Strafvordering gekomen, waardoor het Openbaar Ministerie de zooge- naaamde vervangende hechtenis slechts dan behoeft te laten plaats vinden, wanneer blijkt, dat de beta ling van de opgelegde boete op den veroordeelde niet verhaalbaar is. Nu valt kwalijk aan te nemen, dat de lieer Louis Jamin niet ergens in een vergeten hoekje van zijn vestjeszak een papiertje van 11 25.zou kunnen opduikelen. Dies kon hij rustig huls of fabriekswaarts keeren, daar de duiten bijeenscharrelen en daarmede de ontvanger der registratie voorde gerechtelijke boeten een blijden mid dag bezorgen. Beklagenswaardige Heer Louis Jamin Mij wil gaan zitten en hij mag niet. Is zijn lot nog niet veel wreeder en moeilijker te dragen dan dat van den zoo op zijn vrijheid geslelden Ir. Soekarno? Nog steeds begeert gansch de monschheid te veroveren, dat watje niet hebt. Zaandam heeft het moede hoofd in den schoot der Nederlandsche regee ring gelegd, waar het wel is te slapen. De Nederlandsche regeering had Zaandam volkomen in haar macht, Burgemeester Ter Laan moest het met smarte erkennen. Een dikke vier ton kon de regeering van de gemeente Zaandam inhouden en dan was de groote Zaansche gemeente hopeloos spaak geloopen. Zoodat de sociaal democratische burgemeester en de beide sociaal-democratische wethou ders zich voegden naar de wenschen van de heeren Colijn en Oud, die de touwtjes van het bedreigde gezag en van de duilenzak stevig in handen hielden. Alleen de sociaal-democra tische gemeenteraadsleden stemden tegen de voordracht van het college van B en W. te Zaandam, maar met 15 tegen 8 stemmen ging de voor dracht erdoor. Een goede vingerwijzing voor mo gelijk andere gemeentebesturen, die niet aan het hoogste landsgezag zich willen onderwerpen. Nu de Haagsche Wethouder, Dhr. Droes, in verhand met zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer tegen Sep tember van dit jaar, zijn ambt zal neerleggen, diende de Haagsche Raadsfractie der S. D. A. P. er zorg voor te dragen met een nieuwen can- didaat voor de straks openkomende wethouders-vacature gereed te staan. Ilct is geen candidaat, doch een candi- date geworden Mevrouw de Vries Bruins. Binnen niet al te langen tijd zullen de Hagenaars in de zittingen van den gemeenteraad dus Jhr. Bosch Ridder van Rosenthal, den burgemeester, gellankeerd zien door een vrouwelijke wethouder, waarmede voor de Resi dentie een nieuw element in dedage- Jijksche leiding der gemeente is getre den. Ken buitenlandsch schouwtooneel. Hot ei van Columbus een be dorven ei P... Da werkgevers zijn bereid. De blauwe adelaar. Het concordaat Heilige Stoel. Duilsch- land, Von Papen, de volmaakto diplomaal. Optreden tegen Centrum vergemakkelijkt?.., Mussolini 10 jaar, Hitier nog geen 10 maanden Ken voorbarig oordeel... Ilct Buitenlandsche schouwtooneel heeft deze week nog al vrij veel af wisseling in ons ceneering en decor geloond. De fascistische staten doen weer eens sterk van zich spreken en de katholieke burgerwereld, niet rekening houdende met liet feil, dat de ware diplomatie over alle hinder nissen moet weten heen te stappen, heeft verbaasd geslaan... Maar laten wij niet op de gebeurtenissen vooruit loopen.... De nieuwe president van de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika wil de wereld, eerst voorloopig het door hem bestuurde land, uit de huidige onmacht opheffen. Hij stelde de zoogenaamde „bi'aintrust" in professoren met ontegenzeggenlijk knappe koppen, die hij op de moe- geslagen menschheid los liet. Het voorloopig ter Londensehe econo mische conferentie bereikte resultaat stemt voor als nog niet bemoedigend. Moge Londen mislukt zijn, er is nog een half werelddeel, reikende van New-Vork, dat eens als Nieuw- Amsterdam gesticht is, tot San-Fran- cisco waar Roosevelt met vrijwel on beperkte macht gewapend nu de mooie stelregels van zijn professoralen staf in toepassing kan gaan brengen. Het aangegeven recept is zoo een voudig, minder werkuren, daardoor meer menschen aan den arbeid, vervolgens hoogere loonen, waardoor de koopkracht der menschheid feilloos I op nooger peil zal moeten belanden. Daardoor grooter afname van alle mogelijke artikelen, waarmee de President Roosevelt het ei vau Colum bus weer eens op zijn punt heelt gezet. Te vragen,of de onvermijdelijke stijging in de prijzen der verschillende artikelen niet ten gevolge zal hebben, dat er van het nuttig effect van Roosevelt's maatregelen zoo goed als niets overblijft, ware metterdaad al te onvriendelijk. De andere voor de band liggende vraag, hoe de be drijven de loonsverhoogingzal kunnen betalen, zonder dat er een prijsver- hooging van de vervaardige artikelen aan is voorafgegaan, laten wij nu ook maar opschieten. De dubbele leuze is thans eenvoudig Minimum-loonen maar maximum-tijden! Meer dan '10.000 werkgevers hebben de betreffende formulieren geteekend en de stroom rijst ai meer en meer. In hoeverre hiertoe medewerkt de politiek van den stok achter de deur waarmede straks de onwillige werk nemers zullen worden gekastijd, is moeilijk na te gaan. Niet te ont kennen valt evenwel, dat de beweging genaamd „National recovery admini- stration" hand over hand toeneemt. Belangrijk is vooral de steun, die reeds millioenen vrouwen hebben toegezegd, alleen te zullen koopen in de winkels, getooid met het schild" met den blauwen adelaar". Want zijn het niet de huisvrouwen, die de inkoopen doen en die dus bet best in staat zijn de winkels, die geen schild bezitten te boycotten Voorloopig schijnt de beweging metterdaad kans van slagen te hebben. Van de 15 millioen vverkloozen in bet vroege voorjaar van dit jaar, hebben er 2 millioen reeds wederom werk gevonden. Voor bet begin van* den winter zal Roosevelt trachten nog G millioen werldoozen van de straat te helpen zoodal dan bet werke- loozen cijfer tot 7 millioen zal zijn gedaald, die geleidelijk voor het voor jaar van 1934 ook aan loonenden arbeid dienen geholpen. Maar ook aan het verzet ontbreekt liet natuurlijk, en wonder boven wonder komt het krachtigste verzet uit eigen kamp van Roosevelt's aan hangers, de democraten, die de dwang welke achter de nieuwe actie steekt, verderfelijk vinden. De een wenscht blijvende controle, van de zijde van bet parlement, de ander eischt dat de regeering zich tevreden zal stellen met de medewerking van alleen de groote fabrikanten. Deze geheele on tevreden actie der Democraten is van oordeel, dat de proefneming ten leste op een mislukking zal moeten uit- loopen, daar men niet kunstmatig in de betrekkelijk korte spanne tijds van een paar jaar heel den langzaam gegroeid verleden kan teniet doen. Ook ontbreekt het in Amerika aan de noodige zoo zeer gewenschte organisatie, waarin de Amerikanen, in tegenstelling bijvoorbeeld met Duitscbland van Staatswege nooit of tenimmer een groote ervaring hebben gehad. Zoo komen de bezwaren van alle kanten opduiken en het is de vraag, of het op den langen duur aan den nieuw benoemden veldmaarschalk voor de organisatie van den arbeid in Amerika generaal Johnson, zal gelukken alle bezwaren teondervangen Maar mocht het ietwat gewaagde experiment in Amerika werkelijk op den duur gelukken, dan openen zich ook Nederland natuurlijk verschieten die tot de meest verstrekkende ge volgen zullen kunnen leiden. Het eindelijk tusschen Duitscbland en de Heilige Stoel geteekende con cordaat brengt heel wat menschen in het geweer Ontegenzeggelijk heeft de vice- kanselier Von Papen te Rome onmis kenbaar succes te boeken gehad, maar het is en blijft de vraag, of zijn moeizaam streven op den langen duur wel die uitwerking zal hebben, die men er zich teBerlijn aanvankelijk van had voorgesteld. Daarover wisselen Vaticaan en Wilhelmstrasze nu van gedachten en zij hebben beide een dagblad- de Moderne vorm van polemiek, ook voor regeeringen bereid gevonden het wederzijdsche standpunt uiteen te zetten. Spreekbuis voor bet Vaticaan is natuurlijk de bekende „Osservatore Romano", die al jaar en dag niets anders doet dan het standpunt van de Heilige Stoel aan de overige wereld te vertolken. Voor het Duitsche Departement van Buitenl. Zaken spreekt de be kende „VVelingelicbtezijde te Berlijn", die bediend wordt van uit de „Reichs- pressestell" en die dus voor Berlijn dezelfde functie vervuld, als de Osser vatore voor Rome pleegt te doen. De naties schijnen van het Concor daat grooter verwachtingen te hebben gekoesterd dan men in Vaticaansche kringen wenscht toe te geven en het is dus best mogelijk, dat Adolf Hitier bet voorbeeld van den grooten Otto Bismarck zal moeten volgen en ten slotte ook na Canosse zal hebben te gaan. Want niemand zal kunnen ont kennen, dat de politiek van Rome groote lijnen pleegt te volgen, over een onmete'ijke hoeveelheid vasthou dendheid beschikt, nimmer naar rechts of naar links afwijkt, tenzij even ter bereiking van kleine strate gische voordeeltjes doch tenslotte voet bij stuk houdt, zoodat er in het re- geeringsbeleid van het Vaticaan een rechte stippellijn valt te onderkennen, waarop door de eeuwen heen, geen enkele regeering, van welke richting en van welk land ook heeft vermogen te bogen. Waar is nog tot op den huidigen dag het woord, dat schrijver dezes eens op het Vaticaan van een der allerhoogste Kerkvorsten te hoo- ren heeft gekregen „Wij hebben hier geen haast, wij denken in eeuwen, weten dat op den duur Rome de aan houder zal zijn, die winnen moet!" Zonder eenigen twijfel heeft het Concordaat het optreden der naties ook tegen het Duitsche Centrum ten zeerste vergemakkelijkt. Want de Roornsch-Kath. geestelijkheid kan in Duitschland niet lid zijn van de poli tieke partij het Centrum, evenzeer mogen deze geestelijke Heeren in Duitschland geen politieke bedrijvig heid ontwikkelen. Ten overvloede heeft het Vaticaan de Duitsche NSDAP do jure et do facto erkend. In dit geurige potje soep, dat zoo prettig te pruttelen stond, gooit nu de »Osservatore Romano" een schepje roet, wat de smaak voor de nazi's, die het potje soep gretig trachten leeg te lepelen, allerminst verbeterd. De Heilige Stoel, betoogt het blad, onder handelt slechts met de verschillende staten, ter waarborgen van de rechten en vrijheden van de Roomsch-Kath. Kerk. Zoolang de rechten van God en van de Kerk in een Staat veilig zijn, wenscht het Vaticaan zich in geen enkel opzicht met de interne aange legenheden van een bepaalde regee ring te bemoeien, dat zijn binnen- landsche regeeringsaangelegenheden, waar Rome angstig buiten wenscht te blijven. Maar anderzijds denkt het Vaticaan er niet aan zich aan een bepaalde binnenlandsche regeeringsvorm voor de toekomst onverbrekelijk te ver binden. De „Reichspressestelle" voert hier tegenover aan, dat het Concordaat de juridische betrekkingen tusschen het Derde Duitsche Rijk en het Vaticaan regelt, slechts voor de inwendige aan gelegenheden van de R.-K. Kerk geldt het Ivanonieke recht, waarmede Duitscbland zich natuurlijk niet heeft te bemoeien. Hier herhaalt zich, wat men zich te Rome ziet afspelen, waar Vaticaan en Quinaal elkaar weer eveneens door een Concordaat hebben gevonden, nadat, sedert de bezetting van de Eeuwige Stad onder Garibaldi, nu ruim zestig jaren geleden, het Huis van Savoye en de Heilige Stoel in gesta- gen strijd en feitelijke wederzijdsche negatie hadden geleefd. Mussolini en Vaticaan strijden om de heerschappij over het komende ge slacht, de jeugd van heden, die de mannen van straks zullen zijn. In Duitschland zal zich moeten herhalen wat Rome en Italië hebben gegeven, in het Derde Rijk zullen AdolfHiller en Vaticaan elkaar in de haren moe ten vliegen om het zeggenschap over de opgroeiende Duitsche jeugd De vergelijking Italië-Duitschland eens getrokken zijnde, laat deze zich ook verder uitwerken. Na de komst van Mussolini vond hij in het betrekkelijk achterlijke Italië een ware stal te reinigen. Toen Adolf Hitier in Duitschland de macht in handen nam, vondt hij wel een menig te ongewenschte toestanden, maar in ieder geval kreeg hij een geordende staat te bestudeeren, waarin organi satie en discipline reeds tientallen jaren gemeengoed van de menigte waren. Zoo kon het niet anders, of de verbeteringen van Mussolini vielen meer in het oog dan wat Ilitlei in Duitschland vermocht te bereiken. Ten overvloede is Mussolini tien lange jaren aan het bewind, telt de heer schappij van Hitler nog lang geen tien maanden. Men zou dus moeten vergelijken wat over 10 jaren Hitler heeft ge wrocht, tegen wat Mussolini heden heeft tot stand gebracht. Gesteld na tuurlijk over tien jaren zijn Mussolini en Hitler beide nog op het kussen. Maar dan zal men die vergelijking ook niet maken, doch kijken naar wat Mussolini in 20 jaren deed en wat Hiller in 10 jaren verrichte. Vergelijkingen maken is moeilijk werk en hij doet goed, die nu maar rustig afwacht, in welke richting, met welke zichtbare resultaten, langs welke banen, Mussolini in Italië, Hitler in Duitscbland, de met woorden aange gane verplichtingen tot stichting van een beteren staat voor een beter le vend volk zullen vermogen na te komen. Waarmedede vraag „Wachter, wat is er van den nacht?" althans ?oor deze weck wederom is beantwoord. TH0LEN, 4 Augustus 1933. Dinsdagavond hield de Mij. tot Nut van t Algemeen onder voorzitterschap van-dhr. W. Moelker in de zaal van dhr M. J. Hoek een algemeer.e ver gadering. De opkomst was zeer gering. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Ón der de ingekomen stukken was een schrijven van het bestuur van de uts- spaarhank dat ze dit jaar een subsidie zal verleenen van f800. De voorz. vraagt dhr. van Dijk, voor zitter van den Spaarbank, den dank van het departement over te willen brengen. Uil de rekening van 1932 blijkt dat er is ontvangen 1 1231.3672, en uitgegeven flUlO.31, alzoo een ba tig saldo van f221.05y2. Deze reke ning wordt goedgekeurd. Als besluursledeu worden bij accla matie herbenoemd de heeren W. Moel ker en P. J. Blaas. De begrooting voor 1933 wordt goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f 1246.051/2. Bij acclamatie worden herbenoemd als commissarissen van de Nutsspaar- bank de heeren L. K. van Dijk en P. J. Duinker en benoemd in de va cature v. d. Velde dhr. P. A. de Jong. De rekening van de begrafenisbus wordt in banden gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren L. M. de Heer en L. G van Zaltbom- mel. Als bestuursleden van de begra fenisbus werden herbenoemd de hee ren VV. Moelker, C. A. v. Splunteren S. de Korte Az. Ais sprekers voor bet a.s. winter seizoen worden genoemd de heeren Dr. v. d. Sleen, Alt en van Elsacker, terwyl voor den avond ter gedenking van het 100 jarig bestaan van het De partement, welke avond in Jauuari 1934 valt, dit aan het bestuur zal overgelaten worden, hoe dit zal ge beuren. Het bestuur kon nog niet met voor stellen komen omdat men met de finaniën zat, nu is er echter bericht ingekomen dat het bestuur van de Nutsspaarbank een extra subsidie ver leend heeft. Getracht zal worden een zeer aangename avond te geven en gesproken werd over het gezelschap van Riemsdijk of de Volendammers. Het bestuur is dit echter verder in handen gegeven. Woensdagavond gaf het Harmo- niegezelschop „Concordia" ter gele genheid van den 75 sten geboortedag van H. M. de Koningin-Moeder een concert op de markt. Er was veel belangstelling, en na atloop van het concert kreeg het gezelschap een applaus van het publiek voor het mooie wat zij ten gehoore had ge bracht. Van de officieele gebouwen en van enkele particuliere woningen wapper de de vlag. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Tholen en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Juli 1933. Ingelegd f 11485.11. Terug betaald f 16254.69. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 15100. Naar aanleidiug van ons laatste raadsverslag betreffende de zaak Wil- lemse, waarbij hij tot 29 Juli tijd had om het voorstel der gemeente Tholen aan te nemen, kunnen wij thans mel den dat dhr. Willemse het voorstel heeft geaccepteerd en hiermede de zaak van de baan is. *POORT VLIET. Bij de op Zaterdag j.1. alhier gehouden zangavond waren aanwezig een zevental vereenigingen uit Tholen, Scherpenisse, St. Maartens dijk en Poortvliet. De zangstukken werden ten gehoore gebracht op de weide in den Zuid Achterweg, waartoe een muziektent was opgericht. Op de vveide was toegang tegen betaling van f0.10 per persoon, ter wijl gelegenheid bestond tot het ge bruiken van ververschingen. In totaal zijn er ongeveer 600 kaar tjes verkocht. Naar wij vernemen zijn de bur gemeesters van alle gemeenten in Nederland uitgenoodigd, om bij os' nationale huldiging, welke op Za dag, 9 September a.s. in het Stac >gc te Amsterdam ter gelegenheid van 35- jarig Regeeringsjubileum >rl H. M. de Koningin zal gehouden v r den, tegenwoordig te willen zijn i n ambtsketen om. de Het benedengedeelte der Eere- bune zal voor hen gereserve nf worden. re In den loop der maand hebben zich in deze gemeente ge\ 'ID tigd1 Elisabeth Jansens van Scherpenii ,ef Stoffel Davidse van O. en W. Soubu lRt Jac. Joh de Witte en gezin van S 11 An nabind. Vertrokken zijn Pieler A. Janse en gezin naar O S Vossemeer; bodewijk J. Wevs 11 v Utrecht. g SCHERPENISSE. Tot secr. pe 1 van het plaatselijk Crisis comité f benoemd dhr. G. van Ast. id De pogingen om een meisj vereeniging op te richten zijn i 'll succes bekroond. Er is thans een z 01 danige opgericht met aanvankelijk leden. Het bestuur bestaat' uit Cor Ilage, Marie Muller en Adri: ot v. d. YVcrfl'. STAVENISSE Veiling Maandag Juli. Aangegeven en geveild 35060 K Eigenheimers gemiddeld f 1. Z. Bonte f2.14 per 100 K G. Donderdag 3 Aug. 42250 K.G. Wi Eigenheimers f 1.14 en f 1.en Bonte f2.50 per 100 K.G. STA V ENISSK. lügekomtu io de meentey H. Dorst en geziu vao Rollen! j M. v. d. Zande (echtgeooote van A. jt Drifl) van Tbobn. Ver!rokken E. J. Laijk naar Ttiol y Di bekerde aardappelziekte verto e zich alhier, zoonel in de vroege als in >r late soorten. c ST. ANNALAND. Voor rekeni van de coöperatieve kolen vereenigi e „Ons Belang" alhier is aangevoe Q en in lossing gebracht een schee] lading turfbrikelten. |g Enkele besturen vancommiss n nairsverecnigingen hebben een 1 o spreking gehouden orn te komen (e oprichting van een Centr. Bond v commissionairsvereenigingen. Bes e ten werd in beginsel tot oprichti over te gaan. Het voorloopig beslu werd gekozen als volgt Voo M. Bakker te Axel,secr. penn. C. d Hamer te Axel,; algem. secund J W. Elenbaas, alhier. De vereeniging „Landbouwt lang" kwam in vergadering bijeen tl huize van dhr. F. Rijnberg. In 1 kort zette dhr. Ir. Dorst uit Goes u een, de werking van het Centra Bureau en toonde aan hoe dit e groot boeren belang wil dienen. De te zake gestelde vragen werden do spreker beantwoord. Aangezien de bijeenkomst was belegd ter oriënte ring werd nog geen beslissing gen men omtrent aansluiting, Aardappelveiling van 3 Augiistn Aangevoerd werden 43000 K.G. ge eigenheimers f 1.40 tot fl.00,2501 K.G. blauwe eigenheimers f 1.70 I f2.4400 K.G. 2de soort f 0.401 f 0.50,8600 K.G. bonte f2.80. Al! per 100 K.G. In de gehouden vergadering va ingelanden van den Calamiteuze Si zannapolder, werd de rekening ovf 1932 vastgesteld in ontvangsten f 4916.69 en in uitgaven op f8141 77 Alzoo een nadeelig slot van 1 3225.0£ In dit tekort wordt door het Rijk bijgi dragen f2146 en door de provinc 11073. De resteerende f 6.085 won op de volgende rekening in uitga gebracht. OUD-VOSSEMEER. Zaterdagavon gaf Oud-Vossemeer's Muziekver.ee prachtig goed geslaagd concert op d markt voor 't Gemeentehuis; er w; veel publiek aanwezig, dat met aai dacht de verschillende nummei volgde. Uit de Oude Door. UIT DE OPVOEDKUNDE. Bet is bekend, dat de tegenwoordig jeugd op heel wat humaner wijze oj schoot wordt behandeld en bet is soa curieo's le lezen op welke wijze de oud schoolmeesters op traden niet roede f plak. Onder hen waren er overigens oo wel die goed wisten, hoe tegen over c jeugd moest worden gehandeld. Het is voor sommigeD nog altijd ii vraag of het oude drihysteem wel ei'1 kwaad was, als het no voor velen lijk vooral als men deze kwestie plaatst in d lijst van den tijd. We zagen uit een tijdschrift in Belg' nog niet zoovel-, jaren geladeD, dat b het vraagstuk „Discipline" eeD directeo van een kweekschool, een volbloed aau hanger vau het militaire drilsysteem er meening, die hem werkelijk in „De ood

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 2