■J! GiflSNCD pWITÏ Zangavond ie Poortvliet. Schaatsen /\D\7lE\TEXï\T Itezou over bel jaar 1933. Bei bleek een totaal bedrag te zijn van f59 80 van de 61 leden waren er 24 aanwezig, Loop der bevolking van de maand November. Ingekomen L. J. Kcnters van Maga- laug (Midden-Java)M. C. van de Velde van St. Maartensdijk. Vertrokken B. M. Uijl naar Eindhoven; J. C. van Baaften naar Scherpeniaae. SCHERPENISSE, Bij den landbouwer F. hebben ze de lafhartige daad uitge haald om aardappelen welke onder hel wioterdek zaten hiervan te ontdoen, zoodat vermoedelijk deze aardappelen met dit streoge weer wel bevroren zullen ziin. Aan de benrl van aftreding zijn als diaken en ouderling der Ned. Berv. Kerk alhier resp. de heeren A. C. Qaaak en A. Oadesloijs Mz. ST-M A ARTENSDIJK. Voor het Nats- deparlement zal alhier Woensdag 20 Dec. a.s. optreden dhr dr. W. N. G. van der Sleen uit Haarlem en op Woensdag 31 Jan. d.a.v. dhr Jac. van EUacker te Rotterdam. ST. ANNALAND Bij het agentschap der Arbeidsbemiddeling stonden deze week 170 werkzoekenden ingeschreven. STAVENI8SE. Woensdagmiddag werd alhier de ijsbaan vanwege de IJsvereeniging geopend. Velen ood en jot,gmaak ten er reeds dadelijk gebruik van. OUD-VOSSEMEER. In de vorige week werd door een aato, een paard eu kar aangeredeu. De voerman wist tijdig van het voertuig te springen, maar het paard kreeg een zeer groote vleeschwonde, die door den dierenarts moest gehecht wordeo. De politie stelde het gebruikelijke onder zoek in naar het geval. Door het groote aantal dames, dat zich beschikbaar stelde voor de vele naai en breiwerkzaambeden ten behoeve van de bazaar, welke ten bate van de plaat selijke afdeeling van het Groeoe Kruis zal gehouden worden, wordt met grooten yver gewerkt. De bedoeÜDg is de bazaar te bonden, op Zaterdag vóór eu Dinsdag en Woensdag na Kerstmis in de lokalen der O.L. School. Meu hoopt, dat de kas van het Groene Krais Zil versterkt worden door stean van alle ingezetenen bij die gelegenheid, wat noodig is, want de ge waardeerde bemoeiingen van onze wijkzuster met de zieken, vorderen nit den aard der zaak offers. Er wordt gemeld, dat dezer dagen door den dienstdoenden controleur tegen een ingezetene proces-verbaal werd opge maakt, wegens bet zonder 't gevorderde vervoerbewijs, aardappelen ter trans- porteereo. OVERVAL IN EEN TREIN. De dader gevlucht. De beer E. de Jong, secretaris penningmeester van den Bond in de Kledingindustrie, is, terwijl hij met den trein reisde van Utrecht naar Amsterdam, het slachtoffer geworden van een roofoverval. In de derde klasse coupé, waarin deze 51-jarige vakbondsbestuurder zat, bevond zich met hem slechts een jongeman van naar schatting 23-ja- rigen leeftijd. De Jong zat, aldus „Het Volk", een krant te lezen en maakte tegenover zijn zwijgenden reisgenoot een opmerking over de weersgesteld heid en zei dat in Friesland reeds nu schaats gereden werd. Hij bood hem bovendien een stuk van de krant ter lezing aan. Op hetzelfde oogenblik stond de jongeman, die de krant niet accep teerde, op en vóórdat De Jong hierop verdacht kon zijn, ontving hij een harden klap bovenop het hoofd met een ploertendooder, gevolgd door een tweeden, misschien zelfs door een derden slag. De aangevallene zakte hierdoor aanvankelijk versuft in elkaar. Hij herstelde zich echter spoedig en be merkende, dat hij bloedend verwond, was, wilde hij zich naar het toilet begeven. Zijn aanrander trachtte dit nog te verhinderen, maar De Jong wist de deur te openen, die naar de aangrenzende coupé voert. Toen de daar zittende reizigers den hevig bloedenden manzagen, trokeen hunner aan de noodrem. De trein stond daarop spoedig ter hoogte van Ab coude stil. In de verwarring lette echter klaarblijkelijk niemand up den dader, die van deze omstandigheid gebruik maakte om, toen de trein nauwelijks stilstond, de coupé-deur te openen en in de duisternis te ver dwijnen. De stationschef van het bureau Weesperpoort werd telefonisch ge- 85 ,ttn 43087 waarschuvvd, zoodat bij aankomst van den trein een ambulance-auto en een dokter aanwezig waren. De Jong werd naar het bureau van den stationschef gebracht en de medicus heeft hem daar behandeld en de wonden ge hecht. Gelukkig bleek zijn toestand niet ernstig te zijn. Hij behoefde niet naar een ziekenhuis te worden ver voerd, maar kon onder geleidde per auto naar zijn woning in de Ar- chimedeslaan gaan. De dader is nog niet gearresteerd. De burgemeester van Abcoude heeft met een 8-tal veldwachters, die daar bij gebruik maakten van politiehon den, den geheelen nacht de omgeving afgezocht naar den dader, doch nog geen bepaald spoor gevonden. Daar de slooten eu slootjes dicht gevroren zijn bestaat de mogelijkheid, ciat de man over de landen heen een der groote wegen heeft bereikt en een passeerenden automobilist heeft aangeroepen en rnet dezen is mee gereden. In deze richting wordt nu gezocht Première van de Persil-Klankfilm „Wasch gemakkelijk, Wasch voordeelig!" Voor een groot aantal genoodigden vond Woensdagochtend jl. in het Tuschmski Theater te Amsterdam de eerste vertooning plaats van eeu grootsch opgezette propaganda-klank- lilm, die E. Ostermann Co's Handel Mij. N. V. te Amsterdam liet ver vaardigen onder den naam „Wasch gemakkelijk, Wasch voordeelig". Het aantrekkelijke van deze film is, dat, terwijl men vermoedde voor een uitgesproken reclamefilm geïn viteerd te zijn, men eeu speelfilm te zien kreeg, die, wat inhoud en strekking betreft, de toeschouwers van het begin tot het eind aange naam bezig houdt. Olschoon de film bedoeld is als middel om de door de firma Oster mann in den handel gebrachte en in de fabrieken te Jutphaas gefabri ceerde wasch- en reinigingsproducten onder de aandacht van de huisvrou wen te brengen, beantwoordt zij tegelijkertijd ean de eischen, welke aan een serieuze speelfilm gesteld mogen worden. Op prettige, boeiende wijze wordt de huisvrouw volledig ingelicht omtrent de fabricage en het gebruik van het alombekende, zelf werkende waschmiddel Persil, terwijl ook de overige reinigingsmiddelen Henco, Ata, iMi en Sil de revue passeeren. Men heeft in deze film met gunstig resultaat nieuwe wegen bewandeld en men kan slechts wenschen, dat het goede voorbeeld van de firma Oster mann spoedig ook navolging moge vinden in andere Hollandsche in dustrieën. Een groep vooraanstaande Neder- landsche artisten is erin geslaagd, een klankfilm te spelen, welke haar weerga in ons land nog niet heeft gevonden. Wij denken o. a. aan de door Lau Ezerman schitterend ver tolkte rol van den ietwat grappigen Professor Zomerling. die zich de les in de moderne waschbehandeling aat lezen door een eenvoudige werk ster; aan Clinge Doorenbos, die een prachttype voorstelt van Dr. Brouwer, de fabriekschemiker, die op over tuigende wijze de groote voordeelen der Persil-producten aantoont. Niet minder goed geslaagd zijn de rollen van Mien van KerckhovenKling als propagandiste, van Paul Huf als koop man, van Nico de Jong als docent, van Hein Harms als behulpzame echtgenoot, van Lena Kley als zijn bijdehande vrouw, van Emmy Meu nier als dienstmeisje, van Aletta van Lier als Prof. Zomerling's echtge- noote enz.... De film moet wel bijzonder in den smaak vallen van de vrouw en zal haar doel, n.1. om een steeds stij genden omzet in de Persil-artikelen te bereiken, als filmtechnische top prestatie niet missen. Naar wij vernemen, is de firma Ostermann voornemens, de film bin nenkort in alle plaatsen van ons land te laten vertoonen en zullen de voorstellingen vrij toegankelijk ziju voor de huisvrouwen en andere be langstellenden, die daartoe speciaal worden uitgenoodigd. VOOR EEN MILLIOEN FRANCS OPGELICHT. Naar eerst thans bekend wordt, heefteen oplichter met een vervalscht lot de Fransche Staatsloterij voor een millioen francs (1100.000) opge licht, n.1. den prijs, die als hoofdprijs was uitgeschreven. Het bedrog werd eerst ontdekt toen eenige uren na het uitbetalen van den hoofddrijs een lot met hetzelfde nummer werd aangeboden. De be ambten der loterij moesten toen tot hun grooten schrik constateeren dat de eerste „prijswinnaar", die zijn geld reeds had ontvangen, de beide laatste cijlers van het nummer op zijn lot had weggeradeerd en door andere had vervangen. De rechtmatige winnaar kreeg na tuurlijk den prijs ook uitbetaald. Het is al spoedig gebleken dat een meubelmaker uit aardigheid het lot veranderd had. Tal van zijn vrienden wisten van de „grap" en men had er geen kwade bedoelingen mede gehad. Het lot kwam echter in handen die niet op de hoogte waren van de vervalsching en is geïnd. Thans is het geld weder terecht en de Staat lijdt dus geen schade. RUWE OLIE UIT TURF. Op een vergadering van chemische ingenieurs te Helsingfors (Finland) heeft prol Komppa van de Technische Hoogeschool medegedeeld, dat hij er in geslaagd was, ruwe olie te ver krijgen uit binnenlandsche turf. Bij distillatie werd uit deze olie 17 procent benzine, 28 procent petroleum en 25 procent smeerolie gewonnen. Het is nog niet vastgesteld of deze methode bruikbaar zou zijn voor een loonende productie op groote schaal. De vereeniging van chemische in genieurs heeft de regeering echter verzocht de methode door deskun digen te laten onderzoeken en even tueel proeven te laten nemen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur 1 Gaarne verzoek ik U een plaata in Uw blad voor het volgende, waarvoor bij voorbaat dank. Het doel van dit schrijven is, iels bij le dragen over de landboawstennwet, en wel meer in 't bijzonder over de stenn aan de aardappelen. Het doel van deze crisiswet is, om te trachten door een vastgestelde minimumprijs, en het uit de consumptiemarkt nemen van te groote en te kleine knollen, de middel-maai een prijs te doen opbrengen, die voor den teler eenigszins loouend zou zijn. Om deze wet uit te voeren heeft de Re geering eene aardappel-centrale ingesteld, die gesplitst is in provinciale organisaties, die weer onderverdeeld zijn in dislricts-comniissies en telers. Bij deze indeeling is de uitvoering gelegd in handen van de practijk, en de telers zouden dit m.i. ten zeerste moeten waardeeren. De regeering heeft in uitzicht gesteld de consumptie-aardappelen, die bij hel einde van de campagne zouden overschieten, over te nomen en te betalen, mits ze goed onderhouden zijn. Ook de bewaarpremie zal daarbij in re kening worden genomen. Om dit te kannen doen, eischt de Regeering van de verkochte aardappellen een heffing, en vormt daarvan een fonds, waarmede de overblijvende aard appelen zullen moeten worden betaald, alsmede de onkosten van uitvoering. Voor meerdere zekerheid wordt l/4 van de verkoopprijs ingehouden, die eventueel later zal worden terugbetaald. Gezien de groote oogst van aardappelen, moeten we deze instelling wel toejuichen, gedachtig aan de aforaakprijzen van liet vorig jaar, en zouden we mogen verwachten, dat de belanghebbenden alles in 't werk zouden stellen, om de regeling goed te doen func- tioneeren. Lang niet alle telers hebben schijn baar begrepen, wat de Regeering met deze steunwel bedoeldezij hebben gemopperd en geprutteld, eu velen hebben zich laten ver leiden de wet le saboteeren, eu de uitvoering bemoeilijken, met den aankleve vau dien. Op de districts-kantoren is volkomen bekend, wie wel en wie niet aardappelen hebben ge kocht volgens deu voorgeschreven weg, en men verbaast zich over de mentaliteit van zoovelen, die niet schijnen te begrijpen, dat in deze donkere tijden, ieder geroepen is, den goeden gang van zaken te helpen bevorderen, en iedere staatsburger verplicht is 's lands wetten te eerbiedigenvooral de teler moest er een eer in stellen, dat de Regoering op zijn herhaald verzoek om stenn, is ingegaan, □iet alleen, doch dat ze tevens ook de practijk met de uitvoering heeft willen belasten. Doch ook de financieel beter gesitueerden, die trachten te ontkomen aan de heffing, moesten begrijpen, dat dit kleine oogenscbijn- lijke voordeel wel eens kan veranderen in grooter nadeel. Dat ook zij, en wel niet in de laatste plaats geroepen zjjn, om de goede maatschappelijke verhoudingen te helpen bevorderen en bewaren Het doel van deze regelen is, eenige meer dere bekendheid te geven aan de strekking van deze Crisiswet. W. L. KLOMPE. Tholen, December 1933. SPORT. Ood-Vot8emeer, Er is alhier een gym nastiekvereniging opgericht, waar zich een 16-tal leden aanmelden. Er zoo toe stemming worden verleend, zoo wordt medegedeeld, oefeuingeo te hooden in eeo van de voorlokalen der O.L. School, dat niet meer voor het gewone onderwijs wordt gebezigd. De leiding is san den beer M. Deurloo. Voetbal. O. V. C I speelde tegen Putte, waarbij O.V.C met 5-1 de neder laag leed. KERKNIEUWS. Tholen. Bedankt voor het beroep bij de Geref. Gem. alhier door de. J. Franje te Barneveld. Ond-Vossemeer. Als notabelen bij de Ned. Herv. Gem. zijn periodiek aaD de beurt van aftreding de heeren J. W. Hage an W. M. F. van de Vate. De uitslag der stemming op 6 Dsc. is dat J. W. Hage en W. M. F. van de Vate met groote meerderheid van stemmen zijn herbeuoemd. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 nam. 2 uur ds. Wolfeusberger. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur dr. Veltenaar. Gerei. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en's avonds 6 uur leeskerk. Vrije Ger Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Ned. Protestantenbond afd. Tholen Zondagmorgen kwart over tien ds. J. r. d. Heyden le Eindhoven. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. Kraaij. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 uur dhr de Vries eu 's avonds 6 uur leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPEN 18SE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur cand. Boogert «e Sommelsdijk. Ger. Gem voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Woensdag 13 Dec. uam. 6 uur ds. Barth te Borselle. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur d3. de Bres STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Moerman (Voorm Bed. H. Avondm. en nam. dankzegging) Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en s avonds 5.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Kraay en nam. 2 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 leeskerk. Bijeenkomst in de Bewaarschool Maandag 11 Dec. nam. 6 uur dhr Spijkhoven te Driebergen. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Bres (Bed. H. Avondm. nam. 2 uur leeskerk. Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en s' avonds 6 nur dhr Spijkhoven te Driebergen PUBLICATIEN. De Burgemeester van Tboleu maakt bekend, dat tegeo Woensdag 18 Decem ber 1933, des namiddags ten 2.30 nre een Openbare Vergadering van den Raad is belegd. 20 Punten van behandeling 1. Ingekomen stnkken. 2. Belegging van waarborgsommen voor hijzondere scholen. 3. Wijziging van het Ambtenaren reglement. 4. Aaukoopgrood voor verbetering van den Griodweg. 5. Aankoop huizen aao de Schoolstraat. 6. Benoeming van leden der Gascom- missie. 7. Dading met de tramwegmaatschappij. BURGERLIJKE STAND. Gem. STAVENISSE, over Nov. 1933. Geboren Pieter Jacob, z.v. L. J. van Dalsen en G. J. v. d. Bt>rg Willem Ma rinus, z.v. A. J. Ketting en J. Potappel; Jacoba, d.v. J. Bijl en C. Overbeeke; Matinns Komelis, z.v. A. van Driel en M. v. d. Sande. Overleden; Jannetje, 17 m., d.v. P. C. v. Oost en H. v. d. Berg Cornelis Leendert Dorst, 71 jr., ongeh. Gehuwd: M.L. v. Bloppoel 32j.,(wedn. van P. J. Zanten) en Adriana Moerland 22 j., jd L. J. v. Eenenaam 22 jjm., en 8. H. deu Braber 20 j., jd. Gem.OUD-VOSSEMEEK over Nov. 1933. Overlijden Pieternella Maller, 80 jr., wed van C. A. Gunst; Jacob Leendert Rijateobil, 1 jr., z.v. J. L. Rijstenbil en J. C. Everaers. Gehuwd Anthouie Rijstenbil, 32 jr., en Leena J. Nelisse, 81 jr., wed. van P. Gonst. Gem. ST. ANNALAND over November 1933. Geboren: Elizabeth Maria, d.v. D. den Baan e. v. W. E. Dane. Jacob Bartel, z. v. J. Moerlaud e. v. M. J. Buijs Marinus, z. v. J. Moerland e. v. M. van Vossen. Gehuwd J. Slager, 23 j. jm. en J. Goedegebnnre, 21 j. jd. C. A. Goud zwaard, van Oud-Vosiemeer, 28 j. jm. en C. van Vossen, 20 j. jd. Overleden Hendrina Christina, Pavias 76 j., wed. van A. van Oost. Engel Jacob Gonst 75 j., echtg. van A. B. van Loijk. Dina de Jonge 81 j., wed. van J. van Prooijen. Dimme Scherpeuiese, 81 j. onge huwd. Hendrik Slager 82 j., echtg. J.Fie- reos, eerder wednwn. van L. Dorst. Gem. POORTVLIET over November 1933. GeboreDDirk Cornelis, z. v. Dirk Cornelis Uijl e. v. Jannetje de Wilde. Willem Marinns, z. v. Cornelis Pieter van Tiggele e. v. Jacoba Maartje Besoo. Overleden Marinns Jacobns de Gr. af 83 j., wednwn. van Johanna Abramina van der Bel. Levenloos aangegeven kind van Johannis Adriaan van Nieu wenhoijzen e. v. Maria Heiltje Vogelaar. Ondertrouwd Cornelis Heijboer 25 j., te St. Annaland en Janna Matia Lind- hond 20 j., te Poortvliet. Gem. THOLEN, vanaf 1 7 Dec. Geboren Jan Marinus Cornelis, z. v. A. van 't Hof en W. M. van Dijke Leintje Simina, d.v. W. Gornelisse en A. de Korte. Levenloos aangegeventwee kin deren van P. J. Vercouteren en W. Bout. MARKTBERICHTEN THOLEN, 8 Dec. 1933. Boerenboter f 0.80 per pond. Roomboter f 0.85 Eieren f 6.per 100. Noteering te Middelburg, 7 Dec. 1983. Boerenboter (part. prijs) f0 80 ST. MAARTENSDIJK, 7 Dec. 1983 Prqs per 100 K.G. Bruine boonen Erwten (groene) f 8.— f 8.50 f 8.— f 9.50 Schokkers 10.— g 13.25 Maanzaad 17.— „19.50 Groote uien f 1. f 1.10 Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Nov. Graden C. Zaterdag 2 2, Zondag 3 0,3 Maandag 4 0,2 Dinsdag 5 0,8 Woensdag 6 0,2 Donderdag 7 0,1 Vrijdag 8 0,1 D.V. Donderdag 14 December a.s. hoopt de Chr. Zangvereeniging „De Lofstem" alhier een uitvoering le ge venlinde Geref. Kerk, onder leiding van haar Directeur dhr J. Hollebrandt. 23. Aanvang precies 7 uur. Toegangsbewijzen f0.20 Kinderen f0.15 43090 HET BESTUUR Zegt het Voort 1 in alle soorten en prijzen. Kunst schaatsen (schuitjes) vanaf f 4. per paar. Am. kunstschaatsen f 1,95. Leerwerk in diverse soor ten cn prijzen. De KACHELS ruimen we op aan ongekend lage prijzen. Koopt nu. 18 43089 Aanbevelend, J. MELSE, Tholen. Een Wilhelmina kachel zoo goed als nieuw, aan spotprijs. K^^E-TJL D-\T Loopt -\l5 c; els m e. elf^d ELLNI C,LRVLG,LLD

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 3