WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURAN' NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN SreU: VAN MIERLO ZOON N.V. Vrijdag 2 Maart 1934 No. 9 Een en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk. Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer KsTaar puTsruiiti UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 p"!'"™""*™!!- Winkeliersbelang Algemeen belang! GEVESTIGD TE BREDA, te Bergen op Zo om, op 5 Maart a.s. THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal ƒ0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad 1,375, franco per post ƒ1,65 -|- 15 ct. disp. kosten. TTTTTTrTTTT! "~~~T Bij abonnement aanmerkelijk PUBLICATIEN. De BURG IiMEËSTER van Tholen zal op Zaterdag den 10 Maart 1934, des mid dags te 12 uur, ten Raadhuize aldaar, EEN HOOP COMPOST publiek verkoopen 8 43409 De aanwjjziug geschiedt door den Earreman. KOOPT IN UW ÉIGEN GEMEENTE! In de organisatie van den midden stand ziet men tegenwoordig een ijverig streven om den winkeliers de gedachte bij te brengen, dat zij door een collectief optreden naar buiten burt zaken ten zeerste kunnen dienen. Gewoonlijk geschiedt dit door het orguniseeren van speciale verkoop dagen, die ten doel hebben hetkoopend publiek te doen zien, tot welke pres taties de plaatselijke winkeliersstand in staat is. Een der geijkte middelen daartoe, de winkelweek namelijk, heeft de eerste zegetocht door Nederland reeds bijna achter den rug. In ieder geval heeft dit middel in de practijk thans voldoende bewezen te kunnen voldoen aan de verwachtingen, welke men redelijkerwijze daaraan mag stellen en het is daarom niet te verwonderen, dat gaandeweg in de eene gemeente na de andere zulke speciale verkoop dagen worden op touw gezet. Men kan zulke dagen het beste vergelijken met gewone uitverkoop- dagen, die echter een feestelijk ka rakter hebben verkregen. Etalage wedstrijden, versieringen dat alles werkt mede, om de stemming te verhoogen en daarmede daar is het immers om begonnen het pu bliek te trekken, trekken, trekken, en aldus te prikkelen tot koopen, koopen, koopen! Toch schijnt het niet overbodig hier op te merken, dat naast het behar tigen van het eigenbelang, dat voor de winkeliers in deelname eraan ge legen is, hier wel degelijk een algemeen belang gediend wordt. Ontegen zeggelijk wordt overal, waar een speciale gelegenheid tot verkoop is ingeluid, leven en vertier in de ge meente gebracht, niet het minst door de eventueele attracties, die men gewoonlijk eraan verbindt. In de winkelstraten wordt het pu bliek door de étalages, die door hun verhoogde aantrekkelijkheid als een sterke magneet werken, gelokt en in den ban gehouden en dat publiek krijgt thans, méér dan op gewone tijden, een overzicht van hetgeen er in de winkels alzoo te koop kan worden aangeboden, behalve hetgeen men gewoonlijk in de étalage zag liggen. Veelal heerscht hij meerdere inge zetenen, vooral hij kleine gemeenten, de verkeerde gedachte, dat de arti kelen en voorwerpen, die zij noodig hebben, beter en voordeeliger in de naastbijzijnde, grootere gemeenten gekocht kunnen worden. Het behoel t niet gezegd te worden, dat zoo dikwijls aan die gedachte gevolg wordt ge geven, dit den winkelier in eigen gemeente pijnlijk aandoet en... schade berokkent. Terwijl de gedachte vol komen in strijd is met de waarheid. Dezelfde reiziger, die de groote ge meenten van artikelen uitzijn fabriek voorziet, komt in de kleine gemeenten en biedt daar volmaakt dezelfde ar tikelen aan, die kwalitatief niet het minste verschil opleveren. Alleen het quantum van afname verschilt na tuurlijk ^nsommigegevallen. Daardoor betaalt de kleinere winkelier wel eens hoogere inkoopsprijzen, maar haast altijd wordt dit bezwaar on dervangen door de kleinere winst, die zij behoeven te maken, aangezien hun levensbehoeften aanmerkelijk bescheidener zijn, dan in de groote gemeenten Integendeel, de kleine winkelier stelt alle mogelijke moeite in het werk hét begin?' Bij een geneesmiddel is een ongeschonden verpakking een waar borg voor de echtheid. Let dus op de onge schonden verpakking van AspirinDan is U zeker, de echte Aspirin te ontvangen, pijnstil lend en onschadelijk. Uitsluitend: verlmjgbaoi: i(i de oranjeBand-bulilev aan SOlabl7 O (s7 en" 'o ra n j e ra kjBs>Ya n bl"iï" 10 ets 18 43418 om aan alle denkbare aanvragen zoo goed mogelijk en op concurreerende wijze te voldoen. Daarvoor getroost hij zich vaak groote opolferingen, die weliswaar nu eenmaal hel risico vormen, dat aan allen handel ver honden is, maar die hem toch een zeker recht geven om te mogen ver wachten, dat zijn medeburgers hem zullen steunen. Hoe meer het publiek bevrediging van al die wenschen verkrijgt, des te heter zal het den plaatselijken mid denstand gaan. En de consequentie hiervan is deze: als het den winkeliers goed gaat, gaat het de geheele ge meente goed. Wat brengen zij niet op aan plaatselijke belastingen; wat laten zij weer door anderen verdienen; wat maken zij met hun fraaie winkels de gemeente niet aantrekkelijk; wat trekken zij niet een aantal vreem delingen, die vaak ook op andere wijze hun geld in de gemeente laten werkelijk! de functie van den winkeliersstand is van groote betee- kenis voor het algemeen. En niemand zal ons ervan willen beschuldigen daarmede te veel gezegd te hebben! Welnu, de burgerij toone, dal zij de leuze zal weten te behartigen, die de plaatselijke win keliers zoo gaarne en niet alleen in hun welbegrepen eigenbelang, doch ook ontegenzeggelijk in het algemeen belang aanbellen en propageeren, de leuze: Koopt in Uw eigen gemeente! GEMEENTERAAD. OUD-VOSSEMEER, 27 Febr. 1934. Voorz. Burg. Hamer Seeretaris dhr W. v. d. Ploeg. Aanwezig alle raadsleden. Na opening van de Vergadering worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. De Voorz. deelt mede dat slechts twee punten op de agenda slaan, na afhandeling van die punten wenscht hij nog een woord van afscheid te spreken. In behandeling komt punt 1, nl. het al dan niet toekennen van een toelage uit de gemeentekas, teneinde daarmededeannuïteiten voor plaatsjes en de pachten voor los land te doen verminderen. Medegedeeld wordt dat de annuï teiten voor de oude plaatsjes niet veel hooger zijn, dan die voor de nieuwe plaatsjes. Het los land is indertijd aangekocht voor f1100 per gemet, een prijs welke voor 1921 niet hoog te noemen was. In de pachten voor het losland is de annuïteitverdisconteerd, henevens de grond- en polderlasten. In de annuïteit is voor de aflossing be grepen teneinde het land eigendom te maken van de stichting. Ging nu de gemeente een bijdrage geven uit de gemeentekas, dan zouden de eigenaars van de plaatsjes daar mede hun bezwaarde eigendom vrij maken, niet de pachters, maar de gemeente zou het losland voor de Stichting onbelast gaan maken. B. en W. stellen daarom voor af wijzend op het verzoek te beschikken. Dhr Ampt meent dat het de beste weg is aan den Minister te verzoeken de aflossingsduur te verlengen en van 30 op 40 jaar te brengen, de annuïteiten zouden daardoor verlaagd worden, en daarmede de druk. De Voorz. wijst er op gehoord te hebben dat er een Bond is van Stichtingen welke in die richting werkzaam is. Dhr van Dienst zegt dat hij be langhebbende is, daarom wil hij er weinig van zeggen, maar betreflende de plaatsjes kan de bond niets doen dat moeien de eigenaars zelf doen. Dhr Daane verklaart in de vorige vergadering cijferstehebben gevraagd er zijn nu cijlers gehoord maar daar heeft men weinig aan. De vraag is wat duurder is, pacht voor los land I of huur voor plaatsjes, de annuïteit voor de plaatsjes had rnen dun kunnen splitsen in pacht voor het daarbij hehoorende land en huur voor de woning. Toegegeven wordt dal het wel wat bezwaarlijk is overal de gemeentekas voor te spannen, daarom had hij ge dacht aan een matige tegemoetkoming van f5.per perceel los-laud. De pacht is te duur, daar is men het over eens en dan is iedere ver mindering hoe klein ook welkom. De Voorzitter verklaart dat de annnïteit voor een plaatsje 1160 is, rekent men een matige huur, dan kan men zelf de pacht voor het los land nagaan, daarbij rekening houdende met het feit dat een plaatsje een bedrijfje is. Het voorstel van JB. en W. in stemminggebracht wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Het voorstel van den heer Daane om f5 per perceel toe te kennen in stemming gebracht wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Dhr Heijboer verklaart dat de ge meente borg is voor de gelden het gaat toch niet dat de borg geld geelt In verband met hel aangehouden voorstel nopens tegemoetkoming art. 13 der L.O. wet 1920 aan den heer N. C. van den Merbel, deelt de Voorzitter mede dat gemeten is van de School langs Dorpsweg, Hikschen weg, via de Krabbe en Koolaschweg. Deze afstand is minder dan 5 K.M. Meet men langs Hikschenweg via Onverwacht dan is de afstand even eens minder dan 5 K.M. De eindconclusie is, dat het ver zoek niet kan worden toegestaan, dien overeenkomstig wordt besloten. Hierop deelt de Voorz. mede dat dit de laatste vergadering is welke hij presideert en spreekt als volgt Zooals bekend, ben ik met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot bur gemeester der gemeente Genemuiden. Toen ik in 1930 hier het ambt van burgemeester aanvaardde, had ik geenszins het vermoeden, dat ik reeds zoo spoedig van standplaats zou ver anderen. De gelegenheid deed zich echter voor te trachten mijn maat schappelijke positie te verbeterenen een grootere gemeente en ruimer arbeidsveld te verkrijgen en heb ik gemeend van deze gelegenheid te moeten gebruik maken. Thans is het oogenblik aangebroken, dat ik van U afscheid ga nemen. Aan de eene zijde verheugd deze gemeente te gaan verlaten en wel, omdat ik deze benoeming gewenscht heb; aan de andere zijde doet het mij leed de banden van vriendschap te moeten gaan verbreken. Vier jaren heb ik naar beste krachten de belangen der gemeente behartigd. Dank aan hen van wien ik vriendschap en hartelijkheid heb ondervonden en hun, die zich met mijn beleid niet konden vereenigen en daardoor ge tracht hebben mij op de een of andere wijze te moeten tegenwerken, wensch ik het Beste toe. Voorzoover wij hier thans bijeen zijn, mis ik 3 heeren als raadsleden, n.1. de heeren de Wilde, Vermet en den Engelsman, die bij de aanvaarding van mijn ambt zitting hadden. Ook in het College van B. en W. kwam bericht hiermede de opening van een kantoor met zitdagen te ST-MAARTENSDIJKMarkt 20a, iederen Donderdag. THOLEN Hotel „Zeeland", iederen Zaterdag. ST-PHILIPSLAND Hotel „de Druiventros", 1 ste Maandag v. d. maand. 42 43427 gedurende mijn ambtsperiode wijzi ging. Met heeren Wethouders heb ik op de meest aangename wijze mogen samenwerken ik dank hen voor de wijze, waarop U mij terzijde hebt gestaan. Doch ook U allen, heeren leden van den Raad dezer gemeente wil ik hartelijk danken voor de wijze waarop U met mij de belangen der gemeente hebt gediend. De Secretaris zeg ik dank voor de steun, dien ik steeds van hem mocht ondervinden. Zijn kennis van zaken en rijke ervaringen in deze gemeente opgedaan, stelde hem in staat mij de juiste voorlichting te verschaffen. Ook de ontvanger dezer gemeente en allen die in eenig dienstbetrekking tot de gemeente slaan, in dezen sla ik niemand over, breng ik dank voor de nauwgezette wijze, waarop zij zich een ieder op eigen terrein van hun taak hebben gekweten. Een woord van dank wil ik niet onthouden aan de vertegenwoordigers van de pers, die de publiciteit hebben willen bevorderen van hetgeen in den Raad werd behandeld. Thans leg ik het voorzitterschap van uwe vergadering neer met de bede, dat Gods onmisbaren zegen bij voortduring of bij vernieuwing zal mogen rusten op Uw verderen arbeid in het belang der gemeente Oud- Vossemeer en dat het Oud-Vossemeer in alle opzichten wel moge gaan. Dhr. Heijboer zegt namens den Raad ook een woord van afscheid te willen spreken. Hij gelooft dat de burgemeester naar zijn overtuiging de gemeente 4 jaren lang naar beste weten heeft gediend. Tekoi tkomingen zullen dan ook wel gevoeld zijn, maar niémand is volmaakt, en een ieder heeft zijn eigen tekortkomingen, dit strekke den Burgemeester tot troost. De tijdsomstandigheden zijn moeilijk, en daardoor is nog moeilijker iemand tevreden te stellen. Er zullen daarom menschen juichen om Uw vertrek, anderen en daartoe behooil zijn fractie, zien dit vertrek met leed wezen. Persoonlijk brengt hij den voorziter dank, en wenscht hem, zijn gezin, en familie Gods onmisbaren zegen. Dhr Daane merkt op dat de heer Heijboer namens den Raad sprak, hij vindt dit goed, met veel kan hij zich vereenigen. Liever had hij ge hoord dat de politiek er nu maar eens buiten gelaten was. Als er een partij verknocht is aan hooger gezag, dan zijn het wel de katholieken. Dhr Lindhout deelt mede accoord te gaan met het gehoorde, en wenscht den voorzitter alle goeds toe. I'hr Van Gorsel zegt dat altijd aangenaam en zakelijk is samenge werkt, en hoopt dat het den voor zitter wel moge gaan. De secretaris het woord verkrij gende, wijst er op dat de Secretaris in de. Raadsvergaderingen immer een zwijgende rol vervult, dit stil zwijgen kan nu verbroken worden. Oprecht gemeend moet hij dan ver klaren dat het hooren van de benoe ming hem aanvankelijk leed deed, omdat de burgemeester zich als mensch van een aangenamen kant had doen kennen. De verstandhou ding en samenwerking was goed, ook in de vergaderingen. Na de spijl kwam vreugde over het aanstaand vertrek, want dit vertrek beteekende verbetering van positie voor U. Bij de andere ambtenaren is geïnfor meerd, namens hen breng ik mede dank voor Uw aangename wijs van samenwerken, het ga U en Uw gezin wel in de nieuwe standplaats, tevens de beste wenschen voor Uw familie. De voorz. bedankt allen en sluit de vergadering. SCHERPENISSE, 27 Eebr. 1984. Voorzitter Burgemeester W. L. Klos. Secretaris dhr L. C. vsd Doorn. Aanwezig alle leden. De notulen van de vorige vergadering worden voorgelezen en ongewijzigd vast gesteld. Ingekomen stnkken Een schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken van orders beneden de f 1000 steeds in een eigen land te plaatsen, Van de Alg. K. K. Ambtenarenbond een schrijven waarin ze protesteeren tegen de verlaging van de salarissen van burge meesters, Secretarissen en ontvangers. Van Ged. Staten goedkeuring raads besluit tot vermindering van de presentie gelden voor de raadsleden. Procesverbaal van kasopname bij den gemeeDte-ontvaDger. Van Ged. Staten goedkeoring raads besluit tot vermindering van pacht en het vernieuwde contract met de bank van Ned. Gemeenten. Van den Bond van arbeiders in bet land- en toioboow bed rijf, de Chr Land- arbeidersbond en de R. K. Laudarbeiderr- bond een verzoek om zooveel mogelijk werkverschaffing te geven. Van Ged. Staten of er bezwaar bestaat tegen het invoeren van een aoto- en bloemenmarkt te Oostborg. Van den Minister van Soc. Zaken dat bij accoord gast dat B. en W. in samen werking roet de agent van de arbeids bemiddeling bet Orgaan vormen. Deze stokken worden voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek vsn L. Voe om art. 163 der politieverordening aan te vallen met een verbod tut het geven van dansmuziek volgens art. 56 der Drankwet. De Voorz. zegt er een paar maal op gewezen te hebben dat bet daasen bij de wet reeds is verboden. De burgemeester is bevoegd onder ver- Bcbillende voorwaarden dansen toe te laten. Dit verzoek is dus in strijd met de wet. Dhr Vos vraagt dao volgens welke artikelen van de wet, berost die bevoegd- beid alleen bij den burgemeester. De Voorz. leest het desbetreffend arti kel voor. Dhr Vos merkt op dan moeten Ged. Statea dit maar uitmaken. Zijn voorstel ondersteunt door den heer R-jstenbil komt io stemming en wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Bartog, Bolier en ?an Ast. De Voorz. zegt dan gebruikt te zullen maken vaD art. 70 der gemeentewet. Dbr Vos merkt nog op het kan tegen de wet zijn maar dan moeten Ged Staten dit zelf maar afkeuren. Volgens art. 168 der Gemeentewet, kannen wij verorde ningen mskeo. Nu kan dit in strijd met de wet zijn, msar art. 56 der drankwet spreekt daar zelf van.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1