>olkin 92 in DJ. f 141 VI r Zn iglarl D d» ■,om ;od hfi 1 «V, eid vn van twee jaar, die niet veel meer dan Stiijei nachtkleertjes aan hadden. Het bib berende tweetal was alleen geweest en was bang geworden. Vader en moeder waren den oudejaars-avond bij familie gaan vieren en de kinderen waren thuis gebleven. Het rnmoer van het beginnende 1934 had hen prrl wakker gemaakt; ze waren bangge- -worden en naar buiten gegaan. Het 2 tal werd meegenomen en naar het bureau aan de Witte de Withstraat waar het de eerste uren van het nieuwe jaar doorbracht in de tenslotte toch wél prettige warmte van het wachtlokaal der dienders, waar ze een beetje werden vertroeteld. Vad r en moeder kregen, toen zij eenige uren later thuis kwamen een ln boodschap waar de kinderen waren, 8p en kwamen hen toen afhalen. EEN JEUGDIG AVONTURIER Een 15-jarige jongen, Klaas P. te Groningen, werd in het voorjaar van 1931 door de rechtbank te Leeuwarden veroordeeld wegens diefstal te Sneek. Hij werd in het observatiehuis te Groningen opge nomen en bij een baas in de leer gedaan. Het stelen zat hem echter zoo in het bloed, dat hij de klanten van zijn baas bestal en portemonnais roofde in de Badinrichting. Hij ont trok zich nu aan de hand der ge rechtigheid door de vlucht te nemen naar Duitschland, dat hij op een ge stolen fiets bereikte, die hij in Nieuwe Schans achterliet. Op 17 Juli 1931 was hij het Obser vatiehuis ontvlucht; de vorige week kwam hij te Groningen terug. Hij had zich bij de Arnhemsche politie gemeld omdat het hem niet langer in den vreemde beviel. Hij vertelt dat hij in die twee en een half jaar heel Europa is door gezworven als blinde passagier in goederenwagens of onder den trein hangende. Hij nam dienst in het vreemdelingenlegioen en vocht in Casablanca in Marokko. Tweemaal werd hij gewond. Toen kreeg hij ook genoeg van den dienst en vluchtte naar Tripoli waar hij kans zag de Middellandsche Zee over te steken naar Messina. Vandaar trok hij naar Napels, VentiêjZuid-Slaviê, Roemenië, Polen. En zoo kwam hij tenslotte weer in Duitschland terug. Toen werd het verlangen naar den ge boortegrond hem te machtig en meldde hij zich bij de politie te Arnhem, die hem naar Groningen liet over brengen toen zij zag dat hij in bet Algemeen Politieblad gesignaleerd stond. De kinderrechter zal zich nu verder over dezen avonturier ont fermen. N. R. Ct KRIJGSGEVANGENE NA 16 JAAR WEER THUIS. De boschbouw-arbeider en timmer man Karei Hilmer is 's avonds voor Kerstmis geheel onverwacht, gezond en wel uit den wereldoorlog terug gekeerd in zijn geboortedorp in Duitschland, dat hij in 16 jaar niet meer gezien had. Tijdens den grooten oorlog was hij door de Russen gevangen ge nomen en naar Siberië vervoerd. Enkele jaren geleden had hij van daaruit eenig bericht gezonden naar zijn familie, dat hij gehuwd was en in het landbouwbedrijf werk gevonden had. Sindsdien hadden de ouders niets meer van hun zoon vernomen. Toen zijn vrouw onlaugs gestorven was, besloot hij weer naar zijn geboortedorp terug te keeren en 's avonds voor Kerstmis stond hij plotseling met zijn dochter op den drempel van de ouderlijke woning. Men kan zich de ontstellende ver rassing en vreugde van de familie voorstellen. De duizenden kilometers lange reis van Siberië tot de Duit- sche grens had Hilmer met zijn do zevenjarig dochtertje te voet afgelegd. De Duitsche consul zorgde voor het verdere vervoer, zoodat de terugge keerde krijgsgevangene een prettig Kerstfeest kon vieren. ONTZETTENDE MIJNRAMP. In een bruinkoolmijn te Ossek, in Bohemen heeft een ontzettende mijn ramp plaats gehad. Er ontstond door mijngassen een ontploffing waardoor verschillende gangen instorten en de uitgang ge heel werd afgesneden. Ook ontstond er brand, hetgeen het reddingswerk bemoeilijkte. Slechts vier van de in de mijn zich bevindende mijnwerkers konden zich redden, honderdzesendertig menschen zijn omgekomen. Van alle huizen in Ossek waait de vlag halfstok er heerscht groote droefenis. STUKKEN IJZER OP DE SPOORLIJN. Naar men verneemt, is op de spoor lijn bij Schaerbeek een geval van sabotage ontdekt. Toen een arbeider I de lijn inspecteerde, vond hij op de rails verscheidene stukken ijzer, ter wijl een dwarsligger zoodanig tusschen de rails gewrongen was, dat de wissel niet werkte. Vermoedelijk heeft een losse locomotief de hinderpalen stuk gereden, zoodat er geen ongelukken zij ontstaan/ EINDELIJK GESNAPT. Dinsdag zijn naar hel huis van be waring te Roermond gebracht twee Poolsche vrouwen, afkomstig uit Lods, verdacht j. 1. Zaterdag te Helmond van elf vrouwelijke marktbezoekers beurzen te hebben gerold. In het ge heel were ruim f 100 buit gemaakt, welk geld in het bezit der vrouwen werd gevonden. Wanneer de vrouwen haar slag hadden geslagen werd de beurs van haar inhoud beroofd in den zak van een anderen marktbezoeker gestopt. (Jok te Tilburg hebben zich gelijk soortige marktdiefstaJlen voorgedaan. EEN JONGEN DIE GEEN FARMER WORDT. De marechaussee heeft te IJzerlo een 16-jarigen kantoorbediende af komstig uit Munster in Westfalen aangehouden. Deze werd in het bezit gevonden van 46.000 mark aan con tanten en 20.000 mark aan chèques. Hij was belast met het overbrengen van dit geld van het kantoor van zijn patroon naar de Reichsbank. Hij was er met het geld vandoor gegaan en had het plan via Nederland naar Australië te gaan om daar een farm te koopen. FLINKE KERELS. Elders in ons blad hebben we iets verteld omtrent de recordvlucht van de Pelikaan naar Indië en terug. Hieronder laten we een relaas vol gen uit den mond van den eersten piloot SmirnofT, die aan een verslag gever van hetHbl.een verhaal heeft gedaan over den tocht van 29000 K. M. in de lucht naar Indië en terug. SmirnofT verteld. De koene luchtvaarders beschouwen zelve deze vlucht als iets heel ge woons, enkel en alleen als het vol brengen van een plicht. Zoo is ook het verhaal van SmirnofT sober, zonder opsmuk. Maar hoe meer we over dien vlucht hooren, hoe meer bijzonderheden er los komen over deze prestatie van SmirnolT, Soer, Van Beukering en Grosfeld, hoe meer bewondering en eerbied we krijgen voor den moed en de taaie volharding, waarmede deze mannen de hun opgelegde taak hebben uitgevoerd. En nu het verhaal van SmirnofT. Het is onopgesmukt. We pikken er enkele gedeelten uit waaruit duidelijk blijkt, dat deze vliegers zich allerminst door tegenslagen 'van hun stuk hebben laten brengen, maar ook dat zij ten allen tijde, recordvlucht of niet, het K.L.M.-devies hooghou den veiligheid voor alles. Hier het verhaal over de etappe RomeAthene, die de vliegers 's nachts namen „Een zware etappe, die wij toen gemaakt hebben a heil of a night Een dikke depressie lag juist over dat stuk tusschen Rome en Athene; het was absoluut donker bovendien. Geen maan Ik zei: naar boven! En de Pelikaan klom, klom steeds maar door, 3Ü0Ü, 4090, 5000 meter, hooger Tot 5700 M. klommen wij legden toen koers naar Saloniki. Koud dat het daar was 30 gradep onder nul! In de cockpit kon je niet langer dan een kwartier achter el kaar zitten, dan moest je gauw even in de cabine om te ontdooien met een warme deken over je hoofd't was bar Uren lang hebben we zoo gevlogen uren lang over de toppen van de hooge wolken, soms er doorheen. Onze Pelikaan deed het prachtig. Een uur of vijf vlogen wij toen kwam de zon op. Wij aan het zoeken naar een gaatje in 't wolkendek. Zak ten bovendien wat. Ha, daar was de zee; golf van Koririlhe Naar boven. Ho, maar dat is de golf van Korinthe niet, dat is....? Radio, ho maarAthene heeft niets; Korfoe werkte niet; Saloniki was niet op wacht, alleen Rome had den wc. Zoeken, zoeken Uitknobbelen. Onze positie be palen. Kregen we er tenslotte uit. We keken mekaar eens aaneen paar honderd kilometer beoosten Sa loniki waren we wij hadden op pla fondhoogte maar eventjes een snelheid van 250 K.M. per uur gemaakt! Een uurtje nog en wij zouden in Con- stontinopel zijn geweest. Terug. Naar Saloniki. Slecht weer, maar wij prikten er netjes bin nen. Effies ontdooien. Tanken. Dan weer weg". Plicht voor alles. De verslaggever vraagt: Wanneer hebben ze je eigenlijk verteld, dat je vrouw ziek was? Smirnolïs gezicht betrekt. „Ja, dat was een beroerde ge schiedenis. Wij hadden van de Pos terijen in Indië een gratis telefoon gesprek met huis gekregen. En ik heb natuurlijk dadelijk Amsterdam opgebelddat was twee dagen voor dal we weer weggingen. Ik kreeg mijn vrouw niet, maar een mannen stem antwoordde: „Hallo, ja, ja. Uw vrouw is heel goed hoor, mhar^ze is geopereerd en is nu in het ziekenhuis, 't Gaat heel best 1" Ik heb de microfoon op den haak gehangen met een gevoel, of de heele wereld boven op mijn hoofd neergekomen was. Je kan je dat voor stellen Wij knikten stom van ja. En toen dacht ikOch man, wat denk je. Ze vertellen je sprook jes. Ze willen je gerust stellen. Ze is dood. Zs is al begraven....! Finished Dan wordt Smirnofï's gezicht hard. Dan krijgen z'n anders zoo vroolijke, guitige oogeu een harden metaalglans, als hij zegt Toen heb ik contact uitgedraaid hier binnen, en hij wijst op zijn hoofd. Onze directeur heeft ons altijd voorgehouden niet piekeren. Ik heb een taak voor mij. Nederland rekent er op, dat ik dat werk met Soer en Grosfeld en Vau Beukering afmaak. Dus niet piekeren. Eerst dit karwei klaaren danwie weet, wat ik vinden zal.... En met die gedachte is Smirnofl teruggevlogen, dien heelen langen weg van rond 14.000 K.M. lang. En telkens als de gedachte aan zijn vrouw opkwam, met dien schrikwekkenden achtergrond, telkens draaide SmirnofT zooals hij het noemde, contact uit. Werk. vliegen. Terug Tot op Schiphol dr. Engelkens, die zijn vrouw geopereerd had, 't ver lossende woord sprak. Toen geloofde de brave Turk." Wat een kerel Tenslotte wat Smirnofl den ver slaggever vertelde over de landing op Schiphol. Mist, mist. Wij vliegen niet hoog. Overal haugt de donkere brij over het land. Maar wij schieten goed op. Om 9.40 precies vliegen wij over Schiphol. Wij zien de verlich ting, wij zien den lichttoren, de obstakellichten. Maar ik kan er toch zóó maar niet in prikken, moet toch eerst behoorlijk een ronde draaien. Veiligheid vóór alles. Het is dicht van mist daarboven. Ik acht het raadzaam weer weg te gaan. Soer is het met mij eens. Wij gaan „het baken zoeken". Ja, dat duurt altijd even. Acht minuten heen, acht minuten terug, je bent er een dik een kwartier kwijt. We pikten het. Vlogen terug. Weer over het veld. Nu lager. Ja,. Ivvan, dat was toen wij jullie sluurboordlicht gezien hebben?! Mis, dat kan niet. We hadden geen boordlichten. Vlogen zonder. Maar 't kan, dat je de uitlaatvlam gezien hebt Zeg, die landing, daar moet je toch even van vertellen. Sjonge, wel wat hebben wij 'm geknepen Wij niet, zei SmirnolT lachend. Nadat we den tweeden keer over het veld gevlogen waren, gooide ik de Pelikaan in de bocht en in den wind. We letten scherp op, Soer en ik. Toen riep Pietik heb zicht, prik 'm der'in Op dat oogenblik zag ik het ook, drosselde, nam meer gas weg, ving onze goeie oue Pelikaan af en tok-tok-tok pakten de wielen... Onze vogel had toen Schipholschen grond onder zich...." Dr. COLIJN OVER DE VOORUITZICHTEN IN 1934. Weinig lichtpunten. Het Hbl. heeft een onderhoud ge had met den minister-president, dr. tl. Colijn, die zijn meening heeft weergegeven over de vooruitzichten van 1934. Dr. Colijn begon met op te merken, dat er z. i. weinig lichtpunten zijn, die recht geven om te vertrouwen, dat er in het jaar 1934 merkbare verbeteringj in den economischen toestand zal optreden. Er is weinig uitzicht, dat het goe derenverkeer zich op vrijeren voet zal gaan ontwikkelen. Integendeel wijzen de teekenen er op, dat de autarkische slroomingen in verschil lende landen hun hoogtepunt nog niet hebben bereikt. Nederland heeft in zijn productie-systeem meer aan passing gekregen bij de mogelijk heden van afzet en daarom mag dan ook niet worden gehoopt, dat de toestand in ons land slechter zal worden. Ons volk, zoo dr. Colijn, heeft zijn gezond verstand te midden van zeer drukkende omstandigheden niet verloren. Waaraan de premier echter liet vooraf gaan Er zijn natuurlijk wel enkele verschijnselen, zooals bijvoorbeeld in het optreden van verschillende fascistische organisaties tot uiting komt, die wijzen op gemis aau evenwichtig oordeel. Men heeft zich te weinig door drongen van het besef, dat er geen sprake is van een voorbijgaande crisis, Reeds in 1921, aldus dr. Colijn tot den verslaggever, heb ik het uitge sproken, dat men rekenen moet met het neerploffen op een stabilisatievlak. Omdat men deze werkelijkheid niet tijdig onder oogen heeft gezien, is de vraag om hulp van den Staat veel sterker geworden, dan anders het geval zou zijn geweest. Wie de crisisverschijnselen ziet als van voor- bijgaanden aard, komt er natuurlijk lichter toe te roepen om steun, dan wie zich realiseert, dat we met blij vende toestanden te maken hebben Immers de normale Nederlander be grijpt wel, dat staatssteun aan het bedrijfsleven bezwaarlijk een blijvend karakter dragen kan. Hoe eerder men zich realiseert, dat men weer op eigen beenen moet staan, hoe beter het voor ons volk en zeker voor ons volkskarakter zijn zal. Dat daarbij ook het begrip van samen werking van alle groepen der maat schappij versterkt zal moeten worden, ligt voor de hand. Ook in dezen zin, dat geen enkel volksdeel zich zal mogen inbeelden dat het zal kunnen vrijloopen van de gevolgen der ver anderde tijdsomstandigheden. Alleen door samen te dragen, wat gedragen moet worden, kunnen we komen tot aanpassing aan de veranderde om standigheden. Die samenwerking en het samen dragen van de moeilijk heden staan niet los van het poli tieke leven. Dat was de hoofdreden, die mij bij de kabinetsformatie in Mei van dit jaar heeft geleid tot de gedachte dat ook in politiek iedere groep, die bereid is aan die samen werking mee te doen, bij de poli tieke verantwoordelijkheid voor de verschillende maatregelen op econo misch gebied behoorde te worden betrokken. Ik meen, dat reeds nu gezegd kan worden, dat dit voorgaan op politiek gebied reeds goede vruch ten heeft afgeworpen, ook voor de gedachte van het gemeenschappelijk dragen van dezen tijd. Al moet ik er dadelijk de aandacht op vestigen, dat we met het aanpassings-proces nog maar in het eerste stadium zijn. Dr. Colijn meende, dat er geen enkele reden is om te meenen, dat onze staatsinstellingen de proef niet zouden kunnen weerstaan. Den grootsten lof had de premier voor de samenwerking tusschen alle regeeringsinstanties. Er wordt blijk gegeven van bijzondere opofferings gezindheid, waarin ook de S.D.A.P. die niei in het kabinet is vertegen woordigd, niet is achtergebleven. Een zwak punt is nog de onvol doendebereidwilligheid van gemeente raden, om te doen, wat de nood van den tijd eischt. Wanneer de toestanden zich blijven ontwikkelen zooals zulks in de laatste maanden het geval is geweest, zal er naar mijn meening geen enkel ge vaar bestaan voor een groeiende volksbeweging, die onze beproefde staatsinstellingen onder den voel zou loopen. Men moet bovendien niet vergeten, dat waar zulks wel geschied is, dit plaats vond in landen, waar de volken nog maar zeer kort hadden geleerd deel te nemen aan de be hartiging van hun eigen belangen, ln Nederland is dat anders. Van den Bourgondischen tijd af, is het Neder- landscbe volk gewoon geweest in één of anderen vorm zelf deel te nemen aan de verzorging van eigen behoeften. Over de plaats van Nederland te midden der andere mogendheden, zeide dr. Colijn tenslotte, dat die behoort te blijven, wat zij altijd is geweest, d i. handhaving van onge repte zelfstandigheid en ons dus af zijdig houden van elke verbintenis met anderen die aan onze terecht geroemde zelfstandigheidspolitiek af breuk zou doen. En dat geldt niet alleen in den engeren politieken zin. maar ook op het terrein van de handelspolitiek. Wij zijn een volk, dat door handel en scheepvaart groot geworden is. En beide vorderen, dat onze vlag in alle havens en onze goederen in alle landen hun plaats weten te heroveren. Dit brengt mee dat Nederland vooraan behoort te staan bij de bevordering van pogingen tot nauwere internationale samen werking. Ook in dit opzicht hebben we een verleden, waarop we met voldoening kunnen terugzien. En we stellen er een eer in, in dit opzicht niet achter te blijven bij hen, die ons voorgingen. Stellig zijn de voor uitzichten op het oogenblik vooral op handelspolitiek gebied niet gunstig maar het is niet aan te nemen, dat een Richard Gobden slechts éénmaal geboren zou worden. Er komt een tijd, dat de autarkische strevingen toj een zoodanige inschrompeling van welvaart en cultuurleven zullen leiden, dat men eenmaal weer de boeien, die nu geslagen zijn, zal verbreken. KERKNIEUWS. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9 30 nain. 2 uur da. Wol fens berger (Doopsbed.) Donderdag 11 Jan. 'a avonds uur dhr Smit 5e Heemstede. Ger. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2.30 uur dr. Veltenaar. Gerei. Gein. voorm. 9.30 nam. 2 en's avonds 6 uur leeskerk Woensdag 10 Jan. 's avonds 6.80 ds. van Dijke te Nieuw-Beierland. Vrije Ger Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds b uur leeskerk. Ned. Protestantenbond afd. Tholen GEEN DIENST POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Verschoor en nam. 2 uur leeskerk. Ger. Kerk voorm, 9.80, nam. 2 uur dhr de Vries en's avonds 6 uur leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPEN 1SSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. de Haan. (Voorm. Bev. Ouderl. öd diaken nam. Doopsbed. Ger. Gem voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonda 6 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. de Bres. 8TAVEN1SSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Moer man nam. 2 uur leeskerk. Ond Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en s avonds 5.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Kraatf nam. 2 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en avond 6.30 leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds Moerman. Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 uar s avonds 6 nur leeskerk. PUBLICATIEN. Burgemeester en Weibouders vau Tholen maken bekend, dat het besluit van den Raad dd. 8 November 1933, tot wijziging van de Verordening op do heffing van opcenten op de grondbelasting bij Koninklijk Besluit van 15 December 1933, ur. 12 is goedgekeurd. Tholen, 6 Jan. 1934. 8 BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN, van 29 Dec. 1933 4 Jan. 4934. GeborenAnthoinetta Maria d. v. J. Jansen en van L. Houke. GehuwdP. W. Blaas te Katwijk en M. II. Odink te Tholen. OverledenStoffelina Schot, 3 m., d. v. G. J. Schot e.v. A. M. v. Dijke. Levenloos aangegeven kind van N. A. Moeliker en van G. J. Quist. Gemeente POORTVLIET over Dec. 1988 OverledeD Jan Rochus vau Dijke 81 jaar echtgenoot v n TheuDtje Jannetje Mo-iland. Gehuwd Cornelis Heijboer 25 j, te St. Annaland en Janna Maria Lindhoot 20 jr te Poortvliet. MARKTBERICHTEN THOLEN, 5 Jan. 1984. Boerenboter f 0.80 per pond. Roomboter f 0.86 Eieren f4.75 per 100. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Dec.Jan. Graden C. Zaterdig 30 0,1 Zondag 31 0,1 Maaudag 1 0,1 Dinsdag 2 o. Woensdag 3 o, Donderdag 4 o, Vrydag 5 o, DiT Het Kantoor van Deur waarder van Elsacker BLIJFT GEVESTIGD TE THOLEN en hij is bevoegd om stukken te beteekenen op de plaatsen in het Kanton Bergen op Zoom. 12 43282

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 3