WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANi fe NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN mmi- Vrijdag 9 Februari 1934 No. 6 Een en vijftigste jaargs Dor ioe Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maaitensdijk. Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Het schandaal heerscht. Notai §Tho! irkoo] op 0 THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal ƒ0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ1,375, franco per post ƒ1,65 15 ct. disp. kosten. Advertentién van 4 regels75ct.; iedere meer 17' ct. Grootte letters naar plaatsruc Bij abonnement aanmerk pj; prijsvermindering. ABF Ho len PUBLICATIEN. DIENSTPLICHT. Uitspraken in zake vrijstelling. DE BURGEMEESTER vaa Tholen brengt ter algemeene kennis, dat eenige uitspraken op aanvragen om vrijstelling van den dienst plicht, welke uitspraken zijn gedagteekend 31 Januari 1934 en 3 Febr. 1934, ler se cretarie van deze gemeente^voor een ieder ter inzage z\jn gelegd. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de aanplakbiljetten. Tholen, 7 Februari 1934. 16 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Tholen maken bekend, dat houders van honden aan wie voor of op 1 Februari 1934 geen besohrijvingsbiljet voor de hondenbelasting 1934 zal zijn uitgereikt, verplicht zyn, binnen een week na genoemd tijdstip hiervan aangifte te doen ten kantore van don Gemeente-ont vanger. Houders, wier belastiDgachaldigheid eerst na het verstrijken van de maand Januari ontstaat, moeten binnen 14 dagen na dat ontstaan gelijke aangifte doen. De houders ziju verplicht, het aan hen uit gereikt keuteekeu door de houden waarvoor de belasting betaald is, aan een halsband zichtbaar te doen dragen. Tholen, den 3 Februari 1934. 18 LIJST VAN EIGENAARS EN HOUDERS VAN PAARDEN. DE BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend, dat gedurende de maand Februari voor ieder ter secretarie dezer gemeente ter inzage ia gelegd de alpbabetische lijst van de namen van eigenaars en houders van paarden, wolko lijst is opgemaakt ingevolge artikel 17 van het iokwartieringsbesluii. Tholen, 7 Februari 1934. 12 Als we met onzen blik over de dagelijksche berichten in de kranten dwalen, dan heeft het er den schijn van, alsof de wereld slechts van on gerechtigheden en wanorde aan elkaar hangt. Steeds opnieuw vinden we melding gemaakt van financieele- en andere schandalen en gevallen, die daar niet ver van af zijn. Het aantal faillisse menten wordt steeds grooter en het totaal bedrag van het passief onrust barend hoog. Failliet verklaard worden wordt door velen niet eens meer als een schande aangerekend, soms zells aangeprezen als het noodzakelijke kwaad om er beter van te worden. We moeten intusschen erkennen, dat de zéér groote financieele schan dalen, gepaard gaande met omkooping enz. enz., van den laatsten tijd buiten onze grenzen voorvielen. Zelfs hooge regeeringspersonen leenden zich mee te werken aan financieele ongerech tigheden. In Frankrijk heeft het schandaal-Stavisky zelfs aanleiding gegeven tot een ernstige regeerings- cricis. In verschillende gevallen blijkt het mogelijk te zijn geweest, jaren lang te knoeien, zonder dat er werd in gegrepen, ofschoon vaak bekend was, dat er ongerechtigheden plaatsvonden. Buitendien zijn er in het financieele leven practijken binnen geslopen, die ofschoon moreel minder oorbaar toch worden toegelaten. We noemen b.v. het funeste werk van de baissiers op de effectenbeurs, die effecten te koop aanbieden, die zij niet bezitten, alleen doordat hierdoor het aanbod grooter wordt en de prijs zakt en zij straks dus zelf voor een nog lager bedrag die effecten kunnen koopen. Doch lang niet enkel in beurs- kringen doen zich dergelijke zaken voorin het gewone dagelijksche leven zijn ze maar voor het grijpen. Afspraken worden eenzijdig verbro ken, voor beperkten duur toegestane credieteu tot in het oneindige gerekt, schuldeischers voor een voldongen feit geplaatst: zooveel procent of heelemaal niets. Dit alles mag nog door sommige lieden als handig zakendoen worden aangemerkt; in wezen is dit natuurlijk geenszins, en bestaat er nog wel de gelijk zooiets als een eerlijk handel drijven. Het is tegenwooidig wel heel ge makkelijk om een aannemelijken zondebok te vinden de slechte tijds omstandigheden krijgen van alles de schuld. Die en die alleen. Hierachter verschuilen zich mislukkingen, bewust niet willen, oplichterij en verduistering Hoever de zeden op dit terrein reeds verdorven zijn, moge blijken uit het volgende, recente geval, dat zich afspeelde in de residentie. „Een houtkooper ziet zijn zaak steeds meer achteruit gaan. De schul den stapelen zich op. Hij vindt een groote houthandel bereid zijn zaak in een N.V. om te zetten, waarin de groote houthandel het grootste ge deelte der aandeelen neemt. De houtkooper wordt directeur van de N. V. op een zeer behoorlijk salaris. De nieuwe N.V. blijkt aan hetzelfde euvel te laboreeren als de oude zaak. Weer stijgen de schulden, maar de houthandel, die het grootste aantal aandeelen bezit, blijft leveren. Ten slotte blijkt, dat na 5 jaar tijd de directeur voormalig eigenaar, kans heeft gezien f40.U0U onrechtmatig in zijn bezit te stellen, waarvan ruim f20.000 verduisterd en de rest aan teveel opgenomen salaris was ver dwenen. De directeur wordt gear resteerd, na enkele dagen weer vrij gelaten. Tenslotte wordt door de houthandel, de grootste aandeelhouder in de N.V. aan de officier van justitie verzocht de zaak niet te vervolgen, omdat een eventueele vervolging zooveel faillissementen en zooveel andere knoeierijen aan het licht zou brengen, dat de henadeeling nog vele tienduizenden guldens hooger zou worden,jazelfsaanleiding zou kunnen vormen tot een plaatselijk schandaal in de wereld van de bouwerij en hypotheken." Wij hebben dit geval eenigszins uitvoerig vermeld, omdat het niet alleen staat. Op deze manier worden nog zoovele andere „vieze zaakjes" gesust, worden schuldeischers zoet- gehouden met beloften op langen termijn, beloften, die niet meer dan beloften blijven Het kwaad, dat zich langzaam ver breidt, mag „hogen" op illustere voorbeelden. Hebben niet de regee- ringen van verschillende landen een zijdig vorderingen geschrapt; rente en aflossingen van schulden niet be taald en tenslotte naar het middel van de inflatie gegrepen? Dikwijls waardeloos bankpapier hebben uit gegeven Mogen we daarom al die knoeiers wel hard vallen over hun werk Als de overheid, zij het gelukkig niet de Ncderlandsche, het voorbeeld gal Het kwaad is van boven naar be neden gewoekerd en nog steeds is het niet gestopt. De wereld blijft een chaos en van samenwerking, noch van vertrouwen is er sprake, ondanks den schoonen schijn van plechtig gesloten verdragen De economische oorlog woedt, in ternationaal en als burgeroorlog. Men strijdt met alle wapens en men hoopt op overwinning. Doch niemand komt uit dezen warwinkel als overwinnaar te voorschijn. Iedereen is verliezer. Slechts als het vertrouwen en de eerlijkheid weer als norm en als basis gesteld worden dan zal de groote wereld en de handelswereld gezond kunnen worden, eerder niet (Nadruk verboden). GEMEENTERAAD. STAVENISSE, 2 Februari 1934. Voorzitter de heer A. F. Hansseos, burgemeester-secretaris. Afwezig met kecDtsgeviog de hh. L. C. Potappel, Anth. v. Loyk. De voorz. opent de vergadering eo spreekt den gebrnikelijken nieuwjaars groet, met de beste wensohen voor allen uit. Het lid Stoutjesdijk beantwoordt dezen wensch namens den Raad. De notuleu van 8 Dec. worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorz. doet de volgende mededee- hngen Door B. eo W. is adhaesie betuigd aan bet adres vau de Kamer van Koopb. inzake de pogiDgen suikerbietenteelt. De hoor van de vroegere dokterswoning is tegen Mei opgezegd. De loop der bevolkiog in 1933 was dat deze met 26 personen verminderde. Het was bij het einde des jaars 1871. Mejuff. M. Sakko, onderwijzeres albier, zal tengevolge van een ongeval aBn den voet, voorloopig hare werkzaamheden niet konoen hervatten. Pogingen zijn reeds aaugewcDd om zoo spoedig mogelijk een vervangster voor haar te krygen. De voorz. sprak zijo leedwezen in dezen, zoowel voor de patiënte als voor de school. De ongesteldheid van dhr üudesloijs zal hoogstwaarschijnlijk slechts enkele dagen doren. De bij de leden rondgezonden stukken uit de vorige vergadenog hebben geen aanleiding gegeven tot nadere be- spreking. Alle genoemde zaken worden voor kenulsgeviDg aangenomen. Iugekomen was een missive van den N. Brao. Brandweerbond uit B. op Zoom, met concept-contract, betreffeude holp- verleemog bij eventueel groote braoden. In een dergelijk geval moeten alleen de gemaakte kosten vergoed worden, anders is de toetreding kosteloos. Het voorstel van B. eu W. om dit aao te nemen, werd z. b. a. goedgekeurd. Ingekomen een schrijven van den Alg. Ned. Politiebond, inzake de korting op bet salaris vau den gemeente-veldwachter (5% vau het hoofdtractemcnl). Genoemde boud is tegen elke kortiog, welke ook, als zijode oogewenacht en onbillijk. De Raad handhaaft evenwel het iu de vorige vergadering genomen beslnil ad 5 °/c. Verder een missive van GeJ. Staten, betreffende verantwoording van bet clas- si&icatieverscbil i. z. opcenten gemeente fondsbelasting. Over 1933 en 1934 geeft dit de gemeente samen een voordeeltje van f 500. (Z. b. s.) De miD. van Soc. zaken deelt mede, dat de steunregeling voorloopig verlengd is tol 23 April 1934. De gewijzigde ge- meeoteOegrooting voor 1934 is 'goedgek. Een schrijven van de gemeente Amster dam, dat voor 5 leerlingen van hier, die aldaar de Nijrerbaidsschool hebben be zocht, moet betaald worden f 19.18 en van Rotterdam een nota van f 20,89 voor bet bezoeken eener school door de leer- 1 ioge G. Moerman alhier. De iuspectenr der directe belastingen raamt het aandeel van de grondbelasting voor bier op f 3000 en de opcenten op f 1800, en dat van de ipersoneele belas ting op f 3200 en de opcenten op f4800, allee voor bet dienstjaar 1934'85. De mÏD. van Sociale zaken zond een missive i. z. de nitkeering uit de werk- loosenkas na afloop van arbeidsconflicten. Ged. Staten zonden een machtiging aan B. eo W. om gebraik te maken van eokele posten der begrooting voor 1934, tot deze deflaitief is goedgekeurd. Goed gekeurd is ODtvangen de Koninklijke goedkeuring op de verordening Haven- eu Kadege'den tot 1 Jao. 1986. Gebleken is evenwel io den laatsten tijd, dat er toch oog eeo kleine bepaling in zal ge bracht moeten worden. De Rijksdienst van het Werkloosheidsbesluit meldt, dat meu over bet 4e kwartaal 1983 verschul digd is een normaal subsidie van f 135. De begrooting voor 1984 van den Keuringsdienst van waren te Goes, air mede het verslag van dien dienst over het 4e kwartaal 1933 zal aao de ledeo worden rondgezonden, evenals het verslag der commissie tot wering van schoolver zuim. Alle bovengenoemde zaken worden voor notificatie aaogenomeD. Door B. en W. werd voorgesteld, om, door de vermindering van het aantal leerlingen met 1 Mei a.s. eervol ODtslag als onderwijzer te verleeneo aan den heer A. Goedhals, zynde de laatst aangestelde. Na eeo korteu tijd van schorsing der vergadering werd z. h. s, dit voorstel aaogenomeD. Vlug geholpen is DUBBEL geholpent Help U zelf vlug! Als U zich niet heelemaal goed, wat-onbehaaglijk voelt, neem dan met een iwat Aspirin I Zorg, idat U.de.echte Aspirin krijgt met Bayer-kruis en met den oranje-band om de verpak king 19 43357 Ue pensioensgrondslag van Dr. Beru- hardi alhier werd z. h. s. gesteld op f695 (v. j. (676). Den ontvanger van bei kadegeid werd een graiifioalie van f57 over 1988 toegekend. Uaukoaar werd aauvaard eeu schenking van den heer H. J. Dorst, van eeu portret in lijst, van zijn overleden vaaer dhr. L. JDorst, indertijd onrgemeester, met-verzoek het in de raadszaal op te hangen. Vastgesteld werd nog bet suppletoir kohier van de hoodeuoelasliDg over het 2e halfjaar 1933. Vóór hei sluiten 'der vergadering over handigde bet lid M. C. v. ündeoaarde, nog een onel vau hem aan den voorzitter, meideode, dat hij door veiauderiug van woouplaats sijn ontslag als raadslid neemt. De voorz. dankte hem voor alles, wal bij ia bet oelaug der gemeente e. a. in zijn ziUiDgsiijd van 21/* jaar heeft gedaan en wensohte hem het ueste toe inzijn -nieu wen werkkring in Rotterdam. Al was meo soms vau verschillend -inzicht, toch beeft men samen altijd alles gedaan om het beste te vinden. Daarna sluiting. ST JANNA LAND, 6i Eebr. 1934. Voorzitter dhr G. M. P. W.Hanssens Secretaris dhr F. M. Boogaard. Aanwezig alle leden. Na opening met het ambtsgebed houdt de Voorzitter een nieuwjaars rede, waarin hijwijst op de treurige gevolgen van de wereldcrisis ook voor deze gemeente. Hoewel wordtibeweerd dat de crisis baar dieptepunt heeft bereikt, wordt nog niets van eenige opleving bemerkt. In verband daar mede breidt de regeeringszorg zich uit als een olievlek. Hij brengt- een woord van .dank aan de eminente regeering voor de getroffen maat regelen op velerlei gebied, en waar deert vooral die op landbouw gebied. Hij hoopt dat -niet-zal worden over gegaan tot inkrimping van de-suiker bietenteelt en dat niet de belangen van een groot gedeelte van ons Vader land zullen worden opgeofferd-aan die van Nederlandsch-lndië. Ook de zorgen voor de gemeente- huishouding waren in het afgeloopen jaar weer zwaar. Groote offers'werden gevraagd voor de -werk-loozen. Niet temin mag de financieele toestand van deze gemeente nog behoorlijk worden genoemd in vergelijking-met vele andere gemeenten, dank .zij het zuinige beheer. Wordt hiermee voort gegaan, dan beeft bij gegronde hoop dat belastiugverhooging vermeden kan worden, indien.geen onverwachte offers worden geeischt. Toch is de zuinigheid niet betracht ten koste van de verschillende noodzakelijke werken in de gemeente. Een terugblik werpende op het afgeloopen jaar wil hij noemen het belangrijke besluit om een bijdrage te verstrekken aan het Waterschap St. Annaland terzake de verbetering van den voormaligen ouden zeedijk. Weliswaar moet dit werk nog worden begonnen, doch Eet is een uitstekend object in de bestrijding van de werk loosheid. Ook belangrijk was het besluit om een oppervlakte gronds aan de haven ter beschikking te stellen van het Centraal Bureau van bet Ned. Landbouw-Comité. Dit is in 't belang van deze streek en zeker Te AVI T( acl kei ,ke 1 O1 AM M oe voor onze gemeente, waarom dank brengt aan voornoemd dat de bergplaats bier is ge Eveneens memoreert hij de riolee van de Nieuwstraat. Al de Uitgj voor deze werken zijn uitdegev middelen bestreden, wat voori oel dezen zorgvollen tijd van beteek Inli mag worden geacht. Het zielental vermeerderde 23 .en werd nu 2687, wat nog mm is bereikt. De vermeerdering is te schrijven aan minder vertrek de gemeente. Oi deze aanwas belang 'is van St. Annaland, worden betwijfeld. Hij wenscht de zoolang gehoopte verbetering jaar moge ingaan en hoopt oi Gods Zegen eendrachtelijk met raad werkzaam te mogen zijn belang dezer gemeente. Weih. Goedegebuure dankt Voorz. en wenscht; hem gezondlAk, kracht en wijsheid toe om in de Vergaderingen weer te leii Hij hoopt samen bet beste te mo zoeken voof deze gemeente in stof! en geestelijk opzicht. De notulen der beide vorige gaderingen worden gelezen en gekeurd. De heeren A. A. Goedegebu Chr. Kalle en A. Paape hebben benoeming tot lid van de Commi tot Wering van Schoolverzuim genomen. Eveneens de heer H. II, van Es tot geneesheer belast me Weezen-Armen practijk en de h A. Paape tot lid van de Commilwe van Toezicht op het Lager Onder Besluit van den Min. van O W. omtrent verzekering van bedrag volgens art. 97 der L.O, 1920 voor het onderwijzend persoi er der Bijz. School over 1932. Er recht op f9278,08. Als voorrsi is ontvangen f 8500 zoodat nog betaald zal worden f778.08 V-an den'Inspecteur der Dir. te fZierikzee is ontvangen de ee raming voor het dienstjaar 1931 voor wat betreft: hoofdsom persom )e belasting f3400.opcenten hie f3800. Hoofdsom grondbelasti f 4000.Opcenten hierop 1.2400 Ten laste dezer gemeente k als normale subsidie voor het kwartaal 1933 ingevolge het We loozenbesluit 1917 enz. een bed van f.230. Gelezen wordt de begrooting li van den .keuringsdienst van War sluitende in ontvang en uitgaaf een bedrag van f64000. Uit het verslag inzake verbeteri volkshuisvesting blijkt, dat in li zijn verleendvergunningen vrf nieuwbouw 7 voor bedrijfswoning! "2 ;-voor-geheeie of gedeeltelijke v nieuwing 4: gereedgekomen 7. Afwijzend wordt beschikt op verzoek van<len heer P. S. Duijzer om ontheffing voor een half j van zijn aanslag in de hondenl lastiug, omdat de hond eerst Augustus is opgeruimd. Een verzoek is ingekomen van d Modernen Landarbeidersbond o aan te sluiten bij de nieuwe stei regeling. Verlenging der steunwek zal dit jaar wel uitgesloten zijn, da de Rassen der Christelijke en Ka bonden dit niet toelaten. Het D: Best. stelt voor het verzoek niet te willigen, doch voort te gaan den ouden voet, nl. na uittrekki steun ,te verleenen aan de daarvo in aanmerking komenden. Dhr C. J. J. Kooyman vindt nemen van een besluit voor hem n gemakkelijk, daar hij de werking de nieuwe regeling niet precies ke Adressanten zeggen, dat het voor gemeente niet duurder uitkomt. I zou nu van den Voorz. wel gra hooren of hel voor de gemeen voor- of nadeel, meebrengt. De Voorz. antwoordt, dat bij to treding de gemeente verplicht is alle werkloozen uitkeering te v< strekken. Nu wordt het alleen daan naar het oordeel van den rat

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1