Drie trouwe helpers bij de schoonmaak Zcllwerkend Waschmiddel Icnnudlg in twtfrtouik. Met moderne Afwaschmiddel voor Vaatwerk. Huis- en Keukengerei omen on;c/iadelyfc Bevat geen Chloor Te Madrid hielden de links-repu- za' blikeinen een nieuwe partij 1 aa hun constitueerende vergadering. De I®1 leiding van deze partij berust bij den i oud-premier Azana, terwijl Marcelino aa Domingo vice-presjdent is en José Salmeron secretaris-generaal. Het doel sct der partij is: de verdediging van de 3aP republiek en het vaderland tegen alle Jen vijanden van het parlementair regime. n In bet proces tegen de moordenaars Lvan Duca hield de auditeur-militair, J generaal Petrovisoesco,zijn requisitoir Hij eischte de veroordeeling der drie moordenaars tot levenslange dwang- '£s arbeid, en, indien de krijgsraad ver- di zacbtende omstandigheden mocht Qei laten gelden, in elk geval tot lang de durigen dwangarbeid. Tegen de vier lat aanstichters van den aanslag, onder welke generaal Codreann, den leider der „IJzeren Garde" en generaal Cantecuzino eischte hij gevangerïis- pti straffen van één tot tien jaar. eli Het heeft er veel van, dat thans e*'| aan den zwerftocht van den Ameri- kaanschen bankier een einde is ge- 'at komen. Na zijn sensationeel vertrek uit Athene, zijn aanhouding op zee 34, en zijn nieuw vertrek met de „Meotis" >ei zwalkte hij dagenlang rond, in de f hoop, dat tenslotte een land hem zou rg vergunnen voet aan wal te zetten, zonder gearresteerd en naar de Ver- T eenigde Staten gezonden te worden, waar men zijn uitlevering vraagt in verband met de kracht van zijn maatschappijen. U Toen de „Meotis" in de Turksche ie wateren proviand innam, werden 40' Insull en de kapitein van het schip D- gearresteerd. De Amerikaansche am- n" hassadeur. die intusschen den Turk- schen minister van buitenlandsche zaken een aantal documenten over- handigde, die op de lusull-affaire betrekking hadden, kreeg van de Turksche regeering de mededeeling, dat hij thans kan beslissen, wat er n met Insull gebeuren moet. t. 'l CRISIS-PU BLICATIËN. REGISTRATIE TUINBOUWBEDRIJVEN. Door deStreekcommissie in Zeeland wordt bekend gemaakt, dat ver bouwers van tuingewassen, die de oppervlakte hiermede beteeld in 1933 nog niet deden registreeren, zich hiertoe alsnog voor 15 April as. kunnen opgeven bij het Secretariaat Ir. A. W. VAN DE PLASSGHE, Rijkstuinbouwconsulent, Tulpstraat 44, Goes. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor 1934 de verbouw van deze gewassen alleen is toegestaan aan hen, wier bedrijven geregistreerd zijn, terwijl de omvang van den ver bouw moet beperkt worden overeen komstig de voorschriften, zooals deze reeds werden gepubliceerd en op aanvrage worden toegezonden. Voor alle nadere inlichtingen wendde men zich tot bovenvermeld adres. 28 THOLEN, 6 April 1934. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan bet postkantoor Tholen en de daaronder ressorteereode bnlppostkantoren werd gedurende de maand Maart ingelegd f18958.52, terugbetaald 123836,88. Bet laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 15212. Blijkens een advertentie voorkomend in ons blad van bedeo, is de propaganda- en filmavond van de Ned. Blindenbond thans op Donderdag 12 April a.s. GOED AFGELOOPEN. Donderdagmiddag reed de vrachtauto van de vischhandel van firma Wed. B. G. Kegge weg, zonder dat de chauffeur be merkt had dat het zoontje van L. Moer land op de treeplank zal. Door omstanders 'ewaarschowd stopte de chauffeur en [wam het jongentje van de treeplank te vallen, en bekwam slechts enkele kleine verwondingen aan zijn beenen. Onze oud-stadgenoot de heer M. L. Lindhout, thans inspecteur by den dienst van openbare werken te Baarlem is be vorderd tot Hoofdinspecteur, chef van de bestratiogsdienst bij genoemden dienst. Donderdagmorgen kwam de vrouw van P. db B. doordat bet touw van de trap brak, met trap en al te valleo. Daar ze klaagde over pijn in de borst heeft men geneeskundige hulp inge roepen, maar gelnkkig was er niets ge broken. Dinsdagavond zag men boven den dijk aan het z.g, Deurloo's kaadje groote vlammen, uitslaan, By onderzoek bleek dat ongeveer 150 geer, perkoen palen van het Waterschap, die daar zijn opge slagen in brand stond. Door de groote hitte was het niet mogelijk te blusschen. Ook is een gedeelte vao de betonnen moor door de hitte gebarsten. Bij onderzoek door de politie is ge bleken dat de brand is ontstaan doordat jongens uit baldadigheid de dijk in brand hadden gestoken. Tegen de dader P. de K. is proces-verbaal opgemaakt. Een dnre Paaschvacantie, daar de schade geschat wordt op f 160. DE BAZAR TE THOLEN. De reeds weken aangekondigde Bazar ten behoeve van het restauratiefonds der Ned. Herv. Kerk alhier, is Zaterdag onder groote belangstelling geopend. Onder de aanwezigen merkten wij o.m, op, Mr. A. J. van der Boeven, borgem. vao Tholen J. B. Dekker, lid van den Raad; Ds. WolfensbergerW. J. Geluk Pree. KerkvoogdKerkeraadsleden, en behalve natuurlijk de Dames-comitéleden, tal van genoodigden en belangstellenden. Om drie uur nam mevr. Dekkervan Oost, presidente van het Bazarcomité het woord en sprak als volgt Geachte Aanwezigen! Er zijn niet veel gemeenten als Tholen, die zich mogen verheugen in het bezit van een Kerk, welke uit architectonisch oogpunt en wat massale grootte betreft, met de onze te vergelijken is. Dat we dit niet altijd en te weinig weten te waardeeren, sou ons te verwijten zijn, al is het opgroeien en dagelijksch verkeeren om dit bouwwerk misschien de oorzaak vao de onverschilligheid waarmee velen onzer staan, tegenover wat aan vreemdelingen, belangstelliog en bewon dering afdwiogt. Dames en Beeren Toen vanwege de Kerkvoogdij tot ons het verzoek kwam een bazar te willen organiseereD, om mede te helpen aan het vormeo van een grond- kapitaal, noodig om met Rijkssteon te komen lot de zoo hoog Doodige restauratie van onze monumentale Kerk, heeft zich ons comité gevormd. Dit comité, ik mag dit ter eere mijner medeleden wel zeggeD, heelt geen tijd en moeite ontzien en alles in het werk gesteld, om met een bazar voor den dag te komen, die kans van slagen biedt. Vele avondjes zijn aan dit werk gegeven. De meisjes hebben bijzonder hun best gedaan en dan ook veel en mooi werk afgeleverd, waarvoor van deze plaats onzen dank. No het einde het werk moet kronen, doe ik op haar verdere activiteit een beroep. Dank moet gebracht worden aan allen die in en buiten de gemeente door giften in geld of in natura, de bazar mogelijk gemaakt hebben, eveneens aan beD, die bij het opbouwen behulpzaam wareD. Aan de Edelacbtb. Beereu, Burgemeester en Raadsleden onze erkentelijkheid voor bet beschikbaar stellen van ueze lokaliteiten. De Fa. O. de Wiljes danken wij voor haar bereidheid om met haar koffie- en theeschenkerij de attractie vao onze bazar te verhoogen, en tenslotte nog een «arm «oord van dank aan onze pers. 106 43516 Ik spreek de verwachting uit, dat de bazar een druk bezoek zal mogen ten deel vallen en dat al wat te koop aangeboden wordt, aftrek vinden mag. De verschillende spelen zullen u ani- meeren, uw kunst en uw geluk te be proeven. En wat de loten betreft, al zijn de leste zeker de beste, we willen ze toch nog kwijt. Kortom, laten we allen ons best doen, om deze Thoolschs bazar een reuze succes te bezorgen. De zoo hoog uoodige restauratie van onze oude schoone Kerk, zal er door bevorderd worden, en Tholen zal het bewijs leveren, dat het weet te waardeeren, het bezit van een monumentaal gebouw. Door de restauratie zal zijn schoonheid ongetwijfeld beter tot ons spreken en het zal ons voldoening geven een steentje daartoe te hebben bij gedragen. Dames en HeereD. Bet is mij een groot genoegen en een aangename taak, deze bazar voor geopend te verklaren. Bartelyk applaus volgde. Hierop verkreeg ds. Wolfensberger bot woord. Spr, herinnerde er aan. dat het heden stille Zaterdag is, den dag dat Christus in het graf heeft gelegen bet was voor Zijnediscipelen een rustigedag, maar binnen in hen was bet niet rustig. Elk jaar heeft zulk een stillen Zaterdag; persoonlijk heeft spr. iederen Zaterdag een stilleB dag, doch van binnen is het dikwyls de onrostigste dag der week. Zoo bereikte spr. de uitnoodigiog op dezen dag een woord te spreken by de opening vao den Bazar en zelf is spr. oog nooit op een Bazar geweest. Men kan dit van hem achterlijk vinden, doch onlangs opende een ambtgenoot van Bpreker ook een Bazar en deze verklaarde eveneens nog nimmer een Bazar bezocht te hebben, spreker bevindt zich dos in goed gezel schap. Zoo heeft spr. ook eens bij een film gesproken en hij had nog nimmer een film gezien; achterlijk zal men dit vinden, maar alle begin is moeilijk. Alles slijt en zoo heeft onze schoone Kathedraal dringend behoefte aan herstel. Bij de oprichting van den tabernakel door Israël kwamen ook de giften ruim in en ook hier zijn veel giften ingekomen voor het hoodeo van den Bazar, Spr. releveerde nog dat hij drie jaar geleden Tholen in de stille week heeft bezocht, op de dijk keonis maakte met een frissche zeewind, zoodat spr. al dadelijk den indruk kreeg dat te Tholen een fris sche wiDd woei. De verdeeldheid die hier op Kerkelijk gebied heerscht, roerde spr. oog aan; weidde nog over eenige andere zaken uit en kwam tot de conclusie, dat heel Tholen, evenals geschiedde bij de herdenking van de vestiging van het Oranjehuis, nu ook heel Tholen heeft medegewerkt aan de voorbereiding van den Bazar. Spr. hoopte dat de Bazar zou mogen slagen; er flink zal worden gekocht,zoodat allen die zich moeite hebben gegeven met voldoening op hun arbeid kunnen terug zien. Spr. verzocht te zingen een tweetal verzen van Psalm 84, waaraan de aanwe zigen voldeden. Hierna verkreeg den heer W. J. Geluk, president Kerkvoogd het woord. Z. Ed. sprak als volgt Geachte Dames en Beeren Als president-kerkvoogd gevoel ik mij verplicht bij deze gelegenheid een enkel woord te spreken. Bet is allen wellicht bekend dat ons kerkgebouw met dat te Wouw en nog een andere plaats behoort tot een der schoonste gebouwen uit het Zoiden van ons land. Bet is echter ook bekend dal ons kerkgebouw al sedert jaren in een deaolaten toestand verkeert, zoodat een degelijke restauratie al meer noodzakelijk blijkt. Al jaren achtereen is getracht met behulp van Rijk, Provincie en Gemeente tot dit grootsche werk over te gaan. Tot nu toe is dat op allerlei bezwaren afge stuit. Thans wordt weer getracht een fonds te stichten waaruit de kosten zouden kunnen bestreden worden. Een eerste poging daartoe is het houden vao een bazaar. Namens Kerkvoogdij breng ik van deze plaats hulde en dank aan het comité, dat het initiatief daartoe heeft genomen. Van harte hoop ik, dat het werk door het Comité verricht, met groot succes moge bekroond worden, en dat hiermee den grondslag worde gelegd, waarop verder kan worden voortgebouwd, opdat in afzien- baren tijd ons kerkgebouw weer in zijn ouden glans moge te voorschijo komen, Ier eere van God en Zijn dienst. Daarna verspreidden de aanwezigen zich in de verschillende zalen en het was een drukte van belang naarmate het later werd. De toeloop was enorm en ook Maandag avond maakte men op de Bazar goede zaken, en zoo ging het alle avonden door. Boven verwachting 1 riepen de dames vao het Comité. Eq als des avonds de kas werd opgemaakt, ja dan was alle ver moeidheid geweken, en de penningmeeE- leresse had buiten de vermoeidheid ook nog een zwaren buidel te dragen. En zoo kan dan een mooi bedrag aan het fonds voor restauratie van onze zoo mooie Gothische Kerk worden toegevoegd. De Bazar bracht f 3211.86 op. Het aan tal bezoekers was 2502, Een woord van dank mag Dog gebracht worden aan de firma O. J. de Wiljas, voor haar gratis thee- en koffieschenkerij en ook de heer M. C. Deurloo, bakker alhier die zorgde dat bij een kopje thee of koffie een gebakje kon worden aange boden, welke bij gratis had geleverd. Bet aantal prijzen van de loten is te groot om hier nitvoering te vermelden alleen willen wij zeggen dat op no. 737 de eerste prijs is gevallen en de verdere uitslagen weet de secretaresse van het comité mej. J, van Elsacker Verl. Hoogstraat. POORTVLIET. De propaganda-avond van den Nederlandschen Blindenbond. welke was uitgesteld in verband met bet overlijden van B. M. de Kooiogiu-Moeder, zal no plaats hebben op Vrijdag 13 April 7 uur in café P. Geene. DeCoöp. Boerenleenbank hield haar jaarvergadering in hotel Geene, onder voorzitterschap van den directeur, de heer B. Uyl. Bet aantal leden bedraagt thans 138. De notulen van de vorige vergade ring werden goedgekeurd. De rekening over 1933 sluit met een batig slot van f 1123,11. De ontvangsten zijn inhoud der kas op 1 Jan. f3720,07, outvangen spaar gelden f 39679,97, ontvangen voorschotten f 1332,08, van de loopeode rekening f 82628,68, vao de Centrale Bank f 3432,06, twee obligatiën f 2000, afschrij vingen f9,20, reservekapitaal f 1177,12, voorschot rente f 2107,62, reDte loopeude rekening f 3766,21, coopous f400, pro visie en kosten f 60,75, diversen 142,44, totale ontvangsten i 171.154,20. De uitgaven zijnuitgaven aan de spaarbank f 40789,55, voorschot f 600, aan de loopende rekeninghouders f 78587,28, naar de Centrale Bank gezonden f 40148,74, rente aan de Spaarbank f 2755,72, loo peode rekeniog rente f 708,51, betaald aan de Centrale Bank f971,13, bijdrage f 33,51, salaris kassier f 600, afschrijvingen f9,20, diversen f482,14, op reserve ge brachte winst f 1177,12, inhoud der kas f4291,30, totaal f 171.154,20. Blijkens de balans bedragen de bezit- tingeo inhoud der kas f4291,30, uit staande voorschotten f 41887,80, borg stelling f 11.006,97, te goed op loopeode rekeDiog '81.941,90, aandeeleo Centrale Baok f70, aaodeel Cuöp. Grondcrediet- bank f 100, obligatie Centrale Baok f 800, waardevolle papieren f39,40, meubiliir f55,12, te vorderen voorschotten f 1036,25, totaal f 147.328,86. De schulden zijn aan de spaarbank f 94293,82, schold aan de loopende reke ninghouders f 23644,31, aan de Centrale Baok f 13627,62, reservefonds f 14630, saldo winst f 1123,11, totaal f 147328,86. Tot bestnarslid wordt met 38 stemmen herkozen de direclenr Berm. Uyl. Het aftredend lid van den Raad vao Toezicht de heer P. Vroegop, wordt met 39 stem men herkozen. Tot plaatsvervangers werden gekozen de heeren J. Vos en Job. Denrloo. Besloten wordt de winst over 1933 Ie voegeo bij de reserve. De commissie belast met bet nazien der rekening beciaat uit M. C. van As, C. Goodzwaard, S. Nortier. De reDtestandaard blijft voor spaarders 3 leden-9paarders 3.24 debietrente Het voorstel van C. L. de Jonge, om de Bank telefonisch aau te slniteD, wordt met 11 tegen 30 stemmeu verworpen. Daarna wordt de vergadering gesloten, Loop der bevolking in de maand Maart. Vestigingen Leendert Job. Punt en gezin van Steenbergen, Cornelis Poot van Heeze. Vertrokken Adriaan C. Jeroense en gezin naar Steenbergen. Lena P. Heijboer naar 'a Gravendeel. SCHERPEN1SSE. Bij de Maandag gehouden voetbalwedstrijd tosschen Schore en Scherpenisse had een der spelers van Schore het ongeluk met znlk een kracht tegen een der spelers op te loopen dat hij op het veld neerviel en geneeskondige hnlp moest wordeu ingeroepen. Deze oor deelde dat hij naar Schore per loxe auto wel vervoerd koo wordeo, alwaar dan wederom de dokter geraadpleegd moest worden. ST.MAARTENSDIJK. Woensdagavond jl. hielden de leden van de Coöp. Boeren leenbank alhier hun jaarlijksche algemeene vergadenog in de herberg van den heer P. J. v. Iwaardeo, onder voorzitterschap van den beer Aotb. L. Bage. Van de 166 leden waren slechts 44 leden ter vergadering aanwezig. De voorzitter, de vergadering openende, heette de aanwezigen hartelijk welkom, de hoop uitsprekende, dat de discussies van aangenamen aard moge zijn en be doeld tot opbouw van de Bank. Als secre taris voor deze vergadering wordt aange wezen de heer M. C. Sonke en als stem- opuemers de heeren L. H. van As en J. v. d. Rhee. De rekeniDg en verantwoording 1938 wordt hierna met alg. st. goedgekeurd. Op 81 Dec. 1983 bedroeg de totale ontvangst f 528339,15 j de uitgaven f 514199,09, alzoo een kassaldo van f 14140,06 op 81 Dec. 1933 bedroeg het spaargeld 1 238257,58, op dien datum wareu 381 spaarboekjes in omloop en had de Bank in loopende rekening van de leden tegoed f 157019,68 en aan leden schold f 12932,16. Uu de balans bleek, dat de winst over 1933 f 1886,86 be draagt. Met haast alg. st. werd de heerM. Bil als bestaarsild herbenoemd. Bet aftre dende lid van den Raad van Toezicht de heer G. J. de Wilde verkreeg 23 van de 44 uitgebrachte stemmeo, zoodat deze joist het voldoende stemmeD&antal ver kreeg, de heer Chr. Hoek Mz. was de opvolger met 14 st. De plaatsvervaugende leden van Bestoor en Raad v. Toez. de hh. P. V. Splun- ter en Chr. Hoek Mz. werden met groote meerderheid van stemmen herbenoemd. De voorz. deelde hierna mede, dat het Bestoor besloten heeft de reote voor be- waargelden voor 1934 te bepalen op 2,88 voor steeds opzegbare spaargelden 3>6 voor l jaar vast 3,84 Voor credn in loopende rekening 3,6 voor debet 4,75%. De voorzitter doet dan nog mededeeling dat het Bestuur vast houdt aan 3 bestuursleden en das niet kan voldaan worden aan het verzoek van den heer W. G. Bastiaanse op de vorige vergadering. Bij de rondvraag drukt de beer Basti- aaDse er zijn spijt over uit, dat de no tulen der vorige vergadering zoo eenzijdig en onvolledig zijn. Bovendien geeft hij het Bestuur ia overwegirg voortaan geen voor velen oubegrypbare balans aan de leden te verstrekken, maar een exploitatie rekening, waarop iukomsten eu uitgaven over het afgeloopen boekjaar, voorkomeD. Dit beweegt den voorzitter eenige nadere cijfers te verstrekken, den leden belovende de volgende jaren een meer volledig over zicht te geven. De heer Bastiaanse deelt den voorzitter nog mede, dan maar geen voorstel tot BestoorsoitbreidiDg meer te doen, zijns inziens kan hij nog steeds geen enkel steekhoudend motief in des voorzitters betoog dienaangaande omdekkeD, zoodat het Beslunr in dezen de overwinning heeft behaald, welke echter sober is, ver geleken bij de overwinning op zichzelf, indieo het verzoek was ingewilligd ge worden. De voorzitter las toen nog een gedeelte voor van een hoofdartikel uit de Raif- feisenbode en sloot daarna de vergaderiüg. OUD-VOSSEMEER. Woensdag 31 April a.s. zal de heer Mr. J. J. Verslaijs als burgemeester worden geïnstalleerd. Naar wordt medegedeeld, zal het inhalen op eeoigszios bescheiden wijze plaats hebben enkele vereenigingen zullen daaraan deel nemen. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. NIEUWE AANSLUITINGEN. TELEFOON. P. J. Vroegop, Landbouwer, Paasch- dijk Poortvliet no. 26. P. J. van Haaften, Commissionnair St. Maartensdijk no. 41.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 4