N7 ^BUITENLAP tst 'i£UUS.I 8 ASPIRIN M aolcm Verkooping te Tholen. Meubelen en Huisraad gesloten is. Vulkachels (tweede hands) 12 42921 en één haard. Oudste adres v&u ongeveer 25 H.A. iu gevaar ia. De helft ervan is bouwland. Waar gevaar beBtond voor inloopen, werden de le velde ataande vrachten in allerijl in veiligheid gebracht. De toestand ia in oogenschoow genomen door den Commissaris der Koningin en den hoofdingenieur van den Prov, Water staat. De inlaagdijk is gelukkig zoodanig dd voor de achterliggende polder voorloopig geen gevaar bestaat. Vermoedelijk zal de niet voldoende beschermde polder worden prijsgegeven. De spanning tusschen Moskou en Tokio vermeerdert met den dBg. Daarom wend» Rusland den blik naar Europeesche Staten. Genève weer in rusl. De drie niet-perma- nente raadszetels zijn vergeven. Nederland boekt een schijnbaar succesje. Ongeveer twee weken geleden heeft de Russische ambassadeur te Tokio, namens het departement van Baitenlandsche Zaken te Moskou, een nota aan deu Japanschen Minister van Buiteolandsche Zaken over handigd, met de mededeeling, dal Rusland zich met de politiek der autoriteiten in Mantsjoekwo, ten opzichre van den Chi- neeschen Ooster-spoorweg, allerminst kon vereenigen. Rusland stelde Japan verant woordelijk voor betgeen de heeren in Mandsjoerije misdreven. Naloorlijk vol komen terecht, want zonder ruggesteun van Tokio is Moekden machteloos. De Rassen beschouwden alweer terecht den euvelen moed der Mantjoerijscbe heeren te Charbin als een aantasting van den Status-qao, welke bij verdrag ie ge regeld. Eu Moskou besloot de nota met de verzekering, dat Japau niet Miot- sjoekwo verantwoordelijk was voor dit alles, daar laatstgenoemd land onmachtig is' een verantwoordelijkheid te dragen, wanneer niet Japan aohter den nieuwen Staat ging staan. Thans komt de Japansche Regeering verklaren, dat zij de Russische nota van de hand wyst. Wie had ooit iets anders ver wacht? Lang, beel lang heefijRusland geduld gehad met den voor dat land onaaovaard- baren toestand io WaoUjoerije, waar Japan inlertijd de Traae-Siberiscbe spoorweg, die al lang niet meer in dat gedeelte van Azië in handen van Rasland is, bezig was in te palmen. De Bussen hebben toeD getracht te redden wat te redden was en aangeboden den spoor weg te verkoopen. Japan bad daar aanvanke lijk wel ooren naar, maar wil de een prijs be talen, die Rusland niet ernstig kon nemen. Nu zijn de Japanners heelemaal niet meer bereid iets te betalen. Waarom zouden zij ook P Want zij kunnen nn nemen, zonder betalen. En dat is altijd Dog iets goed- kooper Het ziet er dus naar uit, dat Rasland te eeuiger tijd k«ijt zal raken de volgende gebieden: de bekeode haven Wladiwostok, het eiland Sacbalio, dat rijk aan petro leum is, een belangrijk deel van Oost- Siberië. Want men moet erkennen, dat de Japansche expansie-zocht voor niets staat en dat het beroep op Geuè'e, dat te eeniger tijd wel zal gedaan worden, geen zoden aan den dijk zet ,daar men te Tukio van de Geneefsche oomaoht al te goed overtuigd is. Ten overvloede heeft Japau voor het lidmaatschap vao deu onmach tigen Volkenbond bedankt en kan het dua alle besloiteo vao Genève, waar het land van den Mikado toch reeds lak aan had, nu verder rnstig aan de Japansche pantoffels lapper. Een oorlog io Oost-Azië kan Rusland niet voeren, omdat Japan veel dichter bij zijo basis is, dan met Rasland het geval is. De ervariog van den alweer haast vergeten Rasaisch-Japanschen oorlog be wijst, dat alle troeven van zoo'n oorlog zich in handen bevinden van bet laud, dat betrekkelyk dicht bij hois ie, terwijl Rasland op vele duizenden Kilometers afstand tot onmacht i9 gedoemd, daar het over dien afstand geen voldoende troepen, geen manitie eu geen levensmiddeleu kan aanvoereo. Wat nu te doen? Moskou heeft het eeoig juiste autwoord gevonden en gegeven. Vrienden zoeken io Weit- en Oost-Earops. Daarin slaagde men te Moskoo te eerder, omdat de rest van Earopa nog meer angst heeft voor bet herlevende Derde Ryk in DaitscbUnd, dan voor het bolsjewistische Rasland, Polen en de Kleine Entente vielen het eerst in Moskon's armen, niet uit liefde voor het commanisme, maar uit angst voor het natiooaal-socialisme. Dat heeft Rusland wat lacht gegeven, ter verdediging zijner belangen in Oost- Azië, nu het eenmaal weet, dat het ge vaar voor een aanval in den rug verdwe- nen is. Kiezende tosscben twee kwaden het commanisme in Rasland en het nati ooaal-socialisme in Duitschland, kozen Polen, Roemenië, Tsjecho-Slowakije en Zoid-Slavië liever Moskou dan Berlijn. Ook in de internationale politiek eet meD bet liefst de minst bedorven vrachten 1 bent U zoo vatbaar, ofschoon U toch nog niet zoo oud bent? Neemt Uw toevlucht tot Aspirin, het voor het organisme vol komen onschadelijke middel. Het bevrijdt U van pijn en her geeft 0 weer een gevoel van behage- 42913 25 Eo de Russische peer was niet zoo zuur als de Duitscbe appel 1 Wat er nu nog over blijft te beschou wen is de 14de VolkeoboodsvergaderiDg, die al weer ten einde is. Het resultaat is gelijk de meeaten hebben verwacht vrijwel oibil. Voor het befaamde geschil tosscben Bolivia eD Paraguay bad men eerst ge rekend op de regeeringen van Argentinië, Brazilië, Chili en Peru, die gevieren de beide vijanden tot een houding van meer nacbter verstand zonden trachten terug te breogen. Io afwach iog dearvan was de iu Juli vao dit jaar benoemde Volken- boodscommissie niet naar bet tasschen beide partijen zoo beet betwiste Cbaco- gebied (er zitten daar minerale rijkdommen, vooral petroleum vertrokken. No de vier Zoid-Amerikaansche staten niet zijn geslaagd, zal ze tocb dezer dagen de verre reis gaao aanvaarden. Dan zal er natuurlijk een dik eo ongetwijfeld lezenswaardig rapport komen, waarna de beide partijen bet rapport wel in het stof der archieven znllen laten verzinken. Wat doet men de Volkenbond? Genève is ver weg en over een vloot en een leger, die aan Bolivia en Paraguay mores moeten leeren, beschikt men in Geuère oog allerminst. Voor de beooemde commissie een aardig snoep reisje eo een lang rapportvoor den vrede en voor Genève een nieuwe gelegenheid zich te compromitteeren 1 Nu dat laatste zal best gelukken. Goen mensch is het mooie rapport over de geschillen tasschen China en Japan nog vergeten. Eo zoo onze herinnering odb niet bedriegt, kreeg China in bet rapport schoon gelijk, Japan bedankte voor den Volkenbond, hield wat het reeds veroverd bad, veroverde er nog wat meer bij, en liet Genève voor wat Genève feitelyk waard is: in de kon zitten. Maar op bet geduldige papier van het mooie rapport heeft China eigenlijk schoon gelijk. Ook goed, denkt blijkbaar Japan, zoolang ik dan maar het gebied van Mantsjoekwo io mijn macht heb 1 De drie »iet-permaoenle raadsleden zijn oq ook te Genève gekozeo Denemarken, Australië en Argentinië hebben na de plaatsen van de niet-berkieabare Staten Noorwegen, Ierland en Goatemala inge nomen. Maar aan de toawtjee blijven de groote Mogendheden, die wel over perma nente zetels in den Volkenbondsraad be schikken, onvermoeid trekken, zoodat de verkiezing vao Denemarkeo, Australië en Argentinië voor de drie betrokken landen een prettige verrassing mag becten, maar geen zoden aan den dijk kan zetten, Parijs, Londen en Rome hebben de troeven in banden, in de wereld eo natuurlijk te Genève ook I Zoo wil het de macht van de sterkstsn eo dan happelt de zooge naamde billijkheid wel gedwee achter de machthebbers v<o het huidige oogeoblik aan. Dat heet dau Genè'e te voldoen aan de internationale politiek. Gelok er meet Maar dau toch alleen voor ben,die nog een schijolje vertrouwen iu Genè'e bezitten, wat bij de meesteo allang ie weg geïatrigeerd I Nederland en de beer De Graeff boekten een saccesje. De Volkenbond gaat nn iets doen voor de nit Duitschland uitgewezen Israëlieten. Wat het in feite zal uitwer ken Een doekje voor het bloeden. Nu, dat beeft Jhr. Mr. de Graeff dau handig bij de hand gehouden. Maar meerdere verdienste heeft bet overigens goedbe doelde voorstel in geen enkel opzicht. Doitschland heeft zich van stemming onthouden. Dit beteekent, vrij vertaald, dat Adolf Hitier en de zijnen er niet aan denken, water io ban wijn te doen. THOLEN, 6 October 1933. JUBILEUM L. BAL. Tholen. 1 dezer mocht de heer L. Bal, Controleur der Visicberijpolitie, den dag gedenken waarop hy 35 jaar geleden bij de Visscherijpolitie in dienst kwam. Eerst was zijn standplaats te Zierikzee als knecht der Visscherijpolitie aan boord van de Sperwer. Daarna volgde zijo plaat sing aan boord van de Havik, met staod- plaats te HaDsweert, waarna bij Hausweert verliet om met standplaats Tholen, dienst te doen aan boord van het vaartuig de Raaf. In 1908 volgde zijo benoeming als Controlear der Visscherijen met stand plaats Tholen, betrekking die de beer Bal gedurende 25 jaar beeft vervold. Het beeft den heer Bal, die bekend staat als een welwillend en rechtvaardig ambtenaar, niet aan bewijzen van beiaog- stelling ontbroken. STEUN DE COLLECTE VAN HET PLAATSELIJK CRISIS-COMITÉ De geldmiddelen van bet Comité zijn nageuoeg uitgeput. In den komenden winter znllen zware eischeo aan de kas middelen worden gesteld, zoodat verster king dringend noodig is. Daartoe wordt op Woensdag II October a.s. een Col lectedag gebonden ten bate vao het Plaat selijk Crieis-Comité. Toon Uw goede hart voor Uw noodlijdende medeburgers. Ieder bedrag hoe klein ook,is vau harte welkom. OPROEP AAN COLLECTANTEN. Stel U enkele nreD beschikbaar als Collectant om de Collecledag van Woenc- dag a.s. tot een waar succes te maken. Hel is zoo'n prettig gevoel ook een steentje te konnen bijdragen voor bet prachtig werk van het Comité, waarduor Uw mede- meoschen zoo dragelijk mogelijk door dezen moeilijken tijd worden heen geholpen. Ken nu eens geen bezwaren, doch help mee. Geef U nog heden op bij onderge- teekende, Secretaris v/a Plaatselijk Crisis- Comité. P. J. BLAAS, Brugstraat 31, RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Tholen en de daaronder ressorteerende holppostkantoreo werd gedurende de maaod September '33 ingelegd f 13527.47. Terugbetaald f 17984.86. Het laatste door dat kantoor aitgegeveo boekjedraagt bet nummer 15120. J. G. VAN N1FTERIK f Op 69-jarigen leeftijd is te den Haag Woensdag overleden de heer J. G. van Nifterik, ond-lid der Prov. Staten vao ons gewest en oud-wethouder vau Vlie- singen. De overledene was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Morgen vindt te Vlissingso de teraardebestelling plaats. WINTERTIJD. Zondag 8 dezer gaat de wintertijd weder io, vergeet Zaterdagavond dus niet Uw unrwerken een nur achteruit te zetteD. *POORTVLIET. In den loop van de maand September hebbeu zich alhier ge vestigd Adr. Coro. Jeroense en gezin uit Tholen C. Chr. Jausens nit Tholeo Jobs. Flipse uit Hilvareubeek E. P. Oosdijk uit Tholen. Vertrokken zijn: Coro. J. Lindhout naar Rilland-Bath Adr. W. Steeopoorte naar Oosterland. SCHERPEN1SSE. Bij de heden gebon den herstemming voor een lid van het kiescollege bij de Ned. Herv. Kerk tusschen de heeren M. D. Genze en G. Geuze Wz. werd eerstgenoemde gekomen. Door mej. C. vau 't Leven alhier werd het diploma kraamverzorgster behaald. Door B. eu W. werd alhieraanbesteed de levering vao de benoodigde cokes voor het dienstjaar 1933/34. Ingeschreven werd door A. v. d. Weiff voor i 14.50 en M. D. Geuze voor f 14,40 per 1000 K. G. Aan deu laagsten inschrijver is bet gegaud. STAVENISSE. Iu de laatste dagen doen zich onder de jeogd zeer vele gevallen van mazelen voor. Gelukkig zijn ze niet van ernstigen aard. Tengevolge van de regeeringsmaat- regelen gaat de aardappelhandel alhier niet erg druk. Vileu klagen over de laogzamo aitbetaling. PersoueD, die 4 «eken geleden (of nog langer) reeds geleverd bebbeD, wachten nog steeds op nitbelaling. De levering vao saikerbieten is ook be gonnen. Het gehalte loopt uiteen van 16 tot 17%. De heer H. W. P. A. de Jonh heeft zijn ontslag genomen als veiliugineester alhier. Woensdagavond werd alhier door notaris Meulenberg, ten verzoeke van dbr. Adr. Steenberg publiek geveild 67 gero. bonw-en weiland, gelegen onder deze ge meente en onder Sint Maartensdijk. De minste prijs was f360 (voor land met nog 2 jaar pacht) en de hoogste prijs was f 786. Behalve de onkosten, circa 10%, was de gemiddelde opbrengst circa f 600 per gemet. De weide onder St. Maartensdijk, mim 39 bracht bet tot f 595 per gemet. OUD-VOSSEMEER. Door de bakkers is alhier de prijs vao het brood weer ver hoogd en wel als maatstaf per brood van 8 ons met 2 cent zoodat dit van 14 cent is gebracht op 16 cent; de bak prijs van 't brood, dat tot heden 12 cent bedroeg is evenwel gereduceerd tot 10 cent, d.w.r. voor brooden, die meu van eigen meel laat bakken. Bekend is gemaakt dat op de Sec retarie ter visie ligt het besluit van bet Centraal Stembureau, waarbij dhr. Gerard van Dienst is benoemd tot lid van den Raad in plaats van dhr. M. deu Eugelvman, dieoplOct. j.l. als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. By hoi allorpeu vau de drijfriem van een dorschmacbine werd een zoontje van den landbouwer Geuze op de hoeve „Dp Wooter" zoodanig getriffrn po aan bet hoofd gekwetst, dal voor hei ventje de holp van deu arts te dezer plaatse moest inge roepen «order. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. NIEUWE AANSLUITINGEN. C. M. Friderichs. Controleur N.A.K. Tltnr. 90. SPORT. OuJ-Vossemeer. Voetbal.Competitiewed strijd O.V.C. 1 en Eunka te Dinteloord U.tslag 2-2. O.V.C. 11 speelde Zaterdag 1.1, tegen B.D.S. 1. Uitslag 2-4. KERKNIEUWS. Oud-Vossemeer. De bazar voor de Geref. Kerk alhier gehouden in de school met den Bijbel op 28, 29 en 30 Sept. jl. en op Maandagavond nog voortgezet ia de consistorie kamer heeft zich in druk bezoek mogen ver heugen de uitkomst is dat in totaal is ont vangen f 617.61de netto ontvangst is bestemd voor versterking der financiën der Kerk. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9 30 ds. de Haan en nam. 2 uur ds. Moerman. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 30 uur dr. Velienaar, Geref. Gein. voorm. 9.30 nam. 2 en's avonds 6 nur leeskerk. Vrije Ger Gem. voorm. 9.30 nam. 2 's avonds 6 uur leeskerk. POORTVLIET. Ned. Hetv. Kerk voorin.9.30 nam. 2 leeskerk en 's avonds 6 uur ds. de Bres Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 uur dhr de Vries en 's avonds 6 uur leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 'a avonds 6 uur leeskerk. SC HERPEN 1SSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 nur ds. de Haan. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 nur ds. de Bres (Oogstcollecte) STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Moerman en nam. 2 uur leeskerk ST. ANNALAND. Ned Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 2 nnr ds. Kraaij Oogsicollecle. Ger. Gem. voorm. 9.30. nam. 2 en 'aavonds 6.30 dhr Schothorst te Lunleren. Bijeenkomst in de Bewaarschool Woensdag 11 Oei. 's avonds 6.30 dhr Andriessen te Veenendaal OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Verschoor en nam. 2 nur leeskerk. Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Ond Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 nar leeskerk. INGEZONDEN DE ZEEUWSGHE BEKER. Groot is in Zoeland de instemming, waarmee men het heerlijk werk van „deu Zeeuwscheu Beker" heeft begroet. Men gevoelt gelokkig, dat hier een taak is voor ons Christenvolk, dat in vrijheid van geweten leeft. Een voor recht erkend men 't iets te mogen doen ter versterking en vertroosting van de zoo zwaar verdrukte Christenen in 't hongerleidend Ras land. Mogen we enkele cijfers noemen van de groote bedragen die door de plaatselijke co- mite's zijn ingezameld? Van (le 33 comile's zijn er thaus 10 met hun actie gereed. Het comité te Sl. Laurens f 260, te Seroos- kerke f 299, to Kap. Biezeliuge f 210, le Nieuwerkerk 1171, te Bruinisse f 206, te Weraeldinge f 300, te Zaamslag f414, te Krui- ningeu f251, te Goes f681. Zijn dit niet schitterende bewijzen van har telijke instemming met het Wbrk der broeder liefde Moge Tholen en haar onderhoorige plaatsen spoedig een goede plaats innemen in de rij der milddadige Zeeuwiche steden, dorpen en vlekken, die zich met zooveel toewijding toeleggen op hel vullen van „den Zeenwschen Beker." Namens het Prov. Com. A. Koning. St. Laurens(Z). Ger. Pred. MARKTBERICHTEN THOLEN, 6 Oc». 1933. Boerenboter f 0.85 per pond. Roomboter f 0.86 Eieren f 4.per 100. ST. MAARTENSDIJK, 28Sept. 1933 Prijs per 100 K.G, Bruine boonen f 9.f 10. Erwten (groene) f 9.f 10.25 Schokker» p 10.14. Maanzaad 20.— 21.— Per 70 K.G. Eigenheimers, witte f 2.f -, blanwe 2. Zeeuwsche bonte 3. blauwe 3. Per 60 K.G. Groote uien f 0.90 tot fl. Kleine f 2. BURGERLIJKE STAND. Gem. Tholen, van 29 Sept. 5 Ocl. 1933. Geboren Kornelia, d.v. P. Jause en H. P. Schot. Janneko Marina, d.v. J. C. Everaers en M. Piek. Cent. z.v, A. P. Baaij en W. A. Schot Ondertrouwd: A.J. W.Smith en C.F. van Os, beiden te Tholen. Overledenlevenloos aangegeven kind van M. van Zeiten en H. Baaij. 1 Ondertrouwd JOHs. BOLIER Az. en 4 J. C. VAN HAAFTEN Md. Seheipenisse,) Poortvliet, ucl' Notaris D. VAN J)E VELDE te Tholen zal, ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den heer C. J. SCHOT Sz op Zaterdag 21 October 1933, in het openbaar verkoopen 1. des namiddags 2 uur voor het huis aan den Bebouwden dam: 56 42925 in hoofdzaak bestaande uit 9 Mahonie en eikenhouten kasten, 24 stoelen, 4 fauteuils, 5 tafels in soorten, Canapé, 3 vloerkleeden, loopers, mat ten, ledikant metspringveeren matras, 3 bedden (kapok en veeren), nachtkastjes, Naai machine, 3 Pendules met zijstukken, 2 barometers, spiegels, parapluistandaard, kachels, kool bakken, tuinbank, gaslampen, porselein en aarde werk enz. 2. des avonds 7 uur in de herberg van M. J. Hoek a. Een woonhuis met schuurtje en Erf aan den Bebouwden Dam groot2 Aren 13 Centiaren Dadelijk te aanvaarden. b. Een huis en Erf aan den Kruit- toren, groot 40 centiaren, verhuurd per week aan C. J. Schot Sz. voor f2. p. w. c. Een huis en erf aan den Kruit- toren, groot 76 centiaren, verhuurd per week aan Mars. Joppe voor f2.25 p. w. fl&F Bij vonnis der Arr. Recht bank te Breda, van den 29sten September 1933, is verklaard in staat van faillissement H. Hartog van beroep kruidenier, wonende te Poortvliet aan de Dorpstraat A. no. 412a, met benoeming van den E.A Heer Mr. F. A. J. Marres, lid van gemelde Recht bank, tot Rechter-Gommissaris en van ondergeteekende tot Curator. 19 42929 Mr. H.D.J. WOLFENSBERGER. Tholen, 6 October 1933. Dalemschestraat 11. Ondergeteekende maakt bekend dat zijn kantoor Dinsdag a.s. en Woensdag II dezer tot 2 uur n.m. A. J. W. SMITH, 42922 12 Kassier, Tholen Nog enkele nieuwe tegen voordeelige prijzen. C. MULLIÉ, POORTVLIET. VERVOERBEWIJZEN voor Aardappelen worden AFGEGEVEN van 's morgens 7 tot 's avonds 7 uur. 10 42924 W. L. KLOHPE. Landbouwhuishoudcursus te Oud-Vossemeer begint op 14 October a.s. 's na middags 3 uur in de Openbare School. Leerlingen niet beneden de 10 jaar en uit alle kringen kunnen nogworden aangenomen Inlichtingen bij ondergeteekende De Secretaris van de Kring Tholen, 42923 18 W. L. KLOMPE. i. L. ELENBAAS, POORTVLIET Tel. 18 voor sorteer- en Wiodmolens. Tevens voorradig eiken Spekkuipen en Wascbtobben. 10 42906

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 3