WflflRIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT Mi NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN iex rijdag 24 November 1933 No. 47 Vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk. Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer letters naar plaatsruimte. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 pri|8vern"ndering' de THOOLSCHE COURANT blad verschijnt eiken jdag. Prijs per kwartaal ,8U; met Geïllustreerd Idugsblad /"1,375, franco post f '1,65 -f- 15 ct. kosten. Advertentiën van 1 tol 4 regels 75 ct.iedere regel Bij abonnement aanmerkelijke PUBLICATIEN. HERHALINGSOEFENINGEN. Art. 31, Ie lid, en art. 33 der dienstplichtwet. )E BURGEMEESTEE van Tholen maakt end, dat de gewone dienstplichtigen van ip de aanplakbiljetten vermelde lichtingen, psen en korpsonderdeelen in 1934 voor halingioefeningen in werkelijken dienst itèn komen. Ie opkomst moet in het algemeen ge- ieden op de tijdstippen, mede op de biljetten ie oproeping van de hierbedoelde dienst- titigen zal bij nadere kennisgeving plaats ben. Aan hen, die als dienstplichtige ben gezorgd, dat hun volledig adres ter eente-secretarie bekend is, wordt een per- olijke kennisgeving toegezonden. Inder gewone dienstplichtigen worden hier begrepen zij, die een verbintenis hebben gegaan om te dienen op den voet vbd •oon dienstplichtige. foor nadere bijzonderheden raadplege men aanplakbiljetten. [holen, den 22 November 1933. 28 lurgemeester en Wethouders van Tholeo ogen ter kennis dat aangilte tot ruiming privaatputten kan geschieden tegen Don- dag 30 November aanstaande. )e aangiften te bezorgen ia de brievenbus het Stadhuis. an voormiddag van dien dag zullen erven enz. worden opgehaald. 9 GRAUWE DAGEN. Grauw zijn de dagen, grauw is het ter, grauw hangen de lage luchten er de lage landen. Alles is in een 'ch as van grauwheid gehuld. Grauw is ook veler leven, grauwer nu de grauwe ellende van het ïuwe economische leven ons allen grauwen greep gevangen houdt. Het is die algemeene grauwheid, velen er toe heeft gevoerd, niets n grauwheid te willen zien. Be- 21 ijpelijk wellicht, maar onverdedig- ;ei ar. Want allen weten wij evengoed, t achter de grauwe wolken de zon >et schijnen. Hoezeer wij het weten, willen het niet erkennen en die wil speelt gelijk immer in het en onszelf natuurlijk de aller- •ste parten. Zoodoende sluit de kring nauwer nauwer rondom ons, en zijn wij leste de gevangenen geworden eigen onverstand. Maar geen van reeks onverstandigen, waaraan leven van den jare 1933 zoo 01 tzettend rijk is, gelukt het blijkbaar h boven die onverstandigheid uit worstelen. Werking en wisselwerking gaan s onverdroten samen en voeren in richting van het zelf gewilde lot, ke l in zelfbeklag wel moet eindigen. g:f eraan is op geen enkele wijze ont- men mogelijk. Trouwens, het ge- J® lige slachtoffer begeert niet meer ontvluchten uit de zichzelf aan legde boeien. Ze passen hem zoo id en ze doen hem zelfs geen pijn ier, Iaat staan, dat ze hem ook maar l|(j ligerlei last zouden veroorzaken. let is het zelfbeklag, het gewroet eigen leed, dat iederen uitweg Jlspert. Daarom is er voor ben, die B handelen, geen uitkomst van ^fiten te verschaffen, wijl uitkomst Ben en uitsluitend uit het eigen-ik yji voortkomen. Daartoe den stoot /j geven is in wezen doel van dit ikel. 9Jv ^iets werkt op den langen duur wrichtender en afmattender dan de pakken neer te blijven zitten, st, wanneer de patiënt want Iers dan een patiënt is zoo iemand usch niet zelf er het zijne toe draagt het geruïneerde geestelijke en te herstellen, kan verbetering den schijnbaar hopeloozen toe- nd van 's mans geestelijk leven reden. loe dat nu te bereiken Men lache om den aangegeven uitweg uit t slop, waarin hij zichzelf heeft even. Maar er is toch maar één weg en die is feitelijk neergelegd in de woorden van den nu al weer bijna vergeten Franschen genees kundige, Coué, die met verbluffende zekerheid het heilmiddel voor deze en soortgelijke kwalen van de zieke menschheid heeft aangegeven. Wil eenvoudig andersHerhaal in Uzelf op alle oogenblikken van den dag de kort samengevatte woorden, waarin Uw echte, onvervalschte wil tot uiting komt. Vat die wil samen in luttele woorden. Zeg die woorden iederen dag eenige malen, wanneer gij Uw sokken aantrekt, wanneer gij een pijp stopt, wanneer gij doelloos slentert langs de straten van de stad Uwer inwoning, herhaalt ze nog eens bij het naar bed gaan. Maar voor en boven alles, houdt vol Dan moet, dan zal, dan kan het niet anders, of er moet een oogenblik komen, dat gij Uzelf zult voelen ont komen aan den verlammenden greep. Zoodra gij dit bemerkt, doe dan iets, doe vooral iets nuttigs, het komt er eigenlijk niet op aan, wat. Grijpt gij dan het leven, dat U zoo langen tijd en zoo ontzettend wreed gegrepen heeft gehouden. Dat is het werkelijke oogenblik van waarachtige uitkomst. Gereedelijk zij toegestemd, dat het volgen van den hiervoor gegeven raad geenszins gemakkelijk is, maar het opvolgen ervan loont op den duur ook zeker en gewis de moeite, die gij U hebt getroost. Tenslotte hebt gij U dan eindelijk bevrijd van een last, die gijzelf U op de schouders hebt gelegd. Dan is Uw verder herstel nog slechts een kwestie van korten tijd Grauw zijn de dagen, grauw is het weer, grauw hangen de lage luchten over de lage landen. Alles is in een waas van grauwheid gehuld. Maar achter die grauwheid is er gens de zon. Straks zal die zon onvermijdelijk doorbreken. Doch breng eerst, door eigen wils kracht, de zon terug in Uw eigen leven. Dan is Uw genezing een voldongen feit (Nadruk verboden). :R« rtv De Duitsche motorboot Ereuzsee is op de Noordzee gekapseisd. Komende electrificalie >an do lijn Rotterdam Dordrecht. De St. Servatiusbrug te Maastricht voor het geheele verkeer geopend. De Posljager zal eerst in December naar Batavia kanneD ver trekken. De zaak tegen den Com mandant van De Zeven Provinciëa" Een veel voorkomend euvel, ter verkorting van de rechten vaB schuldeisehers. Het Rapport van de Commissie Schouten verschenen. De zee heeft vlak bij de Neder- landsche kust weereen tiental slacht offers geëischt. De Duitsche motor boot Kreuzsee, op weg van Hamburg naar Londen, is in de buurt van het Borkumerrif gekapseisd. Van de elf opvarenden zijn er tien aan de golven ten offer gevallen en slechts één man, die over een ont zettend sterk gestel beschikte, is de eenig overlevende van de ramp. Op- gepiktdoorde„Egeria",toebehoorende aan de Neptum-lijn te Bremen.isde geredde te Rotterdam aan wal ge bracht en daar in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Zoo blijft de zee haar offers eischen en zonder de uiterst toevallige redding van den eersten machinist uit Bremers- haven, had van het vergaan van de Kreuzsee niets gebleken, dan dat Lloyds het scheepje van maar 618 ton als vermist zou hebben vermeld, wat dan na verloop van korten tijd met vergaan door onbekende oorzaak gelijk staat. Ter verdere eiectrificatie van de lijn AmsterdamRotterdam in Zuide lijke richting, was het noodig de De nieuwe Civic Hall te Leeds wordt eerst werkelijk als geopend beschouwd, als de Koning zelf de deur ontsloten heeft. Zoo kan alles wat als „Aspirin" verkocht wordt, slechts -• als werkelijke, werkzame^ en on schadelijke pijnstiller beschouwd worden, als ieder tablet het Bayer kruis draagt. 43033 25 Moerdijkbrug, debrugover de Nieuwe Maas en het viaduct dwars door Rotterdam aanzienlijk te versterken. Als laatste onderdeel van dat groote wenps nu ook de nieuwe spoorbrug bij Barendrecht gelegd.Evenals ander be langrijke onderdeelen van dit werk is de laatste moeilijkheid ook nu weer glad en zeker van stapel geloopen, wat pleit voor het doorzicht van ons Nederlandsch corps ingenieurs. Met ingang van den nieuwen zomerdienst in Mei 1934 derhalve, zal dan eerst het traject Rotterdam—Dordrecht electrisch worden hereden. Vervolgens komt het traject naar den Moerdijk aan de beurt, waarna het laatste deel Moerdijk—Roozendaal (grens) zal worden geëlectrificeerd. Dat al die nieuwe bruggen gelegd zijn, zonder noemenswaardige stoornis in den treindienst te veroorzaken, is zeker wel de vermelding waard. Een andere brug, de St. Servatius brug, die Wijk met Maastricht ver bindt, is eveneens voor het geheele verkeer opengesteld. De Burgemeester van Maastricht Mr. van Oppen, heeft het gebruikelijke lint doorgeknipt, in tegenwoordigheid van de Com missaris der Koningin in Limburg, Mr. Baron van Hovell tot Westerflier, tal van wereldlijke en kerkelijke autoriteiten. Wijk en Maastricht zijn nu weer nauw vereend Met den Posljager, het bekende Pander-vliegtuig, wil het maar niet vlotten. Eerst was het vertrek nu op 25 Nov. vastgesteld, doch ook die. datum zal niet de eerste luchtsnel- dienst Amsterdam—Batavia zien ver trekken, zoodat het nu waarschijnlijk wel begin December zal worden, aleer Geysendorffer en Asjes in luttele dagen zullen trachten de verre reis te volvoeren. Voor de beide vliegers en den kundigen constructeur, den heer Slot, wel een groote teleur stelling, nu men met den Postjager van het eene uiterste in het andere vervalt Nu alle verhooren, die in Indië hebben plaatsgevonden, in het bezit zijn van het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage, zal de zaak tegen den commandant van „De Zeven Provinciën", den Kapitein-Luitenant ter-Zee, P. Eikenboom, nog in den loop van de maand December voor het Hoog Militair Gerechtshof een aanvang nemen. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, is men van oordeel, dat de behandeling voor de Kerstdagen zal zijn afgeloopen, waarna in het begin van Januari 1934 het vonnis zal wor den gewezen. Bij de vervolging van schuldeisehers stuit men tegenwoordig vaak, zoo men tot executie wil overgaan, op het aanwezig zijn van zoogenaamde acten van bruikleen, of op een huur- koopacte. Door deze feitelijke „schijn- acten" blijft er voor den deurwaarder, die het vonnis, dat ten voordeele van den schuldeischer is gewezen, komt executeeren, niets anders over dan zich terug te trekken, omdat beslag legging dan niet kan geschieden. Daar in dergelijke gevallen faillis sement evenmin baat kan brengen en lijfsdwang niet meer wordt toe gepast, zal er niet veel anders over blijven dan het bestaande euvel van de zoogenaamde „schijnacten" onmo gelijk te maken, door uitbreiding van het beslagrecht en verplichte in schrijving der acten in het handels register. Verschenen is het rapport van de commissie Schouten, die tot het be staan van groote verschillen tusschen de bezoldigingsregelen van de lagere openbare lichamen is gekomen. Zonder uitgewerkte bezoldigingsregelen voor te stellen, heeft de commissie zich bepaald tot het stellen van algemeene toelatingsnormen, waarbij de com missie rekening heeft gehouden met het noodzakelijk verband tusschen de overheidsbezoldigingen onderling en een juiste samenhang met de sa larissen in het particuliere bedrijf. De gemeenteraad van Amsterdam is Dinsdagmiddag begonnen met de behandeling van de gemeente-be grooting en het lijdt wel geen twijfel, of de hoofdstedelijke Raad, die breed voerig van stof pleegt te zijn, zal wel tot de Kerstdagen toe zwelgen in begrootingsdebatten, die men in Am sterdam eindeloos weet te rekken. Zeker niet tot genoegen van het col lege van Burgemeester en Wethou ders, die op die manier vele weken van hun eigenlijke bestuurstaak zien verslonden door langdradige bespre kingen, die gemeenlijk plegen te eindigen met aanneming van de vol komen kapot geprate begrooting. Hiervoor een geneesmiddel te vinden dat is helaas nog geen mensch, in of buiten den Amsterdamschen Raad, gelukt. Uit de jongste aflevering van han delsberichten blijkt, dat de invoer van Russische boter ongestoord verder gaat, zoodat van 1 Januari af al meer dan een half millioen K.G. boter uit Rusland in Nederland is ingevoerd, terwijl de invoer uit alle andere landen hard is achteruit gegaan. Oorzaak daarvan is het opkoopen door de Russische regeering tegen zeer lage prijzen van boter in Rusland, die dan nog met voordeel in Nederland is van de hand te doen. Binnen korten tijd zal het voorstel worden gedaan het vliegveld te Rot terdam, Waalhaven, te verplaatsen naar een terrein in dé gemeente Delft, waar dan het gemeenschappelijk vliegveld voor Rotterdam en 's-Gra- venhage zal worden gesticht. lu België is van gelijkstelling tusschen het Fransch eu het Neder landsch nog heelemaal geen sprake. Fransch blgft overheerschend. In de Borinage raken de steenkoollagen uitgeput. De Dinaso's klagen een Belgischen senator aan. Henderson trekt zfjn ontslag-aanvrage als Voor zitter van de ontwapenings-confe- rentie in. Italië dreigt wel, maar blijft in den Volkenbond. Duitsch- land aan de winnende hand. De Koning van Engeland opent het Parlement. Twee nieuwe ambassa deurs te Moskon en te WashiDgton. In België blijft het met de uitvoe ring van de taalwetten één groote narigheid. In legerkringen houdt men met de rechten van de Vlamingen zoowat geen rekening. Zelfs in de Vlaamsche regimenten blijft het Fransch bij de leger-administratie en bij het verkeer tusschen de offi cieren, zelfs tusschen deze en de onderofficieren, schering en inslag. Bij de ministeries en bij de groote staatsinstellingen, zooals de spoor wegen en de posterijen, telegrafie en telefonie, is Fransch de aangewezen taal en de meeste hoofdambtenaren kennen geen Nederlandsch. Bij het Brusselsche Gerechtshof is een Vlaamsch-onkundige griffier benoemd en de belofte, dat een Nederlandsch- sprekende substituut griffier zou wor den benoemd, is nog steeds niet inge lost. In de combinatie van verschil lende gemeenten, die samen groot- Brussel vormen, is het onderwijs grootendeels op Franschen leest ge schoeid. Overal beschouwt men de Vlamingen als een soort tweede klasse burgers van België. Wil ooit België waarlijk één worden, dan kan het wel haast niet anders, of men zal in Belgische regeerings- kringen moeten besluiten de taal wetten nu niet langer een doode wetsletter te laten blijven, doch den Vlamingen te geven, waarop deze ongetwijfeld recht hebbende Neder- landsche taal in Vlaanderen. Nu wij ons overzicht toch met Vlaanderen, het stamverwante land, zijn begonnen, kunnen wij niet na laten nog een paar Belgische feiten van den dag te vermelden. In de Borinage, waar de kolenlagen uitgeput raken, kondigt men regel matig de sluiting van de een of andere mijnschacht aan. Thans zijn weer twee putten van het steenkolen bekken der Borinage gesloten, waar door opnieuw het aantal werklooze mijnwerkers met 800 man is ver meerderd. In het socialistische dagblad Voor uit (Het Belgische blad wel te ver staan, niet het Nederlandsche) heeft de sociaal-democratische senator voor Gent, de heer A. Vercammen. eenige artikelen geschreven, waarin hij aan de Dietsche nationaal solidaristen onder meer verwijt, dat de leiding van de Dinaso's dóór geld van de Duitsche nazi's zou zijn omgekocht. De Dinaso's hebben nu tegen den senator Vercammen een proces op touw gezet, dat den 25sten November zal dienen voor de Rechtbank te Gent# De brave, vroegere Engelsche Mi nister, Henderson, die nog steeds Voorzitter is van de ontwapenings conferentie, heeft in zooverre eenig succes gehad met zijn dreigement onts ag als voorz. dier conferentie te zullen nemen, dat de groote Fransche en Engelsche mannen naar den Vol- kenbondsstad zijn gesneld en nu is alles weer zoo'n beetje koek en ei geworden. Als immer heeft men een vriende lijk midden-weggetje ingeslagen, zoo dat nu het bureau zal voorstellen de zitting van de algemeene Commissie van de conferentie, die tegen den 4en December zou plaats vinden, pas te doen geschieden tegen begin, waar schijnlijk echter pas midden Januari van het volgend jaar. Er is een gerucht gegaan, dat Italië het voorbeeld van Duitschland zou willen volgen en zich uit den Volkenbond zou willen terugtrekken. Dut kon men nu juist heelemaal niet meer hebben, want het gezag van den Volkenbond is al zoo erg aan het tanen, dat men geen enkel zieltje meer kwijt kan raken, zonder zich in 's werelds oogen nog meer belachelijk te maken. De dood van den Italiaan- schen algevaardigde ter vergadering van den Volkenbond, Scialoja, was dus een prachtige gelegenheid voor Avenol, den secr-generaal van den Volkenbond, naar de begrafenis van den bekenden ltaliaanschen afgevaar digde te sturen en Mussolini te be zweren toch niet aan den Volken bond den rug toe te keeren. Men ziet, men doet alles om de „klanten" bijeen te houden. Voor Duitschland is de verdaging van de ontwapenings-conferentie een gunstig teekenen een bevestiging van de juistheid van Hitler's politiek uit den Volkenbond te treden. Zonder Duitschlands aanwezigheid heeft de conferentie weinig zin en bedriegen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 1