WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ®BVITENLAf NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 6 April 1934 No. 14 Een en vijftigste jaarganj Zondagsblad ƒ1,37s, franco 1 holen, roortvhet, ocherpenisse, ot-lvlaartensdijk. otavenisse, ot-Annaland en Uud-Vossemeer letters naar piaatsruimtJ disp-kosten- UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL INTERC. 16 - POSTREK. 1043 priJsver"lin''eri"°- GEEFT ONS ARBEID! THOOLSCHE COURANT ƒ0,81); met Geïllustreerd r-pi i D 1' C L C. AA J"I C. c. A 11 J meer 17s ct. Grootte del per post ƒ1,65 15 ct.Bij abonnement aanmerkelijk! PUBLICATIËN. JACHTAKTEN. Het Hoofd van plaatselijke politie te Tholen maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie verkrijgbaar zijn blanco aanvraagformulieren ter bekoming van jacbtakten, voor hel tijdvak, aanvangende 1 Juli aanstuande en eiudigende 30 Juni van bet volgende jaar. belangheb benden worden uitgeuoodigd hun aanvragen ter bekoming dier akten, zooveel mogelijk, vóór 1 Juli e.k. in te dienen. Voor minder jarigen van achttien jaar en ouder worden da jachtakten aangevraagd door hun ouders of voogden. Ingezetenen van het fiijk, houders van een groote jachtakte, kunnen ten behoeve van niet in het llijk woonachtige personen, onder overlegging van dezer portret, een jachtakte, logeerakie genaamd, verkrijgen, gedurende veertien opeenvolgende dagen. Tholen, 3 April 1934. 22 VISCHAKTEN. Binnenvisscherij. Het Hoofd van plaatselijke politie te Tholen maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar zijn lormulieren voor de aanvragen tot het bekomen van een visch- of hengelakte, voor het jaar, aanvangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni daaropvolgende. Belanghebbenden worden uitgeuoodigd hun aanvragen zooveel mogelijk vóór 1 Juli e.k. aan hem in te dienen. l)e aanvraag van een minderjarige wordt mede onderteekend door zijn vader of voogd, die daarbg tevens zijn beroep vermeldt. TholeD, 3 April 1934. 19 Burgemeester en VVethonders der gemeente Tholen brengen ter kennis van belangheb benden dat te beginueu op Maandag 9 April 1934 van wege de gemeente een OPNEMING zal worden gehouden van de Wegen en Voeipaden met de Kunstwerken. Tholen, den 3 April 1934. 8 Wat wordt er toch gepraat over een oude maatschappij, die afgedaan heeft? Liep alles in die thans zoo verguisde maatschappij niet goed, was er geen arbeid voor allen, nam het welvaartspeil niet gestadig toe Welnu, wat wil men dan? Waarom een andere basis, waarom andere normen Laat ons zoo spoedig moge lijk terugkeeren tot het oude, be proefde en de zaak marcheert weer. Zoo ongeveer hoort men nog velen spreken in dezen tijd en zij, die zich niet zoo uiten, leven heel dikwijls alsof er niets veranderd is en nog veel meer veranderen gaat. Zij allen houden in zekeren zin het herstel tegen, want zijn vormen een massa, die bijna niet in beweging is te krijgen, die hardnekkig weigert zich aan te passen. Waarom de boven weergegeven redeneering verkeerd is, vraagt U Om duizend redenen, waarvan we slechts één zullen trachten aan te geven. Die eene heet: geelt ons arbeid De onrechtvaardigheid in de ver deeling van het inkomen concentreert zich in onzen tijd bij de jongere generatie, die momenteel het bedrijfs leven voor zich gesloten ziet. Uok voor de werkeloozen, die uit het productieproces gestooten zijn en dier nergers anderseen onderkomen weten te vinden. Zij krijgen hun weik- loozensteun, die weliswaar minder is dan zij met werk zouden hebben verdiend, maar voor hroodsgebrek worden zij ongetwijfeld gespaard. liet intellectueele peil is de laatste decennia onmiskenbaar gestegen. Het zelfde is liet geval met de mate- rieele behoeften, Het is dubbel te betreuren, dat intellectueelen, ge wend aan een behoorlijk materieel bestaan, plotseling worden uitge- stooten uit de werkzame maatschappij of daarin niet worden toegelaten op een leeftijd, waarop vroeger alles voor den nieuwkomende open stond. Hier ligt nu het zwaartepnnt van het probleem, dat heheerscht wordt door de verdeeling van het maat schappelijk inkomen. Er is minder te verdeelen en de pot wordt hoe langer hoe kleiner, naarmate de periode van versobering, van afbraak langer duurt en intenser wordt. De oplossing van het probleem moet dus liggen in het zoo spoedig mogelijk grooter maken van het te verdeelen inkomen en deze verdeeling te doeu geschieden over een grooter aantal deelgenooten. Hier ligt levens de reden, waarom er van een structu- reele wijziging in de maatschappelijke verhouding wordt gesproken. Alen kan niet meer volstaan met de oude methodegeheele nieuwe eischen vragen beantwoording en oplossing. Wij gaan naar een gehondeii econo mische maatschappij, omdat alleen door binding plaats gemaakt kan worden voor het leger van intellec tueelen en vakkundigen. Deze vragen geen hoog loon, zooals vroeger het geval was, toen het materieele hoogere eischen stelde dan tegenwoordig. Nu is het de arbeid, welke wordt ver- langd.... arbeid, volgens de normen door de Overheid te stellen, volgens de loonen, welke een minimaal be staan opleveren als het maar arbeid is, welke wordt mogelijk gemaakt. Het is in zekereu zin een ver plaatsing van den klassenstrijd, het gaat niet meer om de klassen der bezittenden en de bezitloozen, niet meer om de hoogte van het loon, dat secundair geworden is, maar het gaat om hen, die arbeid hebben en hen, die arbeid wenschen, wellicht binnenkort arbeid eischen. Deze wenschen, deze komende eischen zullen van zeer verre strek king zijn. Men zal den arbeid niet alleen eischen binnen de eigen landsgrenzen, vooral niet wanneer de mogelijke werkverruiming daar aan enge grenzen gebonden is. Men zal het oog richten naar gebieden van andere landen, wanneer die gebieden niet behoorlijk worden ontgonnen, lletiseen vinger wijzing voor ons land om in stede van afbraak in Tropisch Nederland, juist alle handen aan den ploeg te slaan teneinde de nog uitgestrekte on ontgonnen gebieden voor ontwikke ling rijp te maken, aldaar arbeids gelegenheid te kweeken, niet alleen voor onze eigen landgenooten, maar ook voor de werkzoekende van de andere Stalen (is A rnerika van vroeger niet een leerrijk voorbeeld ci) teneinde op die wijze mede te werk en om de spanning, welke in de ivereld bestaat en ongetwijfeld nog zal toe nemen, de spanning rond den arbeid tot normale afmetingen terug te brengen. Handelsbesprekingen met Engeland. Het Amsterdamsche Gemeentebe stuur met de handen in hoi haar. Verlaging van den steun. Automa ten zijn verlangsiuk" van den winkel. S.D.A.P. Congres te Utrecht Onwettige actie verworpon. Handels betrekkingen NederlandJapan. De Nederlandsche en Engelsche regeeringen hebben besloten in onder handeling te treden over de regeling van het wederzijdsche handelsverkeer. Deze onderhandelingen, die vermoe delijk spoedig een aanvang zullen nemen, zullen van beide kanten geschieden op basis van den status quo. In verband daarmede worden voor een gelimiteerde periode ten behoeve van importeurs, die goederen uit Engeland importeeren en welke goederen aan contingenteering onder worpen Jzijn, invoervergunningen beschikbaar gesteld op basis van de consenten, welke deze importeurs verkregen voordat de recente verla gingen der contingenten van kracht worden. Het Anisterdam?ch< gemeentebe stuur /u. 'er zorgen over d oli vo- t volgend jaar. Men herinnert zich wellicht, dat tot bet sluitend maken van de be grooting voor 1934 gebruikt zijn tal van inkomsten, waarover slechts één keer kon worden beschikt. Zoo b.v. het bedrag, dat overbleef uit de liquidatie van hel gemeentelijk brand- sctiadel'onds, dat opgeheven kon wor den, omdat de brandverzekering van gemeentelijke eigendommen sinds enkele maanden wordt gedragen door een particuliere maalscüappij. Deze en andere inkomsten kunnen uiter aard slechts eeumaal aan de begroo ting ten goede komen en de groote moeilijkheid, waarvoor het stadsbest. zich geplaatst ziet, is dat alleen niet op dergelijke meevallers mag worden gerekend, doch ook dat de in komsten aanzienlijk lager zullen moe ten worden geraamd. Vandaar dal het gemeentebestuur sedert lang bezig is om te zien naar maatregelen waardoor ook voor het volgende jaar een sluitende begroo ting kan worden verkregen. Vermoedelijk zullen de loonen niet verder worden aangetast, tenzij de noodzakelijkheid daaitoe nog mocht dwingen. Wel wordt ernstig over wogen of de wijze van subsideering van allerlei instellingen kan blijven gehandhaafd. Weliswaar zijn talrijke subsidies reeds twee jaren achtereen verminderd, doch liet is niet uitge sloten dat men talrijke subsidies ge heel zal moeten schrappen. Insiders in de steunbeweging ver wachten, dat als de gesteuuden wor den tewerkgesteld bij de regeerings- werken een vrij groot aantal gesteun- den zal weigeren, in welk geval zij natuurlijk van steun worden uitge sloten. Het GÜ-millioen-plan der re geering is dan ook bedoeld als een middel om te bereiken, dat in den steun diegenen vallen, die steun noo- dig hebben. Minister Verschuur heeft bij de Tweede Kamer zijn reeds aangekon digde wetsontwerp tot regeling van den verkoop door middel van auto maten ingediend. De voornaamste bepaling hierin voorkomende is wel het verbod tot bijvulling van de auto maten gedurende winkelsluitingstijd. Dit verbod zal echter niet onmiddellijk in werking treden. De minister acht een overgangstermijn van twee jaar uit een oogpunt van billijkheid ge boden, en gedurende dien tijd zal bijvulling dus nog geoorloofd blijven. Het Paaschcongres der S.D.A.P heeft, na lange en bewogen debatten, de vier resoluties, die als uitvloeisel van bet herzieningsrapport door het Partijbestuur waren voorgesteld, aan vaard en daarmede den gewijzigden politieken koers der partij vastgelegd. De aanvaarding, voornamelijk van de resolutie inzake «ontwapening,oorlog en gifgassengevaar", geschiedde ech ter niet dan na scherpe bestrijding door het congres en dan nadat in in deze resolutie zoowel als in die inzake „democratie", door het partij bestuur wijziging was gebracht over eenkomstig enkele der ^talrijke amen dementen, en zelfs is langen tijd de aanneming der ontwapeningsresolutie ernstig in gevaar geweest. Vooral de uitdrukkelijke waarschu wing van den leider der Tweede Kamerfractie, dat verwerping der omstreden resoluties zeer ernstige gevolgen zou hebben, en zijn dringend beroep op het Congres, zich niet door sentiment te laten verleiden tot een daad, „gevaarlijk voor het volk en Voor de partij noodlottig", gaf ten slotte den doorslag. Na wat er op dit Congres reeds gezegd was, liet deze waarschuwing inzake de toekomst der SD.A.P., indien het Congres niet tot koersherziening wilde besluiten, aan duidelijkheid niets wenschen te over. Alles en alles bij elkaar genomen verwerpt de S.D.A.P. onwettige actie. Dit wordt vastgelegd in de vijfde alinea van de tweede resolutie, die over „Democratie" handelt en die nu luidt: De S.D.A.P. verklaart dat in ons land de Grondwet en de daarop steunende wetten, de toepassing van de middelen ter bereiking van haar doel, genoemd in artikel Lil van de Statuten waar borgen; zij acht ondoelmatig en schadelijk, en keurt der halve af het gebruik van geweld; zij bestrijdt alle voorbereiding tot geweldmaatregelen zij verwerpt onwettige actie, zoowel van haar leden afzonderlijk, als van de partij in haar geheel. Nederland en Japan zullen te Bata via bespreking houden inzake de handelsbetrekkingen tusschen beide landen. Maar nog steeds is de datum wanneer die besprekingen zullen plaats vinden niet vastgesteld. Wel heeft de Nederlandsche regeering een voorstel gedaan inzake het tijdstip van aanvang der onderhandelingen, maar tot op heden is daarop van Japansche zijde nog geen antwoord ingekomen. Ook de aanwijziging van de gedelegeerden, die uit Nederland naar Indië zullen vertrekken, om aan de besprekingen deel te nemen, is nog niet geschied. Heeft de vredesduif in Europa een rustplaats gevonden? Koo- sevelt's veto geannuleerd. Bul garije wil wel vrede, maar is tegen Balkanpact. Onrustige Pascben iu Spanje, Hel „IJzereD-Uarde" proces ten einde. Insull's zwerf tochten afgeloopen? De tiende April, de datum die be paald was voor de bijeenkomst van het bureau der ontwapeningsconfe rentie, nadert. En met het naderen van dezen dag, wordt de activiteit in diplomatieke kringen intenser, vooral te Londen en te Parijs. En het heeft er veel van, dat een accoord tusschen Engeland en Frankrijk de kwestie der ontwapening tot een ein- delijke goede oplossing kan brengen. Na besprekingen, welke het Britsche Kabinet voerde over den aard der garanties op de uitvoering eener ont wapeningsconventie, heeft de Britsche regeering in den vorm van een offi- cieele nota aan Frankrijk eenige preciseeringen gevraagd aangaande bepaalde punten van de jongste Fran- sche ontwapeningsnota. AanFransche zijde wordt thans het systeem der garanties en sancties bestudeerd, welke Frankrijk noodzakelijk acht om de volledige uitvoering te kunnen ver zekeren eener eventueele ontwape ningsconventie. Na de zitting van het bureau der ontwapeningsconventie gaat de Fran- sche minister van buitenlandsche zaken naar Oost-Europa om de vriendschapsbanden met Polen en de Kleine Entente vaster te smeden. Van 21 tot 24 April zal Barthou in Warschau zijn. Daarna gaat hij naar Krakau en vervolgens naar Praag en misschien ook naar Boekarest. Dit laatste in verband met het feit, dat de Fransche regeering den Roe- meenschen minister van buitenland sche zaken, Titulescu, heeft uitge- noodigd tot een officieel bezoek aan Parijs, waarop een dergelijk tegen bezoek wel verwacht mag worden. Na stormachtige debatten heeft het Huis van Afgevaardigden het wets ontwerp, dat voorziet in de gedeel telijke intrekking van de tractements- verlagingen der ambtenaren en de uitkeeringvan een toelage aan invalide oud-strijders, en waarover in eerste instantie Roosevelt zijn veto uitsprak met 63 tegen 27 stemmen aangenomen. En door het gevallen besluit van den Senaat heeft bet ontwerp kracht van wet gekregen. De reden, waarom president Roo sevelt zich tegen de aanneming val dit project verzette was dezeaal de uitvoering dezer wet zit een uitl gave van 223 millioen dollar vastl waar geen nieuwe ontvangsten tegenl over staan. De aanvaarding van dil ontwerp wordt algemeen als een ernstige nederlaag van den presidenl beschouwd. Toen, na een urenlang debat, dal een buitengewoon fel en verbitterd! krakter droeg, het ontwerp aangel nomen was, ging er een donderend] gejuich op. Als curiosum zij nog vermeld, dal] de merkwaardigste redevoeringen! werd gehouden door Carter Glass] die met tranen in de oogen verklaarde: lk heb twee zoons, Üie aan den oorlog] hebben deelgenomen. Ik zou hen onterven, als zy ooit een dollar van de regeering zouden aannemen, hoe wel zij in de voorste loopgravenlinie hebben gestreden. De Bulgaarsche minister-presideDt Moesjanolf, zette aan het einde der' begrootings-debatten van buitenland-| sche zaken in de Kamer, de buiten landsche politiek van Bulgarye uit voerig uiteen. En hy wees er met nadruk op, dat het doei dezer politiek was, de vrede en de vriendschap met alle volken, vooral met de nabuur-1 staten en dat Bulgarije in den Vol kenbond niet kon deelnemen aan het kort geleden gesloten Balkanpact, daar- de vrede op den Balkan, die overigens door niemand wordt be dreigd, opeenvoudige wijze kon worden nagestreefd. Tevens was hij van meening, dat de vriendschappelijke regeling der vraagstukken, die nog tusschen de Balkanlanden hangende zij n, eveneens veel zou hebben bijgedragen tot de versteviging van den vrede op den Balkan. Het non-agressiepact, zooals Bulgarije dat voorstelde, zou den vrede volledig hebben gegarandeerd, temeer daar alle Balkanstaten onderteeke naars van het Kellogg-pact zijn. Nog memoreerde Moesjanolf de onder handelingen tusschen zijn land en Joego-Slavië en hij sprak de hoop uit dat deze onderhandelingen mochten leiden tot een regeling van alle han gende vraagstukken, die zoowel Bul garije als Joego-Slavië bevredigt. En de minister eindigde met te wijzen op de goede verstandhouding tusschen Bulgarije en de West-Euro- peesche mogendheden, die zich de monstreerde in de hartelijke ontvangst van den koning in de verschillende hoofdsteden. Ondanksde pogingen, om in verband met het vreemdelingen-verkeer in de diverse Spaansche steden de rust te verzekeren, vooral tijdens de drukke Paaschdagen, was er niets anders aan de orde dan sabotage daden, bommen en stakingen. Barcelona was natuurlijk weer het centrum. Stakers lieten hier gas in de waterleidingbuizen stroornen, zoo dat ontploffingen plaatsvonden. Het plaatsvervangend personeel voorkwam gelukkig ongelukken. Enkele Cata- laansche bladen vielen den censuur ten offer. Ook Madrid is nog onrustig. De metaalbewerkers-staking duurt nog steeds voort. De doodstraf, die weer ingevoerd is, gaf aanleiding tot betoogingen van extremisten, waarbij o.a. verscheidene ruiten van de Duit- sche Uberseebank het moesten ont gelden. In Granada ontsnapten negen an archistische leiders door een zelfge- graven gang uit de gevangenis. Te Guero bij Toledo werd tijdens een processie een bom in den stoet ge worpen. Niemand werd gewond, maar in de paniek, die er het gevolg van was, werden verscheidene vrouwen en kinderen onder den voet geloopen en meer of minder ernstig gewond. De persoon, die de bom wierp, ont kwam. Extremisten stichtten brand in een kerk te San Pedro Denoes bij La Coruna.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1