m Prins Hendrik aan hartverlamming overleden. ONZE FEUILLETON Wat de Ooster-Schelde verzwolg. Hiermede had hij Hindenburg voor- loupig ontwapend.He president laehtle trui, slueg zijn minister bij liet af scheid op de schouder en zeide: „ik wilde maar vragen". Heze beschuldi ging tegen Von Schleicher is 111 Jau- uaii nog eens opgedoken. Toen heelt de Rijks president zich niet meer op joviale wijze vergewist! Men zeide, dat dit tle hoofdoorzaak ervan was ge weest, dat Von Hindenburg zijn be kenden alkeer van Hitier overwon en hem rijkskanselier maakte. Von Schleicher nu speelde in JDec. 1932 een buitengewoon ingewikkeld politiek spel. Hij beschouwde zich als vertegen woordiger van het conservatieve Pruisen en van de nationale opvat tingen van de rijksvveer in de regee ring. Hitier was voor hem de vijand eu liet gevaar. Dictatuur wilde hij in zoo beperkt mogelijke mate. Hij wilde van de parlementaire methoden redden wat ervan te redden was. In een gesprek dat wij op 7 Jan. 1933 te Herlijn met hem hadden ver klaarde hij ons, op zijn cynisch- openharlige wijze van redeneeren, waarom Dictatuur beteekeut bur geroorlog, om wie een burgeroorlog, eu wie een burgeroorlog provoceert, verliest dien. Ik wil geen burger oorlog verliezen. Daarom bad hij naar zoo verschillende kanten voelhoorns uitgestoken. Als v erdediger van de con stitutie en van de sociale instellingeu meende hij, met de vakvereenigingen tot een aceoord te kunnen komen. Hij zag beter dan de leiders der vakvereenigingen in, hoe hun belan gen nu samenvielen. Zij vormden voor hem het centrum van de combinatie, waarmede bij bet nut.-soc. wilde verslaan. Linkervleu gel moest het Zwarte Front van Strasser, de uiterste, radicale van de nazi's vormen. Met. ,b®L ''^e. dc/p uiterst-^ «onulp van Igff. W«»r?u'erliwaardige samenge stelde gruepeu, beslaande dus uit conservatieve nationalisten de ver tegenwoordigers der soc'-dem. en van de onderdrukte oppositie in de S. A., moest Hiller overwonnen worden. Geen van deze groepen echter had voldoende vertrouwen of nog vol doende vertrouwen in den generaal. Zijn de verhalen juist, die over hem in omloop waren, en die zeker de oorzaak zijn gewoiden van zijn dood dan heeft hij nu hetzelfde geprobeerd. Hij zou dan de ontevredenheid van een zekere groep der conserv. hebben georganiseerd; hij zou weer als storm ram, waarschijnlijk om dien latei- ter zijde te werpen, de linksche S.A. hebben willen gebruiken. Hij zou op de toenemende sociale ontevredenheid onder de oude aanhangers der soc.- dem. hebben gerekend. Verder zou bij waarschijnlijk steun hebben verwacht van zekere trouwe aanhangers, die hij nog altijd in de rijksweer had. Het is zeer wel mogelijk, dat men bem, ais een te gevaarlijk man, als iemand die in staat ware geweest het verzet tegen Hitier nu of later te leiden, uit den weg heeft geruimd. De beschuldiging tegen hem zou dan een voorwendsel geweest zijn. Na zijn dood blijven er niet veel mogelijk heden van dien aard over! Maar heelemaal ondenkbaar mogen wij het niet nemen, dat hij wederom heeft beproefd wat bem in December 1932 niet gelukt is. Men kan echter niet wantrouwig genoeg zijn ten opzichte van hetgeen de berichtgeving van Herlijn, die door het departement voor propaganda zorgvuldig geschift en geleid wordt, ons gelieft te melden. Na den brand door C. SLOOTMANS. (Nadruk verboden). IV. De rekeningen van die tol zouden, ovenals de SouttabelleD, eeu prachtbion kunnen zijn, om het handelsverkeer na te gaan. De vele privileges van tolvrijdom en het feit, dat degenen die al een keer elders in Holland betaald hebben, eveneens vrijgesteld zijn, zonden echter van dat handelsverkeer een onjnist beeld schepper. Voorts zijn er afzonderlijke rekeningen van de geldet), door deo tollenaar op de Bergsche Paasch- en Koodemarkt geïnd. Hij stond daartoe zeker sinds 1470 op een speciale plaats bij bet Spuibuis. En wat nog erger is. het cueerendeel der rekeningen is kwijt. Uit bet laatstgenoemd 5-jarig B. o. Z.'sche tijdperk bijv. rest er slechts één. Opdat U weten zoo, wat in den Rijksdag heeft het waarlijk evenmin aan zeer stellige betichtingen die volmaakt tendentieus en onhoud baar zijn gebleken, ontbroken. Hoe Von Schleicher gestorven is? Met mevr. Von Schleicher is waar schijnlijk de eenige getuige verdwe nen. Hat de generaal, tegen regels, die iedereen te Herlijn kent, een revolver zou hebben gegrepen of zells een vuurgevecht zou hebben geopend, is een toppunt van onwaar schijnlijkheid. Volgens die zelfde regels is het daarentegen hoogst- aarschijnlijk, dat mevrouw Von Schleicher zich bij haar echtgenoot heeft gevoegd, toen de arresteerders kwamen. „Nooit alleen blijven met degenen, die een huiszoeking doen of komen om u gevangen le nemen", is een wijsheid, die alle daarvoor in aanmerking komende Duitschers en buitenlanders te Berlijn kennen. Men prees dit middel aan legen den dood „tengevolge van verzet of zelfmoord bij arrestatie". Er had zich een tech niek van beveiliging ontwikkeld die bv. de Amerikaansche autoriteiten te Herlijn theoretisch hadden samen gevat in waarschuwingen voor Ameri kaansche journalisten. Over de gebeurtenissen in Duitscb- land zullen wij niet veel zeggen. Men kon de uitbarsting zien aankomen. Het is le vermoeden, dat wij nog slechts aan het begin van een reeks gebeurtenissen staan die in snel tempo of met tusschenpoozen elkaar zullen opvolgen. Von Papen's positie lijkt ons on houdbaar. Tenminste één van zijn adjudanten heelt zelfmoord gepield hij zelf bevindt zich in L1:1*ieqïS«st ot onder scherp icht.^bS! }?..,A®!IügeId. Kan hij daarbij vice- lanselier blijven Dit ware zelfs voor hem le grotesk. Hiller heeft den weg tusschen rechts en links nog niet gevonden. Deze is ook moeilijk te vinden. Hij hangt nu af van de Rijks- weer, die uitdrukkelijk haar politieke «•nzijdigheid heeft opgegeven. Deze noopt hem, niet te ver links af te wijken. Maar de massa's van de S.A. ofschoon gedemobiliseerd, zijn er nog. De revolutionnaire gisting zal niet met een slag zijn gestild. De toe nemende ontevredenheid van den arbeider en den kleinen man in het algemeen en zijn eigen socialistische prediking, zullen Hitter weer dwingen, voorzichtig te zijn met uitwijken naar rechts, vooral nu hij den linkervleugel van zijn partij, die de ideologie van de S.A. en van de partij vertegen woordigde zoo fel getroffen heelt. Of de zedelijke zuivering, die nu als rechtvaardiging moet dienen voor den feilen slag, het Duitsche publiek zal overtuigen, nadat reeds zoovelen jaren lang aanstoot hadden genomen aan het dulden van afgrijselijke dingen, waarvan iedereen wist, en die nu eerst nu het te pas komt, «orden gewraakt? Zal alleen het thans pas „ontdekken" dat terreur en willekeur is uitgeoefend, het Duitsche volk tot dankbaarheid en bewondering stemmen? Het Duitsche volk kan, zooals ieder ander volk, kritiekloos en volgzaam zijn. Men heeft het in den oorlog gezien. Maar men heeft het ook zien ont waken. Wat nu gebeurt is, een gevolg van -kenteringsverschijnselen, die reeds lang vielen waar te nemen. Het iszeer denkbaar, datbet gebeurde ernstige daden van verzet voorkomt of tegenhoudt. Een moreele kente ring echter kan het ternauwernood stuiten. Het Duitsche publiek was reeds weder secptisch, ja, argwanend geworden. Waar deze gevoelens wortel hadden gevat, zijn zij niet meer uit te roeien. Misschien laat de open bare #m mekeer nog lang op zich wachten. Maar de roes van geloof eu verwachting is aan het vervliegen. Te Essen, waar Hitier was voor hij in den nacht naar München vloog, zal men zijn philippica tegen weelde en verkwisting hij S.A. met eenige bijgedachten vernomen hebben Hij was daar in hoofdzaak voor het huwelijksfeest van een partijgrootheid En voor deze particuliere aangelegen heid was de stad versierd. Nogmaals, de Duitscher is weer bezig, crilisch te worden CRISIS-PUBLICATIËN. CRISIS BESCHIKKING PEULVRUCHTEN. De Landbouw Crisis-Organisatie voor Zeeland te Goes, maakt bekend, dat ieder die peulvruchten oogst 1933, in totale hoeveelheden van 500 K G. of meer, onder zich heeft, verplicht is, hiervan vóór 7 Juli a.s. aan haar mededeelingen te doen. Telers van peulvruchten dienen zich ter bekoming van een erkenning te wenden tot de Landbouw Crisis- Organisatie voor Zeeland, Landbouw- huis te Goes, andere belanghebbende tot de Nederlandsche Graancentrale, Korte Voorhout 10, 's Gravenhage. Onder peulvruchten zijn te verstaan alle soorten met daaruit verkregen producten, als spliterwten, uitschoon- sel, maalsel en piksel, erwten- en boonenmeel, uitgenomen versche en ingemaakte peulvruchten, soiajaopftgfl eu lupine. >>j 43(j9Ö ONDERWIJS Tholen. Bij het gehoudeD eindexamen der R. H. B. 8. met 5-jirigen corsos te Berhen op Zoom slaagden o.m. de heeren C. Stoffers te Tbolen, en M. G. Bil te St. Maartensdijk. Oud-Vossemeer. Tot tijdelijk vervan ger van den onderwijzer aan de o.l, school dhr Cbr. J. Boot, die voor herhalings oefeningen onder de wapeneD is, werd aangesteld dhr P. Pente van Zienkzee. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Naar wij vernemen, zal de vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland, die Dinsdag j.l, is ge-mhorscht wegens het overlijden van Prfua Hendrik, op Vrijdag 13 Jali worden voortgezet. In den Donderdagavond met de leden der transportcollonoe en de damesbelpsters gebonden vergadering heeft de voorzitter van de afdeeling Middelburg van bet Nederlandech Roode Kruis, mr. R. M. van Dusseldorp, in gevoelvolle woorden het overlijden van Prins Hendrik, voor zitter der vereenigiog, herdacht. BOEKBESPREKING. Bij Bosch en Keuning, Uitgevers te Baarn heeft een aardige cohectie werkjes het licht gezien, die in een kleorig omslag gestoken de uaam draagt van Libellen serie. Er zijn werkjes die de huisvronw zolleo interesseeren. Zoo is er een die practische wenken geeft over kasten en bergroimten, een ander dat voor beginners van leer- bewerking van helaDg is. Een boekje van dr. Steketee beeft het over baby's eerste levensjaar en ia van belaDg voor alle joDge moeders, terwijl een der werkjes het heeft over schoonmaak. Verder treffen we in de serie werkjes op religieus gebied. De prijs van ieder deeltje is 45 cent- De werkjes zijn iu iederen boekhandel verkrijgbaar. Dinsdag was de toestand van den Prins, zijn ernstige ongesteldheid in aanmerking genomen, bevredigend. De Prins had om een uur nog met goeden eetlust en opgewektheid ge geten. Even daarop trad de boven vermelde hartverlamming in, tenge volge waarvan Z. K. H. na eenige seconden overleed. De behandelende geneesheer, die een zijner dagelijksche bezoeken bij den Prins bracht, was juist in de kamer bij Hoogstderzelven aanwezig. De Koningin, die nog kort te voren haar gewone ochtendbezoek hij haar Gemaal had gebracht, en daarna voor korten tijd ter afwikkeling van zaken naar het Paleis aan het Lange Voorhout was gegaan, werd direct gewaar schuwd, doch vond den Prins niet meer in leven. De hartverlamming had zulk eeu snel verloop, dat Z.K.H. niet geleden heeft en zacht ingeslapen is. H.M. de Koningin heeft tot ongeveer kwart over 5 in het Paleis Noordeinde vertoefd. Toen is H. M., vergezeld van haar adjudant, luit.-kolonel De Jonge van Ellemeet, per auto naar het paleis Huis ten Bosch vertrokken. Prinses Juliana, die in Engeland vertoefde, is onmiddellijk door Hg.M. de t^feiïLl^'jp^C'^óugte gesteld van den zwaren slag die Haar heeft getroffen, en is nog dienzellden avond vanuit Londen vertrokken per Batavier II, die Woensdagmorgen te Hoek van Holland aan kwam, waar H.M. de Koningin Haar dochter op wachtte. In een extra uitgave van de Ned. Staatscourant komt de volgende me- dedeeling voor: „Het heeft God behaagd Mijn be minden Echtgenoot tot Zich te roepen. Hij is hedenmiddag zacht en kalm ontslapen. Met groote droefheid geel Ik daar van kennis. Ik ben overtuigd dat allen deelen in Mijn smart en die van Mijne Dochter". WILHELMINA Het officieele Overlijdensbericht. Officieel werd medegedeeld „Z.K.H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, is vanmid dag om half twee overleden aan een hartverlamming". Dr. L. S. Hannema. Dr. E. W. Goteling Vinnis. En zoo is dan voor de tweede maal dit jaar het Koninklijk Huis en ons Volk in rouw gedompeld. De Koningin die vier maanden ge leden Haar Moeder verloor, ziet nu zeer onverwacht Haar Echtgenoot weggenomen. Nog verkeerde de Ko ninklijke Familie in rouw, en de door velen gevreesde slag is zeer onver wacht gevallen. H.M. de Koningin onderbrak Haar reis in Zwitserland, en keerde naar Den Haag terug, waar Zij geregeld aan het ziekbed van Haar echtgenoot vertoefde. De Prinses was voornemens om Woensdag even uit Engeland over te komen, om, waar de ziekte niet als ernstig werd beschouwd, nog dienzelfden dag weder naar Engeland terug te keeren. Koningin en Prinses blijven alléén achter met Hun rouw. Doch de rouw wordt medegedragen door ons Nederlandsche Volk. dat 23 Sept. JaD Smalet van EideDborcb ingebracht. 23 toDDen salms 3 hondert vachten 15 daker hnijden (tiental) 6 daker droge hoydeD. De selve antgevoerf: 2 hondert zoonts 3 balen meeden 70 tonnen ajoyna 5 doijsent ij se ra Yj last zeepen 3 tonnen azijos 2 vaten aloijos 4 pipen weets 4 pipen drooch ware. Sinds 1480 rostle op B. o. Zoom nog een bijzondere verplichting ten opzichte van Iersikeroord. Bij de vernieuwing van het privilege van tolvrijdom voor geheel Bolland en Zeeland door Mariniliaan en Maria van Boargondië, werd door dezen bedongeD, dat B. o. Z. ten eenwigen dage zon „onderhonden onae wachte van Yer- siokeroirt". inderdaad heeft onze stad in dezen haar plicht gedaao. De stadsrekening 1484/85 bijv. verantwoorden een nitgave „van den tholhnijse van Yersickeroirt te bewairen", etc. Onder aanvoering van een hoofdman met zijn gedachten vertoeft in het Koninklijk Paleis, waar twee Vrouwen de eenige achterblijvenden van ons Oranjehuis, in diepe droelheid ver toeven. BIJ DEN DOOD VAN PRINS HENDRIK. Het doodsbericht van Prins Hendrik verwekte overal in den lande, in onze Koloniën en daarbuiten groote ontroering. Van alle zijden stroomden telegram men van rouwbeklag toe en werden ten Paleize en elders de registers van rouwbeklag druk geteekend. De hijzetting van het stoffelijk overschot zal Woensdag a.s. in den Kon. grafkelder te Delft geschieden. De Prins heeft als laatste wensch te kennen gegeven dat hij geen uiterlijke teekenen van rouw wenscht. Zoo worden dan ook geen klokken geluid. Bij de teraardebestelling van den Prins zal, eveneens op verzoek van den overledene, geheel worden afge weken van het gebruik van zwart. Zoo zullen de rouwdragers en paarden met wit overkleed zijn. In den Haag zijn reeds aangekomen de_ Groothertogin van Oldenburg, zuster vau"uetï overleden Prins en Groothertog Adolf van Mecklenburg, 's Prinsens broeder. IN ONZE VOLKSVERTEGEN WOORDIGING. Zoowel in de Eerste Kamer als in Tweede Kamer is het plotseling over lijden van den Prins in gevoelvolle bewoordingen herdacht. Beide Kamers zullen een adres van rouwbeklag aan H. M. de Koningin aanbieden. DE BIJZETTING. De bijzetting zal Woensdag in den Koninklijken grafkelder te Delft plaats hebben. H. M. de Koningin heeft het verzoek gedaan dat alle aanwezigen bij den dienst het door den predikant die de plechtigneid zal leiden, opgegeven lied zullen mede zingen. DE ROUW. H. M. de Koningin heeft bepaald, dat op uitdrukkelijk verzoek van den overleden Prins, die geen uiterlijke teekenen van rouw wenschte. het Hof voor den tijd van één maand halven rouw zal aannemen, ingaande 7 Juli. DE AKTE VAN OVERLIJDEN. Gistermiddag te drie uur hebben de opper-kamerheer van de Koningin W. J. baron van Lynden en jhr. W. Laman Trip, adjudant en secre taris van wijlen Prins Hendrik, aan gifte gedaan vanhet overlijden van Z. K. H. ten raadhuize te 's Graven hage. Beide heeren begaven zich daartoe naar de kamer van den burgemeester waar ten overslaan van dr. W. W. van der Meulen, ambtenaar van den burgerlijken stand en in tegenwoor digheid van burgemeester De Monchy en van den heer P. C. Wesseling, chef van de afdeeling burgerlijken stand te 's Gravenhage, de aangifte plaats had. Van deze aangifte werd de volgende akte opgemaak »Heden den vijfden Juli negentien honderd vier en dertig verschenen voor mij ambtenaar van den burger- werden er een tieutal soldaten gelegerd, behoorlijk voorzien van wapentoigmooitie, pijlen enz. om dreigende overvallen te kannen weerstaan. Het tolhuis, dat vrij io het water lag, had door middel van een valbrog ver binding met den vasten wal. In 1417 wordt deze valbrog gerepareerd. In 1590 bestaat het tolbnia niet meer. Dan spreekt men van het „gedemoliëert tolhuis". Een enkele passage io de registers van ons stadsarchief doet vermoeden, dat in 1598 overwogen is, dit pont aan for- tificatiebelaDgen dienstbaar te maken; de Binoenraad met den gonverneor der vesting gsan er dan d.1. op inspectie. Bezien we de Antwerpsche Scheldekaart van 1504, een archiefstuk van groote waarde, dan blykt, dat daarop enkele zaken anders voorkomen, dan Hollestelle ze teekende. „Ten Brooke" is daar zuidelijk van het „Tolhoijs" weergegeven, terwijl tevens „tveer" staat aangegeven. Met „ten Brooke" kan door Hollestelle geen vergissing be gaan zijn, aaogeeien hij de torenroïoe van Broecke nog heeft gekend. (Wordt vervolgd). er in zoo'o rekening staat, licht ik daarnit enkele passaees ter illostrslie. Anno 1499., was geregiert bij Gillis Mattheess, den thol ter vere..., 6 Aug. Jan Qhyl. Ingles vaü Hulle 200 zoats 2 balen meeden 6 vaten oliën 6 tonnen zeepeo. Robbert Jacmse scotte enen sac vellen een poke wollen (zak-maat). Pieter Haermaker, scotte enen sac wollen 4 scotse lakenen. Aodro Rabrij, scotte een pac scotse lakeneD. Aodro Coostabel, scotte een pac lakens 19 Ang. Jocbem Volcriss van Lobecke in br, 25 hondert zoats van Lisseboenen den selveD weder onigercoft 22 hondert souts brnage week gevaren boijten arrest /ek..„ 20 Ang. Pieter Strnyve van Axelle eeD playte torveo. 27 Ang. Jan Cbarf voer hem selven gebracht 8 hoet smecolen 2 hoet tarwen De selve nitgevoerl: V2 hondert stenen cannen 8 tonnen pex 18 Sept. Zijbnrch Philips, steenhouwer ende Roelof van deo Gore 22 halve meeeo copers gelijc uot Zweden comende 8 lasten oosmoos Calio sooe t Antwerpen 2 lasten oosmons 3 halve mesen copers(draagmand) Dierick Vaes Solnir 13 lasteo oosmons 4 mesen copers (draagmand) de selve Dierick cotgevoert 5 hondert sonts 2 lasten vigen qni non valet. een vat wijns 4 pipen oft boten romaoicy (pipe langwerpig vat), voirt noch andere goeden die oogemoint zijn.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 2