WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT feBUITENLAM NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOL.EN Vrijdag 29 September 193.3 No. 39 Vijftigste jaargang h Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk. Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer haters'raar pïatsruimu UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 prijsvermindering inaui THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal ƒ0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ1,375, franco per post ƒ1,65 -f- 15 ct. disp. kosten. Advertentiën van 1 to 4 regels 75 ct.iedere rege Bij abonnement aanmerkelijke PUBLICATIEN. DIENSTPLICHT Inlevering van Rijksgoederen. In opdracht van den Minister van Defensie roept de Burgemoesler van Tholen de gewone dienstplichtigen der landmacht, die op 1 Oc- tober 1933 naar de aanvnllingsreserve over gaan, op, om de aan hen verstrekte rijks goederen met uitzondering van haarkam, roskam en spons in te leveren, voor zoover de inlevering van deze goederen niet reeds heeft plaats gehad. Tot de hierbedoelde dienstplichtigen behooren: a. zij, die zijn ingelijfd voor de lichting 1918, met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een andere lichting hebben be ëindigd b. zij, die zijn ingelijfd voor een andere lichting dan die van 1918, doch met deze lichting do eerste oefening hebben beëindigd, met uitzondering van hen, die reeds eerder naar de aanvollingsresorve zijn overgegaan. De inlevering moet, voor zooveel deze ge meente betreft, plaats hebben te Oud-Vosse meer in het Gomeenlehuis op Donderdag 26 Oclobor 1933 dos namiddags 14.16 uur. Voor verdere bijzonderheden raadplege men de aanplakbiljetten. Tholen, 25 September 1933. 32 De Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag don 7 October 1933, des middags te 12 uur, ten Raadhuize aldaar ERN HOOP PAARDENME8T en EEN HOOP COMPOST publiek verkoopeu. 8 De aanwijzing geschiedt door den Karreman. Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen ter kennis dat aangifte tol ruiming van privaatputlen kan geschieden togon Don- dordag 5 October a.s. De aangiften te bezorgen in de brievenbus vau het Stadhuis. In den voormiddag van dion dag zullen scherven enz. opgehaald worden. Tholen, den 27 Sept. 1933. 10 De afslaildijk officieel geopend voor het verkeer. „Een volk dat heeft gebouwd voor zijn toekomst". Een ijzeren perron stort naar beneden. Politieke bestrijdingsmiddelen. Duit- sche luchtballons in Nederland ge daald. Valt de A.J.C. onder het UniformverbodPNaarsteon verlaging? De Nederlandsche taal is rijk aan beeldspraak, welke ontleend is aan zee en de scheepvaart, heigeen ook niet te verwonderen is van een volk welker geschiedenis zoo ten nauwste is verbonden met het water en vooral ook met den strijd tegen het water. Het Nederlandsche schip van Staat bevindt zich al maanden in stormgetij, maar ondanks stormen, die over het schip woeden, blijft het in de vaart en wat méér zeggen wil, het gaat ook nog vooruit. Maandag, 25 September 1933 zal een geschiedkunnig datum worden, die later in de leerboekjes vermeld wordt en door de kinderen uilhethoofdzalmoetengeleerd worden. Dezen dag toch werd de afsluitdijk tusschen Friesland en Noord- Holland officieel voor het verkeer opengesteld. Deze openstelling is met een kleine plechtigheid, klein in zooverre er geen hooge bedragen aan ten koste waren gelegd maar groot wat betreft de be langrijkheid van het gebeuren, gepaard gaan. Tegen drie uur, hadden zich op den dijk, op de plaats waar op 28 Mei van het vorige jaar des middags te '13.02 uur het laatste gat van den afsluitdijk uit alle deelen van het land verzameld. De direcleur-generaal der Zuider zeewerken, Ir. V. J. P. de Blocq van Kulleler heeft in een rede, waarin hij nog eens een kort overzicht gaf van het tot standkomen van den af sluitdijk en waarin hij dank bracht aan tillen, die hiervoor hun beste krachten hebben gegeven,den Minister van Waterstaat Ir. Kallï geadviseerd de afsluiting van de Zuiderzee als gereed te beschouwen en verzocht den weg voor het verkeer open te stellen. Alvorens de minister hiertoe over ging, werd door dhr. Mr. H. J. Telders als president commissaris vun de maatschappij tot uitvoering der Zui derzeewerken een monument aange boden, dat eenvoudig is, dóch niet herinnert aan de crisis-neerslachtig heid, doch aan het werk van een krachtig volk. Up het monument zal nóg worden aangebracht een reliefplaat van den beeldhouwer ilildo Krop, waarop de voortdurende arbeid vau het Neder landsche volk verricht aan de uit breiding van zijn grondgebied simbo- lisch is weergegeven door drie steen zetters, waarboven als spreuk is geplaatst„Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst." Zoo is het, het Nederlandsche volk is een levend volk en bouwt ook in storm-getij. Na een korte toespraak van min. Kall'f werd de afsluitdijk om 16.20 voor het verkeer geopend. Friesland is thans voorgoed met Noord-Holland verbonden. En eens, in een niet meer verre toekomst zal het IJsselmeer, dat nu nog van een wijde uitgestrektheid is, inkrimpen en langs zijn boorden zal nieuw, vruchtbaar land liggen. Gestadig wordt ook elders in den lande aan de verkeersverbindingen gewerkt, nieuwe bruggen, nieuwe wegen, nieuwe kanalen, zijn op ver schillende plaatsen in uitvoering. Ook de spoorwegen zitten niet stil en rnoderniseeren, zoowel hun ijzeren wegen als hun materiaal. In de Maas stad is sinds vele maanden een groot werk aan den gang. liet spoorweg viaduct, dat daar over een groote lengte door de stad loopt en aansluit op de machtige bruggen, die over de Alaasarmen liggen, wordt geheel ver nieuwd. Tot nu toe was dit moeilijke werk, het spoorwegverkeer moet im mers ongestoord voortgang vinden, zonder eenige stoornis van beteekenis verloopen. Aan het einde van de vorige week is echter een ijzeren perron van het Beursstation, terwijl hel in takels hing naar beneden ge stort. Het duizende K.G. wegende ge vaarte is geheel verwrongen. Op het oogenblik, dat het perron naar bene den stortte waren er 5 arbeiders op bezig. Ze konden zich gelukkig in veiligheid brengen, ofschoon een van hen een gekneusd been kreeg. Het werk ondervindt eenige vertraging. De politie stelt een onderzoek naar het ongeval in. De politieke strijdmethodes van den tegenwoordigen tijd kan men dikwijls weinig hoogstaand Doemen. De grofste, scheldpartijen en ruwste vechtpartijen fasciste en politiek andersdenkenden komen dagelijks voor tussehen fas cisten en communisten. Vooral botert het niet en zwartmaken doen ze el kaar waar ze naar kunnen. Zelfs in letterlijken zin want gebeurde het niet dezer dagen in Deventer, dat daar de woningen van een tweetal lieden die zich bij een fascistische beweging hadden aangesloten, met teer inge smeerd werden en daarna met veeren bedekt werden. Intusschen heeft de politie 4 man nen, die als de vermoedelijke daders worden beschouwd, gearresteerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn een drietal gedeserteerde Duitsche luchtballons, welke des middags met nog een drietal andere, waarvan er één zelfs op de Engelsche kust is terecht gekomen, in het ge bied waar de Engelsche vloot ma noeuvres hield, in Nederland gedaald. Alle landingen zijn vlot geschiedt en nadat de ballons, die op verschil lende plaatsen gedaald waren, gebor gen waren, konden zij den volgenden dag weer op de trein gezet worden. De vrees voor de Noordzee had de inzittenden in de 3 ballons tot dalen gedwongen. Otn uitgemaakt te zien, of het uni formverbod ook op hen van toepas sing is, heeft de A. J. C. Zondag in verschillende plaatsen van ons land gedemonstreerd om de politie gele genheid te geven proces-verbaal op te maken wegens overtreding van het uniformverbod, teneinde principieel te laten beslissen in hoeverre A.J.C. en Roode Valken onder de bepalingen van dit verbod vaden. In den Haag werd door den burgemeester het dragen van de roode vendeltjes der Roode Valken verboden. Een rech terlijke beslissing zal nu hebben uit te maken, of de kleeding van de A. J.G. onder het uniformverbod valt. De staatsbegrootingen zijn bijna voltooid. Reeds lekken de bizonder- heden erover naar buiten. Voor de werkverschaffing zou een post van 21 millioen zijn uitgetrokken, terwijl een wetsontwerp gereed zou liggen, waar in steunverlaging zou vervat zijn. Binnenkort zullen wij welen in hoe verre deze geruchten waarheid be vatten. De kleiue entente beraadslaagd te Sinaja, de zomerresidentie der Lio- meensche koningen. Dr. H. Colijn bij Mac. Donald op bezoek. De ver tegenwoordiger van Zaid-Afrika te Londen, voorzitter van de Algemcene VolkenbondsvergaderiDg to Genève. Hot proces te Leipzig. Toen de al-oude Dubbel-monarchie na den wereldoorlog in groote brokken uiteen viel, hebben de Habsburgers niets anders geoogst dan wat zij in den loop der eeuwen hadden gezaaid. Verdeel en heersch was de leuze op de Weensche Ballhausplitz, de ver deeling is in 1918 zoover en zoo con sequent doorgevoerd, dat er ten leste niets meer te verdeelen viel, wijl alles een tijd te voren reeds lang en breed verdeeld was. Zoo slokten de Tsjecbo-Slowakijen, het driedeelige rijk van Zuid-Slavië, waar Slaven, Kroaten en Slovenen, elkaar vonden, benevens Roemenië, de erfenis van de Oostenrijksche kei zers, die tevens Hongaarsche koningen waren, in een amerijtje naar binnen. Een verarmd Oostenrijk en een ge vierendeeld Hongarije bleven over. De tientallen jaren verdrukte min derheden waren nu de baas in eigen huis en haasten zich op hun beurt te verdrukken. Er was niets veranderd behalve dan de namen der onderdrukten, maar dat is zoo'n kleinigheid, dat het der peine niet waard is daarop te wijzen. Van negatieve leuzen alleen kan niemand leven, jonge staten wel het allerminst. Nu komt men in het oude zomerverblijf der Roemeensche ko ningen, te Sinaja in de bergen gelegen, waar de schatrijke Romeensche Bo jaren hun landgoedereu hebben ge sticht, tot een gemeenschappelijke beraadslaging. De vergaderzaal van den Kroonraad is ter beschikking van de heeren gesteld en de geheele Ro meensche Koninklijke familie is aan wezig om zoogenaamd het feit te her denken, dat het paleis Pelesch nu een halve eeuw als zomerverblijf dienst doet. Geloove wie het wil, al dient er kend, dat het aardig is gevonden. Maar is dit met de onware dingen niet schier immer het geval1? Slechts de waarheden zijn gemeenlijk nietsandersdan droge, vervelende hoogst onplezierige dingen. De zwager van den Romeenschen Koning, Koning Alexander van Yoego- Slavië, het Rijk van Scrveti, Kroaten en Slovenen, is ook van de partij. Eu de geziene Praagsche Staatsman, Be- nesj, is ongetwijfeld leider, wijl de helderste kop van het drietal dat hij met den Romeenschen Minister Pre sident, Tilulescu, en diens Zuid-Sla- vischen ambtgenoot, Jeftitsj, vormt. Tegen wie is deze bijeenkomst ge richt? Natuurlijk verkondigen de dagbladen te Praag, Boekarest en Belgrado, dat slechts onderlinge be langen ter sprake komen. Maar er is geen mensch in éénig koffiehuis op de Via Elizabetha te Boekarest, die dit geloofd. Een dergelijke bijeenkomst tegen Oostenrijk, tegen Hongarije, en tegen Duitschland. Dat is tenminste klare wijn. Voor en boven alles dient de status quo in Midden-Europa gehandhaafd te blijven. Geen herziening van de vredes-verdragen, die Oostenrijk en Hongarije hebben lam geslagen, zelfs verminkt tot onherkenbaar worden toe. Het is, of men de „Oude Tijger" George Clemencau te Versaille hoort spreken. Benesj komt metterdaad uit een goede leerschool. Dit zij volgaarne erkend. Doch ook Italië verlrouwt men in het mooie zomerverblijf niet al te zeer. Want Italië is te lief voor Hongarije En tegenover Italië's Oostkust licht de even lange Westkust van Yoego- Slavië, nochtans niet beschermd door zoo'n goede marine als de Italiaan - sche. De middellandsche Zee voor de Italianen! Nu daarbij is de Adria- tische Zee vanzelf inbegrepen en waar blijft dan Yoego-Slavië? Nu hebben de 3 heeren besloten hun knapsten man, de oude rot, die Benesj ongetwijfeld is, naar Rome te zenden, waar hij met Mussolitii moet onderhandelen. Want Mussolini heelt Italië van binnen uit gereinigd en vervolgens het aanzien van Rome en Italië in het buitenland aanmerkelijk verhoogd. De al-oude Romeinsche geest is door hem het Italiaansche volk opnieuw ingegoten. Dat zou voor Koning Alex- a der en Minister-President Jeftitsj onprettige gevolgen kunnen hebben als de »duce» Italiaansche expansie- plannen los liet komen. Dat dient tot iederen prijs vermeden Ook naar Sofia hebben de 3 hh. te Sinaja de oogen gewend, want de Bulgaren willen mee doen in de be langrijkste beslissingen op den Balkan. Juist hebben de Turksche leidende staatslieden een bezoek aan Sofia ge bracht. Derhalve moet de kleine Entente ook Zuidwaarts kijken. Heusch, de 3 heeren hebben op het kasteel Palesch niet alleen genoen- rnaald en gedineerd. Ernstige zaken hebben hen bezig gehouden. Nu ver trekt Benesj als handelsreiziger der kleine Entente het eerst zijn monster- koffertje met politieke offertes naar Rome. Dan zullen wij wel verder zien, wat in de Romeinsche bergen is gekokstoofd. De Ned. Min.-Pres. dr H. Colijn, heeft met zijn Engelschen ambtgenoot Mac Donald, een onderhoud gehad, vermoedelijk in het bekende perceel Downingstreet no. 10. De economi sche wereldconferentie is nog niet heelemaal morsdood. Van de econo mische commissie is dr. H. Colijn de algemeen erkende bekwame voorz. Nu den keu Colijn en Mac Donald er klaarblijkelijk over een paar subcom missies dier economische groote com missie weer bijeen te roepen. Daartoe gaat dr. H. Colijn nu eerst naar Ge nève, waar hij verschillende van de belangrijkste Europeesche staatslie den wil polsen. En als het dan gelukt, dan de economische wereldconferentie een simpel onderdeeltje van haar in gewikkelde machinerie weer laten draaien. Zoo redden de heeren den weinig iraaien schijn, maar verhei melijkt tegelijkertijd de droeve wer kelijkheid. Eerlijkheid gebiedt indil op zicht dr. H. Colijn van alle schuld vrij te pleiten, want hij heeft te Londen'ge- trachtietstebereiken. Dat er niets te be- reiken viel, was waarlijk niet zijn schuld Alleen brengt die persoonlijke erkenning van Coliju's goeden wil ons geen stap verder op de onbe- baande wegen van den alom heer- schenden economischen nood. De verkiezing van den nieuwen voorzitter van de algemeene verga dering van den Volkenbond heeft een verrassing gebracht. De Mexicaan, Castillo Najera. is niet als voorzitter gekozen, om zuiver formeele redenen. Het gebruik wil nu éénmaal, dat een lid van den Volkenbondsraad geen voorzitter van den Volkenbondsver gadering kan zijn, om volledige on afhankelijkheid van de vergadering ten opzichte van den Raad toch maai vooral te verzekeren. Daardoor kwam een volkomen out sider, de hooge Commissaris vai Zuid-Afrika te Londen, dhr Te Water als voorz. uit de stembus met 30 st tegen 20 st op den Mexicaan. Nu wilde het ongeluk, dat Najen zijn openingsrede reeds op schrift had opgesteld en Te Water aan een mogelijke verkiezing nooit zelf maai had gedacht. Najera's openingsrede bleef dus in zijn borstzak verborgen en Te Water besteeg het voorzitters gestoelte in de »Batiment Electoral' te Geneve, zonder een openingsredi af te steken. Dit had voor hem de Noorsche min. van Buiten!. Zaken Mohvinekel al gedaan, die de ver gadering had geopend en aan de groot< mogendheden de waarheid had ge zegd. Want te» slotte zijn zij alleen de schuldigen, dat de Economische wereldconferentie te Londen en de ontwapeningsconferentie te Genevi tot den dag van heden volkomen zijn mislukt. Thans blijft de wereld in afwachtin{ verzonken wat Genève in het najaai van 1933 aan die doodmoede wereld zal schenken? Vermoedelijk wéér niels Met gespannen aandacht volgt bijna de geheele wereld het proces te Leipzig inzake de brandsiichting van het Rijksdaggebouw te Berlijn. Vele tien tallen buitenlandsche journalisten wonen het proces bij. Het is begrij pelijk, dat de aandacht zich voora concentreert op onzen landgenoot Marinusvan der Lubbe, die gedurende de behandeling van het proces een apatische houding heeft aangenomen en hem gestelde vragen nauwelijks of verward beantwoord heeft. Na het geen over v. d. Lubbe is geschreven en vooral nakennis te hebben genomen van het dezer dagen verschenen „Rood boek" van het „Internationale Van der Lubbe-comité", waarin een aantal brieven en dagboekfragmenten van deze wel zeer verwarden, naar het infantilisme neigende revolutionair zijn opgenomen en ook na de houding van Van per Lubbe te Leipzig, zijn we tot de conclusie gekomen hier te doen te hebben met een politieke outcast, die slechts op zichzelf de aandacht heeft willen vestigen. Over de wijze waarop het proces te Leipzig wordt gevoerd, kan men weinig aanmerkingen hebben, behalve misschien dedoor verschillende bladen o. i. ook terecht beeritiseerde houding van den president tegenover den Bul- gaarschen beklaagde Dimitrofl, wien het niet weid toegestaan zijn scherp zinnige gestelde vragen te stellen. Het argument, dat Dimitrotï rnet het stel len van deze vragen communistische propaganda beoogt is wel zeer gezocht en is den neutralen toehoorder geens zins gebleken. De korte, kernachtige rede van Torgler was een openbaring. Deze rede ofschoon volgens de letter derwet gerekend, niet op het juiste tijdstip gehouden werd met groote stilde en zonder noemenswaardige iuterrifpties van den president aangehoord. De kansen van Torgler, welke door een kundig nat. socialistisch advocaat wor den verdedigd, die volgens aan d< pers gedane uitlatingen ook van zijn onschuld overtuigd is, worden zéér gunstig beoordeeld- Tot nu toe heell de behandeling nog niets aan het licht gebracht waaruit zou blijken dat dt brand in het Rijksdaggebouw een weloverwogen communistisch complo is. Voorloopig nog heeft de wereld der indruk gekregen, dat er nog rechter: in Leipzig zetelen GEMEENTERAAD THOLEN, 26 September 1933. Voorzitter Burgemeester Mr. A. J. »ao der HoeveD. Secretaris dhr H. J. LabaD

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 1