Persif| er van de gemeente geen werk te ?ÏDdeo en dat zonden wij io uiterste nood ook kunnen dom. Dhr Ampt zegt nogmaals dat dit iu verschillende jaren kan gebeuren en er kan dan toch steeds een gedeelte gedaan worden. De voorz. merkt op dos mm zon dan vier wekeD aan de begraatplaata kooneu werken en dan ander werk gaan zoeken. Dhr Liudhool zegt dat al« de begraaf plaats id orde wordt gebracht ieder zijn out daarvan heeft, maar als men slooten gaat delven dan bevoorrecht men enkelen, dat kan niet anders. Dhr Ampt ia ook tegen draiueeren, want dat is alleen voor de kapitaalkrach tige boeren. Want de kleine boeren hebben geen geld om de baizen te koopm, maar slooten delven ia voor de kleine boeren. Ook koat draioeeren veel geld. De voort, zegt dat ook draioeeren op het programma stond, er ia een oproep gedaan en juist is het eerste briefje inge leverd, anders is er niemand gekomen. Dhr Ampt zegt oogmaats er is gpen geld om de bnizen te koopen. Het is dan cok veel nuttiger slooten te lateD delven. Dhr. Lindhout zegt als men slooten gaa'- delven dan zijn er ook personen die het niet noodig hebben en dan moeten wij uitzondering gaan makeo. Dhr Ampt is er voor dat te doen. Weth. van Oorsel merkt op dat van draineeren niet veel komt, er wordt 50% io het werkloon vergoed eD de bnizen moeten worden gekocht en d t is juist het meeste geld. 8pr, gelooft ook wel da' de groote boeren het even kwaad hebben aN de kleine, doa van draineeren komt niets. Eu wat betreft het slo'en delven, dan sluit men ook de kleine uit, want die doen dat zelf in eigen bedrijf, dus worden dao weer alleen de groote bevoordeeld. Laten wij daarom werkverschaffing geven aan de gemeente eD niet overgaan lot particulieren. Dhr Diane weet niet goed hoe hij het heeft. Hij heeft de stokken nagezien en oit het rapport van de commissie gezien dal de begraafplaats moet blijveo liggen. Nu doet bet spr. genoegen dat B. en W. er niet mee meegsan. Welb. van Gorsel merkt op dat men daar nooit mee mee kan gaan. Dhr Daaoe zegt dan verder dat wat betreft het delven van slooteD en het draioeeren gelijk is. Want.men zegt nu dat draioeeren is voor kapitaalkrachtige boeren, maar men weet toch ook dat men de boizen .er nithaalt, ze worden een week of drie op een hoop gezet om te droeen en dan worden ze er weer ingelegd. No houdt bij zich aan bet rapport eu dao wil men slooten lateD delveD. Spr. vraagt zich af hoeveel hoofden vau gezinnen en kostwiuners hebben laarzen. Want die heeft men noodig, wam vandaag gaal men uit eeD droge sloot en 2 dagen later staat ze vol water. Spr. is er voor door te werken aao de begraafplaats. Er is nog wel 3 winters werk. No is er op de begraafplaats voor 23 menschen werk, en als wij een paar weken verder zijn loopen er 70 of 80 menschen, die moeten dan steun trekkeD. Indien do bet Rijk steno verleend voor delven, is het dan niet mogelijk om de overige ook aan het werk te zetten en ze dan naar de boer te zenden op dezelfde voorwaarden ala op de begraafplaats. De Voorzitter antwoordt dat dit juist niet voonfeelig is, De werkverschaffing is veel duurder dan de steunregeling. Als wij nn werk gaan verrichten voor anderen, waar blijven wij dan met de financiën van de gemeente Men kan dan werken zoolaog bet mogelijk is en dan stop gaan zetten. Op zoo'n manier is dat nooit te dragen en zal er ontegenzeggelijk be- lastingverhoogiog moeten komen. Dbr Uaane viodt. het nog een raadsel daar f 5000 op de begrootiDg staat. 3/1 wordt er doch door het Rijk betaald. De Voorz. merkt op dat dit nog niet bekend is. Dhr Da&tie zegt en io andere grmeenteu weten ze het wel. De Voors. antwoordt dat hier oog nieta bekend ia wat er vergoed «ordt voor iie werkverschaffing die het vorig jaar is ge geven. Dhr Daaue begrijpt het niet daar bij van andere gemeenten o.a. van Si. Maar tensdijk al gelezen heeft wat zij krijgen. De Voorz. zegt wij hebben f 1000 voor schot gehad. Dhr Daana is er voor te laten werken. Hij ia zoo goed behept met de finan ciën van de gemeente ala anderen, maar eerst elen en dao over de financiën. Volhouden ia het beste waDt boe beroerder de gemeente er voorstaat hoe meer sabsidie men van het Rijk krijgt. Kijkt maar eens naar Nieuw-Vosmeen, daar is een nieuwe watergang gegraver en de polder zelf betaald maar 5°/0 en het Rijk 95°/0. Het Rijk zal doa wel toeschieten eo net ia dus geen motief ook de menschen bniteo de werkverschaffing te hondeD, men moet eerst eteo. De Voorz. merkt op ondanks de finan ciën toch maar doorboeren. Dhr Daane zegt zeker, dan maar be lasting varhoogeo eD ieder belasting lateD betaleo, t Ostermann Co s Handel Mij. N V.,Amslerda Fabrieken te Jutphaas bij Utrecht. 42975 De Voorz. zegt wie betalen hier be lasting Dbr Daane merkt op dat degeoe die kuDnen belaaliog betaleo. Eerst moet men zorgen voor eten en dan fi-ianc ën. De Voorzitter zegt dat men net zoo goed moet zorgen voor de neringdoenden als voor de anderen. Dhr Daane zegt dat het niet overdreven is, men moet eerst voor de boterham zorgeo eD dao voor de floanc ën. Etk jaar komt de werkverschalfl ig doa moeten wij daar rekening mee boudeD. De Voorz. antwoordt dat daar rekening mee wordt gehouden, maar dan Daar een zekere maatstaf, waar moet het geld van daan komen. Dhr Daane zegt dat er veel meer op straal zullen komen als het vorige jaar. De Voorz. merkt op dat belastingver- booging niet meer gaat. Dhr Daaue meent dat dit op het oogen- blik niet noodig is ook, de begrooting sluit tocb. De Voorz. merkt nog op dat ah men belasting moet gaan verboogen dit ou reeds gebeurd zou moeten zijn, zou men. er voor 1931 nog van willen profiileeren. Dhr Daane zegt de gemeente verplicht ia zijn werkloozeo te steunen. Weth. van Gorsel zegt het plan is werkverschaffing eu steunregeling eu a: ders zal bet moeten wordeD stopgezet. De Voorz. zegt dat voorop staat dal B. en W. met de werkverschaffing zullen beginnen, maar dao zal er ook rekening met de fiuanciën van de gemeeute ge houden moeten worden, want ala men niets wil dan werkverschaffing dat ia veel duurder dan steunregeling. B. en W. overleggen wat ia het voordeeligsle en dan ia dit zoo de eene week in de werkver schaffing, de andere week iu de steun regeling eD dan zijn de meuschen beide weken geholpen en kan men de zaak iets langer rekkeo. Dhr. Daane is het daar volkomen mee eens, maar dan werkverschafling en steunregeling beiden. De voorz. zegt nogmaals dat B. en W. van oordeel zijn eerst de be graafplaats af te werken en misschien is er dan nog wel een werkobjectin de gemeente en als men dan daar mede uitgepraat is, dan sloten gaan delven. Dhr. Mees gelooft toch wel als het Rijk 75% geeft, het voordeeliger zal wezen. Op een andere plaats krijgen ze ook 75% en waarom hier dan niet. De voorz. antwoordt dat dit best mogelijk is, maar hij weet het niet. Dhr. Mees zegt plaatsen te weten waar men 75% van het Rijk krijgt. De voorz. merkt nog op dat dit verband houdt met de belastingdruk. Wij zijn hier nog niet op de hoogste top met de belastingen. Wij krijgen misschien ook wel 75%, maar daar is bij de begrooting niet op gerekend. Mocht dit zoo zijn dan wordt de post inkomsten verhoogd en op de post uitgaven kan dan meer uitgegeven worden. Het hangt dus alles van het percentage af. Dhr. Daane zegt dit was mijn uit gangspunt, omdat het voorstel van de commissie mij bevreemde, om eerst slooten te gaan delven of draineeren. Hij is het volkomen met R. en W. eens dat eerst de gemeentezaken moeten worden afgehandeld en dan kan men verder zien. Als de crisistijd voorbij is, komt daar niets meer van want dan is er wel wat anders op te knappen. Mij wil met alle plezier anderen helpen, maar wij moeten eerst voor ons zelf zorgen. Dhr. Hijboer was ook eenigszins tegen het voorstel van slooten delven, hij kan dan ook met R. en W. mee gaan. Het voorstel om eerst de begraaf plaats af te werken wordt met alg. stemmen aangenomen. De voorz. zegt voordat men tot vaststelling overgaat zijn er nog een paar wijzigingen aan te brengen en wel in de eerste plaats in verband met de fin. verhouding tusschen Rijk en gemeenten de gemeente ontvangt minder. Dan iu de tweede plaats stellen B. en W. voor om het salaris van de ontvanger van het kadegeld te brengen van f150 op f200, gezien het vele werk dat daaraan verbonden is. Dhr. Daane kan zich met het voor stel van B. en W. vereenigen om dit salaris te verhoogen. Hij is van «me ning dat een arbeider zijn loon waar dig is. Met alg. stemmen worden deze wijzigingen aangebracht. De begrooting wordt hierna vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f70884.10. De begrooting van het armbestuur in ontvang en uitgaaf op f 1944.62 van het weezen armbestuur in ontvang en uitgaaf op f23561.28. De heeren die zitting hebben in de armbesturen hielden zich buiten stemming. De voorz. dankt de commissie die de begrooting heeft nagezien, voor de werkzaamheden in deze. Bij den rondvraag zegt dhr. Daane dat er een brief is ingekomen van het weezen armbestuur dat er geen gelden beschikbaar zijn voor de werk- loozen. Nu worden er wel verschil lende vereenigingen gesubsideerd, maar voor werkloozen is er geen geld, dit spijt spr. dat de leden van het weezen armbestuur zoo'n gedachten- gang zijn toegedaan. Dan is er bij de secretarissen van de bonden een schrijven ingekomen van het gemeentebestuur om opgave te doen van hen die kunnen profiteeren van het crisiscomité. Dat is door B. en W. verkeerd gezien, want dan is dit weer maar voor een enkeling en dat is niet de bedoeling van het hoofdbesluur van het crisiscomité. Spr. weet niet beter of alle -werk loozen hebben recht daarvan te trek ken. Dan is er hier een kookschool. Aan die kookschool is een keuken en voor die keuken zijn specerijen noodig. Nu weet hij wel dat we daar niets mee te maken hebben, maar hij wilde vragen, eten die dames dat alles zeil op, of wordt dat vernietigd. Spr. zou willen vragen als die overschotten hadden of ze die dan niet willen geven aan de groote ge zinnen. Dan wilde spr. nog vragen hoe het is met het straatje onder den molen. De voorz. antwoordt wat betreft dat straatje dat is gebeurd. De geul is gelicht en opnieuw bestraat, maar doordat die toestand daar zoo slecht is, kan men dat bijna niet zien. Dhr Daane zegt dus dat zaakje is in orde, want men moet niet ver geten als de geul niet goed gelicht is, dit niets geeft. De voorz. antwoordt dat de geul een meter van de kant van het water was en die hebben ze in orde gemaakt. Dhr Lindhout heeft er geweest en gezien dat er voor het huis van Menheere nog een put is, waar wel een paard in begraven kan worden. De voorz. antwoordt dat die er dan later gekomen is, want toen spr. is wezen kijken was het in orde. Weth. van Gorsel bevestigt dit. Dhr Daane zegt het is altijd een gezanik, dan met de waterleiding, dan met de P. Z. E. M. Hij zal er later wel eeus gaan zien en komt er dan wel op terug, men is verplicht het op te poetsen. De voorz. antwoordt wat betreft die brief aan de secretarissen, hij heeft bijna woordelijk geschreven wat in de brief stond van het hoofd bestuur van het crisiscomité. Dhr Daane is dat een raadsel. Op andere plaatsen krijgen ze allen, zelfs al loopen ze met een wandelstok. Waarom worden wij dit weer zoo opgelegd, het is toch geen armenzorg. De voorz. zal de brief van het crisis-comité ter inzage leggen. Dhr Daane gelooft hem wel. De voorz. zegt er staat de geor- ganiseerden kunnen zich melden bij de organisatie en de ongeorgani seerden bij het plaatselijk comité. De voorz. zegt wat betreft de kook cursus. De leerlingen betalen f 5 les geld eu de specerijen koopen ze zelf. Nu hebben ze les van 12 lot 4 en eten dan daarvan. Spr. zal het echter vragen. Dhr Lindhout wijst op twee groote putten in de straat voor het huis van Heestermans. De voorz. zal dit na laten zien. Dhr Ampt vraagt op welke post de kosten van reparatie van het ver gaderlokaal komen. De voorz. kan dit nog niet zeggen, dat komt bij de rekening ter sprake. Dhr Ampt is er niet voor dat deze komen op het onderhoud voor de school, want dat is bet niet meer, het is vergaderlokaal. De voorz. antwoordt daar al eerder op gewezen te hebben, dan moet men een besluit nemen en het aan de publieke dienst ontnemen. Dhr Ampt zegt dat bij Daane aan de Kerkweg een wilgenboom staat en de takken daarvan hangen over den weg. Dit belemmert het uitzicht en brengt gevaar voor hel verkeer. De voorz. zegt dat hij de takken zal laten verwijderen op grond van de politieverordening. Daar niemand meer het woord verlangt zegt de voorzitter dat het hem spijt dat wethouder den Engels man niet meer ter vergadering is gekomen, van morgen op de wet houdersvergadering kon hij daar niets van merken. Hij hoopt dan namens den raad te spreken als hij wethouder den Engelsman bedankt voor al het geen hij in het belang van de ge meente meent te hebben moeten doen. De verhouding was altijd van aange- namen aard. Daar hel geen ambt was dat hij bekleedde, wil hij hem toch nog vele jaren een welverdiende rust toewenschen. Hierna sluiting. BELANGRIJK VOOR DE AARDAPPEL TELERS IN ZEELAND. Met ingang van 13 Novemher a.s. zullen vervoerbevvijzen voor aard appelen uitsluitend worden afgegeven aan diegenen die hun erkennings- kaart kunnen toonen, of aan hen die een volmacht kunnen overleggen van een erkend persoon voor den handel in aardappelen. Landbouwers die voor 4 Sept. jl. gewoon waren hun aardappeloogst geheel of voor het grootste gedeelte rechtstreeks aan den consument te verkoopen kunnen voor 12 November a.s. een aanvrage tot erkenning in dienen bij de Gewestelijke Aardappel- Organisatie voor Zeeland, Landbouw- huis, Goes. Na dezen datum worden aanvragen terzijde gelegd. Indien dergelijke landbouwers als teler handelaar mochten worden erkend zullen zij uitsluitend voor hun zelf- verbouwde aardappelen vervoerbe- wijzen kunnen krijgen. Landbouwers die tot nu loe om welke reden dan ook, zich nog niet hebben aangesloten bij de Gewestelijke Aardappel-organisatie voor Zeeland geven wij in hun eigen belang in overweging dit alsnog te doen, mede met het oog op een eventueele steun regeling voor 1934. Zij die dit jaar hun medewerking aandesteunregeling meenden te moeten onthouden, zullen dan kunnen worden uitgesloten. Men zij dus uitdrukkelijk gewaar schuwd. Aangifteformulieren zijn verkrijgbaar bij de districtshouders. Wij vestigen er nogmaals de aan dacht van de telers op, dat het ver boden is, om aardappelen beneden den vastgestelden minimum prijs te verkoopen. Ontduiking van den mini mumprijs, door op een of andere wijze een toeslag te geven, of andere producten beneden den prijs te ver koopen of op welke wijze dan ook beneden den vastgestelden minimun- prijs te verkoopen is strafbaar. Het is verder voor de telers uitdrukkelijk verboden om aardappelen met een handelaar, beurtschipper of een ander persoon in consignatie mede te geven. De telers die zich aan eenigerlei overtreding schuldig maken kunnen door het Bestuur der G. A. Z. worden beboet met een geldboete van ten hoogste f 10.000 of door intrekking van de erkening. Het Bestuur van de G.A.Z. kan overeenkomstig de Statuten van de Stichting der aardappeltelers uit sluiten voor den oogst 1933, doch eveneens voor het jaar 1934 en andere jaren. Wij vestigen hierop met nadruk de aandacht van de telers. De ge volgen van overtreding der voor schriften zijn geheel voor rekening der betrokken telers. Tenslotte doen wij nogmaals een beroep op alle telers en handelaren om mede te helpen ontduiking van de voorschriften te voorkomen of deze bekend te maken. Door het werk van knoeiers is noch de handelaar nog de boer gediend. Gewestelijke Aardappel-Organisatie 80 voor Zeeland. !(1< ;e TH0LEN, 2 November 1933. Aan den Singel geraakte Di dag een vijfjarig dochtertje van A. v dat met andere kinderen met kipkar aan het spelen was, met been onder de bak, die kipte. 1 meisje was geheel verlamd. Dr. Du ker die geneeskundige hulp verleen kon niet positief verklaren of er k; op beterschap bestaat. JUBILEUM COMMISSARIS DEI KONINGIN IN ZEELAND. 1 Mei 1921 werd jhr. mr. J. Quarles van UfTord benoemd Commissaris der Koningin in Zeela Gedurende de 12y2 jaar die Z. dit hooge ambt heeft waargenomi oi stelde hij zijn groote werkkrac v steeds in dienst van het Gewest, na st hij de hoogste positie bekleedt. Op verzoek van den Commissai is deze dag zonder feestbetoon voo bijgegaan. lat la i sl 147 Bij Apoth.en Orogisten [n 9 42977 d Woensdagavond omstreeks ha zes had op de hoek Botermarkt Hoogstraat een ongeluk plaats, gelukkig goed is afgeloopen. Vanaf de Botermarkt kwam matige vaart aangereden de personet e auto bestuurd door Murre te Poor vliet, die voldoende signalen Vanaf de Hoogstraat kwam met 1 snelle vaart J. Elenbaas aangeredei deze heeft schijnbaar geen acht j slagen op den auto, reed net dezen langs, waardoor het ach ter wi van zijn fiets door den auto wei gegrepen en Elenbaas tegen grond werd geworpen. Behoudei een ernstige hoofdwonde en eenig kneuzingen kwam E. met den schri vrij. Een tweetal ooggetuigen va het ongeluk begeleidden het slacht olïer naar dr. Duinker die hulp vei leende. De gemeente-veldwachte maakte procesverbaal op en steld een onderzoek in naar de rem mei van den auto. i d RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Tholen en daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maam October 1933 ingelegd f 13845, terugbetaald f 19202,18. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het numme 15131. POORTVLIET. Vrijdag jl. is doo het Bestuur van het Waterscha Poortvliet openbaar aanbesteed dempen van wielen in den Nieuw Strijenpolder bij de z.g: doorbraak en het aanbrengen van eenige oph< gingen in de nabijgelegen karreveldeu Ingeschreven werd als volgt: plai A met plaatzand uit de Oosler Scheldt en plan B met grond van een aao- grenzend perceel bouwland. M. A. van Nieuwkerk te Poortvliet B f1690. Johs. v. d. Klooster id f2843 L). C. Uijl id. f3472. A. en v. d. Werf te Scherpenisse A f 1000I B f3875. Anth. v. d. Werf te St. Maar tensdijk A f 10500 B f4300. M. Au driesse te Scherpenisse B f 52ÜÖ, S. Polderman te St. Maartensdijk A f 9800 B f 5250. A. Mol te H, Ambacht B f5888. F. v. d. Hulle Oosterland A f 11200 B f5899.J Alphen en A. C. de Graaf te Rotter dam B f6000. L. Visser Bzn. Papendrecht B f6150. Joh. Verwater te Made (N.Br.) B t 6570. P. M. Donk te Streefkerk f6700. Gebrs. J. A G. A. Brand te Dubbeldam (Z A f9990 B f6698. L. J. Dekker Veere A f 9600 B f 6900. A. J. Ver- jaal te Dreischor A f 11989 B f7985. Bij de uitvoering van het werk moeten 90% der arbeiders onvrij willig werkloos zijn en hoofd een gezin of kostwinner en in gemeente woonachtig zijn. iD u H.) de 'hel die

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 2