WAARIN OPGENOMEN OE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT VEIÜe BMD «^BUITENLAMP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Hit» Vrijdag 9 Maart 1934 No. 10 Een en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk. Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 OPTIMISME. IS Mm HEEREN „DE ZOOM" Fl. 3.50 THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal ƒ0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad 1,375, franco per post ƒ1,65 -j- 15 ct. disp. kosten. Advertentiën van 1 tol 4 regels 75 ct.iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte, Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. HINDERWET. Burgemeester en Weihouders van Tholen brengen ter openbare kennis, dat ter ge meentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van H. I. Siooijesdyk, om ver gunning lot hol oprichten van een brood- bakkerij in het perceel Botermarkt no. 15 kadastraal bekend in sectie F. no. 1924. Op Vrijdag 23 Maart a.s. des voormiddags III/2 uur,|zal op het Gemeentehuis gelegen heid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze monde ling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hobben, kunnen gedorende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake in gekomen schrifturen. 21 Tholen, 9 Muart 1934. Ook in de moeilijkste tijden blijven vele menschen optimistisch gestemd, omdat het hun persoonlijk nog steeds goed gaat. Zouden eventueel ook hun eigen omstandigheden verslechteren, dan zouden zij dat optimisme spoedig prijsgeven en vervallen in een pes simisme, nog somberder dan dat van principieele voorstanders der nega tieve wereldbeschouwing. Een tijdperk, zooals wij thans be leven, eischt vele slachtoffers. Wij beklagen deze slachtoffers, want wij zijn niet de meening toegedaan, dat het individu nog slechts waarde heeft in verband met het lot van een volk of volkerengroep als geheel, leder mensch vertegenwoordigt een afzon derlijk levenslot en het is juist de individueele mensch, die vreugde en smart doorleeft in hun volleinlensiteit. Toch mogen wij, of het ons nu goed of slecht gaat, de algemeene toestand nooit beoordeelen naar onze eigen levensomstandigheden. Opti misme en pessimisme zijn Filosofische begrippen het gaat hierbij om een levensbeschouwing, die in beide ge vallen te veelomvattend is, om ge drongen te kunnen worden in het nauwe kader van een menschenleven. Bij de keus tusschen optimisme en pessimisme kan men zich evenmin laten lijden door de omstandigheden van het oogenblik. Een pessimist moet niet bij de thans heerschende crisis blijven stilstaan, doch teruggrijpen naar schijnbaar rustige en normale tijden en ook daarin dingen kunnen vinden die met zijn opvatting van het leven overeenkomen. Wij optimisten moeten daarentegen ons vertrouwen niet baseeren op goedkoope gemeenplaatsen, doch ar gumenten aanvoeren, die onafhan kelijk zijn van de omstandigheden van het oogenblik. Is optimisme, op deze wijze be schouwd,gerechtvaardigd? I11 zekeren zin wel. Het zou gevaarlijk zijn, wanneer wij de geschiedenis van onzen tijd gingen beschouwen als een her haling der geschiedenis van vroegere tijdperken. Er zijn tijden, waarin men niet zonder reden kan verwachten, dat de toekomst zich volgens zulk een analogie zal afspelen. In veel bewogen tijden echter en onze tijd is een veelbewogen tijd gaat dit niet op, omdat er zich dan nieuwe, onbekende dingen baan breken. Ons optimisme is dan ook niet gegrond op zulk een analogie, doch op ons vertrouwen' dat de menschheid in staat is om tenslotte alles te boven te komen. Weliswaar zien wij thans overal om ons heen het verval; ontelbaar zijn de overtredingen tegen den or- ganischen opbouw op elk gebied, doch juist de bestaande verwarring heeft duidelijk bewezen, dat de menschheid tenslotte één geheel moet vormen dat haar leven en welvaart onmogelijk zijn, wanneer de afzonderlijke vol keren zich van het geheel atsnoeren. De eenige mogelijkheid is gelegen in de algemeene erkenning van het leit, dat de menschheid één organisch Bij opkomende ongesteldheid, hoofdpijn, kiespijn en pijnen, ontstaan door een ver koudheid: Aspirin! Sinds jaren beproefd, altijd onschadelijk bevonden. Let er op, dat U- de echte Aspirin krijgt met Bayer- kruis en oranje band om de verpakking! Uitsluitend, verkrijgbaar in da oranjeband-bui 20'iabl, 70'ets. en oranjezakjes van 2 tabi. 43434 18 geheel vormt. In dit verband dient natuurlijk aan de afzonderlijke vol keren hun voile zelfstandigheid te worden gelaten, doch met dat al, dienen zij onderling samen te werken. üns optimisme berust dus hierop, dat de menscheid nog teveel gezond verstand bezit om de volkomen, uit eindelijke verwoesting niet over zich te laten komen. En heeft zij eenmaal den verkeerden weg verlaten, waarop zij zich thans bevindt, dan zal zij ook veerkracht genoeg hebben om de moeilijkheden te overwinnen. Wie zich verdiept in de geschiedenis en dan niet alleen in de oorlogsgeschie denis, doch ook in de levensuitingen der volkeren, zal deze eigenschappen steeds meer terug vinden. Ook in de schijnbaar hopelooze verwarring van dat tijdperk der wereldgeschiedenis, dat wij thans zelf beleven, is reeds het streven naar verstandigen opbouw waar te nemen. Wij moeten nog ge duld hebben, doch dit geduld draagt het karakter van vertrouwend wachten. (Nadruk verboden). De Zomertijd op komst. De Neder- laudsche gezant te Peking spreekt over China in den overgang. Voort zetting van de zaak-Onnes van Nijenrode. Ken nieuwe hoogleeraar te Leiden benoenid. Al is het nog vroeg in Maart, reeds doet allerwegen de lente haar eerste aarzelende schreden in het jaar 1934. Wij zijn daaraan nu ook in de Staats courant herinnerd en wel door de publicatie, dat de Zomertijd dit jaar zal duren van 15 Mei tot 7 October. Door de betrekkelijke late invoering van den Zomertijd wil men zooveel mogelijk tegemoet komen aan de be zwaren, die de bewoners van het platteland en vooral de boeren had den tegen een al te vroegen aanvang van den Zomertijd. De Nederlandsche gezant te Peking, Mr. W. J. R. Thorbecke, heeft in de Industrieele Club te Amsterdam ge sproken over China in den overgang. Sedert 1911 is China een republiek. Thans zijn de Noordelijke provincies autonoom, maar in Midden-China zijn groote gebieden in de macht van de zoogenaamde „Roode Legers", die van Moskou uit worden geleid en gefinancierd. Dat gebied omspant 60.000 vierkante mijlen met 30.000.000 menschen en legers ter sterkte van 150.000 tot 200.000 soldaten. Gebrek aan wegen, verkeersmiddelen, tele foon en radia-telegrafie verzwaren de strijd der Chineesche regeering tegen deze communistische expansie. De kansen voor de buitenlanders, zelfstandig in China te werken, zijn verminderd, maar vergroot zijn onze kansen tot samenwerking met de Chineezen. Voor Nederland dient een belangen-vertegenwoordiging van Ne derlandsche en Nederlandsch-Indie- sche voortbrengselen in China in het leven te worden geroepen. Zoo zouden wij ons nieuwe kansen en een nieuw arbeidsveld in China kunnen ver zekeren. Staag rolt de zaak-Onnes van Nij enrode verder voor de strafkamer van de Amsterdamsche arrondisse ment-rechtbank. De kasteelheer weet met bewonderenswaardige hardnek kigheid zijn lezing van inbraak, of verhuizing", stijf en strak door te voeren en kan op iedere vraag van den president een antwoord geven, dat nog goed is ook en ook hem, als verdachte, nimmer belast, zoodat er in dit geval slechts twee mogelijk heden schijnen le bestaan. Of de kasteelheer is werkelijk aan alles onschuldig en verdedigt dus zijnon- schuld tegen een officier van justitie, die hem tot een vermoedelijk niet lange gevangenisstraf veroordeeld wil zien. Of de verdachte is wèl schuldig aan de gefingeerden inbraak, op touw gezet om de verzekerings-maatschap- pijen op te lichten, maar dan is zijn houding voor de rechtbenk er een, die geen beroeps-misdadiger hem zou kunnen verbeteren. Tot gewoon hoogleeraar in de Ne derlandsche taalkunde aan de Rijks universiteit te Leiden is benoemd dr. G. G. Kloeke te Hamburg. Geboren te Schagen op 10 Juli 1887,studeerde prof. dr. Kloeke te Amsterdam, Gro ningen en Leipzig in de Germaansche talen. Als lector was hij werkzaam aan de universiteit te Hamburg en werd vervolgens leeraar te Winscho ten, Alkmaar en Leiden, waarna hij een tijd te Bonn ais plaatsvervanger werkzaam was aan de bekende Bonn- sche hooge school. Het merkwaardige geval deed zich dus voor, dat de Leidsche gymnasiasten Duitsch leer den van een Bonnschen professor in Het Nederlandsch! Sedert 1925 was hij te Hamburg een der leidende figuren in het aGermanische Semi nar" en nu keert hij eindelijk terug naar onze oudste vaderlandsche hooge school, wat voor de studenten in de Nederlandsche taalkunde te Leiden slechts wetenschappelijke winst kan beteekenen. PreaideiiL Roosevelt over den na- tionaleo wederopbouw. Een speciale ambassadeur naar Europa. De conferentie der drie mogend heden to Rome. De zaak Stavisky en de moord op den raadsheer Prince. Het graf van Mariuus van der Lubbe. Ernstige stakings ongeregeldheden le Verviers. President Roosevelt is een man van aanpakken en blijft geen oogenblik bij de pakken neerzitten. Nu weer heeft hij de directeuren van de z. g. N.I.R.A.-codes ontvangen, die op het oogenblik reeds 660 takken van het Amerikaansche bedrijfsleven omvat ten en die, wat het aantal arbeiders betreft, met hun codes 90% van de industrie onder zich hebben. In zijn rede deed Roosevelt een beroep op de Amerikaansche nijver heid om de arbeidsuren nog verder in te krimpen en de arbeidsloonen te verhoogen, zoodat de arbeiders van een behoorlijk bestaan verzekerd knnnen zijn. In zijn terugblik op het afgeloopen jaar constateerde de pre sident, dat er veel verbeterd is en dut het nü tijd is, de resultaten te consolideeren. De N. R. A. (National Recovery Act) streeft naar het grootst mogelijke welzijn voor het grootst mogelijke aantal menschen. Natuurlijk kan ook de Amerikaan sche regeering niet blijven voortgaan om alleen den heelen last van de werkeloosheid te dragen. Wat op het oogenblik voor de werkgevers te doen staat, is werk te geven aan een zoo groot mogelijk aantal arbeiders. Bijna de geheele Amerikaansche nijverheid is daartoe bereid. Kan de industrie in een bepaald vak van nijverheid aan vermeerdering van werkgelegen heid niet voldoen, dan is de regeering natuurlijk bereid krachtig en prompt op te treden, hetgeen zij ook zal hebben te doen om het nu reeds be reikte voor een latere mislukking te behoeden. Alle waarborgen dienen gegeven te worden,om te verhinderen, dat de kleine zaken van het tooneel verdwijnen. De juridische adviseur der N.I.R.A., Richberg, dikte de woorden van den President nog eens even aan, door er de industrie aan te herinneren, dat zij de gelegenheid gekregen had, zichzelf te besturen. Mocht zij zich onverdraagzaam betooneu tegenover het noodige openbare toezicht, dan zou de regeering de zaak verder wel ter hand nemen. Dat was dus „de stok achter de deur", die Richberg even aan onwillige fabrikanten liet zien! ALS U WIST MET WELKE ZORG UW COLBERTCOSTUUM DOOR Fa. ASSELBERGS BERGEN OP ZOOM GESTOOMD WORDT. SCHREEF U HET ONS VAN DAAG NOG..LAAT U WOENSDAG A.S. EEN COSTUUM AFHALEN BIJ...." THANS SLECHTS AGENT VOOR THOLEN C. A. VAN SPLUNTER KERKSTRAAT 13 43440 21 Als gezegd, Roosevelt blijft niet bij de pakken neerzitten. Nu beeft hij weer een speciale ambassadeur be noemd, die een rondreis door Europa zal gaan maken, waarbij hij de ver schillende regeeringen zal gaan be zoeken. Doel daarvan is le spreken over de verschillende economische toestanden en wel in het bijzonder over de resoluties der economische conferentie te Londen. Deze moeilijke opdracht zal worden uitgevoerd door den vroegeren Ame- rikaanschen ambassadeur te Rome, Rashburn Child, die thans tot titel heeft gekregenambassadeur voor speciale diensten. Chiid zal niet on bevoegd wezen tot het sluiten van verbintenissen uit naam der Veree- nigde Staten van Noord-Amerika. Hij zal alleen aan president Roosevelt rapport uitbrengen. Op den 14den Maart begint te Rome de drie-mogend heden-conferentie, waaraan deelnemen de leiders van Italië, Oostenrijk en Hongarije, Mus- solini, Dollfuss en Goembös. Het is niet de bedoeling tolunie te sluiten, doch alleen te streven naar een re gionale overeenkomst, die geen be zwaren zal ondervinden van de zijde der regeeringen van Frankrijk en Tsjecho-Slowakije. Zelfs rekent men er nu reeds op, dat op den langen duur Praag wel genoodzaakt zal wezen, zich bij de overeenkomst van Rome aan te sluiten. Het moeilijkste punt voor de drie hoofden der regeeringen van Italië, Hongarije en Oostenrijk zal wezen de te Triëst te scheppen vrijhaven zóne voor Oostenrijk en Hongarije. Een vrijhaven te Triëst beteekent ernstig nadeel voor Hamburg en Bremen. Te Boedapest meent men thans reeds te weten, dat in zake het con sultatieve pact reeds volledige over eenstemming is bereikt, zoodat voor taan de 3 landen bij alle groote in ternationale kwesties eerst onderling overleg zullen plegen. Te Rome zal men thans naar een bepaalde formule zoeken, die het voor de drie landen van de Kleine Entente, Tsjecho-Slo wakije, Roemenië en Joego-Slovië, gemakkelijk zal maken, tot bet Pact van Rome (zooals wij ons veroorloven de te sluiten overeenkomst nu reeds te betitelen) toe te treden. Op verzoek van den minister van Justitie heeft de President van de Fransche Republiek Hurlaux, den bekenden medewerker van den ont slagen procureur generaal Pressard, van dieus werkzaamheden bij het Parijsche Parket ontheven. Bij de behandeling van de zaak Stavisky zou Hurlaux zich aan tal van ver zuimen hebben schuldig gemaakt. Ook is er een brief gevonden waarin Hurlaux aan Stavisky zijn voorspraak heeft beloofd. In dien brief luidt hel slot, dat Hurlaux aan Staviky zijn trouwe dankbaarheid belooft. Toen men aan Hurlaux het besluit van den President der Republiek mede deelde kreeg hij een zenuw-toeval en trachtte hij zich te vergiftigen Men heeft hem dit weten te beletten en Hurlaux is nu, onder streng toe zicht, in een sanatorium voor zenuw lijders opgenomen. In de zaak van den vermoorden raadsheer Prince moet de politie de moordenaars reeds op het spoor zyn. Men neemt thans aan, dat Prince eerst is gechloroformeerd en vervol gens vermoord. Over het graf van den te Leipzig onthalsden Marinus van der Lubbe liepen den laatsten tijd de vreemdste geruchten. Nu er te Leipzig toch eenige Nederlandsche journalisten waren in vei band met de bekende Leipziger Messe, hebben deze pers- menschen er zich persoonlijk van overtuigd, dat het graf van den on- gelukkigen jongen Nederlander in volkomen ongerepten staat verkeerde. Aan de wilde geruchten, die in om loop waren, zal, naar wij vertrouwen, voorgoed een einde zijn gemaakt. Te Verviers staken op het oogen blik ongeveer 16.060 arbeiders, die werkzaam zijn geweest in de textiel industrie. Aanvankelijk is deze sta king zeer rustig verloopen, maar opeens hebben zich te Verviers vrij ernstige relletjes voor gedaan. Het begon met de aanhouding door de stakers van met balen wol beladen wagens. De betoogers spanden de paarden uit, gooiden de balen wol op de straat en sneden ze vervolgens open. Vervolgen werden eenige fabri kanten,die hetgewaagd hadden te voet door de straten van Verviers naar hun fabrieken te gaan, door de huilende benden stakers omringd en geslagen. Bij de poort van »Usine Lecière" hebben een aantal stakers opgehitst door communistische raddraaiers, eenige werklieden, die aan den arbeid waren gebleven, aangevallen. De gen darmes, t^ie de werkwilligen wenschte te beschermen, werden ontwapend en afgeranseld. Tenslotte zijn drie detachementen gendarmes er in geslaagd de orde te herstellen, nadat ze eenige charges hadden uitgevoerd. GEMEENTERAAD. 8T MAARTENSDIJK. lu da Woensdag 7 Maart al hier ge houden openbare, vergidering van den gemeenteraad «aren alle leden tegen woordig. In verband met de wet tot helling van een c >op rnbelasting wordt besloten de d»or de gemeente van de opbrengst van eff-ctfu verscboldigde conponbelasting bij de uitbetaling van die opbrengst aan de daarop rechthebbenden af te hoodrn. Versoeken tuintjes te mogen boren van bet terrein aangekocht van G. J. de Wilde worden ingewill-gd de pacht welke 2 25 ct. per M2. bedraagt zal 1 October van elk jaar moeten worden betaald. De verhoring der tuintjes g**cöiedt voor één jaar. Aan J M. Bazen en J. A. Scherpeoisae zal eveneens eeu gedeelte van bedoeld bouwland worden verhoord voor eeD totaal bedrag van f 25. Personen die nog een tointje willen bmeD zullen hiertoe gelegenheid hebben

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1