RUWE HU/D Verkooping te Tholen. Nutsspaarbank. rj verminderde polderlasten. De voorz. merkt op, wat betreft iet verlengen van de anulteiten daar ge unnen wij toch niet op wachten e rant dit geldt dan toch niet voor dit aar meer. Dhr Boogaard antwoordt dat toen '2( iet besluit gevallen is, het ook dadelijk 1 i|an kracht was. De voorz. zegt dat hij het niet be rijpt, maar het is mogelijk dat het *a laar anders is. Dhr Vogelaar merkt nog op dal hij lis eker meent te weten dat de veree- iging gevraagd heeflom te verlengen, ïejnaar dat is geweigerd Met alg st. wordt besloten f 400 j geven. Een circulaire van Ged. Staten be- effendeeen wijziging van het amb- enarenreglement in verband met de lolitieke gezindheid van den ambte- paar. B. en W. stellen voor art. 12 te vijzigen, waartoe met alg. st. besloten vordt. Benoemd worden tot leden van de ;ommissie tot wering van schoolvcr- aim de hh. J. G. Endhoven, J. Looy- nga, J. van Brummelen, J. P. Gebraad n G. Sakko. Tot lid van de commissie van toe licht op het lager onderwijs dhr M. fan Ast. Bij de rondvraag vraagt dhr Boo gaard of B. en W. het teveel betaalde choolgeld al terug betaald hebben. De voorz. antwoordt, de lijst van .932 nagezien te hebben en daar is liemand, die er onder valt, de lijst fan 1931 is vervallen en wat betreft Ie lijst van dit jaar daarover zullen in le volgende vergadering voorstellen ;edaan worden. Dhr Boogaard meent dat dit niet ïoodig is want B. en W. kunnen hier elf over beslissen volgens art. 6. De voorz. merkt op dat dit menschen ;ïjn die aangeslagen zijn in de in- omstenbelasting. Dhr Boogaard zegt dat er lei ten ijn dat menschen die niet aangeslagen varen, betaald hebben die menschen makken naar dat geld. De voorz. merkt op dat ze dan bij en W. moeten komen en niet hij raadslid, want dan zijn ze aan iet verkeerde adres. Hij is het ook noe dat dit telkens naar voren wordt ;ebracht en sluit de discussie. Dhr Boogaard is het nog niet noe, het moet recht komen. De voorz. zegt nog dat hij alle ge gevens van den Inspecteur nog niet leeft. Dhr Boogaard wil nog even spre- :n over de handelingen van het lestuur van het alg. armbestuur. De or'ige vergadering is ons gezegd dat vij verantwoordelijk gesteld zullen J", vurden, indien de minister het niet jj ;oedkeurt van de verhoogde pen- ja lingen van de waterleiding, maar er :ijn ook andere zaken waar men verantwoordelijk voor gesteld kan vorden al is dit dan niet voor den .ardschen rechter, er is nog een ^gioogere rechter. Er is al veel ge sproken over het niet goed functio- Jieeren van het armbestuur en dit al nu de slotvoorstelling zijn en laarmee uit, het zal nu gesteld wor- ,elen in handen van hoogere autori- eiten. Het komt hierop neer dat wij 'een vrede hebben met het functio- leeren van het alg. armbestuur en er toelichting moge hier in beknop- en vorm het volgende dienen dat de raad meent verplicht te ieiijn, toe te zien dat het algemeen rmbestuur goed functioneert; dat herhaaldelijk in de raadsver gaderingen inlichtingen werden ge raagd, die botweg werden geweigerd; dat in een vorige raadsvergadering ien voorstel om inzage der boeken inz. (art. 24 van de verordening op algemeen armbestuur) werd ver worpen met 4 tegen 3 st. (legen l'l mrgemeester Dronkers, weth. v. d. ilikke en Krijger, welke beide wet- i&uders als voorzitter en bestuurslid het alg. armbestuur optreden in nog een raadslid) dat bij de toelichting van voor- 6 ioemd voorstel er op gewezen wordt, at zulks alleen geschiedde om zeker- leid te hebben dat de instelling goed unctioneerde, en dat die zekerheid liet beslist aanwezig was; dat de raad ook niet overtuigd is, at de noodige aandacht geschonken "Jordt aan art. 8 al. 2, art. 35 al. 1 n 2 en art. 49, en dat de hande- ingen bedoelt in art. 24 in een eigen- ardig licht komen te staan omdat an 't college van B. en W. 2 van fa-e 3 personen als controleurs optre- 13 len van hun eigen werk, te meer log daar beide wethouders de com- nissie van armenzorg uitmaken, n vaardoor hun handelingen als zoo- )er'lanig nog meer op den voorgrond reden dat in 1934 de tegenwoordige pacht ermijn eindigt en dus spoedig een ge v r :ht r li nieuwe verpachting zal moeten plaats hebben, waarom ook de raad het van het grootste belang acht, dat Uw college een weinig in kennis gesteld worde met voornoemde. Dan leest spr. voor het stuk dat gezonden zal worden aan Ged. Staten. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de raad der gemeente Poortvliet; dat het hein gelukt is op de ver gadering van 7 Nov. jl. inzage te krijgen van de lijst der pachters en de prijzen, die deze le belalen heb ben voor 't door hen gepachte bouw en weiland van 't Algemeen armbe stuur alhier; dut hij verbaasd stond van het enorme verschil in pachtprijs van ongeveer gelijkwaardige perceelen dat de huidige verpachting heelt plaats gehad volgens taxat e van het tegenwoordige bestuur; dat het zeer bezwaarlijk is voor den raad uit de sommen, die als pacht betaald moeten worden te con- cludeeren, dat de perceelen juist zijn getaxeerd dat de raad vermeent verplicht te zijn hierop de aandacht van Uw col lege te vestigen en levens te ver zoeken herhaling van dergelijke ver pachting te voorkomen dat hij tevens meent de aandacht van Uw college er op te moeten ves tigen, dat eenzellde korting of reduc tie voor vele perceelen in verband met de waarde en te betalen pacht prijs zeer zeker het noodige eifect mist, daar dan toch een pachter van een duur perceel na aftrek der reduc tie nog belangrijk meer te betalen zou hebben dan een pachter van een ongeveer gelijkwaardig goedkoop per ceel. Redenen waarom Uw college be leefd, maar dringend verzocht wordt maatregelen te treilen in het belang van het algemeen armbestuur en van zijne pachters, die toch parallel loopen. Hetwelk doende enz. Spr. zegt verder dat dit gedaan wordt omdat dan van alle voetangels en klemmen in één keer afzijn, want dit al zoo dikwijls een steen des aanstoots geweest. Met de stemmen van de hh. Krij ger en Dronkers tegen wordt dit goedgevonden. Dhr Boogaard vraagt dan nog om de verhoogde tarieven vandewatei- leiding niet voort te zetten, maar te trachten dat de menschen het gewone tarief blijven betalen. De voorz. geeft in overweging eerst de beslissing van de Kroon af te wachten. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Dhr Boogaard vraagt dan nog hoe of B. en W. art. 16 der politieveror dening in het vervolg znllen lezen. De voorz. zal er in de volgende vergadering niededeeling van doen. Dhr Vogelaar wijst nog op de lan taarn in den Achterweg. De voorz. zal er naar laten zien. Hierna sluiting. INGEZONDEN PLAATSELIJK. CRISIS COMITÉ. Ten behoeve van hei Plaatselijk Crisis Comi zal üegiu der volgende week een bus- collecie worden gehouden. Het ligt in hei voornemen van het Comité om aan personen die daarvoor in aanmerking komen een kersigate te verstrekken in den vorm van kleeding of schoeisel. Personen die meenen voor die verstrekking in aanmerking te komen, kuonen zich aanmelden bij den secretarit van het Comiié, dhr. P. J. Blaas, die daarvoor ziiling zal houden op Dinsdag 19 December a.s. des Damiddags van 56 uur op hel Gemeentehuis. Het Comité zou het zeer op prijs stellen wanneer zich meerdere colleclrice's bij het Comiié kwamen aanmelden. Be leok toch, dat hei coilecteeren bezwaarlijk steeds door dezeltde dames geschieden kan. Zij die zich nog af zijdig hielden worden vriendelijk verzocht zich nog heden bij het Comité als collectrice aait te melden. Dames-collecirices helpt ieder naar vermogen. U doet daarmee een goed werk Mocht men niet in de gelegenheid zijn bij de bascollecic zijn offer te brengen, wil dan zoo vrieudelijk zijn Uwe geldelijke bijdrage te storten op postrekening no. 192433, ten name var het Crisiscomiié. Ook de leden van het Comité a'.elleo zich gaarne bereid voor de ontvangst van Uw bijdrage en het geven van inlichtingen. Mr. A. J. v. d. Hoeven, Voorzitter. C. v. d. Berge. Ph. Kngelvaarl. W. Moelker. C. W. Coomans. W. L. Klompe. P. J. Blaas, Secretaris. Met 1 Januari 1334 zijn bij Kon. Besluitonthevenvan hun betrekkingen als Kantonrechter plaatsvervanger in het Kanton Tholen onder de dank betuiging voor de als zoodanig be wezen diensten de heeren P. A. de Jong Tholen, A. F. Hanssens Stave- nisse en Mr. A. J. van der Hoeven Tholen. THOLEN, 15December 1933. Vrijdagavond jl. hield de afd. Tholen van de Bijz. Vrij w. landstorm in de zaal van Hotel „Hof van Holland alhier een lilmevond. Deze bijeenkomst werd door den burgem. Mr. A. J. van der Hoeven geopend met een woord van welkom aan de heeren Bierma en Laernoes en ai de andere aanwezigen. Toen sprak de heer Bierman eenige in leidende woorden en deelde mede dat deze avond niet speciaal een filmavond was, maar een avond om het doel en de organisatie van de Bijz. Vrijw. landstorm uiteen te zetten. Vertoond werd de film van de Huldiging van H. M. de Koningin op 9 Sept. jl. in het stadion te Am sterdam. Hierna sprak de heer Laernoes en zette het doel en de organisatie van den Bijz. Vrijw. Landstorm niteen. Na de pauze werd eerst vertoond de film van de Landdag te Hulst. Het woord werd toen gevoerd door den heer Bierman die twee vragen beantwoordde nl. 1 wie geen lid van de Vrijw. Landstorm kunnen zijn en wie wel lid kunnen zijn. Spr. betreurde het ook dat de schietbaan alhier afgekeurd iu het voorjaar was, zoodat er geen gelegenheid was om schietoefeningen te houden en dat een enkele keer gebruikt is gemaakt van de schietbaan te Oud-Vossemeer Spr. wekte op alles in het werk te stellen om de schietbaan weer in orde te krijgen want het houden van onderlinge schietwedstrijden doet de band goed aaneensluiten. De burge meester sloot de bijeenkomst en ver zocht staande te zingen twee cou pletten van het Wilhelmus. Onze stadgenoot dhr J. Meerman Luiten, ter zee 3e klasse is geplaatst voor den zeedienst bij de Kon. Marine in Ned. O. Indië en heeft per torpedo jager Van Nes zijn reis daarheen gevolgd. Donderdagavond hield in café Nuijten de IJsclub Tholen onder voorzitterschap van haar Vice-Voorz. dhr J. Overbeeke haar algemeene jaarvergadering. Aanwezig waren 63 leden. De notulen van de vorige vergade ring werden onveranderd vastgesteld. Uit het verslag van den penningm. bleek dat er was ontvangen f846.U95 en uitgegeven f 368.21 alzoo een batig saldo van 1537.885. De boeken nagezien door de heeren D. H. van Velde, G. Wagtho en W. de Korte werden in orde bevonden. Het bestuur stelt voor, om, gezien de vele werkzaamheden dit uit te breiden met 2 leden en dit te brengen op 7, wordt met alg. st. goedgevonden. Nu volgt bestuursverkiezing. De Voorz. Dr. Looijsen is aftredend en wordt bij acclamatie herkozen. Nu is er een vacature daar dhr Kramer als secretaris heeft bedankt. Tot bestuurs leden worden gekozen dhr Mr H. D. Wolfensberger, Ir. C. Wagtho en J. Vos, die allen hun benoeming aannemen. Het Bestuur stelt voor om naast het bestuur nog te benoemen een commissie van controle op de baan bestaande uit 3 of 5 leden. Besloten wordt deze commissie te bestaan uit 3 leden en gekozen worden de heeren J. H. Bal, M. Schot Jz. en W. Cornelisse. Besloten wordt nog om de dagkaarten te brengen van 25 ct. op 10 ct., als de uitspraak van den Kantonrechter ten gunste van de Vereen, valt, om te trachten op een zoo goedkoop mogelijke manier een verlichte baan des avonds te krijgen. Ook zal nu getracht worden om op te kunnen treden tegen niet-leden die toch gebruik maken van de baan er zijn reeds twee proces-verbalen opgemaakt en men zal de uitslag af wachten. Onder verwijzing naar desbe treffende in dit blad voorkomende advertentie vestigen nog de aandacht op de lezing over „Kerk en Vrede" die ds. Wartena Donderdag 21 Dec. a.s. 7.36 uur in de zaal van Mej. Wed Hoek zal houden voor de Vredesgroep Tholen. Ds. Wartena is een vertegenwoor diger der orthodoxe richting in de Ned. Herv. Kerk. POORTVLIET. Bij de door Jhr. J. van Vredenburch de vorige en deze week gehouden drijfjacht werden resp. 137 en 157 hazen geschoten. In de Chr, school alhier werd een propaganda avond gehouden onder leiding van den heer H. Over beeke door de Jongelingsver. „Soli Deo Gloria" in samenwerking met de meisjes ver. „Door onderzoek tot kennis". De vergadering werd met gebed geopend, waarna gezongen werd Ps. 116, vers 5 en 8 en gelezen Spreu ken 8 en 9. De voorz. leverde een referaat ge titeld „Vrouwe Wijsheid eii Vrouwe Zotheid", mej. G. W. van As „De vrouw eu het beroep M. van As Jzn. „De Bijbel en de Jongelingsver." Door notaris D. v. d. Velde te Tholen is Vrijdag jj. in het openbaar verkocht in hotel Geene een woon huis in de Langestraat, bewoond door 11. Hartog en een landbouwschuurtje in den Achterweg, voor de erfge namen wijlen M. Isla. Het woonhuis werd gekocht door den lieer Jac. L Elenbaas voor f2175 cn de schuur door den heer M. W. Kesteloo voor [100. Notaris Meulenberg te St Maar tensdijk beeft Zaterdag jl. in bet openbaar verkocht bouwland, gelegen aan den Rijksstraatweg bij de Gebrs. Boogaart, en nabij het Hooge zand. Het bouwland aan den Rijksweg is voor f526 per gemet verkocht aan W. E. A. de Rijke alhier en de ove rige gronden aan een onbekenden kooper voor f466 per gemet. SCHERPEN1SSE. In de op '13 dezer gehouden vergadering van ingelanden van het Calam. waterschap Scherpe- nisse werd de rekening over het dienstjaar 1932/33 vastgesteld op een ontvang van 1 11638.53 en een uit gaaf van f 11282.14, alzoo met een nadeelig slot van 1 243.61. Aan den sluiswachter Anth. Bolier werd op zijn verzoek wegens pensioengerech tigden leeftijd eervol ontslag verleend uit zijn functie van schoonhouder der waterleidingen met kunstwerken. In zijn plaats werd met alg. st. be noemd diens zoon Johs. Bolier. Aan de pachters der gronden van liet waterschap werd op hunne pacht sommen over 1933 een reductie ver leend van 35 en 40 °/0. Tot ouderling en diaken bij de Ned. Herv. Kerk zijn herbenoemd resp. de hh. A. Oudesluijs Mz. en A. G. Quaak. ST. ANNALAND. Gedurende de bietencampagne welke thans ten einde is, werden over de beide fuir- banken ruim 11 millioen K.G. bieten gewogen. Tijdens een klopjacht alhier op Maandag jl. gehouden, werden 146 ha?en geschoten. Voor rekening van de coöpera tieve kolenvereeniging werd aanbe steed het vervoer van een scheeps lading brandstoffen vanaf de losplaats door de gemeente. Het werk is ge gund aan S. Westdorp voor f3.73 de 106 H.L. Naar wij vernemen is door de leden van de contróle op de uitkee- ringen der Werkloozenkas alhier een geval geconstateerd van zich onrecht matig melden als werkloos. OUD-VOSSEMEER. Op de hoeve van den landbouwer d. W. ontstond vorige week brand in een strooklamp die dicht bij de landbouwschuur stond; onmiddellijk werd ingegrepen en erger voorkomen. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN 8—14 Dec. GeborenJobannis Adriaan, zv. J. L. J. van den Berge en T. M. Coomans. Overleden: Cornelis Jan Bout72j. echtgen. van N. Boomsluiter 1'leun de Heer 36 j. echtgen. van H. v. d. Boogaard. CORRESPONDENTIE. KERKNIEUWS. POOKT VLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk on nam. 2 uur ds. Moerman Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 uur dhr de Vries en's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENiSSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. de Haan. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 nor ds. de Bres Woensdag 20 Dec. nam 6.30 ure in gebouw „ltehoboih" Christelijke winterlezing door ds. A. C. G. den Hertog te Rotterdam. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Moerman en nam. 2 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 Dam. 2 uur ds. Kraaij. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. Wolfensberger. Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. VreugdeDhil. Wegens plaatsgebrek raadsver- slagcn Oud-Vossemeer en Tholen in ons volgend nummer. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Wolfens berger nam. 2 uur ds. Verschoor. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 30 uur dr. Veltenaar. Geref.Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en's avonds 6 aur dhr Ligtenberg ie Rotterdam. Vrije Ger Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en '9 avonds 6 uur ds. Baaij (Voorm. Voorber. H. Avondm.) Schra/e Lippen Gesprongen Handen MARKTBERICHTEN THOLEN, 15 Dec. 1933. Boerenboter f 0.80 per pond. Roomboter f 0.85 Eieren f 6.per 100. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze ge liefde Man, Broeder en Behuwdbroeder CORNELIS BOUT, in den ouderdom van ruim 72 jaar. '17 43092 Uit aller naam, Wed. C. BOUT— Boomsluiter. Tholen, 10 Dec. 1933. Heden overleed na een kortstondig lijden, onze beste Vader, Behuwd- en Grootvader de heer WILLEM BIJL, Wednr. van Helena Hartog in den ouderdom van 82 jaar. 17 43108 FAMILIE BIJL. Scherpenisse, 15 Dec. 1933 De Heer en Mevrouw P. J. DU1NKER -Griep zeggen U hartelijk dank voor de zeer vele blijken van belang stelling ondervonden bij de ge boorte van hunnen zoon PAUL CORNELIS J0HAN. Tholen, 15 December 1933. 12 43110 Bij mijn vertrek naar Ned. Oost-Indië aan Vrienden en Kenissen tot weerziens. 8 J. MEERMAN, Luiten, ter Zee 3e klasse, a.b. Hr. Ms. „"Van Nes." Deurwaarder M. C. VAN ELSaCKER te Tholen zal, ten verzoeke van Heeren Burge meester en Wethouders aldaar, op Vrijdag 22 December 1933, des voormiddags 10 uur, in de Wandeling, publiek verkoopen Schaarhout en Snoei en opgaande boomon. Te beginnen aan het Speel terrein20 43109 Burgemeester en Wethouders van THOLEN vragen voor Woensdag 27 December 1933, des voormiddags IU/2 uur prijsopgaaf van het straat- makerswerk voor I934. De omschrijving ligt ter secre tarie ter inzage. '12 43106 In verband met de aanstaande feestdagen zal de Spaarbank geopend zijn op Donderdag 28 December en Maandag 8 Januari a.s. des avonds te 7 ure Om vertraging op die zittingen te voorkomen kunnen geen spaarbusjes worden aangeboden. In Januari a.s. zal voor het ledigen van spaarbusjes speciaal zitting worden gehouden, bij nadere bekendmaking. Maandag '18 dezer gewone zitting.36 43107

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 3