WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURAN Vrijdag 26 Januari 1934 No. 4 Een en vijftigste jaarga Zondagsblad ^37"Sfranco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk. Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer "uers^naar phatsrui UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN Belasting-veelvuldigheid. WAT GOED IS, THOOLSCHE COURANT Vrijdag. Prijs per kwartaal NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN per post ƒ1,65 -j- c*« disp. kosten. Bij abonnement aanmerke TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 prusvermmden.,. PUBLICATIËN. VERJARING VAN VORDERINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Ttioleü brongen belanghebbenden in herinnering, dat alle rechtsvorderingen ter zake van geldschulden ten laste van het Kijk, een provincie, een gemeenie in elk geval verjaren door verloop van 5 jaren na ilen 31-stou December van hel jaar, waarin de schuld opvorderbaar is geworden, tenzij zij reeds ingevolge de bepalingen van het Bur gerlijk Wetboek aan een kortere verjaring onderworpen zijn. Het voreuslaande is niet van toepassing op vordoringeu wegens rente en aflossing van geldleeuingen en wegens pensioenen. Belanghebbenden worden verzocht niet den uiters'en termijn al' te wachten, maar de in diening hunner voideriugen zooveel mogelijk te oespoedigen. Met betrekking tot den dienst 1933 worden de vorderingen ten laste dor gemeeote gaarne ingewacht tor gemeente-sec retarie vóór 1 Februari a.s. 25 Tholeu, 24 Januari 1934. Op de schoolbanken hebben we iets geleerd van de tiende penning, welke in de tweede helft van de zes tiende eeuw door Alva van de bewoners der lage landen werd geheven. Het is nog niet zoo tientallen jaren ge leden, dat men de helling van zulk een bedrag ontzettend hoog en vrijwel ondragelijk vond. Tegenwoordig ech ter zouden we gaarne dien -goeden ouden tijd van Alva terugwenschen. He belasting welke wij tegenwoordig moeten opbrengen, zoowel direct als indirect, is veel en veel hooger. Over de noodzakelijkheid van zulke hooge belastingen willen we het bier niet hebben, nademaal wij waar schijnlijk zeer spoedig in een dicht net van politieke voetangels en klem men gevangen zouden zitten. Waar we bet echter wel over willen hebben is de wijze van belasting inning. Er is thans bijna geen enkel pro duct, dat niet op de een of andere wijze voor den Staat of namens den Staat belast is. Zells de meest nood zakelijke levensmiddelen als: vetten, meel, vleesch, boter, zout, suiker enz. zijn min of meer zwaar belast. Dit zijn de onontbeerlijke artikelen, maar daarnaast zijn vrijwel alle andere denkbare artikelen belast. Niet alleen echter producten, maar ook vele han delingen zijn belast. Over financieele manupilaties moet zegelrecht betaald worden bij erfenissen moeten suc cessie rechten betaald worden; ver schillende oflicieele stukken, contrac ten, zijn aan zegelrecht onderhevig. Kortom, op alle gebied des levens komen wij den fiscus tegen, openlijk of vermomd. Het heffen van belastingen is al zeer oud, zoo oud als er reeds een primitieve gemeenschap en een pri mitieve overheid bestond. In die oude tijden, ver vóór de Christelijke jaar- lelling geschiedde de inning van de belasting nog op zeer primitieve wijze. Toen waren er nog geen legers amb tenaren en een ingewikkelde admi nistratie om voor de inning zorg te dragen. De belastingbetalers van de oudheid belaalden veelal in natura, of verrichtten ten bate van de ge meenschap zelf arbeid wijzen van belasting-betalen, welke tot in deu huidigen tijd hier en daar ook in ons land zijn blijven voortbestaan. Zoo primitief en zoo eenvoudig het betalen en innen van de belastingen vroeger was, zoo ingewikkeld is bet tegenwoordig geworden. Juist de al lerlaatste jaren is ondanks pogingen om vereenvoudiging tot stand te brengen, de belasting-inning hoe lan ger hoe ingewikkelder geworden. Een groot leger ambtenaren is dag aan dag bezig met het bijhouden vaneen ingewikkelde administratie, met con- tróle, het tegengaan van ontduikingen, het inzamelen van gegevens, enz. Onze nieuwe belasting en daaron der mogen we gerust ook rekenen de vele crisismaatregelen, welkeden laatste tijd genomen worden, eiscbt nieuwe krachten, zoodat het leger ambtenaren met deze diensten belast voortdurend grooter wordt en vele der van overheidswege beoogde be zuinigingen weder teniet doet. Waar om voor de vele crisis-diensten niet op wachtgeld gestelde personen uit andere staatsbedrijven, genomen? Nu hooren we voortdurend, dat personen uit particuliere bedrijven met succes soliciteer.en naar een plaats bij cri- sis-bureaux en daar een hoogere sa- larieering genieten dan zij gewend waren. Na deze wat uitvoerige inleiding komen wij tot de wonde plek, welke in bet huidige belasting-systeem is gelegende onkosten voor inning, enz. enz. zijn te hoog in verhouding tot de opbrengst. Er is geen eenheid in de belasting-inning. Voor een liets betalen we belasling, en krijgen daar voor een metalen plaatje, de sigaren en cigaretten-belusting wordt verekend door middel van een speciaal zegel, kwitantie, effecten ,en andere stukken eiscnen weer afzonderlijke zegels en al deze belastingen hebben weer spe ciale administraties en alzonderlijke menschen. Inkomsten-, personeele-, vermogens-, grond en wegenbelasting hebben grootendeels aparte admi nistraties. De accijns op suiker en gedistilleerd wordt weer zonder zegels geheven, de omzet- en weelde-belas- ling gedeeltelijk met, gedeeltelijk zonder zegels. Een lawine van papier wordt ver slonden door bet belasting-iunings- monster met zijn véle armen, dat alles aangrijpt wat binnen zijn bereik is. Juist door het ontzaggelijk inge wikkelde belastings-apparaal zijn de belastingen, hooger dan ze eigenlijk' wel behoefden te zijn. De ingewik keldheid brengt ook mee, dat er van een object verschillende malen de zelfde belasting betaald wordt. Wat wij noodig hebben, is méér eenheid in de belastingheffing, een grondige, nietsontziende rationalisatie en concentratie. Hetgeen we hier in een paar woorden voorsteilen is niet zóó eenvoudig en onschuldig als het eruitziet. Want als we dit plan nader zouden uitwerken, zouden we op de woelige zee der politiek terechtkomen en zouden onze goede bedoelingen wellicht stranden op de scherpgekante politieke rotsen. Want ons ingewik keld belastingstelsel is nu eenmaal gegroeid uit politieke verhoudingen van verschillende schakeeringen en waar de verwarring op dit terrein altijd zeer groot is, is het niet te verwónderen, dat het met ons belas tingstelsel evenzoo gesteld is. Laten we hopen, dat eens, in een verre toekomst misschien, de men schen verstandiger zullen worden en voor eigen bestwil de gemeenschap op een goedkoopere wijze aan de noodzakelijke geldmiddelen zal helpen dan thans. (Nadruk verboden). Met DuitscblaDd is principiëele overeenstemming bereikt over den transfer van rente. De K L.M. in 1933 en de plannen voor 1934. Dr. M. van Blauken9lein jabileert. De vergadering en gemeenschappe lijke maaltijd van de Buitenlandsche Pers in Nederland. Mr. L. J. A. Trip over onze economische positie. Een verzekeringsagent, die ontvlucht en zichzelf weer aanmeldt. De V.A.R.A. gestraft. Aan de wereldtentoonstelling te Brussel in 1935 zal Nederland niet deelnemen. Te Berlijn zijn onderhandelingen gevoerd tusschen een Nederlandsche commissie met de Duitsche autori teiten, ten aanzien van de besluiten die in December van het vorig jaar vindt navolging Maar de navolgers blijven toch altijd achter. De laboratoria der Bayer- fabrieken hebben Aspirin uitgevonden tegen hoofdpijn, kiespijn en velerlei andere pijnen. Nergens slaagde men er in, een ander middel te vinden, dat even snel, werkt en tegelijkertijd f onschadelijk is. 18 48325 zijn genomen, in verband met den transfer van rente van Duitsche schulden, in het bezit van Neder landsche beleggers. HetDuitsche trans fermoratorium was ook voor de Nederlandsche schuldeischers aan zienlijk slechter geworden. De thans uitBerlijn in Nederland teruggekeerde commissie schijnt principieele over eenstemming te hebben bereikt met de vertegenwoordigers van de Duitsche regeering, waardoor een alleszins be vredigende regeling voor de vader- landsche crediteuren is verkregen, die evenwel niet in het minst zou schaden aan de belangen van de andere buitenlandsche schuldeischers van Duitschland. De beslissing zal nu vallen op de conferentie te Berlijn tusschen de Duitsche autoriteiten en de internationale crediteuren van de verschillende landen, die vorderingen in rente op Duitschland hebben loopen en dus allen door de vermindering van het over te maken percentage zijn getroffen. De directeur van de Koniuklijke Luchtvaart Maatschappij de heer A. Plesman, heeft aan tal van ver tegenwoordigers van de pers op een conferentie te 's Gravenhage een verslag uitgebracht over de resultaten van de K. L. M. in het jaar 1933, waaraan hij toegevoegd heeft een overzicht van de plannen, die de K. L. M. voor het jaar 1934 in voor bereiding heeft. - Op de langste lijn, die van Amster dam naar Batavia, zijn regelmatig alle vluchten volbracht, zonder schade aan het materiaal. Gemiddeld duurde de heenreis 9,9 de terugreis 9,2 dag. Geleidelijk zal men tot nachtelijk vliegen op de Indische route over gaan. Een reisduur van zes dagen, met twee at vaarten per week zal wellicht spoedig zijn te bereiken. Nieuwe vliegtuigen met 16 en 10 plaatsen zijn reeds in aanbouw, zij zullen in het voorjaar gereed komen. Ook de exploitatie van de lucht lijnen in Europa stemt tot tevreden heid. In het jaar 1934 zullen de diensten op Londen tot vier vluchten in beide richtingen worden uitgebreid. Verder drie diensten op Parijs met aansluiting naar Zuid-Frankrijk. Vervolgens twee diensten op Kopen hagenMalmö, met aansluiting naar Stockholm en Oslo. De dienst op Berlijn blijft op twee per dag gesteld. Maar een geheel nieuwe verbinding is ontworpen naar Huil, met door verbinding naar ManchesterenLiver- pool. Ook het binnenlandsch lucht verkeer zal in 1934 uitbreiding ondergaan, daar op het programma slaan AmsterdamTwente, Amsterdam Vlissingen, AmsterdamGroningen, AmsterdamEindhoven, benevens een dienst in de zomermaanden van Groningen naar Borkum, evenals een dienst in dat tijdvak van Vlissingen naar Knocke Zoute. Men ziet, de K.L.M. blijft, na het groote succes met dc Pelikaan, niet op haar lauweren rusten, doch streeft, letterlijk gesproken, naar hooger en naar verder! De Koloniale Staten van Suriname hebben met slechts een slem tegen een uniformverbod voor Suriname aangenomen, overeenkomstig het thans in Nederland geldende verbod 1 Neder land rondom het Meer Flevo en Nederland op de Amerikaansche kust trekken één lijn, wat niet meer dan begrijpelijk isl Het drama te Nickerie heeft nu een einde gekregen in het vonnis van het Hof van Justitie te Parama ribo, dat den kwakzalver, die den dood van het slachtoffer, mejuffrouw Klaverweide, op zijn geweten had, tot een gevangenisstraf van vijf jaren veroordeelde met openbare tewerk stelling. De andere verdachtenkwamen er met straffen van drie jaar af, doch eveneens met openbare tewerk stelling. De bekende ster-correspondent van de Nieuwe Rotterdamsche Courant Dr. M. van Blankenstcin, heeft zijn zilveren jubileum aan dat blad her dacht. Begonnen als tijdelijk corres pondent te Kopenhagen, waar hij toentertijd zijn studies voltooide, is hij later als correspondent in vasten dienst naar Berlijn gegaan, waar hij den wereldoorlog meemaakte en beide fronten bezocht. Na den oorlog heeft hij als reizend correspondent van de NJl.C. zoowat de geheele wereld omzworven en bezocht hij alle groote internationale conferenties. Persoon lijk herinneren wij ons nog, dat hy Voorzitter is geweest der interna tionale Vereeniging van journalisten werkzaam bij den Volkenbond te Geaève. Een sieraad voor zijn vak en zijn blad. Ook onze gelukwenschen voegen wij gaarne den hulp vaardigen collega en vlotten penvoerder toe bij de tallooze, die bij zal moeten in ontvangstnemen, als uien-hem Zater dag in Hotel de Witte Brug te Schevingen zal huldigen. De Buitenlandsche Persvereeniging in Nederland heeft in Amsterdam haar jaarlijksche algemeene Vergade ring gehouden waarna een maaltijd plaats vond in Carlton Hotel, met de gasten van deze werkelijk inter nationaal getinte vereeniging. Van de verschillende redevoeringen trok wel het meest de aandacht die van den president van de Nederl. Bank, Mr. L. J. A. Trip, die natuurlijk sprak over het stevig vasthouden van Nederland aan den gouden standaard. Ter kenschetsing van zijn rede ver- vermelden wij slechts de volgende woorden, die van deze belangrijke rede, welke de beteekenis van een gewone tafelrede verre overschreed, de samenvatting geven. «Nederland, dat door zijn gansche structuur zoo bij uitstek is aange wezen op internationaal verkeer, is wel het laatste land, dat zich zou kunnen veroorloven aan de inter nationale betrekkingen, hoezeer deze dan ook door de schuld van andere hebben geleden, een nieuwen en zooals ik zie het zwaren slag toe te brengen 1" Voorloopig houdende Nederlandsche Bank, Mr. Trip, minister Golijn en minister Oud nog onverdroten vast aan den gaven Nederlandschengulden op goudpeil. En terecht Te Amsterdam is een verzekerings agent in hechtenis genomen en be schuldigd bij frauduleuze verzekering en brandstichtingen te zijn betrokken. De verzekeringsagent, die zijn on schuld aan de ten laste gelegde feiten volhield, wist uit het huis van be waring te Amsterdam te ontsnappen toen hij naar den officier van Justitie zou worden overgebracht, vermoede lijk door onoplettendheid van een fiolitie-ambtenaar. Over zijn behande- ing aan het bureau Raampoort te Amsterdam had hij ernstige klachten zoodat hij zich later, op eeu ander bureau van politie, dat van de Over toom, weer aanmeldde. Hij is nu opnieuw in arrest gesteld en houdt zijn klachten tegen de behande op het bureau Raampoort vol, eve hij nog steeds zijn onschuld be[ Vermoedelijk zal dit muisje nog een lang staartje blijken te hebl Na de vermelding van de boofding van Marinus van der Lu te Leipzig heeft de V.A.R.A. pauze van vijf minuten gehouden is daarvoor door minister de W gestraft met onthouding van zendtijd op Zaterdag, 27 Januari l1 Daar de K.R.O. dien dag reeds beschikking heeft over de korte bleven alleen de A.V.R.O. en N.C.R.V. over, den zendtijd van V.A.R.A. op de lange golf eventi over te nemen. Beide hebben echter den minis van Binnenlaudsche Zaken medt deeld,dat zij daarvoor weiniggevoel ln het jaar 1935 zal te Brui een wereldtentoonstelling wort gehouden, waartoe de Belgische geering ook een uitnoodiging deelneming aan de Nederlands! had gezonden. Zoowel Engeland Nederland hebben voor die noodigmg gemeend te moeien danken. Er is geen geld in 's Ri Schatkist om die deelneming te kostigen. Een zaakwaarnemer te Amsterd die voor een cliënt een echtsoheidin proces in handen had, wist op listige wijze, door het uitbrengen v valsche exploiten, die hy met naam van een bekenden Amst damschen Deurwaarder onderteeke van zyn cliënt op alle mogelij wijzen groote bedragen los te krijg zoodat dat bedrag tenslotte was stegen tot f 62.6001 Toen kreeg cliënt argwaan >en diende een klacht in by de politie, die de zaa waarnemer arresteerde waarna de volledig bekende, Hel Huis raa Afgevaardigden he de goudwei van presideni Roo ▼ell aangenomen. De Japantc minister van oorlog, Araki, afg treden. Te Parijs is een nieu oplichtingszaak bekend gewordt De Ministers van baiienland'C taken der «Kloine Entente* kom ie Agran byeen, Het Duitsche ai woord op hei Fransche memorandu is vercoeningsgezind. De moeilij heden in de Evangelische Kerk Duitschland duren voort. De hc ding van de regeering van het Der Rijk tegenover de monarchiste President Roosevelt erkent de rep bliek Cuba. Het Amerikaansche Huis van A gevaardigden is onder het juk va president Roosevelt door gegaa Wie had trouwens anders verwach Over Roosevelt's goudwet is betrel kelijk slechts kort gesproken. De ve schillende amendementen van de r« publikeinen een twintigtal, zijn stu voor stuk gesneuveld en het Amer kaansche goud is nu genationaliseen Geen wonder, dat er een bedrag va 1.678.000 doll. aan goud, dat voc Nederlandsche rekening zgn. „g< earmarkad" in de kelders van <1 Federale Reserve Banken lag, Zater dag naar ons land is verscheept Amerika begint het Amerikaanscb goud te confisceeren, straks doet h< precies hetzellde met het in Amerik aanwezige Nederlandsche goud. Zeke is zeker 1 En bij de Nederlandsch Bank is dat goud veiliger dan ergen in Amerika! De minister van financien, Mor gentban, zeker van het niteindelij succes van Roosevelt's snoode plat nen, had alvast met de gouverneui van de Banken van het Federal Reserve Systeem afgesproken, hoe d overdracht van het goud zou geschi<

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1