeene welvaart erdoor kan toenemen", en het tweede probleem, dat er doorheen geweven is: „hoe kan in deze tewerk worden gegaan zonder het bestaande evenwicht te verstoren?" Het vergeten van het tweede pro bleem geeft aanleiding tot een onjuist inzicht in de verhouding tusschen mensch en machine. Het niet waken voor een straffe evenwichtsverstoring maakt, dat de machine in vele ge vallen voor een vijand van den mensch wordt aangezien, terwijl deze in werkelijkheid een vriend moest zijn. De Overheid heeft te dezen opzichte een laak. Natuurlijk mag zij den vooruitgang niet tegenhouden, maar zij kan ontegenzeglijk zorgen voor matiging in het ontwikkelingsproces. Zij moet beseffen dat de machine er is voor de mensch, en dat de mensch er niet is voor de machine. Vermoedelijk is de vlugge opeen volging van werkbesparende machines die wij de laatste decennia hebben te constateeren, oorzaak van de struc- tureele wijziging in het economische leven, welke zich aan het voltrekken is. En wanneer dit niet de eenige oorzaak mocht zijn hetgeen na tuurlijk niet is aan te nemen, omdat ons leven door talrijke krachten wordt beheerscht dan is de ma chine toch wel voor een groot gedeelte eraan schuldig. het voorjaar, koop tijdig een pot 7 43588 De roep naar corporatieve ordening welke thans gehoord wordt, heeft o.m. het natuurlijke doel om richting te geven aan een machine-era, opdat de machine den mensch niet gaat verwoesten. Men moet in den drang naar deze corporatieve ordening ook zien het zoeken naar een verstoord evenwicht tusschen productie en consumptie. Daarom moet de Over heid deze zucht naar ordening niet tegenwerken, maar in goede banen trachten te leiden. Verschillende symptonen wijzen er op, dat de crisis niet zal kunnen worden gebannen, wanneer ook niet ten opzichte van de machine regelend wordt opgetreden. O.II.C. (Nadruk verboden). LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. (Ie helft Mei). Nadruk verboden. In den groententuin zijn nu vele werk zaamheden. Het onkruid begint welig te groeien en men moet er spoedig bij zijn het te vernietigen. In alle bedden, die in Maart gezaaid zijn, zooals Schorseneeren, Wortelen, Kool, enz. zal het voor den dag komen, en het is goed, zoodra mogelyk te wieden. Want is men er niet op lijd bij en krijgt het onkruid de overhaud, dan zullen de vruchten er veel onder lijden, wanneer het onkruid grooter wordt. Men trokt dan ook zoo licht de plantjes op, dat vooral bij zonnig weer zeer nadeelig is. Ook zal het land, dat eenigen tgd gespit heeft gelegen, groen worden. Dit kan nu geschoffeld worden; by zonnig weeris't onkruid spoedig dood, wanneer het losgemaakt wordt. Met dit land wordt bedoeld, bet kool- en boouenlaud, en dit kan schoon en zuiver zijn, wanneer men de groeutensoorlen in den grond wil brengen. De planten die thans naar buiten gebracht kannon worden, zijn de Cineraria's en Cal- ceolaria's. Ze kunnen voor een schutting of muur gezel eu des nachts nog met een ma- bedekt worden. Echter kan men ze ook al reeds op het perk plaatsen, indien er gelet genheid bestaat ze des nachts te dekken. Als deze planten of bloemen in flinké groote potten staan, kunnen ze wel in den pot blijven. Zijn echter die potten klein, dan doet men beter ze er uit te slaan en in den vrijen grond te planten. Vooraf moeten ze fljnk doornat gegoten worden, des te minder znllon ze dan onder het verplanten lijden. Mest behoeft men voor deze bloemen niet in den grond te brengen, daar het toch maar voor korten tijd is, want einde dezer maand zijn ze de Cineraria's althansweer uitgebloeid, en kan er weer iets anders op het perk. Cal- celaria's bloeien iets langer. STAMBOONEN.: Onder de winterprovisie nemen de bruine boonen zeker een eerste plaats. Ze zijn 't dan ook dubbel waard: le als smakelijk gerecht2e omdat ze van be trekkelijk gemakkelijke cultuur zyn. Tot zelfs onder boomeu, waar in den regel niets wil groeien, zal men nog, al is 't dan ook juist niet veel, bruine boonen knnneu telen. En ook verloren hoekjes kannen nog met boouen beplant worden docb ze willen bij voorkeur op goeden grond, en in de vrije lucht het beste gedijen, een weinig mest zal hun zeker altijd nog wel ten goede komen. Er worden 2 boontjes bij elkander, ongeveer 2 c. M. diep, in den grond gelegd, zoo on geveer 1 a ll/2 voet van elkander. Half Mei moeten ze in den grond gebracht zijn. Men kan dus dadolijk beginnen, wanneer de grond niet te nat is, ze te polen. De tijd van Bieten-zaaien is begin der maand Mei. Zaait men zo vroeger, dan zou 't kunnen gebeuren, dat zo gingen doorschieten, waardoor ze voor 't gebruik niet meer geschikt zouden zijn, en zaait men ze later, dan heeft men kans, dat ze zeer klein znlleu blijven; deze tijd is dus zser aan te bevelen. Gezorgd moet worden, dat het zaad goed in den grond komt, door het met een hark er goed in te harken. Het wordt gezaaid op bedden, maar ook wel, en misschien tegen woordig wel het meest, op rijen, wat ook de voorkeur verdient, omdat er dan gleufjes gemaakt kuuneu worden met de schoffel, zooals dit gedaan wordt bij bet leggen van erwten, waarin hot zaad dan gelegd wordt op deze manier kan men het zaad hel beste onder de grond krijgen. De bieten verlangen goede ruimte: ongeveer 1 d.M. van elkaar, en diep gespitlen grond, die tevens goed bemest mooi zijn; 't zij met kunstmest, met ouden verleerden stalmest, of met beide. De Stamsnij-, Sla- of Spercieboonen kunnen nu ook al op den kouden grond gelegd worden, en het is ook wel aan te bevelen, althans een deel te poten, blijven ze voorde nachtvorsien gespaard, dan kan men er vroeg van plukken. Stoksnij- en Spercie-boonen kunnen nu eveneens gelegd of geplant worden. De stokken daarvoor worden geplaatst op 1 Meier afstand van elkaar, en van boven bevestigd, waardoor ze in schuine richting komen to slaan, zocdat de boonen recht Daar benedeü kunnen hangen. Bij eiken stok worden 6 tl 7 boonen gelegd. De stokspercieboonen kunnen op dezelfde wijze behandeld wordeD, hoewel deze even goed, gelijk de erwten, aan rijzen zullen groeien; men kan hiervan echter meer boontjes bij elkander leggen. De grond voor de boouen moet reeds in Maart of April gespit worden, terwijl het aan te bevelen is, voor de boonen geen verschen mest, maar verteerden paarden- of ouden koemest te gebruiken. Heeft men dezen niet, dau gebraike men kunstmest. Ken deel natuurlijke mest, aangevuld door kunstmest, zal uitstekende resultaten geven. Op hoogen zandgrond is oude koe-mest aan te bevelen, terwijl op lagen veengrond beter is, verteerden paardenmest te gebruiken. Wortelen precies op maat te zaaien, is een onmogelijkheid, daarom moet men ze te hulp komen en zorgen dat elk worteltje op zichzelf staat, en niets hun groei belemmert. Nu hangt het er veel van af, welk soort van wortelen men heeft gezaaid. Wil men ze gaarne klein hebben, dan worden ze op 3 a 4 c. M. van elkander gedoodwil men grootere soorten, dan dunne men ze uit tot op ODgeveer 5 a 6 c.M. Ook worden Paardenwortelen geteeld, welke nog ruimer moeten staaD. Welke soort men ook verbouwt, altijd moet men bij het uit dunnen voorzichtig te werk gaao, en de wortelen, die men Iaat staan, zoo weinig mogelijk lostrekken. HET GIRO BE DRIJF. 232.000 REKENINGHOUDERS. Tien jaar geleden werd aan deD heer J. Lazonder, toentertijd directeur van het Rotterdamsche postkantoor, de opdracht tot reorganisatie van het G'.robedrijf ver strekt. Thans is het bedrijf geworden tot een perfecte organisatie. Dat centrale systeem maakt het mogelijk, dat iederen dag een eind-controle geschiedt en dat de verschillen daarbij beperkt blijven tot luttele bedragen, grootendeels het gevolg van onduidelijk schrift van de rekeninghouders. Die verschilletjes werden altijd opgelostdat is „stopwerk" voor de goedkoope krachten in den slappen tijd. Als men bedenkt dat er soms 3000.000 boekingen per dag zijn en dat het aantal verkeerde afrekeningen bijna alle het gevolg van slecht schrift gemiddeld slechts tien per dag bedraagt, dan kan men toch niet zeggeD, dat het aantal tooien bij den dienst groot is, Het puoliek heeft dan ook alle vertrou wen in de giro gekregen de omvang van den dienst neemt nog steeds toe. In Janu ari van dit jaar was het gemiddeld aantal boekingen per dag b.v. 24.000 hooger dan in de overeenkomstige maand van het vorig jaar, in Maart zelfs 29.000, Gaat dat zoo door, dan komen er dit jaar 68 millioen boekingen. Er zijn thans 232.000 rekeninghouders. BEPERKING VAN DE VARKENS TEELT. Er zullen 350.000 biggen nit de markt worden genomeo. Naar ons ter oore kom', worden maat regelen voorbereid door de Nederlandsche Varkenscentrale om een groot aantal biggen nit de markt te nemen. Onze varkensexport is in den laatsten tijd sterk achteruitgeloopen en de vooruit zichten voor de naaste toekomst zijd niet zeer bemoedigend. Om deze reden meende de Varkeusceotrale tot eeo maatregel te moeten overgaan, welke van groot effect zal zijn voor de toekomst. Naar verluidt zonden oogeveer 350.000 biggen uit de markt genomen wordeD. De Varkenscentrale zal binnen zeer korten tijd biermede een aanvang mafeeD. Waar schijnlijk zal dit reeds iu den loop der volgende week geschieden. (N. B.Ct.) BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM EN N. S. B. De. G. Hofstede,te Blokzijl, a.r. statenlid en tientallen jareD secretaris van het Provinciale comité van a.r. kiesvereeni- giugen, heeft bedankt als voorzitter van het VerbaDd Vollenhove van den Bijz. vrij willigen landstorm, een fonctie, die hij van de oprichting af vervolde. Hij grondt dit besluit hierop, dat het iostituot in 1918 werd opgericht totstenn van het wettige gezag tegen elke poging, van welke zijde ook, de wettige regeering gewelddadig omver te werpen, aoodat de B. V. L. dos niet is een partij-instituut tot steon vao eeD bepaalde politiek door een regeering gevolgd. De B. V. L.'ers bleven volkomen gerechtigd om een oogen- blikkelijk aan de regeering zijnde coalitie te bestrijden of laogs wettigen weg te streven naar verandering in de staats instellingen. Thans wordt de B. V. L. betrokken in den partijstrijd en dienstbaar gemaakt aan de belangen van een toevallige regee- riagacoalitie, n.i. door het verbod voor Burgerwacht en B. V. L. lid te zijn van de N. S. B„ zonder dat bewezen is dat deze revolutionnair is of illegaal zal han delen. EEN ZINKENDE VISCH. Ter plaatse waar de James-rivier in Virginië ontspringt, heeft een eigenaardige kleine viecb, die tot de familie van de karpers moet worden gerekend, zijn ver blijfplaats. Deze kleine visch zinkt, zoodra hij ophoudt met zwemmen. Dit is een gevolg van het feit, dat de visch geen lochtblaas bezit als gewone visscheD, we,!ke hem in staat stelt te blijven drijven zonder te zwemmen. De visch werd voor de eerste maal in 1896 waargenomen, terwijl men thans pas het derde exemplaar heeft kaDDen be machtigen. KNOEIERIJEN BIJ DE VARKENSCENTRALE. Reeds eenigen tijd geleden klaagden de varkensmeesters te Ten Boer (Groningen) over de moeilijkheden, die werdeD onder vonden bij de aflaveriog van varkens aan de regeeriDgs-centrale. Enkele personen leverden geregeld, doch velen kooden zoo goed als nooit hun varkens kwijt. Er rees verdenking en er werd een uitgebreid ouderzoek ter plaatse ingesteld. De aangelegenheid was zoo ingewikkeld, dat de politie niet zonder persoonlijke raadpleging vaD den administrateor der Haagsche Centrale veruer kon gaan. Tijdens en oa dit onderzoek bleek, dat inderdaad knoeierijen op groote schaal hadden plaats gehad, waardoor belangrijke bedragen van den regeeriDgsstenn a&D de varkensmesters werden ootbondea. Het onderzoek was Vrijdag zoo ver gevorderd, dat de 45-jarige koopmaD S. vau H. nit Groningen kon worden ge arresteerd, verdacht van oplichting ei valschheid in geschrifte. Van H. is ter beschikking van den officier vau Justitie te Groningen gesteld, IMMUUN VOOR PIJN EN WONDEN Een Indische „Jogi" (asceet) heeft be wezen volkomen immuun te zijn voor pijn en wondeD. Hij werd gedurende een hall nnr levend begraven en daarna op een plank gelegd met scherpe spijkers, terwijl groote brokken steen op zijn borst met eeD hamer werden stukgeslagen. Een lange naald werd in zijn arm gestokeD, maat er verscheen geen bloed; eeo zwaar gewicht werd aan de naald bevestigd, maar tocb kon bij zijn arm optillen. Geen enkele proef had eenig effect op hem. Zijn bewuste geest, zoo zegt hij, kan het onderbewustzijn zoo bevelen, dat de onvrijwillige zennwen in bedwaDg worden gehouden. Hij zegt dit geleerd te hebben in het oerwoud, waar zelfs wilde dieren tam voor hem zijn. MOEDERMELK ALS BLOED STELPEND MIDDEL. Een Dnitsch wetenschappelijk blad meldt, dat proeven met moedermelk tot de ont dekking hebben geleid, dat daarmee, in aterker mate dan met welk ander middel ook, bloedingen kannen worden gestuit. Toen bij herhaling hetzelfde verschijnsel optrad, heeft dr. S. onderzocht welk be standdeel van de moedermelk deze eigen schap bad. Dat bestanddeel bleek met centrifageeren af te zonderen het glBg dan in den room over en kan daaruit worden gewonnen als een wit poeder, dat drie njaanden zijn uitwerking behoudt. De medische samenstelling van deze stof is nog onbekend, maar wel is reeds vast gesteld, dat zij haar stelpende kracht door verhitting weer verliest. Deze bloed-stelpende stof is tot no toe alleen in menschen-melk aangetroffen, maar wel kan de menschen-melk ook het bloed van zoogdieren tot stolliüg breDgeD. Ook by de verwijdering van nens- poliepen bleek geen bloedstelpend middel zoo werkzaam als moedermelk. Iospnitingen met moedermelk blijven daarentegen vol komen zonder resultaat, want alleeD in aanraking met het bloedstelpend weefsel komt de bloedstelpende werking tot haar recht. Van den chemisoben bonw, het wezen, het doel en de oorsprong van deze bloed stelpende stof iu de moedermelk weet meD intnsschen oog niets. DE BESPREKINGEN TU8SCHEN 1ND1Ë EN HET MOEDERLAND. Nu de reis van minister Colijn naar 1 odie niet doorgaat, zal mede om deze redeo ir. E. P. Wellensteio, directeur van het Departement van Economische Zaken in Ned. Indië op 23 Mei a.s. voor een bespreking vaD de economische situatie eo de landspoliliek Daar Nederland vliegen. De heer Wellensteio zal na vijf weken terogkeereD. Uet tinvraagstnk heeft de speciale aan dacht, in verband waarmede de heer J. H. van Ketwich, hoofd van het Ver koopkantoor voor 's Landa Mijnboow- prodneten te Batavia, deze reis zal mee maken. DE VISCH VERGIFTIGING TE LEIDEN. Zondag is te Leiden aan vergiftiging een 30-jarige bewoner van de Waardgracht aldaar overledeD. Het vermoeden bestond, dat deze vergiftiging was veroorzaakt door nnttigeD vao gestoomde makreel, die van een Katwijkschen vischboer was gekocht. De toestand van de vrouw van den overledene, die ook ernstig ziek was en die nog steeds in het academisch zieken huis wordt verpleegd, is thans redelijk. Inmiddels zijn drie personen, bewoners van de Waardgrscht, ook ziek geworden. Ook zij hebben van denzelfden viechboer gestoomde makreel gekocht. Hnn toestand is van dien aard, dat men hen nog niet heeft kunnen laten hooren. Het voortgezette onderzoek heeft oitge- wezeo, dat de vergiftiging is te wijten aan een partij makreel van vierhonderd

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1