7 Y V Voor het in de week zétten der waschm Maakt het schrale water zacht als regenwater en bevordert daardoor de schuimvorming X/j re beslissing aanstuurt, een be-n issing, waarin Rome en Parijs en ondeneen woordjezullenmeespreke Naar mate het proces wegens den ijksdagbrand nadert komen de ont- ullingen los. Na de publicatie van et Bruinboek, dat een felle aanklacht ihoud tegen het tegenwoordige Duil- :he régime is er dezer dagen in Berlijn oor den bond van anti-eommunis- scbe vereenigingen een boek gepu- liceerd, waaruit zou blijken, dat de ommunisten in de maand Februari nn dit jaar een putschplan zouden ebben voorbereid. In Cuba is de rust nog niet weer- ekeerd. De revolutionaire junta is )g steeds aau het roer. Men verwacht hier weer een tegenrevolutie onder iding van den vroegeren president enocal, tezamen met de afgezette gerofficieren. De toestand in het iuiienland van Cuba zou chaotisch jn en communistische arbeiders mden tal van fabrieken en plantages i beslag hebben genomen. Amerika eelt het echter nog niet noodzakelijk evonden om in te grijpen oischoon een sterke oorlogsvloot voor Ha- aiina ligt. ededeeling van de Gewestelijke Aard appelorganisatie voor Zeeland, bij verkorting de G..AZ. genoemd. Het bestuur van de Gewestelijk ardappel-Organistie voor Zeeland, engt het volgende onder de aan- icht van de aardappeltelers en de elanghebbenden bij den aardappel- andel in deze provincie. Bij Kon. besluit van 4 Sept. j.1. B. no. 4(36, is een steunregeling n behoeve van de consumptieaard- ppeien tot stand gekomen. De uit- oering ervan is opgedragen aan de ed. Aardappel Centrale, bij verkor- ng de N.A.C., Kazernestraat 3, Den aag, telefoon 180994. De N.A.C. is igericht in den vorm van een ichting. Uitvoering in Zeeland. De Nederl. Aardappel Centrale ordt bij de uitvoering bijgestaan oor Gewestelijk Organisaties. Voor eeland is de stichting in het leven eroepen «Gewestelijke Aardappel- rganisatie voor Zeeland" (G.A.Z) liet bestuur van de G.A.Z. wordt evormd door de hh. Iz. P. v. d. VeeJe, voorz., C. P. Vogebar. C. anse, W. L. Klompe, A. E. Langen- orst, J. C. van Langeraad, A. H.de Iilliano, E. Vermue, C. D. van Wijck Ir. J. D. Dorst, secretaris. Het secretariaat van de G.A.Z. is oorloopig gevestigd op het Land ouwhuis te Goes. Inventarisatie. De in Zeeland met aardappelen be bouwde oppervlakte is geinventari- eerd, waarbij de telers tevens in de elegenheid worden gesteld, door on- erteekening van een formulier, zich au te sluiten bij de G.A.Z. Alleen an hen, die zich bij de G.A.Z. heb- en aangesloten zullen vervoerbewij- en worden afgegeven. Aan hen die een aangeslotenen zijn van de G.A.Z. dientengevolge alle vervoer van rdappelen verboden. Hun wordt iermede tevens verboden aardappe- 'n te vervoeren of te verkoopen. lierop zal controle worden uitge- efend en bij overtreding denoodige laatregelen worden genomen. Allen ie zich nog niet aansloten bij de r.A.Z. raden wij in hun eigen belang an zich alsnog aan te melden bij de 'ringsecrelarissen, waarvan de adres- n hieronder worden vermeld. Men wachte met de aanmelding iet te lang, daar binnenkort de ge- enheid daartoe gesloten zal worden, 'elers niet 10 aren of minder aard appelen. Bij deze telers is niet gein ven ta- iseerd. Wanneer zij echter aardap- elen willen vervoeren of verkoopen loeten zij zich aansluiten bij de G.A.Z., aar anders geen vervoerbewijzen orden afgegeven. Bij de Kringsecre- irissen kan men alsnog een formulier erkrijgen. Alle telers die zich bij de G.A.Z. insluiten worden erkende telers ge- oemd. Consumptieaardappelen. Onder consumptieaardappelen wor- en verstaan, alle aardappelen in de iaat 35/60 mM. vierkante maat, (de •rmaat van 33 mM. is biermede lijk gesteld) en een maximale lengte m 8 cM. Deze maten gelden zoolang :en andere worden vastgesteld. Wan eer in het volgende van consump- eaardappelen wordt gesproken wordt deze maat bedoeld, inimumprijzen consumptieaardap pelen. Zooals op het inventarisatieformu- is aangegeven, worden 4 groepen 'nsumptieaardappelen onderschei den. Voor iedere groep is een mini mumprijs vastgesteld. De minimumpr. voor consumptieaardappelen zijn voor: groep IBravo, Zeeuwsche Bonte, Zeeuwsche Blauwe, De Wet, Duin aardappelen en daarmede gelijk te stellen soorten f3. groep IIEigenheimer, Bonte Star, Bevelander, Furore, Koh 1 Nor, Noor deling, Roode Star, Souvenir en daar mede gelijk te stellen soorten f2. groep IIIAlpha, Binte, Eersteling, Erdgold, Friso, Gelkaragis, Great Scott, Industrie, Ideaal, King Edward, Ma- jestic,Monocrat,Present,RoyalKidney, Triumph, Wilde Duke en daarmede gelijk te stellen soorten fl.50; groep IValle zand- en veenaard- appelen f 1.25. Bewaarpremie's. Boven deze minimum richtprijzen moet voor de aardappelen van de groepen I, 11 en III een toeslag aan den teler betaald worden. Voor levering In de periode van 1 December 1 Maart bedraagt deze m Maart f0.20, April 10.46 en Mei tot het einde sei zoen f0.60 per 100 K.G. Voor zand- aardappelen zijn deze bedragen op de helft van de genoemde vastgesteld. Van deze minimumprijzen (dus niet van hetgeen de verbouwer boven den minimumprijs heeft ontvangen) wordt 1/4door het Gewest ingehouden, om met het saldo van het heffingsfonds de overblijvende consumptieaardap pelen te steun en zoo mogelijk nog een gedeelte ervan uit te keeren Deze minimumprijzen dient de teler minstens te bedingen. Het is den teler verboden voor prijzen lager dan den minimumprijs te verkoopen doch mag zonder eenig bezwaar boven de minimumprijzen aanbieden. De kooper is verplicht minstens de vast gestelde minimumprijzen voor de verscnillende soorten te betalen. De kooper moeten als handelaar erkend zijn. De miuimun prijzen gelden bij levering franco laadplaats. Onverkochte consumptieaardappelen. Consumstieaardappelen die op het einde van het seizoen onverkocht zijn gebleven, worden door de Cen trale overgenomen, waarbij rekening wordt gehouden met het bewaarloon. Op welke wijze dit zal geschieden zal nader worden medegedeeld. Vervoer van aardappelen. Met ingang van 4 September jl. werd het vervoer van alle aardappelen alleen toegestaan, wanneer dit gedekt was door een geldig vervoerbewijs. Het vervoer van hoogstens 10 K.G. aardappelen, wanneer deze kennelijk bestemd zijn voor een gezin om te worden gebruikt, is toegestaan. Partijen aardappelen die zonder vervoerbewijs worden vervoerd, kun nen in beslag worden genomen, terwijl de desbetreffende teler of handelaar strafbaar is. Vervoer van aardappelen van het land naar het bedrijf is vrij wanneer dit niet over den openbare weg geschiedt. Wanneer het vervoer wel over den openbare weg geschiedt, moet de lading ver gezeld zijn van een gratis te ver krijgen vervoerbon. Verkoop van aardappelen. Verkoop van aardappelen is slechts mogelijk aan erkende handelaren (grossiers, kleinhandelaren.) Zij, die aannemelijk kunnen maken, dat zij handel dreven in aardappelen zullen als zoodanig kunnen worden erkend. Verbouwers die gewoon waren hun aardappelen, rechtstreeks aan den consument of den kleinhandelaar te verkoopen, kunnen dit voorloopig blijven doen. Alle verkoopen van consumptie aardappelen moeten geschieden op koopbriefjes die volledig moeten worden ingevuld en door kooper en verkooper moeten worden onder teekend. Deze koopbriefjes zijn tegen een vergoeding van 10 cent per boekje (25 stuks) voor de handelaren ver krijgbaar bij de Kringsecretarissen der G. A. Z. of bij het Secretariaat te Goes. Deze koopbriefjes worden doorge schreven in drievoud, een exemplaar is voor den teler, een voor de hande laar en een wordt opgezonden of meegenomen naar het kantoor waar een betaald vervoerbewijs wordt ge vraagd. De regeling is in de koopbriefjes vermeld. Vervoer van het bedrijf of de groei plaats naar de laadplaats. Dit mag uitsluitend geschieden onder een vervoerbon. Deze vervoer- bons zijn voor de telers gratis ver krijgbaar bij de Districtskantoren. De adressen zijn in de Provinciale Nieuwsbladen bekend gemaakt. Vervoer per vrachtauto of ander (b.v. wagen of kar), niet naar laad plaats of bewaarplaats. b-; i-rs-Vr..- -- jfirs.«f:. Henco V Vërvaardigd in dë Persil-Fabriekëni' E. Osterrnann Co's Handel Mij" N V.Am»l»rdam. Eabriekerrke Jutpbaas'-bij Utrecht, 56 42867 Dit mag uitsluitend geschieden in door den controleur van de G. A. Z., geplombeerde zakken en onder be taald vervoerbewijs. Verzoeken tot plombeering moeten gericht worden aan het adres van den Kringsecretaris Dit plombeeren geschiedt gratis. Betaalt vervoerbewijs. De handelaar, grossier, commission- nair, kleinhandelaar, die de aard appelen outvaugt of verbouwer die voorloopig is toegestaan om aard appelen rechtstreeks aan den klein handel of een consument te verkoopen moet een betaald vervoerbewijs aan vragen bij een van de volgende adressen Tholen en St. Philipsland. A. Goedegebuure, St. Annaiand. C. G, JHage, St* Maartensnijk. W.L. Klompe Tholen. J. A. Stois, St. Philipsland. M. P. Tdzelaar, Stavenisse. Veiling St. Annaiand (voor aardappelen up de veiling gekocht.) Deze betaalde vervoerbewijzen zijn slechts verkrijgbaar na betaling van een heffing en een marge. Deze heffingen en marge moeten betaald worden uitsluitend door storting van het geld op het postkantoor, voor loopig op postrekening no. 10261 ten name van iz. P. v. d. Weele, Colijns- plaat. Na overlegging van het stor tingsbewijs dat wordt ingenomen en het koopbriefje wordt het betaalde vervoerbewijs (rood) afgegeven. Deze heffing is vooralle consumptie aardappelen f 1.per 100 K.G. of gedeelte daarvan, terwijl daarnaast een marge betaald moet worden al naar gelang de plaats van bestemming In afwachting van een nadere rege ling voor de marge-restitutie is deze voor alle plaatsen buiten Zeeland op fl.— per 100 K.G. gesteld. Nadat de marge-restituties zijn vastgesteld zal een terugbetaling of verrekening van de te veel betaalde marges volgen. De verbouwer die rechtstreeks aan den kleinhandelaar ot den consument inZeeland verkoopt betaalt aan heffing en restitutie-marge totaal fl.75 per 100 K.G. De gang van zaken bij de uitvoering is dus in het kort de volgende De kooper maakt voor elke koop het koopbriefje op in drievoud onder teekend door hem en door den teler. Een van de koopbriefjes geeft de kooper aan den teler. De teler haalt voor het vervoer een gratis vervoer bon op het districtskantoor. Deze bon is uitsluitend geldig voor vervoer op den dag en zoo noodig het uur waarop het vervoer bepaald is. De verkooper kan tegen inlevering van een exemplaar van een koop- briefje de vervoerbons en van het stortingsbewijs op de girorekening van de G. A. Z. een betaald vervoer bewijs ontvangen. Dit betaald ver voerbewijs (rood) geldt alleen voor de bepaalde lading. Zoo noodig wordt het uur waarop de partij vervoerd wordt op dit vervoerbewijs aange- teekend. Indien de kooper bij het aanvragen van een vervoerbewijs niet kan weten hoeveel hem geleverd wordt, dient hij een zoo groote storting te verrichten dat deze zeker voldoende is voor een voldoend groote hoeveelheid. Het te veel betaalde wordt later verrekend. De ingeladen gewichten worden aan de lading- of leveringsplaats door een controleur gecontroleerd. Nimmer mag meer worden ingeladen als voor de hoeveelheid waarvoor betaald ver- voerbewijsis afgegeven. Het ingeladen gewicht dient overeen te stemmen met het aantal K.G. op het ver voerbewijs. De kooper betaald NIET aan den teler, maar aan de G.A.Z. Deze be taling moet plaats hebben UITERLIJK op den marktdag volgende op de week waarin de aardappelen werden ge leverd en in ieder geval binnen 10 dagen na levering. De heffing, de marge-restitutie moeten voor dat het betaald vervoerbewijs kan worden algegeven, betaald zijn. Heelt een kooper van een bepaalde partij aard appelen niet alles binnen 10 dagen betaald, dan worden ten zijnen name geen vervoerbewijzen meer afgegeven. Alle betalingen worden gestort op de girorekening van de G.A.Z. Zoodra de kooper de prijs van de aardappelen aan de G.A.Z. heelt vol daan, worden de verkuopers door de G.A.Z. per postcheque beluuld na inhouding van 1/4 van den minimum prijs. Aansprakelijkheid van de G.A.Z. te genover de telers en de handelaren. De G.A.£. stelt zich in geen enkel opzicht aansprakelijk voor eventueele wanbetaling dour den kouper der aardappelen aau de G A.Z. Het is dus van belang dat de teler met zorg zijn kooper uitkiest, daaralte gevallen van eventueele wanbetaling voorrijn rekening zijn. De G.A.Z. kan evenmin verantwoordelijk worden ge steld voor eventueele financieeleschade door welke oorzaak dan ook door den handel geleden. Voorbeelden. Eerste geval Een teler verkoopt aan een handelaar ol een commission- nair die daartoe gemachtigd is, 5000 K.G. Zeeuwsche Bonte. Deze koop wordt dus op een kuopbriefje beves tigd en in drievoud opgemaakt. De boer moet voor Zeeuwsche Bonte bestemd voor consumptie minstens f3.per lOO K.G. bedingen. De han delaar stort op de girorekening van de G.A.Z. de heffing, de restitutie marge. Laten we veronderstellen, dat de aardappelen geleverd worden in het schip. Hij moet dus betalen voor heffing fl.per 100 K.G., voor res titutiemarge, in afwachting van een nadere regeling, eveneens fl.— per 100 K.G. Totaal dus f2.per 100 K.G. Na ontvangst van de gelden van den kooper der aardappelen ontvangt de teler 3/4 van den minimumprijs, dus f2.25 per 100 K.G. Tweede geval. Een teler verkoopt aan een kleinhandelaar in Zeeland 200 K.G. Eigenheimers. Voor hoe veelheden tot 200 K.G. moet tegelij kertijd met het betalen van de heffing de restitutie-marge tevens betaald worden de prijs waarvoor de aard appelen zijn gekocht. in dit geval moet de kleinhandelaar betalen minstens f2.per 100 K.G. voor de aardappelen voor heffing fl.— voor restitutie-marge f0.75, dus to taal f 3.75. De boer ontvangt van de G.A.Z. 3/4 X f2.— fl.50. Derde geval. Een teler verkoopt aan een consument in Zeeland 500 K.G. Zeeuwsche Bonte a f4.—. Ook deze teler moet 1/4 van den minimumprijs afstaan in dit geval f0.75. Aan heffing moet hij betalen f l.en aan resti tutie-marge f0.75. Totaal moet hij aan de G.A.Z. betalen alvorens hem een vervoerbewijs zal worden ver strekt f 0.75 f 1.— -f f 0.75= f2.50 per 100 K.G. De teler ontvangt nadat de kooper de G.A.Z. betaald heeft 3/4 van den minimumprijs is f2.25 en de f 1. die boven den minimumprijs werd betaald, dus totaal f3.25 per 100 K.G. Andere gevallen zijn thans wei na te rekenen. De teler, die zijn aardappelen ver koopt, dient er dus rekening mede te houden dat van den minimumprijs steeds 1/4 wordt ingehouden, welke heden gestort worden in een fonds, dat na aftrek van de onkosten dient om de onverkochte consumptieaard appelen te steunen en om mogelijk een toeslag te geven o. m. op den export. De teler mag niet beneden den minimumprijs, doch mag gerust tegen een hoogeren prijs verkoopen. Minimumprijzen voor den handel. Deze mag de aardappelen niet lager verkoopen dan legen een prijs die verkregen wordt door optelling van den prijs der aardappelen, heffing en de marge van een gulden. De Expeditie. Indien een partij aardappelen waar van kan bewezen worden dat de heffing en de marge reeds zijn be taald, opnieuw vervoerd moeten worden, dan kunnen gratis vervoer bewijzen ter beschikking worden ge steld door de Knngsecretarissen. Export van aardappelen vallende buiten de vastgestelde consump- tiemaat. Is toegestaan onder een gratis ver voerbewijs en indien bewezen kan worden, dat zij inderdaad voor export bestemd zijn. Kriel en bonken. Voor alle aardappelen vallende builende vastgesteldeconsumpliemaat kan een gratis vervoerbewijs worden afgegeven. Deze aardappelen worden bij ïnlading of op de plaats van aan komst gedenatureerd, (ongeschikt ge maakt voormenschelijke consumptie.) Controle. De controleurs van de N. A. C, en de G. A. Z. zijn belast met de controle op de naleving der voor schriften. Bij vervoer van aardappelen zonder vervoerbewijs is de vervoerder strafbaar en kan de lading en het voertuig door de politie in beslag worden genomen. Bij overtreding zal een geldboete kunnen worden opgelegd van ten hoogste f10.of de erkening als teler of handelaar kunnen worden in getrokken. Wij verzoeken den telers, den handelaren en alle andere per sonen die met de aardappelsteun regeling te maken hebben, met nadruk orn zich stipt aan de voorschriften te houden en zoo noodig inlichtingen te vragen. Onbekendheid of onop zettelijke overtredingen en dergelijke oorzaken zullen nimmer als veront schuldiging kunnen worden aange nomen. Ten slotte vesligen wij de aandacht van onze telers op het volgende. De aardappelsteunregeling grijpt in de vrijheid van het bedrijf. Wanneer men echter nagaat, dat in geval geen steunregeling was gekomen slechts ruim een derde van de geproduceerde hoeveelheid aardappelen in Nederland geconsumeerd zou worden en als men in aanmerking neemt de export be lemmeringen, ook voor aardappelen, dan moet men wel tot de overtuiging komen, dat de aardappel-debacle van 1932 zich zou hebben herhaald indien door de Regeering niet zou zijn in gegrepen. De vastgestelde minimumprijzen voor consumptieaardappelen mogen vanzelfsprekend niet worden verge leken niet de prijzen die voor het inwerkingtreden van de steunregeling worden besteed. De grondslag van de aardappelsteun regeling is om te komen lot een be perking van de aangeboden hoeveel heden consumptieaardappelen waar door de maat die voor consumptie nog mag worden aangeboden beperkt is. Dit beperkte aanbod zal uiteindelijk een voordeel moeten zijn voor de telers van aardappelen. Gewestelijke Aardappel-Organisatie voor Zeeland. BINNENLAND Minister Oud heeft een onbetwist baar succes gehad met de omzetbe- lastingwet. Na veel discussie is deze wet aangenomen met 68 tegen 6 stemmen. THOLEN, 15 September 1933. „DE ZEEUWSCHE BEKER". Vermeldeu we reeds dat op de onder scheidene eilanden van onze provincie pogingen in het werk werden gesteld tot leniging van den vreeselijken nood der vervolgde Russische Christenen, thans kannen we meedeeloD, dat met groote vrijwilligheid op vele plaatsen wordt ge offerd. Op enkele plaatsen is thans de arbeid der comité's beëindigd, met schoone resaltaten. Heerlijke blijken van ware liefde en warme belangstelling en ioüig mededoogeD met het zware lot onzer mede-geloovigen. We vertrouwen daD ook dat het eiland Tholen niet achter zal blijven. Ook de kleinste gave is welkom. Waar nog gren comité's «ijü, richle men er op. En de Secretaris-Penn'ngmeester van het Provinciaal Comité, De. A. Koning te S'. Laurens, is ten allen tijde bereid zelf ook giften in ontvangst te uemen. Zijn girc-nommer is 220659,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 4