gCEMEHCD Pracht kinderwagens, de vergadering te Utrecht, lerwyl als plv. wordt aangewezen de heer W. L Klompe. De voorz. dankt de commissie van stemopneming voor hnn werk. Spr drnkt zijn spijt ait dat vau de 225 !eden slechts een klein aantal de vergadering hebben bijgewoond, hij bracht sterk naar voren de soliditeit van de Boerenleenbank en wekte de leden op ieder in zijn omgeving bet zijoe te doen ooi hnn instelling bekend te maken en sterker te doen worden. Hij brengt een woord van dank aan den kassier die zich ten alle tijde be schikbaar stelt in het belang van de Bank en dankt de leden hier aan wezig voor hnn opkomst, waarna bij de vergadering slnit. ZEDENMISDRIJF. Deze week pleegde de 75-jarige M. van der KI. niet nader te noemen handelingen met een 7-jarig meisje, hetgeen werd gezien door eenige in de nabijheid zijnde personen. Aangifte van dit geval volgde, waarop Van der KI. Woensdag voorgeleid werd werd voor den Oöicier van Justitie te Breda. Na verhoor is de man in arrest gesteld. Het is gelukkig te achten dat de man deze keer op heeterdaad is ge snapt, daar reeds jaren bekend was, dat hij zich aan dergelijke handelingen schuldig maakte, doch waarvan het bewijs dan niet te leveren was. *POOItTVLIET. In café üceuc is Vrijdag, 13 April j.1. de Propaganda avond gehouden van den Ned. Blindenbond, waarvoor groote belangstelling was. De bijeenkomst werd geopend door de heer E. van der Slikke, voorzitter van het Groene Krois. De heer van den Berg., Bondspropa- gandist, dankte voor de hartelijke toespraak en heette allen welkom. Hij zette het streven van den Bond naar verplicht onderwijs voor de blinden niteen, en dat de blinden niet meer behooren te worden overgeleverd aan de liefdadigheid. Voorts gaf hij een toelichting op de film „Wat wij willen". Deze film liet zien, dat de blinden voor verschillende werk zaamheden koDnen worden opgeleid, zooals o.a. in hun stichtingen gebeurt. De heer Van den Henvel declameerde eenige aardige stokken en verzen. De heer Van den Berg sprak het af scheidswoord. Het was een genoeglijke avond. Bij Kon. Besluit van 5 April 1934 is ongegrond verklaard, het beroepschrift van den Raad der gemeente Poortvliet, tegen het besloit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthooden aan het raadsbesluit tot wijziging der gemeente-begrooting 1933, vermeldende een uitgaaf van f 747 80 te betalen aaD de N.V. Waterleiding Mij. „Tholen", daar de Raad besloten had de verhooging der waterleiding-tarieven over 1933 ten laste van de gemeente-kas te brengen. Het Kon. Besloit overweegt, dat de bij de waterleiding aangeslotenen zouden wordeD bevoordeeld ten koste van andere belastingbetalers en niet voldoende aan nemelijk is gemaakt dat de gemeente in de tegenwoordige tijdsomstandigheden tot het doen van een voor haar niet onbe langrijke uitgave wordt genoopt. SCHERPENISSE. Io verband met de opheffing van een leerkracht bij het O.L. onderwijs per 1 Mei s.s. is door het on derwijzend personeel aan het gem.-bestuur alhier een bedrag vau f 200 aaugeboden ter tegemoetkoming in de kosteu welke zouden verbonden zijn om deze onder wijskracht te behouden als kweekeling met acte. In het belang van het onderwijs is het zeker gewanscht, dat de Raad kon besluiten om deze leerkracht te behouden, hoewel het offer dat van de gemeentekas gevergd wordt, misschien wel wat hoog is. Ter herdenking van het 340 jarig bestaan van het Cloveniersgilde opgericht in 1594 door Maria van Nassau, zullen er op Maandag 2de Pinksterdag groote festiviteiten plaats hebben, o.a. een historische optocht, ringrijden met paarden en motor fietsen, des avonds fakkeloptocht; een en ander zal opgeluisterd worden door muziek. Met feest zal besloten worden met een groot schitterend vuurwerk, geleverd door de firma A. J. Kat te Leiden. Op de weide, eigendom van genoemd gilde zullen verschillende vermakelijkheden aan wezig zijn. De Boerenleenbank alhier hield hare alg. vergadering. De voorzitter de heer J. M. Hage gaf in zijn ope ningswoord zijn spijt te kennen dat de secretaris van het Bestuur wegens ziekte de vergadering voor de eerste maal niet kon bijwonen, en hoopte dat hij een volgenden keer weer aanwezig mocht zijn. In gelijken geest sprak hij over het eerelid, den heer Chr. Hartog, die wegens hoogen leeftijd verhinderd was, al bestaat ten opzichte van beiden gegronde vrees. Hij meende, al drukt de crisis nog zwaar, dat toch de ergste nood voor den boerenstand dank zij de regeerings-maatregelen, geleden was. Na het teekenen van de presen tielijst bleken aanwezig te zijn 35 van de'124 leden, terwijl 9 leden zich bij volmacht hadden doen vertegenwoor digen. De notulen van de vorige ver gadering werden onder dankzegging aan den Heer J. Verkerke voor zijn nauwkeurigheid en uitvoerigheid in dezen, ongewijzigd goedgekeurd. Na twee bedankjes werd tot sec retaris van deze vergadering benoemd de heer L. J. Jansens. De rekening en balans over boek jaar 1933 werd vastgesteld op een totaal in ontvangsten en uitgaven van f 12(5684.74, met een eindcijfer van de balans van f 137963.05. Na be hoorlijkeafschrijving op het vastgoed meubilair en een dubieuse vordering bleek de winst nog f246.58 te be dragen. Deze moet gestort worden in het reservefonds, waarna dat tot f 10785.04 is aangegroeid. De heeren P. v.d. Slikke en J. Keur werden bij acclematie resp. als be stuurslid en lid van den raad van toezicht herkozen; de heeren A. Üu- desluys Mz., en A. Oudesluys J. Nz. als plaatsvervangende bestuursleden. Waar het den kassier door andere ambtsplichten onmogelijk is de bank op de alg. vergadering te Utrecht te vertegenwoordigen, werd als afge vaardigde voor die vergadering be noemd de beer J. H. Hage, en als plaatsvervanger dhr. P. v. d. Slikke. Onder dankzegging aan de aan wezige leden voor de aangenamen toon welke er heerschte, sloot de voorzitter deze 21e alg. vergadering. ST. MAARTENSDIJK. De op Don derdag j. 1. gehouden Emmabloem- collecte beeft f67.695 opgebracht. 8TAVEN188E. De heer J. Coutaut, Rijksveldwachter alhier, ie met ingang van 16 dezer overgeplaatst naar Gorincbem. Naar men verneemt zullen er, ten gevolge van de oeverafschuiviDg aan den Moggerahi) polder alhier, voorloopig geen extra werken moeten uitgevoerd worden. Het werk aan den Nieuwen polder (annex Stavemsse) alhier heelt een aanvang genomen. Meu is lhana druk bezig met bet maken en leggen van betonblokken. OUD-VOS8EMEER. Dinsdagavond werd in bet hotel An cbaoseur repasaul" vau wege de vereeniging het Groene Kruie ee filmavond gegeven, waarbij de bijzondere mooie film //Achter de wolken schijnt de zon" werd afgedraaid onder deskundige voorlichting. Met zeer groote belangstelling werd een en ander door bet zeer talrijke publiek, dat ondanks het zeer slechte weer was opgekomen, gevolgd. Het was een leerzamen avond. In een vergadering van den voetbal- boud O. V. C. is het oude bestanr ver vangen door een geheel nieuw, waar ihaüs in verkozen zijn de hb. D. J. Ampt Gz., M. J. Ampt, Tb. Hage, C. Hommel eu Jac. Roggeband. OVERVAL OP EEN JUFFROUW TE ROTTERDAM. In de C. P. Tielestraat te Rotterdam woont een 55-jarige iuffrouw, die veel huizen verhuurt. Zelve gaat ze de huur ophalen. Juist was ze Maan dagmorgen in hare woning terugge keerd, of er werd gebeld. Zij deed open en een als beer gekleede man trad binnen. Deze sloot onmiddelijk de deur achter zich, richtte een re volver op de verschrikte vrouw en op brutalen toon eischte hij baargeld. De juffrouw begon te gillen, waar door zij de opmerkzaamheid trok van den heer Timmermans, die zich vrij dichtbij de woning van de juffrouw bevond. Hij snelde toe en trapte de straatdeur open. De indringer ging er vandoor. Hij wierp zijn revolver in een aan den kant van den weg geparkeerd staanden vrachtauto. De heer Timmermans achtervolgde hem en wees hem aan een agent. Deze wist hem te grijpen en bracht hem naar een politiebureau. De revolver werd in beslag genomen. Het wapen bleek ongeladen en defect. EEN FA RIEK VAN EDEL GESTEENTEN. Bij de bekende Bergen opZoomsche juweliersfirmaAnt. Andriessen, Groote Markt te Bergen op Zoom is in haar etalage tentoongesteld de bekende fabriek van de firma Asscher, diamantslijperij te Amsterdam. Het bizondere van deze afbeelding is wel dat de fabriek is bezet door 3500 als brillant geslepen diamanten. Brillant, de meest begeerde vorm van edelsteen eischt wel een bizondere wijze van bewerking of men een brillant heeft van eenige karaten, of van slechts 1 /30 karaat, iedere brillant heeft 58 facetten. Het stuk een kunst stuk op zichzelf, schittert op allerlei wijzen en maakt op deze wijze reeds een goede reclame voor deze bekende diamantslijperij. Doch de kostbaar gemonteerde fabriek staat in een prachtomgeving van andere edelgesteenten en voor werpen van hooge waarde, zoodat het rnet recht een schitterend etalage is die bij bovengenoemde firma is te bezichtigen. LIEFDESDRAMA. Te Bergen op Zoom hadden twee jongelui verkeering. Hij, de 21-jarige II. W. was kleermaker, zij de 18- jarige B. B. had een einde aan de liefde gemaakt. De jongen wilde echter cle verkeering weer aanknoo- pen, doch het meisje weigerde. Hij vergezelde zijn gewezen verloofde, die met een vriendin een dansge legenheid verliet, terwijl een vriend van W. die onaangenaamheden vreesde, ook mede opliep. Voor men er op verdacht was, trok W. een revolver, loste een schot op mej. B. die in het hoofd getroffen, ter aarde stortte. Voordat de vergezellenden tusschenbeide had kunnen komen richtte VV. het wapen op zich zelf en joeg zich een kogel door bet hoofd. Hij was op slag dood. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd die de zwaargewonde mej. B. naar het ziekenhuis over bracht. Zij verkeert nog steeds in levensgevaar, daar de kogel nog niet uit haar hoofd is verwijderd kunnen worden. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Bij de Wouwsche Plantage is gis termorgen het lijk van een man ge vonden, getroffen door een schot door zijn longen. De politie werd met het geval in kennis gesteld en arriveerde spoedig met de mare chaussee uil Bergen op Zoom. Het onderzoek wees uit dat het een ze kere M. W. uit Halsteren was, ter wijl in zijn onmiddellijke omgeving twee zakken suiker werden gevonden. Het parket uit Breda leidde het verder onderzoek. Het is komen vast te staan dat W. met een kameraad aan het smokkelen was, toen ze zijn aangeroepen door rijksambtenaren. De ontdekte smokkelaars namen de vlucht, waarop de kommiezen hebben geschoten en W. werd getroffen. Deze heeft toen zijn rijwiel in de steek gelaten, is nog een paar hon derd meter doorgeloopen en toen neergevallen. SPORT. P. V. „De Luchtpost" gevestigd bij M. van Noort te Tholen. Wed vlucht van Lier. A. Rijnberg 1, 2, 6. M. van Noort 3, 4, 5, 7, 13, 14. B. W. Schot 8,12. F. Nijs 9, 11. H. Verkerke 10. Eerste overduif B. W. Schot, gelost 8 0-0. Ie duif 8-40 51, laatste duif 8-45-28. A.s. Vrijdagavond tusschen 79 uur inkorven voor Vilvoorden. Scherpenisse. Zaterdagmiddag j 1. werd op het D. E. V. O.-terrein een beslissingswedstrijd gespeeld om het kampioenschap van de 2e aldeeling Thoolsche Voetbalb. tusschen T.V.V.2 (Tholen) en S. V. C. 2 (Sl. Maartens dijk). Deze wedstrijd werd gewonnen doorT.V.V. met 4—0. Ruststand 2—0. Oud-Vossemeer. Voetbal. De eerste slagen zijn geleverd voor den prijs van den Brab. Voetbalbond beschik baar gesteld voor het Eiland Tholen O. V. C. II speelde tegen H. D. S. I te St. Annaland met 50; O. V. C. III tegen H. D. S. II 7—0. Een vriend schappelijke wedstrijd O. V. C. II legen D.O.S.K.O. IV51. Alles in voordeel V. C. RECHTZAKEN. ARK. RECHTBANK TE BREDA. Zitting van den Politierechter van Maandag 16 April 1934. DE SMOKKELAUTO VAN DE THOOLSCHE BRUG. Ruim 'n maand geleden maakten wij melding van de aanhoading van een Belgischeu anto waarin 6 balen ieder met 100 kilo melissuiker als smokkelwaar ver voerd werden. Op 15 Maart jl. wilde de 32-jarige diamantslijper F. L. V. meteen laxe auto de Thoolsche brog passeeren en vroeg den brugwachter M. v. d. Linde den passageprijs, zijnde 50 cent, welk bedrag betaald werd. Maar ook werd toen door dpn ambtenaar L. v. d. Vate een onderzoek oaar den inhoud van den anto ingesteld, waarbij de smokkelwaar ontdekt werd. Anto en suiker, de eerste te Ant werpen gehoord, werden door de Politie van Tholen in beslag genomen, de chauf feur, wiens medepassagier aan den baal ging, in arrest gesteld en naar Breda overgebracht. Daar stond hij Maandag, na ongeveer 'n maand voorarrest in het Hois van Be waring te hebben doorgebracht, voor den Politierechter terecht, als verdediger bijge staan door Mr. F. M. C. Pels Rijckeo, advocaat te Breda. Als getuige werd gehoord de brug wachter M. v. d, Linde, wonende te Tholen, nadat verdachte hel feit bad bekend, ge pleegd terwijl hij uiet wist dat het smok kelen hier in Holland zwaar wordt gestraft, vertelde de vel lwachter hoe de Belg werd aangehouden. De rijksadvocaat vorderde gevangenis straf te bepalen op de vordering van het O. M., waarbij spr. verzocht rekeoiug te hoaden met het feit dat de anto geleend was van een aoder. De Off. van Jast. Mr. F. Deeleo vorderde 4 maanden ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Na pleidooi van Mr. Pels Rijcken die het ten laste gelegde niet geheel bewezen achtte en verzachtende omstandigheden naar voren bracht, beloofde de Politie rechter Mr. F. Marree, over 8 dagen schriftelijk vonnis te wijzen. WEEKPRAATJE. ENTHOUSIASME. De voetbalwedstrijd NederlandIerland van Zondag 8 April 1.1. moet wel zooiets als een koude douche geweest zijn voor de tot vervelens toe herhaalde zegswijze „Koude Noorderlingen". Want wat in die duizenden daar io het Stadion poleeerde, brandde, laaide tot een door niets en niemand te remmen gevoel, was allesbe halve kond. Dat was enthousiasmeEn het loont wel de moeite, even bij dit woord stil te staan. Er is niets waar wij, en de wereld in dezen tijd meer behoefte aan hebben dan aan enthousiasme. Maar dan een enthon- siasme van het zuiverste water Niet alleen bij gelegenheden. Geen enthoosiasme met nps en downs, met eb en vloed, maar een enthousiasme, dat ondanks alles brandend is en blijft. We moeten niet meenen, dat geschreeuw en voetengetrappel en gegooi met hoeden een maatstaf voor enthousiasme zoo zijn. Dat is niet meer dan een vloedgolf. En we weten allemaal, dat een vloedgolf soms veel schade kan doen. Er ia een ander enthousiasme. Een en thousiasme, dat ons nooit verlaten mag. Dat we ondanks alles als een verborgen vlam, als een stille kracht io ons moeten drageDdat heel ons leven beheerschen moet. Want een voetbalwedstrijd is toch per slot van rekening een tamelijk onderge schikt iets iD ons leveo. Ook al brengt die wedstrijd een overwinning voor ons eigen team. En er is heel wat meer Doodig om odb leven geslaagd te kunnen ooemeD. Alles wat we doen om te slagen in de wereld en het leven, moet gedragen worden door enthoosiasme, willen we winnen. Zonder enthousiasme kuonen we nooit een blijvende overwinning behalen. En hoewel de tijdeo er niet naar zijn om ons en thousiast te maken, zijn wij toch ook niet maar om ons hei enthoosiasme te doen verliezen. Dat mag in geen geval. We zijn wel ietwat verweekelijkt. We hebben zoo graag, dat alles van een leien dakje gaat. En toch is dat niet zooals het hoort. Een man, in den waren zin des woords moet vechten kannen steeds vechten tegen de machten, die zich op sijo weg stellen om hem te doen stroikeleD. Moeilijkheden zijn te overwinnen met het wapen van het enthousiasme. Maar enthoosiasme is niet alleen een wapeD; het is ook een fondament. Alles wat hierop opgetrokken wordt, krijgt onmiddelijk het stempel van het blijvende. Wij hebben er echter voor te zorgen, dat er in dat fundament geen scheoren komen. Ons enthoosiasme moet dorend zijd, ondanks alles. Dan en dan alleen is het in staat het leven te dwingen. (Nadrok verboden). BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN, van 13—19 April. Geboren Machiel Pieter, z. v. S. L. Schot en I. P. Bijl. Dina, d. v. P. N. Knuist en C. A. Schot. Catharina Neeltje, d. v. M. Geuze en G. M. Moerland. Machelina Adriana, d. v. L. de Jonge en M. Bout. KERKNIEUWS. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 da. Kraaij en nam. 2 uur ds. Wolfensberger (Doopsbed) Ger. Kerk voorm. 9.80 en nam. 2.30 uur dr. Vellenaar. Gerei. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en's avonds 6 uur leeskerk. Vrije Ger Gem. voorin. 9.30, nam. 2 en *a avonds 6 uur ds. Baaij Ned Protestantenbond afd. Tholen Zondagavond half zes ds. H. de Jonge te Bergen op Zoom. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 da. de Bres en nam. 2 uur leeskerk. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 uur dhr de Vries en 's avonds 6 uur leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 eu 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur dhr Smit te Heemstede. Ger. Gem voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. de Bres. STAVENISSE. 55 Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. j i ElJ uur da. Moerman. Doopsbed. we Ond Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 et d'f avonds 5.30 uur leeskerk. liji ST. ANNALAND. ge Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeakerl Ni en nam. 2 uur ds. Kraaij ,jo Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en's avondi 5.30 leeskerk. OUD-VOSSEMEER. i on Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 da. de Haat' eD nam. 2 uur leeskerk. T0 Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uut ds. Vrengdenhil. io Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 uqi 's avonds 6 nar leeskerk. gli ht PUBLICATILN.hf Plaatselijk crisis Comité te Tholen, jj' De Dames van het Plaatselijk CrisiscomiK gi alhier zullen dezer dagen bij de ingezeteueo' te inteekenlijsten presenteeren tot het opnemec van bestellingen op Weldadigheidspostzegeli. j,i Uitgegeven worden zegels van 5 en 6 ceul, respectievelijk met de beeltenis van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Jnliauaj De verkoopsprijs is gesteld op 9 en 11 cent. De toeslag voor het Comité bedraagt 81 dus 4 en 5 ceni. Het bedrag wordt onmid dellijk bij de beslellieg voldaan. Minder dan d 5 zegels worden niet afgegeven. ii De zegels worden op 30 April a.s. ver- krijgbaar gesteld en aan de adressen van bestelling uitgereikt. Het Comité vertrouwt, dat ingezeteneu die nog iets kannen afzonderen voor het comité, dit zullen toonen, door een ilinke bestelling van Crisispoatzegels aan de dames op te geven, Julianaspeldjes. Het Comité zal dezer dagen ook te koop aanbieden het Julianaspeldje van verzilverd metaal. Met het oog op den 25en jaardag van H. K. H. Prinses Juliana vertrouwt het Comité, dat zeer vele speldjes zullen worden aangekocht, opdat ieder ingezetene van Tholen op den jaardag van Prinses Juliana het speldje zichtbaar zal kunnen dragen. 33 Gemeentelijke Arbeidsbemiddeling verleent kosteloos haar tnasohenkomat bij vraag en aanbod van werkkrachten, dionsi- personeel, e. d. Ingeschreven ataan als werkzoekenden t 2 werkvrouwen. Gevraagd 1 dagdienstbode plm. 20 jaar. Inlichtingen bij den Agent der Arbeidsbe middeling en Werkloosheid verzekering te Tholen. 16 MARKTBERICHTEN THOLEN, 20 April 1984. Boerenboter f 0.75 per pond. Roomboter f 0.80 Omzetbelasting inbegrepen. Eieren f 2.20 per 100. Geboren DINGENUS MATHIJS, zoon van JAC. DEN ENGELSMAN en E. P. DEN ENGELSMAN— 43547 10 Jobse. Oud-Vossemeer, 6 April 1934. Ondertrouwd: W. M. VAN TIGGELE en 7 43550 W. H. JANSEN. Poortvliet, 19 April 1934. Ondertrouwd M. J. IJZERMAN en 7 43551 D. DE JAGER. Scherpenisse, 19 April 1934. Ondergeteekende, Hoofdver tegenwoordiger voor het Eiland Tholen van de Brandverzeke ringmij. A. G., maakt bekend dat hij den heer W. L. KLOMPE te THOLEN heeft aangesteld als vertegen woordiger van voornoemde maatschappij voor de Gemeente Tholen. 16 43558 C. J. STEENPOORTE. Poortvliet, 20 April 1934. iedereen koopt ze. geheel nieuw model met dikke wielen, nu f25.Eiken gordijngarnituren, geheel compleet met ijzeren steunen fl.95. Koperen gordijn roeden 3/s28 ct.Va31 ct. bruin koper 3/832 ct.; '/j—36 ct. per M., in alle matenringen 1 ct.traproeden 11 ct. en ver der alle benoodigdheden hier voor. Onze bekende slerke stoe len met leer f 17.per 6 st. en vele andere meubelen aan zeer voordeelige prijzen. Ledi kant, stalen gezondheidsmatras en bedstel compleet f 28. kapokbedstel 122,75. Beleefd aanbevelend, J. MELSE THOLEN. 28 43557

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 3