a SPÜR0L Bezoekt de Bazar Opruiming iÉtcSftëf ém o, Ondergeteekende biedt aan voor de feestdagen alle soorten dranken tölfi JOH. BEUKELAAR THOLEN Sei iris zich als een olievlek in heel ;ië uit. de commissaris is nu ook de sselsche hoofdcommissaris in de ietlangenis opgesloten waarna zijn jtgenoot in Leuven aan de benrt gei nu zoekt men rustig verder te ifiis werpen, Brugge. Gent, zoodat akk nen korten tijd België het zonder vo ge politemannen zal moeten doen. kooperij, machtsmisbruik en ichheid in geschrifte zijn ten laste igd, processen verbaal worden en goede betaling vernietigd, steek- mingen vloeiden rijkelijk. 'araguay en Bolivië sluiten voor- pig een wapenstilstand met den ten Dec. 1933, de oorlog schijnt ir de paragueezen met succes bei^ounen te zijn en het gebied van n in Chaco is in hun handen. >da leneraal Ooskar Potiorok die dst[verneur was in Bosnië en Herzo de dna op het oogenblik van den ordaanslag op aartshertog Frans •dinand, en die later te vergeefs chtte de Serven te slaan is op jarigen leeftijd te Klagonfut t over- en, een vergeten burger, die eens het brandpunt der Europeesche angstelling is geweest. Bij Apoth. en Drogisten 43 9 nst Julius Hoste, huotüredacieur vau het Brusselsche Laatsie Nieuws, spreek; ie Amsterdam. Een oude moordzaak te Amsterdam misschien opgehelderd. Hei zilveren jubi leum van „De Nederlandsche Dag bladpers". De heer Juiius Hoste, hoofdredac- ir van „Het Laatste Nieuws", het 0 )ote te Brussel verschijnende lihe- e dagblad, heelt in Krasnapolski Amsterdam een lezing gehouden er: de zelfstandigheidspolitiek van klein land en het libeialisme. vervreemding tusschen Nederland België behoeft men niet te be duren, mits de zellstandigheidsge- chte in die beide landen op geen kele manier wordt aangetast. De KJ dreiging van den Volkenbond kon spreker niet goedkeuren, want e( st de kleine landen hebben belang een ongewijzigd voortbestaan van n Volkenbond. Zoo de kleine landen achten verdwijnen, zou dit slechts i groot verlies beteekenen voor geestesvrijheid op ieder gebied. )k zou daardoor het internationale en verarmen. Zijn rede is door de nwezigen luide toegejuicht. Op den l3den April van dit jaar langs den Bmeetlandschen dijk te otterdam het lijk gevonden van den jarigen makelaar n huizen, J. A. 0( m, die het laats in gezelschap was weest van een 20-jarigen Duitscher, bokser. J. R. gebleken is, dat ize jongeman de moordenaar is van veel ouderen Don, zoodat de litie en justitie te Aken, waar R. ;earresleerd, en te Rotterdam reeds dtiderling overleg hebben gepleegd, ie de misdaad zal zijn geschied. Daar de verdachte R. Duitscher is, n zijn uitlevering aan Nederland et volgen, zoodat hij binnen korten d voorde rechtbank te Aken, waar j zich thans in voorloopige hechtenis vindt, zal moeten verschijnen. Het ono'pgeleste drama van het torjaar van dit jaar te Rotterdam, tu dan toch nog tot k aarheid zijn komen. Op den 21sten December van dit ar herdacht de vereeniging van 'ajtgevers van dagbladen, „De Neder- udsche Dagbladpers", haar 25-jarig t tstaan. De tegenwoordige voorzitter ir J. W. Henny, die als waardig ivolger van A. G. Boissevain (1908 1922), Chr. A. vieweo (1922—1929) 1 J. C Peereboom (19291930), de treeniging nu drie jaar leidt, zal te msterdam, waar het jubileum zal orden herdacht, heel wal geluk- enschen in ontvangst hebben te 11 emen. Ook wij voegen gaarne onze e eihvenschen bij de talloos vele, die 'fen te Amsterdam over de vereeni ng, die zooveel nut heeft geslicht, -01 uitstrooien. HOLEN, 22 December 1933. KWEEK LIEFDE VOOR BLOEM EN PLANT" Zaals reeds is gemeld zal vanwege het Nutsdepartement Tholen a.s. voorjaar een aanvang worden ge maakt met de beschikbaarstelling van z.g. Kindertuintjes, voor kinderen vau leden van het Departement. Voor zoover de ruimte dit toelaat zullen kinderen van niet-leden ook daarvoor in de gelegenheid worden gesteld. Voorloopig wordt aan één kind uit een gezin een tuintje af gestaan. Als vergoeding voor aankoop van zaden, bloenen planten, enz. zal bvb. twee cent per week per tuintje be taald moeten worden. Aan kinderen van min- en onvermogende'n wordt gratis een tuintje afgestaan. Dhr P. J. Blaas, bestuurslid v/h Departement heeft zich bereid ver klaard geheel belangloos de leiding en verdere regeling op zich te nemen. Binnenkort zullen nadere gegevens omtrent de aanvraag om een tuintje worden bekend gemaakt. HET PLAATSELIJK CRISIS COMITÉ. Het plaatselijk Crisis-comité te Tholen dankt allen die hebben mede- geweret tot het welslagen van de verstrekking eener Kerslgave. Vooral een woord vau dank aan de dames culleklrices die zoo onver moeid hun liefdadig werk hebben verricht. Hoewel het Comité zeer voldaan is over de offervaardigheid der inge zetenen zal het voor ieder wel be grijpelijk zijn, dat nog in vele ge zinnen ondersteuning noodzakelijk is. Het Comité heelt tot haar leed wezen niet aan alle aanvragen kunnen voldoen. Personen die een Kerslgave hebben aangevraagd en deze niet hebben verkregen moeten bedenken dat de geldmiddtden niet toereikend waren dat er vele andere gezinnen waren die naar het oordeel van het Comité voorrang hadden. Voor een goed bezette zaal trad Woensdagavond in Hotel Hof van Holland op voor ons Nutsdeparte ment de heer Jac. van Elsacker uit Rotterdam. Na door den voorzitter, dhr W. Moelker te zijn ingeleid begon spreker met Vrede op Aarde van J. H. de Gmot en gaf daarop een Kerstvertelling van Selma Lagerlof als extra nummer buiten het program. Beide stukken werden met de groot ste aandacht aangehoord. Daarna volgden van Ernest Glaser, de Kleermaker van Tilsit dat ook onder adetnlooze stilte werd aange hoord, waarna nog eenige kortere stukjes volgden. Na de pauze kregen weiets minder ernstigs te hooren en het gulle ap plaus bewees wel dat de aanwezigen liet ten gehoore gebrachte waar deerden. In de pauze nam de heer L. K. van Dijk het woord, hiertoe aange zocht door eenige Antwerpsche ken nissen van dhr van Elsacker, die hem gaarne eens hoorden voordragen en de reis naar Tholen hadden onder nomen, namens deze vrienden bood de heer van Dijk den heer van El sacker een bloemenhulde aan. Aan het eind van de bijeeukomst dankte de heer Moelker den heer Vau Elsacker voor het ten gehoore gebrachte, deelde mede dat naar aan leiding vau het honderdjarig bestaan van het Departement een bijzondere avond op 9 Januari zal worden ge houden, doch die half acht zal aan vangen. De buscollecte van het Plaat selijk Crisiscomité heeft opgebracht een bedrag van f 100.13. Lang heeft de ijsvreugde niet geduurd. Toch was onze ijsclub actief zoodra de Vest berijdbaar was wer den de banen in orde gemaakt en door aanleg van electrische ver lichting hebben de schaalsenlief- hebbers des avonds ook hun hart kunnen ophalen. Het Bestuur is in alle op zichten diligent geweest. POORTVLIET. Naar wij vernemen zal de melkcentrale alhier binnen kort worden opgeheven. Deze cen trale is opgericht in Juli 1907 POORTVLIET. In de afgeloopen bielencampagne is op de weegbrug „Recht vour Allen" te Strijenham 1 610(397 Kg. voor de C. S. Maat schappij en 2.907.760 Kg. voor de Coöp. Dinteloord en Zevenbergen of in totaal 4.518457 Kg. Tot nog toe is voor 814308 Kg. pulp aangevoerd. STAVENISSE. LI. Maandagavond hield dr. J. L. Bernhardi van hier voor de afdeeling Rotterdam der Ned. Vereen, voor Weer- en Sterre- kunde een lezing over de verander lijke sterren. Na een korte inleiding over de helderheidsbepalingen van sterren, behandelde spreker de ver schillende klassen der veranderlijke sterren, de wijze, waarop de helder- heidsverschillen van een ster worden gemeten en de beteekenis van het onderzoek der veranderlijke sterren voor onze kennis van den bouw van het melkwegsysteem. De haven alhier schijnt thans de eenige te zijn, die nog per scheeps gelegenheid te bereiken is. De laatste dagen worden hier groote hoeveel heden, van of over Zierikzee, mosse len aangevoerd, die dan, in balen verpakt, per groote auto-vrachtwagens naar België en Frankrijk worden vervoerd. Heden overleed alhier, in den ouderdom van ruim 96 jaar, de oudste vrouwelijke ingezetene dezer ge meente, de weduwe C. Steendijk. Door de notabelen der Ned. Herv. gemeente alhier zijn herbe noemd de hh. J. Leune en M. Plan soen. ST. ANNALAND. In de Hollare- en de van Haaftenpolder werd een klopjacht gehouden waarbij 126 hazen werden geschoten. JODENVRIJ. De baddirectie van het bekende Duitsche eiland Norderney heefteen sluitzegel voor brieven laten vervaar digen, met het opschrift „Norderney ist judenfrei". Aan alle bewoners van het eiland is een hoeveelheid dezer zegels toegezonden, met de bedoeling, dal zij er bij hun corres pondentie gebruik van zullen maken. Het is bedoeld als een niet hoog staande reclame voor de badplaats, dat ze „vrij van Joden is. Mocht een Jood er zich nog wagen, dan staat hij zelf voor de gevolgen. KERSTMIS. In den nacht van Zondag op Maan dag 25 dezer, van 12 tot 1 uur, zal een een wijdingsnachtdienst door de Ned. Chr. Radio-Vereeniging, via den Huizer zender, worden uitge zonden, vvaarin zullen voorgaan dr. J. G. Geelkerken en ds. J. J.Bus- kes Jr., predikanten van de Gerefor meerde Kerk in Hersteld Verband te Amsterdam-Zuid. DE NIEUWE HANDELSBETREK KINGEN TUSSCHEN ONS LAND EN DUITSCHLAND. De sedert eenige weken tusschen ons land en Duitschland te Den Haag gevoerde onderhandelingen over de regeling van wederzijdsch goederen vervoer na afloop van hel 31 Dec. a.s. eindigend voorloopig verdrag van 27 April 1933 hebben geleid tot de onderteekening van een nieuw han delsverdrag. Een verdrag, dat er voor ons land allhans toch nog slechter had kunnen uitzien. Desgevraagd, verklaarde de mi nister-president,Colijn, aan een mede werker van de „Maasbode" dienaan gaande het volgende Er blijven natuurlijk bij elke onder handeling over handelsbetrekkingen onvervulde wenschen over, die men gaarne ingewilligd had gezien. Maar alle omstandigheden in aanmerking genomen hebben wij geen reden lot ontevredenheid. DE VLUCHT VAN HET KAPITAAL. Telkens weer hoort rnen beweren, dat tal kapitalisten 't land ontwijken om goedkoop en weelderig in het buitenland te leven en de achter- bijvenden laten zitten met de zorgen en.., de hooge belastingen. Deze meening is vrij algemeene ingeworteld. Maar nu komt de H. P. met verrassende cijfers, waaruit juist het tegendeel blijkt. Volgens de Memorie van Antwoord over de Rijksbegrooting voor Finan ciën hebben buitenlanders die in de laatste 10 jaren zich in ons land gevestigd hebben, in totaal een kapitaal meegebracht van 755.7 mill. gulden, terwijl zij, die in dien tijd ons land verlieten een kapitaal mee namen van 685.5 millioen. Het blad teekent daarbij aan „Het zal ongetwijfeld velen ver rassen hieruit te zien dat de tien jaren te zamen genomen instede van een kapitaalvlucht er een in strooming van ruim zeventig millioen aan vermogen heeft plaatsgevonden. Dit bevestigt dus onze overtuiging dat het met het vaak hartstochtelijk gelaakte „stilletjes uitknijpen van vuige kapitalisten" werkelijk wel een beetje anders gesteld is dan the man in the street zoo graag gelooft. Over het algemeen schijnt het leven dezer vluchtelingen hun in den vreemde niet mee te vallen. Het doorsnijden van elke band met het Vaderland, de lasten en moeilijkheden die voort vloeien uit de aan hen slechts a con- tre-coeur gegeven medewerking door eiken Vaderlandschen ambtenaar, dien zij voor officieele formaliteiten noodig hebben, schijnen op den duur fnuikend te werken op het genot den belastingambtenaren te glad af geweest te zijn. Wij zullen de plank wel niet ver misslaan als wij aan nemen, dat het percentage berouw volle zondaars niet gering is, hetwelk met den hoed in de hand bij de fiscus terugkomt met de boodschap ik wil graag weer binnenkomen.... Gesprongen handen-Ruwe huid Bij Apo+hekers en Drogisten 386 10 43116 ARR. RECHTBANK TE BREDA. Uitspraak van Donderdag 21 Decem ber 1933. DE AUTOBUSSEN Door den Kantonrechter te Tholen vrijgesproken van het hem ten laste gelegde uitoefenen van een autobus dienst StavenisseTholen zonder vergunning maar veroordeeld tot f8 boete subs. 8 de hechtenis omdat op >ijn wagen geen naam van den eige naar er geen opgaven voorkwam van het aantal te vervoeren passagiers, was de chauffeur M. M. uit Stavenisse van dit vonnis in beroep gekomen en hoorde hij veertien dagen geleden door den üff. van Justitie ter Arr. Rechtbank te Breda voor de vrij spraak bevestiging vragen eninplaats van de opgelegde boete met ver nietiging van het vonnis een ontslag van rechtsvervolging. Zijn verdediger Mr. A. J. van der Hoeven, burgem. van Tholen vroeg in een uitvoerig juridisch betoog voor beide feiten vrijspraak, de Don derdag gepubliceerde uitspraak der rechtbank luidde voor het primair tenlaste een niet ontvankelijkver- klaring van het beroep en voor het andere feit vrijspraak daar niet wettig en overtuigend werd bewezen wat den chauffeur ten laste werd Waardoor M. dus van 't heele ge- va! vrijspraak verkreeg. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 1521 Dec. Geboren Jakob Cornelis, zv. J. de Heer en C. G. de Kok. Ondertr. P. W. Blaas te Katwijk en M. H. Odink te Tholen. KERKNIEUWS. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Kraaij nam. 2 uur d9. Wotfensberger le Kerstdag voorm. ds. Wotfensberger en nam. ds. Moerman. Collecte Em. pred. Wed. en Weezen 2e Kerstdag voorm. geen dienst. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur dr. Veltenaar. Ie Kerstdag voorm. od nam. dr. Veltenaar 2e Kerstdag voorm, geen dienst Gerei. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en's avonds 6 our leeskerk le Kerstdag voorm. en nam. lezen. 2e Kerstdag voorm geen dienst Vrije Ger Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. Baaij (Voorm. Bed. H. Avondm.) le Kerstdag voorm. eu nam. ds. Baaij. 2e Kerstdag voorm. geen dienst Ned. Protestantenbond afd. Tholen Woensdagavond 27 Dec. om half zes ds. H. de Jonge POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Bres en nam. 2 uur leeskerk le Kerstdag voorm, leeskerk nam. leeskerk 2e Kerstdag voorm. leeskerk. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 uur dhr de Vries en 's avonds 6 uur leeskerk. le Kerstdag voorm. en nam. dhr. de Vries 2e Kerstdag voorm. dhr de Vries. Gerei. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. le Kerstdag voorm. en nam. leeskerk. 2e Kersidag voormj en nam dhr Ligten- berg te Botterdam SCHERPEN 1SSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 nur ds. de Haan. le Kerstdag voorm. leeskerk en nam. ds. de Haan 2e Kersidag voorm ds. de Haan. Ger. Gem voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. le Kersidag voorm en nam leeskerk. 2e Kerstdag voorm. leeskerk Vrijdag 29 Dec nam 6 uur ds Verhage te Middelburg ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 nur ds. de Bres. le Kerstdag voorm leeskerk nam ds de Bres. 2e Kerstdag voorm. ds. de Bres. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Moerman le Kersidag voorm. ds. Moerman en nam. leeskerk. 2e Kerstdag voorm. ds. Kraaij te St. Anna- land Oud Gerei. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en s avonds 5.30 uur leeskerk. le Kersidag voorm. en nam. leeskerk. 2e Kerstdag voorm. leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 da Oosten burg nam. 2 uur ds. Kraag. le Kerstdag voorm. ds. Kraaij nam. leeskerk 2e Kerstdag voorm. ds. Moerman Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en's avonds 5.30 leeskerk. le Kersidag voorm. en aam. leeskerk. 2e Kerstdag voorm. leeslterk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds de Haan en nam. 2 nur leeskerk le Kerstdag voorm. ds. Verschoor en nam leeskerk 2e Kerstdag voorm. leeskerk Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. le Kerstdag voorm. en nam,ds, Vreugdenhil 2e Kersidag voorm. ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 ua s avonds 6 nar leeskerk. le Kerstdag voorm. en nam. leeskerk. 2e Kerstdag voorm. leeskerk. MARKTBERICHTEN THOLEN, 22 Dec. 1983. Boereuboter f 0.80 per pond. Roomboter 1 0.87 Eieren f5.per 100. Noteeriog te Middelburg, 21 Dec. 1983. Boerenboter (part. prijs) 10 90 ST. MAARTENSDIJK, 14 Dec. 1933 Prijs per 100 K.G. Bruine booneti f 8.f 8.50 Erwten (groene) -f 8.f 9.50 Schokkers u 10.g 13.25 Maanzaad 17.„19.50 Groote nien f 1.f 1.10 Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Dec. Graden C. Zaterd ig 16 0,2 Zondag 17 0,2 Maandag 18 0,1 Diosdag 19 0,1 Woensdag 20 0,1 Donderdag 21 Vrijdag 22 0, van het fanfarekorps M. V. K. te St. Maartensdijk, te houden op Vrijdag 29 December, Zaterdag 30 December en Maandag I Januari a.s. 43122 16 HET BESTUUR. Eenige ijzeren kruiwagens a f 7.50 per stuk. i. L. ELENBAAS, Poortvliet. Tel. 16. 10 43120 met en zonder alcohol, tegen zeer scherpe prijzen en bij aankoop van een flesch wijn 1 PRACHTKALENDER CADEAU.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 3