Let wel lÊENia NlEUi» Groene Kruis dat al onze Vleeschwaren Windmolens, sorteermachines, bij us" plaatste, waut ziju oordeel luidde De onderwijzer spreke met zijo leer- igen uooit aoders dan io koode vormen. De onderwijzer schetse nooit met zijn Hingen want het grootste genoegen r kinderen ia hei steeds zich te amuseeren ,n den onderwijzer. 8e Steeds blijve de derwijzer hoogst ernstig ingeve onderwijs bevelenden toon 4e Nooit mag een taf opgeheven wordeD, het is beter rechtvaardig te straffen, dan later de rat op te heffen. 5e De onderwijzer ine geen notitie van de niea we richting onderwijsgebied, maar blijve bij de iede methode zijner vaderen. Was dit jeu echte oude vos, oit de onde doos ,n het echte schoolmeester r 0 GEMEENTERAAD. SCHERPENiSSE, 31 Juli 1933. Voorzitter de burgemeester. Secretaris de heer L. G. van Doorn. Tegenwoordig alle leden. Nolulen vorige vergadering onver- iderd vastgesteld. Het verzoek van B. en W. van holen inzake bijdrage u.l.o.school ordt aangehouden tot een volgende ergadering. Voor kennisgeving wordt aange- omen Schrijven Min. van sociale zaken etrelïende verlenging steunregeling >t 29 Juli 1933. Schrijven van de Afd. Zeeland van e Vereeniging van Ned. gemeenten etrelïende verhooging contributie. Schrijven der Ver. van Ned. ge beenten betreffende reductie contri- utie. Schrijven van den directeur der Vaterl.mij. betrelï. rentebetaling. Schrijven Min. v. financiën betrelï. itvoering financieele verhuringswet. Besloten het verslag enz. der N. V. Vaterl.mij. Tholen en het jaarverslag srto er Kamer van Koophandel en Fa- rieken in West N.-Brabant ter lezing doen circuleeren onder de raads iden. Een schrijven van het hoofdbestuur er N. C. B. betrelï. destructor wordt angehouden. Tegen het ontwerp gemeenschap- lelijke regeling inzake uitvoering be- mettelijke ziektewet, toegezonden oor B. en W. van Bergen op Zoom, lestaan bedenkingen. Aangeboden wordt de gemeente- ekening 1932. Ontvangsten en uit- ;aven gewone dienst 151598.32 en 50890.79. Ontvangsten en uitgaven apitaaldienst f7547.42 en f7311.26. Tot leden der comm. van onder- :oek worden door den voorzitter langewezen de hh. Bolier, Rijstenbil in van der Werlï. Goedkeuring wordt verleend aan iet burgerlijk armbestuur over 1932 intv. 12788.33, uitg. f2731.886, ter- I vijl de begrooting voor 1931 van ;enoemde administratie teruggezon- en zal worden. Vastgesteld wordt het kohier hon- lenbelasting voor 1933. Machtiging wordt verleend totopen- iare verkoop van de gemeentemest- aalt. De pensioensgrondslag van mej. iï. v. d. Velde, onderwijzeres aan i(1ile o. 1. school wordt ingaande 1 Juli ,1933 vastgesteld op f1562. Besloten alsnog verlenging der teunregeling aan te vragen. Met alg. st. wordt eene nieuwe louwverordening vastgesteld. Inzake een ingediend voorstel van de hh. Vos en Rijstenbil betrelï. wijz. der alg. politieverord. wordt het voorstel om de café des Zondags den ;eheelen dag gesloten te houden ver worpen. De hh. Vos en Rijstenbil itemden voor, de hh. Hartog, Bolier van Ast tegen, terwijl de hh. ileppe en van der Werf zich van temmen onthielden, liet voorstel om te verbieden in het openbaar muziek of zang te doen geven, wanneer er zich een lijk in le gemeente bevindt, wordt met 5 st. (die der hh Vos, Rijstenbil, Hartog, Kleppe en van der Werf) tegen 2 st. ei (die der hh. van Ast en Bolier) aan genomen, waarop de voorz. mede deelt art. 70 der gemeentewet toe te rissen, aangezien hij het genomen >esluit in strijd acht met het alge meen belang. Hierna stelt dhr Vos (Staatk. ger.) Jfl de volgende motie voor: De Raad der gemeente Scherpe- nisse In openbare vergadering bijeen op 31 Juli 1933; Gelet op het besluit van den Raad van 25 Januari 1933 tot af schaffing van de kermis, welk be sluit werd goedgekeurd door Ged. Staten van Zeeland den 30en Mei 1933; Gezien de op het raadsbesluit gevolgde handelingen van den bur gemeester, waardoor hij niet alleen verschillende gelegenheden tot ver maak schiep, maar ook de kermis op den ouden voet in stand hield i. op een terrein in de bebouwde kom der gemeente Keurt deze handeling van den burgemeester, waaruit een totale minachting van de raadsbesluiten blijkt, ten zeerste af. Besluit deze motie ter kennis van Ged. Staten van Zeeland en aan den Min. van Binn. Zaken te brengen en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie wordt met G tegen 1 stem (die van den voorsteller) ver worpen. EEN LANDDAG VAN HET VERBAND VAN DEN B. V. L. In het laatste van Augustus zal te Hulst een groole bijeenkomst plaats hebben van het Verband Zeeland van den Bij zonderen Vrij willigen Land storm. Hieraan zullen deelnemen de af- deelingen in Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen en tenminste de vaandeldragers met hun vaandels van de overige der ruim 100 Zeeuwsche afdeelingen. Naar wij vernemen zal ook een af vaardiging van de Kon. Marine uit Vlissingen de betooging komen opluis teren en zal ook een algemeene gaai- schieting plaats hebben, welke de vereeniging „De Batavier" in samen werking met den B. V. L. organiseert DIEF DIE VAN ALLES KUN GEBRUIKEN. De HaarJemsclie politie heeft een 23- jarigen schilder aangehouden we gens diefstal op boewwerken. 't Bleek hij zijn verhoor, dat hij ook de dader was van een geheele serie kleine in- braakjes, die de laatste maanden te Haarlem werden gepleegd. Een maand geleden heelt hij inge broken in een tijdelijk onbewoonde villa, waar hij een gramofoon met acht en twintig platen, vijftien vitrage gordijnen, een tooverlantaarn, elf etsen en zes nikkelen bekers buit maakte. Ook aan eenige clubhuisjes van sportvereenigingen werd een bezoek gebracht. Alles wat bij vond was van zijn gading. De buit bestond dan ook uit zeer uiteenloopende artikelen, n 1. een verband trom mei, een armband horloge, een partij kauwgum, twee korfballen, twee voetballen en twee paar voetbalschoenen. Dat de man zeer brutaal te werk ging, blijkt wel hieruit, dat bij op het Bloemendaalsche strand een complete kampeertent met toebehooren weg nam, terwijl de eigenaar zich even had verwijderd. BOEKENNIEUWS. EEN LEVENSBESCHRIJVING VAN DR. II. COLIJN. Naar wij vernemen zal binnenkort bij A. W. Sijtholï's Uitgeversmij. te Leiden een biografie van Dr. H. Colijn, van de hand van den bekenden histo riograaf Dr. J. G. Rullmann, het licht zien. Achtereenvolgens zal hierin behandeld worden de afkomst, jeugd en opleiding van onzen Minister-Pre sident, zijn verblijf in Indië, zijn car rière in Nederland en zijn beteekenis voor het buitenland. Het boek wordt geïllustreerd met 27 waardevolle illu straties. Zie verder advertentie in dit blad. VISSCHERIJ. VAN VREEMDS VISSCHEN. Wij hebben in de vorige vissche- rij- artikelen het steeds gehad over visschen en visscherijen uit onze on- middelijke nabijheid en uit onzen te- genwoordigen tijd. Het is waarschijn lijk niet onwelkom nu eens een en ander te geven over visschen en vis scherijen uit een geheel andere streek en van voor ongeveer twee eeuwen geleden, zooals wij dat vermeld vonden in een oude beschrijving uit een ge west, dat toen in onze handen was, maar later in Engelsch gebied over ging, maar waar desondanks onze stamverwanten nog wonen en wel aan Kaap de Goede Hoop. Van de visschen, zoowel in zoet als zoutwater, wordt dan op de eigen aardige manier dier dagen verteld, waarbij alleen de spelling is gewijzigd in die van onze dagen, maar overigens onveranderd is gelaten schrijfwijze enz. Wanneer visschen voorkomen, die of in het zoetwater alleen of wel in zoet en zout water beide zich ont houden, zoo zal ik zulks daarbij voegen en bi; degene, daar zulks niet wordt gemeld, vooruit zeggen, dat het louter zeevisschen zijn, die haar verblijf alleen in brakke waters hebben en houden. Ondertusschen twijfel ik geenszins of de lezer zal toestaan, dat ik de mossels, kreeften, krabben en andere, dergelijke dieren, welker vleesch het visch- vleesch nabij komt, mede in laat vloeien, waarbij voor alles gerekend is niet naar indeeling van klassen enz., maar eenvoudig gevolgd is het alphabet. De eerste visch, dieop het tooneel komt is de opblazer, aldus genaamd, omdat hij zich vol wind kan blazen en zich zoo rond als een kogel kan maken. Ofschoon deze visch niet goed is om gegeten te worden, zoo verdient hij als een aardig zee wonder aange merkt te worden zijn huid is glad en zonder schubbende buik is wit en de rug donkergeel en als doorschijnen de. De muil is zeer klein, met vier breede tanden gewapend en als men hem in de zon laat drogen, is hij bijna als een gedroogd speenvarken, daar de kop schier als een ingetrokken varkenssnuit spits toeloopt. Ik heb er veel gehad, welke ik voor miju vermaak gedroogd en aan ver schillende vreemdelingen heb vereerd. Een matroos, meeneude dat het hem geen kwaad zou doen, liet er zich een klaarmaken, maar na het eten werd hij er kwalijk van, weshalve hij een braaf glas wijn dronk, om de visch te doen zwemmen, in de meening daar door te zullen herstellen. Ondertus schen bleef deze onpasselijkheid hem bij, zoodat hij nauwelijks den derden dag hem bij bleef, toen die hem het leven koste, zoodat wel niemand te genwoordig zoo licht zal overgaan, om den opblazer tot spijs te gebruiken. WEEKPRAATJE. WEEST PARAAT 1 Gansch de wereld steekt in de allergrootste moeilijkheden. De handel ligt lam geslagen, de scheepvaart kwijnt, de goederen prijzen zijn op een ongekend laag peil gezakt, de winstmogelijkheden van lal vanonder nemingen, zelfs van de allergrootste, zijn vrijwel geheel verdwenen. De gansche wereld beleeft een crisis, als zelfs in de allerergste oorlogs jaren ongekend was. Het heeft weinig zin hier in ons blad naar de oorzaken van dit wan hopig financieel gebeuren een nader onderzoek in Ie stellen. Er zijn tal van oorzaken aan te wijzen. En de verschillende doktoren, slaande aan het ziekbed van liet al-oude Europa, zullen wel gelijk hehben, als ze die verschillende oorzaken bedachtzaam opsommen. Zoo is het een niet te loochenen feit, dat wij allen geen mensch uitgezonderd dik in de malaise zitten, die ons stuk voor stuk genomen, in ijzeren greep gevangen houdt. Maar, wonder hoven wonder, we blijven allen kerngezond en rustig verder leven, mogen de zorgen dan al meer nijpen dan vroeger het ge val was. Het is een vreemd ver schijnsel, dat zich niet zoo maar een-twee-drie laat verklaren. Toch willen wij hier aan die fameuze malaise, waar een ieder zoo den mond vol van heeft, eenige woorden wijden. Want het is meer dan nood zakelijk de dingen in wezen te onder scheiden en niet gedwee anderen na te bauwen. Dat de malaise er is zij gereedelijk toegestemd. De warmte is er ook weer, eigenlijk is het nu al een beetje koeler. Het is meer dan waarschijnlijk dat we straks wederom hoogere tem peraturen zullen te verdragen krijgen Daar is het nu eenmaal het midden van den zomer voor. Wie op deze lichtelijk nuchtere wijze de afschrik wekkende malaise durf' te bekijken, heeft al één erg groote overwinning behaald, zich niet van streek te laten brengen door dikke woorden Want om het nu maar heel ge woontjes te zeggen, op een tijdperk van betrekkelijken voorspoed volgt welhaast immer een ander tijdperk van grooteren of kleineren tegenslag, waarvan op het oogenblik alleen dit het merkwaardigeis,dal degemiddelde duur van soortgelijke tijdperken van tegenslag ditmaal wel erg lang is overschreden. Een paar voorbeelden ter verduidelijking van deze stelling. Ruim 20 of 25 jaar geleden luidde de doodsklok over het Damrak waar mede de schrijver van den roman van dien naam, Mr. Paap, doelde op de zeer zware verliezen, die toen tertijd op de Amsterdamsche Beurs werden geleden door duizenden in den lande, die zich wat al te zwaar, zonder persoonlijk voldoende finan cieele kracht te bezitten in voor namelijk Amerikaansche fondsen van twijfelachtig gehalte hadden geïnte resseerd. Maar we behoeven nog niet eens zoo erg lang geleden terug te gaan. Dichter bij huis zijn er ook voorbeelden over te vinden. Bij het uitbreken van den wereld oorlog, precies 19 jaren geleden klaagde gansch Nederland steen en been. In de volgende jaren was het maken van oorlogswinst de meest ge liefkoosde sport van ieder vaderlander, een voordeelige sport ten overvloede ookNa den oorlog zouden de gouden jaren komen. Nu, ze kwamen dan ook, maar waren van zeer korten duur, waarna de tegenslag zwaar en scherp inzette. Toen we dat te boven waren gekomen, liepen de koersen wederom naar boven en daagde een nieuwe tijd van ongekenden voorspoed aan den einder. Ho maar, het was afgeloopen, eer het nog goed was begonnen. Daarna kwam de malaise in het najaar van 1929 en daar zitten we thans precies van vier jaren latereigenlijk nog mede opgescheept Alleen is die fameuse malaise wat langer van duur gebleken, dan wij allen aanvankelijk hadden gemeend. Wat we in deze lijden te veel doen is bij de pakken neerzitten en de katten uit alle boomen kijken. Ge nomen over gansch de bevolking van een stad, een gewest, een land, een werelddeel, moet dit natuurlijk funeste gevolgen hebben. Mag ik U allen, lezers van dit blad dus een goeden raad geven. Durf onder de huidige malaise uit te komen. Zit niet met angstig en schijnbaar wijsgeerig hoofd te schuddebollen, dat het zoo heel erg met ons allen gesteld is. Durf iets te doen. Bedenk dat juist hij, die in deze dagen iets durft te doen, reeds daardoor alleen een voorsprong heeft op alle anderen. Laat IT toch geen schrik aanjagen door alle mogelijke muizenissen.Kijk die ontegenzeggelijk beslaande moei lijkheden op vlucht te jagen. Laat al dat nuttelooze geweeklaag na. Hel baat 11 niets, het schaadt U alleen. Reeds daarom, wijl helU geestkracht vermindert. De fameuze malaise is een spook gelijk, leder praal over het spook. Ieder is er in zijn binnenste heel bang voor. Maar wie het spook on vervaard tegemoet durft te gaan, zal bemerken, dat het spook vervluchtigt. Durf. De malaise vlucht dan voor U Weest paraat lü ONDERWIJS De o. I. sciiuol te Nieuw Vosmeer is opgeheven en het hoofd dier school de heer van fitten, eervol ontslag verleend iu de laatste Raadszitting waren inge komeD een schrijven vau Ged. SiateD, waarbij dit raadsbesluit tot ophelfirig werd verdaagd, en een schrijven van den be trokken Minister, dat de o. 1. school uit eeu 'oezoinigingsoogpunt voor opheffing in aanuierkiDg komt. Deze stukken werden voor keoni-geving aangenomen. Tholen. Geslaagd te Goes voor het M.U.L.O. diploma B M. M. Perestam, Tholen, J. Hendrikse, St. Annaland en J. J. Nortier, Poortvliet. Voor diploma A M. K. Krijger, Tholen, L. J. v. d. GraafF, Scherpenisse, W. C. C. v. Gorsel, Oud-Vosaemeer. Geslaagd ie Rotterdam voor de akte nuttige handwerken de dames A. K. Schip per en E. K. Bergers alhier. Geslaagd te Rotterdam voor de hoofdakte onzen oud-.«tadgenoot de heer C. sau de Zande Nz., onderwijzer te Kloetinge. OUD-VOSSEMEER. De heer M. J. den Engelsman, Pz. van hier, thans onderwijzer aan een O. L. School te Botterdam, staat no. 1 op de voor dracht van hoofd der O. L. School te Rijsoord. SPORT. Oud-Vossemeer. O. V. C. II speelde een wedstrijd tegen Wapen van Steen bergen met uitslag 12 in nadeel O. V. C. Aan de 4 daagsche wandeltocht heeft ook deelgenomen dhr. P. Rijs tenbil Jzri. alhier, thans in militairen dienst, en wel met succes, zoodat hem de medaille is toegekend. Tholen. Zaterdagavond speelde T. Y. V. een wedstrijd tegen Olympia van Bergen op Zoom. Uitslag 1—2 in voordeel Olympia. Donderdagavond speelde T.V.V. 3 een wedstrijd tegen Xerxes Uitslag 2—5 in voordeel Xerxes. Een combinatie van Tholen speelde te Oud-Vossemeer tegen O.V.C. en verloor met 2— 3. Uitslagder Wedvlucht Gembloux van de Postduivenvereeniging „De Trouwe duif" gevestigd Hotel „Markt- zicht" Tholen. L. Laban1,l5 en 18 M. van Noort 2, 3, 6, 19 er. 20. C. Baaij Nz. 4,5 en 7. G. Ilavermans 8, 9, 10 en 12. J. Ver- meij 11, 13 en 14. J. Perestam 16 en 17. J. v. d. Zande 21, 22 en 28. L. Meerman 23,24 en 25. Jac. Baaij Pz. 26 en 27. OverduifT. Baaij. Gelost 2 u. 30 m. Afstand 112 K.M. Ie duif 4 u. 32 m. 12 sec. Laatste duif 5 u. 25 m. 42 sec. KERKNIEUWS. Ds. 1). Los pred. der Ned. Herv. Gom te Maatdijk mocht Woensdag 2 Aog. zijn 25-jarigo ambtsjubileum gedenken. Hij diende in den ring Tholen do gemeenten Sl. Philipeland ea Scherpenisso. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorin. 10 uur ds. Wolfens- berger en nam. 2.30 ds. de Haan. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. G uur leeskerk. Gerei. Gem. voorm. 10 uur nam. 2.30 en 's avonds 6.30 leeskerk. Vrije Ger Gem. voorin. 10 uur nam. 2.30 's avonds 6.30 leeskerk. Ned Protestantenbond afd. Tholen Zondagavond balf zes ds. J. Zuurdeeg Ned. Herv. Predikant Geertruidenberg. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorin. 10.30, leeskerk nam. 3 uur ds. Kraaij Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 uur en 's avonds 7 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 'savonds 7 unr leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. de Haan. Ger. Gom voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. de Bres. 8TAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam 3 uur ds. Moerman. Oud Geref. Gem. voorm. 10.30 nam. 3 en savonds 6.30 leeskerk. ST. ANNALAND. Ned Herv. Kerk voorin. 10.30 ds. Kraaij (Bed. H. Doop) en nam. 3 uur leeskerk. Gercf. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 leeskerk. OUD-VOSSEMKER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. de Bres en nam 3 uur leeskerk. Geref. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur leeskerk. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 nor leeskerk. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 28 Juli - 3 Au gustus 1933. Gehuwd P. N. Knuist te St. Maar tensdijk en C. A. Schot te Tholen. MARKTBERICHTEN THOLEN, 4 Aue. 1983. Boerenboter f 0.825 per pond. Roomboter f 0.875 Eieren f 2.50 per 100. Noteering te Middelburg, 3 Aog. 1933 Boerenboter (part. prijs) 10 95 Ondertrouwd J. F. ETIËNNE Jz. en J. P. v. d. ZANDE Pd. Oud-Vossemeer, 3 Aug, 1933 ALGEMEENE VERGADERING der Afd. THOLEN v. h. te Tholen op Woensdag 9 Augs. 1933 des avonds 7'/2 uur(w. t.) op de bovenzaal van dhr. A. J. Engelvaart. 17 42863 Agenda Afbouw van het wijkgebouw. HET BESTUUR. OPKOMST GEWENSCHT. van eigen fabrikaat zijn. Hebt U ons fijn ontbijtspek al geproefd? Zonder zwoerd lOcent perons. Onze extra fijne kookworstjes thans voor 25 cent per stuk. Prima LUNCHW0RST 10 cent per ons. 30 42804 Steeds versch verkrijgbaar. M. MEERMAN Jz., BRUGSTRAAT 19, THOLEN. enz., koopt U de beste bij J. L. ELENBAAS, Poortvliet Tel. 18 11 42806

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 3