PUROL Pijnlijke Kloven AD\ZLP,TLLf\T HOOGE RENTE. D<j centrale recherche heeft de geheele boekhoodiog van een Deposito- en Cre- dietbank aan den Goudschedngel te Rot terdam in bpslag genomen. Gebleken is, dat deze bank aan een niet gering aantal personen, "oorschotleo heeft verleend be neden de f 500, «aarvoor renten werden berekeod, die eeuige uialen hooger wareo, dan de «et toestaat. Een ernstig geval van woeker is men eoodoeod* op het spoor gekomen. Boven dien bleek, dat een aantal menschen in- formatiekosten aan de bank hadden betaald bij een aanvraag voor een crediet hetwelk hon echter niet werd verleend. Tegen den directeur, den 45-jarigen A. C., is proces-verbaal opgemaakt. HET GOUD VAN DE „LUTINE". Nieuwe voorbereidingen. Het good van de „Latino" lonkt nog altijd. En er is nog immer hoop, om den schat boven water te brengen. VolgeDS de „Maasb." zal men eerst trachten met z. g. poliepgrijpers, die ook bij het bergen van het good van de „Epypi" uiet veel socces werden gebruikt, goud naar de oppervlakte te brengeD. Deze po liepgrijpers konnen met een enkelen greep eengroote massa grond naar hoven brengen. Natourlijk moeten deze toestellen ge dirigeerd worden naar de plaatsen, waar het good ligt en daartoe zollen drie duikers afdalen, om op het wrak assistentie te verleenen, Intnsschen is de heer Beckers, in Lim burg, op het oogenblik bezig met een geheel nieuwe metbode uit te denken voor het brengen van den toren naar het goud terrein. Deze toren wordt op het oogenbik vervaardigd op een Amsterdamsche werf, en «al opnieuw in drie deelen worden vervaardigd. Natuurlijk zal hierbij reke ning gehouden worden met verleden jaar opgedane ervaringen. Deze drie deelen wordeD dan naar Terschelling getranspor teerd, om daar direct op elkaar gemon teerd te worden. Da heer Beckers verkeert volgens het blad nog steeds in de meening, dat zijn toren verleden jaar tengevolge van een aanslag is ten onder gegaan. Zelfs vertelde bij, dat binnenkort daaromtrent seutatioueele onthullingen zollen worden gedaan. GAAN WE EEN OPLEVING TEGEMOET? In het maandblad „De Kroniek" wijdt dr. I. H. J. Vos een beschou wing over deze vraag. En hij beant woordt ze bevestigend. „Wij meenen, op grond van tal van objectieve economische verschijn selen, te mogen vaststellen, dat de .(ponjunctuurlijn zich in gunstige rich ting beweegt en dat het aangebroken nieuwe jaar voor het bedrijfsleven en den handel betere resultaten zal opleveren dan het heengegane, dal ongetwijfeld met een extra zwarte kool in de geschiedenis der mensch- heid zal worden opgeteekend. Ook thans schijnt dus het spreekwoord weer te zullen worden bewaarheid, dat de redding nabij is, wanneer de nood op zijn hoogst komt. Wij heb ben het gevoel, dat een periode van nieuwen opbloei voor de deur staat en dat heel wat wonden die geslagen zijn, zullen worden geheeld. Voordat wij overgaan tot het geven van een aantal argumenten, moge nog een beschouwing volgen, die onze meening nog vermag te verdui delijken. Zoo staat het voor ons vast, dat van een algemeene en ruime opleving alleen dan sprake zal kun nen zijn, wanneer een gansche reeks van maatregelen wordt genomen en tal van misstanden uit den weg zullen zijn geruimd. De valuta zullen b.v. over de geheele linie dienen te wor den gestabiliseerd, teneinde een sta biele basis voor den handel te kunnen vormen. Daarnevens zullen de tarief muren moeten worden geslecht en andere beperkende bepalingen zooals conlingenteeringen voor het internationale ruilverkeer uit den weg worden geruimd. Maar wij voegen er onmiddellijk aan toe, dat dit alles in een vrij vlot tempo zal geschieden, zoodra de eerste teekenen van verruiming in het han delsverkeer onmiskenbaar zullen wor den worden waargenomen. De stalen die immers in dat geval niet over gaan tot het opruimen van de han delsbelemmeringen, zullen ongetwij feld ten achter staan bij de andere, die dat wel hebben gedaan en zij zullen op den duur zelfs het loodje leggen. Deze restrictie voorspellende, willen wij thans vaststellen, dat er eenige objectieve verschijnselen zijn, die op een ombuiging van de conjunctuurlyn in de goede richting wijzen en die althans weer eenige hoop op ver betering geven I Daar is in de allereerste plaats de onmiskenbare verruiming van den wereldhandel, die in statistische ge gevens is vastgesteld in de uitgaven van den Volkenbond. Uit die statistiek blijkt dat in October van het afge- loopen jaar de geheele uitvoerhandel 16.3 procent hooger was dan in April 1933, terwijl de invoeren 8.3 procent zijn toegenomen. Dat is nog wel geen reden orn hoera te gaan roepen, omdat de export en import in October 1933 nog slechts 37 en 36% bedroegen van die van het rnaandelijksch gemiddelde van 1929, maar het is toch wel van zooveel beteekenis dat we er met voldoening en vertrouwen op mogen wijzen. Want het Jbewijst in elk geval, dat we over het laagste punt heen zijn en dat we in de opgaande lijn ver- keeren. En dat is alles waard! Want wanneer deze tendenz zich blijft doorzetten, komt ongetwijfeld de speculatie weer in de markt en zal het vertrouwen terugkeeren dat zoo- Pijnlijke Kloven verzacht en {Sèneest men met 8 43321 veel kan bijdragen tot het wederom normaal maken van de verhoudingen in het bedrijfsleven en den handel Men mag immers niet voorbij zien dat het verdwijnen van dat ver trouwen tot een grootere diepte van de inzinking heelt geleid dan door de feiten gerechtvaardigd was. Alleen reeds de terugkeer van dat ver trouwen zal ongetwijfeld een stimu- leerende uitwerking hebben, omdat wij zeiden het reeds op een andere manier dan de wet van vraag en aanbod weer op normale wijze zal gaan functioneeren. Nu is niet overal in de wereld de toestand overeen komstig de algemeene situatie zooals die hiervoren in de statistieken van den Volkenbond is aangegeven. Zoo geeft Engeland een bijzonder goed beeld te zien. Daar is het werkloos heidcijfer nog steeds dalende on danks de seizoenfactoren, die zich in dit jaargetijde altijd doen gelden, liet aantal werkloozen is daar thans een half millioen geringer dan nog een jaar geleden. Frankrijk schijnt er minder gunstig voor te staan. Daarom doen we goed met de si tuatie voor ons land en eventueel zelfs voor elke stad afzonderlijk na te gaan, en dan blijkt, dat we hier gelukkig ook over het laagste punt heen zijn en dat de gunstige tendenzen die eenige maanden geleden konden worden geconstateerd, zich in eenigs- zins versterkte mate doorzetten. Men zal dat het minst bemerken in den kleinhandel, die, door allerlei omstandigheden, die wij thans niet willen opsommen, eerst later profi- teeren kan van de verruiming, die waarneembaar is op andere deelen van het maatschappelijk terrein. Het is verheugend, dat er zoowel in de scheepvaart als in den handel van een merkbare opleving sprake is. Zijn wij wel ingelicht, dan brengt de Kon. Holl. Lloyd binnenkort zes schepen in de vaart, die waren opgelegd, en zal ook de Maatschappij „Nederland" binnenkort een grootere activiteit aan den dag leggen. In handelskringen hoort men eveneens meer optimis tische klanken dan eenigen tijd ge leden. Ook de berichten uil Indië met betrekking tot de cultuur producten luiden gunstiger, al is helaas nog lang niet een zoodanige positie bereikt, dat van het maken van een redelijke winst kan worden gewaagd. Ook de ecouomische statistiek van de gemeente Amsterdam vertoont dezelfde gunstige neiging als die, welke hierboven werd geschetst. Het is weliswaar bijna te mooi om het te gelooven, maar niettemin is er geen enkele reden om het niet uit te spreken, dat uit al deze factoren voldoende grond kan worden geput voor een vertrouwen op eenigszins betere tijden." KOOPMAN VOOR f62.000 OPGELICHT. De zaakwaarnemer J. C. O., te Am sterdam, leider van een Bureau voor rechtzaken, is gearresteerd wegens oplichting van f62.000.- Het slachtoffer is een 62-jarige koopman, die in een echtscheidings procedure was betrokken. J. C. O. verleende hem rechtskundigen bij stand. Dat deze koopman zijn hulp inriep, berust wellicht in de om standigheid, dat J. C. O. gedurende omstreeks zeven jaren een zaakwaar nemerskantoor dreef. Met de echtscheiding werd weinig spoed betracht. En zoo kreeg de zaakwaarnemer gelegenheid allerlei oflicieele bescheiden op te maken, volgens welke de koopman verplicht was te betalen, ten behoeve van zijn echtgenoote. Iedere keer een be hoorlijk bedrag. Het Amsterdamsche Hof vonniste maar raak althans volgens de arresten, die de zaakwaar nemer opstelde. Alles keurig op zegel en voorzien van valsche handteeke- ningen. Laatstleden Zondag kwam de ge slachtofferde koopman te Amsterdam buiten medeweten van zijn zaakwaar nemer, want deze laatste was zoo voorzichtig gewoest, om zijn slacht offer „bij ol'ficieele beschikking" te verbieden zich in Amsterdam te ves tigen. De man ging naar familieleden toe om hun mede te deelen, dat de echtscheiding, die nog steeds niet was uitgesproken, hem zoo ontzaglijk veel koste; dat hij andere verplich tingen niet langer kon nakomen. Het eene woord haalde toen natuurlijk 't andere uit; men kreeg argwaan en de koopman begaf zich naar de politie. Een onderzoek naar de mogelijkheid van malversaties leverde niet veel moeilijkheden op. Twee namen waren in de stukken, dié den gedupeerde koopman werden beteekend, herhaal delijk genoemd, die van den advocaat zijner echtgenoote en van deurwaarder Van Twuyver. Beiden verklaarden onmiddelijk dat alle bescheiden ver- valscht zijn. Zaakwaarnemer O. was zoover gegaan, dat hij in de z. g. pro cedure voor het Hof, de rol van procureur op zich had genomen. Spoedig was de oplichter toen in handen der politie. Van de f62.U00 is niets meer over. Wij houden ons aanbevolen voor de levering van alle soorten FIRMA J. M. C. POT, Drukkerij - Tholen. DE REVOLVER. De 22-jarige kweeker V. uit Huizen had verkeering gehad met een 17- jarig meisje uit Amsterdam. De verkeering geraakte uit en de jongeman toog naar Amsterdam. Hij werd in de woning toegelaten, doch de jongelui kregen ruzie. Hij trok een revolver, schoot het meisje dood en richtte het wapen daarna op zich zelf en verwonde zich ernstig, doch niet levensgevaarlijk. ONVOORZICHTIGE MONTEUR. Te Dordrecht was Donderdag een 24-jarige monteur bezig, met het re- pareeren van een tractor in een loods van het Zeehavenbedrijf. Hij had het reservoir van den ractor verwijderd en een nieuwe aangebracht. Bij het over- storlen van de benzine morste hij over de tractor en zijn kleeren. De man stond vlak bij een brandende kachel en de ontstane benzinedampen ontploften. De kleeren van den mon teur raakten in brand. De ongelukkige rende naar den waterkant, doch durfde niet te springen, waarna om standers de vlammen met kleeding- stukken doofden. De man liep ernstige brandwonden over het geheelelichaam op. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. DE VERDUISTERING RIJ DE BOERENLEENBANK TE DALMSHOLTE. Omtrent deze verduistering, ge pleegd door den in hechtenis genomen ex-kassier H. R. landbouwer te Raalte verneemt het „Deventer Dagblad" nader, dat R. reeds eind 1932 was geschorst, doch het bestuur der boerenleenbank, dat hem vijf dagen later ontsloeg, maakte er geen straf zaak van. Thans echter heeft de rijkspolitie te Lemelerveld op grond vanloopende geruchten, de zaak ter hand genomen en boeken en bescheiden in beslag genomen. De geruchten waren in de wereld gakomen, omdat de borgen van R. waren aangesproken voor groote bedragen. Het blijkt bij onderzoek dat de nu 57-jarige ex-kassier sedert jaren op allerlei slinksche manieren de controle ontduikend, zich groote bedragen had toegeëigend en het eene gat met het andere had gestopt meermalen om door speculatie ont stane stroppen te dekken. Men vond in de boeken frauduleuse daarin gebrachte posten en onder de be scheiden valsche door R. geschreven schuldbekentenissen in totaal voor f 119.000. Van 1922 af zijn die be dragen in totaal f 96 000 Verdachte zal hieromtrenljvalschheid ingeschrifte en verduistering in diensttbetrekking worden ten laste gelegd. Bij de controle die ook door de coöp. centrale boerenleenbank te Eindhoven, bij welke de leenbank te Daimsholte is aangesloten, werd uit geoefend, kwam nieisvan vervalsching uit, Bestuur en commissarissen te Daimsholte zijn eenvoudige landlieden R.deed terugbetalingen aan spaarders doch teekende dan opnieuw gefin geerde schuldbekentenissen van nie. bestaande spaarders. Niemand van de controleurs is op de gedachte gekomen de haodteekening der schuldeiscbers te verifieeren of er naar te kijken, dat de namen der schuldenaars in die streek niet bestonden. R. heeft voorts uit eigen zak geld geleend aan personen, die ook bij de bank geld leenden en als die klanten terugbetaalden, kon de ontrouwe kassier dit beschouwen of zij aan hem zelf uitbetaald hadden. Dit alles moet nog door de justitie worden uitgezocht. De ex-kassier genoot aller vertrouwen, alwist men van zijn mis lukte speculaties in vaste goederen. De man heeft reeds verschillende vervalschingen bekend. DIE WAS BANG. Eenige Duitsche zeelui moesten op hun consulaat te Antwerpen zijn. Toen de zaken waren afgehandeld, werd een der Duitschers gemist en zijn kameraden beweerden dat de man op het Duitsche consulaat werd vastgehouden, omdat ze hem de deur niet hadden zien uitkomen. De politie kon weinig doen, omdat het consulaat onschendbaar is. Nu blijkt dat de vermiste te Rot terdam is. Want toen hij verzocht werd op het consulaat te Antwerpen te komen, besloot hij liever de vlucht te nemen dan aan den oproep te voldoen, omdat hij vreesde, te worden vastgehouden. K. is namelijk bij ver stek in Duitschland ter dood veroor deeld wegens anti-nationaal-socialis- tische actie. Buiten het consulaat gekomen is hij te voet van Antwerpen naar Ne derland gegaan. HEFFING DER GOUPONBELASTING. Donderdag is afgekondigd het Staatsblad no. 16, houdende het be sluit van den 19den Januari jl. tot vaststelling van het tijdstip, waarop de wet van 29 December 1933 tot heffing van een couponbelasting in werking treedt. Naar wij vernemen is dit tijdstip vastgesteld op 25 Februari a.s. GEMEENTERAAD. POORTVLIET, 26 Jan. 1934. In de heden gehouden spoed vergadering besloot de gemeenteraad om zich bij de behandeling voorden Raad van State van de bekende waterleiding kwestie zich te laten vertegenwoordigen door het raadslid Vogelaar. Mocht deze wegens opge- steldheid verhinderd zijn dan treedt als diens plaatsvervanger op de heer Murre. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. NIEUWE AANSLUITINGEN. Ir. C. Wagtho, directeur Water leiding Tholen no. 92. G. P. Breas, Molenaar St. Annaland no. 27. KERKNIEUWS. en THOLEN. Ned. Her». Kerk voorin V 80 ds. Woll^OO berger, en nam. 2 uur ds. Kraag. Collecte voor de Kerk. Ger. Kerk voorm. 9.80 en nam. 2.30 dr. Veltenaar. Gerei.Gem. voorm. 9.80 nam. Sen'sav 6 uur leeakerk Vrije Ger Gem. voorm. 9.30, nam. l^n 'a avonds 6 uur ds. Baaij. Ned. Protestantenbond afd. Tholt GEEN DIENST eu ee al af V POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.SO ds. de en nam. 2 uur leeskerk Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 dhr de Vries en 's avonds 6 uur leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9.30, nam. 2||Og 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPEN ISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.80 leeitj en nam. 2 uur ds. de Haan. Ger. Gem voorm. 9.SO, nam. 2 eu ai 6 uur leeskerk. Vrijdag 2 Februari des avonds 6 ds. Barth te fiorselle. ST. MAARTEN8DIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leetkehj^ nam. 2 nar da. de Brea. Donderdag 1 Febr. des nam. 6,80 in lp gebouw „Rehoboth" da. Boer te Scbevenin^ü 8TAVEN1SSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. ds. Moerman Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. s avonds 5.30 uur leeskerk. t ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Krl Voorber. H.Avondm. en nam. 2 uur leeiw Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's ar. f 5.30 leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de f en nam. 2 uur leeskerk. Geref. Kerk voorm. 9.80 en nam. 2 ds. Vreugdeuhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 j s avonds 6 uur leeskerk. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN, van 1925 Jan. 1 Overleden: Neeltje Maria Bruij-. zeel, 80 j., wed. v. Johannis Schp' MARKTBERICHTEN THOLEN, 26 Jan. 1984. Boerenboter fO.80 per pond. Roomboter f 0.82 Eieren t 8.75 per 100. ST. MAARTENSDIJK, 25 Jan. 193 Prjjs per 100 K. Bruine boonen f 7.f 8. Erwten (groene) f 7.f 8. Schokkers f 12,9 14. Maanzaad 17.„18.j Per 100 K. Eigenheimers, witte f 2.f 2. blanwe 2.a -. Zeeowsche bonte 8.f 4.- blauwe f 8.-- 4- Per 60 K.( Groote uien f 1.40. Temperatuur via het Scheldewati te Tholea. C. Jan. Graden Zaterdig 20 3» Zondag 21 2,2 Maandag 22 Dinsdag 23 1,2 Woensdag 24 1. Donderdag 25 1, Vrijdag 26 Is OPT CE.SMLE.R.D ELE.M DlL C.E.f\CX,E.LD

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 3