'ieuu/S. GEMENGD Raamhorren. rerst erookt. Hoewel nog in de natuur ista; ch in de historie democratische s So lijkbeid bestaat. Men had beter ge- an de landen van wereldbeteekenis, elkaar niet meer dan een dozijn, leen te roepen. Waren deze landen overeenstemming gekomen, dan l men 75% der wereldbevolking ar economische vrijheid geschonken, it vanzelf den noodigen invloed op kleinere staten had gehad. Behalve de tirade over de demo- e mi itische gelijkheid, welke men van t hoofd van een fascistischen staat begrijpen, zal iedereen met de ru nclusies van den Duce kunnen heL stemmen. Niet geheel doortrokken ïsta n werkelijkheidszin zijn z'n woor- dat »slechts het Viermogend- den pact Europa gelegenheid geeft tog 1 ;n jaar rustig adem te halen." Wij looven vooralsnog niet aan die stige ademhaling van hetavondland, avis soral waar men in het midden van iropa met zulk een rustige adem- ling weinig opheeft. Daar spreekt en van op-ademen, daar wil men 'v. een luchtvloot, z.g. voor politie- seleinden, maar Göring heeft van- landen, die hierover hebben te toeifslissen de kous op den kop ge- •egen. Op het oogenblik reist nog een plomaat van den eersten rang langs voornaamste hoofdsteden van ropa. Het is de Engelsche oud- inister Henderson, voorzitter van ontwapeningsconferentie, die na Parijs en Rome te zijn geweest ,n bezoek heeft gebracht aan Ber il en vandaar naar Praag is ver- okken om een bespreking te hebben et den in internationale kringen er invloedrijken staatsman Benesj. en dag daarop had hij te München m bespreking met Adolf Hitier. We hebben nog niet gehoord van mig succes van Henderson. Als plomaten zoo zenuwachtig op en j: »er reizen kan men ervan verzekerd jn, dat er in het internationaal leven •oote spanning heerscht. Zal men in slagen deze spanning te ver- -eken Of zullen alle pogingen voor in vrede schipbreuk lijden Alleen toekomst kan hierop antwoord vieven. der nisti igenj ki r Fr et dit ten met idso ski mm /erl ilt ik al 'g ui kt en tnd lebt be :er mo HOLEN, 28 Juli 1933. NATIONALE HULDIGING. In September kunnen wij het feit edenken dat H. M. de Koningin 35 lar geleden den troon besteeg". Hierin heelt een Comité te Amster- am aanleiding gevonden een beroep doen op alle Nederlandsche ver enigingen die iets gevoelen voor het lan om Zaterdag 9 September in Stadion een grootsch nationaal uldebeloon aan H. M. te brengen. Bereids is bij het Comité bericht ekomen dat de Koningin bereid is huldebetooging te aanvaarden. Vereenigingen in onze omgeving die eel willen nemen aan deze huldebe- aoging kunnen wellicht zich nu reeds iet elkander in verbinding stellen. scl let is vanzelfsprekend dat door ge- egenheid van extra treinen of auto- ussen, men tegen betrekkelijk ge- ngen prijs naar Amsterdam zal linnen reizen. gei ine iel 'g<| li de [ai mlhr. Op deop5 Augustus a.s. verga- ering van de Zeeuwschen Polder en Vaterschapsbond welke te Terneuzen gehouden worden zal spreken Grijns over de verlaging van il Waterschapslasten. Wij herinneren er aan dat vanaf Augustus a.s. men weereen nieuw lelastingplaatje voor de fiets moet lebben. Deze zijn te verkrijgen aan iet postkantoor. Tholen. Maandagavond speelde een oeringelftal van Tholen tegen D. E. V. te Scherpenisse en wist te winnen Det 3-1. Rust 1-1. Woensdagavond speelde Xerxes al- lier tegen T. V. V. 3. Stand 3-3. Donderdagavond speelde T. V. V. 1. en wedstrijd tegen O. V. C. 2 en 3 ecombineerd. Stand was 2-2. 5D MUZIEKAVOND TE ST. ANNA LAND. De Gezelschappen van den Thool- djlchen Bond, waartoe ook „Concordia" e St. Phihpsland is toegetreden en lie Zaterdag j. 1. naar St. Annaland ijn opgetrokken tot het houden van 'en muziekavond, hebben het wel ge- roffen. Schitterend zomerweer, een ekkere koelteaanhrengende wind, in- lerdaad een zomeravond uitnemend jeschikt voor een dergelijken avond. Om 6 uur had de ontvangst van de Besturen en Directeuren plaatsin Hotel M. J. Boogaart, waar de Voor zitter van „Accelerando" de heer W. A. Boogaard allen welkom heette en met genoegen constateerde dat ook St. Philipsland tegenwoordig was en er dus 8 muziekgezelschappen aanwezig waren. Onder het aanbie den van een g as wijn, wijdde spr. een woord aan het welslagen van dezen avond. De heer G. Amsing jr, bonds voorzitter, sprak nog een kort woord, waarna de stoet zich opstelde, en onder het spelen van opgewekte marschen een omgang door de gemeente maakte en zich naar het terrein begaf, waar na aankomst onder leiding van den directeur van „Accelerando" dhr M. P. Lanooy, door alle gezelschappen de ensemblemarsch werd gespeeld. ünmiddelijk na alloop hiervan vin gen de concerten aan, waarbij ieder gezelschap op de opgeslagen muziek tent twee nummers uitvoerden. Er heerschte een prettige stemming onder het in groote getale aanwezige publiek en we mogen spreken van een zéér goed geslaagden muziek avond, die velen kennis heelt doen maken met hetgeen de gezelschappen presteeren en, naar we hopen, velen hebben overtuigd vau het genot dal goede muziek kan geven en van het nnt dat muziekvereenigingen voor hen die lid zijn van een dergelijke ver- eeniging, afwerpt. Transpireerende Voeten. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest af doende middel. In bussen van 45 en 60 cent. 8 42793 Alleen bij Apoth. en Drogisten. ♦POORTVLIET. Vrijdag21 Juli j.1. maakten een groot aantal leerlingen uit de hoogere klassen van de O. L. School alhier een uilstapje naar Ant werpen Hier werd de dierentuin bezocht en een bezoek gebracht aan de Schelde, teiwijl op den terugweg nog een uurtje in een speeltuin werd doorgebracht. De tocht werd begunstigd door prachtig weer. Zeer voldaan keerden de kinderen omstreeks acht uur in Poortvliet terug. Onze vroegere dorpsgenoot dhr. A. Overbeeke, bakker te Willemstad, behaalde op de bakkerstentoonstelling te Amsterdam een 1ste prijs, de zil veren beker voor het bakken van beschuit, en een derde prijs voor het bakken van speculaas. Vorige week Donderdag hebben de leerlingen van de Bijz. school een schoolreisje gemaakt naar Breda en omstreken. SCHERPENISSE. Het mond en klauwzeer breidt zich hier nog sterk uit. Er zijn ongeveer een dertigtal gevallen aangegeven. Gelukkig zijn ze niet van ernsligen aard. Met de aardappelhandel wil het nog niet erg vlotten. Deze week zijn slechts een paar scheepjes geladen. Ook de prijzen zijn erg min. Met dit warme weer wordt er veel gezwommen en is de spuikom daar voor meestal de aangewezen plaats. Deze kom is echter niet erg geschikt om er een frisch bad te nemen, want ze zit vol modder, steenen en allerlei rottigheid orndat er niet voldoende de hand aan gehouden wordt. Zou het nu met de tegenwoordige heerschende werkloosheid niet te vinden zijn dat deze zwemplaats eens voldoende ge reinigd werd. STAVEN1SSE. Naar men verneemt, zal men alhier weder de vroeger be staande aardappelveilinggaan houden. Evenals het voorgaande jaar stelt dhr. P. Bastiaanse, kantoorhou der alhier, zich weder beschikbaar tot het in ontvangst nemen van oude rijwielplaatjes Zooals men weet komt, de opbrengst ten goede aan de ver- eeniging voor de belangen der t.b.c. lijders. De vorige week heeft het circus „Olympia" directie Max Winter, al hier een paar avonden bepaald een mooie uitvoering gegeven. Voorname lijk den eersten avond was de opkomst zeer bevredigend. Verschillende at tracties waren er aanwezig, zoodat de bezoekers in alle opzichten genoten hebben De werkloozen konden op vertoon van hun stempelkaart tegen verminderde prijs toegang verkrijgen. Officieel kan men melden, dat alhier deze week in 3 veilingen aan geboden en verkocht zijnruim 50.000 Kg. aardappelen gemiddeld a 70 cent per HL. De officieele vei lingen worden gehouden des Woens dags en des Donderdags. Op aanvrage kan er ook op andere dagen geveild worden. Verkocht is ook nog een partijtje Zeeuwsche bonte ad fl.50 per HL. ST-ANNALAND. Een zoontje van A. Boon kwam spelende op een stapel veilingkisten, zoodanig te vallen dat hij een arm brak. In deze gemeente is weer een geval van besmettelijke ziekte diphte- ritis geconstateerd. Voor rekening van het Water schap St-Annaland is alhier aange voerd en in lossing gebracht een scheepslading basaltslag. Bij verschillende landbouwers breidt zich de gevreesde aardappel ziekte in de aardappelvelden snel uit. In hotel Rijster.bil te Scherpe nisse kwamen in vergadering bijeen de verschillende kolenaankoopveree- nigingen van het eiland Tholen en St. Philipsland. Unaniem was men van meening dat vorming van een actiecomité geboden is. In genoemd comité werden gekozen de voorzitters van de betrokken kolenvereenigingen en tot voorzitter en secret.-penningm. respectievelijk de hh. G. van Dussen en A. P. Bil, beiden alhier. OUD-VOSSEMEER. Bij den slager Lindhout, Dorpsweg, is een bijzonder exemplaar uit de varkenswereld te zieneen reus onder de reuzen dei- krulstaarten. Het dier wordt op ruim 7U0 pond gewicht geschathet is plm. 2 jaar oud. Eerst in het komende najaar zal het geslacht worden. Ten noorden en ten oosten van den bekenden Hollarepolder onder de ze gemeente liggen weer sterk aan wassende schorren de genoemde Hol larepolder kreeg zijn naam naar den beroemden scheepsbevelhebber Mari- nus Hollare, die hier in de omgeving met zijn Slaatsche schepen een schit terende overwinning behaalde op de Spaansche vloot. Een der voornaamste aanleggers van den aanslag, Gilles van Wissekerke, heer van van Coui verve, verloor in den strijd hier het leven, Cornelis Beukelaar, destijds predikant, te Veere, schreef over de schitterende zegepraal een boek met een zeer wijd- loopigen titel, zooals dat in d e dagen de gewoonte was en deze luidde "Jehova Nissi of Keeten-slach-gedenk- teeken en baniere opgericht tot ge- dachtenisse van des Heeren wonder- lijcke verlossinghe in de victoriën der Ver. Nederlanden en inzonderheid van die heerlijcke overwinning der Con. Spaensche vlote op de Stroomen van Zeelandt tusschen Vianenen Sla- venisse, genaamd den Keeten, door een beminnaar des Vaderlands en dienaar des G. W. Middelburg 1631 Bekend is deze slag overigens als die op het Slaak. Wanneer de bovenge noemde schorren aan den Hollarepol der rijp verklaard zullen worden, is nog wel niet bekend; voor werkver schaffing in deze gemeente zou echter zoo'n bedijking, als die mogelijk was, een waardig object zijn. AANNEMER VERDWENEN. Naar de Bredasche Crt. verneemt is in het aan den bouw van een niewe Huishoud- en Industrieschool aan den Boeimeersingel te Breda, die per 1 September a.s. geopend zou worden plotseling een ernstige stagnatie ge komen. De bouw dezer school was aange nomen door den aannemer H. uit Bergen op Zoom. Deze kon blijkbaar de daaruit voort vloeiende financieele verplichtingen niet nakomen en heeft Donderdagj.1. onverwachts het werk stop gezet en de wijk naar het buitenland genomen. In hoeverre de verschillende leve ranciers van bouwmaterialen enz. door deze verdwijning benadeeld zijn is nog in onderzoek. Vast staat echter dat H. van de door hem ontvangen termijnen der aannemingssom de verschuldigde be talingen slechts ten deele heeft ge daan. Er zijn thans onderhandelingen met andere aannemers gaande om het werk af te maken. ONVOORZICHTIG. Een bewoner van een derde etage aan den Schiedamschendijk te Rotter dam, zekere G. F., had Woensdagavond veel last van de hitte, waarom hij dan ook eenige glazen bier tot zich nam. Daarna kreeg hij zin in een wandelingetje en het lumineuze idéé om zijn woning niet langs de trap maar als geveltoerist te verlaten. Van het raam van de derde etage klau terde hij tot op de eerste etage, maar toen struikelde hij, viel naar beneden en werd met een hoofdwonde opge nomen en naar het ziekenhuis aan den Goolsingel gebracht. MAN DOODGESTOKEN Te Vlijmen is een gehuwde arbeider en vader van drie kinderen om een duif doodgestoken. Er onslond tusschen de arbeiders J. de B., A. van E. en A. L. twist over het kleppen fan een duif. De B. trok een nies en bracht van E. daarmee een verwonding toe aan den arm van E. wist hem het mes te ontrukken en stak daarmee zijn tegenstander, met het gevolg, dat hij hem een hart slagader doorsneed. De getroffene liep in de richting van zijn huis. Bij bet postkantoor gekomen, zakte hij tenge volge van het bloedverlies ineen en overleed spoedig. E., die zeer goed bekend staat, be kende den steek te hebben toegebracht. Hij is opgesloten en zal naar de straf gevangenis te 's-Hertogenbosch wor den gebracht. WEEKPRAATJE. VACANTIE-REGENDAGEN. VacantieLangzaam-ontworstelen aan de drukkende hersenbeklemraing van alledag op kantoor! Korte tijd van verlangen naar iets anders, dan het mechanische, het machinale, het rumoerige heimwee, sterke heim wee naar natuur, naar dennelucht, vogeltsjilpen, ruischende bladerkronen en trillende zonnewarmte boven een lichtgroen grastapijt.... Wie zijn vacantie heeft genomen en zijn veertien dagen, of'korter nog, begint uit te leven, meent recht te hebben op een onderbroken serie zonnige dagen. Gaat men naar zee, dan wil men de zon, om zich in het warme zand te laten bruin branden, gaat men in de bergen, dan wil men boven zich de smetteloos blauwe hemel hebben en in het dal de zonne stralen zien glanzen op kerktoren spitsen en witte huiskes.... Maar helaas er is nog geen middel bekend om slecht weer tegen te gaan en men moet daaraan toevoegen dat is een geluk! Waut: de boeren hebben een geheel andere meening over de hemelsche gaven, dan de toerist, de stedeling, die tijdelijk verwilderd.... Men behoeft er zich eigenlijk slechts rekenschap van te geven, dat de regendag, dien men meteen bescheiden dosis onmiskenbaar egoisme, ver- wenscht, misschien de redding is van de oogst op die zich tot den horizont uitstrekkende akkervelden. Dan ver gaat iemand de ergernis en is men dankbaar voor het natte element. En bovendien zoo armoedig van geest zijn wij toch geen van allen, dat wij niet zouden weten, wat wij op zóó'n dag moeten doenVelen voelen zich verplicht den tijd dan te „dooden" omdat zij niet beseffen, dat men ook deze soort „moord" later te verantwoorden zal hebben Anderen welen ook van het voch tige weer en den vechtlustigen wind te genieten, zij voelen iets, dat hen zegt, dat de Goddelijke levenskracht, het Eeuwige Worden geen oogenblik rust.... Op het naar licht snakkende, in het sleursche tempo van den arbeid vermoeide en afgetobde gemoed van den beroepsmensch, die eindelijk voor een paar korte weken aan het eentonige geploeter ontkomen is, mag zoo'n landregen in de eerste oogen- blikken inwerken als een zware teleurstelling, een verlies, dat onher stelbaar lijkt, en zeer zeker zal het hem terneerslaan, dat juist hem dit noodlot moet treffen maar, ver volgt hij de hierboven ontwikkelde gedachte, dan moet hij zich afvragen: Welk recht heb ik eigenlijk, dat juist ik gespaard zou blijven? Voor hoe veel ergere, noodlottiger dingen ben ik gespaard, zonder dat ik daarvoor mijn noodlot dank heb gebracht? Misschien zal de verregende vacantie hem gelegenheid bieden zich voor te bereiden op een komende, ernstige taak. Of zijn dat te zware gedachten voor een vacantietijd Kunnen wij zulke pauzes in ons geslaag-voort- dreunetide leventje niet prachtig gebruiken om over de dingen en problemen een beetje dieper na te denken, dan de alledag ons gewoonlijk veroorlooft?.... Dat zal ons niet schaden en kan op zijn tijd ook ontspanning zijn. ONDERWIJS Toegelaten tot de 1ste klasse der R. H. B. S. te Bergen op Zoom M.Groe- newege,W. Manneke, en E. vanSplun- ter St. Maartensdijk, A. de Wilde St. Annaland, J. van der Maas Oud Vossemeer en Ja. Bernhardi van Sta- venisse. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 21—27 Juli. Geb. Tanna Adriana d. v. C. H. A. Stoutjesdijk e. v. J. A. Geluk. Onderlr. P. N. Knuist te St. Maar tensdijk en C. A. Schot te Tholen. Gehuwd: J. A. van Vugt te Oude- Tonge en C. M. M. Aertssen. KERKNIEUWS. Tholen. Door de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. alhier is in beginsel bosloten om de bestaande schippersbanken op te ruimen en daarvoor in de plaats aan te brengen goede en degelijke zitplaatsen in de s'ijl van het Hecreogestoelte, doch zonder kussens. Wanneor zulks binnenkort plaats vindt dan zal het inwendige der Kerk er veel bij winnen. De bedoeling der Kerkvoogdij ligt voor de hand die zitplaatsen te verhuren te meer daar dan dit gedeelte voor de kerk gangers rustiger zal ziju dan voorheen. Bedankt voor het beroep naar de Ger. Gem. alhier den heer P. lioDkoop te Rotterdam. Oud-Vossemeer. De ter inzage gelegde rekening der Hervormde Gemeente alhier be vat voor het dienstjaar 1932 als ontvaogst en uitgaaf de volgende cijfers f4293.995 en f3729,775 alzoo batig slot f 564.22 Er blijkt uit de cijfers verder, dat bij zeer zuinig beheer geen enkele begroolingspust is over schreden, maar dat de crisistijd ook gevoeld is, kan geco> clndeerd worden uit de bedragen over 1931, die resp. waren f 5224.66, f 4428.07 en f796 59, THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 2.30 ds. Wollensberger. (Voorm. Bed. H. Avotidm. en nam. Dankz.) Beide beurten collecte voor de Kerk. Ger. Kerk voorm. 10 uar en nam. 6 uur dr. Veltenaar. Geret. Gem. voorm. 10 uur nam. 2.30 on 's avonds 6.30 leeskerk. Vrije Ger Gem. voorm. 10 uur nam. 2.30 's avonds 6.30 ds. Baaij. Ned Protestantenbond afd. Tholen GEEN DIENST. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 uur ds. Leenmans te Delft. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 uur dhr de Vries en's avonds 7 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 'savonds 7 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 7 uur ds. de Bres. Ger. Gem voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 eu nam. 3 uur ds. de Bres. 8TAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Moerman en nam. 3 uur leeskerk. Oud Gerei. Gem. voorm. 10.30 nam. 3 en s avonds 6.30 leeskerk. ST. ANNALAND. Ned Horv. Kerk voorm. 10.30 ds. Kraaij en nam. 3 uar leesketk. Gerei. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 leeskerk. Bijeenkomst in de Bewaarschool Diusdag 1 Aug, 'savonds 6,30 ds. Boone. OUD-VOSSEMRER. Ned. Herv. Kerk voorin. 10.30 leeskerk en nam 3 uur ds. Moerman. (Doopsbed.) Geref. Kerk voorin. 10.30 en nam. 3 uur leeskerk. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 eD 's avonds 7 uur leeskerk. MARKTBERICHTEN THOLEN, 28 Juli 1988. Boeren boter f 0.80 per pond. Roomboter f 0.85 Eieren f 2.50 per 100. Noteering te Middelburg, 27 Joli 1983 Boerenboter (part. prijs) 10.925 Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Juli, Graden C. Zaterdag 22 21,2 Zondag 23 21, Maandag 24 21, Dinsdag 25 21,2 Woeusdag 26 21,3 Donderdag 27 22,2 Vrijdag 28 22,2 Sterkeuitschuifbare vanaf 50 ets* Vertind en blauw vliegengaas in alle maten goedkoop. Met mijn glazen karntjes altijd ver- sche karnemelk, karnt dus zelf 3 L. inhoud a f 2.60; 4 L. f3,35 een kind kan het doen. Water slang met spiraal 36 ets. zonder 33 ets. per M krammen, klem men, gieters, enz. 21 42795 Reismanden en koffers, luxe artikelen, prachtsorteering. Wederverkoopers rabat. Beleefd aanbevelend, J. MELSE - THOLEN.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 3