WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURAN UITKAART VAN H. M. DE KONNIGIN-MOEDER NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 30 Maart 1934 No. 13 Een en vijftigste jaargang UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 prij3,erm'ndennB- Eerste Blad. Wees Oorspronkelijk tiie looi THOOLSCHE COURANT Iscii Wil l]0V Advertentiën van 1 tol pu regels 75 ct.iedere regef ZondbgsSad A^'ffranco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk. Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer "èuers^naar p?aat°sruimtlj p< per post ƒ1,65 15 ct. disp. kosten. Bij abonnement aanmerkelijk! Laten we maar gerust erkennen de meesten onzer zijncliché menscheu. We dragen boorden, omdat andere menschen boorden dragen we loopen met schoenen, die een nummer te klein zijn, omdat anderen een kleine damesvoet mooi vinden we dweepen met muziek, omdat an deren het óók doen, en dit alles, niettegenstaande we boorden verfoeien in te kleine schoenen pijn lijden en net zoo lief een draaiorgel als een Bachconcert hooren. Waarlijk zijn we clichémenschen. Dat is onze zwakheid en onze kracht tegelijk. Onze zwakheid omdat we ons nooit kunnen verhellen boven dat wat gewoonte, gebruik, mode is, omdat we slaven zijn en blijven van onzen tijd, onze omgeving, omdat we meer geleefd worden dan zelf leven. Onze kracht, omdat alleen een aantal.gelijkgeslemden een zeker doel kunnen bereiken, omdat absolute persoonlijke vrijheid van inzicht en handelen tot een maatschappelijke chaos zou voeren. Maar een tikje originaliteit kan toch geen kwaad. Dat voelen we allen intuïtief. Dat voelt de winkelier, die een pak kende uilstalling voor zijn winkelraam maaktdat voelt de jongedame, die een ondeugend dopje op haar per manent wave druktde handelsman die zich de hersens suf peinst om nu eens iets te doen, wat zijn concur renten niet doen. Speciaal in een tijd als deze, nu alle zeilen bijgezet dienen te worden, is een nieuw idee, een nieuw plan vaak heel wat waard. De kunst is maar om er op te komen. Dat hebben vermoedelijk ook de opstellers gedacht van het hieronder volgende drietal advertenties, welke we dezer dagen aantroffen in een Brabantsch, een Geldersch blad en het Dagblad van IJ muiden. Beginnen we met de laatste. Deze luidde NETTE JONGEMAN B.Z.A. als dienstbode; door vrouwelijke coll. van kantoor gedreven. Br. lett. Y427 Bureau van dit blad. In al haar kortheid werpt deze ad vertentie een schril licht op een van onze moeilijkste maatschappelijke problemende arbeid van de vrouw- op kantoor en werkplaats. Het valt niet te ontkennen, dat vele mannen werkloos rondloopen, omdat hun plaatsendoor vrouwen zijn ingenomen. Echter is het even waar, dat als de mannen dat werk deden, de vrou wen werkloos zouden zijn. De steller dezer advertentie heeft naar een op lossing gezocht van dit probleem en meent die gevonden te hebben door te dingen naar een betrekking, welke tot nog toe alleen aan de vrouw was voorbehouden. Van héél anderen aard is de ad vertentie uit Brabant, het gemoedelijke Zuiden. BELACHELIJK. Als men de advertentie leest van mijn zoon P. Jansen op de Langedijk dan is het nog erger of hij zijn vader in de Kortestraat met al zijn 8 winkels aan kant wil maken. Toen hij voor mij werkte kon hij niets, wist hij niets, en had hij altijd tevéél werk al deed hij ook niets in de zaken. Nu in één keer kent hij alles. Hij kent deze beter als zijn eigen vader Hij durft zelfs te schrijven, dat hij de echte Jansen is, dus zijn vader is het niet. Menschen, stoort U niet aan al dat geschreeuw van mijn zoon, want wat hij nu kan, kon K. Jansen al voor 40 jaar. Dus geen zorg voor duurder belalen want tegen zijn vader kan hij het op geen stukken na halen. Dus allen met spoed om het mooiste costuum naar K. Jansen Kortestraat. Een stralenden Lentemorgen, dien dag van 27 Maart, waarop wijlen Koningin Emma haar laatsten gang zou maken. Reeds den avond te voren hadden duizenden zich een plaats gevonden om getuigen te zijn van deze plech tigheid, gewapend met allerlei soort zitplaatsen, terwijl sommigen dekens of andere tegen de nachtkoude be schermende zaken hadden medege bracht. In den vroegen morgen werd de menschenmassa die zich een plaats wilde verzekeren, zeer groot. Van alle zijden voerden trams, auto's en au tobussen de duizenden aan, doch door de grondig getroffen maatregelen, wist de politie alles in goede banen te leiden en vonden de meesten die gekomen waren om ditindrukwekkend gebeuren gade te slaan, een plaats langs de reeds tijdig afgezette straten. Een zee van vlaggen wapperde in den wind, doch alleen hel kale einde van hun stokken toonde het bewijs, dat, al deed de wind de vlaggestof ontplooien, er rouw heerschtte. De klokken begonnen te beieren verkondigden dat een heel volk deelde in den rouw die de Koninklijke Fa- milie getroffen heeft. Het is kwart voor tien. Het ge murmel van een groote menigte, ge schaard in de omgeving van het Paleis waaruit straks het stoffelijk overschot Koop geen Aspirin onder den prijs! Denk eraan, dat de prijs waarschijnlijk niet het eenige is, waarmee geknoeid werd. Stel met het oog op een gering prijsverschil uw gezondheid niet in de waagschaalEisch de echte Aspirin met het Bayer-kruis en met den oranje band om de verpakking I 43487 22 Hier zien we den concurrentiestrijd van onzen tijd in zijn scherpsten vorm. De concurrentiestrijd,.die niets ontziet, die zelfs vader en zoon tegen elkaar in het strijdperk brengt. Uf... zou de spreekwoordelijke Brabantsehe gemoedelijkheid zich ook in dit geval niet verloochenen en is het geheel een afspraakje tussehen paps en zoon lief om de aandacht op hun respec tievelijke zaken te vestigen? Dan zou de originaliteit van den steller van deze advertentie eerst recht.... origineel zijn. De derde advertentie zoekt het in het genre van den volkshumor, die meestal wat aan den platten kant is. Het meent den nood der tijden het best te kunnen bestrijden door een grapje en adverteert: KRIJGT HET VAS D1AS zei de Heer Doenooitwat tegen den Heer Grijpvingerdan heb je alle uitslagen Toen kreeg de Heer Doe nooitwat een inslag, regelrecht naar het ziekenhuis. Wij zeggen „krijg een slim oogenblik, en koopt Uwe onder- deelen bij de A.M. O. Autoslooperij, Ringallee 20. Bij dit drietal willen we hel ditmaal laten, ofschoon we uit de adverten tiekolommen onzer bladen nog wel meeroorspronkelijkegeestesproducten zouden kunnen knippen, want ook op dit gebied werkt de nieuwe tijd door en voelt men, dat men de plat getreden paden van sleur en gewoonte moet verlaten. O.H.C. (Nadruk verboden). zal worden gedragen, verstomd. De Koninklijke Familie komt aan het Paleis aan; onder doodelijke stilte, de mannen het hoofd ontblootende, begeeft zij zich naar binnen. Daar begint de stoet zich te vormen. De rijknecht majoor, met twee rij knechts, de hofrijtuigen, de militaire detachementen die den stoet zouden vergezellen. Daarna komt de rouw- wagen aangereden, gedekt met een Koningskroon, gelrokken door acht met zwart rouwfloers omhangen paar den. Het wordt kwart voor elf als de deuren van het Koninklijk paleis zich openen. Doodstil wordt de me nigte; de eerewacht presenteert de wapens, de muziek van het 5de zet de muziek van Ase's dood uit Peer Gynt in, terwijl de lijkkist door 24 kamerheeren naar buiten wordt ge dragen en allen in de omgeving het hoofd ontblooten. Over de stad het gebeier der klokken en de doffe stem van het kanon dat vertelt dat de laatste reis van Koningin Emma is aangevangen. Tegelijkerlijd wordt de vlag van het paleis ingehaald. Toen de kist in de lijkwagen was gezet, werd zij toegedekt met het zwarte lijkkleed dat ook eenmaal, ruim veertig jaren geleden, bij de be- grafenis van Z. M. Willem 111 had gediendzoo was de wensch van de overledene geweest. De Koningin met Prinses Juliana sloegen beiden gekleed in diepen rouw dit aangrijpende tooneel van uit de vestibule van het Paleis gade. Toen de kist was toegedekt, bracht de wnd. grootmeester van H. M. de Koningin-Moederopeen roodfluweelen kussen de kroon van Koningin Emma aan, die op de lijkkist werd geplaatst waarna de vele onderscheidingslee- kenen. die aan Koningin Emma waren verleend, aan het lijkkleed werden bevestigd. Diep ontroerd zag de menigte toe. Daarna werden de bloemkransen aangedragen die aan de rouwkoets zouden bevestigd worden. Zeer viel op de krans van de Belgische Ko ninklijke Familie die aan deachterzijde van de lijkkoets werd gehangen; op de linten in de Belgische kleuren stondLeopold III en Astrid. De kamerheeren schaarden zich om de lijkkoets en deze zette zich in be weging, terwijl de muziek het Wal- decksche Volkslied inzette. Achter den rouw wagen volgde een zwarte wagen waarop een massa kransen waren gelegd. De stoet voorafgegaan door een detachement der Kon. Marechaussee, bestond uit generaal-maj Van Andel, algem. troepencomm.; de Koninklijke militaire kapellt.-kolonel jhr. De Brauw, reg. cdt. der Grenadiers een bataljon infanterie met vaandeleen eskadron cavalerie met standaard. Daarna de koetsen met hooge hof- dignetarissen en de opperceremonie- meester van H.M. de Koningin. Daarna de rouwvvagen de slippen van het kleed worden gedragendoor hoogwaardigheidbekleeders. Daarna de rijtuigen voor de 24 kamerheeren en nog andere heeren, tot de Ko ninklijke hofhouding behoorende, waarna de rijtuigen voor de hofdames der Koningin Moeder. Hierop de Vorstelijke personen. Z.K.H. de Prins der Nederlanden, Hortog van Mecklenburg en Z.D.H. do Prins van Waldeck en Pyrmont, in een hofrijtuig, bespannen met twee paarden, gaande een hofjager en twee lakeien naast het rechter- en drie lakeien naast het linkerportier. Z.K.H. Prins Eugen van Zweden, Hertog van Néricië en Z.K.H. Prins Karei van België, Graaf van Vlaan deren, in een hofrijtuig, bespannen met twee paarden, gaande een hof- j ager en twee lakeien naast het rechter-, drie lakeien naast het linker portier. Z.K.H. Prins Felix van Luxemburg en Z.K.H. Erfgroothertog van Olden- burg in een hofrijtuig bespannen met twee paarden, gaande een hofjager en twee lakeien naast het rechted en drie lakeien naast het linker por tier. Z.H. Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg. Z.D.H. Erfprins van Waldeck en Pyrmont en Z.D.H. Prins van Bentheim en Steinfurt, in een hofrijtuig bespannen met twee paarden gaande een hofjager en twee lakeien uaast het linker portier. Z.D.H. Prins Maximiliaan van Waldeck en Pyrmont, Z.D.H. Prins Georg Wilhelm van Waldeck en Pyrmont en Z.D.H. Prins von Wied, in een hofrijtuig, bespannen met twee paarden, gaande een hofjager en twee lakeien naast de rechter en drie lakeien naast het linker portier. Z.H. Prins Hubertus van Saksen Goburg en Golha, Z.D.H. Erfprins van Êrbach-Schönberg en ZD.H. Erf prins von Wied, gezeten in een hof rijtuig, bespannen met twee paarden gaande drie lakeien naast elk portier. Z.E. de heer J. Bech, minister president van Luxemburg, vertegen woordigende de Luxemburgsche regeering, de heer Auguste Gollart, kamerheer i.b.d. van H.K.H. de Groot hertogin van Luxemburg, zaakge lastigde van het Groot-Hertogdom, gezeten in een hofrijtuig, bespannen met twee paarden, gaande een lakei naast elk portier. Daarop volgen weder rijtuigen met hooge hofdignitarissen, waarna weder een gedeelte militair escorte. Luitenant-kolonel H. D. S. Hassel- man, commandant van het 2e regi ment ve dartillerie, commandant van het tweede militaire gedeelte met adjudant. Een bataljon Marinetroepen onder commando van een hoofdofficier der Koninklijke Marine, waarbij het vaandel en de vaandelwacht van het Korps Mariniers bestaande uittam boers, pijpers,een compagnie Mariniers en twee compagnieën Matrozen. Het muziekkorps van het 6e Regi ment Infanterie. Een bataljon infanterie van drie compagnieën, waarbij het vaandel van het 6e regiment infanterie met vaandelwacht, onder commando van een hoofdofficier van het 6e Regiment Infanterie. Dit bataljon is gevormd door de Vle, Vlle en VlIIeinfanterie brigade. Twee batterijen Veldartillerie onder commando van een hoofdofficier van het tweede Regiment Veld-artillerie. Een detachement. Koninkl. Marchaus- see van twaalf ruiters, onder com mando van een officier, ter sluiting. Onder doodsche stilte van een duizendkoppige menigte schreed de stoet de straten van den Haag door. In eerbiedig stilte met groote ont roering brachten al die tienduizenden een stille groet aan de overledene Vorstin. Zoo werd naar Delft gegaan, waar de Koninklijke grafkelder 43 jaren lang was gesloten gebleven en die nu gereed was om naast de Vorsten uit het Oranjehuis ook de thans overledene te ontvangen. Intusschen was op de Markt te Delft waar geen publiek werd toegelaten, de eerewacht opgesteld en werd de komst van de Koningin met Prinses Juliana en de Prinses van Erbach verwacht. Daar begint de groote klok van Delft te luiden. H. M. de Koningin is op Delfts grondgebied. Commandos weerklinken, de wapens worden gepresenteerd, de muziek van de marine speelt het Wilhelmus en onder doodsche stilte stijgen de Vorstelijke personen uit en worden de Kerk binnengeleid. De prinses van WaldeckPyrmonll de hertogin van Saksen—Goburg en| Gotha, de vorstin von Wied, lach! Amy Abel Smith, de erf-groothertogiol van Uldenburg, de prinses Victoria! van Bentheim en Steinfurt, douairière! Freifrauw von Dornberg geb. prinses! van ErbachSchönberg en Prins! Georg Wilhelm van Waldeck PyiT mont, volgen in den stoet uit drie| hofauto's bestaande. Het is half twee geworden. Daar! begint de stadhuisklok te luiden, del rouwstoet is Delft binnengetrokken,I Voelbaar is de stilte die over del duizendkoppige menigte hangt. In del verte is de treurmuziek hoorbaar! van de militaire kapel die de treur-l marsch van Chopin speelt, het dolle! gedreun van den Bourdon overstemt! nagenoeg de muziek. Daar zwenkt de stoet het plein op.l De muziek zwijgt, militaire com-f mando's, de lijkwagen rijdt de Marktl op en onder het spelen van hetl Wilhelmus door de marinekapel, I brengen de troepen de militaire eer-I bewijzen. De kist met het stoffelijkI overschot wordt ontdaan van del Kroon, die wordt overgegeven aanl den opperceremoniemeester evenals! de ordeteekenen, waarna de kist del Kerk, die gevuld was met vele ge-T noodigden, wordt binnengedragen. I De kerk was op passende wijze! behangen met grijze stof, die hetl steigerwerk, dat in de kerk slaat I opgesteld voor de restauratie, aanl het gezicht onttrekt. Het orgel, be-l speelt door den organist Van Tienen I zet het Waldeck Pyrmont lied terwijl professor dr. Obbink denl kansel beklimt. De rouwstoet schrijdt I de kerk door, de lijkkist wordt opl de katafalk in het koor gepls en gedekt duor het zwarte lijkkleed. I Dr. Obbink spreekt den zegen uit I en leest daarna Mattheus 28 de verzen 1 tot 10. Daarna wordt gezongen zang 209, verzen 1 en 3. Diepe stilte I heerscht als prof. Obbink zijn toe-1 spraak houdt. Daarna volgt het gebed, waarna twee verzen van zang 273 werden gezongen. Hierna volgt het aangrijpende I van de bijzetting. De kroon en de onderscheidingsteekenen worden van de baar genomen en den hofmaar- I schalk overhandigd, de kransen wer- I den om den grafkelder gezet, het I kleed dat in 1890 de kist van den laatsten der Oranjekoningen hid be dekt werd weggenomen en onder het spelen door het orgel van het Wil helmus, werd de kist den kelder I ingedragen. Alleen de Koningin, Prinses Juliana, de Prinses van Er bach en de Prins van Waldeck daal- den mede den kelder in. Even later werd de Minister van justitie met den burgemeester van Delft, die de functie van Commissaris voor den grafkelder bekleedt, ontboden voor de verzegeling van de kist met het stoffelijk overschot, waarna het lijk werd bijgezet. Professor Obbink sprak nog een gebed uit, waarna de Vor stelijke personen de kerk verlieten. De muziek van de opgestelde eere wacht speelde het Wilhelmus, de troepen brachten eerbewijzen en de Koningin met Prinses Juliana en de verwanten vertrokken naar den Haag, in eerbiedige stilte gegroet door de duizenden langs de straten geschaarde menschen. Ontzettend groot is de belangstel ling geweest. Men schat het aantal toeschouwers zoowel te Delft als te Den Haag op ongeveer een millioen menschen. Vanzelfsprekend was de belang stelling door officieele personen groot. De geheele Ministerraad was even als de leden van Hooge Colleges van Staat, afgevaardigden van Eerste en Tweede Kamer, de Commissarissen der Koningin, terwijl tal van burge-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1