WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANl NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 16 Februari 1934 No. 7 Een en vijftigste jaarganï Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk. Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. 1NTERC. 16 - POSTREK. 1043 Opruiming, Opruiming WERKEND e"de °ng?Ste" THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ1,376, franco per post ƒ1,65 15 ct. disp. kosten. Advertentiën van 1 4 regels 75 ct.iedere reg meer 175 ct. Grootte d letters naar plaatsruimt Bij abonnement aanmerkelijl prijsvermindering. PUBLICATIËN. tiurgemees'er en Wethouders van Tholen maken beleend, dal ter vermijding van af zonderlijke heffingen van omzetbelasting bij elke meteropnume is bepaald, dat in 1934 en volgende jaren de volgende meterharen in rekening worden gebracht voor muntmeters 10 cent per maand. Voor andere meiers per maand 3 lichtsmeter f0 35 5 0 40 10 0.50 20 b060 30 0 85 50 o( 60 „1.10 60 100 1.35 Tholen, 10 Februari 1934. 18 Hoewel in vroeger jaren Januari in het teeken van den uitverkoop, van de „opruiming" stond, blijkt thans allerwegen dat dit jaar Februari de uitverkoren maand is voor de be vrediging van de vrouwelijke koop lust.... En dit verschijnsel is geenszins onverklaarbaar. Het is bekend, dat de feestdagen van de laatste Decem bermaand in blyder stemming zijn gevierd, dan de laatste jaren óóit het geval was. Deels was die opleving een gevolg van de hoopvoller stemming, waarmede men een nieuwe periode aanvaardde, deels was het een reactie op een jaar vol rampspoed, vol in zinkingen en teleurstellingen. Men snakte naar de feestdagen en maakte ondanks de nog steeds heerschende geldschaarschte er het beste van, dat onder omstandigheden daaruit te maken viel. Te zware eischen had Sint Nicolaas of Santa Glaes aan de beurzen der gezinnen gesteld, om in de Januarimaand de weelde van een uitverkoops-roes te kunnen dragen. Men had genoeg van inkoopen en uitgeven. Men moest, even nog her ademen. En de handeldrijvenden za gen dit in stelden de opruiming tot nader order uit. Thans kan men gevoegelijk aannemen, dat het evenwicht in de financiën, zoo niet ten volle, dan toch grootendeels is hersteld en dat de huisvrouwen be hoefte gaan voelen aan de gezellige roes, die den tijd der opruimingen kenmerkt Maar een andere factor laat zich tegelijkertijd gelden, een factor, die noodzakelijkerwijs voortvloeit uit het ver-gevorderde tijdslipder uitverkoop; de naderende lente gaat haar eischen stellen! Men richt zijn belangstelling reeds op de aanstaande voorjaars mode! Wat zal er gedragen worden? En de Heeren der Schepping koesteren evenveel belangstelling daarvoor als de dames, want de laalste jaren en eigenlijk pas het laatste jaar speelt ook de kleur bij het heeren- costuum een grootere rolmen waagt meer, men heeft gebroken met de scherp-omlijr.de voorschriften der mannenkleeding. Het is inderdaad een prettige be zigheid, zoo in de winkels rond te „neuzen", of er nog iets bruikbaars, iets aardigs, iets origineels te vinden is. Liggen op andere dagen de stoffen netjes gerangschiktop de winkelkast planken en moet U volstaan met hetgeen den kooper wordt voorgelegd thans krijgt men een volledig overzicht van hetgeen er inderdaad voorradig is. En dat is juist het aan trekkelijke, de suggestieve bekoring, die van de „Opruiming" uitgaat De opruiming is voor den verkooper een weldaad, hij verschaft zich lucht! Wat er nog is, tracht hij om te zetten in baar geld, om het nieuwere, het modernste daarvoor te kunnen aan- koopen. Een inventaris-uitverkoop is de gezonde stofwisseling voor ieder economisch organisme. Zonder deze zou dat organisme ten doode gedoemd zijnverstikken.... Een énorme drukte brengt zoo'n uitverkoop mede. Ontelbare handen worden in beweging gezetontelbare breinen werken koortsachtig, men rekent, men telt, men trekt al, deelt, telt tezamen, totaliseert,* men zorgt voor de samenstelling vanhetgroote overzicht, de zaken-balans. Ook de particulier doet mede. Kas ten en laden, mappen en doozen worden de vergetelheid ontrukt: de inhoud doorsnuffeld en gezift. Men wil precies weten, wat men heeft, wat men kan afschrijven, wat nog dienst kan doen en wat men terzijde kan leggen om plaats te maken voor het nieuwere, dat komende is Zoo ook de huisvrouw. Brieven en papieren worden on derzocht, anders worden wij in het oude papier begraven. Wat waarde loos is geworden gaat zonder hartzeer in den eeuwigen cirkelgang des levens verder: hel was van stof gemaakt.... het wordt wederom lot stol! Uok deze opruiming eischt tijd, heel veel tijd, want ieder document moet nauw keurig gelezen worden, opdat wij niets vernietigen, wat nog waarde heeft. Zoo doen wij er goed aan b.v. de kwitanties 30 jaar na datum te bewaren, wil men er volmaakt zeker van zijn, dat door het ontbreken ervan geen onaangenaamheden of misver standen ontstaan. De brieven worden gesorteerd in die, welke een aan denken vormen aan den afzender, of brieven, waarvan wij kunnen aan nemen, dat zij ons later op de een of andere wijze nog te pas zullen komen. Soms zullen zij ons nageslacht interesseeren, want brieven die thans geschreven worden, zijn soms voor onze nakomelingen een zeer voornaam middel om onzen tijd te leeren ken nen. Wij moeten steeds voor oogen houden, dat het Heden weldra Ver leden zal zijn en dat het „Wij" eens een veelbeleekend „Zij" zal zijn, een „Zij" waarover men maar al te graag iets naders verneemt.... Ieder van ons kan en zal naderhand voor de wereld van ons nageslacht een hoogst be langwekkend individu worden, al wil de wereld ook thans nog zoo weinig van hem welen! Een troost? In ieder geval! Maar met het oog daarop, moet het sorteeren met groote zorg vuldigheid plaats vinden, om de getuigenissen van ons leven en onzen tijd niet aan de vernietiging prijs te geven. Daarom niet alleen „uitverkoop" maar meer algemeen Opruiming (Nadruk verboden). Wal deed minister Colijn te Lon den? De Nederlandsch-Belgische handelsbetrekkingen. Komt er belasting op radio-toes'ellen De zaak Onnes van Nyenrode voor de Amsterdamsche rechtbank. Het conflict in het kleedingbedrijf ver scherpt. Begrafenis van den heer J. B. Westerdijk. De reis van den Nederlandscher. minister-president naar Londen heeft Dr. H. Colijn tot de volgende uitlating aanleiding gegevenhij had deze reis als een particuliere aangelegen heid beschouwd hij wenschle haar als zoodanig te blijven beschouwen en hij zou het op prijs stellen, indien men dit wilde respecteeren. Onze allerbekwaamste minister-president kan veel beschouwen, veel blijven beschouwen en nog meer op prijs stellen, doch het is van den vroegeren hoofdredacteur van de Amsterdamsche Standaard, het hoofd-orgaan van de anti-revolutionaire partij niet aardig te denken, dat men hem in dit opzicht ter wille zal kunnen zijn. Zijn positie in Nederland is uitzonderlijk, hetzelfde kan getuigd van zijn positie op in ternationaal gebied, hij vergt van journalisten iets, wat hij in zijn vo- rigen staat niet zou hebben kunnen vergen van den hoofdredacteur van De Standaard. Zonder ook maar iels te kort te doen aan de algemeene hoogachting en de groote waardeering waarin dr. H. Colijn zich in Nederland ^NFI Tegen een opko- en onschadelijk uieuuc ungcaiciu- heid en tegen hoofd pijn helpt As- pirin afdoen de. Let erop, dat U de 'echte Aspirin krijgt met het Bayer-kruis n den oranje band. 3ie alleen helpt snel, zonder schadelijk/ te zijn. |B/®=P| Uitsluitend verkriigbaar in da oranjeband-buisjes v 20 tabl. 70 ets. on oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. 18 43379 gelukkig mag verheugen, gaat het niet aan onvervulbare wenschen te stellen. Wij zijn dus in staat het volgende mede te deeien, betreffende Dr. H. Golijn's bezoek aan Londen. Doel van zijn bezoek was vierledig bespre kingen met Runciman, den Engel- schen minister van handel, bespre kingen over de rubber-restrictie, besprekingen over de nog steeds niet geheel begraven economische wereld conferentie, besprekingen over het ontijdig bekend gemaakte verdrag tusschen Engeland en Nederland, dat door de vloot-conferentie te Singapore in een nieuwe lase is gekomen. Het resultaat dier besprekingen is het volgende geweest. Met Runciman is Colijn overeengekomen voorloopige handelsfaciliteiten te verleenen voor den invoer van Engelsche garens in Nederland en voor den invoer van Nederlandschelaudbouw-productenin Engeland. Wat de rubber restrictie aangaat, heelt men een basis gevonden voor een nadere overeenkomst ter beperking van den rubber-tap in Engelsch- en Nederlandsch-lndië. Zelfs het bureau van den economi- schen wereldconferentie is met Colijn van oordeel, dat deze conferentie dooder is dan dood en dat een op heffing van het bureau een kwestie van zeer korten tijd is. Over het verdrag tusschen Enge land en Nederland is overeengekomen te blijven zwijgen, wal voor tegen spraak van geheime verdragen zoo langzamerhand nog de beste uitweg is gebleken. De Nederlandsch-Belgische han delsbetrekkingen schieten op het oogenblik nog niet zoo snel op, als men te 's-Gravenhage wel zou be- geeren. De Belgische minister van Landbouw, de heer Sap, heeft te Parijs een onderhoud gehad met de Nederlandsche handels-delegatie, die daar vertoeft voor het voeren van besprekingen, inzake de Nederl.- Fransche handelsbetrekkingen Minis ter Sap was vrij optimistisch gestemd, maar zijn komst naar 's-Gravenhage is op het oogenblik nog onzeker en zal in ieder geval vertraging onder gaan, daar hij eerst de begrooting van Landbouw in de Belgische Kamer zal moeten verdedigen, voordat hij naar Nederland zal kunnen vertrek ken, om met zijn Nederlandschen ambtgenoot tot een definitief resul taat te geraken. De uitvoer van Ne- derlandschelandbouw-producten naar België en de uitvoer van Belgische industrie-goederen naar Nederland zal dus voorloopig nog op den ouden basis gehandhaafd blijven. Nu*de nood in Nederland nijpt en ook de Schatkist er de kwade ge volgen van gaat ondervinden, wil de Nederlandsche regeering overgaan tot het belasten van radio-toestellen en tot het aanslaan in de belasting van de geabonneerden op radio centrales. De verschillende omroep verenigingen hebben zich dadelijk tegen deze belasting gekant, waarvan de geheele opbrengst ten goede van den Staat der Nederlanden zou komen, zonder dat deze vereenigingen een aandeeltje van de buit zouden krijgen. Maar minister Oud heeft geld noodig en binnen afzienbaren tijd zal men dus voor het mogen aanhooren der programma's van A.V.R.O., V.A.R.A., en van de andere omroep-vereeni gingen, zijn penningske nebben te storten. Onder overgroote belangstelling is voor de Amsterdamsche rechtbank de behandeling van de geruchtma kende zaak-Onnes van Nijeurode aangevangen. De verhooren van de verdachten en van de getuigen zullen eenige dagen in beslag nemen, maar reeds thans kan veilig getuigd, dat nu al een uiterst onfrisch luchtje bij de behandeling valt op te snuiven. Gevallen finaneieele grootheden en jongens uit de Amsterdamsche onder wereld schijnen broederlijk samen te hebben gewerkt om de verzeke- rings-maatschappijen voor een bedrag van ongeveer drie kwart ton op te lichten. Slaagt de officier van justitie erin de reeks aanklachten ook te bewijzen, dan zullen er vermoedelijk zware vonnissen in deze zaak vallen. De Nederlandsche textielnijverheid maakt moeilijke tijden mede, zoodat het niet te verbazen is, dat men tracht te gerakeu tot de oprichting van een Nederlandsche Textiel Con ventie, welke nnilorine en rationeele verkoopvoorwaarden zal vaststellen. De groote moeilijkheid is echter de ongeveer 65 ondernemingen, die hiervoor in aanmerking komen, onder één hoedje te vangen. Men is er reeds in geslaagd met ongeveer 95 der ondernemers tot een aanvanke lijke overeenkomst te geraken, maar de bezwaren blijven nog groot en de laatste loodjes wegen ook hier het zwaarst. Voor de werknemers en de werkgevers in Twente is het te wenschen, dat men nu eindelijk eens door zal zetten, persoonlijke belangetjes ter zijde zal weten te stellen en spijkers niet koppen zal slaan. Voor heide partijen kan dit slechts haat geven. Het conflict in het kleedingbedrijf heeft scherper vormen aangenomen. De hetere zaken de zoogenaamde maatzaken hadden bepaald, dat met ingang van 19 Februari tal van georganiseerde kleermakers zouden worden ontslagen, die geen genoegen begeerden te nemen met de loons verlaging van 12'/2% Dij de maat zaken, volgens de patroons, nood zakelijk, daar het publiek geen duur dere kleeren meer koopt, doch tal van klanten, die gewoon waren klee ding naar maat te koopen geleidelijk tothetkoopen van confectie kleeding zijn overgegaan. Het moest dus ten slotte buigen of barsten. Buigen willen deze bekwame vaklieden niet. Nu dreigt een algemeene staking uit te harsten op den 17en Februari, die weer niets dan nog meer ellende zal brengen. Eenbetrekkèlijk onaanzienlijk plaatsje in het Hooge Noorden van ons land de gemeente Uithuizermceden in de provincie Groningen, is getuige ge weest van de groote waardeering, die men allerwegen gehad heeft voor den dezer dagen overleden heer J. B. Westerdijk, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, een van de meest vooraanstaande burgers van zijn gewest, dat hij zoo lief had, en van zijn land, waarvan hij een der leden van de oude garde mocht hee- ten. Men heeft van nu wijlen Wes terdijk kunnen getuigen, dat een rijk leven hem was beschoren en dat hij dat leven gegeven heeft aan het algemeen welzijn. Kan men beter getuigenis verwachten? Pil!. ONDERWIJS. Tholen. Geslaagd te DeD Haag voor het examen radio telegrafist en telefonist 2e klasse dhr. A. van Noort alhier. De algemeene staking le rustig verloopen. Burgeroorlog Oostenrijk. Het eerste lustrum het verdrag van Lateraneu. A radeuren van het S.S. Atlantiqn moeten 170 millioen Francs betalt Twaalf communisten ter dood oordeeld. Een Germaans dorp gegraven. Parijs heeft een enkelen dag h( aanzien van een Nederlandsche pn vincie stad gehad, dat is het eenij merkbare resultaat geweest van staking, die het verkeer in de lic stak had weten lam te slaan. Bra Parijsche burgers hadden levensmii delen opgeslagen en kaarsen gekocl of Parijs een langdurig beleg teg> moet zou gaan. Al die voorzorge| bleken overbodig te zijn geweest, nieuwe prefect van politie had i drukkelijk order gegeven, dat agenten zich zoo kalm mogelijk moei ten gedragen. Daaraan hebben zij oo werkelijk gehoor gegeven, terwijl te overvloede de vakvereenigingen voo een eigen ordedienst hebben zorgge dragen, die ook voortreffelijk wei heeft weten te verrichten. Het gevol is geweest, een matte vertooning, di niet beantwoordde aan de verwach tingen van de uiterst linksche ele meuten en die zeer zeker in enkel opzicht naar de gading van de duistere typen, die Parijs zi ruimschools herbergt en die niet liever zouden gehad hebben dan eel heerlijke gelegenheid aan de gebat politiemannen hun booze hartstochtei bot te kunnen vieren. Niets van d; alles! Bereden en onbereden troepen had I den de voornaamste gehouwen bezet I werkelijk gevaar «as voor de regeel ring niet te duchten, zoodat dez I zeer verstandig heeft gedaan de op I gekropte gemoederen in de gelegen I beid te stellen lucht te krijgen. In de Fransche provincie is het to wat opstootjes van ernstiger aard ge komen. Marseille, Duinkerke en Rou baix hebben minder prettige tooneelei te zien gekregen, maar over de ge heele linie bekeken mag men te Parij: in Frankrijk en in de kringen va: de regeering tevreden zijn, dat alle zoo goed is afgeloopen. Hoe geheel anders in Oostenrijk Daar heeft de regeering, gesteun: door de Burgerwachten van Prin Starhemberg, ware veldslagen gele verd tegen de wei-gewapende troepe: van de Oostenrijksche sociaal-demo cratie. Volgens de allerlaatste berich ten heeft de regeering het gezaj weten te handhaven, al heeft het som deerlijk gespannen eD al zijn de hou witsers en de machinegeweren overa in werking geweest. En dit niet alleeo te Weenen, doch evenzeer in df grootere provincieplaatsen van Oos lenrijk, zooals Linz, Graz. Insbrücl en Salzburg. Doch de Bondskanselier en zijn mede-ministers hebben hel Schip van Staat door deze hooggaands golven van onderlinge volkshaat we ten heen te loodsen en het einde va: dit alles zal nu alleen maar erg bittei zijn voor de leiders van de thans verboden soc.-dem. partij, die niet de Oostenrijksche landsgrenzen hebbel weten te bereiken. Maar de ware winnaar van het met lijken en gewonden bezaaide slagveld van het mooie Weenen is slechts in schijn de Bondskanselier dr. Dolltuss Waarachtige winnaar is Prins Star hemberg, die nu in Oostenrijk de man achter de schermen zal wezen, die aan de touwtjes trekt. Hij zal Oostenrijk dringen in de door hem voorgestane richting van het Oosten rijksche Fascime, dat met het Itali- aansche Fascisme nauw verwant is doch met het Duitsche Nat.-Soc vooral niets te maken wil hebben

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1