WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURAN' ©BUITENLAP s NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 4 Mei 1934 No. 18 Een en vijftigste jaargaii Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk. Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer "üers naar' plaatsruin Bi] abonnement aanmerken! UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Eerste Blad. THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal /"0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad 1,37°, franco per post f 1,(55 -f- c*« disp. kosten. PUBLICATIËN. BURGKMEE3TER en WETHOUDERS van Tholen brengen (er kennis dat bij beschikking van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 27 April 1934, no. 182, 2e afd. aan de N.V. Noord-Nederlandsche Wegenbouw v/h D. v. Drooge eu Zn. te Harlingen, vergonning is vorleend lot het afsluiten van den weg over den Vossemeerschen dijk, tusscheD do Mo lenstraat en den Langewear, voor het verkeer met rij- en voertuigen en voor vee, van 30 April 1934 tot uiterlijk 30 November 1934. Gedoreude de afsluiting zal de te volgen weg door riohtingspijleo, welke des avonds verlicht zijn, voldoende worden aangegeven. Eigenaars en gebruikers van langs den weg gelegen perceelen worden zoo noodig in de gelegenheid gesteld deze met rij- en voertuigen eu vee te bereiken. 19 DIENSTPLICHT. Onderzoek van verlofgangers. De BURGEMEKSTER van Tholen maakt heken I, dnt het onderzoek van verlofgangers, bedoeld in art. 41, derde lid, der dienstplicht wet, v.ior deze gemeeute zal worden gehouden t« Oud-Vossemeer in het Gemeentehuis op Donderdag, 14 Juni 1934, des nnmiddags 14 uur, de lichting 1922 en otn 14,30 uur de lichting 1925. Voor nadere bijzonderheden raadplege men du aanplakbiljetten. 16 Tholen, den 4 Mei 1934. Prinsos Juliana's vijf en twintigste verjaardag. Ken schitterende over winning van bet Hollandsche voetbal-team. De nieuwe luchtlijn Rotterdam-Eindhoven. De Diesel- trein. Prinses Juliana vijf en twintig jaar geworden! Dat was de gedachte, die hij den aanvang van deze week ons bozig hield. De vlaggen wapperden langs de stralen en alom was er de feestelijke glans van een blijden dag. Er lag weliswaar een floers over de vreugde, want onze gedachten gingen vanzelf terug naar de donkere dagen, die pas zoo kort achter ons liggen en weer stonden voor onzen geest de beelden van den somberen stoet van 's Gra- venbage naar Delft, toen het stofielijk overschot van onze bemindeKoningin- Moeder ten grave gedragen werd. En toch mochten wij op den 30en April blij zijn. En onwillekeurig kwamen de herinneringen op aan het jaar 1900, toen de spanning en het uitzien van het Nederlandsche volk naar de blijde gebeurtenis met den dag grooter en sterker werd tot in den morgen van 30 April een kindeke geboren werd, een Prinses van Oranje Nassau Een zeer gelukkige gedachte was het, welke ter gelegenheid van deze vijf en twintigste verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana heeft doen hesluiten tot een uitgaaf, welke ver leden, heden en toekomst van het Oranjehuis in Woord en Beeld omvat, een prachtwerk, dat juist in deze dagen door de Oranje-getrouwe Ne derlanders zal worden begroet als een kostelijk en begeerenswaard bezit. Want ook het heengaan van Ko- ninyin-Emma, juist na het gereed komen van dit boek, verleent het een bijzondere waarde. Dit droef gebeu ren bracht immers zeer en zeer velen weer dicht bij de jongste historie van het Koninklijke huis, voor de oudere generatie ook de eigen geschiedenis, waaraan men de herinnering gaarne in tastbaren vorm voor zich bewaren wil. In fraaien band, welverzorgd van uitvoering, is nu het prachtwerk. „Trouw aan Oranje'' verschenen, op gedragen aan H.K.H. Prinses Julina, ingeleid door Jhr. Mr. F. Eeelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State, heeft een keur van medewerkers onder redactie van Mr. J. Leendertse, de geschiedenis ge schreven van onze Oranjevorsten ge ïllustreerd met een keur van afbeel dingen, gekozen onder leiding van Mr. N. Beets,oud-onderdirecteur van 's Rijks Prenten-ICabinct. De bijdragen in dit mooie hoek, dat een hegeerens- waardig bezit zal zijn voor eenieder- een, zijn kort gehouden, polupair en prettig leesbaar. Zij wekken onmid dellijk de interesse, ook bij het niet- welenschappelijke publiek, dat zijn schoolboekjes kennis doet herleven met beeld en helder begrip van alles, wat eens slechts doode feiten en cijfers waren. De vreugde, die er heerschte'om den verjaardag van onze Prinses, kreeg een stimulans door de dave rende overwinning van onze kranige voetballers op de Belgen teAr.twerpen. Lange exlra-treinen met niets dan Nederlanders stroomden de Schelde- stad binnen. Nederlanders passeerden in duizendentallen de grens. Er werden in de Sinjorenstad tal van records gebroken. Records met exlra treinen, met automobielen, records in de restauranis en een record aantal Nederlanders op en rond De Keyserlei, waar op eiken Belg minstens tien bewoners van over den Moerdijk werden geteld. Velen waren zonder kaarten ge komen. [lebben hel er maar op ge waagd en kwamen tenslotte nog aan een plaats, al is het dan ook voor meer dan hel dubbele der waarde. Overigens hield de Antwerpsche recherche ditmaal een oogje in het zeil. Zij rekende talrijke, op buit be luste opkoopers in, waardoor ook eenige plaatsen in het Deurne stadion onbezet bleven. Het heeft zijn repu tatie hooggehouden! Ineen spannenden wedstrijd werden de Belgen op overtuigende wijze met 42 geklopt. Na de rust, die met blanken stand was ingegaan nam België de leiding. Spoedig daarop werd deze achterstand door 3 Nederlandsche doelpunten in vijf minuten gescoord door Smit, Bakhuys en Vente in een 3—1 voor sprong omgezet. België verkleinde daarop den achterstand, maar vijf minuten voor het einde maakte Bak huys het vierde Nederlandsche doel punt. En nu: naar Rome! Op hoop van zegen. Maar er is nog meer reden tot blijdschap. Het Nederlandsche luchlvaartnet, dat zich in de laatste jaren toch reeds zoo vertakt heeft, is thans uitgebreid met nog een nieuwe lijn RotterdamEindhoven. 1 Mei is deze dubbeldaagsche dienst die in beide richtingen zal worden onderhouden, ingegaan, en is de PH— ADXals eerste vliegtuig vanuit Rot terdam op Welschap, het Eindho- vensche vliegveld geland. Dit betee- kent een heele vooruitgang voor ons land en vooral voor Eindhoven na tuurlijk. Tot nog toe was de verbinding met het industriegebied niet direct een voudig en snel; met andere vervoer middelen kostte de reis toch minstens wel eenige uren, terwijl thans een half uur voldoende is, om de reizigers vanuit de havenstad middenin het land te brengen. Vanzelfsprekend is dit nieuwe station ook opgenomen in het internationale luchtverkeer, het geen bij zijn gunstige ligging beteekent, dat men van daaruit binnen één dag de groote Europeesche hoofdsteden als Londen, Berlijn, Parijs, Weenen, Kopenhagen en andere kan bereiken. Binnenkort hoopt men de lijn door te trekken naar Twente, Groningen en Borkum, hetgeen het handelsver keer ongetwijfeld zeer zal bevorderen. Een andere belangrijke verbetering in het verkeer is de invoering van de Diesel-Electrische Tractie. Ook Eindhoven zal via Utrecht hier wel bij varen. Op 15 Mei, met ingang van den nieuwen Zomertijd, zal een uurdienst worden geopend op de lijnen AmsterdamArnhemRotter dam; Den HaagGoudaUtrechten UtrechtEindhoven. Nederland staat thans wel in het teeken van het snelverkeer! Wij hebben hier de nieuwste middelen van vervoer, die de techniek in de laatste tientallen jaren verschaft heeft. Een ondernemingsgeest bezit ons volk zeker onze scheepvaart- en luchtlijnen, binnenkort ook onze spoorwegen, doen niet meer onder voordie van het buitenland. Het tempo waarin wij ons kleine grondgebied in alle richtingen kunnen doorkruisen is langzamerhand fabelachtig. Alleen de uiterste uithoeken in het Noorden in Friesland en Groningen, in liet Zuiden bij Limburg, zijn nog niet voldoende snel met de centra ver bonden, doch binnen alzienbaren tijd zal ook hierin voorzien worden. De plannen zijn er reeds, alleen de be sprekingen kosten nog veel tijd. Een ding is er, wat de Nederlanders nog moeten leeren beslissingen te nemen in het tempo van dezen tijd, en de vaak al te zwaarwichtige con ferenties sneller te doen vlotten. Aan den anderen kant echter kan men er zich thans wel op laten voorstaan, dat de grootst mogelijke veiligheid in acht genomen en gegarandeerd wordt, voor men de nieuwe uitvin dingen invoert, wordt er zooveel mee geëxperimenteerd, dat eventueele fouten en gebreken voldoende aan het licht worden gebracht en de noodige verbeteringen kunnen worden ingevoerd, vóór het te iaat is. Tijd is geld ja maar veiligheid gaat toch vóór alles Pan-Arabische congressen. De kansen van Irak. Ibn Saoed. Wapenstilstand. A ustra-fascisme. De Nieuwe Oostenrijksche Grondwet. „11 lascio". Duitsck Nalionaal-socialisme. Sedert Arabië tijdens den wereld oorlog de Turksche heerschappij had afgeschud, is er voortdurend strijd geweest tusschen groepen, die elkaar den voorrang betwisten. Wel waren er onder de bewoners van het Schier eiland velen die naar eenheid ver langden en ze op Pan-Arabische congressen vurig bepleitten, maar zij wisten het niet tot een volksbeweging in dien zin te brengen. De eenheid bleek langs den vreedzamen weg van overleg niet bereikbaar. Uit de talrijke met elkaar wedijverende groepen hadden zich in den loop der jaren drie groote gekristaliseerd, en wel in de landen Hedsjas, Irak en Yemen. Aanvankelijk scheen Irak (het oude Mesopotamië) onder Koning Feisal, de beste kansen te hebben, doch zijn invloed is allengs uit het eigenlijke Arabië teruggedrongen en geheel overschaduwd door de opkomst van Ibn Saoed, den heerscher der „Wa- habieten". Zoo noemden zich de aan hangers eener in het midden der achttiende eeuw van Opper-Arabië (Nedzjid) onder leiding van Mohamed Abdel Wahhab uitgegane religieuze beweging, wier doel is, den Islam tot zijn oorspronkelijke!] staat terug te brengen en hem van inge slopen bijmengselen te zuiveren. Turkije heeft met hen van oudsher veel te stellen gehad en was er slechts na veel moeite in geslaagd in het begin van de negentiende eeuw (de veldtochten van '1811 tot '18) de fa natieke volgelingen van Wahhab tot hun uitgangspunt Nedzjid terug te dringen. Zoodra de groote oorlog den Turken de handen begon te binden hebben de Wahabieten echter de kans schoon gezien om hun expansiezucht weer bot te vieren en te trachten op hun wijze van Arabië een eenheid te maken. Zoo heeft Ibn Saoed achter eenvolgenszijn heerschappij uitgebreid tot Hedsjas en Assir en is in zijn opdringen naar het Zuiden tenslotte ook in gewapend conflict gekomen met Jahiera, den Iman van Yemen. Deze oorlog, die in het laatst van Februari uitbrak, had reeds acht jaar gedreigd. Toen namelijk in 1926 het tusschen Hedsjas en Yemen liggende Assir het met den Iman aan den stok kreeg en zich om hulp tot zijn noordelijken buurman Ibn Saoed wendde, lag deze juist metTransjor- danië overhoop en was derhalve niet in slaat een leger naar Assir te zenden. Wel bood hij moreelen bij stand in den vorm van een protec toraatsverklaring over Assir. Daarbij bleef het voorloopig, want ook Yemen waren de handen gebonden, omdat het met Engeland in onmin geraakte over Aden. In 1933 herleefde het geschil, doordat de bevolking van Assir in opstand kwam tegen de Wahabieten, die zij vroeger zelf als beschermers in het land had geroepen. De opstand werd snel onderdrukt en eindigde rnet de vlucht van hSt vorstenhuis van Assir naar Yemen, dat ondanks alle vertogen van Ibn Saoed uitleve ring weigerde. De in Maart van het vorig jaar begonnen onderhandelingen daarom trent, die nog werden bemoeilijkt door tal van grensincidenten, sleepten zich naar Uostersch gebruik traag voort en zijn tenslotte afgebroken. Hel kwam tot een ongelij ken strijd die thans teneinde schijnt te loopen. De veel grootere en sterkere strijd krachten van de Wahabieten hebben hun tegenstanders geheel uit Hedzjas en het Zuiden van Assis verdreven en hun opperbevelhebber gevangen genomen. Het laatste bericht uit Arabië luidt, dat de Iman bereid is de wapenstilstandsvoorwaarden van Ibn Saoed te aanvaarden daar onder is ook die der uitlevering van de leden van het vorstenhuis van Assis en vredesonderhandelingen te beginnen. Een afgevaardigde van Yemen zou daarvoor reeds onderweg zijn. L)e overige landen, die voor een pan-Arabische eenheid in aanmer king zouden komen Irak, Transjor- danië en Syrië, zijn voorloopig nog huiten het bereik van zijn groote plannen, omdat zij onder bescher ming staan van Engeland en Frank rijk. Geeft de ontwikkeling van den toestand in Arabië nog veel raadsels, in Europa en wel in Oostenrijk, schijnt men thans den weg naar een vruchtbaarder toestand gevonden te hebben. Het austro-fascisme dat iets meer dan een jaar geleden in Oostenrijk begonnen is tastend zijn weg te zoe ken. maar dat hoe langer hoe meer duidelijk op zijn doel afging, voelt zich thans krachtig genoeg om zijn beginselen in de grondwet van den bondsstaat Oostenrijk neer te leggen. Inplaats van Austro-fascisme zou men bijna evengoed van Roomsch-fascisme kunnen spreken, want de nieuwe grondwet steunt op de beide ency clieken Rerum novarum en Quadra gesima anno. Dit bepaalt dan meteen het onderscheid tusschen het huidige Oostenrijksch fascisme en het fascisme van Italië. In Italië is het fascisme ontstaan en gegroeid in strijd met de Kerk of althans in strijd met dat deel van het volk, dat zich in de politiek speciaal Roomsch noemde. Ook staat het Oostenrijksche fascisme met zijn Roomsche karakter verre van het Duitsche nationaal-socia- lisme. Maar toch evenals Mussolini's fascisme en als Hitler's nationaal- socialisme, zoekt het austro-fascisme den corporatieven staat. Evenwel is ook hier weer onderscheid. Echter weten we nog te weinig van de verdere uitwerking van de corporatieve staatsgedachte in Oos tenrijk, zooals die is neergelegd de nieuwe grondwet, om er ook mai een voorloopig oordeel over uit spreken. Mocht Ender's voorspellii waarheid worden, mocht de nieu< orde in Oostenrijk leiden tot ee duidelijke scheiding tusschen uitvoj rend gezag en wetgevende, regelent organisatie, dan zou dat kunrii leiden tot een vruchtbaren toestai die dit land, dat inderdaad door fl politiek zij het niet door de demaj cratie op den rand van den afl grond is gebracht, slechts tot zegi zou zijn. Dan zou Oostenrijk, ondanl zijn autoritaire regeering zelfs menig democratie ten voorbeeld kunne strekken. Toch zijn wij in dit opziet nog wei ietwat sceptisch gestemi Tenslotte is voor Oostenrijk autoritair bewind niets nieuws, evenmin het laten van een zekei mate van vrijheid aan de burgei met handhaving van een autorita slaatsgezag. In dit opzicht is me echter bij de nieuwe grondwet minder ver gegaan dan vroeger ondt het keizerrijk. In dat opzicht heeft de nieuwf grondwet den z.g, autorilairen köei wel zeer vast verankerd. Het auti ritaire gezag is zoo groot, dat alleet een uiterst voorzichtige hanteerin| ervan, het democratische gedeeltf waar Ender den nadruk op heel gelegd, tot zijn recht kan laten komerj Misschien is Dollfuss de man, di hiervoor zorgen kanop zijn mede werkers zijn wij minder gerust, te meer wanneer straks de regeerin} zal gewijzigd worden en nog verdi den autorilairen weg zal opgaan Men verwacht, dat Ender zal ver dwijnen. De beide vertegenwoordi gers van den plattelandersbond heb ben reeds vrijwillig hun ontslaf aangeboden. Dat is hun nu nog weigerd, maar bij de eerlang volgende! reconstructie van bet Kabinet zullen zij toch wel het veld moeten ruimen Democ 'atie onder controle, gelijk I men in dit Austra-fascistische grond wetsproduct heeft willen vastleggen, moge in theorie veel aantrekkelijks hebben, het is een teer plantje, dal onder de zware laarzen van de man nen van de burgerwacht wel eens heel gauw vertrapt zou kunnen worden. THOLEN, 4 Mei 1934. Vrijdagavond hield de afd. Tholeu van bet Groene Kroia in de stal van den beer A. Engelvaart een algemeene Ver gadering. De Voorzitter dr. P. J. Dninker be treurt het in zijn openingswoord dat er zoo weinig leden aanwezig zijn. Op een verzoek van C. Bijl om ook in aanmerking te mogen komen voor reparaties, daar bij zich als timmerman gevestigd beeft, wordt ganstig beschikt. Uit bet jaarverslag blijkt dat de Ver- eeniging thans 607 leden telt, welke een contributie opbrengen van f 1023.80. De bouw van een woning voor de wijkzuster boven bet wykgebouw beeft gekostf 2210.76 Bet materiaal is 288 keer uitgeleend Het tarief van de boogtezon ie 10 ceot per nar of een gedeelte daarvan, voor armlastigen gratie. Door de wijkzuster zijn 72 gezinnen bezocht met 76 patieoten en 6219 bedoeken en voor de T. B. C. bestrijding 21 gezinnen met 21 patiënten en 346 bezoeken. Desinfectie had eenmaal plaats. 3 kioderen werden wederom uitgezoodeo naar vacantiekolonies, en bet resultaat was schitterend. De ontvangsten der Vereeniging waren f 3017.55 en de uitgaven f 3000.33° alzoo een batig saldo van f 17.245, daarbij gevoegd de kweekte rente van t 81.61, alzoo een saldo van f 98.85°. De bezittingen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1