H. M. DE KONINGIN-MOEDER OVERLEDEN. [tsd&ki i£UUS. „DE ZOOM" Na eenige dagen van, naar het scheen een lichte ongesteldheid, werd Dinsdag in den vroegen morgen, :erivijl hondenden belangstellenden voor het Paleis van Koningin Emma, het nieuws omtrent het verloop der ziekte stonden af te wachten, de Koninklijke Standaard ingehaald en onze driekleur halfstok geheschen. Koningin Emma was overleden. ONS VADERLAND IS GETROFFEN DOOR EEN DIEPEN EN INNIGEN ROUW. Wij waren er gistermorgen getuige van, dat de Koningin en de Prinses, uit het sterfpaleis vertrokken, terug kwamen in haar eigen Huis aan het Noordeinde. Een dichte schare stond om het ruiterstandbeeld van den Zwijger. Dieptrefiend was de stilte. Niemand sprak, niemand bewoog zicheen stille, stomme groet werd gebracht, -een groet van leed en deernis. Met een diepe, diepe buiging dankte de Koningin ze voelde het bijzon dere van dezen groet. Hare Majesteit zag er slecht en bekommerd uit. Haar gelaat wasbleek, in haar oogen lag een diepedroefheid. De stille rouw van dit publiek hier was de rouw van ons volk. De smart is over Holland geslagen. Het is of het gewone leven zwijgt. Want alom heerscht leed, het gevoel, dat we iets liefs en iets kostbaars verloren hebben. Dat we een vrouw, een vorstin verloren hebben, die heeft di end. En nu haar lieve, fijne glimlach verstorven is in het masker van den dood, nu voelt ons volk, dat er als het ware een stuk uit zijn vleesch en uit zijn hart is gesneden. Er ligt géén overdrijving in de vraag: kan men zich eigenlijk ons vaderland zonder de Koningin-Moeder voor stellen Want een eigenlijke functie had onze oude Vorstin niet meer, en toch was zij zóó met ons saam gestren geld, dat we haar werkelijk als on misbaar zijn gaan gevoelen en dat we thans ons volksleven niet meer zonder haar kunnen voorstellen, zon der deze fijne, lieve, vergeestelijke, decoratieve figuur. En tóch zal het moeten. We hebben haar moeten afstaan. Aan den dood. Aan de eeuwigheid. Aan God. Nu rouwt Holland. Nu wordt er overal waar Nederlanders wonen en werken gerouwd. Reuter en andere telegraaf-agent- schappen hebben het reeds gemeld, dat overal op de wereld, waar Ne- derlandscbe kolonies gevestigd zijn, de vlaggen halfstok hangen en de harten zijn samengesmeed in rouw. Uit alle landen der aarde brengt de telegraaf aan onze Koningin en aan ons volk bewijzen van deelneming bij den dood van haar, die de Engel- schen eens de „liefste oude dame van Europa" hebben genoemd. Vooral voor onze Koningin zijn het smartelijke dagen. Want zij heeft verloren het liefste wat een mensch op aarde kan bezitten een goede Moeder. Heel haar jeugd, heel haar opvoeding lag in de handen van deze edele Vrouw, die door haar huwelijk met den ouden Koning een ofter brachtdie uit haar eigen vaderland geroepen werd tot een zending, een taak in een vreemd land en bij een vreemd volk, maar die deze taak heeft volbracht met een trouw, een goedheid en eene vroomheid, die ïaar aanspraak geven op de blij vende innige vereering van ons volk. En daarom is het nu stil in Hol land daarom zwijgt de muziek, daarom wapperen de vlaggen half stok! Vlaggen Hebt ge ooit zoo'n zee van vlaggen gezien in de Residentie? Wat velen dan, misschien, op haar ver jaardag wel eens verzuimd hebben, dat willen ze door hun verdriet be wogen, inhalen. Duizenden, duizen den, duizenden vlaggen halfstok, zijn evenzoo veel bewijzen van ons leed. Het Hollandsche volk leeft nu onder zijn rouwvlaggen. Zal er één gezin geweest zijn, waar niet over Konin gin Emma gesproken is? En als er over haar gesproken is, kan dit an ders geweest zijn dan met liefde en vereering? Het Protocol schreef voor, dat de Regeering Dinsdag in d Tweede Kamer niet het woc Wij moeten eerbied hebben r het Protocol, maar hv was -u innig i'aramer, want nu deze korte >ijeenkomst de;- Kd. iriasl jog sneller afgeloopen dan z geopend werd. Het was waarlij!-, al te spoedig weer in de rouwstad waar de' a- schen de metrouw-om - oeMe oranje- strikjes droegen, waar ue nilitaireo i met breede rouwstrikken om den arm liepen waar de taliooze vlaggen halfstok hingen, in den naargeestigen- vailenden regen. En bij het Paleis, het Paleis, waar Hollands Vrouwe op haar doods bed ligt, met wat witte seringen om zich heen daar stond het volk stil, en fluisterde. Nog enkele dagen en dan wordt ze uitgedragen door de Residentie. Dan zal de droeve stoet door de breede straten van de binnenstad trekkendan zal ze voor de laatste maal door de Residentie gaan, waar ze haar levenstaak heeft volbracht. Het is een uitdrukkelijke wensch van de Koningin, dat dit met eenvoud geschieden zal. Uit de omgeving van Hare Majestijd vernamen wij, dat onze Vorstin met groote geestkracht de leiding der plechtigheid in handen genomen heeft en ingelicht wenscht te worden omtrent alles, dat er mede te maken heeft. Maar als dan in het begin der vol gende week onze lieve, oude 'doode wordt uitgedragen, dan zal het ge schieden door millioenen harten, die, hoe ver van elkander ook verwijderd, zullen kloppen in één rythire van dankbare vereering en van stil verdriet Heel het Vaderland rouwt! Veel heeft ons land, heeft Koningin Wilhelmina aan de overleden Vorstin te danken. Met groote tact nam ze het regentschap waar en wijdde zij zich aan de opvoeding van haar dochter, die bij het bereiken van den 18-jarigen teeltijd, de troon in bezit zou nemen. De tijdsomstandigheden waren niet gunstig. Het kiesrecbtvraagstuk vroeg om oplossing, in bet Noorden van ons land brak het socialisme baan, waar van vele woelingen het gevolg waren. Politieke verwikkelingen veroorzaak ten herhaaldelijk het aftreden van ministeries, hetgeen veel beleid vroeg van de Koningin-regentes, die scherp inzicht en veel tact Loonde te bezitten. Getuigde dr De Visser niet van een juist inzicht toen hij schreef: dat de Koningin Regentes zich ge durende naar elfjarig verblijf in ons land zich zoodanig had ingewerkt in ons staatsbestel, zoozeer het veelzij dige Nederlandsche leven had begre pen, zoozeer het hart van ons volk had gepeild, dat gedurende haar be wind als Regentes, niet één daad en niet één verzuim is aan te wijzen, waarop door de geleerdsten staatsman aanmerking zou zijn te maken. 30 Augustus '1898 sloot een tijdperk voor Koningin Emma af. Toen be stond zij niet meer als Koningin- Regentes, haar taak was afgelpopen, zij werd KONINGIN-MOEDER Regeerde zij voor diejrfijd voor haar dochter, ons Volk, Uren brak de pe riode aan waarin/zij het hart van ons Volk heeft gewonnen. Vijf en dertig jaar betoonde zij op velerlei gebied haar belangstelling als Konin^fn Moeder. Met werkelijk Koninklijk gebaar gaf zij/het Paleis Oranje Nassauoord ten geschenke aan een stichting die dien naam aannam en op haar initiA// tief de eerste die de tubercujrise bestrijding ter hand nam. De geheele bezitting bestaande uit paleis, bosch. heide en hofsteden, op zichzelf een groot kapitaal vertegenwoordigende schonk zij ons Volk. En opdat dit werk geheel tot zijn recht kon komfen, schonk zij bovendien nog een kapitaal van tweemaal honderdduizend gulden. Een vorstelijk geschenk, waaruit toen reeds bleek welk warm hart zij lijdenden en misdeelden toedroeg. En hoevelen werden niet in stille welgedaan Is de instelling van de Emmabloem niet een stille hulde aan Haar die zooveel leed heeft trachten te lenigen? Ondanks haar hoogen ouderdom toonde de overleden vorstin steeds veel belangstelling voor kunst en wetenschappen. I E OFFICIEELE KENNISGEVING. Een buitengewone „Staatscourant" beval de volgende kennisgeving van het overlijden van H. M. de Koningin- Moeder „Het heeft God behaagd, Mijn be minde Moeder na een kort ziekbed tot Zich te roepen. Zij is hedenmorgen zacht ingeslapen Het is met diepe droefheid, dat ik daarvan kennis geef. Jic ben overtuigd van aller deelen in Mijn smart en die van de Mijnen en Ir: het. verlies, dat Haar overlijden v gansche volk, zoo hier, als overzee bi ekent. - Wilhelmina. 'v '-..iWnhagOjdfcn -i' -» Maart 1934. DRIEMAAL DAAG^ LUIDEN DE KLOKKEN, GEEN OPENBARE VERMAKELIJK HEDEN. De minister van Binnenlandsche Zaken beeft het volgende schrijven tot de commissarissen de.r Koningin gericht Hierbij heb ik de eer U Hoog- Ede gestrenge te verzoeken het over lijden H. M. de Koningin-Moóder in alle gemeenten Uwer proviïieie te doen afkondigen en de besturen dier gemeeuten te doen uitnoodigea op Woensdag. 21 Maart en op den dag der bijzetting de klokken tedoen luiden drie maal daags te weten van 89 voormiddags, van 121 en 45 na middag. Voorts noodig ik U Hoog- Edelgestrenge uit wel te willen be vorderen, dat alle tooneelvoorstel- lingen en openbare vermakelijkheden worden geschorst krachtens de be staande wettelijke voorschriften of zoo noodig tengevolge van een ver zoek daartoe aan de ondernemer- dier vermakelijkheden van overheidss wege te richten en wel van heden tot en met 22 Maart en op den dag der begrafenis". DE DEELNEMING IN DEN LANDE. Overal in ons land is de deel neming met den slag die ons Vorstelijk Huis en ons land tiebben getroffen, groot. Duizenden teekenen in den Haag de in het Paleis neergelegde rouwregisters. Vanuit het Buitenluud stroomen de telegrammen binnen. Van alle Vorsten en buitenlandsche regeeringen zijn bewijzen van deel neming ontvangen. De registers, die in de Provinciale hoofdsteden van ons land in de woningen van de Commissarissen der Koningin nedergelegd zijn, wor den druk geteekend. In de Eerste Kamer evenais in de Tweede Kamer werd door den Voor zitter een rede uitgesproken naar aanleiding van het overlijden van de Koningin-Moeder. Vervolgens besloten beide Kamers een adres van rouwbeklag aan de Koningin te zenden. Dat van onzen Senaat luidt: Mevrouw. De Eerste Kamer der Staten-Gene- raal heeft met diepe ontroering kennis genomeq van het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder. Van gansclier harte deelt de Kamer in de smart, welke Uwe Majesteit en haar Huis vervult. De Kamer bidt Uwer Majesteit in deze droeve dagen Godes heiligen bijstand toe. Het adres van rouwbeklag der Tweede Kamer aan de Koninginluidt: Majesteit. Met ontroering heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal de mede- deeling ontvangen van het overlijden van Uwe beminde Moeder. Diep be wogen deelt zij in de droefheid van het Koninklijk Gezin. Rij deze groote beproeving gedenkt de natie met erkentelijkheid al wat de overledene gedurende meer dan een halve eeuw voor haar is geweest en de liefderijke zorgen, waarmede zij als echtgenoote, moeder en grootmoeder het vorsten huis heeft omringd in haar verheven leiding van den staat, in haar mede leven met de nooden van het volk. In zijn dankbaarheid en in zijn rouw is het Nederlandsche volk zich meer dan ooit van zijn eenheid en van zijn verbondenheid met Uw Huis bewust. Aan den troost, die Uwe Majesteit vindt in de aanvaarding van Gods alwijs bestel, pare zich die der zeker heid, dat Uw volk met U treurt. ACTE VAN OVERLIJDEN. Gisteren is ten stadhuize van den Haag de Overlijdênsacte van de Koningin-Moeder opgemaakt door den Minister van Justitie mr. Van Schaik, ten overstaan van een der ambtenaren van den Burgerlijken Stand en in tegenwoordigheid van onzen Minister-President dr. Colijn. HOFROUW. H. M. de Koningin heeft bepaald dat met ingang van 22 dezer wegens het overlijden van H. M. de Koningin- Moeder de hofrouw voor den tijd van tien weken zal ingaan. De eerste vijf weken zware rouw, daarna drie weken middelbare rouw en twee weken lichte rouw. DEFILÈ. Heden is gelegenheid gegeven om voor het lijk te defileeren. Duizenden hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt een laatsten groet aan de overledene te brengen. Waar er in het Paleis aan de Lange Voorhout niet genoeg ruimte is om het publiek toe te laten, is de gesloten kist met het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder in de als chappelle ardente ingerichte vestibule geplaatst, opgebaard zoo dicht mogelijk bij de geopende deur. Onder doodelijke stilte trokken al die duizenden langs de baar onder het brengen van een stillen groet. De kist was omringd van kransen, terwijl ze gedekt was door een van paarsche seringen en orchideeën ver vaardigd kleed, een laatste hulde der Nederlandsche vrouwen. KERKDIENSTEN. De raad der Ministers heeft zich tot de onderscheidene Kerkelijke Gezindten gewend met het verzoek te bevorderen dat op den dag voor de begrafenis vande Koningin-Moeder in de kerkgebouwen een ure des gedenkens wordt gehouden. DE BIJZETTING. Waar volgens den wensch der overledene de bijzetting zoo een voudig mogelijk zal geschieden, heelt H. M. de Koningin tegenover de buitenlandsche regeeringen den wensch te kennen gegeven, dat er geen bizondere missies zullen worden gezonden om de bijzetting bij te wonen. Dinsdagmorgen wordt door wijlen de Koningin-Moeder de laatste reis gemaakt, De lijkstoet zal worden ge opend door generaal van Andel, daarop volgt een detachement der maré chaussee, de Kon. Militaire kapel, een bataljon infanterie óp oorlogssterkte, een eskadron cavalerie, daarna de lijkkoets getrokken door acht zwarte paarden omringd door opperofficieren van land- en zeemacht; de Koninklijke familie en verwanten, Gezanten, hofdignitarissen en andere genoodig- den, daarna een bataljon marine troepen, een bataljon infanterie, twee batterijen veld-artillerie en als slot een detachement marechaussee. Vermoedelijk gaat de stoet tot liet Rijswijksche plein te voet, waarna genoodigden in hofrij tuigen stijgen en naar Delft gereden wordt. Te Delft staat aan weerszijden van den ingang der Nieuwe Kerk een eerewachl van de mariniers opgesteld met muziekcorps, a.an de Noordzijde een detachement van de Koloniale reserve. Van de Kerk af staan en haie cadetten, adelborsten en leer lingen van de scholen voor verlofs- oüicieren ter sterkte van ongeveer 800 man. Men verwacht een groote toeloop van belangstellenden, "in Den Haag worden reeds in verschillende huizen plaatsen verhuurd tegen f25 per persoon en in Delft zal zeker de be langstelling zeer groot zijn. 'F DE VLAGGEN HALFSTOK. Van hoogerhand is het verzeftk gedaan om Dinsdag den dag van de bijzetting, de vlaggen halfstok uit te steken, terwijl de klokken op dezelfde uren zullen worden geluid zooals dit Woensdag geschiedde. EENIGE BIJZONDERHEDEN. 2 Augustus 1858 werd te Arolsen geboren, Adelheid,Emma Wilhelmina Theresia, prinses van Waldeck Pyr- mont. Als 20rjarig meisje verloofde zij zich 1 October 1878 met Koning Willem 111, met wien zij 7 Januari 1879 te Arolsen in het huwelijk trad, waarop zij drie dagen later als Ko ningin der Nederlanden te Amsterdam haar intrede deed. De vooruitzichten voor het Huis van Oranje waren in die dagen on gunstig. De Koning, hoewel nog krach tig en gezond, was reeds ül jaar. Zijn beide zonen waren ongehuwd; zijn broer kinderloos. Zou er een einde komen aan de dynastie van Oranje? 's Konings huwelijk bracht nieuwe hoop en meer en meer ging de jonge koningin het middelpunt innemen van alle monarchale en nationale verwachtingen, toen kort na elkaar prins Hendrik, de kroonprins en prins Alexander overleden. Zoo waren de verwachtingen ge vestigd op de jeugdige prinses van Waldeck en Pyrmont. en zij heeft ze niet beschaamt; als echtgenoote en moeder als regentes van het Koninkrijk en als Koningin-Moeder heeft zij volkomen beantwoord aan de ver wachtingen, die het Nederlandsche volk maar van zijn Landsvrouwe kon koesteren. Groot was de vreugde, toen op 31 Augustus 1880 de Koningin-Moeder het leven schonk aan een prinses en de wijze waarop het Nederlandsche volk in dezen tijd meeleefde met „moeder en kind", bewijst wel hoe groot de plaats was, die Koningin Emma zich reeds toen in dé harten harer iandgenooten had veroverd. 1 Augustus 1884 wordt aan Ko ningin Emma voor het geval de Koning zou komen te overlijden het regentschap opgedragen. In het laatst van 1890 wordt Wi\ III, door zijn ziekte niet meerit' slaat geacht de regeering naar be| hooren waar te nemen en aanvaarddi op 20 November Koningin Emma] in naam des Konings, het.regentschapj Op 23 November overleed Koning Willem III en voert Koningin Emmai hel regentschap ten behoeve van del minderjarige troonopvolgster. 30 Augustus 189S legt Koningin., Emma het Regentschap neer. TH0LEN, 23 Maart 1934. DE BAZAR TEN BATE VAN HET RESTAURATIEFONDS DER NED HERV KERK. Tholen. Het Damescomité met zijn helpsters hebben vijf maanden van drukke voorbereiding echter de rog, doch de zaak is no op een oor na gevild. Hard ia er gewerkt en de dames van het Comité kannen met voldoening terug zieu op hetgeen tot nogtoe bereik» r.o'o) is er van alle sijden ir-^-oven en ook ziju in groote male de gitten in nalura binneu gekomeo, beiden factoren die vonr het welslagen van een Bazar noodzakelijk zijn. Doch oo komt voor de dames met hasr helpsters de drukste tijd nog aan. De opstelling van de goederen zal zeker Dog veel tijd en moeite vorderen, doch gezien den ijver waarmede dames totnogtoe zijn bezig geweest, twijfelen wij niet of de eindpaal zei worden bereikt, wasrra bet wachten zal zijn op de bezopkers die weer dienen te zorgen dat de goederen vlot in aodere banden overgaan en de geldbuidel van de penningmeesteresse goed wordt gevold. Het duel waarvoor de Bazar gehouden wordt kan ieders sympathie wegdrager. Immers de mooie Gotische Kerk heeft driDgeod herstel Dooaig cd is er eeomaal een fonds bij elkaar gebrsebt dao kan er met meer kracht gewerkt worden om op andere wijze te trachten dat men eindelijk eens tot restauratie van ODze prachtige Kerk overgaat. Het is onzen inwoners toch zeker wel bekend dat de Kerk te Tholen roet die van Breda en Woow, tot de drie mooiste Gothische Kerken van het Zoiden be hoort. Dos eei gebouw waa op wij als ir- wooers trotsch kunnen zijn Beziet de Kerk eens goed als de zon ze de9 morgens belicht, beschouw dit bouwwerk eens aandachtig onder de be lichting vaü de middagzon of werpt er eens een blik op al» de zoo ondergaat, Ge vindt er dan telkens een andere schoonheid in. Beziet het fijne beeld houw wérk der stennbeeren. Werpt eens een blik op het mooie bouwwerk als ge langs den dijk wandelt, hoe domioeert het gebouw de geheele omgeving En alsge door deze beschoowiDg tot de erkenning zijl gekomen dat het als bouwwerk pen monuroeDt van buitenge wone schoonheid is, wel dan twijfelen wij niet ol Ge zult het doel dat het Comité zich stelt door bet hoeden van den Bazar steunen en een bezoek brengen op dc dagen als deze geopend zsl zijn. STOOMEN VERVEN Laat Uw GOEDE KLEEDING verzorgen door FIRMA ASSELBERGS BERGEN OP ZOOM Keurige aflevering Billijke prijzen 24 43439 50-JAR1GE GOEDE REPUTATIE Agentschap voor Tholen C. A. van Splunter, Kerkstr. 13 Vraagt onze verlaagde prijscourant „G, Bij het bekend worden van het overlijden van Koningin Euimp. werd van de Openbare gebouweD dezer gemeente en tal van particuliere woningeD de vlag halfstoks uitgestoken als teeken vac roow. Wocne.^8g werden de klokken geloid van 'smorgera 8—9, middags van 121 en van 45 unr. Een filmvoorstelling van den Ned. BlindeDbond die Woensdagavond zoo plaats hebben is tot nader order oitgesteld. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN OU D-VOSSEMEER. DinsJag hebben wij per bulletin de benoeming van dhr Mr. J. J. Versloys tot burgemeester van Ood-Vossea eer kuuneo bekend maken. Wij kannen thans de volgende bizonderhedeu mededeelen. De heet Verslaijs is 13 Augottos 1901 le Middelburg geboren, .doorliep aldaar bet

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 7