a Gemengd meesters van verschillende gemeenten uit ons land te Den Haag een gere serveerde plaatsen hadden om zoo namens hun ingezetenen een laatste groet te brengen aan de verscheiden Vorstin. Den avond voor de bijzetting, zijn in nagenoeg alle Kerken in ons land kerkdiensten gehouden ter herinne ring aan het overlijden van de Koningin-Moeder. Generaal Tonnet vertaal Santpoort. Nog steeds de zaak-OnDes. Zaandam tegen de liegeering De strijd legen de werkloosheid. Advocaat iu arrest. Generaal Tonnet is uit Santpoort ontslagen. Vanzelfsprekend is echter door dezen maatregel dit geval niet uit de wereld. Het Nederlandsche publiek mag^nietden indruk houden, dat op grond van een blijkbaar on volledig onderzoek, iemand in een gesticht voor zenuwlijders kan wor den ingesloten. Hierover zal dus wel menig vel papier vol geschreven worden. De zaak Onnes. Reeds zeven weken lang duurt dit proces en de negentiende zitting, waarin het gelnigenverboor a charge beëindigd werd, is achter den rug. Voor deze zitting was, in verband met de begrafenis van H. M. de Koningin-Moeder, de belangstelling uiterst gering. Op de gereserveerde tribune was niemand en ook de pu blieke tribune zoowel als de pers- taleis vertoonden groole gapingen. De zitting, waarop o. a. de cham- pagnefuif bij Jehanknegt ter sprake kwam, duurde slechts van negen tot elf uur. In de vorige raadsvergadering van Zaandam vroeg de heer Tilkema (a.r.) bij de begrootingsdebatten van B en W. naar aanleiding van den door de Regeering geuiten wensch om het ambtenarenreglement in overeen stemming te brengen met het rijks ambtenarenreglement, wat betreft de wering van revolutionnaire elemen ten. In de raadsvergadering van Dins dagavond deelde burgemeester Ter Laan mede, dat het college niet zou voldoen aan dezen wensch der re geering en er niet aan denkt om revolutionnaire arbeiders en ambte naren te ontslaan uit den gemeente dienst. Werkspoor N. V. is opgedragen een bemalings-installalie te leveren voor het Hoogheemraadschap Delf land. De installatie zal bestaan uit twee centrifugaal-pompen, elk met een opbrengst van 400 M3. per min. bij een opvoerhoogte van 2.85 m., welke worden aangedreven door middel van tandradoverbrenging door twee werkspoor-Dieselmotoren van het T. M.-type, elk van 300 A. P. K. Dus weer werk voor vele handen maar steeds worden duizenden han den vergeefsch naar werk uitgestrekt. Op last van de justitie is een Am- sterdamsch advocaat, mr. D. gear resteerd, verdacht van verduistering als curator in een faillissement. Mr. D. die zelf nadien is gefailleerd, heeft zich geruimen tijd geleden naar Zuid-Frankrijk begeven om zich daar aan de bloembollenteelt te wijden. Inmiddels achtte de Justitie zijn aan houding gewenscht, weshalve zijn uil levering verzocht werd. Na te Aix-en-Provence veertig dagen itt het instructiegebouw van het gerechtshof te zijn ingesloten ge weest, werd Mr. D. enkele dagen ge leden naar Amsterdam op transport gesteld, waar hij in voorloopige be waring is opgesloten. Vermoedelijk zal Mr. D. in Mei terechtstaan. Hij zal worden verde digd door Mr. J. Ilartog de Vries. Ontevredenheid in Tunis. De zaak tegen de moordenaars van 'president Duca. Nog steeds troe belen in Spanje. Brutale overval in Saragossa. Tsjang-Kai-Sjek betaalt achterstallige soldij. Arabië vecht ook weer. Mussolini op het hoogtepunt van zijn roem Oostenrijk krijgt een nieuwe grond wet. Nog steeds Stavisky. Dr. Reitz overleden. Door verlaging der salarissen is onder de ambtenaren in Tunis groote ontevredenheid ontstaan. Er werden beloogingen gehouden, die een sterk anti-Franseh karakter droegen. Moor- sche ambtenaren trokken door de stad, waarbij ze „Leve Italië 1" riepen. Een delegatie, die naar Parijs ge zonden werd, werd daar niet ont vangen. De resident kreeg instructie met alle gestrengheid tegen de be- toogers op te treden. In het proces tegen de moordenaars van den min.-president Duca, dat te Boekarest gevoerd wordt, deed mej. Florna Gracuenescu, getuige a charge belangrijke verklaringen. Ze verklaar de, Gonstantvnescu, den moordenaar van Duca en zijn medeplichtigen, alsmede Codreann, den leider der IJzeren Garde, te kennen. Ze gaf en kele verklaringen weer, die door Codreann waren afgelegd, en waarin deze openlijk sprak over de noodza kelijkheid otn Duca uit den weg te ruimen, benevens Titulescu en andere leden der regeering, wat begrijpelijker wijze nogal sensatie verwekte. In Spanje wil het nog niet rustig worden. Het schijnt dat, als Zuidelijk bloed aan het koken gaat, het nog niet zoo gauw bekoeld is. In de elec- trische centrale van Vaiencia werd door de arbeiders gesaboteerd, waar door de stad urenlang in het donker zat. Later staakte het personeel der centrale gasfabrieken en waterleiding, welke staking door de regeering on wettig werd verklaard. Studenten der technische universiteit en militairen stellen alles in het werk om de be drijven op gang te houden. Te Saragossa lieten syndicalisten een bom ontploffen voor een politie bureau, met den opzet 25 man te dooden. Door het te vroeg ontploffen der hom, rnisl ukte dit plan. W el werden een kind en een volwassen voorbij ganger gedood en vier voorbijgangers ernstig gekwetst. Ook le Barcelona is de rust nog' lang niet hersteld. De daden van terreur duren onverpoosd voort. Bandieten overvielen kassiers van een bioscoop, die door recher cheurs werden vergezeld. De roovers die de kassiers in vier auto's achterna gegaan waren, openden onverwacht met machinegeweren het vuur op de kassiers en de politie, wat door de laatste beantwoord werd. Twee agenten werden ernstig en twee voor bijgangers licht gewond. De bandieten ontkwamen met een buit van 20.U00 peseta's. In Madrid duurt de staking der metaalbewerkers nog steeds voort, De opperbevelhebber van de legers der Nanking-rogeering Tsjang-Kai- Sjek heeft den militairen gouverneur van Canton, Tsjang-Tjai-Tong een bedrag van 15 000.000 dollar aange boden als „achterstallige soldij voor de soldaten". In ruil daarvoor zou Canton het plan tot een-wording met Nanking moeten aanvaarden, volgens hetwelk Nanking leger, vloot en lucht macht van Canton zou overnemen en alle bestuurslichamen van Canton afgeschaft moeten worden. Tsjang- Tsjai-Tong schijnt wel bereid dit aanbod aan te nemen, maar men vreest den tegenstand dergenen, wier positie door die verandering in gevaar wordt gebracht. Hoewel de berichten over de vijan delijkheden aan de grens tusschen Yemen en Savedië slechts traagjes doorsijpelen, schijnt thans toch vast le staan, dat de Yemenieten aan de verliezende hand zijn. De troepen van Savedië zijn reeds 20 km. in Yemen doorgedrongen. Op de tien millioen kiezers bij de nieuwe verkiezingen voor de laatste politieke kamer waren slechts 15.000 tegenstemmers. Vijf jaar geleden ver schenen er 8.650.740 kiezers aan de stembus van wie 8.506.576 ja en 136.124 neen stemden en 6.820 on geldige stemmen uitbrachten. Zoowel het aantal neen-stemmers als dat der ongeldige stemmen is dus aanmer kelijk verminderd Op grond van deze stemming kan Mussolini zeker zeggen, dat hij liet geheele land achter zich heeft. Uil inlichtingen van vooraanstaande zijde blijkt, dat de in voorbereiding zijnde grondwet werk wordt van hoogc staatsmanskunst en moreele grootheid. Ze zal datgene bevatten, waarnaar het Oostenrijksche volk jarenlang met steeds stijgende span ning heeft uitgezien en dat het al die jaren steeds met meer nadruk geëischt heeft. Er zullen raadgevende organen en één eigenlijk wetgevend orgaan n.l. de Bondsdag worden opgericht. De wetsvoorstellen der regeering zullen eerst voorgelegd worden aan de raad gevende organen, welker zittingan niet publiek zijrt. Deze organen zijn een staatsraad, een bondsraad voor onderwijs, een bondsraad voor handel en industrie en een raad voor de Oostenrijksche landen. In de zaak van Stavisky, die nog steeds aan den gang is, werd nog gehoord generaal Ëardi de Fourtou, die een leidende rol speelde in ver schillende ondernemingen van Sta visky. Een persfotograaf, die hem wilde kieken heeft hij met een vuist slag neergeslagen, waarna de gene raal die als zoodanig van de lijst der ofifcieren is geschrapt, in arrest ge steld werd. In Engeland werd de danseres opgespoord, die met de beleening van de juweelen in verband wordt gebracht, Het bleek te zijn Miss Celia Nono, die vroeger in het variété van Stavisky te Parijs danste en die op het oogenblik een engagement in het Café Anglais te Londen heeft Deze 23-jarige danseres zou in relatie hebben gestaan met Romagniuo, den secretaris van Stavisky. Maandag avond is zij gehoord door den inspec teur van Scotland Yard, Lander, met den door de Sureté Generale naar Londen gezonden Franschen detec tive Pendepièce. Een der laatste groote figuren uit den vrijheidsstrijd der boeren, Dr. Frans Willem Reitz, oud-president van den Oranje-Vrijstaat, is Dinsdag in den ouderdom van 89 jaar over leden. Reitz werd 5 October 1844 te Swellendam (Kaap-Kolonie) geboren, studeerde aan de universiteit te Kaap stad, waar hij zich als advocaat ves tigde. In 1875 werd hij benoemd tot opper-rechter van den Oranje-Vrij staat, welke functie hij in 1889 ver wisselde voor die van president der republiek. Hij vergezelde Kruger op zijn veldtochten van 31 Mei 1902, toen de vrede en Vereeniging een einde maakte aan de zelfstandigheid der Zuid Afrikaansche Republiek. Dr. Reitz heeft ook als dichter en schrijver naam verworven Hij ver zamelde „Sestig uitgesochte Afri kaanse gedigte", werkte mee aan de uitgifte van „Een eeuw van onrecht" en publiceerde verder „Korte ge schiedenis van Zuid-Afrika" en Oor- logs- en andere Gedigte". TH0LEN, 30 Maart 1934. DE BAZAR. De dames zijn gereed gekomen met huD voorbereidende arbeid en ia de lo kalen van de. U.L.O.School staat alles gereed de bezoekers, die er zonder twijfel bij honderdlallen zul en komeo, te ont vangen. De mooi ingerichte stands lokkeo tot koopen uit en de theeschenkerij geeft gelegenheid tot eeo rostig zitje. Hand werken zijn er in overvloed, kunstvoor werpen en schilderijen kan tnen er koopen, chocolade enz., teveel om op te noemen. Er is een rad vau avoninnr, electriscb geladen water, een trekbiljart, eeD trek- teot, een vogelpik, werpspel, aansteekspel en vanzelfsprekend ontbreekt de grabbel ton niet. Zaterdagmiddag 3 oer beeft de opening plaats, waarna de koopers toegelaten knunen worden. En gezien de schat van velerlei aard en de hierboven genoemde attracties, meeoeo wij van te voren wel de overtui ging te kanneo uitspreken of deze Bazar zal wel een van de best geslaagde alhier zijn. Het wachten is op de bezoekers. Men zie voorts de advertentie in ons blad. Naar wij vernemen, vestigt de Amsterdamsche Bank N. V. Bijkantoor Bergen op Zoom vanaf Dinsdag 8 April a.e. een dagelijksche zitdag te Tholen in het pand Hoogstraat No. 16 waarin lot heden het Kassierskantoor van den heer A. J. W. Smith was gevestigd. De heer Scuith gaat over tot afwikkeling van zijn loopende zaken en is aangesteld tot beambte van de Amsterdamsche Bank N.V. Bijk. Bergen op Zoom, mede belast met het waarnemen van den dagehjk*cben zitdag te Tholen, alsmede vaD de zitdagen te St. Maartensdijk (Donderdags) en St. Annaland (Vrijdags) Bet is ons bekend, dat de beer Smith sinds de jaren, gedorende welke hij zijn kassiersbedrijf te Tholen uitoefende, de sympathie der ingezetenen heeft gehad en wij betwijfelen niet, ot deze zal hem ook iu zijn uienwe werkring bij de Am- gterdamsche Bank steeds blijven ten deel vallen. "POORTVLIET. In de gebonden al- gemeene vergadering van de leden der Weegbrug ^Algemeen BelaDg" werd het attredeud bestuurslid dhr E. C. W. A. Geuze met algemeene stemmen herkozen. In 1933 was ontvangen f 36.43 en uitgegeven f 67.47 zoodat het nadeelig saldo bedroeg f21.06. SCHERPEN1SSE. Io de op 27 Maart j.1. gehooden vergadering van den dijkraad van het Calamiteoze Waterschap „Scher penisse" werd de begrooting voor bet dienstjaar 1934/85 behandeld en voorloopig vastgesteld op ootvang cd oitgaaf tot een bedrag van f 20938.69, waarbij een post voor oovoorzien van f 1865.40. Het dyk- gescbot werd bepaald op t 16884.78. Vau de aangrenzende polders zal geen bijdrage worden geheven. Door het Cal. Waterschap „Scher- penisse" werd aanbesteed franco voorden wal, de levertog van 80 M3 grint en 180 ton steenslag, benevens het lossen en vervoer daarvan. Inschrijvers voor grint: C. de Haan, Werkendam fl.94j H. M. de Waal, id. f 2.14. Idem steenslag De Hoop, Ter- neuzen f2.87; J. de Dreu, Goes f 8.00 Is. Adriaanse, Ternenzeu f3.06. Lossen vau grint per M3; M.vanGorsel Scherpenisse 1 0.35A. van Ast, idem t 0.39 C. Geuze, idem 10 41. Vervoer grint per M3: G. Anthonisse, Scherpt- uisse f 0.53 G. J. Qjsak, idem f 0.58. Lossen steenslag per S.-ton M. van Gorse), Scherpenisse 10.25; A. van Ast, idem f 0.29 C. Genze, idem f 0.37. Ver voer steenslag per S.-ton: G. Autbonisse. Scherpenisse f0,38; G. J. Quaak, idem f Ü.385. ST. MAARTENSDIJK, 29 Maart. Op Dtusdagavoud 27 Maart j1. hielden de Leden der Ciöp. Electr. Centrale S'. Maar tensdijk huD jaarlijksche Algemeene Ver gadering in de herberg van den heer P. J. van Iwaarden onder voorzitterschap van dr. J. Tazelaar. Van de 175 ledca waren slechts 82 leden tegeuwoordig. De Voorzitter, de vergaderiDg openende, deelde mede dal deze vergadering aan vankelijk was bepaald op Maandag 26 Maart, maar in verband met de kerkdienst op dien avoud en als teeken vau rouw tot beden uitgesteld. De Voorzitier wijdde allereerst enkele woorden ter nagedïcbiens van H. M. de Koningiu-Moeder. Hij wees er de ver gadering op, dat Zij zeer veel voor ons laud heeft gedaan en gedorende db min derjarigheid v n onze Koningin ons volk mei wijs beleid heeft oestuurd dal Zij ook na dieo tijd met heeft stilgezeten, maar van Haar groote belaugsiellmg io ons Nederlandsche volk op allerlei terrein heeft blijk gegeven, inzonderheid op dat der liefdadigheid op ziekenzorg en steno aan armen dat zij na Haar Regentschap betschoonegeccheuk vau het Nederlandsche volk nog verdobbelde en daarvoor ten dienste van de bestrijdmg der tabercolose Oranje Naesaooord stichtte. De Voorzitter verzocht de vergadering ter eere van Hare nagedachtenis van hun zitplaatsen op te staan en eeo oogenblik van eerbiedige stilte iu acht te nemen, waaraan door alle aanwezigen met groote instemming werd voldaan. Hierna keerde de Voorzitter terng tot hoishondelijk gedeelte der vergadering en gaf eeo kort resumé over het afgeloopen boekjaar. Notolen der vorige vergadering werden goedgekeord evenals het algemeen verslag. De Commissie belast met het nazien der rekening bestaande uit de Heeren C. J. Gelak eo J. de Graaf Jz. verklaarde bij monde van den beer Geluk de boeken enz. accuraat bevonden te hebben, waar voor de boekhouder dhr W. G. Bastiaaose een woord van uauk van den Voorzitter ODtving. Uit overzicht eo rekening bleek, dat er per l JaDuari 1934 816 perceelen werden verlicht. lo 1938 hedroeg de stroomopbrengst f 15457,50 terwijl er op aanleg f490.76 werd verdiend de exploitatiewÏDst be droeg f 6668.26, vermeerderd met subsidie's is er voor aflossing t 7418.26 beschikbaar. Met haast algemeene stemmen werden de aftredende heeren 1. M. Hage en Anth, L. Hage alsmede de plaatsver vangende Bpstnorsleden de heeren C. J. van Iwaarden en C. P. Vermeulen Az. herbenoemd. STAVENIS8E. LI.-Zondagavond hield de. Moerman alhier in de N. H. Kerk een mooie herdenkingsrede, naar aanleiding van het overlijden van H. M. de Koningin- moeder. Spr. had een groote pchare aan dachtige hoorders. Io het laatst der vorige week had alhier een grooie oeverafschuiviog plaats aan den Moggershiipolder. Mej. M. Merle, tijdelijk onderwij zeres alhier is met ingang vaD l April s.s. als zoodanig benoemd te St. Philipsland. ST. ANNALAND. Door het bestoor van bet Waterschap St. Annaland werd aanbesteed hei vervoer van plm 150 M3. grint en plm. 475 scheepston basalslag van de losplaats aao de haven naar de verschillende wegen. Laagste mschrijvers waren J. van 't Bof eo P. Scherpenisse respectievelijk voor f 0.63 per M3. en f 0.28 per scheepston. Alhier is men bezig met bet uit diepen van de haven. Eeo vijftigtal werkioozen dat zich voor dit werk heeft aangemeld wordt om beurten te werk gesteld. OUD-VOSSEMEER. Maandag jl. be zocht de nieow benoemde bnrgemeester dezer gemeente de heer mr. J. J. Ver- slnijs van Rijosbarg ons dorp om er voorloopig kennis te maken. Naar ons betrouwbare bron wordt medegedeeld, zal hij op Woensdag 11 April a.s. worden geïnstalleerd. Aao den weg Ood-Vossemeer Tholen is men met de werkzaamheden aangevangen ruim 40 boomen, die voor de verbetering in den weg stoodeo, zijn reeds gerooid, terwijl men drok bezig is met bet weggraven van zoden aan de zijkanten van den weg over den dijk. HET JOODSCHE WERKDORP IN DEN WIERINGERM EERPOLDER. Dit werkdorp is bestemd, zoowel voor Joodsche emigranten, die zich reeds in Nederland bevinden, als voor Joden, die nog in Duitschland zijn gebleven, doch voor wie de toekomst steeds troosteloozer wordt. Zoo staan met Paschen, bij het einde van het schooljaar in Duitschland, 6000 Joodsche jongelui voorde vraag wat en waar zij iets moeten worden. Daarbij komen nog ongeveer 20.000, die reeds een academisch beroep hadden of koopman waren, doch dit beroep in het afgeloopen jaar verloren hebben. De grondgedachte van het werkdorp is een gelegenheid voor opleiding van Joodsche jongelui tot verandering van beroep te verschaffen. Het dorp zal, om elke concurrentie op de Hol- landsche arbeids- en goederenmarkt te vermijden, het product van haar arbeid zelf consumeeren, dus een soort autarkie vormen. Vandaar de ver deeling in een afdeeling landbouw-, tuinbouw- en bouwbedrijf met aan verwante vakken. De deelnemers verbruiken, wat land-en tuinbouw opbrengt; zij wonen in de gebouwen en maken gebruik van de voorwerpen die de groep handwerklieden hun verschaft. Dat is het principe, dat natuurlijk niet geheel en al door te voeren is, vooral niet in den eersten tijd, wanneer de bewoners in eenvoudige barrakken wonen en werken. In den Wieringermeerpolder tus schen Slootdorp en Nieuwe Sluis (30 K. M. van Alkmaar) werd de grond (voorloopig 50 H.A.) aan de Stichting voor dat doel ter beschikking gesteld, alsook eenvoudige maargoedgebouwde barrakken en een groote schuur. Daar worden de jongelui tot land bouwer, tuinder, bouwarbeider, meu belmaker of smid opgeleid, om na verloop van 2 jaar een nieuw bestaau te zoeken in landen als Palestina, Zuid-Amerika en Australië. De opleiding zal, indien mogelijk, veelzijdig zijn. De leiding is van plan, in den loop van de volgende twee maanden, ongeveer 110 personen op te nemen, die gelijkelijk over den landbouw en tuinbouw eenerzijds en over de industrievakken anderzijds, verdeeld zullen worden. SPORT. Tholen. Op 1 April a.s. is het 5 jaar geleden dat de Voetbalvereeni- ging T. V. V. alhier werd opgericht. Naar aanleiding daarvan zijn er op Zaterdag 31 Maart a.s.jubileumwed strijden hiervoor zijn uitgenoodigd de vereenigingen S.V.C. van St. Maar tensdijk en H.D.S. van St. Annaland. Twee elftallen van T.V.V. zullen spelen, en wel hel 2de elftal zal eerst spelen tegen een combinatie van S.V.C. en H. D. S., en het 1ste elftal daarna tegen een andere combinatie van die beide vereenigingen. Het zullen mooie en spannende wedstrijden worden en wij kunnen een tocht naar het terrein van T.V.V. wel aanbevelen. Voor bijzonderheden zie men de advertentie voorkomende in ons num mer van heden. VERK00PINGEN. Tholen. Ten overstaan van notaris D. van de Velde alhier, zijn Zaterdag j. 1. verkocht ten verzoeke van de onherroepelijk gemachtigden van den heer S. van Dullemen, een woonhuis met erf aan de Brugstraat voor f3150 aan den heer W. J. de Jonge. Tevens voor de onherroepelijk ge machtigden van den heer A. A. Goe- degebuure, een woonhuis met schuur en erf aan de Dalemsche straat, voor f1500 aan den heer L. W. Blaas, en 2 woonhuizen met de erven aan de Kruittoren voor f466 aan J. de Wilde. BURGERLIJKE STAND. Gemeente THOLEN van 2329 Maart Geboren Pieter, zv. M. Aalbrechtse en Cornelia Kaat. Jacob, zv. M. W. Verkamman en W. Boogert. Overleden Siroon Leendert Scbot, 19 j. zv. J. L. Schot en J. Sabben. Kaatje van Boeffelen 88 j. wed. van Hendrik Schot.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 6