WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN TROOLSCRE COORANT •HU NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN •lik Ik Vrijdag 20 October 1933 No. 42 Vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk. Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 prijsvermindering. au il/aa/wm X en THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ1,376, franco per post ƒ1,65 ct» disp. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte, PUBLICATIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Tholen maken bekend, dat de prijs voor het muntgas met ingang van 1 November 1933 en voor het gewoon gas met ingang van de meteropname van begin November wordt ver laagd. Het tarief wordt: 18 bij verbruik van GEWOON GAS per M3. voor den len20eu M3 per maand fO.11 21en30en M3 f0.10 i, 31en M3. enz. H f 0.09 bij verbruik van MUNT GAS voor den len20en \3 per maand f 0.12 21eu—SOen M3 fOTl k 31en M3 enz. f 0.10 Tholen, 18 October 1933. DE EERENAAM BOER. Het is met de beschaving een vreemde geschiedenis. Beschaafd zijn is een eisch van den tegenwoordi<jen tijd. Elk mensch wil zoo veel mogelijk beschaafd zijn, de beschaving wordt op scholen en universiteiten bijge bracht en er is geen sterveling, die iemand zal tegenhouden, zich te be schaven. Beschaven beteekent ver stand en innerlijk polijsten, gelijk maken, mooi maken. Beschaving ver langt geen uitsteken boven anderen, het wil slechts van de menschen een gelijkmatig, niet in zichzelf verdeeld geheel maken. We zeiden, dat het met de bescha ving een vreemde geschiedenis, een zeer vreemde geschiedenis zelfs, want inplaats dat de beschaving ons louter goede dingen heeft gebracht, heeft ze ons in tegendeel zeer veel kwaads gebracht. Beschaving is in vele ge vallen niets anders geworden dan een technische ontwikkeling van de hersenen, een ontwikkeling die zelfs al heel dikwijls tot degeneratie is verworden. De 1001 uitvindingen van den modernen tijd zijn voor het meeren- deel producten van een uiterst ge prikkelde ontwikkeling, en niet zoo zeer van een fijnzinnige beschaving. De tallooze oorlogsuitvindingen, zoo als gifgassen, tanks, onderzeeërs en bombardementsvliegtuigen kan men moeilijk rangschikken onder de zege ningen verbreidende uitvindingen. Ja, we durven haast wel zeggen, dat de wereld aan deze „beschaving" ten onder dreigt te gaan. We kunnen zelfs nog verdergaan. De, in zekeren zin, onschuldige uit vindingen, als radio en automobiel, hebben zij de menschheid in haar geheel verbeterd, beschaafd? Geens zins. Dc beschaving van den moder nen tijd is onnatuurlijk geworden, onnatuurlijk en onmenschelijk zelfs. In vele der uitvindingen van de laatste tientallen jaren is het doel van hel leven voorbijgestreefd. Het komt ons voor, dat er den laatsten tijd, ondanks de groote gees telijke duisternis, die er heerscht, toch enkele lichtpunten verschijnen. Hier en daar begint men tot het inzicht te komen, dat een terugkeer tot het natuurlijke noodzakelijk is, om de menschheid niet verder te laten glijden in de poel van over beschaving. In den tijd, welke achter ons ligt zijn het vooral de boeren geweest, die door de stadsmenschen, de menschen van „beschaving" met den nek werden aangezien. Hoe dik wijls is het woord boer niet als een scheldwoord gebruikt, om een min derwaardige gesteldheid aan te dui den. „Stomme boer, ongelikte boer" zijn uitdrukkingen, welke in de steden veelvuldig gebruikt worden om iemand gebrek aan steedsche bescha ving te verwijten. Misschien hebben de hoeren zelf wel eens bijgedragen tot dezen ge- dachtengang, door op te zien tegen de stedelingen, door net zoo te willen zijn als de menschen in de stad, door hun manieren over te nemen en hun beschaving. De trek naar de steden is een gevolg van de meening, dat een stadsmensch een hoogerstaand individu is dan de boer. Vele boerenzoons willen niet meer in het bedrijf van hun vader werken, ze vinden het „te min". Is het dus al zoo ver gekomen met de menschheid, dat zij een groep werkers, die de steunpilaar vormen van de samenleving als achterlijke wezens beschouwen Helaas, zoo is het inderdaad. Het is niet slechts gebleven bij geringschattende woor den. Die zou men desnoods langs „zijn kouwe kleeren" kunnen laten afglijden. Neen, erger is het, dat de voor ons levensonderhoud noodzake lijke producten niet meer gewaar deerd worden en prijzen opbrengen, die ver beneden den kostprijs liggen, De boeren zijn door de ontwikkeling van de moderne techniek in een zeer slechte positie gekomen. Zouden de menschen tegenwoordig minder eten en voor de producten van de tech nische beschaving meer geld over hebben dan voor de gezonde en nood zakelijke voeding, die het land op brengt Het is moeilijk te contro leeren. Eten is een der allereerste vereischten om in het leven te blijven maar men kan het natuurlijk beperken. Door dit alles werd de groote waarde van den boer ten zeerste miskend. Langen tijd heeft men zelfs geen gehoor geschonken aan de meer dan gerechtvaardigde klachten van het boerenbedrijf, dat eerst veel later werd geholpen dan de industrie. Met was en is in vele gevallen zelfs zoo, dat een werklooze in de stad meer verdient, dan een boer, die van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat op den akker staat en er voor zorgt, dat de samenleving in stand wordt gehouden. De hoer is een van de voornaamste pilaren waarop onze samenleving steunt. Eigenlijk is hij de meest be schaafde mensch ter wereld, omdat zijn producten niet gebruikt kunnen worden om oorlog en vernietiging te brengen. Hij zorgt voor het in stand houden van het leven. Dit moet nu maar eens duidelijk worden gezegd. En het wordl ge lukkig den laatsten tijd zoo nu en dan gezegd. In Duitschland heeft men kort geleden een specialen eere dag voor den boer gehouden. Bij die gelegenheid is gezegd, dat de naam hoer een eerenaam is. Wij willen ons hierbij aansluiten. De boer bekleedt een van de eervolste beroepen. Met mooie woorden alleen is de boer natuurlijk niet geholpen. Hij moet ook daadwerkelijk geholpen worden, d. w. z. de producten, die van het land komen moeten betaald worden naar de hoeveelheid werk, die „er in zit". Geen enkele indus trieel verkoopt zijn producten onder kostprijs. Bij industrieproducten is het dikwijls zoo, dat de prijs, die de kooper er voor betaalt vele malen die van den kostprijs is. Bij de voe dingsmiddelen is dit niet het geval. Dat moet anders worden. En naar het zich laat aanzien, zal het ook anders worden. (Nadruk verboden). Hi 1 lil Dü belangstelling voor de Staats financiën. Boter wordt scliaar- scber. Een volksgericht. Voor zichtig met het toedienen van geneesmiddelen. Buitenlandsch fa brikaat bij nationale hnldebetoo- g«ng. Er is in den laatsten tijd een ver hoogde belangstelling merkbaar, voor alles wat de Staat betreft. En begrij pelijk is deze belangstelling, want de maatregelen, die de Staat tegenwoor dig neemt, raken ons allen ten nauwste Ze doen in de meeste gevallen een aanslag op onze portemonaie. Als we van nieuwe indirecte belastingen hooren, die de meest noodzakelijke pijn lijden? X k°' vo< we et onaange name lot onzer voor ouders. Aspirin is vol komen onschadelijk voor het organisme en doet de pijnen in weinige minuten ver dwijnen d verkri;goaar in de oranje-bandbuisjes 20 tarx. 70 cis. en oranjezekjes van 2 labl. 6 10 ets. 42941 22 levensmiddelen duurder maken, dan zijn we wel eens geneigd te vragen. „Is dat nu wel allemaal noodig?" Wij zijn niet altijd even snel van de noodzakelijkheid dezer maatregelen overtuigd. En daarom willen we het wel eens narekenen of het inderdaad noodig is, dat wij zooveel aan de schatkist moeten olferen. Dit is in zekeren zin mogelijk door de maandelijksche lijsten van de Rijks middelen te bestudeeren. Zoo juist is het overzicht verschenen van de op brengst der middelen over de maand September. Alle rijksmiddelen te zamen hebben in deze maand be dragen f33.255.421, dat is ongeveer 1.4 millioeti meer dan een twaalfde van de jaarraming. Men moet echter niet al te spoedig verheugd zijn, want in de eerste negen maanden van dit jaar was de opbrengst nog 5.6 mil- lioen gulden minder dan geraamd was. Het is natuurlijk niet te voorspellen of de nog resteerende 3 maanden van dit jaar dit tekort zullen opheffen. Tot nu toe blijkt hoe de uiterste zui nigheid geboden blijft en waarom de regeering steeds weer nieuwe bron nen moet aanbooren om het even wicht in de staatshuishouding tot stand te brengen. Onze zuivelproducten worden schaar- scher dat beteekent voor de huis vrouw, dat ze duurder worden. De productie van de natuurboter wordt steeds kleiner. Hoe dit nu zoo ineens mogelijk is, kunnen we niet nagaan, ofschoon het wel bevreemding wekt. Indien de schaarschte van de natuur boter echter aanhoudt, kon het wel eens gebeuren, dat er binnenkort minder boter in de margarine ge mengd wordt, Of dit al spoedig het geval zal zijn is echter nog niet bekend Het is soms heel moeilijk in een volk oude gewoontes te dooden. Vooral moeilijk is het de primitieve rechtsbevrediging te onderdrukken. In een moderne samenleving kan het nu eenmaal niet toegelaten worden, dat men zichzelf recht verschaft of op eigen houtje over anderen recht gaat spreken. We weten alleen, dat het desondanks toch nog vrij veel voor komt, zijn niet alle vechtpartijen in den grond der zaak middelen om een echt of vermeend onrecht te beslech ten? Een wef zeer grondige wijze van primitief recht, heeft men dezer dagen in het dorpje Berlicum toegepast. Het was enkele bewoners van het dorp ter oore gekomen, dat een oude man door zijn vrouw en dochter voort durend mishandeld werd. Hieraan zou men wel eens een einde maken. Het gevolg was een zg. „ta felpartij". Met een groote paal werd door de luiken geramijd, de kamer in, waar een groot deel van de meubels vernield werd. De politie ging na tuurlijk dadelijk op zoek naar de daders van deze vernieling, die in- tusschen niet zoo gemakkelijk bleken te vinden, omdat het geheele dorp zich met deze daad solidair had ver klaard. Tenslotte is de politie er toch in geslaagd, een drietal personen, van wie men gegronde redenen heeft, dat zij de schuldigen zijn, te arres teeren! Zij zijn naar 's-Hertogenbosch overgebracht en zullen door den rechter-commissaris worden verhoord. Met het toedienen van geneesmid delen kan men niet voorzichtig genoeg zijn. Dit is een algemeene waarheid, die men steeds in acht moet nemen. Het schijnt echter, dat niet iedereen van deze waarheid is doordrongen, zooals deze week in de residentie is gebleken. Het geval was als volgt: Twee kinderen moesten op voorschrift van den dokter levertraan met phos- phor innemei De levertraan werd 111 een apotheek gekocht, een ver pleegster, een familielid, beloofde voor den phosphor te zullen zorgen, welke zij bij een chemicaliën-groot- handel bestelde in haar kwaliteit van verpleegster. De bestelling werd tele fonisch opgegeven eu hierbij moet een vergissing hebben plaats gehad. Inplaats van de voorgeschreven milli grammen werd een aantal grammen phospor afgeleverd, welke door de levertraan gemengd werden. De kin deren, die deze levertraan moesten innemen kregen dus een duizend voudige hoeveelheid toegediend. Een van de kinderen, een 4y2-jarig jon gentje is aan de vergittiging over leden, terwijl het tweede kind een 2-jarig knaapje zwaar ziek is gewor den. Men hoopt het echter nog in het leven te behouden. De verpleeg ster is radeloos en verkeert in over spannen toestand. Dit tragische geval leert, dat men nooit moet ingaan op welk vriendelijk aanbod ook, waar het betrett toedie nen van geneesmiddelen. In de eerste plaats dient men zich aan het voor schrift van den dokter te houden en de recepten laten klaarmaken door een bevoegd apotheker. Het leven is een te heilig bezit om er mee te spelen. Een onbegrijpelijke geschiedenis heeft zich afgespeeld op de groote nationale huldebetooging op 9 Sept. te Amsterdam. Door het nationale comité voor de huldiging werd een speldje uitgereikt. Later deelde het comité nog mede, dat er een buiten gewoon groote belangstelling voor deze fraai uitgevoerde speldjes be stond, welke voor iedereen te krijgen waren bij den secretaris. Het is thans gebleken dat dit her- denkingsspeldje van buitenlandsch fabrikaat is, niettemin er een aan bieding voor het vervaardigen van deze speldjes is gedaan door een Nederlandschc onderneming. Wij schreveneen onbegrijpelijke geschie denis. Hier in Amsterdam was een manifestatie van de nationale ge dachte en de herinnering ervan doet voortleven in het buitenland ver vaardigd speldje. Terecht beeft een dergelijke handelwijze ergernis opge wekt. En daarbij zijn er nog geen werkloozen in Nederland genoeg en bekommert het buitenland zich om onze industrie Neen en daarom moet men waar het mogelijk is de voor keur geven aan Nederlandsch fabri kaat, gebiedend noodzaak is het dit te doen bij een nationale plechtigheid. Ja, als het niet anders kon, liever geen speldjes, dan geïmporteerde speldjes. Daitschland nog steeds Ircef in de wereldpers. De ontwapeningscon ferentie mei haar Voorzitter Hender- son verontwaardigd. De machteloos heid van Volkenbond wederom aangetoond. Rondom het groote proces te Berlijn. Een Nederlandsche joornalist op het politiebureau ver hoord. Werkeloosheid in België. Door de werelpers gaat dag aan dag Duitschland's naam. Geen blad, waar ook ter wereld verschijnend, of het heeft op de uittreding van Duitschland uit den Volkenbond en de verlating van de Ontwapenings conferentie te Genève een ellenlang commentaar geleverd. Gemeenlijk in afkeurenden zin. Wie had trouwens anders verwacht? Want sedert de wapenstilstand van November 1918 zit Duitschland nu eenmaal in het hoekje, waarde meeste slagen val en. De Ontwapenings- cenferentie is zelfookhoosen lichtelijk van de kook geraakt, evenals de Voorzitter dezer conferentie, de vroegere Engelsche Minister, Hen- derson. Voor hem is het dan ook heel eerlijk gezegd wel een hard gelag en het is hem te vergeven, dat hij op drie punten het verlaten der con ferentie door Duitschland meende te moeten aanvechten. Duitschland had n.1. beweerd, dat deontwapenings-conferentie haaront- wapeningstaak niet zou volbrengen dat de sterk gewapende staten niet den wil hadden hun ontwapenings- verp ichtingen te vervullen; dat de verwezenlijking van de rechtsgelijk heid voor Duitschland onmogelijk werd gemaakt. De brave Henderson meende dit drie onjuiste beweringen te moeten heeten. Er zijn millioenen, ook buiten Duitschland, die nog nooit zoo zuiver de puntjes door Duitschland op alle i's hebben zien zetten. Wij zijn van oordeel, dat deze drie Duitsche grieven in de feiten van allen dag de meest gereede bevestiging vinden. De ver gadering vereenigde zich natuurlijk met Henderson's opvatting en het door Voorzitter gewenschte telegram werd naar Berlijn verzonden, waar het ergens in de Wilhelmstrasse, waar het Duitsche departement van buitenlandsche zaken is gevestigd, wel onder het stof der archieven zal worden begraven. Na de tallooze vertooningen van machteloosheid, die de Volkenbond aan een verbaasde menscbhèid heeft laten zien, komt nu weer een nieuwe machteloosheidsuiting de vorige ver meerderen. Japan heeft den Volken bond verlaten, thans verdwijnt Duitsch land uit Genève, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zijn nog nooit officieel toegetreden. Met be grijpelijke spanning wacht de wereld dus af, wie thans aan de beurt is het knusse onder-onsje te Genève den rug toe te keeren Naar onze hoogst bescheiden meening zouden de overgebleven mogendheden niet beter kunnen doen, dan nu maar ineens aan Duitschland te toonen, hoe ernstig zij het met de ontwapening meenen en b.v. eerst maar eens de helft van leger en vloot op gaan doeken. Want daarmede zouden toch de drie bezwaren van Duitschland op werkelijk afdoende wijze zijn weerlegd. Is er één lezer van dit blad, die ook maar een enkele seconde gelooft, dat de overgebleven mogendheden daartoe den zedelijken moed zullen hebben Och, kom Wie lacht niet om zoo'n onder stelling, die toch beter uitwerking zou hebben dan het zenden van booze telegrammetjes, die alleen bewijzen, dat de heeren te Genève hoogst gevoelig op de teentjes zijn getrapt. Doch genoeg over de onverkwikke- lijkegebeurtenissen aanhetLacLéman Slechts moeten wij nog even een besluit van den Franschen Secre taris-Generaal van den Volkenbond Avenol memoreeren, dat onze vol komen instemming heeft. Sedert de stichting van den volkenbond is de heer A. Pelt, zoon van den directeur van den Hoogere Burgerschool te Zaandam verbonden geweest aan de informatie-afdeeling, die zorg draagt voor een juiste berichtgeving van de Pers. Reeds onder den vorigen secre taris-generaal, den Engelschman Sir Eric Brummond, was dhr A. Pelt met tal van belangrijke opdrachten belast geweest. De reis van de commissie-Lytton naar Mandsjoerije heeft de heer Pelt o.a. medegemaakt evenals hij bijstand heeft verleend aan Mr. A. R. Zimmer- man, toen deze als hooge comissaris van den Volkenbond te Weenen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 1