3 aats&yh 'iEUVS QgftfNCD 'O jaar bod tc ,t stok Na eao at h )e voorz. aegi ecu bepaalden lijd cellen dan zien eo als er meer zijn dan j, let alg. st. worden beide voorstellen genomen. )hr Vroegop dringt aan om nn zoo dig mogelijk te beginnen: )e voorz. antwoordt dat er zoo spoedig lijk een begrooting en teekening iaakl zal worden en dat er gesprokeD rden met den heer Stevens. Verder is nog ingekocneD een verzoek a de zangver. „de Lofsteui" om een (voering te mogen geven in de Bewaar- lool. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. schrijven van 0. Hartog te Poort- it inbondende mededeeliog dat bij in tvliet noodgedwongen moet verbuizen, r dat daar voor hem geeo woning ie, wilde hij in St. Maartensdijk komen in, en zijn vraag is of bij dan ook a kan trekken. en W. adviseeren dat bij maar te rtvliet moet blijven, aangezien bij eerst 0 jaar in de gemeeDte moet wonen om knnnen trekken en stellen voor voor kennisgeving aan te nemen. eenige discossie wordt biertoe met st. besloten. Den verzoek van C. Priem om de boor 1 zijn woning te verlagen en te breogen f90. B. en W. stelleo voor hierop afwijzend brscbikkeD. Dhr Quakkelaar vraagt waarom men oiet op in kan gaan. Dhr Bout vraagt of die menecben niet ijk behandeld kunnen worden, want nu aald de een meer dan den ander en woning is bet zelfde. Dhr Vroegop merkt op bij de nieuwe boring een voorstel gedaan te hebben gelijk te behandelen, maar bet is aangenomen. De toestand is veel tninderd eD het zou op den weg liggen I woningen te verminderen. Daar is ter üiet aan te beginnen. Nemen wij aan dan zijn er de volgende vergade- g weer verzoekeD. Hij kaD hier dao niet mee meegaan. Dhr Qaakkelaar is voor verlaging. Dhr Bout zegt aangedrongen te hebben gelijke boren, maar met znlke toe- nden krijgt men dergelijke verzoeken. Dhr Vroegop spreekt dit tegen. U hebt iepen genomen en die gelijke buren en betaleo en wat is het gevolg dat in plaats van verlaging, verhooging is nomen voor velen. Wij moeten Daar lagiog. Men krijgt reductie op alle shten en wij mogen op alle woningen wel redoctie geven. Dbr Boot vindt niet goed dat een zelfde van wooiog meer bour doet, dan ander. Dhr Vroegop zegt wij krijgen dan eeu gezonde toestand. Er komt een tijd dat men oiet meer kan werken en men armlastig, dan gaat bet oiet meer om haur op te brengen eo kannen wij et iD zoo'n woniog blijven, dat is onge- ikig geooeg en dan is men overgele- rd aan de bedeeling. Met 5 tegen 2 st. wordt afwijkend be- nikt. Tegen de bb. Qoakkelaareu Bout. Een verzoek vaD C. P. Bijl e.a. om eeo btpoot. Wetb. Hage merkt op dat de lantaarn D. L. Hage overbodig is eo die zoo ar dao gebracht kunnen wordeD. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Een verzoek van mej, C. Bos om itslag met ingang van 1 April a. s. als derwijzeres aan de O.L. school. B. en W. stellen voor baar dit op de srsi eervolle wijze te verleeoeD. Weth Koopman spijt bet dat mej. Bos Bggaai. Zij stond indertijd nommer drie voordracht en er wareu bezwaren, »ar het is gebleken dat mej. Bos een juffrouw was, niet alleen vojr bet wijs, maar ook voor de kindereD. ij hebben aan baar een goede en degelijke rkracht gehad eD hij hoopt dat het haar rder goed mag gaan. ji Met alg. st. wordt het voorstel van B. W. aaDgeuomen. Een schrijveD van de Chr. Landarbei- irsbond word voor kennisgeving aan komen. Dhr Vroegop vraagt bij den rondvraag cr voor iedereo ambtenaar een m- octie is. De voors. antwoordt bevestigend. Dhr Vroegop zegt, bet gaat over de <meente-ontvaoger, want het is gebeurt, >t iemand kwam dat bij niet thuis was, dat mag toch niet als hij er moet wezen. De voorz. zal hem hierop wijzeD. Dhr Bout vraagt of er oiet meer werk voor werkverschaffing, dan alleen de igraafplaats. De voirz. antwoordt dat er niet» meer maar mocht dhr Boot iets weten, dan id hij dit altijd nog mededeeleo. Dhr Vroegop zegt, in de vorige ver kering is er gesproken over kolentoeslag B. en W. hebben daar direct werk van maakt, maar ze hebben maar één keer leo gegeven. Zoo dit nog Diet meer ionen gebeuren. De voorz. antwoordt dit alleen gedaan hebbeD toen het zulk koud weer was. Weth Koopman merkt op dat men ook oet letten op de fiaanciën van de gemeente Dbr Boni zegt dat de kol«n aan de secretarie geleverd, slecht zijn. Hij hoopt dat er bij de levering voor de school op gelet zal worden, want anders zitten de kinderen in de kon. De voorz. antwoordt dat deze zaak reeds geregeld is. Hieroa sloitiug. Het nieuwe Fransche Kabiuet- Daladier. Relletjes in het Belgische stadje Maldegem. Een voorstel, be treffende de monarchistische propa ganda in Duitschland. De eerste verjaardag van de nazi-staat. In Oostenrijk buitengewone orde-maat regelen getroffen. Prins Starhemberg kondigt een anti-terreur campagne asn. De tweede Russische straios- feerballon verbetert het vroegere hoogte-record, doch verongelukt. Looibardi en Mazotti over don Oce aan. Het rapport van Sialine op het XVilde congres van de communis tische partij. Nieuwe bijeenkomst van do ministers der Balkanlanden. Een Balkan-paol? De ministrieele crisis in Frankrijk is dan toch opgelost, doordat Dala- dier in de vorming van een Kabinet ad hoe is geslaagd, maar zijn oor spronkelijke bedoeling een Kabinet van krachtige figuren te vormen, welk Kabinet op een zeer breeden basis zou rusten, is volkomen mislukt. Zeer vermoedelijk zal het nieuwe Kabinet ad hoe, een ministerie dus, dat slechts de meest urgente zaken behoort af te wikkelen, geen lang leven zijn beschoren. Twee punten staan vooraan op het programma de zedelijke genezing van Frankrijk met volledige uitsnijding van alle gezwellen tot uiting gekomen bij de financieele schandalen van Stavisky en Alexandre het verder aannemen van de begrooting voor 1934, waar van slechts twee voorloopige twaalf den zijn toegestaan, zeodat voor den tijd na 1 Maart nog niets is beslist. Op zichzelf beschouwd, is dat reeds een belangrijk werk. Parijs vooral, de provincie min of meer, verkeerde in een staat van opwinding, die Frankrijk op den langen duur tot revolutionaire daden zou voeren. Daladier heelt persoonlijk de porte feuille van buitenlandsche zaken ge nomen, waardoor opeens Paul Bon cour op straat is komen te staan, al zal deze oude rat in de buitenland sche politiek bij een volgend minis terie ongetwijfeld weer aan de beurt komen op de Quai d'Orsay de lakens uit te deelen. Samenvattend kan ge zegd, dat een nood-Kabinet in elkaar is getimmerd, dat spoedig voor een krachtig, waarlijk nationaal Kabinet- Herriot plaats zal moeten maken. Vlak bij de grens van Zeeuwsch- Vlaanderen ligt het Belgische stadje Maldegem, dat een 10.000 inwoners telt. De Vlaamsch-Nationalistische burgemeester, De Lille, was door de regeering afgezet, wegens het uit spreken van een redevoering in de Kamer, waarin hij zich bij de dienst weigeraars schaarde. Tot zijn opvol ger is benoemd de Katholieke Senator Geulenaere, hetgeen niet overeen stemde met den geest van Vlaamseh Nationalisme van de bewoners van Maldegem. De ruiten van de burge meestertij ke woning zijn ingeworpen en allerwege heerschen relletjes in het eertijds zoo rustige Maldegem. Nu heeft de gendarmerie de orde hersteld, is het plan den burge meester te lynchen mislukt en keert de orde langzamerhand terug. "Wie had zooiets in het vriendelijke Mal degem verwacht? De Pruisische Minister-President, Hermann Goering, die tevens Voor zitter van den Rijksdag is, heeft een voorstel gedaan om in Duitschland radicaal schoon schip te maken. Hij heeft een brief gericht aan minister Frick, waarin hij dezen ambtgenoot adviseert alle monarchistische ver- eenigingeu in het Derde Rijk te ont binden en voortaan volkomen te verbieden. Met alle waardeering voor hetgeen Pruisische Koningen in het verleden hebben gedaan, hun tijd is voorhij en komt niet terug, de nieuwe staat is geen instelling, waarvan de monarchisten het vruchtgebruik zou den hebben. Men zal moeten erkennen dat Goering duidelijke taal spreekt en dat hij wel de man schijnt, die de leuze weet toe te passen: Orde moet er zijn De monarchisten kun nen zich dat voor gezegd houden. Op den 30en Januari heeft geheel Duitschland, de Rijkshoofdstad na tuurlijk in de eerste plaats, den eersten verjaardag va 11 Adolf H itler's regeering over het Derde Rijk herdacht. In Berlijn wapperden de vlaggen in alle wijken, zoowel van de welgestelden als van de arbeiders. De Rijksdag was bijeengekomen indeKroll-Opera daar de schade in het oude gebouw na wijlen Marinus van der Lubbe's brandstichting nog niet geheel en al is hersteld. Het Rijkskabinet heeft bij monde van den vice-kanselier, Von Papen, den algemeen erkenden leider van het Duitsche Rijk geluk gevvenscht en ook President Von Hindenburg heeft in een schrijven aan den Rijks kanselier gewezen op diens geslaagde werk voor de herstelling van de eenheid van het Duitsche volk. Op de belangrijke redevoeringen in de zitting komen wij in ons volgende overzicht terug. In Oostenrijk is men blijkbaar be vreesd, dat de viering van het feest in Duitschland tot ernstigebetoogiugen van de in Oostenrijk onderdrukte nationaal-socialisten zal leiden. Ten minste de bondskanselier, Dollfuss, heeft alle troepen en de geheele politie in het geweer geroepen om mogelijke ordeverstoringen te onder drukken. Volkomen in overeenstem ming hiermede is de rede, die Prins Starhemberg tegenover de Burger wacht van Neder-Oostenrijk heeft gehouden. Als de regeering niet in staat zou zijn de Oostenrijksche nazi's in bedwang te houden, dan zal de Burgerwacht beginnen met een anti- terreur campagne. Vice-admiraal Fey, die dadelijk na Starhemberg het woord voerde, zeide niets anders dan dat hij zich met de woorden dan den Oostenrydsche leider van de Burgerwachten volkomen kon ver eenigen. Waarschijnlijk ter eere van het thans te Moskou dagende XVilde congres van de communistische partij is vrij onverwachts de nieuwe Russische ballon, Osoaniachirn naar de stratosfeer opgestegen. Bij de laatste radioverbinding was reeds een hoogte van 20.6U0 meter bereikt, waardoor het record van de vorige ballon, de S.S.S.R. die 19.000 meter had bereikt, werd gebroken. De bemanning bestaat uit drie passagiers die opgesloten zitten in een gondel van chroomstaai met zes vensters, hangende aan een ballon, die uit een aluminiurn-iegeering is vervaardigd. De gondel schijnt van den ballon losgeslagen te zijn en de bemanning is verpletterd, terwijl vanzelfsprekend alle instrumenten vernield werden. De beide bekende lange afstand vliegers, Lombardi en Mazotti, die met het snelle postvliegtuig Savoya den Oceaan wilden oversteken, zijn daar werkelijk in geslaagd, maar hebben bij de landing op de Brazili- aansche kust in den staat Parana, bij hel plaatsje Fortaieca, bet toestel ernstig beschadigd, zoodat het ou- zeker is, of de verdere vlucht al dan niet kan worden voortgezet. In ieder geval verdient hun prestatie alle waardeering, waar ons eigen volk nog zoo korten tijd geleden met de vliegtochten naar en van Indië warm heelt medegeleefd. Op het XVllde congres van de communistische partij in Sovjet-Rus land, gehouden in het Kremlin te Moskou, heeft Stalin een uitvoerig rapport uitgebracht, dat vermelding verdient. Volgens zijn mededeelingen is de Russische industrie sedert het jaar 1929 verdubbeld en in verhou ding tot het voor-oorlogsche peil zelfs met 290% toegenomen. Een moge lijke oorlog tegen Sovjet-Rusland van de zijde van Japan h.v. moet onge twijfeld op een nederlaag voor de Japanners uitloopen, waardoor een nieuwe revolutie in Azië zou worden ontketend, waar de invloed van de communistische denkbeelden hand over hand toeneemt. Ten slotte sprak Stalin nog over de vredelievende bedoelingen van Sovjet-Rusland. Vijf uren achtereen duurde de voorlezing van het rapport, dat natuurlijk met veel geestdriftige toejuichingen door de 2000 toehoorders werd begroet. Tegen den 3en Februari is te Bel grado een bijeenkomst belegd van de ministers van Zuid-Slavië, Roe menië, Griekenland en Turkije. De bedoeling is een Balkan-pact te slui ten, waartoe ook Bulgarije zal kunnen toetreden, dat tol het oogenblik nog alzijdig is gebleven. VERZWARING VAN DE WAALDIJKEN. Reeds in 1926 na den watersnood werden plannen gemaakt door ver hooging en verzwaring van de dijken langs de grootste rivieren. Daaraan zijn sindsdien millioenen guldens besteed. Ook werden plannen tot verzwaring der Waaldijken gemaakt, doch zij konden nog niet worden uitgevoerd, waardoor speciaal de pol der de Ooy bij Nijmegen zeer veel schade heeft geleden. Het ingenieursbureau van Hasselt en de Koning te Nijmegen heeft thans een plan uitgewerkt tot verliooging en verzwaring der dijken en dichting van overlaten. Deze werken zullen gedurende 8 maanden aan 4U0 menscben werk verschaften. De kosten bedragen f443000. De werken worden in werk- verschaüing uitgevoerd. DE A S. VERJAARDAG VAN DE PRINSES. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft aan minister-Colijn verzocht, in verband met het feit, dat de a.s. verjaardag van Prinses Juliana op 30 April a.s. een kroonjaar is, dezen dag dit jaar tot een nationale feestdag te verklaren. DE LIBERALEN OVER HET VERBOD VAN DE N.S.B. Op het congres van de Jong Li beralen heelt de voorzitter van den Vrijheidsbond, mr. Wendelaar ge sproken over de noodzakelijkheid, de nationale gedachte op den voorgrond te stellen. De heer Wendelaar meent, dat het kabinet-Golijn zooveel als eenigszins mogelijk is, moet worden gesteund. Hij kun echter niet nalaten, te ver klaren, dat hij teleurgesteld was door het antwoord van munster Colijn op de vraag van den heer Duys. Hij had gehoopt, dat uit dit antwoord zou blijken het revolutionaire karakter van de N.S.B. Maar als er geen andere argumenten zijn voor het verbod van de N.S.B., dan de door minister Colijn genoemde, dan lijkt de maatregel toch veel op willekeur, die voor een liberaal moeilijk te aanvaarden is. „TAFELEN". Een volksgericht in hei Brabanlsche Bakel. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Oss Op het platteland worden de eeuwenoude volksgebruiken nog hoog in eere gehouden. In Brabant beslaat het z.g. tafelen, waaronder men een volksgericht verstaal, dut meestal door groote groepen dorpsbewoners wordt bedreven op den een of ande ren inwoner, die zich door een ver grijp de woede van de dorpsbevolking op den hals heeft gehaald, tegen woordig wordt een „lalelpartij" hoofd zakelijk op louw gezet, wanneer een bruidegom zijn bruidje kort voor de huwelijksvoltrekking in den steek laat. In het dorpje Bakel is den laatsten lijd het „tafelen" wel zeer in zwang. Reeds eenige malen was het plaatsje het tooneel van een dusdanige wraak neming. Dezer dagen blijkt er nu weer „getafeld" te zijn en wel op een wijze, die alle perken te builen ging- Het gold ditmaal een jongeman, die in ondertrouw was, met een Bakelsche juffrouw, doch tevens zijn hart had verpand aan een jonge boerendochter uit een naburig ge hucht. De dorpsbewoners, die van deze ontrouw lucht hadden gekregen, waren ten zeerste verbolgen op het jonge mensc.h en besloten eenparig hem een gevoelige les te geven. Hiervoor achtte men den Zaterdag avond het meest geschikt, daar hel bekend was dat de toekomstige brui degom dien avond bij zijn nieuwe geliefde zou doorbrengen. Een zeven tig boeren, gewapend met knuppels en stokken, reden in huifkarren naar de woning van het meisje in het gehucht Stootal. De stoet werd voor afgegaan door ketelmuziek. Toen men onder belsc-h spektakel te bestemder plaatse aankwam, nam de wraakneming onmiddellijk een aanvang. De deuren en ramen van de hofstede der familie C. B. werden met knuppels geheel vernield. Binnen werden niet minder groote verwoestingen aangericht. De geheele inboedel werd overhoop gehaald en de meubels stukgeslagen. De vandalen ontzagen zich niet de varkens uit den stal te halen en deze de woning in te drijven. Tenslotte werd het geheele huis met stroo bestrooid. De bewoners hadden zich bij het naderen van den stoet uit de voeten gemaakt. Een van hen waarschuwde den gemeenteveldwachter. Toen de „tafelaars" nog lustig bezig waren hun wraaklust bot te vieren, kwam deze politieman de vreugde verstoren. De wrekers stoven uiteen en gingen aan den haal. Tegen eenige van hen is proces verbaal opgemaakt. Er werd een uitgebreid onderzoek ingesteld, wes halve het voorgevallene eerst thans bekend is geworden. DE PARACHUTIST ALS VALLENDE STER. Een Engelsche amateur-parachutist F. George, heeft eenige dagen geleden van een hoogte van 6U0 meter boven het Hanworthaurodroom een nach telijke parachute-sprong verricht. Ten einde zich in het duister te kunnen oriënteeren had hij om zijn middel en aan zijn polsen zoeklichten bevestigd, en ten aanschouwe van een dichte menigte, die den tocht naar het vliegveld had ondernomen en met groote opgewondenheid de verrich tingen van den koenen parachutist gadesloeg, schoot deze als een val lende ster door het luchtruim, om ten slotte veilig den beganen grond te bereiken. Het was F. George's eerste nach telijke sprong, bedoeld als een bewijs dat ook in het duister in tijd van nood veilig van de parachute gebruik kan worden gemaakt. Tol dusverre werd in geheel Engeland slechts twee maal door andere parachutisten een dergelijke sprong in het duister verricht. Op het moment, dat de jongeman het vliegtuig verliet drukte hij op een schakelaar en plotseling was hij ge huld in een zee van licht welke mijlen in den omtrek te zien was en een imposanten aanblik opleverde. Het licht weerkaatste op het geraamte van het toestel en gedurende een fractie van een seconde was de piloo bijna verblind. Voordat het valscherm zich opende, verliepen tal van seconden. Ademloos zagen de kijkers beneden, toe, tot plotseling de beweging van den val lenden lichtbundel langzamer en langzamer werd. Het scherm had zijn plicht gedaan. Gedreven door den wind zweefde de vermetele jongeman naar een afge legen plek van het vliegveld. Fel beschenen de zoeklichten de grasmat; lager en lager daalde George, om even later een schitterende landing te verrichten. TH0LEN, 2 Februari 1934. Wij maken opmerkzaam op een advertentie voorkomende in dit num mer waarin de vereenigiug D. U. V. bekend maakt, dat ze Donderdag 8 Februari a. s. een soiréé zal geven, waarbij op zal tredeu de bekende radio-en grammophoon-zanger ^ug. de Laat. Vorige week Vrijdag hield „Olym- pia" in de zaal van „Hof van Holland" een goed geslaagde uilvoering. Alle nummers werden onder leiding van den directeur, dhr. C. Bijl, correct afgewerkt en hadden van de aanwe zigen een hartelijk applaus in ont vangst te nemen. Een gezellig bal besloot dezen avond. Woensdagavond hield de afd. Tholen van de S.D.A.P. een verga dering in „Hof van Holland" waar als spreker optrad dhr. Reuverink uit Amsterdam. Het onderwerp was „Wat kan de wereld redden „Fas cisme of Socialisme". Een zestigtal belangstellenden volgden aandachtig de uiteenzetting van den spreker. Zooals elders, zijn er in onze gemeente tal van werkloozen, In an dere plaatsen wordt door vereeni- gingen of anderen iets gedaan om dezen een aangenarnen avond te be zorgen, die als ontspanningsavonden bekend zijn. Er werd hier wel eens de klacht gehoord, «voor de werkloozen wordt te Tholen niets gedaan». Het bestuur van „Olympia" meende de baan- breekster te kunnen zijn en organi seerde een uitvoering die geheel gratis voor werkloozen met hun geheele gezin toegankelijk zou zijn. De eerste poging is hier niet geslaagd. Treft men in andere plaatsen van -ons land belangstelling, bij dergelijk streven, hier juist het tegendeel. De uitvoering is dan ook niet door kunnen gaan. Wij verwijzen naar een adver tentie in ons blad, waarbij heeren, ouder dan 35 jaar zich op kunnen geven als lid eener op te richten Veteranen-afdeeling van „Olympia". In het buitenland bestaan er reeds lang zulke afdeelingen, waar mannen zelfs tot boven 70 jaar het turnen beoefenen. Wie herinnert zich niet de turn-demonstratie eenige jaren geleden te Bergen op Zoom gehouden, waarbij heeren van 70 jaar en ouder demonstreerden dat gymnastiek den mensch jong houdt Door een bewoner der Molen- vlietsche straat is bij de politie aan gifte gedaan van vermissing van een bedrag van f250.Hier is vermoe delijk diefstal in het spel. De zaak is in onderzoek. Den laatsten tijd wordt hier en daar linnengoed dat in tuinen te

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 4